Svijet ljubimaca

Pseći veterinarski kutak - ALERGIJA u pasa, osjetljivi psi

Luce - Subota 26.07.2003. 17:50
Subject: ALERGIJA u pasa, osjetljivi psi
Svi znate da psi imaju alergije kao mi ljudi, mogu biti alergicni na sve na hranu, na travu, cak kako sam saznala i na ljudsku kozu /ona suha vrsta koja sam aopada/.

Moja zenkica ima Alergiju na secer i to ne prirodan u vocu ili medu ali onaj umetni /ceski se kaze repny/ tako da kekse, nedo bog cikoladu i sve ostalo, sto psi nesmiju dobivati ali kod nekog dobivaju su za nju katastrofa. Uvjek se desi da je dovoljan jedan piskot i dobije toliki proliv da zavrsava da kaki samo krv i istovremeno povraca i povracanje prelazi u krv. Dugo nismo znali sta je to ali uvjek se nam to pojavilo kada smo dosli u Prag i ja nisam imala toliko vremena se njima posvecivati. Jednom sam za vreme bozica bila u bosni i prijatelica njoj dala kekse i odjednom smo znali sta je to. Uvjek pocnem curicu ljeciti time sto skuham crni caj /dobro jak/ i stavim u njega kasku soli /zbog minerala/ odmah maknem svu hranu i pocne djeta. Skuham rizu, mrkvu i pilece meso i drugi dan posle proliva i povracanje dajem samo tu vodu koju sam pokupila od ryze i mesa i ili navecer ako vidim da je zenkica gladna ili tek treci dan dajem malo ryze sa mesom ali stvarno po kaskama, isto pokusavam smiriti stomak od kore duba /quercus cortex/. Ako nista od tog nepomaze i odmah vidim da sama nemogu povracanje zaustaviti moram na veterinu. To mi se desilo i sada u Pragu. Jer mojoj mami se svidelo kako svi jeli piskote i lepo mi objasnila po jednom poskotu njoj nemoze nista biti! Joj to su mame!!! Rolleyes

Drugi dan moja curica je vec bila jako iscrplena i dehidrirana isli smo kod veterinara i dobila dve infuzije i ljek na smirenje crevnih problema. Sve kao uvjek ALI do sat vremena je stalo povracanje ali cuko je bio veoma nemiran, i kada sam se digla ona je ujedala moje noge i to veoma bolno, glavu uopste nije digla samo pratila te noge. Odmah sam zvala veterinara i on rekao da je to alergicna reakcija na taj ljek i ako se to nepromjeni neka dodjemo, nista se nije promjenio naprotiv ona je pocela ujedati sebe i kada stisnula zubima svoju sapu, dobila grc i nije se mogla pustiti. Veterinar njoj dala anthistetikum i kalcijum u venu. Morali smo cekati tamo pola sata na njenu reakci, posle pola sata smo nju izveli i ona je bila bolja uopste se nije grizla i vec pocela njusiti okolo. Veterinar je bio zadovoljan i rekao da mozemo kuci ALI kuci opet ponovo grizenje nasih nogu i to tako da me razkvarila nogu i opet apatija. Zovem veterinara i taj se vec isprepadao i odman nazad. Dugo se savjetovao sa drugim veterinarima i na kraju se odlucili za kortikoide, vjerovatno znate da je to kolicina hormonu koju pomazu i istodobno stete. No hvala bogu nam je bilo za pola sata dobro i nadam se da one stetne stvari se nama nepokazu. Moramo samo pratiti dali previse nepije jer to bi bile u pitanju bubrege i taj ljek!!!

Drugi slucaj Alergije!!!

Moje cuke uvjek u ceskoj vakcinisu protiv bjesnila, volim naseg veterinara i preferiram cesku cjenu Wink ! Nas veterinav meni vec pet godina posle svake vakcine ponavlja kao pokvarena ploca. U mjestu injekcije, bice gutica, nesmje se prchladiti, moze se pojaviti alergija koja se prepozna tako i tako. Uvjek sam se smijala i odgovarala pa vec znam. No na srecu njegovom ponavljanju sam Alergiju kod Alberta zapazila na vremje. U jedan je bio vakcinisan u pet sati je poceo biti tuzan nije hteo ni FROLIC /koji moze uvjek/ poceo da se trese i oko pola sest pocela mu natecati njuska i okolo vrata. Odmah sam ga uzela u bjezela na veterinu. Ovi slucaji su katastroficni i ako nebi na vreme dobio ljek umro bi. Sta se desli kada vec dve godine dobiva stalno istu vakcinu. Jednostavno alergicna reakci kada tjelo reagira drugcije nego na sta smo navikli. Za mene je bio dobar konac i sve je bilo u redu Albert do 15 minuta je bio u redu. Iduci put bude vakcinisan drugom firmom i praticemoga ali vjerovatno opet nece pokazati nikakvu alergiju. Budite pazlivi Alergije nisu Sala!
Exclamation Exclamation Exclamation
Galba - Subota 02.08.2003. 20:09
Subject: ALERGIJA u pasa, osjetljivi psi
Za one pse koji su sloni alergijama na hranu...

Koji su simptomi alergije?

Reakcija kože: koža koja svrbi (često grize cape), osipi, rane po glavi, vratu, capama; perut i suha dlaka koja se jako linja.
Probava: mlohavi, labavi rad crijeva (koji naginje proljevu) ; pas ima često mekanu stolicu ili česte proljeve
-nadutost i "vjetrovi"

Koju hranu takvi psi moraju izbjegavati?

1. goveđe meso
2. piletinu (u nekim slučajevima i piletina izaziva alergiju)
3. žitarice (pšenica, kruh...)
4. soju
5. mliječne proizvode
6. gluten (posebno izbjegavati pšenični gluten = biljni ljepak)

Najčešće hrana koja je pogodna za alergične pse u svom nazivu ima ili "Lamb & Rice" ili "Turkey & Rice".
Kad kupujete hranu za alergične pse, onda pripazite da ne budete prevareni, kao što sam bila ja kupnjom Purina Dog Chow "Turkey & Rice". Bilo mi je vrlo privlačno što je cijena vreće od 15 kg tako prihvatljiva. Čim je nešto jeftino, zapitajte se zašto! Mora biti neka muljaža. U ovoj hrani je bila muljaža, naravno ja sam to shvatila kasno, kada sam već kupila tu vreću od 15kg.

Ovo zapamtite i ubuduće uvijek čitajte sastav hrane.
Umjesto "non-allergenic" (koja je isto muljaža), tražite hranu na kojoj piše "hypo-allergenic".
Ako piše da se hrana zove "Lamb and Rice", onda mora biti 26% Lamb i 26% Rice; oni koji će vas prevariti, pišu da ima 4% Lamb i 5% Rice, što znači da sadrže druge sastojke (tih 4% puretine i 5% riže je upravo u Purini koju sam gore napomenula + dodaci - koje veterinar napominje da treba IZBJEGAVATI!!!)

A sada ću Vam napisati te dodatke koje treba izbjegavati:
- boja
- začini
- konzervansi
- te hranu koja sadrži fraze tipa "mesni derivati", odnosno "mesne prerađevine"

Meni je ovo pomoglo da mi više ne mogu "mazati oči", nadam se da će pomoći i nekima od vas koje muče isti problemi.
Matea - Nedjelja 03.08.2003. 0:37
Subject:
Jedan od simptoma alergije na hranu mogu biti i prištići po trbuhu koji se mogu i zagnojiti.Carrie je do prve godine nekoliko puta imala te simptome i nikako nismo mogli otkriti što je uzrok (svaki vet. je tvrdio drukčije) dok se jednom nije dočepala hrpe nekakvih kolačića nakon kojih je dobila jaku reakciju...
Snupix - Nedjelja 28.03.2004. 21:03
Subject: Prehlada ili alergija ???
Mislim da mi se Loopy prehladio!! Tuzan Tuzan Sad
Al stvarno ne znam kad i kako.
Evo simptomi: kada nešto njuška (pogotovo vani) cijelo vrijeme kiše ili puše iz nosa. Kao da nešto izbacuje. To je slično kao kad recim pas traži mjesto za vršenje nužde pa puše nosom. I dosta mu je mokrija njuškica nego obično.

Inače jede normalno, razigran je kao i obično i sve je ok. Ne znam, da nije neka alergija?? Ili je sam prehlada?? Ili nešto drugo? Kako da to liječim? Uopče ne znam kak bi se i gdje prehladio. Da odem vetu? Sad

Ovo mi je prvi put da mi se pas razboli Plakanje (Ozzie nikad nije bio bolestan ni prehlađen) tak da ništa ne znam. Please help.
Anonymous - Ponedjeljak 29.03.2004. 7:36
Subject:
Meni se više čini kao alergija.Moj isto često kiše, vjrojatno im smeta ova proljetna pelud.
Snupix - Ponedjeljak 29.03.2004. 8:20
Subject:
Da i meni isto. Jer kiše njačešće, odnosno cijelo vrijeme dok je vani. A doma sam dok ide nešto njušiti.
Malo sam protražila po internetu i našla sam da to može biti uzrokovano infekcijom zuba. A baš mu je bilo vrijeme mjenjanja zubiju, tak da je moguće.
Da zovem veterinara?
Tinaya - Ponedjeljak 29.03.2004. 21:57
Subject:
Pa, to bi ti bilo najbolje, jer on će ti točno znati reći što je psu i kako to spriječiti ako bude trebalo.
Tinaya - Četvrtak 13.05.2004. 22:44
Subject: Alergija na šapama
Sony već 2-3 dana za redom stalno liže prednje šapice. U početku jednu samo, pa je počeo i drugu. Pregledala sam mu šape i nema nikakvih ozljeda, no između jastučića mu se koža zacrvenila. Ali samo na prednjim, zadnje šape su mu oke.
Zvala sam veta i rekao mi je da mu je to alergija na nešto, najvjerojatnije na hranu i preporučio mi je da ga jedno vrijeme hranim sa Hills'om d/d -posebnom hranom protiv alergija. Ja ga inače hranim sa kuhanim mesom i paštom ili palentom, a ujutro jede dehidrate od Royala za štence malih pasmina. Takvu prehranu ima već nekoliko mjeseci, pa ako mu je alergija od hrane kako to da se nije prije pojavila, a ako je alergija na nešto drugo npr. pelud, kako to da je na samo prednjim šapama.
Molim vas za savjete i da li je netko isprobao hranu Hill's d/d?
Hvala unaprijed!!
Matea - Četvrtak 13.05.2004. 23:50
Subject:
Moje cure su prošlo ljeto isto tako lizale šapice nekoliko dana. Prvo nisam obraćala pozornost, ali onda su im se pojavile ranice na jastučićima pa sam otišla vetu. Bilo je povezano s analkama, imale su jaku upalu... Meni je bilo malo sumnjivo jer nisu imale nikakve druge simptome, ali nakon terapije (tjedan dana su pile antibiotike) su prestale lizati šapice!
Tinaya - Petak 14.05.2004. 22:39
Subject:
Sony-u su analke u najboljem redu, no koža na prednjim šapama između jastučića je crvena. Danas sam mu počela davati Hill's d/d pa ćemo vidjeti kako će proći.
Sestrična mi je preporučila janjeće krekere "Tropak" da je to pomoglo njenom Speedy-u, on je srednji njem. pinč, kada je imao probleme sa šapama. Toga ni nema u Ck za kupiti.
Sve u svemu, nadam se da će mu Hill's pomoći. Confused
animacanis - Subota 15.05.2004. 8:50
Subject:
Zaboravi glupost sa Hillsom, izbaci dehidrat i kuhaj mu i dalje kao i do sada, iako ja preferiram sirovo meso.To što se događa ili je psihička smetnja ili je stvarno alergija na hranu, ali ne na tvoju kuhanu, nego na dehidrat.A Hills d/d nije ništa bolji.
Tinaya - Subota 15.05.2004. 23:59
Subject:
U pravu si, a ja sumnjam u kuhanu hranu. Već dva dana jede Hill's d/d i danas mu se alergija proširila i na jednu od zadnjih capa, ali vidim da mu se i druga počinje crveniti. Od sutra više nema Hill'sa nego se vraćamo na kuhanu papicu.
Animacanis poslala sam ti pm u svezi barfa jer namjeravam preći na to (ne ja nego moji psi Big smjesak ).
Tinaya - Ponedjeljak 17.05.2004. 0:30
Subject:
HVATA ME PANIKA!!! Prednje šape idu samo na gore. Još su jače crvene, i kao da se jedan mali dio na prednjoj šapi počeo gnojiti.
Da mu to nisu nekakvi nametnici?
Hill's d/d je definitvno sranje!!! Zabit ću to vetu u glavu kada ga sljedeći put vidim! A to će biti očito uskoro Razz
Matea - Ponedjeljak 17.05.2004. 22:35
Subject:
Sad sam se sjetila da je westy od susjeda imala nešto slično, samo se nemogu sjetiti kaj je točno bilo Confused Čini mi se da je tjedan-dva dobivala antibiotike, a dosta dugo je trebalo da se crvenilo do kraja povuče...
Sjećam se da nisu mogli na izložbu s njom koliko je bilo crveno!

Najbolje da odeš što prije do veta...Kaj je ziher, ziher je Wink
Anonymous - Ponedjeljak 17.05.2004. 22:53
Subject:
moj je stari pas u maximirskom jezeru (najvjerojatnije) pokupio stafilokoke koji su se manifestirali u obliku malih ranica između prstiju. znam da smo jako dugo vodili borbu sa time, no to je bilo jako davno...
ja ti svakako preporučam da odeš do vet. faxa... može biti alergija, no može biti i nešto drugo. možda mogu uzeti bris, čisto da isključe te neke sitne vražićke, ha?!?
probaj...

sretno Smile
Anonymous - Utorak 18.05.2004. 12:40
Subject:
Makni ga sa tog Hillsa, neće mu pomoći. Da je to alergija na hranu manifestirala bi se prije na trbuhu i po glavi nego između prstiju.
Bono je imao istu stvar između prstiju na prednje dvije capice, veterinar nam je dao Rivanol tekućinu i sa tim smo mazali oko tjedan dana i prošlo je.
Naravno, može biti i nešto gore, ali ako nije baš tako jako crveno mislim da nije ništa strašno.
Anonymous - Utorak 18.05.2004. 20:15
Subject:
RIVANOL I LOCACORTEN= isprobano pomažu za takav tip oboljenja po koži
Anonymous - Utorak 18.05.2004. 20:35
Subject:
Još je jedna mogućnost koja se meni desila, a to je da se mom pesu zabio ko neki trn u šapu i isto je počelo crveniti, a pod kraj i gnojiti. Zanimljivo je to da nije šepao nego je normalo hodao, no stalo je lizao i stalno je crvenilo

Najbolje ti je otići kod veterinara da ga detaljno pregleda i ustanovi što im je točno.

Javi kaj je bilo
Tinaya - Utorak 01.06.2004. 22:28
Subject:
Hey ljudi evo me napokon na forumu, nije me bilo danima. Sony-u sam prestala davati Hill's i vratila ga na kuhanu klopu, pošto su dani zatoplili počeo se i kupati u moru. Šapice su potpuno ozdravile.
Strippy - Četvrtak 03.06.2004. 0:29
Subject:
Ma prirodni lijek je najbolji lijek - morska sol! Big smjesak Moja je pretpostavka da nije bila alergija u pitanju, nego gljivice ili paraziti koji su pokrepali u moru. U svakom slučaju, super! Btw. jedva čekam da se vidimo na moru! Lol
Tinaya - Četvrtak 03.06.2004. 22:40
Subject:
Otkrila sam na što je alergičan. NA ŽITARICE!!!! Često sam mu znala davati palentu i nikad mu nije smetala. No kao i mi ljudi, možemo cijeli život nešto određeno jesti pa onda postati alergični na to. Zadnje što je jeo kada mu se pojavilo crvenilo na šapama je bilo meso sa palentom. Onda mi je vet preporučio Hill's d/d a ta je hrana bazirana na žitaricama, od toga mu se stanje šapa bilo užano pogoršalo, pa sam ga vratila na kuhanu klopu. No palentu mu nisam davala. Jučer je dobio sa klopom umiješane i zobene pahuljice, te mu se zadnja šapa zacrvenila i počeo ju je lizati. Tako da sam skužila da mu žitarice smetaju. Danas je jeo normalno i šapa mu se stabilizirala,a ni ne liže ju. Sada je sve oke, a i drago mi je da znam u čemu je bio problem.
Sada samo kuhana fina klopa i kupanje u moru, a more je ipak najzdravije. E jučer je Sony otišao malo dublje u more i zaplivao onako sav zbunjen, dosad je samo brčkao po pličaku i išao samo do kuda je mogao hodati. Ma joj što je sladak kada otkriva nove aktivnosti. Još da počne i skakati sa mola u more kao King. Ma to je ipak malo previše za njega Lol Lol Lol
Ljudi morate vidjeti Kinga kada odemo s njim na plažu, samo skače sa mola u more, sam sa sobom, non stop sa mola u more, pa kada se umori onda mu moramo bacati kamenčiće u more a on izranja ogromno kamenje. King je po ljeti glavna atrakcija na plaži pred večer. Ekipa se skupi na cesti iznad plaže i svi gledaju ne vjerujući da to pas radi. Ma živa komedija Lol Lol
Anonymous - Srijeda 07.07.2004. 21:36
Subject:
moja susjeda koja isto ima westija ima indentican problem! jesi ti svog cukca vodila kod veterinara pa je on utvrdio alergiju na zitarice ili?
od susjede pas vec duze vrijeme ima taj problem i nikako da ga se rijesi.

P.S.
jel postoji negdje u zg-u testovi na alergije za pse?
Tinaya - Srijeda 07.07.2004. 21:49
Subject:
Vet mi je bio preporučio medicinsku hranu od Hill'sa. A ja sam sama skužila da je alergičan na žitarice. Evo već je prošlo dosta vremena od toga i njemu je super a šape su odlično.
Srela sam neki dan ženu koja ima 2 westy.a, ženku i mužjaka, a njen mužjak ima isto problema sa šapama, kao što je Sony imao.
Galba - Petak 09.07.2004. 8:14
Subject:
Žalosno je to da 90% westija ima iste simptome, iste probleme... To se zove uzgoj čistokrvnih pasa. Puno osjetljivih, bolesnih pasa... Ista stvar je s labićima. Žalosno, baš žalosno...
Galba - Petak 09.07.2004. 8:17
Subject:
ixia piše:
P.S.
jel postoji negdje u zg-u testovi na alergije za pse?

Da, svakako. U svakoj boljoj veterinarskoj stanici.
Testovi se rade slično kao i kod ljudi. Kad npr. saznaš na koje je sve trave tvoj ljubimac tokom cijele godine alergičan, onda se lijepo samo primiš za glavu, jer saznaš da tu nema puno pomoći. Sorry na rezigniranosti, ali takva je situacija s mojim labićem... Plakanje
Anonymous - Petak 09.07.2004. 12:11
Subject:
Gdje si ti Galba testirala svog psa??Meni su prvo rekli da je to u HR nemoguće, ali sam kasnije uspjela saznati da bi možda neke mogućnosti bilo na faxu.
Galba - Petak 09.07.2004. 15:49
Subject:
Tina5 piše:
Gdje si ti Galba testirala svog psa??Meni su prvo rekli da je to u HR nemoguće, ali sam kasnije uspjela saznati da bi možda neke mogućnosti bilo na faxu.

Nisam ga išla testirat, jer mi je jedna osoba rekla da nema smisla ići mučiti psa testiranjima, a na kraju ne možeš znatno pomoći, tako da sam odustala od toga. I ja sam alergična na sve žive trave i simptomi traju cijele godine, a pojačani su u proljeće, ljeto, a pojačaju se kod stresa... isto je sa mojim psom.
Tinaya - Nedjelja 11.07.2004. 21:40
Subject:
Galba piše:
I ja sam alergična na sve žive trave i simptomi traju cijele godine, a pojačani su u proljeće, ljeto, a pojačaju se kod stresa... isto je sa mojim psom.

Nije uzalud uzrečica; "Kakav vlasnik, takav pas."
Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak
Anonymous - Ponedjeljak 12.07.2004. 7:24
Subject:
Onda bi ja dala komenta.Meni su isto rekli da nema svrhe testirat psa jer kad se otkrije da je alergičan na 100 vrsta trava, shvatimo da nemremo niš napravit.Prvo neke tabletice, pa specijalna hrana, i sl preverzije.Ista priča.Kad sam ja vidjela da rezultata nema, pošto je to "alergija na hrpu trava i ja ge ne mogu zaštitit". Rekla sam, onda hvala na vašim spec. hranama, ja ću mu davati hranu koju ja želim. I od onda nikad više sličnih simptoma.
Možda je kod tebe drugačije Ne znam To sam već 100x rekla, veterinar, ako vidi da kožno obljenje nije izazvano gljivicom, bakterijom ili nametnikom, počne nagađat i njegov je zaključak, uvjek, alergija na trave.
Anonymous - Četvrtak 09.09.2004. 14:33
Subject: bakterije
bok!imam mopsa starog 2godine. na šapicama između prstiju ima kao male gnojne izrasline.osim toga na prsima mu je koža malo pocrnila.
bili smo na vet.faksu i napravljene su mu pretrage. na nalazu piše da su
izdvojene STAPHYLOCCOCUS INTERMEDIUS (bakterije). najprije smo mu to mazali sa masti TRIDERM (tjedan dana) i ništa mu nije bilo bolje. zatim smo mu davali antibiotike (tablete) AUGMENTIN. od toga mu je malo bolje,no nije mu prošlo. te tablete mu dajemo već tjedan dana. ako netko zna za neki preparat protiv toga neka napiše koji je.
hvala!!!!!!

igor iz zg
Strippy - Četvrtak 09.09.2004. 23:53
Subject:
Jeste probali mazati šapice Rivanolom ili Betadinom? Nazovi ponovno veta i pitaj za svajet, on će sigurno znati što činiti (ili traži drugo mišljenje), jer teško je ovako nagađati... sretno! Smile
Anonymous - Ponedjeljak 27.09.2004. 9:43
Subject: problemi
Imam mopsa starog 2god. Prije oko mjesec i pol na šapicama su mu se pojavile ranice koje su se gnojile. Osim toga na prsima mu je koža pocrnila, a osim toga ima i neugodan miris.

Otišli smo na Vet.fakulet u Zagrebu i napravili su mu pretrage na Parazitologiji (tamo je nalaz negativan), a osim toga napravili su mu i bakteriološku pretragu (tamo je bilo pozitivno-Staphylococcus Intermedius++).

Najprije smo mu to mazali sa Triderm masti (kojih tjedan-dva)-to nije pomoglo.

Zatim smo mu davali tablete Augmentin (tjedan dana)-nije pomoglo.

Zatim je veterinar rekao da je ovo na prsima 99,9% Malasezija (bez pretraga) i kupali (sa Oronazolom) smo mu šape svaki dan (tjedan dana) i cijelog smo ga okupali 2 puta u tih tjedan dana. Ni to nije pomoglo. Onda su nam rekli da je možda problem sa štitnjačom – vadili su mu krv i napravili pretrage hormona ( T4 i FT4) i rekli da su nalazi u redu.

Ne znam, ali čini mi se da oni ovaj problem ili ne žele ili ne znaju riješiti pa bih vas zamolio za savjet. Stvarno mi je žao svog psića, počeo je šepati na prednju desnu šapu koliko ima tih ranica odozdola.Ne znam više šta da radim.

Čitao sam na internetu dosta o tim bakterijama i gljivicama i dosta se spominje Cortisone (da ublažuje simptome).

Što vi kažete o tome? Molim vas za odgovor.
IGOR IZ ZG
Anonymous - Ponedjeljak 27.09.2004. 11:30
Subject:
Ako postoji ikakva mogucnost da su to gljivice, niti slucajno ne aplicirati nikakve kreme niti masti s kortizonom! Izazvat ce jak rast gljivica.

Opcenito, kortikosteroide treba izbjegavati kad je god moguce. Ako se i koriste, radije lokalno (krema) nego sistemski (injekcija). Ali

Nemam bas nekih drugih savjeta osim slijedeceg prijedloga: ako mops jede ikakvu gotovu hranu, ista u cemu ima konzervansa, boja, pojacivaca okusa i slicnih divota (dehidrirana hrana, gotove poslastice i keksici, konzerve za pse, salama, pasteta...), prestani mu SVE to davati barem na dva-tri tjedna, jos bolje mjesec dana. Hrani ga po domace: sirovo ili kuhano meso, kuhano ili smiksano povrce, nesto malo voca, koja zlicica maslinovog ulja, ribica, kuhana riza ili zobene pahuljice (svjeze), od mlijecnih proizvoda ako nesto dajes daj mu kiselo mlijeko ili jogurt ili AB kulturu, ali malo. Nema garancija da ce to pomoci, ali ce sigurno biti puno manje stetno nego kortizon, i dat ce pesekovom organizmu sansu da se malo oporavi od kemije, sto je u pravilu dobra stvar. Kod moje pese je doslo do naglog i dramaticnog poboljsanja kad je presla na domacu klopicu, a imala je cuda na kozi. Ako je pesu organizam u dobrom stanju i nije pun toksina, svladat ce i bakterije i parazite na kozi sam ili uz malu pomoc lijekova. Neki psi posve dobro podnose gotovu hranu i dobro izgledaju na njoj i zdravi su, a drugi ne. Ne mora biti da je tvom pesi to zbog hrane, ali je prilicno jednostavno ustanoviti je li ili nije hrana u pitanju. U svakom slucaju, mopsek ce ti biti jako zahvalan za mjesec dana fine domace papice Smile
Anonymous - Ponedjeljak 27.09.2004. 15:30
Subject:
susjeda koja ima ranije spomenutog westija s problemima na sapama jos uvijek nije rjesila problem. veterinar joj je rekao da ga hrani hillsovom sensitiv ali to nist ne pomaze. sad mu se crvenilo prosirilo i na stomak. ja sam joj preporucila da ode testirati psa jer se jadan cuko samo muci. e sad, mi smo u osijeku a vecina veterinara samo kaze promjenite hranu na sensitive. dali postoji u zg-u na fxu ili neki vet koji bi bio voljan skontati uzrok tog svega (na animal planetu sam gledala par slicnih slucajeva i pse odma salju na testiranje na alergije, gljivice i slicno) jer se susjeda stvarno muci oko toga - maze mu raznim kremama sape ali nista ne pomaze.

puno bi pomogli brojevi veterinara/veterinarskih stanica!
Tinaya - Utorak 28.09.2004. 21:12
Subject:
Nazovi vet. fakultet. Oni će ti najbolje reći i uputiti. Ja ti imam brojeve od predstojnika prof. dr. sc. Antuna Brkića. On je na faxu na klinici za kirurgiju, ortopediju i oftamologiju. On je operirao mojeg yorkija kada je slomio nogu. Možeš nazvati njega, pa neka te on uputi.
Tel:
01/ 23-90-381
01/ 23-90-111
Mob: 098/ 769-543

Nadam se da će westy-u tvoje susjede što prije proći ta alergija. Mojem Sony-u je super. Više mu se nije pojavila alergija, ali zato izbjegavamo žitarice.
Ljiljana - Srijeda 29.09.2004. 6:32
Subject:
Tinaya, super ako se to kod tvog westija sredilo jer hrpa vlasnika (westija) ima identičnih problema...to je jednostavno boljka pasmine. Hrpa uzgajivača te pasmine također ima tih problema. Da li je alergija na hranu, trave ili nešto peto teško je otkriti. Osim toga u Hrvatskoj nemamo dovoljno specijaliziranog kadra za kožne bolesti tako da ako se nešto desti onda obično upute na uzgajivača jer kao ima više iskustva, pa možda on zna.
Moja poznanica također ima westija, kujicu, sada je navršila godinu dana i skoro cijelo to vrijeme se bori s tim crvenilom po šapama i trbuhu + grizenje i ništa još pametno nije uspjela riješiti, a mislim da je obišla nema što ne - hrpa veterinara, uzgajivača, specijalista, prehrana ovakva, prehrana onakva, vitamini....sada joj je veterinar naručio neko extra čudo iz SAD-a, pa možda to upali. Sumnjam.
To se zove loš uzgoj.
Ljiljana - Srijeda 29.09.2004. 6:34
Subject:
i Da, alergijski test se može napraviti u zagrebu u veterinarskoj ambulanti Ava u Velikoj Gorici, no ni nakon testa se neće ništa pretjerano znati jer se radi o općim alergenima tipa trava, no ne specificira točno koja. jedan od mojih pasa je bio na tom testu, no ne isplati se. ništa ne doznate, izmrcvarite psa, pas hoda s dobro obrijanom površinom.
animacanis - Subota 02.10.2004. 21:24
Subject:
Kad uzmete u obzir što sve psi pojedu u dehidratu i konzervama, nemojte se čuditi alergijama.Hranite pse onako kako bi smo odabrali hranu, da mogu, i neće biti problema s alergijama.A ako već radite testove na alergene, pokušajte napraviti i testove na diabetes.Mogli bi se prilično začuditi.
Anonymous - Nedjelja 03.10.2004. 12:45
Subject:
Tinaya piše:
Vet mi je bio preporučio medicinsku hranu od Hill'sa. A ja sam sama skužila da je alergičan na žitarice. Evo već je prošlo dosta vremena od toga i njemu je super a šape su odlično.
Srela sam neki dan ženu koja ima 2 westy.a, ženku i mužjaka, a njen mužjak ima isto problema sa šapama, kao što je Sony imao.

uopće mi nije jasno kako ovi biseri iz Hillsa mogu proizvoditi "medicinsku" hranu, a koja u sebi sadrži žitarice! Shocked Mislim, jasno je da velik broj alergičnih pasa ima alergiju upravo na žitarice...
može li mi tko objasniti ovaj fenomen?(odgovori tipa "ljudske glupost" se ne priznaju, jer mi je to jasno i samoj Big smjesak )
Tinaya - Nedjelja 03.10.2004. 22:14
Subject:
Imaš više vrsta te medicinske hrane od Hill'sa, a ova koju je meni vet preporučio je bazirana na žitaricama. Ne znam na čemu su bazirane ostale, ali ova je valjda što se tiče tih alergija. Ma ne znam, sve u svemu je to samo uzimanje novaca jer je ta hrana dosta skupa, a ipak smatram da je psa najzdravije hraniti hranom koju im mi doma pripremimo jer točno znamo što smo mu dali. Tako sam i skužila na što mi je Sony alergičan. Da sam nastavila sa tim tzv. medicinskim hranama ne bi još ni dan danas znala na što je alergičan, a otišlo novaca i novaca na tu hranu i na tko zna kakve sve injekcije od veta. Domaće je domaće!
Tinaya - Četvrtak 17.02.2005. 22:09
Subject:
E pa eto, sve što sam gore pisala pada u vodu. Ljut Sony-u je opet alrgija na šapi, sada samo na jednoj, prednjoj. Od žitarica nije jeo ni ž, tako da sam sada opet u nikakvom saznanju. Sada sam mu izbacila piletinu, no šapa se ne stišava. Ići ću kod veta, a već znam što će mi dati (Hill's z/d) i s tim će mu proći i onda ću ga vratiti na kuhanu hranu i opet sve isto. Ne želim ga hraniti samo sa tom konzervom od Hill'sa. Hrana je jako skupa, no to nema veze, glavno da je njemu dobro, ali radije bi da je na domaćoj hrani.

Ima li tko kakvu ideju? Confused
animacanis - Četvrtak 17.02.2005. 22:34
Subject:
Tinaya piše:
E pa eto, sve što sam gore pisala pada u vodu. Ljut Sony-u je opet alrgija na šapi, sada samo na jednoj, prednjoj. Od žitarica nije jeo ni ž, tako da sam sada opet u nikakvom saznanju. Sada sam mu izbacila piletinu, no šapa se ne stišava. Ići ću kod veta, a već znam što će mi dati (Hill's z/d) i s tim će mu proći i onda ću ga vratiti na kuhanu hranu i opet sve isto. Ne želim ga hraniti samo sa tom konzervom od Hill'sa. Hrana je jako skupa, no to nema veze, glavno da je njemu dobro, ali radije bi da je na domaćoj hrani.

Ima li tko kakvu ideju? Confused

Imam ja, ali nisam baš siguran da ćeš pustiti suze radosnice! Razz
Tinaya - Petak 18.02.2005. 0:01
Subject:
animacanis piše:
Imam ja, ali nisam baš siguran da ćeš pustiti suze radosnice! Razz

Reci, molim te.
animacanis - Petak 18.02.2005. 22:06
Subject:
B.A.R.F. Smile
Tinaya - Subota 19.02.2005. 1:58
Subject:
animacanis piše:
B.A.R.F. Smile

Da, znam , i ja bi ga voljela s tim hraniti, no znaš i sam u čemu je problem. A valda ću smisliti nešto.

Šapa mu je strašno crvena, sve je tamnija i tamnija, a i prešlo je na drugu prednju šapu. Nije natečeno (iako je neki dan bila dosta natečena), ne boli ga i ne šepa, ali svako malo ju liže i gricka. Tako mi ga je žao.

Evo upravo sam mu slikala šapu sa mobom, malo je mutno, ali može se vidjeti tamno crvenilo među jastučićima.

Tiha - Subota 19.02.2005. 12:31
Subject:
Hm, a da mu ispireš šapu u slanoj vodi( ne jako slanoj) pa da vidiš da li ima poboljšanja. Da li mu šapa ima neugodan miris?
Kod nas na šišanje dolazi mnogo vestija sa takvim problemima i imaju različite uzroke. Rijetko koji je alergičan na hranu, a najčešće se radi o gljivicama koje su se raširile zbog nekog pada imuniteta.
Najuspiješnije su pse izlječili triderm kremom jer je ona jako širokog djelovanja, ali mora se mazati najmanje 2 tj.

Ni jedan moj westie nema takvih problema ali mislim da je to iz razloga što su prilično izolirani od ostalih pasa.
Tinaya - Subota 19.02.2005. 19:16
Subject:
Nema neugodan miris. Vet mi je rekao da je to od hrane (svako malo ima westy-a s tim problemom), no ne mora biti. Što se tiče ispiranja u slanoj vodi, neka ide u more sa šapama, samo moram paziti da ne uleti cijeli Lol . Probat ću i sa tom kremom.
Hvala Tiha na savjetu, nadam se da će pomoći. Smile
Tinaya - Nedjelja 27.02.2005. 23:09
Subject:
Happy news! Šapice su sve bolje i bolje. Mažem mu ih sa "Garamycin" masti već par dana. Ide na bolje, tako da mislim da mu to i nije od hrane. Vrag će ga znati.
Sutra idem do veta pa ćemo vidjeti što će on reći. Idemo jer ima sa strane pri kraju rebara nekakvu kvrgicu, ne znam od čega bi mu to došlo, jer od cjepiva nije, još ga nisam cjepila. Samo se nadam da nije ništa opasno, da ga neće rezati. Tuzan
Frenchi - Utorak 01.03.2005. 22:26
Subject:
Tinaya i ozz je ima baš isto opisanu alergiju,
uvijek mu jedna šapa jače bukne, sad se već skoro pa skroz smirilo,
ja sam mislio da je od hrane ali ne znam za sigurno,
hranim ga purećim vratovima+srdele+riža+VMP i šape prolaze ali jako sporo Confused , posprejam ih Octenisptom (sredstvo za dezinfekciju) i to pomža...
ajde ako budeš imala kakvih novih saznanja piši u ovom topicu, jer imamo isti problem Confused
Tinaya - Utorak 01.03.2005. 23:51
Subject:
Mažem mu šape već nekoliko dana sa "Garamycin" masti i šape su iz dana u dan bolje. Jučer ih je vet pregledao i oduševljen je! Probaj mu s tim mazati, to je antibiotska mast, ne može škoditi, a Sony-a mi je spasila.

Ona kvrgica što sam ju spomenula nije ništa strašno, hvala Bogu, smanjuje se. To se valjda negdje lupio, tj. mislim da mu je to kad se zakačio sa mačkom ispod auta, manijak jedan! Evil or Very Mad
Frenchi - Srijeda 02.03.2005. 14:31
Subject:
je li Garamycin na bazi steroida?
Tinaya - Četvrtak 03.03.2005. 0:00
Subject:
Frenchi piše:
je li Garamycin na bazi steroida?

Prijepis sastava Garamycina;
1 g masti sadržava 1 mg (1000 i.j.) gentamicina u obliku sulfata.
Pomoćne tvari: metilparahidroksibenzoat, propilparahidroksibenzoat, tekući parafin, bijeli vazelin.

Djelovanje:
Garamycin je aminoglikozidni antibiotik koji djeluje na bakterije koje uzrokuju infekcije kože.
Frenchi - Petak 01.04.2005. 20:19
Subject:
Tinaya je li sonny-u skroz prošla ona alergija????

ja razmišljam da sutra kupim garamicyn, te počmem sa tretmanom,
jer mu je jedna šapica ok, a desna se ponovno pogoršala Rolleyes
Anonymous - Subota 02.04.2005. 18:19
Subject:
Odvedi Ozza u veterinaru,ako još nisi,i kada on otkrije uzrok dati će ti pravi lijek. Wink
Frenchi - Subota 02.04.2005. 18:54
Subject:
da, samo što veterinar svaki put kad ga odvedem kaže da mu prolazi i da on ne bi ništa stavljao Confused
Tinaya - Utorak 05.04.2005. 20:34
Subject:
Frenchi piše:
Tinaya je li sonny-u skroz prošla ona alergija????

ja razmišljam da sutra kupim garamicyn, te počmem sa tretmanom,
jer mu je jedna šapica ok, a desna se ponovno pogoršala Rolleyes

Je, skroz mu je prošla alergija/infekcija, super su mu šape. Samo ti kupi tu mast i maži mu, ne možeš pogriješiti, možeš samo izliječiti. Sony-a je ta mast spasila! Very Happy
Frenchi - Utorak 05.04.2005. 22:10
Subject:
super, ozzu su napokon pa prošle šape, korsitio sam dva dana mast i sve se povuklo, mada ću još koji dan mazati da se ne vrati...

Tinaya svaka čast na otkriću Cool
Anonymous - Četvrtak 07.04.2005. 11:17
Subject:
I moja maza sepa i vuce tu nogicu ,sapice joj je crvena, to se pojavilo sa pocetkom uzimanja Essentiale Forte N.Da li moze da bude alergija na lek?
Tinaya - Četvrtak 07.04.2005. 13:21
Subject:
Moguće je da je alrgija na lijek, a može biti i neka infekcija na neki vanjski utjecaj. Posavjetuj se radije sa veterinarom.

Ozzy, drago mi je da je mast pomogla! Very Happy
Anonymous - Utorak 18.10.2005. 21:11
Subject: problemi sa sapama
pas ima alergiju, zbog cega su sapice crvene i otecene. vet kaze da je hronicno. pije tablete zbog kojih trenutno bude bolje, ali se bolest opet vrati. vet kaze i da ce se to stalno vracati upravo zato jer je hronicno. tablete su cefaleksin i prodizon.
ukoliko je jos neko imao iskustva sa takvom alergijom i ima neki savje molim da odgovori
blacky - Srijeda 19.10.2005. 8:00
Subject:
Iskreno, ja za ovakav slučaj nisam čula Question Ali, ono što nisam skužila je na što je pas točno alergičan? Mislim da se prvo treba izloirati uzrok pa je već puno lakše riješiti problem.
Mary - Srijeda 23.11.2005. 16:39
Subject:
da treba otkriti koji je uzrok tome!ako je samo po sapicama vjerovatno se radi o kontaktnoj alergiji na tom podrucju sto znaci da je vjerovatno uzrok neka podloga po kojoj hoda i s kojom se svakodnevno susurece(trava?).probaj koristiti one psece slapice(ima ih za kupiti skoro u svakom pet shopu),pa se mozda situacija poboljsa.a i uvijek za takve kronicne stvari je dobro zatraziti drugo misljenje.
Charlie - Petak 16.12.2005. 13:08
Subject:
Oprostite što se petljam, na ako smijem predložio bi tretman koji nikako ne može škoditi, a pokazao se dobar u istim slučajevima.
to je mazanje šapica sa kanarionovim uljem.
Potpuno bezopasno, a vrlo često jako učinkovito, pas može i polizati (opet samo koristi), a efekat je fenomenalan.
I nikako ne šlapice jer se u njima šapica upari pa dolazi do većih problema.
Mary piše:
koristiti one psece slapice

Elena - Petak 16.12.2005. 14:13
Subject:
Kantarionovo ulje je zakon, provjerena stvar....
Anavi - Petak 16.12.2005. 21:49
Subject:
sida javi nam novosti.
Da li si doznala na što je alergičan?
Da li si isprobala ulje?
Question Što je to zapravo kanarionovo ulje?
Mary - Petak 16.12.2005. 22:22
Subject:
ako se dokaze da je pas alergican na podlogu na kojoj hoda nista osim slapica nece pomoci i naravno da se slapice ne nose cijelo vrijeme.cak bi i kod mazanja uljem ili mastima pomogle jer bi sprjecile psa da to lize(nema veze sto pas moze lizati ulje,ali onda ne bi djelovalo tamo gdje mora)mogu se sapice i za tu svrhu omotati prozracnim zavojem.mozes probati s uljem iako postoje i antialergijske suspenzije i masti(koje mora preporuciti veterinar)ali primarno se mora otkriti uzrok alergije.razgovaraj s veterinarom ponovo ili nije zgorega kod kronicnih stvari zatraziti drugo misljenje.
voljela bi i ja malo vise saznati o ulju i kakvo je djelovanje?
Sun - Nedjelja 18.12.2005. 19:16
Subject:
Skužila sam i da je mom psu zadnja šapa pocrvenila tj. prsti i koža između & stalno se liže.
Da li može pomoći to ulje?
Mary - Nedjelja 18.12.2005. 21:00
Subject:
zaista ne znam za to ulje.rado bi voljela znati,ali priznam da ne znam.treba cekati da nam netko mrvu samo objasni nesto o njemu,a nitko nista... Tuzan
Charlie - Ponedjeljak 19.12.2005. 7:45
Subject:
Mary piše:
ako se dokaze da je pas alergican na podlogu na kojoj hoda nista osim slapica nece pomoci

Jako zanimljivo.
Kantarionovo ulje je ekstrakt biljke kantariona (gospina trava) u maslinovom ulju.
snoopy - Ponedjeljak 19.12.2005. 9:36
Subject:
I za što sve pomaže?
Georgia - Ponedjeljak 19.12.2005. 10:29
Subject:
Procitala sam ovaj topic i kupila kantarionovo ulje. Moram priznati da lagano vec pomaze, mi cemo mazati jos neko vrijeme. Izgleda da puno pasa ima problem sa sapicama po ovom hladnom vremenu.
Anonymous - Ponedjeljak 19.12.2005. 13:37
Subject:
a moj medo ima na prednjim šapama bijele nakupiune. kad mu to isperem nema više ništa. mislim da je to zapravo slina jer to primjetim uvijek kad si liže šapie. na stražnjim to nema.
Tinaya - Četvrtak 22.12.2005. 0:14
Subject:
Sony je prije imao non-stop problema sa prednjim šapicama, lizanjem, bile su crvene, otečene. Mislili smo da je uzrok alergija i isprobavali sve i svašta, što sa vetom jednim, drugim, što osobno. Igrom slučaja sam pitala dermatologinju za Sony-eve šapice (možda smiješno zvuči, ali što možeš izgubiti Wink ) i ona je rekla da mu probam mazati šapice sa "Garamycin" masti jer joj to baš ne djeluje kao alergija, a i ne može ništa škoditi. I kako sam mu počela mazati time šapice kroz par dana je prošlo to crvenilo i nije više lizao šapice. U još nekoliko navrata bi si počeo lizati šapice, no tada bi odmah prvi dan reagirala i namazala šapice i odmah bi s epovuklo. Sada, hvala bogu, već jako dugo nemamo tih problema. Very Happy
Elena - Četvrtak 22.12.2005. 9:22
Subject:
Garamicin? Ja znam da ta mast je protiv bakterije i to stafilokoke, i da se daje ljudima koju imaju neku bakteriju najcesce u ocima. I pomoglo je na psa?
Charlie - Četvrtak 22.12.2005. 9:30
Subject:
davati garamycin napamet, hmm, pročitajte cijeli tekst
Garamycin
i samo izvučem jedan izvadak:
Citiraj:
Ukoliko se primjenjuju često postoji opasnost totalnog zakazivanja bubrega i razvoja gluhoće (ototoksičnost i nefrotoksičnost)! Zbog toga se koriste samo onda kad su u pitanju ozbiljne infekcije koje se ne daju liječiti drugim antibioticima!

Elena - Četvrtak 22.12.2005. 9:35
Subject:
Ako je Garamicin mast za infekcije i bakterije, jel moguce da je Sony-ja pomoglo to sto sa ga mazala sa mastom, pe je ona tako pomogla zbog ispucane sapice, a ne zbog sastojke koje sadrzi?
Charlie - Četvrtak 22.12.2005. 10:20
Subject:
lako je moguće i najvjerojatnije da se u pukotine i rane i naselio neki uzročnik bolesti i garamycin je pomogao, no nikako preventivno niti kurativno upotrebljavati antibiotike bez utvrđivanja dijagnoze.
spackarica - Četvrtak 22.12.2005. 11:09
Subject:
dakle, kantarion, kao i kantarionovo ulje dosta je jak antiseptik te djeluje protuupalno.
uglavnom, ubrzava zarastanje rana, ublažuje opekotine, itd.
nije baš toliko benigan za upotrebu. potrebno je, naime, naglasiti da koža postaje fotosenzibilna kod upotrebe kantariona.
tj. mazanje kantarionom trebalo bi se izvoditi navečer, a ako mažemo po danu - zamotati namazano mjesto...

a što se capica tiče - ja bi preporučila da se napravi jedan bris. mislim da to nebu škodilo.
moguće je da peseki imaju stafilokok.
Tinaya - Četvrtak 22.12.2005. 18:14
Subject:
Charlie ako malo bolje pročitaš moj post vidjet ćeš da nisam savjetovala da se koristi Garamycin, već sam samo navela moj slučaj sa Sony-evim šapicama! Wink

Naravno da sam se savjetovala sa vetom u svezi te masti i on je to odobrio, Sony-u je ta masta zaista pomogla i hvala bogu na tome, jer smo se zaista namučili sa tim problemom.

Ja nikome ne kažem da koristi tu mast i da će 100% pomoći, nego sam anvela moj slučaj i ako se netko vidi u tom slučaju neka se posavjetuje a svojim vetom u svezi te masti.
Anonymous - Ponedjeljak 23.01.2006. 10:19
Subject:
Charlie piše:
Oprostite što se petljam, na ako smijem predložio bi tretman koji nikako ne može škoditi, a pokazao se dobar u istim slučajevima.
to je mazanje šapica sa kanarionovim uljem.
Potpuno bezopasno, a vrlo često jako učinkovito, pas može i polizati (opet samo koristi), a efekat je fenomenalan.
I nikako ne šlapice jer se u njima šapica upari pa dolazi do većih problema.
Mary piše:
koristiti one psece slapice

Ja bi vam savjetovala ŠLAPICE pod obavezno ali sa nekoliko popratnih stvari.Uvijek obući šlape na suhe šape i kad ih se skida ponovno osušiti šape,nositi ih samo kad pas ide van i šlape uvijek držati čistim.Cijela poanta je otkriti uzručnika(bris+antibiogram),liječiti ciljano(parenteralno + lokalno),Šape držati suhim i ne ići van bez šlapica.
Ako ima kroničnih problema nakon terapije pomirite se da cijeli život morati se brinuti o higijeni šapa i držati ih suhima....to je jakooo bitno
Anonymous - Ponedjeljak 23.01.2006. 10:26
Subject:
Charlie piše:
davati garamycin napamet, hmm, pročitajte cijeli tekst
Garamycin
i samo izvučem jedan izvadak:
Citiraj:
Ukoliko se primjenjuju često postoji opasnost totalnog zakazivanja bubrega i razvoja gluhoće (ototoksičnost i nefrotoksičnost)! Zbog toga se koriste samo onda kad su u pitanju ozbiljne infekcije koje se ne daju liječiti drugim antibioticima!

To je sve istina za Garamycin ali u obliku masti i kada se promjenjuje lokalno ,naravno da ima najmanje nusučinaka.Upotrebljaviti bilo koji antibiotik bilo lokalno i na bilo koji način je ili neodgovorno ili nužno.To je moje mišljenje a vi sami procijenite.
Buga - Ponedjeljak 23.01.2006. 11:33
Subject:
Nisam veterinar ali sam humani doktor ako to nešto pomaže. Garamycin (gentamicin) je antibiotik sa širokim spektrom djelovanja, često se koristi u kombinaciji s penicilinom za liječenje teških infekcija (pseudomonas npr). Spada u skupinu aminoglikozida koji su SVI nefrotoksični (oštećuju funkciju bubrega) i ototoksični (mogu oštetiti sluh i ravnotežu). To se sve odnosi na sistemsku uporabu (gentamicin se daje u obliku injekcija). Kod lokalne uporabe (oko, koža) njegova je toksičnost puuuuno manja (recimo zanemariva). Cijela bit priče je da svaki antibiotik ima svoje indikacije i SVAKI može imati nuspojave, od kojih su neke vrlo ozbiljne. Nemojte davati psu antibiotike na svoju ruku i uvijek se strogo pridržavajte doza i načina primjene.
Vrlo često se antibiotici propisuju bez dokaza uzročnika (ne uzima se bris na mikrobiološku analizu), to nije pogrešno, iz iskustva se zna da neke infekcije u 90% slučajeva uzrokuje xy bakterija koja je osjetljiva na yz antibiotik.
U konkretnom slučaju mislim da je "povremena" primjena antibiotske masti vrlo nesretna odluka jer bakterije na taj način postaju otporne, infekcija se nikad ne zaliječi do kraja i može doći do alergijske reakcije.
Nadam se da se veterinari slažu sa mnom, sve vas pozdravljam!
Charlie - Ponedjeljak 23.01.2006. 11:40
Subject:
Baš upotreba antibiotika i kad treba i netreba, krive doze, krivi tajming, trajanje terapije.....
Nix - Ponedjeljak 23.01.2006. 12:41
Subject:
Buga piše:

U konkretnom slučaju mislim da je "povremena" primjena antibiotske masti vrlo nesretna odluka jer bakterije na taj način postaju otporne, infekcija se nikad ne zaliječi do kraja i može doći do alergijske reakcije.

Ja se u potpunosti slazem s napisanim i drago mi je da je netko s iskustvom i fakultetom napisao par ozbiljnih i istinitih recenica o ANTIBIOTICIMA.

HVALA!!!!
Charlie - Ponedjeljak 23.01.2006. 13:05
Subject:
Slažem se Nix, ja uvijek volim čuti stručno i argumentirano mišljenje i nikada nisam koristio niti jedan preparat ili lijek a da se nisam konzultirao il isa svojim ili nekim drugim vetom.
No ovo mi je bilo čudno ako je došlo kao savijet veterinara
Citiraj:
ona je rekla da mu probam mazati šapice sa "Garamycin" masti jer joj to baš ne djeluje kao alergija, a i ne može ništa škoditi. I kako sam mu počela mazati time šapice kroz par dana je prošlo to crvenilo i nije više lizao šapice. U još nekoliko navrata bi si počeo lizati šapice, no tada bi odmah prvi dan reagirala i namazala šapice i odmah bi s epovuklo.

Anonymous - Ponedjeljak 23.01.2006. 21:23
Subject:
Buga piše:
Nisam veterinar ali sam humani doktor ako to nešto pomaže. Garamycin (gentamicin) je antibiotik sa širokim spektrom djelovanja, često se koristi u kombinaciji s penicilinom za liječenje teških infekcija (pseudomonas npr). Spada u skupinu aminoglikozida koji su SVI nefrotoksični (oštećuju funkciju bubrega) i ototoksični (mogu oštetiti sluh i ravnotežu). To se sve odnosi na sistemsku uporabu (gentamicin se daje u obliku injekcija). Kod lokalne uporabe (oko, koža) njegova je toksičnost puuuuno manja (recimo zanemariva). Cijela bit priče je da svaki antibiotik ima svoje indikacije i SVAKI može imati nuspojave, od kojih su neke vrlo ozbiljne. Nemojte davati psu antibiotike na svoju ruku i uvijek se strogo pridržavajte doza i načina primjene.
Vrlo često se antibiotici propisuju bez dokaza uzročnika (ne uzima se bris na mikrobiološku analizu), to nije pogrešno, iz iskustva se zna da neke infekcije u 90% slučajeva uzrokuje xy bakterija koja je osjetljiva na yz antibiotik.

Bravo BUGA!!!Potpuno se slažem sa tobom.Odlično si to sročila ali ja vam napomnjem da bez ciljane terapije i higijene šapica nećete ništa postići.Samo hoću naglasiti da su na šapicama često miješane infekcije bak.+ gljive pa i na to morate misliti.
Nadam se da se veterinari slažu sa mnom, sve vas pozdravljam!

Tinaya - Utorak 24.01.2006. 9:38
Subject:
Charlie piše:
Slažem se Nix, ja uvijek volim čuti stručno i argumentirano mišljenje i nikada nisam koristio niti jedan preparat ili lijek a da se nisam konzultirao il isa svojim ili nekim drugim vetom.
No ovo mi je bilo čudno ako je došlo kao savijet veterinara
Citiraj:
ona je rekla da mu probam mazati šapice sa "Garamycin" masti jer joj to baš ne djeluje kao alergija, a i ne može ništa škoditi. I kako sam mu počela mazati time šapice kroz par dana je prošlo to crvenilo i nije više lizao šapice. U još nekoliko navrata bi si počeo lizati šapice, no tada bi odmah prvi dan reagirala i namazala šapice i odmah bi s epovuklo.

To je bio savjet dermatologinje Wink a vet koji je i magistar sa velikim iskustvom i znanjem i u kojeg vjerujem 100% je to odobrio! Smile Charlie, ne znam što smjeraš ovim citiranjem jednog te istog teksta po par puta, Sony-aa je ta mast spasila, već dugo nema ni naznake niti ponovnog vraćanja te infekcije-alergije čega već na šapice! I napomenula sam da je ne savjetujem nikome, već sam navela svoj slučaj i ako se netko prepoznaje u tome neka se posavjetuje sa veterinarom i želim mu brz oporavaku pasiću, jer znam kako je to mukotrpno kada pasića muče šapice a ti ne možeš ništa, jer sve što pokušavaš ne uspjeva! Svaka riječ je dobro došla, i mislim da svi mi želimo samo najbolje svojim najmilijim, a ne ih trovati kako me ti Charlie prezentiraš ovdje!
Charlie - Utorak 24.01.2006. 9:50
Subject:
Možda nisi primjetila, ali da sam htio istaknuti tebe to bi i naveo kao TVOJ citat.
Ovako sam samo naveo kao primjer nepravilne upotrebe antibiotika, a poanta je u savijetu veterinara.
Prije nego vidiš moj post i skočiš, pročitaj i probaj shvatiti.
Tinaya - Utorak 24.01.2006. 9:58
Subject:
U redu! Wink

No što si htio reći time, da ti znaš više i bolje (tj. ono što si pronašao na netu) od vet, magistra sa iskustvom?!
Charlie - Utorak 24.01.2006. 10:12
Subject:
Ne znam dokle tvoja ograničenost ide, ali i evo ovdje ljudi su potvrdili da svaka upotreba preparata, posebice antibiotika napamet (a kod tebe je tako napravljeno) može napraviti više štete nego koristi.
Osim toga, skluliraj se već jednom, posveti rodovnicama, a ja ću tvoj primjer uvijek iznositi ne kao "TVOJ" pogrešan način terapije nego opčenito.
Tinaya - Utorak 24.01.2006. 10:27
Subject:
Charlie nisi mi nimalo jasan, ili ne razumiješ pošto i dalje tvrdiš ovo:
Citiraj:
svaka upotreba preparata, posebice antibiotika napamet (a kod tebe je tako napravljeno) može napraviti više štete nego koristi.

a lijepo sam napisala:
Citiraj:
To je bio savjet dermatologinje a vet koji je i magistar sa velikim iskustvom i znanjem i u kojeg vjerujem 100% je to odobrio!

I gdje ti vidiš da sam to radila napamet???

Ja nisam osoba koja će liječiti svojeg psa napamet! I za najmanju sitnicu brinem i zovem veta za savjet! Nisam na miru dok mojem mališanu nešto ne valja, idem kod veta, zovem ga, ne radim NIŠTA na svoju ruku! Svaki savjet koji mi netko da prvo provjerim kod veterinara!

Ne želim ići u daljnu raspravu sa tobom Charlie, jer ja znam da je ta mast spasila mojeg psa i veliko hvala dermatologinji i veterinaru, a Charlie znam da bi i ti se na sve strane raspitivao da nešto (ne daj bože) bude tvojem ljubimcu i svaki savjet bi upio u sebe, provjerio kod veta, sve da izliječiš svojeg najmilijeg. To ništa nije napamet, to je sve ispitano i provjereno i hvala bogu uspješno!

Peace! Wink
Tinaya - Utorak 24.01.2006. 15:42
Subject:
Charlie piše:
Pa ona je radila napamet jer si to sama napisala:
Citiraj:
ona je rekla da mu probam mazati šapice sa "Garamycin" masti jer joj to baš ne djeluje kao alergija, a i ne može ništa škoditi.

Znaći ne djeluje kao alergija, mogle bi biti bakterije pa ajmo probati, ne može škoditi!!!

Da, to mi je rekla dermatologinja, a ja nisam kupila tu mast i rekla "ajmo' probati", nego sam prvo kontaktirala veterinara i kada je odobrio sam išla kupiti tu mast i lijepo počela mazati šapice! Tako da ne znam što želiš postići upornim optuživanjem već koga da radi napamet??! Osim toga ženi je to struka i očito je da nije pogriješila. Nije mi rekla teta sa place da mu mažem šapice tom masti! Wink

Ja se također slažem da se antibiotici ne smiju davati napamet, niti od oka, već da treba zatražiti stručno mišljenje, dijagnozu... to sve stoji i ja to naravno podržavam i nikada ne bi išla napamet bilo što raditi takvo jer niti sam veterinar, doktor niti išta u medicini. I nikome ne bi rekla ništa provjereno i da nisam sigurna u tako nešto i opet prvo preporučam da se i ta osoba posavjetuje sa veterinarom jer ne mora biti isti problem u pitanju. Svi smo mi ovdje koliko vidim istog mišljenja što se toga tiče, tako da smo Charlie ti i ja razvukli ovu raspravu sasvim bezveze, nekakvim prepucavanjem u kojem loviš svaku moju riječ! Smiri se! Wink
Jelena nbg - Petak 27.01.2006. 18:33
Subject:
Jel istina da kantarion stvara fotosenzitivnost? Kako se ta fotosenzitivnost odrazava na pse? (Od ovolike rasprave ne znam ni gde sam to procitala ni ko je to pomenuo.) Pitam zato sto mi se cini da crnogorci prodaju na plazama bas kantarionovo ulje kao nesto super za suncanje Shocked . Mozda je dobro za dobiti opekotine, pa ih onda leciti tim istim uljem Big smjesak .

A i kad to uopste sape mogu videti sunca Rolleyes ?
bika - Petak 27.01.2006. 19:07
Subject:
Kantarionovo ulje ili ulje gospine trave je jedan jako stari i poznati ljiek za rane i opekline i mogu ti reci da je to nesto fenomenalno i vrlo ljekovito mi ga radimo sami po starom receptu i garantiram potpunu cistocu ulja moje misljenje je da nemoze biti nista lose za sapice jer nisu izlozene suncu naravno neki to koriste za suncanje ali ja to nebi preporucila to ulje se koristi iskljucivo kao balzam za rane upale i opekline.Ali trba paziti kod kupovine ulja jer ljudi zbog zarade razrjedjuju i to onda nemoze biti ucinkovito zato pazi pri kupnji!Ulje mora biti tamno crvene boje i gusce nego maslinovo ulje!Nadam se da sam bar malo pomogla!
Charlie - Petak 27.01.2006. 22:45
Subject:
Ima Jelena istine u tome i treba kod izlaganaj suncu biti oprezan.
bika - Subota 28.01.2006. 16:53
Subject:
Charlie piše:
Ima Jelena istine u tome i treba kod izlaganaj suncu biti oprezan.
Slazem se s tobom ja u ljeti sigurno nebi uptrijebila ovo ulje ali po zimi nema straha!
Jelena nbg - Subota 28.01.2006. 19:12
Subject:
Hvala ljudi na odgovoru!

Pozzz
Anonymous - Ponedjeljak 30.01.2006. 12:54
Subject:
Kantarion ti može biti kod osjetljivijih ljudi fototoksičan. Što bi značilo da možeš dobiti flekove i osipe ako ga nanašaš na suncu. No, zato je za poslije sunčanja melem pravi. I slobodno ga upotrijebi i usred ljeta, kad završiš sa sunčanjem. A što se tiče mazanja šapica, tu nema problema ni na suncu Wink
Brunhilda - Četvrtak 09.03.2006. 21:26
Subject: Pas alergičan na mačku
Dobili smo novu micu i s obzirom da ima herpes, držimo ju u kući s psom. Prijašnje mice su obitavale većinu vremena na dvorištu, pa je pas kihao samo kad ih je šnjofkao. Sad od kad je maca u kući, počeo mu je curiti nos, kiše i povremeno čuno diše, kao da hropče. Tako je bilo prvi tjedan, sad se kihanje smanjilo, nos više ne curi, a hroptanje se prorijedilo.

Dosta je svojeglav, pa ćemo ga teško testirati na alergije. Moguće da je ovo zapravo samo viroza... a moguće da i nije!

Ima li još netko psa alergičnog na mačke?
coco - Četvrtak 09.03.2006. 21:29
Subject:
prvi put čujem za ovako nešto. Eek doista interesantan problem.
Clyde - Četvrtak 09.03.2006. 21:39
Subject:
evo ovako,moze biti i prehlada,pa se poklopilo. Ali kod ljudi,prva infekcija hepesom pocinje prodormalnim simptomima tj. simptomima prehlade-ovo pisem zato sto je puno bolesti zivotinja i ljudi slicno-uostalom lijece se vecinom humanim lijekovima. Dakle,virus Herpes Simplex je zarazan samo u akutnoj fazi, tj.kad macka ima ranicu. Da ne idem na siroko,moze biti da nije alergican na macke,nego da je dobio herpes od nje. On mu moze dugo biti neaktivan,pa se javi kad mu padne imunitet ili u stresu.Lijeka nema,moze se mazati Aciklovirom da brze prodje,to je samo jedna bezopasna dosadna bolest. Usput,kad ti macka ima herpes,dobro peri ruke nakon sto ju mazis i nikako ne diraj herpes prstima.
Brunhilda - Petak 10.03.2006. 20:27
Subject:
Dobro sam se raspitala oko toga i ustanovila da je nemoguće da mi mačka zarazi psa zato što to nije herpes simplex, nego mačji herpes koji jest visoko zarazan, ali samo za mačke.
Ovaj tip herpesa je skroz drugi virus koji nema veze sa ljudskim i psećim i očituje se u infekciji gornjih dišnih puteva i izrazitom konjunktivitisu (jadna mica bi oslijepila da ju nisam udomila) tako da nema ranica. Samo su joj oči vidljivo bolesne, a što se tiče infekcije dišnih puteva, to se povuklo, tako da ni mica više ne kiše i ne curi joj nos.
Nadam se da je viroza uhvatila pesu, a ne alergija. Ali od kad je počeo kihati ne damo mu da ide blizu mice koja je u karanteni u mojoj sobi, pa su se možda zato simptomi alergije privremeno povukli. Bubana mica mi je ful prirasla srcu (kao što to biva sa životinjicama koje trebaju pomoć) pa ću morati smisliti kako da mi svi ljubimci žive zdravo i sretno zajedno pod istim krovom.
Any ideas? Smile

Inače, i ja i mama smo alergične na mačke, ali ništa me ne može omesti u obožavanju ovih krasnih životinjica. Još nek mi ribice postanu alergične na micu pa smo u kompletu!
Anonymous - Srijeda 22.03.2006. 14:15
Subject: alergija na borov prelac
ako netko zna što o tome nek napiše, jer ih je previse po livadama i nemam di setat gizma.
znam da izbacuju kiselinu i da se pas moze ugusit u 10tak minuta jer se oblize pa mu nateknu disni putovi, ali ako znate vise od toga i jeli ih psi izbjegavaju na livadi i na cesti malo me educirajte.
fala lipa
Mary - Srijeda 22.03.2006. 23:16
Subject:
mozda da poptrazis kako ta biljka izgleda i gdje najcesce obitava da je znas zaobilaziti.psi sigurno nemaju toliku svjest.bas oni znaju kada se igraju u travici da na nesto moraju paziti.a kako to da bas znas tocnu biljku na koju ti je pas alergican?radili su ti alergen testove peseku?
Charlie - Četvrtak 23.03.2006. 7:32
Subject:
Borov prelac je leptir, a ne biljka!!!
Ako se ne zna o čemu se radi, onda se fino se u tražilicu http://www.google.hr/ upiše BOROV PRELAC i dobije informacija, a ne odgovara napamet.
Gusjenica Borovog prelca obilno izlučuje sluz koja je poznata kao alergen na svim sisavcima, a ako ne izazove alergiju izaziva smetnje dišnog sustava.
agata - Četvrtak 23.03.2006. 9:09
Subject:
Koliko ja znam borov prelac je gusjenica, kasnije leptir.... a u šumi ih možeš vidjeti kako vise na zimzelenim biljkama ko velike lopte od paučine. To je još dok su gusjenice.

Znam da se to nesmije dirati jer uzroku svrbež kod ljudi. Za pse neznam... ali mislim da po livadama nema borovog prelca. Confused
Mary - Četvrtak 23.03.2006. 12:17
Subject:
ups...krivo sam povezala u brzini Embarassed
ali znam sta je to-to radi onako paucinasta gnjezda po borovima obicno pri vrhu bora i grozno izgleda.ma nema toga tako puno da bi se nesto trebali brinuti.cula sam da je otrovno,ali do sad nisam obracala vecu paznju.mozda bi da je bila najezda i bi,ali ovako mislim da nema potrebe.sa sibom sam setala po teskim sumetinama i nikad nista da kucnem.
Anonymous - Nedjelja 02.04.2006. 19:23
Subject: alergija na travu
imam retrivericu staru 4 god. i prošle godine je dobila rane po koži.na vet. fakultetu su mi rekli da je to vjerojatno alergija na travu i da nema lijeka. Ima li ko kakav dobar savjet da joj pomognem jer najviše voli trčanje po livadi .
Anonymous - Nedjelja 02.04.2006. 19:55
Subject:
imam ja,jednostavno:nemoj je voditi po livadama gdje ima puno trava.
srki - Nedjelja 02.04.2006. 20:24
Subject:
To je i nama rekao vet, ali gotovo je nemoguće prošetati psa bez da ima kontakt sa travom. Nisu ti loše vitaminske kapsule Dermanorm, ali bi se na tvom mjestu posavjetovala prije upotrebe s veterinarom.
Djavolak - Nedjelja 02.04.2006. 22:49
Subject:
Da li se psima rade alergo testovi kao nama, da tačno znaš na šta je alergičan? Rolleyes
Tinaya - Nedjelja 02.04.2006. 23:18
Subject:
Ajoj, pa to je strašno! Zar ne postoji ništa što bi pomoglo? A što joj smeta hodanje po travi, njuškanje? na koji način izbija alergija?

Možda joj možeš kupiti one pseće šlapice pa ju tako pustiti na livadu?

Ne znam, meni zvuči nemoguće psa ne puštati na livadu. Možda je alergična samo na neke određe trave, biljke.... trebalo bi napraviti nekakve testove i utvdriti točno o čemu se radi. Confused
Leonora - Ponedjeljak 03.04.2006. 11:02
Subject:
Moj pas je alergičan na travu, a ne zna se tačno na koju vrstu. Nemoguće je izolovati psa, jer alergena od trave ima i u vazduhu. Naša Meda je pod terapijom Pronizonom od proleća (tj. kad krene alergija) pa sve do kasne jeseni-tad joj prolazi. Dok je pod terapijom, sve je o.k.
Anonymous - Ponedjeljak 03.04.2006. 11:06
Subject:
a koji su simptomi?
meni se medo češe po oku,pa kapamo sulfasolom,pa opet nakon tjedan dana isto,češanje po oku.
ovaj uili sljedeći tjedan moramo na fax otići jer nema više smisla.
Leonora - Ponedjeljak 03.04.2006. 11:14
Subject:
Češe se po cijelom telu i na tim mjestima joj opada dlaka i stvaraju male crvene ranice. Sad
Anonymous - Utorak 04.04.2006. 8:31
Subject:
ma rane joj najviše izbijaju po trbuhu ali se pojavljuju i po cjelom tijelu.Na tom mjestu joj otpadne dlaka i jako ju svrbi.Dr. Lemo sa faksa joj nije htio radit alergotest da ju ne ¨muči¸ Vjerujte mi nemoguče ju je ¸maknuti s trave Confused Sad
Anonymous - Utorak 04.04.2006. 10:52
Subject:
medi s eranice stvaraju oko oka,ali zbilja su male i nema dlake tamo malo.
idemo na vet.fax.
Nea - Utorak 04.04.2006. 12:41
Subject: Kihanje
Bigi u zadnje vrijeme jako puno kise. Uopce ne znam u cem je fora, jel postoji sansa da je na nesto alergican? Inace sve drugo je ok.
Nix - Utorak 04.04.2006. 12:50
Subject:
Ma vjerojatno nije nista. Prasina, pelud, hladan zrak, ostale sitne necistoce nadrazuju sluznicu disnih puteva pa psi kisu. Ako nema nekih drugih simptoma i nije to nesto jako izrazeno da mu smeta pri disanju sve je ok Smile
Nea - Utorak 04.04.2006. 12:53
Subject:
Hvala. Very Happy
Ana 157 - Utorak 04.04.2006. 13:32
Subject:
I mene interesuje da li postoji neki lek. Moja Beca je Irska setterka i uskratiti joj trčanje po livadi bi bilo pravo mučenje.
Mi smo pokušali da napravimo nekakav kompromis, odnosno izvodimo je tamo gde je trava kratka i skoro ošišana, ali svejedno je (kao i kod Leonore) čitavo proleće i leto pod terapijom: antibiotici i Pronizon.
Leonora - Utorak 04.04.2006. 15:14
Subject:
Meni je naš veterinar rekao da tu leka nema, tj. trajnog izlečenja. Tuzan A Pronizon može da bude jako opasan, ako se koristi više od 6 meseci u kontinuitetu.
Mary - Utorak 04.04.2006. 15:34
Subject:
vjerovatno mu nesto drazi disni sustav,ali ako to je jako ucestalo i potraje mozda se radi o njekoj alergiji na pelud.prati situaciju i neke druge simptome pa ako nesto jos primjetis(jako natecene crvene okice,jak isjedak iz nosa i sl.)odi vetu Big smjesak
Mary - Utorak 04.04.2006. 15:39
Subject:
Siba isto ima blagu alergiju na nesto u travi koja se ocituje na okicama.primjetila sam to jos prosle godine,a evo i sada se vec lagano javlja.svaki put kada dodemo izvana okice su joj malo crvenije i zna se svrbuckati,a i ujutro ima jace krmeljice,ali nakon par sati u kuci stanje se popravi.ocigledno je isto osjetljiva na nesto u travi(kada se ne valja i ne dolazi u kontakt s travom to se ne javi)nazalost ljeka za alergije nema,nego se samo sve to moze ljekovima drzati pod kontrolom.a normalno je da je svaki ljek ako se duze primjenjuje toksican za organizam Confused
ivanchica - Nedjelja 23.04.2006. 12:54
Subject: ALERGIJA ILI ?!HITNO!MOLIM VAS POGLEDAJTE
Još jučer me zvala teta na mob,oni su uspaničeni,arni chiuaua-pinč,više od 5 mj.star je boolestan.povraća,ima proljev,neće jest i prvo šta pitam je kad je bio čišćen od parazita,davno.pa malo se smirili ,možda je to...inače pas nikad nije imao niti jednog krpelja,tako da ne može bit piropl.i sad sam sse čula sa sestričnom,vodili ga vetu,ona je primijetila da mu je natekao jezik i da ima jednu crnu točkicu na njemu ko aknici ili ubod pčele.vet na to nije obraćao pozornost i da mu je neko cjepivo,ne znaju koje i psa su odveli kući i bili s njim na terasi,na suncu i prvo su mu se pojavile ko dvije male bubuljice na trbuščiću,a za minutu još više i po njuškici i izgfleda ko da su ga izbole ose.ja sumnjam na neku alergiju ali oni su u panici jer su kad vet naručeni tek u pet i užasno se boje da im arni ne umre.ne znam da li je to posljedica prehrane.hrane ga pedigreeom i mijenjaju mu dehidrate i to redom sve one tipa friskies,inače kad mu nemaju špta dat,nahrane ga kobasicom,slaninom,šunkom i ne znam čime sve ne,a nekad zna i užicat i pravui ljudski slatkiš tipa gumeni bomboni i oni što lice na vatu,mekani Shocked ,inače pas je proždrljiv i puno žica,a oni mu dopuštaju najštetnije,unatoč mojem žestokom upozoravanju i protivljenju Ljut Ljut molim vas,ima li itko sličnih iskustava,jer se vet pravi jako pametan i bezveze viče,a ja ću osobno otići do tamo kad i arni da vidim šta se događa,HEEEEEEEEELP! S.O.S. Plakanje Sad
Nix - Nedjelja 23.04.2006. 13:38
Subject:
Za pocetak krizanca pincha i chihuahue star 5 mj uz ovakvu prehranu koju si ti nabrojala nece dugo... a ja se iskreno ne bi cudio ni da su sve ove navedene promjene uzrokovane takvom "ishranom", s druge strane moguce da su opet ubodi osa/pcela, ali onda simptomi ne bi trajali 5 dana nego bi se otekline nakon par sati splasnule... kako bilo, posto se radi o sumnji na alergiju a ne zna se od cega neka potraze savjet drugog veterinara. A ako je opce stanje poremeceno, ako psic jos uvjek povraca, ima proljev, probleme s disanjem, ne zainteresiran je za okolinu i sl, predlazem HITAN odlazak drugom veterinaru kojem je BITNO onda ispricati APSOLUTNO SVE sto se s psicem desavalo od pocetka prvih simptoma do trenutka kad su usli u novu ambulantu. Dakle sve simptome, promjene u ponasanju psa, sve vezano uz prehranu, poduzeto lijecenje, itd itd...
ivanchica - Nedjelja 23.04.2006. 15:24
Subject:
eto sva ta zbrka ni zbog čega....ma bili smo sad kod njih pa sam im sve lijepo napisala,sad koliko će se tog pridržavat...ma meni se ne sviđa kako se oni brinu o njemu,ali šta ću im ja.psu su stvarno splasnule otekline,tako da ga je vjerojatno ubola pčela,pa ako je još na to alergičan...ne znam,uglavnom puno je bolje,opet je počeo žicat, Big smjesak al mu sad ne daju,jedino je u faci malo "nateknut".a veterinar je na terenu,a drugih nema tak da sad za pol sata idu u ambulantu...eto,važno da je živ i koliko-toliko zdrav Wink
ivanchica - Utorak 25.04.2006. 14:39
Subject:
evo pas se skroz oporavio tako da se sve stišalo,još par tabletica i pikica i gotovo.važno da je sve prošlo Smile
Anonymous - Srijeda 17.05.2006. 9:04
Subject: Please POMOZITE
Imam goldenicu Taru, staru godinu i 2 mjeseca. Čistokrvna je i naravno s papirima. Vrlo poslušna. Prije nekoliko dana glava joj je neobjašnjivo natekla, Shocked odveli smo je vetu i nakon inekcije sve je prošlo. Sve je bilo super do jučer ujutro, počela se češati po glavi i ušima i to vrlo često. Question Pregledali smo je par puta (da nema krpelja) i sve je u redu. Danas se malo manje češe, ali me sve to nekako brine. Par dana prije nateknuća našli smo joj velikog krpelja na nozi, iako je imala zaštitu. Molim vas pomozite, ovo mi je prvi pas i ne znam što ću!!!
Anonymous - Srijeda 17.05.2006. 9:11
Subject:
meni se medo također već neko vrijeme češe po ušima,pet puta smo bili kod veta,uši su uvijek fenomenalno čiste.nemam pojma.

da možda nema ušne šugurace,ili kako se već zovu.
tina020 - Srijeda 17.05.2006. 9:13
Subject:
Meni to sliči na alergiju, a sada ne znam ovako reć. Što vam je veterinar rekao, zašto je natekla glava?
TORA - Srijeda 17.05.2006. 11:05
Subject:
prije kratkog vremena dogodilo mi se slicno,Baloo-a je upikla osa ili pcela(ona koja ostavlja zalac) tj. on ju je pojeo.prvo je povracao,a onda se poceo jako ceskati po glavi i onda mu je glava naotekla.nas mali je alergican na ubod ose/pcele! dobio je 3 inekcije i sve je bilo ok jos isti dan, no napomena je da se nakon prvog puta organizam ili navikne na svaki sljedeci ubod ili bude gadno! Sad sta je rekao vet? nije joj mogao dati samo tako nesto! Very Happy nadam se da je sve proslo!

moramo shvatiti da kako mi postajemo sve osjetljiviji i vise alergicni tako i nasi najdrazi! Very Happy
agata - Srijeda 17.05.2006. 12:13
Subject:
Možda je liznula gusjenicu, borov prelac! To se je desilo i jednoj goldenici koju ja znam, imala je jako otečenu glavu, neprepoznatljivu.

Inekcija je to odmah riješila. A češanje je možda reakcija na povlačenje otekline.

Mogu biti i analne žljezde ako se češe baš po ušima... pomiriši ju ispod repa dali smrdi.

Ili jednostavno skokni do veta pa vidi.. Wink
Anonymous - Četvrtak 18.05.2006. 10:02
Subject:
ma dao joj je vet inekciju nisam sigurna koju samo mi je mama bila s njom. Kaže da je neki ubod ili nešto slično. Prijetog očistili smo analke, tako da sumnjam da je to. Uši su joj sasvim čiste, nije ni to. ne znam više što bih mislila
Question Question Question Confused Confused
Galba - Četvrtak 18.05.2006. 11:55
Subject:
Pa što nije veterinar rekao tvojoj mami što je tvojoj kujici? Jedina osoba koja ti može i mora dat točan odgovor je tvoj veterinar. Ako vidiš da samo nagađa i/ili ne zna promijeni veterinara.
Sretno i javi nam kad saznaš kaj je bilo!
tina020 - Četvrtak 18.05.2006. 12:19
Subject:
Pa ako kaže da je od uboda onda se najvjerovatnije radi o alergijskoj reakciji, ali sve vam je to podrobno trebao veterinar objasnit, što je mama rekla? trebala si ti ići pa bi sve saznala ili ga nazovi ili opet odi do njega pa da ti bude jasnije!
tina020 - Petak 19.05.2006. 13:21
Subject:
Ima šta novo?
Anonymous - Nedjelja 28.05.2006. 17:47
Subject:
Zvala sam veta i čovjek se ispričao što nije bolje objasnio. Kaže da je to alegrijska reakcija na ubod nekog kukca tj. pčele, bumbara. Ako se još češka onda je to smeta ili sama rana od uboda ili se alergija još povlači. a šta se Tarinog sadašnjeg stanja tiče dobro je ne češe se više i skroz je živnula
Djavolak - Utorak 20.06.2006. 10:13
Subject:
Ne znam gde da smestim ovo pitanje, a pretpostavljam da je alergija...

Pre par dana mom maltezeru su se na 1 cm od oka (spoljasna strana, slepocnica da tako kazem) posle setnje pojavile crvene tackice, u ravni sa kozom. On je to cesao kao lud, ja sam namazala hidrociklin mast i ujutru je proslo. Dva dana je koza bila ok, i onda se ponovo pojavilo crvenilo koje je nestalo samo od sebe. On mi ne da da pomerim dlaku uopste sada, da vidim sta se desava.
Vet mi je rekao da je moguce alergija na travu ili mozda pauk. Jel imao neko taj problem?
Anonymous - Utorak 20.06.2006. 11:01
Subject:
meni se medo prije nekih 3-4 mjeseca konstantno češao,ali sad je prošlo.vjeruijhem da su mu možda neke trave smetale koje su se sasd osušile(bartem je tako smojom alergijom)ali prije 2 dana se opet malo bio češao pa sam mu ukapao demextason i prošlo je.
srki - Utorak 20.06.2006. 15:39
Subject:
Mojoj Britti jako smeta trava. Prošle godine je imala crvenilo po trbuhu, no ove je godine reakcija bila puno jača. Došla je u pravu familiju. Svi smo alergičari i to na travu Lol
champ - Četvrtak 20.07.2006. 8:14
Subject: natečeno oko
molim malu pomoć ... imam štenca od 8 mj (veliki švicarski planinski pas) .. jutros sam ga našla s otečenim lijevim okom (otok je ispod oka - očna vrečica) .. već je prije imao u par navrata upalu oka, no uglavnom su simptomi bili krmeljavost i sluzavost oka .. sada je samo natečeno i sluzi ima u oba oka.. da li je možda netko imao ovakav slučaj .. mislite li da je upala ili eventualno alergija (mislim da mu ništa drugo nije natečeno) .. mirniji je no obično pa sam se malo zabrinula..
tina020 - Četvrtak 20.07.2006. 9:39
Subject:
Najbolje bi ti bilo da nazoveš veterinara pa da ga pitaš ili da ga odvedeš do veta. ako ti je usput.. ja se sa natečenim okicama nebi baš igrala.. moguće je da ga je nešto ubolo, možda mu je nešto u oku- ako je to treba izvaditi.. inaće kažu da kada suze okice da nešto nije u redu, a sad.. mi tu možemo nagađat što bi mu to moglo biti, ali bolje da pitaš svog veta..
Moguće je i da se udario, jedna moja pesica se tako udarila pa joj je oko nateklo, mislim da smo joj namazali sa nekom masti pa je splasnulo, ali mi smo znali da je to od udarca- bilo je onako malo ljubičasto i natečeno..
Tinaya - Četvrtak 20.07.2006. 12:35
Subject:
POSJET VETERINARU!! Nema tu razmišljanja, oteklina neće sama od sebe izaći ako psu nije ništa, možda ga je ubola osa, možda mu je neka travka ušla unutra, obavezno veterinaru čim prije!

Nadam se da nije ništa strašno, ali čekanje odgovora tu na forumu može psu samo pogoršati stanje! Sretno! i javi kako je malcu!
champ - Četvrtak 20.07.2006. 13:41
Subject:
.. nazvala veta, naručio nas danas popodne .. s obzirom da je moj mali peso kastriran, danas će mu izvaditi konce i "srediti" oko .. javim vam što je bilo ..
dunja1205 - Nedjelja 06.08.2006. 7:50
Subject:
Ljudi molim za savijet, moj Lordi, 3mj goldenic, izgleda da ima alergiju na travu, naime, ima osip po trbuhu, kao svijetlo crvene piknice, ne cese se toliko, inace je ok, ja mu malo prebrisem rivanolom al ne znam da nije nesta drugo, vet je na godisnjem a drugom ga ne bi vodila,losa iskustva, i da, da li je moguce da ako se zacnuo na koprivu da taj osip traje nekoliko dana?????
LjiljanaB - Nedjelja 06.08.2006. 19:06
Subject:
Kod mladih pasa to je česta pojava, a s vremenom bi trebala prestat.
Rivanol je za rane, uzmi nešto drugo što će mu ublažiti nadražaje na koži.
dunja1205 - Ponedjeljak 07.08.2006. 7:47
Subject:
Ljiljana hvala, evo stavljala sam mu i obloge od borne kiseline i susi se polako, hvala!!!!! Very Happy
Anonymous - Ponedjeljak 07.08.2006. 21:50
Subject:
Bok! Imam westija 2 god .stara.Juce se sva osipala po stomaku i ispod pazuha mali pristici crveni malo sam joj oprala i bilo dobro.Danas su i sape pune sitnih tockica neke su i malo krvave zna li netko sto da radim???Kao beba je imala neku alergiju ali samo po vratu gnojne plikove i to je trajalo cijelu vjecnost.Od tada jede nutro lamb&rice,ali je neki dan u gostima nesto pojela iz tude zdjelice .Jel moze ovovbiti reakcija na hranu i kako da to rijesim.Hvala!!!
LjiljanaB - Ponedjeljak 07.08.2006. 23:17
Subject:
Najvjerojatnije da je reakcija na hranu. Bilo bi dobro otići kod veterinara da mu da nešto što će mu brže smiriti nadražaje na koži.
lidija g - Ponedjeljak 09.07.2007. 19:20
Subject:
PLIZZZZZZZZZZ HELP Exclamation Exclamation Exclamation

ovako ; nemam auto do četvrtka pa nemogu prije do veta Tuzan

štenac , 3 mjeseca 22 kg , bijeli ( naglasila sam ovo jer sam čula da su baš to predispozicije za alergiju ) , jaaaako se češe i gricka u području lijeve prepone. Koža mu je od grickanja i čohanja u od danas u krasticama , a prije 10-ak min izgrizao si je prelaz sa spolovila na trbuh - do krvi Shocked . Prije 2 tj. imao je i krasticu na vratu , a prije 7 dana sam mu kapala uši ( oba uha ) otiprin kapima jer je imao upalu.

Jede Purina Pro-plan Large Breed puppy. Stolica je u glavnom ok , samo što je dosta obilna (i možda ponekad malo mekanija ) , ali sam ga uhvatila da bi jeo i svoj izmet Shocked Shocked . Apetit mu je dobar , veso je , a ostalo sve 5 ...

- izgleda li vama ovo kao alergija na hranu , ili mu nešto fali u prehrani?
tina020 - Ponedjeljak 09.07.2007. 19:52
Subject:
jao, do krvi se izgrizao.. jesi isključila da su buhe u pitanju?
Alergija može biti i od hrane pa do trave ili koječega, teško je ovako zaključiti što bi mu moglo bit. Da li imaš nekog svog veta. da ga zovneš pa bi možda bio voljan doć do tebe?
mea_kalli - Ponedjeljak 09.07.2007. 21:40
Subject:
nisam nigdje pisala, al udomili smo pesicu iz udruge
kod njih je već grizla cape, predio gdje se noga spaja sa tijelom, i to na obje prednje
očiščene su joj analke i to je stalo i zaraslo
došla je k nama, s njom smo dobili 1kg hrane koju je do tada jela: bosch
kad smo lagano bili pri kraju, kupili smo RC za male pasmine, štence
nakon tjedan dana počelo je čohanje, griženje, i to stražnji kraj
ima kiltix, tako da su buhe isključene
čiščene su analke ponovo, i nakon tjedan dana od toga iszbili su flekovi na stražnjim nogama, donja strana, tam di nema puno dlake
u među vremenu smo probali hranu pedigree (jer kad sam ju kupovala nisam bila doma, već na produljenom vikendu i kupih je u konzumu), RC za štence do 10mj, bijelo pakiranje, Hills konzerve, HDL trovet konzerve, kuhanu hranu
nakon svake promijene bilo je sve gore
konačno nađoh i bosch, ali ona je već imala velike rane po sebi koje si je sama napravila - čak se ognojilo i sad je na antibioticima
još su dva puta čiščene analke, zadnji put su isprane i otonazlom
imamo još tri dana pit tablete, nakon toga idemo opet na ispiranje
ne znamo od čega je uzrok, hrana ili što drugo: šampon, deterđent (njena dekica je oprana dva puta od kad je kod nas), reakcija na cjepivo,... totalno smo zbunjeni
lidija g - Ponedjeljak 09.07.2007. 23:20
Subject:
- Tina , nisu buhe - sigurno.... , jako pazim na higijenu , poslije svake šetnje ga jaaaako iščetkam ( to voli Very Happy ) ...

- idem surea vetu - OBAVEZNO - boli me briga , uzet ću pet-taxi... , žao mi je gledati da se toliko muči i češe. Stavila sam danas frotirnu trljačicu na ruke ( kako ga nebih noktima izgrebla ) , i češkala ga po preponama , samo da mu pomognem. Ajme , kako je uživao...
ewon - Petak 02.05.2008. 9:37
Subject: alergije
zna li itko kako otkriti na šta je pas alergičan?kod kojeg veterinara da odem( Split),imam štene cavalira staro 5 mj.,stalno se češe i grize po šapama,zaštićen je od svih nametnika,nema rane a uporno to radi,pomozite...
may - Četvrtak 08.05.2008. 8:31
Subject:
meni su rekli da ako zelis saznat na sta je pas alergican da mora ic na pretrage koje kostaju oko 500eura,ali ja u samoboru
lidija g - Četvrtak 08.05.2008. 12:06
Subject:
U Zg na faksu se radi "kožni" alergo test. Cijena je oko 1000 kn
- Na faksu se neki alergeni mogu dokazati ciljano ( na grinje , na neke ciljane vrste peludi i trave koji su česti alergen i raširene su u našem podneblju ) , a neki samo opčenito ( na hranu - ne i na koji sastojak hrane , širi testovi na pelud ili na travu - ali opet ne precizirano na koju vrstu peludi ili trave ) Rolleyes

To bi izgledalo otprilike ovako:

Druga vrsta alergotestova se radi u Zg u Dia-Vet ambulanti. Oni tamo izvade krv i šalju u Barcelonu
- Za testove koji se rade u Barceloni , krv se vadi kod nas , šalje se tamo , onda oni istestiraju na 200 mogućih alergena i od te krvi prave serum kada otkriju alergen. Taj serum šalju natrag nama , i psu se daje injekcijom ( kao neka hiposenzibilizacija ). Taj serun mu se aplicira jednom godišnje. Svake slijedeće godine krv se ponovno šalje u Barcelonu da bi se opet napravio serum , ali više se ne rade alergotestovi. Cijena svakog daljnjeg seruma je oko 800 kn

razgovarala sam sa dr. Ćirićem iz Dia-Veta ( tip je fenomenalan ) kaže da prvo želi pregledati psa i provjeriti imunoglobuline jer bi bilo nemoralno uzimati 330 eura + 250 kn ako se radi samo o sekundarnoj infekciji koja može izazvati istu kliničku sliku kao alergija.

Nadalje , govorio je o tome da bi pas prije alergo-testova trebao biti barem 2 mj. na eliminacijskoj dijeti , ali postoje kuhane eliminacijske dijete

u glavnom , cijena svega skupa je 330 eura + 250 kn za troškove poštarine... , međutim ; ako psu napravite alergotestove , a da nije na ništa alergičan , ne plaća se serum , pa je cijena 220 eura...
zmaja - Četvrtak 23.06.2011. 18:20
Subject:
Ja bi trebala pomoć...
Imam kujicu boxericu od 2.5 mj i danas ujutro sam ju pustila van i nahranila i bila je ok, a za manje od 1 sata kad sam izašla van našla sam ju sa oteklom glavom, lijevo oko je bilo skoro skroz zatvoreno i ćubice ogromne.
Zvala sam vet i za 10 min je dobila inekcije za alergiju, kalcij i antibiotik...
Ali, već na stolu kod vetice smo primjetili da joj je vanjski dio spolovila isto naotekao, kao da je sjela na pčelu i imala je plikove na bedrima i trbuhu. E sad, od 10 ujutro do sad glavica joj je splasnula, ali plikovi su se proširili pó cijelom tijelu, nisu gnojni nego kao opeklina od koprive, malo veća.
I stalno se jedni plikići povlače a drugi rade.
Ona je inače ok, tvrdo kaka, jela je, pila vodu i igrala se.
Zvala sam vet opet i ne može joj više ništa dati, kaže da je možda na hranu reakcija, ona jede royal ali sinoć je pojela kod moje prijateljice malo druge hrane od njene kujice.
A ja si mislim da ako je alergija da bi od ovih pikica trebala proći, ne?
Jel imao itko ovakve probleme?
E da, temp. joj je 38
goya - Četvrtak 23.06.2011. 22:55
Subject:
zmaja - meni kao laiku se čini sasvim moguće da je razlog kako i vaš veterinar opisuje da je potencijalni uzrok problema kod vašeg šteneta alergija na hranu (posebno ukoliko je slučaj da je to prvi doticaj sa hranom koju do sada nije nije kozumirala).
Precizno detektiranje alergijskih reakcija je prilično zahtjevno područje dijagnostike..potrebno je obaviti i određene krvne pretrage, kao i alergo testove kod psa kako bi se pokušao odrediti egzaktan uzrok problema?
Mislim da ne bi bilo loše ukoliko bi si se prvo s veterinarom konzultirali za mišljenje i oko preporuke raznih vitaminskim i inih preparata koji bi mogli u ovom trenutku pomoći dodatnom podizanju imuniteta vašem štenetu (naravno to zahtjeva budno praćenje zdravstvenog stanja štenca i promptne reakcije u slučaju bilo kakvih, čak i najmanjih pomaka u negativnom smjeru ) i tako možda izbjegli skupe i možda nepotrebne pretrage ukoliko je alergijska reakcija prolaznog karaktera i izazvana poznatim uzrokom ( nepoznatom hranom) .
Također, vama (kao i samom sebi kao laiku ) uvijek savjetujem da za mišljenje pitate još jednog veterinara kako bi stekli precizniju sliku i paralelnu usporedbu stručnih mišljenja.
zmaja - Petak 24.06.2011. 7:58
Subject:
Hvala na odgovoru
Stvar je u tome da je dobila terapiju za alergiju pa mislim da ne bi trebalo biti sekundarne reakcije, osim možda na cjepivo...
Jer glava joj je splasnula, a plikići su još uvijek tu.
Sinoć je imala 39 temp što je normalno i jela je keksiće i to puno i danas joj je mekša kakica, ali nije proljev
I gledali smo sastav hrane, chappija i royala, moja nema mrkve i graška i umjetnih boja, sve ostalo je isto
zmaja - Subota 25.06.2011. 9:00
Subject:
Zvrkica je dobro!
Sve se povuklo!
goya - Subota 25.06.2011. 13:21
Subject:
zmaja - pa to su baš super vijesti Big smjesak ..drago mi je i zbog i vas i zbog Zvrkice Lol ..da je sve opet u normali OK
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 15:29
Subject: Westy - Molim Pomoc!
Molim vas za pomoc!

Vlasnik sam zenke WEST terijera stare 3 godine.
Prije mjesec ili dva je pocela lizat sape. Nismo tome pridavali bas neki znacaj skroz dok nismo prije otprilike 2 tjedna primjetili da sjedne i vuce se prednjim nogama. Posumnjao sam u neke parazite pa sam pozvao veterinara. Veterinar je to nazvao "sanjkanjem", te mi je on prvi naveo mogucnost povezanosti izmedju lizanja sapa i tog tzv "sanjkanja".
Od promjena na kozi koje su se pojavile vidljivo je nesto nalik sitnom osipu i crvenilu ispod trbuha i na straznjici.
Izmedju osalog, veterinar je rekao da je moguce kako joj je koza osjetljiva ili da je u pitanju nekakva alergija. Dao joj je dvije injekcije. Nakon toga osip se povukao na dan-dva te se opet vratio.

Molim sve koji su imali slicnih iskustava sa svojim ljubimcem il znaju o cemu se tu radi i kako se ti problemi mogu ukloniti neka mi javi. Svi savjeti, komentari i preporuke su dobro dosli.

Unaprijed hvala.
ismarvet - Petak 27.01.2012. 15:54
Subject:
ako ste u finansijskoj mogucnosti preporucujem da uradite analizu uzorka koze a isto tako ukoliko je vet ubjedjen da je alergija neka onda uradi alergo testove.. ne znam u Cro koje su cijene ali mozete se raspitati.. ukoliko se nastavi sa tim simptomatskim terapijama oduzice se lijecenje na par godina.. izmaltretiracete psa sa raznim injekcijama a Vama ce to biti puno skuplje nego ovi testovi..
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 16:09
Subject:
ismarvet piše:
ako ste u finansijskoj mogucnosti preporucujem da uradite analizu uzorka koze a isto tako ukoliko je vet ubjedjen da je alergija neka onda uradi alergo testove.. ne znam u Cro koje su cijene ali mozete se raspitati.. ukoliko se nastavi sa tim simptomatskim terapijama oduzice se lijecenje na par godina.. izmaltretiracete psa sa raznim injekcijama a Vama ce to biti puno skuplje nego ovi testovi..

U potpunosti se slazem...Nista necemo postic ako ne uklonimo uzrok.
Raspitat cu se gdje rade te testove i koliko kostaju.

Dok to ne obavimo, mislio sam napraviti jednu pokusnu mjeru.
Hranimo je iskljucivo ROYAL CANIN SHN Mini Adult hranom...Mozda da uzmem drugu vrstu hrane i probam je s njom hraniti tjedan dana da vidim dali ce se sto promjeniti?
goya - Petak 27.01.2012. 16:15
Subject:
slažem se ismarvetom.
Malo je neozbiljno što Vam je veterinar "napamet" postavio dijagnozu alergije , a sve ostalo što bi moglo biti povezano sa opisanim stanjem pri tom nije uzeo u ozbiljnije razmatranje ?
Također ukoliko Vas nikako nije uputio ili informirao koje bi sve pretrage trebalo obaviti da bi se točno ustanovio uzrok problema kod Vašeg psa nije bilo profesionalno s njegove strane?
ismarvet - Petak 27.01.2012. 16:21
Subject:
ne bi bilo lose.. uz to takodjer kupite (u zavisnosti od toga sta imate na trzistu) i vitaminske dodatke.. u Sarajevu imamo dosta dobre tablete sa vitaminima i mineralima - Vitamix i jos neke, ne znam tacan naziv ali su Vitacraftove..
nedavno me srela djevojka koja ima maltezera i pitala me sta da radi po pitanju opadanja dlake.. psu se vidi koza a uz sve to dosta grize i jede zid..
pored svega sto sam joj preporucio da moze uraditi spomenuo sam i da u hranu doda vitamine i minerale jer je alotriofagija (jedenje stvari koje nisu jestive) metabolicki problem i kod zelje za jedenjem zida odmah treba posumnjati na nedostatak minerala.. to cesto povlaci za sobom i nedostatak vitamina sto opet objasnjava gubitak dlake..
njen odgovor je bio: "Smijesna dijagnoza, nemoguce jer moj pas jede Royal Canin"
tako da je jako dobro sto ste posumnjali na problem u ishrani..
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 16:35
Subject:
goya piše:
slažem se ismarvetom.
Malo je neozbiljno što Vam je veterinar "napamet" postavio dijagnozu alergije , a sve ostalo što bi moglo biti povezano sa opisanim stanjem pri tom nije uzeo u ozbiljnije razmatranje ?
Također ukoliko Vas nikako nije uputio ili informirao koje bi sve pretrage trebalo obaviti da bi se točno ustanovio uzrok problema kod Vašeg psa nije bilo profesionalno s njegove strane?

Ocito mu pristup i nije bio "naj".
Mozda bih trebao pokusati s drugim misljenjem, a mislim da cu to i uciniti.
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 16:37
Subject:
Hvala Vam puno na svjetima...Krenuti cu s pormjenom hrane i mabavit cu vitamine i minerale pa cemo vidjeti dali se sto mjenja.
ismarvet - Petak 27.01.2012. 16:52
Subject:
drago mi je da ste savjestan vlasnik.. promjene cete moci vidjeti tek 10-ak dana nakon redovnog koristenja vitamina..
goya - Petak 27.01.2012. 17:26
Subject:
Kao laik sa iskustvom reći ću Vam svoje mišljenje.
Što se tiče promjene dehidrata morate znati da neki psi prilično loše reagiraju kod tako nagle promjene (uglavnom probavnim smetnjama - proljevom ) stoga se preventivno običava to raditi tako da se novi dehidrat pomalo dodaje uz "stari" .
S vremenom treba povećavati količinu novog dehidrata do potpune zamjene starog.
Ukoliko se ipak odlučite naglo promijeniti dehidrat, bilo bi primjerenije ipak uzeti medicinski (posebno ukoliko je sumnja na alergiju) , a ne komercijalni brand, ali i pri tome mi se čini da tjedan dana koliko ste planirali testirati da li je u tome problem, možda ipak premali vremenski rok kozumacije da bi pozitivni rezultati bili vidljivi.
Također, ako se pas i do sada kvalitetno hranio i konstantno bio na dehidratu Royal (čak i da mu određeni sastojak u njemu pričinja alergološke probleme) ne bih rekao da je problem Vašeg psa nužno povezan sa manjkom vitamina ili minerala , ili da ih je u Royalu bilo nedovoljno.
Svakako , bilo bi dobro prije nego što se i odlučite dodatno (mimo vitamina i minerala u dehidratu ) i na svoju ruku davati vitamine i minerale jer njihov višak može biti štetan isto kao i manjak, posjetite još nekog veterinara kako bi on pregledao psa, dao drugo mišljenje ili predložio odgovarajuće pretrage.
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 17:39
Subject:
goya piše:
Kao laik sa iskustvom reći ću Vam svoje mišljenje.
Što se tiče promjene dehidrata morate znati da neki psi prilično loše reagiraju kod tako nagle promjene (uglavnom probavnim smetnjama - proljevom ) stoga se preventivno običava to raditi tako da se novi dehidrat pomalo dodaje uz "stari" .
S vremenom treba povećavati količinu novog dehidrata do potpune zamjene starog.

Ja sam opalio tjedan dana onako...Odokativno, ali nije problem da taj period bude duzi. Vec sam ja i sam mislio da bi hranu trebalo mjenjati postepeno, a sad ste mi vi to i potvrdili.
Spominjali ste ste neku medicinsku umjesto brendirane. Dali se ona moze nabaviti kod veterinara ili u prodavaonicama za kucne ljubimce?
Htio sam vas jos zamoliti da mi kazete ukoliko znate, dali postoji neko sredsstvo, tekucina, krema ili nesta slicno s cim bi joj mogli namazati taj osip, cisto da joj olaksamo dok ne obavimo iduce korake?
goya - Petak 27.01.2012. 18:04
Subject:
Medicinsku hranu možete naći i kod veterinara , ali daleko vam veća ponuda (ali i financijski povoljnija) zna biti u pet centrima .
Kod simptoma crvenila, iritacije, svrbeža u slučaju mog psa vidljive pozitivne promjene i najefikasnije rezultate u kratkom vremenskom roku (3 dana) mi je pokazala Triderm krema.
Svakako obavezno pitajte svog veterinara da li bi Vam je on preporučio ili savjetuje nešto drugo.
DoctorOz - Petak 27.01.2012. 18:06
Subject:
goya piše:
Medicinsku hranu možete naći i kod veterinara , ali daleko vam veća ponuda (ali i financijski povoljnija) zna biti u pet centrima .

Svaka Vam cast na trudu! Hvala, puno ste pomogli!
goya - Petak 27.01.2012. 18:09
Subject:
Molim lijepo. Sretno Vama i Vašem psu Very Happy
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris