Svijet ljubimaca

Pseći veterinarski kutak - Kastracija/sterilizacija- o samoj temi, o imenu, njezi

spackarica - Utorak 07.02.2006. 11:38
Subject: kastracija ili sterilizacija?!?
nekako je kod nas uvriježeno mišljenje da se ženske životinje steriliziraju, a muške kastriraju.
no, što je zapravo ispravno?!?

sterilizacija označava postojanje određenog organa, ali njegova funkcija više ne postoji (npr. podvezivanje jajnika.
kastracija označava operativno uklanjanje testisa, odnosno jajnika, jajovoda i maternice... a upravo je to ono što se radi kada našeg psa ili kujicu odvedemo na operacijicu.

dakle, pravilno je reći kastracija ženki i kastracija mužjaka...

lala
Mary - Utorak 07.02.2006. 14:05
Subject:
Da Da

samo sto je tako u zargonu sitacija malko drugacija.ali bitno je da se razumijemo Wink
spackarica - Utorak 07.02.2006. 15:17
Subject:
mene to strašno nervira... Big smjesak
zato sam i stavila ovaj post...

mislim, ne nervira me kaj neko tak govori, nego kaj me uvijek neko ispravi kad velim da je pika kastrirana :''ali neeeee, ona vam je žensko, one vam se sterilizirajuuuu...''

khm...
dakle...
Wink
Anonymous - Srijeda 08.02.2006. 14:27
Subject:
U pravu si ali nakon nekog vremena odustaneš se boriti za besmislene stvari i misliš svoje a ako neko hoće slušati dobro za njega.Nemoj se živcirati ...poluditi ćeš kroz život.
Ali upravu si i meni se iste stvari događaju.
Pozdrav
A sterilizacija znači još puno toga....
Mary - Četvrtak 09.02.2006. 2:08
Subject:
meni kod sterilizacije uvjek prvo padnu na pamet pravila kirurske asepse i antisepse...autoklav&co.
malo mi je to glup naziv da je neko zivo bice sterilno...ali i ja sam se prestala s ljudima natezat...njima to je i onako nebitno...
jazzie - Ponedjeljak 20.02.2006. 2:35
Subject: nakon sterilizacije
Ne bih htjela ovaj post stavljati pod već postojeće topice jer se tamo nalaze rasprave za i protiv sterilizacije (i kastracije) te gdje to učiniti.

Mene zanima kakva su vaša iskustva odmah poslije sterilizacije - odnosno oporavak psa od same operacije.

Meni su rekli da se nakon 10 dana vade konci, pas se do onda ne smije igrati s drugima, već sljedeći dan nakon operacije pas se normalno kreće i veseli, ali treba paziti da se ne pretjera i slično.

Ja sam u petak sterilizirala svoju goldenicu staru 7 mjeseci i za sad je katastrofa te jako propitujem svoju odluku da to napravim. Prošlo je više od dva dana (što je naravno vrlo malo), ali moj pas 90% vremena spava, jede malo (na to su me upozorili), vodu jedva da pije, stalno cvili. Rekli su da neće dirati ranu vjerojatno, ali ako se to dogodi da kupim ovratnik. Stavila sam joj to, ali ona svejedno stalno pokušava prčkati po rani i sad je otkrila da se može sa stražnjom nogom čohati po buši. Tako je danas strgala flaster i skoro potrgala šavove. Van ju jedva mogu izvoditi - ona ne može hodati nego nekako histerično trčkara i onda u sekundi sjedne (ali ne onako normalno, nego nekako pogrbljeno) i legne pa ju moram natezati da se digne (iako inače lijepo hoda na lajni), onda opet nekako divlje trči i tako naizmjence). Jedva ju dobijem da se popiški i pokaka.

Sva je jadna i nikakva. A meni je to prestrašno za gledati i cijelo vrijeme se plačem.

Iskreno me zanima kako su vama prolazili te trenutci i dali sam bila prevarena kada mi je bilo rečeno da se već sljedeći dan stanje psa normalizira ili je moja jednostavno mimoza.

Mislila sam ujutro zvati veterinara i pitati, ali već znam da ću dobiti odgovor da je pas bio na operaciji i da joj je izvađen dio organa te je normalno da mora proći taj period oporavka.

Puno sam se interesirala o sterilizaciji, čitala po knjigama i forumima, bila na razgovoru kod tri različita veterinara, učinila sve da donesem najbolju moguću odluku, a trenutno prolazim kroz agoniju koju nikome ne bih poželjela.
mayamaya - Ponedjeljak 20.02.2006. 9:31
Subject:
Svaka zivotinja drugacije reagira na operacije, isto kao i ljudi. Nemam iskustva sa psima, al mislim da je kod svih zivotinja vise manje slicno. Moja je maca dva puta bila na operaciji i svaki put je nakon sto ju je prosla anestezija htjela skakati po stanu, a veterinar nam je rekao da ce spavati do sljedeceg dana. Jedino sto nije htjela piti vodu (kazu da im se voda gadi nakon anestezije i da treba proci koji dan da se oporave), a jela je relativno malo. Nakon 5 dana kad smo skinuli sesiric i zavoje odmah je pocela i jesti i piti vodu. I sad je opet ona stara maca kao i prije.

Tvoric npr. je bio druga prica, ona nije uopce dirala ranu i sve je brzo zaraslo, al se nakon nekog vremena ispostavilo da je alergicna na konac i sve joj se upalilo pod kozom, no nakon 10 dana antibiotika i to se rijesilo. I ona je dalje vesela tvorica koja radi nestasluke po kuci.

Zato se nemoras brinuti, buduci da nece piti vodu daj joj za jesti nesto tekuce,npr. hranu joj razmuti u malo tople vode, daj joj jogurta (samo pazi da nije hladan), izbjegavaj suhu hranu buduci da ne unosi dovoljno tekucine.

Sto se tice rane pokusaj je sto vise paziti da ne grebe, ako skine zavoj posipaj ranu npr. s Bivacinom i zamotaj ponovno. Ja sam macki vezala gazu oko nje tako da ne moze do toga. Probaj i ti naci neku vecu krpu koju mozes omotati oko nje, nece izdrzati citavo vrijeme, al ce njoj trebati vise vremana da to raskopa.

Znam da je tesko ne brinuti se toliko, al pokusaj se smiriti, brzo ce bini ona stara. Najvaznije je da ti je stalno na oko da se sama ne ozljedi, a ostalo se samo po sebi proci.

Drzi se i javi novosti.
kells - Ponedjeljak 20.02.2006. 9:59
Subject:
Sigurno je smetaju šavovi, a vjerojatno je i boli, pa ipak je to bila operacija, pokušaj joj staviti sterilnu gazu na ranu pa joj od plahte iskrojiti nešto u tipu kaputića što bi se kopćalo ili vezalo na leđima, na žalost nemam sliku, ali mi smo tako našoj sada već pokojnoj kuji napravili, tako da nije ovratnik i trebala, svakako se konzultiraj sa veterinarom, da joj ordinira analgetika po potrebi, jer je sigurno boli, pa i ono zgrbljeno sjedenje koje si opisala je vjerojatno rezultat boli!
lea_li - Ponedjeljak 20.02.2006. 17:21
Subject:
Jazzie, ovaj tvoj post me sad stavio na još veće muke nego što sam do sad bila. Imam kujicu od 4 i pol mj. i počelo se približavat vrijeme kad bi je trebalo sterilizirati (reko mi je veterinar da je najbolje sa oko 5 i pol mj.), a ja sam fakat neodlučna. Neću je pariti pa sam mislila olakšat i njoj i sebi ali me užasno strah jer je moja starija kujica dosta teško podnjela operacije - imala je dvije, sterilizaciju (ali je ona imala piometru pa je to bilo puno teže) i tumore mlječnih žljezda. Moja je nakon operacije htjela piti, ali danima nije ništa jela, nakon par dana je pojela malo kuhane piletine ali samo iz ruke, nije htjela iz zdjelice. Ono što mene najviše muči je anestezija. Kolko se dugo tvoja kujica budila? Kod mene je to i prvi i drugi put trajalo cijeli dan (operacija je bila gotova oko12h) i noć i to mi se nekako čini jako dugo. Moj seter kada je bio na operaciji popodne je već hodao (normalno bio je mamuran ali pinčica mi je bila koma). A i tak mi ju je žao otfurat na operaciju, tolko je vesela, razigrana, jako hiperaktivna. Jel će ostat takva poslije? Jel će mi oprostit za te bolove koje ću joj ja priskrbit?
Anavi - Ponedjeljak 20.02.2006. 19:56
Subject:
Što prije to obaviš to bolje. Mlađi pas će bolje podnjeti operaciju od starijeg. Odaberi pouzdanog veterinara i imaj povjerenja.
Teško je, znam. I mi smo nedavno našu Besicu sterilizirali a sada je sve super. Brzo se oporavila i fala Bogu nema više tjeranja, sigurni smo od tumora maternice/jajnika (fige)...
Biti će sve ok. Smile
lea_li - Ponedjeljak 20.02.2006. 21:33
Subject:
Hvala na utješnim riječima. A kolko se Besica budila iz narkoze?
jazzie - Utorak 21.02.2006. 1:24
Subject:
Anavi piše:
Što prije to obaviš to bolje. Mlađi pas će bolje podnjeti operaciju od starijeg.

Ne bih se baš složila. Moja kujica je 7 i pol mjeseci (ali je dosta mala i slabije razvijena) i mislim da sam pogriješila što nisam čekla nakon prvog tjeranja tj. negdje tamo prije drugog, da malo naraste i ojača.

Radi se o operaciji koju ne podnose sve kujice lako i možda bi ipak bilo bolje da sam pričekla. Kaže i vet da je starija (pri tome ne mislim stara!), da bi joj vjerojatno bilo lakše.
lafica - Utorak 21.02.2006. 1:29
Subject:
lea_li buđenje ovisi o tipu narkoze.Moje kujice su bile budne istog trena poslije operacije,dobile su injekciju za buđenje i za par minuta potpuno su bile svjesne svega oko sebe.Nema mamurnosti i teturanja. Smile
Anavi - Utorak 21.02.2006. 9:45
Subject:
Lea-li
Besa je bile sterilizirana poslije prvog tjeranja, planirali smo prije prvog ali je požurila Lol pa smo morali poslije. Naravno da je stresno, bilo mi je koma vidjeti ju onako grogi. Budila se par sati, jedno popodne.
I slažem se s time da presitan pas, možda je bolje da ćeka prvo tjeranje. KAda sam rekla , mislila sam da MLAĐI pas bolje tolerira operaciju ali naravno bitno je da nije pre sitan ili nerazvijen. No, to će i Vet prosuditi, zar ne?
Anonymous - Srijeda 22.02.2006. 15:05
Subject:
Sve u svemu negdje je krenulo u krivo,postoji nekoliko razlog zbog čega vam se togadaju te ružne stvari.Ukratko nekoliko je mogućnosti :BOL (već navedena ),loše izvedena anestezija,infekcija je ono što bi ja navela prvo.
Javi nam se što se događa.

Mislim da si naišla na malo neizainteresiranog veta.(da mi je znati ko je ) Rolleyes
A šta se tiče starosti psa to su gluposti....
jazzie - Srijeda 22.02.2006. 18:45
Subject:
vixen piše:
Sve u svemu negdje je krenulo u krivo,postoji nekoliko razlog zbog čega vam se togadaju te ružne stvari.Ukratko nekoliko je mogućnosti :BOL (već navedena ),loše izvedena anestezija,infekcija je ono što bi ja navela prvo.
Javi nam se što se događa.

Mislim da si naišla na malo neizainteresiranog veta.(da mi je znati ko je ) Rolleyes
A šta se tiče starosti psa to su gluposti....

Pas je bio kod veta, dobila je antibiotik i injekciju protiv bolova i čim je počelo djelovati bilo joj je puno bolje. Odmah je postala ona stara divljakuša! Big smjesak Dobro se oporavlja, jedino što je prepuna energije, a ne smijem ju pustiti da divlja s drugim psima da ne popucaju šavovi.
Anonymous - Četvrtak 23.02.2006. 22:55
Subject:
Svaka cast, nisam ovo znala. I ja sam mislila da termin ovisi o spolu.
lea_li - Četvrtak 23.02.2006. 23:18
Subject:
Spackarica, hvala na informaciji. I ja sam jedna od onih koje je mislila da se ženkice steriliziraju, a mužjaci kastriraju.
Komondor - Četvrtak 23.02.2006. 23:28
Subject:
Super da je dilema jednom riješena! Ni ja to nisam točno znala! Prosvijetlili ste me, mrak! Dobra ideja za postić Smile
Dida - Ponedjeljak 27.02.2006. 21:50
Subject:
Ja sam mislila da je sterilizacija podvezivanje jajnika ili sjemenovoda, a kastracija uklanjanje spolnih organa...
spackarica - Utorak 28.02.2006. 0:03
Subject:
da dida, to je to...
snoopy - Utorak 28.02.2006. 9:02
Subject:
ako ne želite slušati predavanja drugih vlasnika od pola sata, mužjaci se NE KASTRIRAJU, oni se i NE STERILIZIRAJU. Ono što želim reći, držte jezik za zubima, nemojte reći da vam je mužjak kastriran i bjeći ćete slušanje koijekakvih gluposti. Prvo ljudi počnu sa time: pa jadan pas, pa kako ste mogli, pa on više nije muško (problemi su još veći ako je ta druga osoba muško, naravno). ako pokušavate opbjasniti voju odluku recimo smanjenjem štenaca koji su napušteni onda će vam odgovarati ljudi kako vi trebate držati svog psa pod kontrolom itd. Tako, držati jezik za zubima jer je kod nas kastracija mužjaka dosta bliska nekom zločinu, barem po mom iskustvu...

Što se toga srterilizacija-kastracija tiče... Ja sam čula par slučajeva kada je ženka bila baš sterilizirana, tj. podvezani su jajnici. ako netko zna možda više o povijesti sterilizacije kuje možda nam može reći jesu li im se prije baš vadili jajnici ili su bili samo podvezivani?. ako je drugi slučaj, možda je naziv sterilizacija ostala od prije, a kada se počelo s kastriranjem mužjaka onda se tu uveo pravi termin.. ne znam, nagađam.

Amerikanci imaju baš mislim po spolovima, jer ne govore oni o nekakvoj Castration najčešće nego imaju spayed female i neutered male. i to je to. Da se još nadovežem na svoj prvi tekst, vani je kastracija mužjaka užasno česta, kao i sterilizacija ženki, no ovo za mužjake je možda bitije jer kako kažem, kod nas je to još dosta rijetko... čak ti lijepo u skoro svakoj knjizi o psima negdje bare pieš: ako ne planirate pariti svog psa, kastrirajte ga... i onda sam ja zločinac kaj kastriram svog mužjaka...
spackarica - Utorak 28.02.2006. 11:11
Subject:
da, dosta je teško prihvatiti ljudima ''oduzimanje muškosti''... to je negdje zapisano duboko u podsvjesti...

mislim, mi smo radili na praxi jednu ili dvije sterilizacije, ali to nikako nije piuzdana metoda. pa i kod žena koje podvezuju jajnike nije baš super rjkešenje jer ne garantira 100%tnu zaštitu od trudnoće.
koliko znam, većina veterinara kod nas vadi i jajnike i maternicu kod kuja.
Dida - Srijeda 01.03.2006. 21:03
Subject:
Mene je neki dan veterinar napao zašto je Tony kastriran, i da on sada nije ni muško ni žensko jer je kastriran u dobi od 2-3 mjeseca, i da se muški psi ne bi trebali kastrirati i blablabla...nikako da dođem do riječi, i na kraju ja njemu lijepo objasnim da ga nismo mi kastrirali već u udruzi (Tony je prošao školu za voditi slijepe, a sada je terapijski pas), onda je zašutio na neko vrijeme, a zatim opet počeo da zašto bi se muški pas kastrirao blablabla...
coco - Srijeda 01.03.2006. 21:08
Subject:
da ali možda baš i nije dobro kastrirati muškog psa dok ne sazrije, jer često muški psi koji su kastrirani prerano piške kao kujice,što mi je u najmanju ruku smiješno Lol . Ali isto npr.moj coc je kastriran sa 2g. i ponašase kao normalan muški pas, ide za kujicama, čak je jednu i napario...
Dida - Srijeda 01.03.2006. 22:42
Subject:
coco, shvaćam da je poželjno vrijeme za kastraciju pasa kad nvrše godinu dana, ali nismo mi kastrirali Tonya već su ga u udruzi cviknuli...inače Tony zna dignuti nogu kad imamo goste doma i onda umiremo od smijeha kako se frajer folira, a jednom je skakao na kujicu koja se tjrala...čak je neki dan zajahso i Arčija (dominantnog malamuta)...
snoopy - Četvrtak 02.03.2006. 9:04
Subject:
moj je kastriran kada je imao godinu dana pa se isto skroz ponaša kao mužjak, makar e reagira toliko na kujce u tjeranju...
coco - Četvrtak 02.03.2006. 9:11
Subject:
Dida nisam ja mislio na tvog psa, već sam općenito govorio. Pročitao sam već u postu prije da su ga kastrirali u azilu. Coc se ponaša ko "pravo muško", ne dira ga što je kastriran. Što naravno zna biti i problem, pa je tako nedavno pobrao neku boleštinu od nekakve kuje lutalice Eek jer ju je napario....10 dana smo bili svaki dan kod veterinara Confused
Tea :) - Četvrtak 02.03.2006. 9:29
Subject:
Citiraj:
da ali možda baš i nije dobro kastrirati muškog psa dok ne sazrije, jer često muški psi koji su kastrirani prerano piške kao kujice,što mi je u najmanju ruku smiješno

Moj Boni piski ko curica.. Embarassed A kastriran je s 10 mjeseci, nogu je poceo dizati s nekih 5-6 mjeseci, a onda je nastavio piskiti ko curica...
tina020 - Srijeda 05.04.2006. 11:24
Subject: Kastracija/sterilizacija- o samoj temi, o imenu, njezi
pošto sam temu greškom izbrisala, i zbog toga mi je jako žao i ispričavam se svima koji su u njoj pisali, pa evo prilažem tekst koji govori o sterilizaciji/kastraciji:

KASTRACIJA MUŠKIH PASA

Kastracija mužjaka je kirurško odstranjivanje oba testisa pod anestezijom. Skrotum ostaje prazan i pas više ne proizvodi muške hormone što mu onemogućuje oplodnju. Operacija ne traje dugo i pas se vraća kući isti dan. Optimalno vrijeme za kastraciju je nakon 6-og mjeseca starosti kad se oba testisa spuste u u skrotalnu vreću. Monohridni psi (psi sa jednim testisom) i kriptohridni psi mogu rasplođivati i zato je kastracija preporučljiva jer se takve mane nasljeđuju i kao takvi, psi se ne smiju koristiti za rasplod.
Kastracijom dobivate više «obiteljskog ljubimca», eliminirate teritorijalno obilježavanje kao što je dizanje noge na svako stablo i objekt, čak i u kući te lutanje i bježanje za kujama koje se tjeraju. Sa zdravstvenog aspekta, kastracija je povoljna jer smanjuje izglede za pojavu tumora testisa (čest kod starijih pasa), tumora prostate te tumora u analnoj regiji. Kastracija pridonosi smirivanju ponekad agresivnih ili preaktivnih pasa.
Agresija se može smanjiti ne samo prema ostalim psima u okolini nego i prema ljudima. Suprotno uvriježenom mišljenu, kastrirani psi neće postati debeli. Svaki pas treba kretanje i dobro izbalansiranu prehranu (baš kao i ljudi), a prejedanje i debljina ovise o vlasniku koji je odgovoran za prehranu i težinu psa. Kako pas stari, manje se kreće i potrebno mu je manje hrane. Šanse za duži život se povećavaju kastracijom. Ukoliko ga pravilno hranite, vaš pas se neće udebljati i postat će pravi kućni ljubimac. Sjetite se da su svi policijski, vojni psi i psi vodiči slijepih kastrirani, a da su izvrsni radni psi i uravnotežene životinje. Na kraju, tu je tisuće neželjenih pasa koji lutaju. Zato, ako ne razmišljate ozbiljno uzgajati pse, svog psa kastrirajte.

preuzeto sa http://www.inet.hr/~veterine/kastracija_muskih_pasa.htm

Razlozi za sterilizaciju i kastraciju
Puno je razloga za sterilizaciju/kastraciju kućnih ljubimaca važnih za same životinje, njihove vlasnike, kao i za sve ljude s kojima te životinje direktno ili indirektno dolaze u kontakt. Tu spadaju zdravlje životinja, njihovo lakše uklapanje u našu svakodnevnicu, budućnost novih generacija koje najčešće završe tragično te sama sigurnost i zaštita ljudi od onih životinja koje, ne svojom krivnjom, postanu opasne za okolinu (npr. bolesti, ugrizi).
Ogroman broj zdravih pasa i mačaka ubija se svake godine zato što nema dovoljno ljudi koji bi se odgovorno i na zadovoljavajući način brinuli za njih tijekom cijelog njihovog života. Često se starije životinje nađu na cesti, jer ih se njihovi vlasnici jednostavno odreknu. Takva životinja postaje opasna za okolinu, ali ponajviše postaje usamljena i uplašena životinja koja završi u šinteraju ili pod kotačima automobila. Šinteraji nisu rješenje, jer su tamo životinje osuđene na okrutne uvijete i na kraju na okrutnu i nasilnu smrt. Također, životi mnogih kućnih ljubimaca nepotrebno su ugašeni zbog nekontroliranog povećanja njihove populacije, a pravo rješenje je sterilizacija ženki, tj. kastracija mužjaka.
Ljudi su često skeptični kada im neko preporuči operaciju njihovog kućnog ljubimca. Vlada mišljenje da se tim činom "ubija" duh životinje te da je to neprirodno. No, zar je prirodno da životinje žive urbanim životom, na način koji im čovjek nameće, a koji je sve osim prirodan? Što se tiče sputavanja duha životinja, upravo to činimo ograničavanjem i zabranjivanjem životinjama da ispune svoju ulogu produžavanja vrste, tj. reprodukcije. Zato je bolje ukloniti mogućnost reprodukcije, nego ostavljati mužjake sa stalnom željom za ženkama, koje se dva puta godišnje moraju tjerati.
Vlasnici kuja redovito imaju probleme sa šetnjama kada se ona tjera, kao i s održavanjem kuće te okupljanjima grupa mužjaka ispred vrata koji zavijaju cijele noći. Kuja je za to vrijeme nesretna, jer ne može ispuniti svoju ulogu i zadovoljiti svoj instinkt. Prije je vladalo mišljenje da bi kuja trebala imati jedno leglo prije sterilizacije zbog zdravlja. Sada je dokazano da to uopće ne utječe na njezino zdravlje te je samo psihički zbunjuje. Kuja koja se tjera, a nema se priliku pariti, može postati depresivna, agresivna prema drugim psima i čak bježati od kuće u potrazi za mužjakom. Nažalost, takvu kuju brzo nađu drugi psi lutalice koji je nasilno i naizmjence pare, što je za nju bolno i traumatično, a često i kobno. Ako se kujica i uspije vratiti doma, osim sa 6 - 10 štenaca u utrobi, često ostaje i s traumom te može početi iskazivati agresivnost prema drugim psima.
Pitanje je što učiniti? Mnoge kuje teško podnose porod i na kraju su jako iscrpljene i teško se oporavljaju, pogotovo ako su prije toga lutale mjesec dana. Porod zna biti kompliciran te kuja zajedno sa štencima može lako izgubiti život. Dva mjeseca, koja psići moraju provesti uz kuju, zahtjevaju puno našeg vremena, brige, ljubavi te financijskog ulaganja. Udomiti štence, i to pogotovo mješance ili kujice, strašno je težak i odgovoran zadatak. Vi postajete odgovorni za njihovu budućnost i njihove živote. Oni štenci koji se ne uspiju udomiti završe na cesti ili u šinterajima gdje žive kratko i mučno. Za one štence koje uspijemo udomiti ne možemo nikada biti 100% sigurni da žive na odgovarajući način. Tako se krug neželjenih psića ne prekida, jer će se opet naći barem jedna kujica iz tog legla koja će ostati skotna s novih 6-10 štenaca.
Nije ni s mužjacima bolje, jer gotovo svaki pas živi u okruženju neke kuje koja se tjera. Takav pas ju osjeća te postaje nemiran, odbija jesti i spavati, cvili i zavija, tuče se s drugim mužjacima te bježi od kuće. Uvijek postoji opasnost od otrovanja, udarca autom ili kakve druge traume te tužbi ljutitih vlasnika kuje, jer ih takav mužjak prati i "maltretira" . Sve se to odnosi i na mačke.
Još jedan važan razlog za sterilizaciju/kastraciju je zdravlje životinja. Znanost je pokazala kako sve češće, kao i ljudi, životinje obolijevaju od raznih tumora i karcinoma. Kod kuja i maca, to su tumor dojki, maternice, piometra, sepsa, a kod mužjaka i mačaka rak prostate i testisa. Simptomi se teško i kasno otkrivaju, kada je teško spasiti životinju za koju su te bolesti bolne i pogubne. Sterilizacija/kastracija je idealna prevencija tih bolesti. Također je dokazano da operirana životinja živi duže. Danas je takva operacija rutina te životinja već isti dan, par sati nakon operacije, može sve samostalno obavljati. Vlasnik je jedino dužan paziti da životinja ne ošteti šavove koji se vade nakon 7-10 dana.
Životinje koje završe na cesti mogu dobiti razne bolesti, koje mogu biti opasne i za ljude. Takva životinja s vremenom postaje nedruželjubiva, jer često doživljava traume od strane ljudi, pa tako postoji i opasnost da nas ugrize. Da bi se sve to spriječilo, da bi naši kućni ljubimci s nama živjeli sretnije, ne smijemo biti sebični i gledati na sve to s našeg stajališta, već sa stajališta životinje. Trebamo im olakšati život za koji se one nisu same odlučile, nego smo mi tu odluku donijeli za njih. Puno je humanije spriječiti nekontroliranu reprodukciju koja neizbježno vodi do patnje i okrutne smrti životinje, nego zatvarati oči i opravdavati se idejom kako je to neprirodno. Da li je prirodno živjeti na hladnom i vlažnom betonu šinteraja, u strahu od batina, bez hrane i vode, čekajući smrt ili u domu bez ljubavi gdje životinju tuku i zanemaruju?
Ako se životinja sterilizira/kastrira učinit ćemo joj uslugu, jer će moći zadovoljnije i zdravije živjeti, neopterećena instinktima koji joj zagorčavaju život sa čovjekom, tj. život na čovjekov način.
Kada je najranije moguće izvršiti sterilizaciju?
Veterinari specijalisti ginekolozi svakako preporučuju sterilizaciju kujice prije prvog tjeranja. Kujica neće zaostati u rastu (dapače, poznato je da i sterilizacija i kastracija u mladosti svih životinja dovode do produljenog rasta epifize, što rezultira čak nešto višim rastom). Također, sterilizirana životinja neće promijeniti narav, štoviše, bit će umiljatija i zaigranija (poznato je da su odrasle, nesterilizirane kuje često neprijateljski raspoložene prema mnogim psima).
Najviše što zbunjuje vlasnike kujica su izjave veterinara (koji nisu pročitali ništa od stručne i znanstvene literature još od studentskih dana). Sadašnja saznanja su takva da, osim što se ne mijenja narav, ne mijenja se niti temperament životinje poslije sterilizacije. Poznato je da, ako se mužjaka kastrira prije nego što počne dizati nogu pri mokrenju, sigurno će biti "blaže" naravi, ali samo u odnosu prema psima, jer hormoni tada neće upravljati njegovim nagonima za čuvanje i zaštitu terirorija od drugih mužjaka. S druge strane, ako je kujica sterilizirana prije prvog tjeranja, mogućnost da u kasnijoj dobi oboli od tumora mammae (rak mliječne žlijezde) je gotovo jednaka nuli. Ako se kujicu sterilizira poslije jednog tjeranja, mogućnost tumora mammae ipak je izvjesna (iako mnogo rjeđe nego kod nesterilizirane kuje). Također, takve kuje ne obolijevaju od gnojne upale maternice (tzv. pyometra), jer je to također uvjetovano hormonima iz jajnika. Nadalje, zna se da su ženke životinja sklonije razvoju diabetes mellitus-a ("šećerna bolest"), a kod steriliziranih kuja ta je bolest četiri puta rjeđa nego u nesteriliziranih.
Kad čovjek sve to pobroji, shvati da je tjeranje kod kuja najmanji problem. Daleko su veći problem bolesti kao posljedica poremećene funkcije jajnika. Što se tiče debljanja, poznato je da se debljamo od hrane, odnosno prekomjernog unosa kalorija u odnosu na aktivnost. Ako je kujica inače "dobar jelac" i ovako i onako treba pripaziti na količinu hrane koju dobija, naravno, proporcionalno aktivnosti. Debljina kuje nema nikakve veze sa sterilizacijom.
preuzeto sa
http://www.prijatelji-zivotinja.hr/html/sterilizacija.html
Dream - Srijeda 05.04.2006. 15:02
Subject:
Kad sve to čovjek pobroji ugine mu pas.
tina020 - Srijeda 05.04.2006. 15:24
Subject:
Znam Dream što ti se dogodilo i žao mi je zbog toga, ali svatko neka izabere što da napravi, treba vidjeti razloge za i protiv kastracije/sterilizacije i onda neka ljudi izaberu što im je najpametnije!
drži se
jelenajj - Utorak 27.06.2006. 8:33
Subject:
molim za savjet...
moja maltezerica je jučer navršila godinu dana i ima oko 3 kg.prvo tjeranje je iza nas stim da i nije bilo sjajno prilično se mučila imala je i obilnije krvarenje da ne pričam o sakrivanju od nas samo je tražila mjesto gdje ju nitko ne vidi zavlačila se ispod kreveta,apsolutno bez apetita u tim danima,mirna ,previše tužna,sise upaljene .veterinar nam je preporučio kastraciju e sad...previše se bojim te operacije puno sam čitala na netu o tome ,ali iskreno frka me je.imam sto pitanja što ako sve ne prođe kako treba? što ako me poslije zamrzi zbog toga,jer je prilično prgava i tvrdoglava, razmažena.kad me pogleda tim svojim okicama srce mi se para.operacija bi trebala biti oko 15.08.06.kod mr.kvakana.neznam da li sam ja preveliki paničar možda i sve bude super poslije operacije ,ali gledati ju kako će ju vjerojatno boljeti sve nakon toga. . .
u velikoj sam nedoumici.
lea_li - Utorak 27.06.2006. 11:28
Subject:
Naravno da je svaka operacija rizik, ali kastracije su danas u principu rutinske operacije. Moja pesica je nedavno bila na kastraciji, bila sam u istom stanju kao i ti i mučila su me ista pitanja. Ja sam najviše nedoumica imala oko izbora narkoze, inhalacijska je puno bolja, ali pas je poslije nje odmah budan i vet mi je savjetovao da uzmem injekcijsku jer imam hiperaktivnog psa i za nju je bilo bolje da malo odspava nakon operacije. Ja sam se također odlučila za laparaskopsku operaciju (dosta je skuplja, ali isplati se). Ostavila sam pesiicu u 11, a u 13 sam je već pokupila, potpuno se probudila negdje u noći (oko 2), najela se, napila i počela sa divljanjem. Drugi dan nakon operacije je već skakala (nikako je nismo mogli obuzdati) i nitko nam nije vjerovao da je operirana. Operacija je bila u petak, a u ponedjeljak na kontroli je vet rekao da možemo nastaviti sve aktivnosti kao da nije bilo operacije (kod laparaskopske je brži oporavak). Imala je unutarnje šavove pa nismo morali ni na vađenje konaca.
Mislim da ćeš, ako se ne misliš baviti uzgojem, ovom operacijom olakšati život i sebi i pesici. Također sprečavaš nastanak gnojne upale maternice, a i tumore mliječnih žljezda (najbolja je kastracija prije prvog tjeranja).
Traži veta da ti prije operacije pregleda pesicu (srce) i ako je sve u redu sigurna sam da neće biti problema. Sretno!
jelenajj - Utorak 27.06.2006. 12:25
Subject:
svakako se ne mislim baviti uzgojem i ako uzmem uobzir moguće bolesti maternice i mliječnih žljezda definitivno sam za kastraciju samo uvijek postoji onaj ali...
nadam se da će sve ipak dobro proći i da će već drugi dan sa njom biti sve ok jer od svega me najviše brine kako će ona to podnijeti jer nebi htjela da sedam ili deset dana nemože nikuda od bolova.inače i ona je prilično hiperaktivna mirna je jedino kad spava i jede, po cijele dane navlači igračke i konstantno traži da se netko sa njom igra.
lea_li - Utorak 27.06.2006. 12:45
Subject:
Ako je pesica inače zdrava stvarno nebi trebalo biti problema. Nađi dobrog veta i samo hrabro, malena će se brzo oporaviti (čitala sam da se manje pasmine puno brže oporavljaju) samo ćeš s obzirom na to da je malena hiperaktivna prvih par dana morat pazit da ne divlja (meni je to bio najveći problem). I što je najvažnije - neće se ljutiti na tebe, moja je još jače vezana uz mene od operacije Very Happy
Peroo - Utorak 11.07.2006. 20:03
Subject:
Koliko pas mora biti star za kastraciju??? Question
Nix - Utorak 11.07.2006. 22:05
Subject:
Pa dok je jos na sisi definitivno nije spreman za operativni zahvat, ali vec s 3 mj. bi se mogao kastrirati.... Iako su prije govorili posebno za kuje da treba cekati prvo tjeranje i sl. u novije vrijeme kazu da sto ranije to bolje....
lea_li - Utorak 11.07.2006. 23:44
Subject:
Nama je vetica savjetovala da obavimo kastraciju s 5 mjeseci. Radi se o maloj pasmini (ne znam jel to ima veze).
LjiljanaB - Srijeda 12.07.2006. 0:23
Subject:
Male pasmine sazrijevaju prije velikih pa mislim da bi s 5 mj. starosti bilo OK. Najnovija istraživanja su pokazala da je bolje ljubimca sterilizirati/kastrirati prije spolnog sazrijevanja.
champ - Petak 14.07.2006. 8:00
Subject: champ je operiran !!!!!!
iiiiijuuuuuuhuuuuu ...

eto mene ponosne vlasnice malog Champa. Operacija uspješno prošla .. čak štoviše pun je adrenalina .. čim smo dečko i ja došli po njega, počeo je skakati, "urlati" na neku mačkicu u ordinaciji .. da ne spominjem, piškio je 3 minute u komadu, ako ne i više .... sve u svemu odličnio je podnio akciju kastracije - totalni je šef Cool !!! čini mi se da je malo smršavio .. no nadoknadit ćemo mi to brzo !!! Doc nam je rekao da će ga hormoni šorati još neko vrijeme dok mu se krvotok ne raščisti .. a onda, da će se malo smiriti .. Napomenuo je da smo povukli pametan potez s kastracijom .. i da Champ nije AGRESIVAC već samo zaigrana beba .. skoro pubertetlija.. i da će ga to držati par godinica ..... Jaooo
sanja77 - Petak 14.07.2006. 8:54
Subject: Re: champ je operiran !!!!!!
champ piše:
iiiiijuuuuuuhuuuuu ...

eto mene ponosne vlasnice malog Champa. Operacija uspješno prošla .. čak štoviše pun je adrenalina .. čim smo dečko i ja došli po njega, počeo je skakati, "urlati" na neku mačkicu u ordinaciji .. da ne spominjem, piškio je 3 minute u komadu, ako ne i više .... sve u svemu odličnio je podnio akciju kastracije - totalni je šef Cool !!! čini mi se da je malo smršavio .. no nadoknadit ćemo mi to brzo !!! Doc nam je rekao da će ga hormoni šorati još neko vrijeme dok mu se krvotok ne raščisti .. a onda, da će se malo smiriti .. Napomenuo je da smo povukli pametan potez s kastracijom .. i da Champ nije AGRESIVAC već samo zaigrana beba .. skoro pubertetlija.. i da će ga to držati par godinica ..... Jaooo

Gdje si ga operirala? I moja Larica bi trebala skoro...
Moram se i ja pohvaliti da sam jucer malo ranije zbrisala s posla i radila s pesicom ono ignoriranje i malo s klikerom (kupih ga i s knjigom u ruci..) i bila je super. Hvala puno svima!!!!!
champ - Petak 14.07.2006. 12:53
Subject: mala lara
.. operirali ga u Vet ambulanti Marković na Krugama (mislim da se ulica zove Pile I). Cijena kastracije iznosi 700,00 + antibiotici (ali samo za taj dan) + hrana za brži oporavak Hills (200,00kn vreća za 10-tak dana) .. i tako ja platih oko 1.000,00 kn. Rekao je da moramo doći na kontrolu još danas i sutra, što će reći da ću još morati platiti za svako davanje antibiotika .. mislim injekcije.. sve u svemu, je skupo .. ali mislim da će se isplatiti ..
snoopy - Petak 14.07.2006. 13:06
Subject:
nama jke bilo jeftinije mislim, a još smo tražili i krve pretrage. Za kujcu mi je sa pretragama bilo oko 700 kn, no njoj je bila puno veća operacija.

nismo ni hranu mijenjali ni ništa...

a dal ima onaj okovratnik? meni su oba psa razlizala ranu (Reeva čak i nakon što je zacijelila sama rana, smetao ju je unutarnji čvorić pa napravila ranu). Mislim imali su od početka okovratnik no nekak smo mislili da je zacijelilo a nije...
sanja77 - Petak 14.07.2006. 13:18
Subject: Larica
Meni se isto cini to puno... Surprised
Lara je bila napustena pa se nadam da ne budemo morali platiti, navodno nam treba neka potvrda Noine Arke.
Snoopy hvala ti puno za onu knjigu stvarno je mrak. I na poslu je sad citam, još bum otkaz dobila....
champ - Petak 14.07.2006. 13:20
Subject: **
hej..

ima ovratnik .. stavili su mu odmah, i to veličinu 30, pa uglavnom struže s njim .. zapinje itd .. tako barem možemo odrediti njegovu trenutnu lokaciju, s obzirom da imam pre-veliko dvorište ... jučer se je pokušao liznuti ili gricnuti .. krenuo je s glavicom prema dolje .. no onaj vražiji ovratnik jeučinio svoje !!!! jel moguće da njega nije niš boljelo po prestanku djelovanja anestetika ??? jučer je cijelo vrijeme trčkarao oko nas .. jedino kad bi mi ušli u kuću on bi legao i zaspao .. no mislim da to od narkoze ...
horses_love - Srijeda 30.08.2006. 14:32
Subject:
STERILIZACIJA PASA (ženke)

To je operativni zahvat kojim se odstranjuju reproduktivni organi (jajnici i maternica). Ponekad veterinari odluče za odstranjivanje samo jajnika ako je kujica mlada i ako se još nije tjerala te ako na maternici nema nekih patoloških promjena.
Najčešći razlozi za sterilizaciju su želja vlasnika da se kujica više ne tjera, te sprječavanje neželjene skotnosti i štenaca. Kuje se tjeraju u pravilnim vremenskim razmacima, većina koja tjera se svakih 6 mjeseci (2 puta godišnje), no može biti i svakih 4 ili svakih 8 mjeseci to se isto smatra pod normalno.
U fazi tjeranja kujica postaje jako poželjna psima, pa u šetnjama dobivate pratnju nekog zaljubljenog psa ili vam se pred dvorištem skupljaju udvarači, ako se to želi spriječiti postoje dva načina: jedan je „kontracepcijske“ injekcije kojima se odlaže ciklus tjeranja na nekoliko mjeseci, radi se o hormonalnom preparatu koji dovede organizam u stanje slično skotnosti , pa zbog toga izostaje ciklus. No to definitivno nije trajno rješenje.
Ako ste sigurni da ne želite štence, te već gore navedene probleme, a postoje i medicinski razlozi, a to su ako se zahvat obavi prije prvog tjeranja sprječavanje odnosno smanjivanje mogućnosti različitih oboljenja kao što su: tumor mliječnih žlijezda i piometra. Odlučite se za sterilizaciju.
Sterilizacija se preporuča izvršiti u periodu kada su spolni organi u mirovanju, otprilike 2-3 mjeseca nakon tjeranja. Ukoliko je došlo do neželjenog parenja kujica se može sterilizirati i skotna i to otprilike do 20 dana nakon parenja.
Zahvat se obavlja u općoj anesteziji, te traje oko 1,5-2 sata. Zato kujica mora biti natašte, a poželjno je da sve bude dobro isplanirano te da imate barem 2 dana slobodna da budete uz nju jer nakon operacije mora mirovati. Oporavak je individualan od jednog pa do nekoliko dana ovisi o samoj kujici. Šavovi se odstranjuju nakon desetak dana, a ako je zahvat rađen na unutarnjim šavovima onda se ne trebaju odstranjivati već se ide samo na kontrolu.

Negativne posljedice sterilizacije su debljanje te se ponekad javlja inkontinencija kod velikih kuja.
izvor: http://aboutdogs.blog.hr/arhiva-2006-08.html
Anonymous - Ponedjeljak 13.11.2006. 12:14
Subject:
ja imam manjih problema sa svojom kujicom... sad je stara 2 i pol godine, nismo ju dali sterilizirat jer smo mislili imati stence, ali u 2 mjesecu se normalno tjerala, pa ponovo negdje pocetkom 4... isto je tako bilo i sad. tjerala se sredinom 9 mjeseca i normalno je nakon 21 dan zavrsilo, ali se za 2 tjedna opet pocela tjerat. nije mi to jasno. sada ozbiljno razmisljamo o kastraciji(btw, hvala na razjasnjenju pojmova!Very Happy )...
Kod veta nismo jos bili jer se tjera, pa jel... ali otici cemo odmah cim ovo tjeranje stane.
i napominjem da je velike pasmine. Sto mi vi preporucujete(osim otic do veta)?
Iskreno, malo me puno strah te operacije i svega sto slijedi.... Tuzan
ottica - Četvrtak 16.11.2006. 9:02
Subject:
Help!!!!Imam maltezera starog godinu dana i u zadnjih tjedan dana smo primjetili da obilježava stan (tako sam ja protumačila).Inače uredno sve obavlja vani i naučen je da kad mu je sila da traži van.Kad ono mi sjedimo u boravku,on digne nogu i popiški(malo)zvučnik.Šokirala sam se jer to nisam nikad vidjela.Poslije ga skužimo u kuhinji kod stolca itd.Ne radi to često ali svakodnevno.Već sam ga špotala ali on opet.U čemu je stvar i zakaj to radi?Please,help...Inače je stan održavam,sve smo lijepo opet sterilizirali i očistili,kad on opet štrc...Kaj se događa?
emberelle - Nedjelja 31.12.2006. 10:08
Subject:
Hej svima!! Hvala na topicu-bas ono sto mi treba Smile
Dakle imam kujicu whippeta (dobro imam dvije i decka). Ova nije za uzgoj i ne namjeravam ju pariti. I tako smo mi dogovorili kastraciju ali je ona počela s drugim tjeranjem - kao da je znala (da ne vam ne opisujem njen pogled kad smo s vetom dogovarali operaciju). E sad, zna li netko kolliko da sad cekamo da vremena prođe od tjeranja da ugovorimo novu operaciju (za koju btw mislim da će jako tesko podnijeti jer je inace vrlo senzibilan pas) i je li to neki problem što ćemo ju sterilizirati nakon drugog tjeranja.
Također, koji tip operacije je najbolji (ne misllim pritom najjeftiniji jer se ionako cijene drastično razlikuju od ambulante do ambulante, npr. Marković 700kn, ambulanta grada Zagreba 1500kn????).
Imala bih ja još sqto pitanja ali evo citala sam vaše postove pa recimo da sam get the picture. Hvala unaprijed i želim vam svima naj naj /zdravije, sretnije, ljepše, pseće trenutke u novoj 2007
lea_li - Ponedjeljak 01.01.2007. 2:51
Subject:
Ne znam koji je tip operacije najbolji, naša je bila na laparaskopskoj (makar sam na jednom drugom forumu čitala da kod nas nema laparaskopsih i da je riječ o prevari - ne znam)i oporavak je bio doslovno samo jedan dan. Nakon što se pesica potpuno probudila iz narkoze i najela se bila je luda i jednako aktivna (inače je hiperaktivna) kao i prije operacije. Operirana je u petak, u ponedjeljak smo bili na kontroli i vetica je rekla da možemo nastavit sve aktivnosti kao i prije operacije. S tim da je ona već drugi dan skakala (nismo je mogli obuzdati). Ako ti je pesica mirnija najbolje ti je izabrati inhalacionu anesteziju jer je puno sigurnija od obične. Dosta malo ambulanti u Zg radi s inhalacionom anestezijom, ja znam za faks, Goldi i kliniku Zoe (nebi preporučila). Ja sam morala odustati od inhalacione anestezije (po savjetu veta) jer je moja pesica užasno hiperaktivna i ne možemo je obuzdati, a nakon inhalacione je pas odmah budan dok si nakon obične ipak malo odspava (moja cijeli dan). Inhalaciona ti je malo skuplja, ali iz tvog sam posta shvatila da ti cijena nije najbitnija.
Ako te još nešto zanima pitaj, nisam stručnjak, ali prije kastracije moje pesice sam se raspitivala par mjeseci o svemu i mislim da nema ambulante u Zg koju nisam nazvala Embarassed
Sretno!
Nix - Četvrtak 04.01.2007. 13:15
Subject:
Operacija ima veze s cijenom pa se i sterilizacije krecu u sirem rasponu ali kako i sama kazes to ovisi od ambulante do ambulante, do stanice i sl. Razlika je naravno i u tipu narkoze, inhalaciona gdje narkotik direktno pomocu cijevi dolazi u disni sustav je nesto skuplja, najbolje da se o tome raspitas kod veta kod kojeg ces i sterilizirati kujicu. Pitaj o nacinu i razlikama kako u tehnici, vrsti narkoze, prognozi za psa pa i o cijeni i na kraju odluci. Sto se tice tjeranja nema veze, slobodno je steriliziras bez obzira sto se i drugi put tjerala.
lea_li - Četvrtak 04.01.2007. 13:56
Subject:
Nix, je li istina da se kod nas ne obavlja laparaskopska kastracija. Nakon što je moja pesica kastrirana vetica je rekla da je operacija bila laparaskopska (oporavak je bio doslovno do buđenja iz narkoze, nakon toga sve je bilo kao da operacije nije ni bilo), ali sam na jednom forumu pročitala da kod nas nitko ne radi laparasakopske kastracije i da se tu radi o prevari. U principu mi je sad svejedno, pesica je kastrirana, sve je ok, a ja i nisam tražila takvu operaciju (nisam ni znala za to), ali baš me zanima istina.
Nix - Četvrtak 04.01.2007. 18:03
Subject:
Pa da li je netko radi ili ne ne znam, ja je jos nisam vidio Very Happy Pretpostavljam da se tvoj vet mozda malo poigrao rijecima....
Anonymous - Četvrtak 01.03.2007. 20:30
Subject: kastracija.
Pozdrav kao prvo svim članovima.
Imao sam do nedavno jednog njemačkog ovčara koji je nesretno nastradao i nikako nemogu da prebolim to što ga nisam kastrirao na vrjeme jer sam vrlo nesiguran što se toga tiče.
Jer se nebi desilo to što se desilo,(odlutao za kujom i zgazilo ga auto)
Pa me sad zanima jer nemogu da dočekam da nabavim novog psa.
Kakve su reakcije pasa na tu kastraciju tipa promjena u ponašanju pozitivne i negativne i dali odlaze od kuće.
Unaprjed se zahvaljuujem na vašim komentarima
pozdrav
Dida - Četvrtak 01.03.2007. 22:35
Subject:
ja imam kastriranog labradora i to je duša od psa...on nema potrebu za lutanjem okolo, ali ako mu je kujica pod nosom on će ju zajahat...iako ništa ne može učiniti Big smjesak ...tu i tamo zna piškiti kao cura (čučeći) ali to je zanemarivo...

neko vrijeme je imao problema sa inkontinencijom ali promjenom prehrane se povukla...

jedino je bedara što ga znaju drugi psi zajahat a on je dobrica i samo stoji ko neki blento Lol ...zato jer nema muški miris, a ako nema muški miris što je onda?!? Wink ...
Anonymous - Petak 02.03.2007. 12:41
Subject:
Pozdrav svima!
ja imam problem sa svojim kokerom, možda to i nije problem. On ima samo jedan testis. Neki mi preporućaju kastraciju, neki kažu da nije bitno da sve jedno se može parti, šta da radim
Anonymous - Subota 03.03.2007. 16:24
Subject: bok
hehe piškiti ko curica
ma nema beda za to bitno da ne luta stvarno mi to smeta baš iz tog razloga što mi je zadnji pas tako nastradao.
još jedno pitanje a
jel ostaje oštar mislim u tom smislu pazi na kuću i to.
upravilu netrebam psa čuvara al ipak pas treba bit pas i zštitit svoj dom,,,
Dida - Subota 03.03.2007. 21:33
Subject:
szrnic2 piše:
Pozdrav svima!
ja imam problem sa svojim kokerom, možda to i nije problem. On ima samo jedan testis. Neki mi preporućaju kastraciju, neki kažu da nije bitno da sve jedno se može parti, šta da radim

zašto pariti?...ja sam uvijek za kastraciju Wink ...

ivan, on rijetko čučne, i to samo kad misli da ga nitko ne vidi, ali on je i kastriran dosta rano jer je to pas vodič, odnosno terapijski pas...a za oštrinu ti ja ne mogu odgovoriti jer kao što rekoh, imam blentavog labrića Wink ...mislim da to ne ovisi o kastraciji, ali i može, recimo kastrirani pas neće lutati okolo i biti će više uz obitelj i privrženiji pa će i braniti svoj dom...ali stvarno nisam sigurna, mislim da se ne gubi karakter psa, samo određeni dio ponašanja...
Anonymous - Nedjelja 04.03.2007. 13:44
ma znam to za piškit nesmetame to ni malo nek to radi kako hoće.
zašto blentavog labrića ti su mi psi tak slatki hehehe.
frend mi ima jednog t.j nju i ta pojede sve pred sobom .
za klopu bi dušu dala.
jel i tvoj takav.
al hvala ti ipak za komentar bitno mi je to.
e da se pohvalim još da sm jučer rezerviral jednog novog tak je slatki
ugodan dan želim i pozdrav
Dida - Ponedjeljak 05.03.2007. 11:04
Subject:
jer je blentav...on bi lopovu pomagao prenjeti stvari do kamiona Lol ...

što se hrane tiče on je usisivač...svi koji ga vide kažu: "Ajme kako je lijepa, je li skotna?"...a ja odgovaram: "Ne, nije skotan!" Big smjesak ...

i jesi razmislio o kastraciji?...ili ćeš ograditi dvorište? Wink ...
Anonymous - Utorak 06.03.2007. 19:17
ha ha ha ko usisivač ma poznato je to u labradora.
ma koje dvorište.
već izkleda ko Alkatraz od žice.
al nema moj vuki je i to preskako kao da je nogostup.
čovjek valjda bio atletičar jebo blanku vlašić.
hehehe
mastrirat ću ga 99%
pozdrav i tebi
ARCHIBALD - Četvrtak 08.05.2008. 12:51
Subject: Sterilizacija!
Imam kujicu staru 7 mj. Mješanka kokera , potrebna mi je sterilizacija i pri upitu kod veterinara saznajem da taj zahvat košta 900,00 kn.
Molim Vas da mi odgovorite da li je to redovna cijena? Mislim da je to strašno, pa ja si to zbilja nemogu priuštiti a da se ona okoti jednog dana ,srce bi me bolilo za te mladunce, neznam što da radim
friend of animal - Četvrtak 08.05.2008. 15:42
Subject:
http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=336
http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=12188&highlight=sterilizacija

Ako ti je to previše, pokušaj razgovarati s veterinarom da spusti cijenu. Ako ne nađi drugog, jer smo mi našu kujicu sterilizirali za 550 kn
ARCHIBALD - Četvrtak 08.05.2008. 18:48
Subject:
Ako ti je to previše, pokušaj razgovarati s veterinarom da spusti cijenu. Ako ne nađi drugog, jer smo mi našu kujicu sterilizirali za 550 kn[/quote]

Naravno da mi je previše ,mislim da je svakom previše 900 kn dati za sterilizaciju kućnog ljubimca kojeg si udomio da ga ne bace ili ostave na cesti i ona je sada postala dio obitelji.
Samo neznam gdje ima sterilizacija za 550 kn , otišil bi bez razmišljana ali to je najniža cijena koju sam ti napisala jel smo zvali nekoliko veterinara uključujući i fakultet Plakanje
friend of animal - Četvrtak 08.05.2008. 21:22
Subject:
Mis mo je sterilizirali na veterinarskom fakultetu.
tina020 - Četvrtak 08.05.2008. 21:35
Subject:
ako si psa udomila preko udruge, onda ti ona omogućava besplatnu sterilizaciju.. možeš pitat u koju udrugu da li bi ti to bez obzira napravili, makar mislim da to samo rade za svoje štićenike.. no, možeš pitat
sunshine - Nedjelja 22.06.2008. 18:44
Subject: mokrenje nakon sterlizacije
Pozdrav svima!

Imam 6 i pol mjeseci staru labradoricu i dali smo je sterilizirati prošli četvrtak(19.06.). Sad je prošlo 3 dana od operacije i ne mogu reći da nisam zadovoljna sa gotovo svime - papa kao i prije(ima odličan apetit), jako je vesela i ne pokazuje znakove boli (iako smo joj prva dva dana davali tablete protiv bolova), čak i skače po nama, sad već ide po stepenicama... Ono što me malo brine je to što strahovito malo pije (a prije operacije je pila stvarno puuuuno vode), a piški su prosjeku svaka 3 sata (prije smo ju izvodili svaka 4-5 sati i to joj je bilo ok). Možda je razlog tome što sada nakon operacije jede samo kašasto i jušno kako je veterinar preporučio, a prije smo ju hranili uglavnom dehidratom?! Neposredno nakon dolaska kući sa operacije je piškila nekontrolirano u krevetić, ali to pripisujem djelovanju anestezije. Danas sam primjetila da se opet popiškila i to u snu (doduše sasvim malo tako da odmah nisam ni primjetila, već po majci koji nosi kako ne bi lizala šavove). Je li to normalno ili se trebam brinuti?
lea_li - Nedjelja 22.06.2008. 19:28
Subject:
Psi koji jedu dehidrat piju puno više vode nego oni koji jedu kuhano tako da je promjena prehrane vjerojatno razlog što pesica manje pije.
Nakon sterilizacije, moguće je da se pojavi inkontinencija. Pričekaj još malo, još je sve friško. Sigurna sam da će se sve stabilizirati.
sunshine - Ponedjeljak 23.06.2008. 18:16
Subject:
Nadam se da će stvarno sve biti ok, jer se sad maloprije opet popiškila u snu. Po noći joj se to nije dogodilo, nego opet sad po danu dok je spavala. I preko dana trpi, mislim dok je budna i vodimo ju svaka 3-4 sata van na piškenje. Sad me više ne zabrinjava toliko njezino piškenje svaka 3-4 sata nego ovo piškenje dok spava. To joj se također dva puta dogodilo dok je bila mala i dok smo ju učili da piški vani, isto u snu i nakon toga više nikad. Ne znam što bi si mislila. Znam lea da kažeš da pričekam, ali se svejedno brinem. Ne mogu si pomoći Sad

Zanima me još od svih vas tko god se uključi u razgovor, je li normalno da je inače (dok nije bila operirana) piškila svaka 4-5 sati? Mislim, za njezinu dob (imat će sad još malo 7 mjeseci)? Ili je to premali razmak? Ne znam, po noći spava cijelu noć. Neki dan smo ju zadnji put izveli van u 9 navečer i onda ujutro u 6. I nije bilo nikakvih problema... Ali po danu ne vjerujem da bi toliko izdržala.
tina020 - Ponedjeljak 23.06.2008. 20:58
Subject:
Mislim da se ne trebaš previše brinuti i da će se to piškenje stabilizirati, jesi pitala veta o tome?

što se tiče piškenja inaće, moja može pišat svaki put kada ju izvedem van s time da jooj je baš sila tri puta na dan maks.. ali s godinama i to slabi i peseki češće traže van..
lea_li - Ponedjeljak 23.06.2008. 21:42
Subject:
Za svaki slučaj se konzultiraj s vetom.
Moja Freya (ima dvije godine) piški svaka 3.5-4 sata. Traži van i ako je ne izvedemo popiški se doma, jednostavno ne može dugo trpiti. Radili smo pretrage i na svu sreću sve je u redu.
Po noći ide piškit na pelenu.
sunshine - Srijeda 25.06.2008. 12:11
Subject:
nisam ga pitala jer nisam očekivala da će se tako nešto događat, a uostalom očekivala sam da će mi on sam reći za takve eventualne nuspojave. nije mi bilo čudno kad je piškila na svoje krevetić neposredno nakon operacije, jer je još bila pod narkozom, ali za ovo kasnije sam se iznenadila jer nije ništa spominjao. ugl. jučer čitav dan nije piškila "u gaće" a danas već dva puta, prvi put samo malo, malo, par kapi, a maloprije baš ono kao da sam ju vodila van. ništa, sutra rano ujutro zovem veta, da mi pojasni ono što je trebao ranije.... Mad hvala curke!
sneguljica - Četvrtak 14.08.2008. 17:45
Subject:
I ja sam se jako plasila kada su trebali kastrirati ili sterilisati moju kuju,ali morali smo to da joj uradimo zbog ne zeljene trudnoce.
Prva noc je bila najgora!
Cvilila je grcila se,padala zbog anestezije...
Sutradan je uglavnom spavala, veterinar mi je preporucio da prvi dan nakon operacije jede corbastu hranu,mleko ili supicu sa malo hleba.Medjutim ona je odbijala svu hranu cak i onu omiljenu.
- Drugi dan se stanje poboljsalo ali daleko od toga da je bila dobro.
- Treci dan malo je bolje jela i pila vodu,ali i dalje je bila veoma neraspolozena i mirna.
- Cetvrti dan sve bolje i bolje i tako do 7. kada su joj skinuli konce.

Na svu srecu nije pokusavala da skine konce sama sebi nije grizla ranu i sl. samo se lizala i cim je pogledam...prestane
Sve u svemu malo stresno iskustvo i za psa i za vlasnika,ali ima niz prednosti!!

Zenke koje su sterilisane su zdravije i ne moze doci do komplikacija koje izaziva lazna trudnoca i sl.
sneguljica - Četvrtak 14.08.2008. 17:46
Subject:
I ja sam se jako plasila kada su trebali kastrirati ili sterilisati moju kuju,ali morali smo to da joj uradimo zbog ne zeljene trudnoce.
Prva noc je bila najgora!
Cvilila je grcila se,padala zbog anestezije...
Sutradan je uglavnom spavala, veterinar mi je preporucio da prvi dan nakon operacije jede corbastu hranu,mleko ili supicu sa malo hleba.Medjutim ona je odbijala svu hranu cak i onu omiljenu.
- Drugi dan se stanje poboljsalo ali daleko od toga da je bila dobro.
- Treci dan malo je bolje jela i pila vodu,ali i dalje je bila veoma neraspolozena i mirna.
- Cetvrti dan sve bolje i bolje i tako do 7. kada su joj skinuli konce.

Na svu srecu nije pokusavala da skine konce sama sebi nije grizla ranu i sl. samo se lizala i cim je pogledam...prestane
Sve u svemu malo stresno iskustvo i za psa i za vlasnika,ali ima niz prednosti!!

Zenke koje su sterilisane su zdravije i ne moze doci do komplikacija koje izaziva lazna trudnoca i sl.
Snacky - Ponedjeljak 12.01.2009. 20:25
Subject: Uškopiti ili ne?
Moj pas je star 6 god. udomljen je, cijepljen i jako nemiran.Često zna sexualno "napasti" deke.Moji roditelji misle da bi ga trebalo uškopiti i da će to riješiti njegovu nemirnost i te "napade", ali ja sam ćuo od nekih da njihovi psi su bili uškopljeni, ali da se nisu promijenili u ponašanju.Ja sam mislio da mu možda treba cura, pa je zato tako nemiran, on otkako ja znam se nije pario, a to je otprilike 3 god., a možda i više.
Molim pomoć.
ismarvet - Ponedjeljak 12.01.2009. 20:28
Subject:
samo kastriranje jeste, u vecini slucajeva, rjesenje... to sto kod tvojih prijatelja se pas nije smirio je moguce da je "frisko" kastriran... znaci treba nekoliko mjeseci da prodje kako bi se novi hormona u organizmu smirio, tj. kako bi nivo testosterona se smanjio...

ukoliko ne zelis svog psa koristiti za razmnozavanje i ukoliko ne zelis da on bude nemiran onda mislim da je jedino rjesenje kastracija... ako se odlucis za to posavjetuj se sa veterinarom o prehrani jer su kastrati skloni pretilosti..
tamarichka1987 - Nedjelja 05.04.2009. 16:11
Subject:
Pozdrav svima, imam pitanje u vezi kastracije mužjaka. Naime, moj je pas (sada star skoro 5 godina) jučer kastriran. Cijeli dan je ležao, nije htio piti ni jesti, to je valjda normalno, ali već predvečer (kastracija je obavljena ujutro) sam se počela brinuti, jer su mi rekli (i čitala sam po forumima) da će već navečer moći lagano hodati. Danas je drugi dan nakon operacije i užasno me brine što moj pas i dalje ne hoda. Samo bezvoljno leži, spava, tu i tamo cvili od bolova. Veterinarka mu nije htjela dati ništa protiv bolova da ne bi postao živahan i previše se kretao te tako oštetio šavove. Kad ga prislilim da ide prema vratima, jer ga trebam ispeljati van, stavim ga na pod, on napravi par koraka i jedna zadnja noga mu pada, kao da bježi, a zatim brzo sjedne na pod. Sigurna sam da ga to jako boli, pogotovo jer nije dobio ništ za bolove, ali jako me brine što on drugi dan uopće ne hoda, a kad pokuša, to izgleda ovako kako sam maloprije napisala.
Može li mi netko pomoći nekim savjetom? Jako sam zabrinuta,
hvala!
FEKHRA - Ponedjeljak 06.04.2009. 12:12
Subject:
Pozdrav!
"normalno" je da peseka nakon kastracije dva -tri dana boli i da nema baš volju za kretanjem. Bitno je da na mjestu kastracije mena hematoma koji izgledaju ko kvrga, kugla pod kožom ili obilnijeg krvarenja iz rana. Bitno je da pesek pije vodu i nakon drugog dana da počne normalno jesti. To kaj se on sjedne, možda je obrambeni mehanizam kad ga zaboli. Nedaj mu da trči i da ide puno po stepenicama.

Sretno!
tamarichka1987 - Ponedjeljak 06.04.2009. 13:41
Subject:
hvala na odgovoru! Smile
danas smo bili kod veterinarke, ona vec dugo radi i rekla je da jos nije dozivjela da joj pas nakon drugog dana kastracije neće hodati. nije htio ni vršit nuždu, rekla je da je to zato jer se ne kreće. Uglavnom, detaljno ga je pregledala i sve je ok, temperatura itd. Nažalost je morala upotrijebiti kateter da izvuče mokraću... Bilo mi je grozno gledati to, već se dosta našatio. Dala mu je injekciju protiv bolova i antibiotik. Izgleda da sve ide svojim tokom, jedino objašnjenje koje mogu dati za njegovo nekretanje je da je izuzetno osjetljiv, možda razmažen... Ne znam što bi drugo bilo, kad su svi psui već drugi-treći dan hodali. Jasno mi je da ga to boli i zateže, pa se ne želi kretat. Nakon vitaminske injekcije danas malo je postao živahniji i čak napravio par koraka, i uspio obaviti nuždu, tako da sam odmah mirnija. Sad ga već injekcija lagano popušta pa se opet legao, i reži, neda si baš blizu, vjerojatno je nervozan od svega toga.
Uglavnom, jucer sam vec pozalila sta sam se odlucila na taj potez, ali kako vrijeme ide i ako mu bude bolje znam da mi nece biti zao. Nadam se. Ocito mu treba duze da se oporavi. On je inace krizanac dandy terijera i pudle, pa ima malo tvrdoglavu narav... Smile
vecobubica - Utorak 18.08.2009. 11:14
Subject:
imam jedno pitanje dali ce kuja i posle sterilizacije traziti muzijaka za parenje ili ne?
ljaksic4 - Subota 28.11.2009. 1:23
Subject: sterilzacija
prijateljica ce ster. kujicu kod vet polica u rijeci ......sta mi mozete preporuciti i koliko cca kosta ster kujice od 6 mj
ismarvet - Subota 28.11.2009. 9:55
Subject:
ne mogu vjerovati da je vet pristao sterilisati kujicu od 6 mjeseci.....

ono sto mozete ocikavti ubuduce, ako je sad sterilise, je "muskobarasta" kuja...

za cijenu ne znam jer nisam iz Hr
ljaksic4 - Subota 28.11.2009. 23:15
Subject:
ma nije jos nista vet rekao.....tek ce se ici posavjetovazi ....sori nisam se dobro izrazila .....ide po inf kod veta da vidi kad je najbolje ster i .........
ismarvet - Nedjelja 29.11.2009. 0:33
Subject:
ok onda.. moje misljenje je da saceka da prodje jedno tjeranje... samim tim jer kuja prodje jednu bitnu hormonsku promjenu u organizmu tzv. pubertet...
Winston - Ponedjeljak 07.12.2009. 15:45
Subject:
Vidio sam kuje sterilizirane i sa 4mj pa nije bilo nikakvih problema.
Sterilizacija prije prvog tjeranja bitno umanjuje šanse za kasniji tumor mliječne žlijede.
ismarvet - Ponedjeljak 07.12.2009. 22:37
Subject:
i ja sam vidio takve kuje pa prema tome i iznosim prethodni komentar.... najveci razlog za tumor mlijecne zlijezde je kad se kuja nikad ne okoti a ne sterilise se... i to pretpostavljaju da je najbolje da se barem jednom kuja okoti do 7. godine... ovo sto sam istakao je naucno dokazano...
Winston - Ponedjeljak 07.12.2009. 23:46
Subject:
Ja se vodim po:

U usporedbi sa nesteriliziranim kujama, rizik od pojave tumora mliječne žlijezde kuje kojima je izvršena ovarihisterektomija prije prvog tjeranja je 0.05%, nakon¸ prvog 8%, a 26% nakon drugog. Ako se napravi nakon trećeg nema nekog utjecaja
ismarvet - Utorak 08.12.2009. 0:39
Subject:
pa dobro ... ne znam sad koji je to izvor ali moguce je i to.. ja bi svoju kuju u svakom slucaju ostavio jedno tjeranje da prodje jer ipak bi mi bilo lakse operisati naknadno tumor koji se veoma lako dijagnosticira i koji ako se na vrijeme otkrije nema nikakve opasnosti od njega (sto se u 99% slucajeva pojavljuje u starosti) nego citav zivot se maltretirati jer kuje koje postanu muskobaraste u 90% slucajeva ne vole drustvo s istom vrstom... to je u tim slucajevima patnja i za vlasnika i za kuju a traje skoro citav zivot...
ljaksic4 - Utorak 19.01.2010. 20:34
Subject: hitno............koju tabletu dati protiv bolova
kujica od frendice je ster. jucer ..............."pametni" vet ...necu ga imenovat ih je samo otpremio na brzinu ...nis im nije dao ni rekao sta joj dati za bolove
kujica ima 6 mj i danas cijeli dan cvili ...boli ju .....sta joj frendica moze dati ...vec veceras iz kucnih lijekova ...ljudskih lijekova .plizzz hitno pomoc
ljaksic4 - Utorak 19.01.2010. 21:52
Subject:
zar nitko...
Sanja - Utorak 19.01.2010. 22:11
Subject:
Stvarno ne znam. Razmišljam 100 na sat ali jednostavno ne nalazim odgovor Sad
A da nazoveš bilo kojeg dežurnog veterinara i telefonski ga pitaš za savjet?
ljaksic4 - Utorak 19.01.2010. 23:59
Subject:
eh eh ....frendica vec na svoju ruku dala 1/3 kafetina ...........za sada je kujica ok .....vise ne cvili .sutra odmah ujutro ide kod drugog veta na savjet jer ovaj koji ju je operirao je Ljut Evil or Very Mad kattastrofa -..................mislim da ce ljudi iz rijeke pretpostaviti o kome vetu je rijec......... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
TIHANAb - Srijeda 20.01.2010. 14:17
Subject:
Može joj dati ASPIRIN C šumeće tablete, neka razmrvi tabletu i posipa po malo hrane.

Samo ne znam dozu ... koliko kg ima kujica ?
ljaksic4 - Srijeda 20.01.2010. 23:37
Subject:
cca 15 tak
TIHANAb - Četvrtak 21.01.2010. 10:16
Subject:
Onda neka joj da samo 1/4 razmrvljene tablete na dan. Ako joj to bude preslabo, neka pita veterinara za neke tablete namijenjene psima.
Danko - Utorak 02.03.2010. 12:24
Subject:
Moja kuja je sterilisana prije 15ak dana..Savrseno je podnijela operaciju i super se oporavila..Oporavila se za 4-5 dana i juce sam je vodio da joj se izvade konci. Nemam zamjerke na sterilizaciju, kad to neko zna kvalitetno da uradi. Takodje, znam da pas bude mnogo zdraviji u zrelijim godinama ako je sterilisan, jer sam cuo mnoga iskustva od vlasnika kako im je pas u dobi od 10ak godina obolio od karcinoma ovoga i onoga.. Zato ako ne mislite da se vas pas razmnozava, moj savjet je sterilizacija.
Pozdrav!
Marina-22 - Nedjelja 18.04.2010. 17:56
Subject:
Bok!
Evo i ja ima jedan problem.
U petak (16.04) i moja kuja bila je na kastraciji.
I ima 5 godina, prije toga imala je 2 legla. Riječ je o boxeru.
Taj dan kada je došla doma bila je samo malo kao mamurna od lijeka ali bila je mirna. Drugi dan je počela piti vodu ali jako hlapljivo i u velikim količinama. I onda svaki put kad popije vodu sve ispovrati! To je bilo cijelo jutro u subotu,popodne je konačno počela jesti i nije povratila. Kad eto opet danas povraća i pije samo vodu, ne želi jesti.... Ne dira si rez ali stalno hoda i pije i onda ispovrati.
Znali tko o čemu je riječ? Dali nju jednostavno boli ili je nešto drugo u pitanju? I ona normalno piški i kaka!
ismarvet - Nedjelja 18.04.2010. 18:11
Subject:
iskreno najbolje je da je pregleda vet i da izmjeri temperaturu... najcesce kod povisene tjelesne temperature psi piju dosta vode i da vidi u kakvom je stanju hirurska rana...
Marina-22 - Nedjelja 18.04.2010. 18:15
Subject:
ismarvet piše:
iskreno najbolje je da je pregleda vet i da izmjeri temperaturu... najcesce kod povisene tjelesne temperature psi piju dosta vode i da vidi u kakvom je stanju hirurska rana...

Rana je ne taknuta! Nema krvi, nema nikakvog iscjetka!
Žalosno je to što nam taj veterinar nije rekao ništa kako se ponašati poslije operacije prema kuji.
Znam da mora mirovati što i radi. Prošeće malo po dvorištu, i onda legne.
Idem joj ja izmjeriti temp. pa mi reci molim kolika joj je normalna s obzirom da je operirana i za koju visinu temper. bi se trebala zabrinuti!
Hvala puno!
ismarvet - Nedjelja 18.04.2010. 19:44
Subject:
normalna tjelesna temperatura je 37,5-39 stepeni... pola stepena iznad nije za brigu sve sto je vise od toga nije ok...

u 90% slucajeva postoperativna njega nakon 2-3 dana se ponasaju po starom... prva tri dana su ti vazna za ranu jer je to kriticna faza zarastanja i do tad ne treba pas ni da dira ni da lize ranu...
Danko - Ponedjeljak 19.04.2010. 0:32
Subject:
I Gara (moja kujica) je 2 dana bila kao mamurna od bolova i lijekova itd...Povracala je tu i tamo, ali prva 2 dana nije ni pila ni jela nista.(Ne znam kako je mogla bez vode).Nakon toga je polako pocela da pije i da jede..I nakon 10ak dana, sterilizacije kao da nije ni bilo.
A sto se tice rane, nas veterinar je dozvolio njoj i da je lize i sve samo je napomenuo da ne smije da skace. A posto Gara bude sa mnom u kuci onda sam joj napravio stepenice na svaki koman namjestaja gdje ona inace bude. Cak sam i prespavao sa njom na podu jedno vece da se ona ne bi morala penjati Very Happy
Drugi dan je od lizanja pokidala sebi jedan konac tj. shav, ali veterinar se nije zabrinuo jer nije mnogo lose izgledalo.Prvi dan je bilo malo iscjedka ali to je normalno..
Marina, ako nakon 2-3 dana i dalje povraca, posjetite veterinara.
Nadam se da ce se tvoja boxerka oporaviti sto prije..Zelim joj brz oporavak..
Pozdrav
Marina-22 - Utorak 20.04.2010. 17:42
Subject:
Hvala na pomoći ! Smile
Sve je u redu! Već je jučer počela jesti i prestala povraćati!
Danas je već kao nova!
Čak bi se i igrala i skakala ma sve po starome!
Za sada joj još ne dam da skače i slično, ali za par dana kada skine šavove sve ćemo raditi po starome!
Hvala još jednom! Wink
ismarvet - Utorak 20.04.2010. 20:36
Subject:
nema na cemu... stvarno mi je drago da je sve ok...

puno pozdrava...
Danko - Utorak 20.04.2010. 20:40
Subject:
Marina-22 piše:
Hvala na pomoći ! Smile
Sve je u redu! Već je jučer počela jesti i prestala povraćati!
Danas je već kao nova!
Čak bi se i igrala i skakala ma sve po starome!
Za sada joj još ne dam da skače i slično, ali za par dana kada skine šavove sve ćemo raditi po starome!
Hvala još jednom! Wink

Bas mi je drago da je bolje i da je pocela normalno da se ponasa..
Kazem ti, to je tako prva 2-3 dana, a onda polako sve opet bude po starom..
Pozdrav za vas dve.. Very Happy
Zlatni - Ponedjeljak 13.09.2010. 11:16
Subject:
Molim za pomoc i bilo kakav savjet. U gradu se pocinje provoditi besplatna kastracija i sterilizacija. Buduci da je moguce prijaviti i kvartovske lutalice to smo nas nekoliko u dogovoru i uradili.
Sutra imamo termina za prvu kujicu, a onda naredna 2 dna za druge dvije.
Nije mi jasno koju metodu ce im raditi? Hoce li imati vanjske savove koje ce trebati skidati? Niko nam nista o tome nije rekao. Zatim: nisu se pobrinuli za postoperativni period – pa ne mogu tek operiranu kujicu samo ostaviti vani (upravo to su sugerirali – kao: „malo je pripazite“). Sta ako pocne lizati ranu i kidati konce? Ako dobije temperaturu?
Svi mi koji smo zainteresirani da se ovo uradi (u zadnja 2 mjeseca smo od njih 3 dobili cca 15 stenaca) vec imamo pse u stanovima (razmazene i do bola posesivne) i zaposleni smo.
Ima li iko ikakvu ideju ili savjet kako da rijesimo problem sta sa kujicama nakon operacije, odnosno – da li je moguce ostaviti ih u njihovom okruzenju u kojem inace zive i bude li rana bilo cime zasticena ili je dostupna i da li je ovo uopce dobra ideja (iako je namjera bila najbolja).
zgd1996 - Subota 18.12.2010. 15:03
Subject:
kada je najranije vrijeme kada se kujica od 4-5 mjeseci moze sterilizirat?

da li se treba cekat prva menstruacija ili se to moze prije?

kada je najbolje vrijeme tj. vrijeme koje ostavlja najmanje posljedice na psihi i zdravlju psa? tj. da se to napravi a da ona nije ni svjesna sto se dogodilo i sto je to uopce menstruacija.
zgd1996 - Nedjelja 26.12.2010. 18:29
Subject:
ismarvet piše:
ok onda.. moje misljenje je da saceka da prodje jedno tjeranje... samim tim jer kuja prodje jednu bitnu hormonsku promjenu u organizmu tzv. pubertet...

zar nije logicnije da je bolje sterilizirati prije prvog tjeranja?

jer, kad dodje prvo tjeranje, znaci razvoj organizma i novih hormona je vec poceo. onda steriliziras i naglo prekines taj razvoj.

a ako nije doslo do prvog tjeranja, sterilizacija prekine sve i prije neg se dogodilo.

meni zvuci najlogicnije kad bi se moglo pogoditi da se sterilizira prije prvog tjeranja, a najranije kad joj narastu odrasli zubi.
zgd1996 - Nedjelja 26.12.2010. 19:30
Subject:
misljenje od forumasice bullmaya iz nekog drugo topica na ovom forumu. zena, cini se, dosta zna o psima, i iznjela je jedan vrlo argumentiran i dugacak post o ovom pitanju na linku:

http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=336

dio koji citiram je:

Pas koji je u mladosti kastriran nece znati da mu nesto fali, dok ce pas koji nije kastriran a ne pari se itekako znati da mu nesto fali

to je misljenje koje u ovom trenutku i ja zastupam i tako mislim sa svojom, pa eto vasi eventulani komentari su vise nego dobrodosli...
Kisa - Nedjelja 26.12.2010. 19:43
Subject:
ja sam čula obje teorije (i ovu da treba prić prvo tjeranje i da ne)

ali ovu prvu su mahom zatupali stariji veterinari a smatram da su nova tj zadnja istraživanja ipak vjerodostojnija.

a i nekak mi je logičnije to prekinut prije o što i počne tj. prije no što hormoni uđu u krvotok.
i da se automatski naglo smanjuju šanse da će životinja pod stare dane obolit od bolesti reproduktivnog sustava i da im se produljuje život do 30-ak %

(budem drugi put uzela letak iz ambulante pa prepisala text sa njega)

+ često sam viđala pse i mačke koji su kastrirani kao odrasli i treba im duže vrijeme da se oslobode tih hormona.

pa su zato još uvijek neko vrijeme kastrirani psi skakali vlasnicima na noge i zato moj mačak još tu i tamo zna zajašit medvjedića a ijedno 2tj nakon kastracije je još uvjek zapišavao

makar sve rijeđe...
zgd1996 - Nedjelja 26.12.2010. 20:29
Subject:
a i nekak mi je logičnije to prekinut prije o što i počne tj. prije no što hormoni uđu u krvotok.

i meni se tak cini, ali doktor Ismarvet tu ima drugacije misljenje da kujice tako postanu muskobanjaste i kasniej nasrtljive prema durgim kujama Question Question Question iako ne vidim kako tu moze pomoc da prodje jedno tjeranje, hormoni tada nastali sigurno mogu pojacat majcinsko/sexualne osjecaje a ja ne bi htio da se oni uopce pocnu stvarat.

mislim cak i da jedno tjeranje moze bit lose jer tad kuja vidi cari intimnog svijeta Very Happy i poslije joj moze bit nejasno zasto toga vise nema, dakle na psiholoskoj bazi.

ed frawley kaze "if you want good and healty pet and not to breed it, neuter it when it is 6 months".
ismarvet - Nedjelja 26.12.2010. 20:46
Subject:
ispravka: Nisam jos doktor pa bi molio da me tako ne zoves, dok se to ne ozvanici.. hvala na tome ali posto to jos nisam ne volim ni da me zovu tako...

naravno, postoje obje teorije koje imaju svoje prednosti.. kako Cesar Milan kaze, i s cim se ja u potpunosti slazem, Dog's live in the moment! tako da je toj kuji najmanji problem zasto ona vise ne krvari.. dakle, UOPSTE ne razmislja o tome.. Wink

razlog zasto sam ja za prvu varijantu (tako cu da uradim sa obje svoje kuje) je taj sto zelim da se psihicki dovoljno razviju.. na psihicko razvijanje kuje najbolje utice majcinski odnos.. moja starija kuja se vec jednom okotila i uskoro ce na sterilizaciju, dok je mala jos premlada za okot.. u organizmu se nalaze i estrogen (zenski hormon) i testosteron (muski hormon) te svakim tjeranjem nivo estrogena raste.. kad se sterilise ti nivoi se izjednace (koliko-toliko) i na taj nacin pas je manje podlozan bolestima, smiri se, itd. itd..
zamislite sta se desi ako kuja ne udje u prvo tjeranje?! da li estrogen ima razlog da se povecava?! ako se ne povecava koji je drugi hormon zastupljen?! ako je to testosteron kakvo ce ponasanje zenke biti (posto je to muski hormon)?!
to su samo neka pitanja koja mogu i laici da zakljuce..

tjeranjem kuja nema nikakav "intimni svijet", isto kao sto ni muzijak ukoliko ne pari ne zna ni sta je to.. mnogi ce baliti i zaskakivati glavu ali se bez problema daju obuzdati, za razliku od onih koji pare zenke..
Kisa - Nedjelja 26.12.2010. 21:10
Subject:
m ada?
a i ja sam mislila da si već (i to davno) doktor XD
onda oprostite...kolega x)

što se mojih kuja tiće, tu ne mogu baš puno reć o ponašanju jer je jedna kastrirana nakon 1. tjeranja (nenamjerno) a još je mlada i vrckasta, a za 2. ne znam kad je kastrirana jer je iz azila.

tu mogu jedino o kastiranim i nekastriranim iskustvima sa štakorima pričat a to se čovjeka sad baš i ne tiće Big smjesak
ismarvet - Nedjelja 26.12.2010. 22:17
Subject:
hehe.. pacovi Smile
off: pri kraju sam tako dok ne diplomiram ispravljam ljude po tom pitanju Smile
Rea 13 - Utorak 28.12.2010. 11:14
Subject: Kastriacija
Pozdrav svima,nabavila sam 1 mjeseca starog muškog belgijskog ovčara.Planiram ga držati vani na lancu s velikom kućicom.Dali ga trebam kastrirati.Molim vas odgovor? Very Happy Inače je jako sladaka i vesel pas.A neznam hoće li ga kastriacija promjeniti.Imam još jedan problem to je moj zlatni retriver star 1,5 godinu koji živi u boxu ali imamo puno problema s njime do naskakivanja na noge do neželjenog parenja pa sve do napadanja drugih pasa.Kako to spriječiti.Jako ih volim ali neznam, da li je kastracija dobra stvar?
perina_mama - Utorak 28.12.2010. 11:56
Subject: .
spominje se neki zakon o kastraciji životinja koje nisu za rasplod. kad se kastriraju živinice, budu mirnniji, poslušniji, skloniji budu debljanju.

osobno, da imam pasa ili macu, katrirala bih
Kisa - Utorak 28.12.2010. 14:16
Subject:
ma ovo o obaveznom debljanju je zabloda.

normalno da, ako pas/mačka više ne jurca okolo i ne misli na hranu je misli samo na sex, nego je samo po doma da će se debljati.

ali to samo ako kod onih gazda koji nasipaju punu zdijelicu hrane pa nek se životinja poslužuje kad hoće.
lijepo pazit na prehranu, tj, davati životinji koliko joj je potrebno (kastrirana ili nekastrirana znate kakve su psi/mačke žicaroši i da bi realno mogle cijeli dan jest) pa se neće debljat.

niti jedna od mojih kastriranih životinja nije ništa deblja nego što je bila i prije kastracije.
dobi jest ujutro i dobi jest navečer.

između eventualno neka poslastica
perina_mama - Utorak 28.12.2010. 15:08
Subject: .
nisam rekla da se obavezno zdebljaju, ali da su skloniji, jesu.
Rea 13 - Utorak 28.12.2010. 15:51
Subject: Re: .
[quote="perina_mama"]nisam rekla da se obavezno zdebljaju, ali da su skloniji, jesu.[/quote

Uf još sam jako neudlučna nekako me strah
Rea 13 - Utorak 28.12.2010. 15:52
Subject:
za tu kastraciju jako sam neodlučna.Bojim se da im se nešto ne doodi.Neznam koliko je pametno da se pare i jeli to dobro za njih? Strah
Kisa - Utorak 28.12.2010. 17:52
Subject: Re: .
perina_mama piše:
nisam rekla da se obavezno zdebljaju, ali da su skloniji, jesu.

oh, oprosti, čitala sam na brzinu jer sam se žurila van lol

ugl, svejedno, ako je hrani u redovnim razmacima sa reguiranom količinom hrane a ne svako malo neka oblizake "slučajno" padne sa stola i sl, pas neće dobit ni grama previše
ismarvet - Utorak 28.12.2010. 18:23
Subject:
to je na tebi da odlucis.. kastracijom se ne moze nista lose dogoditi, cak naprotiv ukoliko nisu za rasplod samo sebi posao olaksas.. kastrirani muzijaci nece bjezati za kujama osim ako im to nije postala navika..
i slazem se ovo za debljanje, skloni tome jesu ali se treba paziti na ishranu.. normalan vlasnik ce paziti na ishranu i ukoliko zivotinju ne kastrira..

btw. naskakivanje na nogu nije pokazatelj nedovoljnog parenja vec pokusaja dominacije..
Rea 13 - Srijeda 29.12.2010. 10:52
Subject:
Odluka je pala.Belgijski ovčar ide na kastraciju za 5 dana.Nadam se da će sve bitit uredu.Zlatnog retrivera nećemo kastrirati jer ima rodovnicu i rasplodni je pas.Reći ću vam kako je cprošla Medina kastracija samo da sve bude dobro. Very Happy
zgd1996 - Subota 01.01.2011. 20:54
Subject:
prije svega sve vam najbolje svima, a drugo cu reci

JEEEEEEEEEEIIIIJ Very Happy

nasli smo joj veterinara. stanica u dubravi na dankoveckoj, veterinar se zove Darko, na sva pitanja koja sam ga pitao mi je odgovorio kako sam htio, i nije bio nimalo napadan ni presugestivan. preporucio mi je da pricekam prvu mengu pa onda sterilizacija. i mislim da cu tako i napraviti iako jos nisam 100% siguran.

a redosljed koji zasad mislim ce biti ovaj:

- zaraze
- bjesnoca
- sterilizacija vjerovatno poslije prve menge a mozda i odmah kad dobije bjesnocu, to cu jos vidjet

Ismarvet, nema problema, no mislio sam doktor kao lijecnik, a ne kao titula Wink

Rea
, sretno sa belgijancem Wink
Smile7 - Srijeda 02.02.2011. 13:29
Subject:
Pozdrav svima.

Moja prijateljica ima mladu zlatnu retrivericu(7.mj)i njeni bi ju htjeli sterilizirati.No također su čuli da prije sterilizacije mora imati jedno leglo,inače,ako ga ne bude imala i bude sterilizirana da kad naraste može biti bolesna i može imati problema.Jeli to istina?

I još nešto,iz nje već 5 dana vrije krv,znate već o čemu se radi(M_ _ _ _ _),i jeli to noramalno da tako dugo traje i koliko bi trebalo trajati.

Zahvaljujem unaprrijed. Big smjesak
goya - Srijeda 02.02.2011. 14:53
Subject:
quote="Smile7"]Pozdrav svima.

Moja prijateljica ima mladu zlatnu retrivericu(7.mj)i njeni bi ju htjeli sterilizirati.No također su čuli da prije sterilizacije mora imati jedno leglo,inače,ako ga ne bude imala i bude sterilizirana da kad naraste može biti bolesna i može imati problema.Jeli to istina?

Ne, to nije istina. Postoje istraživanja koje govore suprotno, da je veći rizik od raznih bolesti ukoliko se sterilizacija obavlja nakon što je kuja u životu imala više ciklusa tjeranja ili graviditeta.
O tome je upravo govorio dr.Pezo nema dugo (čini mi se u prošloj ili pretprošloj emisiji Kućnih ljubimaca)

I još nešto,iz nje već 5 dana vrije krv,znate već o čemu se radi(M_ _ _ _ _),i jeli to noramalno da tako dugo traje i koliko bi trebalo trajati.

Koliko ja znam to je sve u granicama normale, prosjek prve faze ciklusa se kreće oko 10 -tak dana,ali to je vrlo individualno. Može trajati i kraće, ali i puno duže od 10 dana.
No, predlažem vam da se svakako o tome konzultirate s veterinarom koji će vam reći stručno mišljenje ,kao i da li je psa potrebno pregledati u ordinaciji?

Zahvaljujem unaprrijed. Big smjesak

Sve ok Smile

Smile7 - Srijeda 02.02.2011. 18:44
Subject:
Citiraj:
Postoje istraživanja koje govore suprotno, da je veći rizik od raznih bolesti ukoliko se sterilizacija obavlja nakon što je kuja u životu imala više ciklusa tjeranja ili graviditeta.

Hvala vam mnogo,al ne kužim.Jel to dobro ili ne. ;D
Smile7 - Srijeda 02.02.2011. 18:49
Subject:
I možete mi molim vas malo reći o tome kad dobiju to,što smije a što ne smije?Npr. ne smije u hladnu vodu itd.

Može još nešto?Kad smo danas bile u šetnji s Lejlom(goldenica),nije mogla piškiti(tj. je jednom),svaka malo se naguzivala alništa nije izlazilo,čak je počela cviliti...Oprostite što ovo moram napisati,malo me sram al joj je znate već što jako nateklo,prmijetli smo to kad se okrnula na leđa...Upomoć,imate što za reći,pomahajtee.Hvalaa Sad
goya - Srijeda 02.02.2011. 21:30
Subject:
Smile7 piše:
Citiraj:
Postoje istraživanja koje govore suprotno, da je veći rizik od raznih bolesti ukoliko se sterilizacija obavlja nakon što je kuja u životu imala više ciklusa tjeranja ili graviditeta.

Hvala vam mnogo,al ne kužim.Jel to dobro ili ne. ;D

Dakle, ukratko iz vašeg pisanja se moglo zaključiti da je retriverica stara 7 mjeseci u prvoj fazi ciklusa tjeranja, a samo parenje, trudnoća i leglo kod prvom tjeranja u životu je ionako visokorizično po zdravlje i život same kuje tako da se nikada prakticira.
Sterilizaciju ste mogli obaviti i prije njezinog prvog tjeranja, ali kada je već ovakva situacija svakako je bolje napraviti sterilizaciju poslije završetka prvog, a između njezinog drugog tjeranja (ne čekati 3, 4, 5 itd tjeranje)
To znači da je i bolje da nema nijedno leglo u životu prije sterilizacije i da je rizik od raznih bolesti kada odraste puno manji, i čak sterilizirani psi u prosjeku dulje žive od nesteriliziranih (znači ukoliko bi imala jedno leglo u životu i nakon toga bila sterilizirana..rizik od bolesti je puno veći)
goya - Srijeda 02.02.2011. 21:46
Subject:
Smile7 piše:
I možete mi molim vas malo reći o tome kad dobiju to,što smije a što ne smije?Npr. ne smije u hladnu vodu itd.

Može još nešto?Kad smo danas bile u šetnji s Lejlom(goldenica),nije mogla piškiti(tj. je jednom),svaka malo se naguzivala alništa nije izlazilo,čak je počela cviliti...Oprostite što ovo moram napisati,malo me sram al joj je znate već što jako nateklo,prmijetli smo to kad se okrnula na leđa...Upomoć,imate što za reći,pomahajtee.Hvalaa Sad

Nemojte se ljutiti, mogao bih vam odgovoriti na to , ali bojim se da bi se pouzdali samo u moj odgovor i psa ne bi odveli veterinaru na pregled.
To je dužnost i obaveza svakog odgovornog vlasnika.
Svakako učinite to što prije jer se samo sa pregledom psa može precizno odrediti u čemu je riječ.
Smile7 - Petak 04.02.2011. 19:13
Subject:
Hvala punoo,jako ste mi pomogli... Big smjesak Nezz kako da vam zahvalim.
goya - Petak 04.02.2011. 20:31
Subject:
Smile7 piše:
Hvala punoo,jako ste mi pomogli... Big smjesak Nezz kako da vam zahvalim.

Molim. Very Happy drago mi je ako sam vam barem malo pomogao...a najbolje ćete mi zahvaliti tako da se i vi i vaša prijateljica i nadalje dobro brinete za zdravlje psa, i naravno..volite ga Ljubav i što više mazite Zagrljaj Smilelove .
bijela buhtla - Utorak 22.02.2011. 22:08
Subject:
Eto, imamo malu maltezericu sada staru 3 mjeseca i odlučili smo je kastirati (valjda se tako kaže - podučite me ako krivo pišem Confused )
Odluka je pala da ne želimo imati njezine mlade jer nam je ona bitnija od svega i od tkz. divne zarade od štenaca.
Ne znam da li se tu smije ili ne (opet me ukorite ako griješim Rolleyes ) ali može li mi netko preporučiti dobrog veterinara na području Zagreba.
Mi smo iz VG i ovdje imamo dva veterinara. Jednog privatnog koji mi nešto baš nije ludo simpatičan i veter. stanicu koja se uglavnom bavi kravama, konjima i svinjama tako da nekako ne bi kod njih.
Nekako mi tamo svi izgledaju ne pristupačno - baš onako kao pravi mesari.
Žao mi je što to pišem jer striček koji ju je cijepio ljubio ju je i nosao kao malu bebu ali opet nekako kada sam vidjela uvjete rada i kada znam što im je primarno nekako nemam povjerenja.
Slijedeće pitanje se odnosi s koliko bi pametno bilo kastrirati moju buhtlu??
Ok, znam da će mi to najbolje reći veterinar ali evo - pitam i vas ovdje - zato smo tu
Very Happy
Ja sam mislila s nekih 5 i pol mjeseci da izbjegnem prvo tjeranje.
I koliko dugo moram biti s njom doma - da znam pripremiti šefa na poslu Lol
Eto molim vas preporuku veterinara!
goya - Utorak 22.02.2011. 23:15
Subject:
bijela buhtla piše:
Eto, imamo malu maltezericu sada staru 3 mjeseca i odlučili smo je kastirati (valjda se tako kaže - podučite me ako krivo pišem Confused )

Sterilizacija je ispravan naziv

Odluka je pala da ne želimo imati njezine mlade jer nam je ona bitnija od svega i od tkz. divne zarade od štenaca.
Ne znam da li se tu smije ili ne (opet me ukorite ako griješim Rolleyes ) ali može li mi netko preporučiti dobrog veterinara na području Zagreba.
Mi smo iz VG i ovdje imamo dva veterinara. Jednog privatnog koji mi nešto baš nije ludo simpatičan i veter. stanicu koja se uglavnom bavi kravama, konjima i svinjama tako da nekako ne bi kod njih.
Nekako mi tamo svi izgledaju ne pristupačno - baš onako kao pravi mesari.
Žao mi je što to pišem jer striček koji ju je cijepio ljubio ju je i nosao kao malu bebu ali opet nekako kada sam vidjela uvjete rada i kada znam što im je primarno nekako nemam povjerenja.

Slijedeće pitanje se odnosi s koliko bi pametno bilo kastrirati moju buhtlu??
Ok, znam da će mi to najbolje reći veterinar ali evo - pitam i vas ovdje - zato smo tu
Very Happy
Ja sam mislila s nekih 5 i pol mjeseci da izbjegnem prvo tjeranje.

Istraživanja govore u prilog vašem razmišljanju da je sterilizaciju najbolje obaviti prije prvog tjeranja.

I koliko dugo moram biti s njom doma - da znam pripremiti šefa na poslu Lol

Prva dva dana nakon zahvata su jako važna i zaista bi bilo potrebno da budete tada uz psa (ukoliko možete i koji dan više to bolje) .
Trajanje samog oporavka je individualno od psa do psa, ali recimo u koliko je sve proteklo u redu i nema nikakvih komplikacija vezano uz postoperativni tijek da bi se već nakon 4 dana kujica trebala početi u svakom pogledu sve bolje osjećati (i tako iz dan u dan do potpunog oporavka)

Eto molim vas preporuku veterinara!

Tu vam ne mogu pomoći i dati vam preporuku .
Vjerujem da će vam već netko tko ima osobnih iskustava sa veterinarima u Zg ili je obavljao takav zahvat na svom psu moći dati konkretnu informaciju.

ismarvet - Srijeda 23.02.2011. 0:50
Subject:
@goya je to veoma dobro odgovorio.. uglavnom, sto se samog perioda sterilizacije tice tu postoje podjeljena misljenja.. jedno od misljenja, koje je i nesto starije, je da se saceka prvo tjeranje kako bi "hormoni odradili svoje" i definisali pravilno organizam iz tog razloga sto se prije u praksi desavalo da su zivotinje koje nisu imale nije tjeranje a sterilisane postajale "muskobaraste".. dakle, nisu imale razvijen tzv. majcinski instinkt i nisu bile "zenstvene" koliko bi trebale biti... to je kao prednost ove metode uz to da se svakako smanjuje postotak oboljenja od tumora..
dok se prema novijim istrazivanjima pretpostavlja da sterilizacija prije prvog tjeranja jos vise smanjuje pojavu tumora kod kuja te je to jedna velika prednost ovog izbora..

dakle, sad je opet na tebi da odlucis koju ces metodu..

i da, ukoliko se odlucis za drugu mozes sacekati do 6,5 mjeseci jer kujica dobija prvo tjeranje od 7-12 mjeseca starosti..
goya - Srijeda 23.02.2011. 8:35
Subject:
@ismarvet hvala Smile

Još se moram samo malo preciznije nadovezati na preporučeni period obavljanja zahvata sterilizacije.
Već sam o tome pisao jer je nedavno u emisiji "Kućni ljubimci" dr. Vladimir Pezo (iz Zagreba) uz opisivanje (i prikazivanje) samog tijeka operativnog zahvata sterilizacije na svojoj pacijentici, govorio i rezultatima istraživanja i benefitima sterilizacije.
Tako sterillizacija obavljena prije prvog tjeranja rizik od pojave mogućeg karcinoma mliječnih žlijezdi smanjuje gotovo na nulu (oko 0,05%), nakon prvog , a između drugog taj postotak raste već na oko 8%, a poslije drugog , a prije trećeg raste već negdje oko preko 25%.
Zanimljivo je također da sterilizacija kuje nakon trećeg tjeranja više nema utjecaja na smanjenje rizika od karcinoma mliječnih žlijezda.
Također velika je od korist od sterilizacije jer sprječava gnojne upale maternice , ali i moguće rizike od nekih hormonskih , kao i alergijskih bolesti kože.
I da, nije zanemarivo i da je životni vijek dulji nego u nesteriliziranih pasa i to otprilike za dvije godine.
ismarvet - Srijeda 23.02.2011. 17:53
Subject:
hvala na informacijama.. to su svakako najnovija istrazivanja tako je da je njabolje da se toga i pridrzavamo..
goya - Srijeda 23.02.2011. 18:21
Subject:
ismarvet piše:
hvala na informacijama.. to su svakako najnovija istrazivanja tako je da je njabolje da se toga i pridrzavamo..

Smile nema na čemu. nadam se i vjerujem da sam dobro zapamtio postotke, ali u svakom slučaju to je lako provjerljivo tako da za svaki slučaj svakoga koga to zanima ili ima prilike to svakako nije loše još jednom provjeriti u stručnim krugovima?
Moje osobno i ipak relativno skromno laičko znanje se ne može mjeriti sa tvojim stručnim i zato bi mi bilo drago da i ti provjeriš da li su ti rezultati istraživanja precizni i mjerodavni ?
Winston - Srijeda 23.02.2011. 20:13
Subject:
Jesu, postoci su točni.
Više možeš nači u Slatteru
http://www.amazon.com/Textbook-Small-Animal-Surgery-2/dp/0721686079
goya - Srijeda 23.02.2011. 20:47
Subject:
Winston piše:
Jesu, postoci su točni.
Više možeš nači u Slatteru
http://www.amazon.com/Textbook-Small-Animal-Surgery-2/dp/0721686079

Very Happy tnx Winston
bijela buhtla - Srijeda 23.02.2011. 21:02
Subject:
Evo da se javim. Zvala sam nekoliko veterinarskih stanica u Zagrebu i mišljenja su različita. Neki kažu da se sterilizacija može napraviti s 5 i pol mjeseci, neki da se čeka da uđe u 6 mjesec pa sam sada zbunjena.
Moram priznati da mi je ovo prvi pesek u životu i ne znam u kojem razdoblju počinje prvo tjeranje. Ima li tu nekih pravila??
Zahvaljujem na odgovorima i savjetima Smile
Našla sam jednu vet. stanicu koja ima stalno akcije - sterilizacija po 650 kn a srijedom po 550 kn i navodno je na dobrom glasu. (pročitala na drugim forumima - mada ima i kritika na sve dobre koji se hvale) i ono što su mi rekli je da rade onaj biorazgradiv šav - tako da nema vađenja konaca.
Da li je to dobro ili nije?????
bijela buhtla - Srijeda 23.02.2011. 21:05
Subject:
Ne bio razgradiv šav nego je takav konac Knjiga
Moram još puno puno učiti........
goya - Srijeda 23.02.2011. 21:13
Subject:
bijela buhtla piše:
Evo da se javim. Zvala sam nekoliko veterinarskih stanica u Zagrebu i mišljenja su različita. Neki kažu da se sterilizacija može napraviti s 5 i pol mjeseci, neki da se čeka da uđe u 6 mjesec pa sam sada zbunjena.
Moram priznati da mi je ovo prvi pesek u životu i ne znam u kojem razdoblju počinje prvo tjeranje. Ima li tu nekih pravila??

Egzaktnih pravila tu u mjesecima nema, individualno je od psa do psa ( isto kao i kod ljudske vrste) uglavnom poenta je ukoliko je moguće to treba svakako obaviti prije prvog tjeranja..ukoliko ne onda svakako između prvog i drugog, a nikako čekati ostale periode tjeranja.

Zahvaljujem na odgovorima i savjetima Smile
Našla sam jednu vet. stanicu koja ima stalno akcije - sterilizacija po 650 kn a srijedom po 550 kn i navodno je na dobrom glasu. (pročitala na drugim forumima - mada ima i kritika na sve dobre koji se hvale) i ono što su mi rekli je da rade onaj biorazgradiv šav - tako da nema vađenja konaca.
Da li je to dobro ili nije?????

Bolje je ukoliko je biorazgradiv konac

Winston - Četvrtak 24.02.2011. 18:43
Subject:
Zašto?
Tako svejedno. Ovaj neresorptivni dođe skinuti za 10 dana, usput i vet ima priliku pogledati da li je rana zarasla kako treba i sve pet
zgd1996 - Četvrtak 24.02.2011. 18:50
Subject:
ja sam u jednoj ambulanti u kojoj sam se raspitivao dobio informaciju da se sterilizacija moze obavti vec sa 2 mjeseca.

moje misljenje je da je to prerano, ali ajmo bit realni. sterilizacija kuji nece naskoditi u nikojem vitalnom smislu. nije to da joj vade bubreg, samo joj uklanjaju mogucnost trudnoce koja ionako jos nije ni razvijena kod steneta...

posljedica: hormoni koji bi joj se trebali pocet razvijat se nece razvijat, dakle promjena ce se eventulano dogodit u njenom ponasanju.

to je samo moje nestrucno razmisljanje, nisam veterinar.
goya - Četvrtak 24.02.2011. 19:46
Subject:
Winston piše:
Zašto?
Tako svejedno. Ovaj neresorptivni dođe skinuti za 10 dana, usput i vet ima priliku pogledati da li je rana zarasla kako treba i sve pet

Može biti da je i svejedno..ali veterinarska kontrola se može , treba i mora obaviti bez obzira s kojom vrstom konca je zahvat obavljen. Vjerojatno i neresorptivni konci imaju poneku komparativnu prednost. No, ipak osobno bih se prije odlučio za biorazgradive zato što kod njih ne postoji mogućnost zaostajanja u tijelu i nema nikakvih potencijalnih zdravstvenih rizika kroz negativnu reakciju organizma.
Drugo, barem za moj pojam skidanje neresorptivnih šavova je ipak za psa stresna ili traumatična situacija, pa ukoliko ju je ikako moguće izbjeći moja odluka bi bila da veterinar koristi bio konac.
Winston - Četvrtak 24.02.2011. 20:06
Subject:
Pričamo o kožnim šavovima, jel da?
Ma skinut šav je kao skinuti dugme sa košulje. Naravno nađe se pokoja plašljiva životinja, a bome i koji plašljivi vlasnik pa zna bit malo traumatično. Obično traje par sekundi Smile
A što zapravo nije stresna i traumatična situacija

Što se tiče pregleda, svakako
goya - Četvrtak 24.02.2011. 22:05
Subject:
Winston piše:
Pričamo o kožnim šavovima, jel da?
Ma skinut šav je kao skinuti dugme sa košulje. Naravno nađe se pokoja plašljiva životinja, a bome i koji plašljivi vlasnik pa zna bit malo traumatično. Obično traje par sekundi Smile

Smile Nema problema..imamo različite percepcije po tom pitanju...ali ok.

A što zapravo nije stresna i traumatična situacija

Može biti sve potencijalno stresna ili traumatična, ali u ovom konkretnom primjeru (vrste konca) o kojem smo pisali ukoliko postoji manje rizična varijanta za psa, po meni je uvijek bolji i prvi izbor .

Što se tiče pregleda, svakako

Smile

bijela buhtla - Petak 25.02.2011. 23:11
Subject:
Evo da se javim.
Riješila sam pitanje tko će sterilzirati moju bebicu.
Ja stvarno nemam pameti Lol
Uglavnom naša prijateljica je dokt. kirurgije za pse i specijalizirala se u tome.
Baš sam bedasta, na nju sam potpuno zaboravila...
Sada čekam da se nađemo pa da ju za sve lijepo ispitam.......
Mislim da ćemo ju dati njoj u ruke.
Ipak zna koga ima za vratom Lol
goya - Petak 25.02.2011. 23:22
Subject:
bijela buhtla piše:
Evo da se javim.
Riješila sam pitanje tko će sterilzirati moju bebicu.
Ja stvarno nemam pameti Lol
Uglavnom naša prijateljica je dokt. kirurgije za pse i specijalizirala se u tome.
Baš sam bedasta, na nju sam potpuno zaboravila...
Sada čekam da se nađemo pa da ju za sve lijepo ispitam.......
Mislim da ćemo ju dati njoj u ruke.
Ipak zna koga ima za vratom Lol

Drago mi je da ste pronašli (sjetili se Wink ) doktorice i vaše prijateljice koja će obaviti taj zahvat.
Svakako nam na forumu javite da li ste zahvat obavili prije prvog tjeranja (ili što je doktorica predložila) , te kako je prošla sama operacija i postoperativni tijek.
Sretno .
bijela buhtla - Petak 25.02.2011. 23:37
Subject:
Naravno da javim. S koliko mjeseci će biti i što će preporučiti.
Iskreno - nisam znala da se specijalizirala na tome. Pojma nisam imala.
A onda su mi ljudi rekli koliko je peseka već spasila. Very Happy
Eto, budući da vjerujem u njezine sposobnosti i da je čak jedina koja to radi u svojoj veter. stanici naravno da ću vas sve izvjestiti.
Very Happy
goya - Petak 25.02.2011. 23:48
Subject:
bijela buhtla piše:
Naravno da javim. S koliko mjeseci će biti i što će preporučiti.
Iskreno - nisam znala da se specijalizirala na tome. Pojma nisam imala.
A onda su mi ljudi rekli koliko je peseka već spasila. Very Happy
Eto, budući da vjerujem u njezine sposobnosti i da je čak jedina koja to radi u svojoj veter. stanici naravno da ću vas sve izvjestiti.
Very Happy

Smile Hvala vam.
Iskreno želim sve najbolje vama i vašoj bijeloj buhtli Big smjesak

P.S Moram vam reći da i moj yorkshire terrier obožava maltezer pasminu i uživa s njima u igri Smile
Rea 13 - Ponedjeljak 04.07.2011. 17:21
Subject: kastracija?Da?Ne?
Imam mužjaka mješanca zlatnog retrivera i šarplaninca.Star je 2 godine.Držimo ga vani u boxu i redovito šetamo.Od kako je navršio 8 mjeseci postao je agresivan prema drugim muškim psima.To je s vremenom još gore.Prije 10 dana smo išli šetat i napao je samojeda i iskodao mu je uho.teško ga je kontrolirat kad vidi drugog psa jer ima oko 50 kg.Dobar je pas i umiljkjat ali kad vidi drugog psa pretvoti se u čudovište.Nije kastriran i pario je se samo jedamput ito kad je imao 10 mjsesci.dali ga trebam kastrirat.
zmaja - Utorak 05.07.2011. 9:45
Subject:
da, riješi ga muke
ismarvet - Utorak 05.07.2011. 16:09
Subject:
ali da bi imala pravi ucinak kastracije u smislu da se smiri nakon toga onda moras poraditi na njegovom ponasanju prije samog zahvata.. jer tek ukoliko se pas normalno ponasa prije zahvata bice miran i nakon kastracije.. vecina takvih pasa postanu jos agresivniji iako su vlasnici mislili da ce se on smiriti..
Rea 13 - Nedjelja 10.07.2011. 14:12
Subject:
Jako bi voljela da se smiri ali isto tako bih boljala da ima potomke.Nezz kako ga dresirati da ne napada druge pse?
loraa - Utorak 24.01.2012. 10:09
Subject: Kastracija/sterilizacija pasa i kuja
nigdje nisam vidjela tu temuu,možda nisam dobro tražila...uglavnom,meni je ovo prvi pas,i razmišljanja o kastraciji su podjeljena...neki govore da psa ne treba voditi na kastraciju,nekima je to nužnoo...odlučila sam kastrirati Axla i zanima me hoće li mu se ponašanje puno promjeniti jer do sad je imao određene pse iz susjedstva s kojima se par puta skoro zaklao...te ako će se promjeniti,kako? ...jučer sam ga kastrirala i skroz se čudno ponaša,ne želi jesti,ne doživljava pse,jel to neš loše,il je to samo privremeno??? Confused
zmaja - Utorak 24.01.2012. 20:24
Subject:
Tema je u vet kutku Wink
Prebacit ću ju kasnije
Ako je jučer kastriran onda je još malo pod utjecajem narkoze pa to nije ništa čudno, bude se oporavio
Ali veće promjene nemoj očekivati odmah, tek za mjesec ili dva
I po meni je to bila dobra odluka
cupko2 - Četvrtak 02.02.2012. 15:38
Subject: Ponasanje psa poslije sterilizacije
nedavno mi je dosao pred vrata mali psic,netko ga je vjerovatno samo ostavio i otisao,ja sam ga udomila,cjepila sad ima svoju knjizicu,problem je da imam jos dva psa oni su vec stariji i u svom su boksu,muski su i veliki,a ona je zenka, i stalno je kod njih,htjela bi ju odnijet vet.da nemoze imati bebe,jer imam i dvije mace u kuci tako da to je to. sam kakve su posljedice poslije dali ce se i dalje ponasati isto.
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris