Svijet ljubimaca

Ostalo o psima - Zabrana kupiranja

Indigo_girl - Srijeda 14.06.2006. 1:01
Subject: Zabrana kupiranja
Napokon!!!

http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=700&sr=37
Nea12 - Srijeda 14.06.2006. 10:47
Subject:
Bend Bend Bend Bend Bend Bend Bend Bend samo šteta šta to nisu prije zabranili Tuzan
Nix - Srijeda 14.06.2006. 11:48
Subject:
Ja se nadam da ovo nije nesto ozbiljno, odnosno da ce kupiranje repova lovnim psima biti i na dalje dozvoljeno.... Confused Jer kod njih kupiranje repova nije samo iz estetskih vec PRIMARNO iz funkcionalnih i medicinskih razloga.
Nea12 - Srijeda 14.06.2006. 13:34
Subject:
pa ako se mora zbog medicinskih razloga u tom slučaju bi trebalo biti dopušteno, ali zbog ljepote Confused
Nix - Srijeda 14.06.2006. 14:10
Subject:
Da, lovnim psima se i iz FUNKCIONALNIH pa tako i medicinskih razloga kupiraju repovi, nije u pitanju samo estetika, ali za to treba biti malo bolje UPUĆEN U CJELI PROBLEM, I POBLIŽE POZNAVATI razvoj lovnih pasmina. Nijhove karakterisrike, temperament, potrebe i sl.
Meni osobno stvarno nije jasno u cemu je problem s kupiranjem repova.... Umjesto da se rjesava problem napustenih pasa, da se rade nova prihvatislista/azili, da se nabavljaju hrana i potrebna oprema za azile, da se radi na stvarnoj brizi i pomaze napustenim psima kojima je pomoc potrebna, donose se svakakvi zakoni a donose ih ljudi koji u pravilu s PRAKOSM i primjenom zakona BLAGE VEZE NEMAJU....
Anonymous - Srijeda 14.06.2006. 16:26
Subject:
slažem se nix,ne kužim po čemu je kupiranje zlostavljanje životinja,pa bože dragi to se radi pod dubokom anestezijom koliko sma pročitao.
ivanchica - Srijeda 14.06.2006. 18:12
Subject:
haha,medo,da bar kod svih. Evil or Very Mad mislim,ja sam osobno doživjela(kod susjeda) da su malim štencima kokera,možda par tjedana starima kupirali repove.to je bilo groznoo i za vidjet i za slušat Eek .to je bilo...vrištanje tih sirotih štenaca...nisu svi toliko obzirni i znaju da to te štence uoopće ne boliii,ma kakvi?!tttttt....grozota,kažem vam Mad
Nix - Srijeda 14.06.2006. 18:23
Subject:
Par tjedana starim stenciam se kod kupiranja daje lokalni anestetik. Stencima starim par dana se ne daje nikakav anestetik jer stvarno nema potrebe.
Ako su neciji susjedi kupirali repove stencima starim par tjedana bez upotrebe anestezije to je problem TIH LJUDI i njihovog postupka, a ne samog kupiranja repova. Mucenje zivotinja nece prestati zabranom kupiranja repova!
lu_gi_ka - Srijeda 14.06.2006. 18:54
Subject:
e sorry nix ali kako to mislis nema potrebe pa nemoguce da oni to ne osjete Eek
Nix - Srijeda 14.06.2006. 19:13
Subject:
sa 4-5 dana se kupiraju repovi bez upotrebe anestetika. Postoji metoda kojom se to radi i ne upotrebljava se anestetik, zivcani zavrseci na repu jos nisu razvijeni, po potrebi se nakon kupiranja postavi sav i to je to. Starijoj stenadi se kupiranje radi u ewkstraduralnoj anesteziji jer su vec veci i anatomske strukture u repu se se vec razvile, ali zato se i daje anestezija pa je opet bezbolan zahvat.
Valentina - Srijeda 14.06.2006. 20:49
Subject:
Nix piše:
Umjesto da se rjesava problem napustenih pasa, da se rade nova prihvatislista/azili, da se nabavljaju hrana i potrebna oprema za azile, da se radi na stvarnoj brizi i pomaze napustenim psima kojima je pomoc potrebna, donose se svakakvi zakoni a donose ih ljudi koji u pravilu s PRAKOSM i primjenom zakona BLAGE VEZE NEMAJU....

potpisujem OK OK

ali ne kužim uopće svrhu zakona?! Mislim
Nix - Srijeda 14.06.2006. 21:13
Subject:
Navodna briga o zastiti zivotinja valjda.... Rolleyes a to kaj su nam sela i gradovi puni pasa i macaka lutalica, azli prljavi i puni gladnih pasa to ne treba rjesavati i ti psi ne pate....
A nasi psi s kupiranim repovima koji imaju 24h zastitu, krov nad glavom, brigu i njegu, siguran dom i da ne nabrajam sve ostale privilegije (ovisi od vlasnika do vlasnika) al oni STRASNO pate s tim kupiranim repovima i mi ih strasno mucimo! To stvarno treba pod hitno zabraniti! Lol Lol Lol
Valentina - Srijeda 14.06.2006. 21:17
Subject:
ajd ako su već htjeli napravit nešto za mučenje životinja, koliko psihopata postoji koji tko zna šta rade sa životinjama Eek Ljut al ne, ovi naši se tak muče s manjim repovima Lol Lol moj i ovak ne zna kud će s nogama i ušima, di i još i na rep mislio Smijeh2 Lol
bigitina - Srijeda 14.06.2006. 21:49
Subject:
Jednom sam bila kod veta dok su malim rotićima "sređivali" repiće i bilo je to strašno za slušat. Nije mi nimalo zvučalo kao da ne osječaju bol
Nix - Srijeda 14.06.2006. 22:11
Subject:
Ja sam lani stencima kupirao repice i niti jedan nije ispustio niti cijuk, al dobro radi se o izdrzljivim terijerima Lol
Prije par god sam pomagao jednom veterinaru sredjivali smo kako ti kazes odnosno KUPIRALI repove roticima i takodjer niti cijuka! Kad radi strucna osoba i kad zna sto i kako radi zahvat je bezopasan i siguran.
A sad da je totalno bezbolno i nije, sigurno, ali i mene je kao klinca bolilo kad mi je zubar CUPAO zube pa nisam imao izbora....
Opet napominjem postoje pasmine kojima se ne kupira rep samo zato jer se to nekome tako svidja nego zbog FUNKCIONALNOSTI i eventualnih problema koje bi mogao stvarati! Neznanje i ne upucenost ne opravdavaju krivo misljenje, odnosno neznanje nije opravdanje za glupost.
Indigo_girl - Srijeda 14.06.2006. 22:20
Subject:
Vi ste se uhvatili samo repova, u članku žena daje i taj aspekt gdje je to potrebno, dakle medicinski razlozi, a i kod jako dugih repova gdje se dešavaju ozljede koje se ponavljaju.

Dakle osvrnula se na sve aspekte, i nije samo riječ o kupiranju repova, već o kupiranju ušiju, micanju 5 prsta, odstranjivanja kanđi mačkama, pa čak i operacija glasnica psima zbog njihove buke.

Dakle naslov teme je da se tako izrazim "jednodimenzionalan" ali se progovara i o ovim gore nabrojenim temama.

A vjerujem da će u posebnim slučajevima, medicinskim, te npr. što je spominjao Nix sigurno biti riješeno.

Ali kao općenito zabranu svega nabrojenoga sam za i drago mi je da je donešen takav zakon.

I ponavljam kod problematike koju je naveo Nix sigurna sam da će se to normalno moći riješiti.
mopsica - Srijeda 14.06.2006. 22:31
Subject:
Valentina piše:
moj i ovak ne zna kud će s nogama i ušima, di i još i na rep mislio Smijeh2 Lol

Lol Lol Smijeh2
Dalmatiner je tri puta slomio rep..koker bi svaki treći dan Confused
Nix - Srijeda 14.06.2006. 22:35
Subject:
Indigo_girl, ja sam se uhvatio repova zato jer si mi najblizi zbog mojih pasa. Imam tri i svi imaju kupirane repove, uopce ne zelim razmisljati koji cirkus bi bio s njima da su im ostali....
Kupiraju se i usi da, postoje pasmine kojima se zbog estetskih razloga usi kupiraju, nekim i zbog funkcionalnih vjerojatno, no to treba prepustiti STRUCNJACIMA i struci, veterinarima, kinolozima, uzgajivacima da se izjasne o tom problemu a ne nekim kvazi udrugama za zastitu zivotinja ili ministrima koji kako sam vec rekao donose zakone koji veze s stanjem u praksi nemaju.

Vadjenje glasnica i cupanje noktiju mackama je drugi par cipela! Nikako ne bi ta dva zahvata stavio u isti kos i pokrio istim zakonom ili eventualnom zabranom kao kupiranje repova. Ne mislim da sam kompetentan za davati misljenje da li ih provoditi u praksi ili ne pa i necu. Moje osobno misljenje je da ja sam ne bi NIKAD izvadio svojem psu glasnice samo da bude tisi, ili macki odstranjivao kandje, a da li neki vlasnici imaju za to neko medicinsko ili drugo opravdanje ili to stvarno treba zabraniti, NE ZNAM.
Anonymous - Četvrtak 15.06.2006. 19:44
Subject:
Da i ja nešto napišem na ovu temu.Moja pinčica je prije godinu i pol imala zadnje leglo i samo jednom štencu smo kupirali rep jel je tako htjela,mala je dobila lokalni anestetik,nije ni glasa pustila i sve skupa je bilo gotovo za max. 5 min.Mislim da deranje štenaca kod kupiranja repa ovisi o tome da li su se probudili i razigrali ili ne.Jel dok su mali kad se zbude moraju jest i popiškit i pokakat se prema potrebi i onda su mirni ko bubice ,mislim da je to dosta bitno jel ak to ne zbave su živčani pa se većinom zbog toga bune.
Imam još i dobermana od 10 mjeseca.Kupirali smo joj uši sa 10tjedana starosti sve je ispalo super,bila je u totalnoj narkozi ,dobila je sve protiv bolova i preventivno atb.Nije upće cvilila samo ju je prvih 3 dana malo svrbilo dok je zaraštavalo,al nisam imala nikakvih problema osim što jjoj je veterinar krivo odrezao uši (Marković).Uši su bile duplo šire nego što bi trebale bit i kraće.Pošto u 7 mj. idemo na izložbu u Austriju uši smo prepravili (kod drugog veterinara-Mirčetić,super je napravio posao) prošli petak ,sutra će bit tjedan dana,sada je kujica stara 10mj. i nije ju ni sada bolilo jer što se tiče anestezije i sredstva protiv bolova sve je dobila.Ona je i dalje vesela ,igra se s drugim psima.Za tri dana idemo vadit konce.Tak da svi vi koji ste imali loša iskustva s kupiranjem uši i repića ne znači da je tako,jednostavno ste tak potrefili situaciju.
Ovo za rezanje petih prstiju nemam ništa protiv jel večina pasa ima problema s time i zapinje s njima (znam iz trenutačno 3-godišnjeg radnog iskustva u vet. ambulanti) ali je malo komplicirano jel neki put ima problema sa zaraštavanjem jel je na nezgodnom djelu,a i vlasnici ne paze baš previše te dopuste psu da trči i onda šavovi popucaju i koža se razdvoji.
Što se tiče rezanje prvih članaka prstiju kod mačaka nemam ništa protiv, kod mačaka koje su izuzetno samo u kući jel neki put je stvarno teško jel mačke su uglavnom svojeglave.Isto tako i to se radi na humani i bezbolan način.
Jedino sam protiv odstaranjivanja glasnica.
Evo to je moj stav na ovu temu Profesor
bigitina - Četvrtak 15.06.2006. 23:45
Subject:
Samo je pitanje da li je to potrebno. Ne proturiječim tome da ima slučajeva u kojima je to nužno radi zdravlja, ali ne bi svoje ljubimce nikada izlagala ničemu tako nepotrebnom ako je u pitanju estetike u mojim očima. Ne vidim razloge tomu
Anonymous - Petak 16.06.2006. 7:14
Subject:
bigitina piše:
Samo je pitanje da li je to potrebno. Ne proturiječim tome da ima slučajeva u kojima je to nužno radi zdravlja, ali ne bi svoje ljubimce nikada izlagala ničemu tako nepotrebnom ako je u pitanju estetike u mojim očima. Ne vidim razloge tomu

tocno! Kupiranje repa kod lovačkih pasa, je nešto drugo, a posve nepotrebno kod mnogih pasmina. Kupiranje ušiju je iskljulivo estetski zahvat kojim se pas izlaže nepotrebnoj anesteziji i ostalim komplikacijama koje iz toga mogu nastati i treba ga zabraniti. Nažalost, ima jako puno slučajeva gdje se uši nisu digle, pas je takoreći estetski unakažen ( pa još dodatno i operiran), a o onim metodama dizanja ušiju raznim "praćkama" koje neki psi nose mjesecima (i torturu koju zbog toga trpe) da i ne govorim kakva je glupost i nepotrebno za psa. Zdravu životinju izlagati nepotrebnoj operaciji zbog izgleda je bezveze.
Uostalom, vidi se po pasminama u zemljama gdje je to odavno zabranjeno, da psi nemaju nikakvih problema s dugim repovima, ozljedama itd...Druga stvar ak je rep deformiran pa se zato kupira s par dana (kod king charles spanijela npr. se desava), ali dobrim uzgojem se i to rijesava.
Žalosno je da se ljubitelji pasmina žale, jer im npr. nije doberman to s repom i ušima - a nažalost ih ne brinu drugi u pasminu ukorijenjeni problemi zdravstveni koji utječu na kvalitet života psa. Ako si netko hoce popraviti nos kod plasticnog kirurga da izgleda ljepse, njegov izbor, ali psa izlagati zahvatu zbog estetike iskljucivo je nešto drugo. Ispada da ih volimo zbog estetike jedino, pa ako je narusena - nije to to?
Zahvati na glasnicama nisu uopce za komentirat, uzas, a isto tako i kandje kod macke. Pa nek si kupi plisanu kog smetaju kandje.
Anonymous - Petak 16.06.2006. 8:36
Subject:
Neki psi se osjećaju mnogo bolje bez repa,mislim da je glupo to zabraniti.
Slažem se za mačke ali ne i za pseće uši i rep!Primjerice:rotvajlerima se rep mora kupirati,ptičarima,buldozima,kokerima,raznim španijelima zbog zdrastvenih razloga ali i zbog samog psa jer je i njemu lakše. Confused
Anonymous - Petak 16.06.2006. 8:45
Subject:
mimica piše:
bigitina piše:

tocno! Kupiranje repa kod lovačkih pasa, je nešto drugo, a posve nepotrebno kod mnogih pasmina. Kupiranje ušiju je iskljulivo estetski zahvat kojim se pas izlaže nepotrebnoj anesteziji i ostalim komplikacijama koje iz toga mogu nastati i treba ga zabraniti. Nažalost, ima jako puno slučajeva gdje se uši nisu digle, pas je takoreći estetski unakažen ( pa još dodatno i operiran), a o onim metodama dizanja ušiju raznim "praćkama" koje neki psi nose mjesecima (i torturu koju zbog toga trpe) da i ne govorim kakva je glupost i nepotrebno za psa. Zdravu životinju izlagati nepotrebnoj operaciji zbog izgleda je bezveze.
Uostalom, vidi se po pasminama u zemljama gdje je to odavno zabranjeno, da psi nemaju nikakvih problema s dugim repovima, ozljedama itd...Druga stvar ak je rep deformiran pa se zato kupira s par dana (kod king charles spanijela npr. se desava), ali dobrim uzgojem se i to rijesava.
Žalosno je da se ljubitelji pasmina žale, jer im npr. nije doberman to s repom i ušima - a nažalost ih ne brinu drugi u pasminu ukorijenjeni problemi zdravstveni koji utječu na kvalitet života psa. Ako si netko hoce popraviti nos kod plasticnog kirurga da izgleda ljepse, njegov izbor, ali psa izlagati zahvatu zbog estetike iskljucivo je nešto drugo. Ispada da ih volimo zbog estetike jedino, pa ako je narusena - nije to to?
Zahvati na glasnicama nisu uopce za komentirat, uzas, a isto tako i kandje kod macke. Pa nek si kupi plisanu kog smetaju kandje.

Ali mimi ne kužim,to nije mučenje.To je bolje i za psa i za vlasnika a jednostavno je.Isto tak nemreš reć da je vađenje mandula mučenje.
Uostalom ja nikad nisam čula da je netko podvrgnuo svog psa estetskom zahvatu samo radi fizičkog izgleda Shocked Shocked Shocked
Anonymous - Petak 16.06.2006. 9:01
Subject:
Tinkerbell piše:
Neki psi se osjećaju mnogo bolje bez repa,mislim da je glupo to zabraniti.
Slažem se za mačke ali ne i za pseće uši i rep!Primjerice:rotvajlerima se rep mora kupirati,ptičarima,buldozima,kokerima,raznim španijelima zbog zdrastvenih razloga ali i zbog samog psa jer je i njemu lakše. Confused

Lakse im je? Zasto? Rotvajleru rep ne smeta uopce, ko ni bilo kojem drugom psu. Kupira se zbog estetike. Rep je normalan produzetak kicme. Ima jako puno spanijela s repom i nis im ne fali, kakvi buldozi, oni se ne kupiraju vec rode s kratkim repom, a o deformacijama njihovog uzgojem skracenog repa i utjecajem na zdravlje psa drugom prilikom.
Mozda si mislila da je velikom psu s repinom, a koji je u malom stanu i silom prilika mase repom i udara ga svuda, pa moze doc do ostecenja, lakse bez repa? Pa to opet nije problem repa, vec nacina drzanja, jer taj pas i nije uzgojen da bude u 3 kvadrata i vjezba slalom izmedju taburea i stolica, vec u velikom prostoru. Rolleyes
A ni mandule ne vadis jer ti estetski smetaju, vec silom prilika, pa ako si ih vadila znas kak je to ugodno.
tina020 - Petak 16.06.2006. 16:35
Subject:
Sve što nema veze sa vezom je obrisano, kao i off topici.. ako želite komentirat radite to sa argumentima; ako dijelite savjete neka to bude provjereno!
Golub - Subota 17.06.2006. 0:17
Subject:
mimi da ti imaš takav produžetak kralježnice(što nije nemoguće) i tebi bi smetao kad trčiš ili bilo što drugo radiš.
osobno nemam lovačkog ili psa kome treba kupiranje,ali imam susjeda koji ima lovačkog psa s kupiranim repom,te prijatelja s 2 dobermana,jedan kupiranog repa,drugi ne.ovaj s repom je malo za reći smotan,simpatičan, ali smotan,smatram da se to već usadilo u generacije da nemaju rep,te da se ne okote "svjesni"(koliko mogu biti svjesni ičega) tog repa,možda pišem totalne gluposti i možda je to slučaj samo kod njegovog psa,ali mislim da nema u potpunosti veze s estetikom,pogotovo kod lovačkih pasa.
Anonymous - Subota 17.06.2006. 8:37
Subject:
Golub piše:
mimi da ti imaš takav produžetak kralježnice(što nije nemoguće) i tebi bi smetao kad trčiš ili bilo što drugo radiš.
možda pišem totalne gluposti ..ali mislim da nema u potpunosti veze s estetikom,pogotovo kod lovačkih pasa.

da je priroda smatrala da nam treba rep, mi bi ga svi imali, pa ko oce nek si ga reze.
Sta se usadilo u generacije? imaju rep, rode se s normalnim repom, al ga mi odrezemo jer smatramo da je tako ljepse itd.... a psi ne znaju govorit pa da se izjasne jel bi il ne bi. A niti jedna lovacka pasmina nema tako drasticno kratko kupiran rep kao neki sportski i ovcarski psi. Sta fali dobermanima, snaucerima, bokserima i ostalima u zemljama gdje se odavna ne kupira?
cinjenica jest da kad stalno kupiras, ne obracas paznju u uzgoju na oblik uha (i repa) koji se javlja u pasmini, pa otuda i velike razlike, standardi nemaju definiran oblik nekupiranog repa ili uha, ali to su sitnice nebitne za funkciju psa. I meni je ljepsa pojava kupirani doberman (usi, rep) i doga (usi), ali to je taj isti pas i s repom i usima, s istim osobinama. Osobno ne mogu shvatiti da uzgajivac koji tvrdi suprotno (a ima takvih), doista voli te pse, voli samo izgled i dojam koji oni ostavljaju, jer svog psa nikada ne bih izlagao kirurskim zahvatima koji nisu neophodni zbog ocuvanja zdravlja.
Leigh - Subota 17.06.2006. 18:45
Subject:
ja imam šnaucere.moja kuja je imala leglo i svim štencima kupirani su repovi.
što se tiče boli.....bili su stari 4 dana kad je obavljeno kupiranje.oni su se derali iz petnih žila dok ih je vet na ruke primio.samo kupiranje repa traje minutu dve.oni to ne osjete jer kako je netko rekao...premali su da bi im svi živci "radili".

što se tiče općenito kupiranja.ja sam za kupiranje.recimo..kupiranje ušiju kod Dogo Argentino se radi kad je pas uspavan i to ne boli.znam da mi je frendica dala na kupiranje svoju kujicu.sljedeći dan smo se vidle i ja sam ju dirala po ušima netom kupiranim.nije pokazala niti atom boli niti negodovanja zbog tog što sam u dirala po ušima.
ali kupiranje ušiju kod DA ima i svrhu.oni su također lovni psi i u lovu uši im smetaju.

ali opet to je stvar ukusa.onaj koji voli ili ima pse koji nisu predviđeni za kupiranje će se tome suprostavljat.dok će oni koji imaju pse kojima se kupiraju uši ili rep biti za kupiranje.
Anonymous - Nedjelja 18.06.2006. 12:56
Subject:
Leigh piše:
.. kad je pas uspavan i to ne boli

ali kupiranje ušiju kod DA ima i svrhu.oni su također lovni psi i u lovu uši im smetaju.

onaj koji voli ili ima pse koji nisu predviđeni za kupiranje će se tome suprostavljat.dok će oni koji imaju pse kojima se kupiraju uši ili rep biti za kupiranje.

u Argentini su lovni, u Europi nisu, pa je kupiranje uha za dogoa koji ne lovi samo stvar estetike.
Mnogo uzgajivaca, vlasnika itd. pasmina koje se kupiraju ne uvjetuju svoju ljubav za tu pasminu kupiranim repom ili usima, vec uzgajaju i izlazu bez kupiranja. A ima i onih koji kazu da ih vise nece uzgajati kad se to zabrani, pa o takvima dvojim koje su im uopce pobude drzanja te pasmine... Cool
Nix - Nedjelja 18.06.2006. 13:01
Subject:
Ja svejedno mislim da mi imamo PUNO VECIH problema s mucenjem pasa od kupiranja. Pogotovo kupiranja repa, o usima ne znam sto bi rekao jer nisam poblize upoznat s takvom pasminom ali ne osudjujem nekog ako kupira usi pasmini kojoj se to radi.
tina020 - Nedjelja 18.06.2006. 15:57
Subject:
negdje treba počet..
Anonymous - Nedjelja 18.06.2006. 16:56
Subject:
Nix piše:
Ja svejedno mislim da mi imamo PUNO VECIH problema s mucenjem pasa od kupiranja. Pogotovo kupiranja repa, o usima ne znam sto bi rekao jer nisam poblize upoznat s takvom pasminom ali ne osudjujem nekog ako kupira usi pasmini kojoj se to radi.

svakako da imamo, ali uvodimo EU zakone a tu je i kupiranje, a vidjet ce se hoce li se i provodit. Sudeci po dosadasnjem iskustvu, tesko... Da se provode zakoni kako treba i da sudstvo funkcionira, i nekim bi zivotinjama bilo bolje, kupiranim il nekupiranim. A mi jos ni evidenciju cijepljenih i cipiranih nismo u stanju vodit, ali smo zato jedini koji imaju obvezu dvostrukog oznacavanja pasa (tetovaza, cip), ne znam samo u koju svrhu.
No svejedno, skracivanje repa kod radnih lovackih pasa je mozda opravdano (i nikada nije toliko skracen ko kod dobermana i ostalih, da se skoro ni ne vidi), ali kod ostalih pasa nema opravdanog razloga za to, usi pogotovo, i tu sam u potpunosti za takav zakon.
bigitina - Ponedjeljak 19.06.2006. 22:23
Subject:
Ja samo znam da sam imala rota sa prirodnim repom i da mu nije smetao. A što je izgleda najvažnije meni nije uopće smetao njegov izgled. Ljepota je ipak u očima promatrača
Ali ja sam valjda takva. Ja bih svoju ljepotu voljela i da ima neku veću manu od prirodnog oblika ušiju
Anonymous - Petak 08.09.2006. 12:54
Subject:
I još jedno pitanje? Kako bi vama bilo da nosito ovo na glavi???

Blossom - Petak 08.09.2006. 16:00
Subject:
Maedusa,mislim da ni Valvasor nije drago što to mora nositi ali su mu se3 kupirale uši to je potrebno,nemože se to jednostavno skinut...
Rolleyes
Anonymous - Petak 08.09.2006. 16:58
Subject:
Al bi se to vrlo jednostavno izbjeglu da se pasu nisu rezale uši.
Zar ne? Wink
Anonymous - Petak 08.09.2006. 17:00
Subject:
a zasto uopce su mu se rezale usi? Rolleyes
pina - Petak 08.09.2006. 19:02
Subject: zabrana kupiranja
Zagovornik sam kupiranja repova i ušiju kod svih pasmina koje su kao takve stvorene. Najprije je potrebno naglasiti svima koji su protivnici kupiranja, a glavni argument im je taj da priroda psu nije podarila rep bez razloga, to da sve te silne pasmine, a prvenstveno mislim na boxera koji mi je najbliži budući da ih uzgajam, nisu ni blizu nečemu što je prirodno, već su djelo ljudskog uma (koji je djelo prirode pa je sve to jedna velika kontradikcija, al mora se pričat) te bi stoga, ukoliko već održavamo te pasmine, trebali slijediti ideje osnivača pasmina jer je svaka pasmina stvorena da obavlja neku funkciju te su zbog te određene funkcije neke pasmine imale kupirane repove i uši. Smatram da je odvajanje estetike i funkcionalnosti vrlo nepromišljena radnja; svaka sitnica na nekoj pasmini, tj. zahtjev standarda, ma koliko nam izgledao besmislen (i "samo estetske naravi") tu je iz nekog razloga; npr. kvadratična građa, duboka prsa, mačje šape, kutevi koje stvaraju kosti udova, mišičavost tijela, zubalo određenog oblika.. Zar ćemo jednog dana sve to odbaciti. Možda neke pasmine više ne obavljaju zadaće za koje su bile predviđene, ali mislim da trebamo obratiti pažnju i na tradiciju.
Postoje već bezbroj puta prožvakani argumenti zagovornika kupiranja (a konstantno se zanemaruju) koji kažu da nijedna životinja u prirodi nema spuštene uši - pa zašto bi naši psi imali spuštene uši?. Netko će reći: pa zašto su onda uzgojeni takvi?, ali i tu vam moram doskočiti: prvi boxeri ustvari su bili uzgojeni s malim i čvrstim ušima koje i nije bilo potrebno dizati nakon kupiranja jer je hrskavica bila toliko čvrsta da su one same stajale uspravno. Danas kod boxera postoji 6 tipova ušiju, od kojih je samo jedan predviđen za nekupiranje jer takve uši obično i najiskusnijim uzgajivačima na kraju padnu, a takve uši popularno se zovu United Kingdom uši jer su Englezi selekcijom došli do tih ušiju, kao što sada selekcijom pokušavaju (a već im je i donekle uspjelo) stvoriti kratkorepe boxere (one koji se rađaju bez repova) pa recite vi meni gdje je tu priroda, gdje čovjek, i po čemu će ovim psima biti bolje bez repova nego onima kojima su isti odrezani. Dodala bih i to da ljudi najčešće selekciju usmjere na isključivo jednu stvar (jer su nedovoljno educirani ili nepažljivi) te se u tome izgube mnoge druge dobre značajke, kao što se dogodilo s prvotnim tipom ušiju. Psi koji imaju spuštene uši češće obolijevaju od raznih infekcija ušiju; vlasnicima takvih pasa veterinari često savjetuju da psima s vremena na vrijeme okrenu uši da bi se mogle "prozračiti".
I još malo što se tiče kupiranja repova: kod pasmina koje su temperamentne, radne često dolazi do prijeloma i raznih drugih ozljeda repova te su vlasnici primorani rep amputirati. Nisam čula za samo jedan slučaj kada je nakon takvog zahvata došlo do komplikacija, rana se zagnojila itd itd, a pas je na kraju uginuo. Bitna je i ta informacija da štenci tek s oko 4 tjedna počinju stvarati svijest o sebi te ako im rep kupiramo prije, oni nikada neće ni znati da su ga imali, a ukoliko se rep amputira kasnije postoji vjerojatnost pojave fantomskog uda kada pas (kao i čovjek koji je izgubio neki od udova) i dalje osjeća prisutnost repa te su kod takvih pasa zabilježeni slučajevi agresivnosti. Osim rezanja postoje i drugi načini kupiranja repova, a to je podvezivanje repova pri čemu rep, nakon što je podvezan, otpadne kroz 1-4 dana, nema krvi, nema nikakvih problema, dakako, ako se sve obavi kako treba.
I kao što su već mnogi prije mene rekli, više pažnje bilo bi potrebno obratiti na borbe pasa, razna druga mučenja životinja, edukaciju vlasnika i budućih vlasnika pasa i ostalih životinja te onih koji to nisu i nikada neće postati da svi konačno možemo zaživjeti mirnim suživotom bez nesretnih, gladnih i napuštenih priča te nepotrebnih sukoba.
Blossom - Petak 08.09.2006. 19:15
Subject:
pa dogama se često kupiraju uši
Anonymous - Petak 08.09.2006. 21:12
Subject: Re: zabrana kupiranja
pina piše:
Zagovornik sam kupiranja repova i ušiju kod svih pasmina koje su kao takve stvorene.
... ukoliko već održavamo te pasmine, trebali slijediti ideje osnivača pasmina jer je svaka pasmina stvorena da obavlja neku funkciju
...mislim da trebamo obratiti pažnju i na tradiciju.

funkcije za koje su prvobitno stvorene te pasmine o kojima govoris vise nemaju. Njihova uporaba i zahtjevi se prilagodjavaju suvremenoj civilizaciji. Vise ni ne lice na ono sto su prvobitno bile, a odredjenu gradju tijela (koja je isto promijenjena od prvobitnog) usporedjivat s rezanim usima i repom - svasta. Sama si rekla - gradja je zbog funkcije, a rezanje zbog estetike. A o tim povredama - vec sam i prije napiso - nije ogroman pas za stan od 20 kvadrata gdje se okrenit ne moze, a nije kriv rep kojim mlati. Ne znam ni jednog koji je mlatio repom po dvoristu pa se povrijedio. da ne pricam o svim onim velikim pasminama kojima nikada nije kupiran rep ni usi pa im nis ne smeta.
Tradicionalno su se na kugli zemaljskoj radile svakakve stvari, pa na nekim otocima je i kanibalizam jos tradicija, al u izumiranju... Smile
pina - Subota 09.09.2006. 18:03
Ne znam kako tuđi psi, ali moji psi obavljaju ono za što su predviđeni, a to je rad s markirantom, dakle obrana, napad, zatim vježbe poslušnosti i ostalo što već službene pasmine rade. Isti je slučaj sa psima mojih prijatelja, a tu se ubrajaju boxeri, njemački i belgijski ovčari, dobermani.. Građa tijela se psima mijenja, naravno, jer se sve ove godine uzgajivači nastoje što više približiti standardu i time povećati funkcionalnost pasa, po mogućnosti dovesti do savršenstva eksterijer, a ne zanemarujući temperament, te time stvoriti funkcionalno savršenog psa (svaku pasminu za njenu funkciju). Rekla sam: ne odvajati estetiku od funkcionalnosti jer se to dvoje prožima - estetika je funkcionalnost i obratno; estetski savršen pas ima sav potencijal da bude funkcionalno savršen (kažem potencijal jer njegova radna sposobnost ovisi i o temperamentu i odgoju), isto tako pas savršene funkcionalnosti vjerojatno će estetski biti savršen. Naravno, govorim o idealnom slučaju, a u stvarnom životu teško ćemo postići savršenstvo, ali trebamo ka tome stremiti.
Kod svih pasmina kojima su repovi svih ovih godina kupirani javljaju se štenci koji se okote s prelomljenim repovima jer ljudi nisu imali potrebe selekcionirati za repove, no pitanje je hoćemo li mi sada selekcionirati za repove, a zanemarivati ostale osobine. U mom prvom leglu od 9 štenaca njih je 5 imalo prelomljene repove, a među njima i najbolje štene. Zar je vrijedno izgubiti sto dobrih stvari zbog jedne potpuno beznačajne?
Pitam se kako ti to misliš nije pas za stan - zar bi svi koji imaju velike pse morali imati kuću. Veličina stana uopće nije pitanje jer psi, barem oni dobro odgojeni i zadovoljenih fizičkih i psihičkih potreba, u stanu veliku večinu vremena spavaju; ni vuk po svom brlogu ne divlja, već to mjesto koristi za spavanje, a trči i igra se izvan brloga.
Ono što fali boxerima u njihovoj domicilnoj zemlji jest kvaliteta, a uzgoj im je drastično opao otkad su uveli to nekupiranje. Nekada zemlja s najkvalitetnijim psima, a sada se čak čuju glasine da bi Talijani, koji godišnje uzgoje neku stvarno ekstremnu brojku boxera, mogli prisvojit pasminu.
Još bi dodala par linkova da se vidi da nimalo manje ne "pate" psi kojima se uši ne kupiraju jer se one moraju postaviti u pravilan položaj, a budući da mnoge nisu predviđene da stoje dolje, postupak je još dugotrajniji (i katkad neuspješan pa pas izgleda ko helikopter) nego bi bio da su uši kupirane. Pretpostavljam da bi svaki vlasnik svome psu poželio da bude lijep, pogotovo boxeri žele izgledati moćno i veličanstveno i vole kad drugi to primijete.
http://www.mysticalbullmastiffs.com/ear_taping.htm
http://www.vomlowenherzigrottweilers.com/tapingears.html
http://www.leerburg.com/tapingears.htm

Anonymous - Subota 09.09.2006. 19:03
Subject:
Ma gle,mene izlaganje i izložbe uopć ne zanimaju, a pogotovo ne sve te kerefeke oko toga. Za mene je kupiranje potpuno nepotrebno mučenje životinja i uvijek bi prije uzela psa koji nije kupiran nego koji je.
Anonymous - Subota 09.09.2006. 19:20
Subject: Re: zabrana kupiranja
pina piše:
Građa tijela se psima mijenja...približiti standardu i time povećati funkcionalnost pasa, po mogućnosti dovesti do savršenstva eksterijer
....javljaju se štenci koji se okote s prelomljenim repovima
Pitam se kako ti to misliš nije pas za stan - zar bi svi koji imaju velike pse morali imati kuću.
Ono što fali boxerima u njihovoj domicilnoj zemlji jest kvaliteta
nimalo manje ne "pate" psi kojima se uši ne kupiraju jer se one moraju postaviti u pravilan položaj

gradja se nazalost mijenja uzgajajuci sve ekstremnije karatkeristike koje su daleko od zamisljenog standarda i funkcionalnosti (kod puno radnih pasmina) a sve zbog izlozbenog "savrsenstva".
stenci s lomom na repu radjaju se i kod ostalih pasmina koje se nikada nisu kupirale, nije to nista neobicno. to nije diskvalifikacija niti greska da se psa ne moze koristiti u uzgoju.
za stan - upravo tako mislim, jer do povreda repova dolazi uglavnom zbog udaranja u razne komade namjestaja u skucenom prostoru, barem ono sto sam vidio, i nema veze s tim jer pasmina koja je do sada bila kupirana il ne.
Nijemcima fali "kvaliteta" u jako puno pasmina, bez obzira na kupiranje. Ko voli pasminu drzat ce ju, a ak je uzgajao samo zbog kupiranja, onda mislim da je to vrlo selektivna "ljubav".
a kad vec spominjes vuka, eto funkcionalno gradjeno prirodno "savrsenstvo"a daleko je po gradji od svih "radnika"
Ovi nekupirani kojima flasterisu usi, nazalost opet zbog ljudske silne zelje (i gluposti) da pas pod svaku cijenu treba izgledat estetski onako kako mu genetika nije bas uvijek podarila....ali oni bar nose flastere na citavim usima. i to nije nista drugo nego zavaravanje, pa kad dodju u ruke "nestrucnjaka" s flasterima, svi se kao cude otkud klempo a takih bajnih linija ch porijekla....Sve sto mogu rec je blago onim voljenima kod ljudi koji ih drze kao prave ljubimce, kojima nije bitno jer nekupirano uho malo vislje "bjezi" tu il tamo, oce li bit bis il bob, jer ima pedigree il nema, jer i ovakvi postupci, izmedju ostaloga, i bacaju sjenu i krive poglede mnogih na uzgajivace rasnih pasa ciji se postupci nerijetko mogu svrstati u mucenje/zlostavljanje zivotinja, bez obrzira sto jedu super hranu i zive na svili. Kojima treba i estetski kirurg da bi izgledali po p.s-u. A odsijecanje zdravih dijelova tijela je bezrazlozno sakacenje Smile
bellchy - Subota 09.09.2006. 20:21
Subject:
Ajd bas super! Tj. konacno!!!!!!!!!!
pina - Subota 09.09.2006. 22:08
sva sreća što nema boga na forumu jer bi i njemu neš prigovorio
Blossom - Nedjelja 10.09.2006. 9:30
Subject:
ja uopće nisam protiv kupiranja!to psa opće ne smeta,možda mu je upočetku malo teško naučit se ali inače...i uši se ne kupiraju bez razloga jer su rijetko kome lijepše kupirane uši,već iz zdrastvenih razloga to se ne bi trebalo zabraniti,sad će uokolo hodati rottovi sa repovima,mi ćemo sad sve to promjenit... Rolleyes
Anonymous - Nedjelja 10.09.2006. 13:38
Subject:
Pina,
svaka čast na vrlo pametnim i razboritim argumentima za kupiranje ušiju i repova. moram priznati da bi to svakoga natjeralo da se zamisli o tom pitanju.
moj je stav da je kupiranje kod nekih pasmina potrebno. istina je da spuštene uši većini donose samo komplikacije, a ako se možete nositi s tim, to je vaša stvar.
moj pas ima prevelika uha da se sama dignu, inače njegova vrsta treba imati dignuta uha, ali mi ne pada na pamet da mu režem uha sa njegovih 6 i pol mjeseca starosti.
rep su mu odrezali još sa tjedan dana i mislim da to apsolutno nikako nije utjecalo ni na njegovo ponašanje ni na temperament, a nije niti osjetio jer je rep kupiran u dobro vrijeme. nije mi bilo drago što su to učinili, ali ti ljudi su očito znali razlog zašto to učiniti, a meni sad ne predstavlja niti najmanji problem.

glupo je kupirati rep odraslom psu ili psu starijem od par tjedana jer je to već gotova stvar.

zanima me kakav stav imaju ljudi koji ne zagovaraju kupiranje (pa čak i oni koji ga zagovaraju) o npr. kastriranju i sterilizaciji.
meni su veterinari rekli da je kastracija nešto vrlo poželjno ako psa ne mislim pariti, jer se inače samo muči, a i puno slučajeva je u zadnje vrijeme raka prostate koji se događaju kod pasa. uostalom, u nekim razvijenijim zemljama je to potpuno normalna stvar. a mi razmišljamo na onaj patrijarhalan način da ako kujicu sterilizirate, onda je to ok, dapače, poželjno i oslobađajuće za psa, ali muškom psu oduzeti njegovu muškost?! pa to je zločin!! takav je na žalost stav većine.

jednako me zanima što mislite o obrezivanju dječaka (kod nas to nije običaj, ali recimo, u americi se to neko vrijeme radilo rutinski bez obzira na vjeru i slično).
NARAVNO, ono od čega ja polazim je da nećete obrezivati muškarca od 30 godina jer vam se sviđa ili ne sviđa, ili vam je higijenski ili nehigijenski (što je glavni razlog osim vjerskog), nego će se obrezivati tek rođeni dječak.

ima li neka udruga koja se bori protiv obrezivanja toliko glasno koliko se bori udruga za zaštitu životinja za neka "prava životinja"?

ili je jednostavno problem u tome što čovjek ima pravo izražavanja stava o nečemu, a DRUŠTVO ZA ZAŠTITU ŽIVOTINJA NAGAĐA PREMA SVOJIM UVJERENJIMA KAKO ŽIVOTINJE RAZMIŠLJAJU, ŠTO ŽELE I ŠTO IM PAŠE ILI SMETA U LJUDSKOM SVIJETU U KOJEM SE NA ŽALOST NALAZE!!!
Leigh - Nedjelja 10.09.2006. 17:52
Subject:
što se tiče sterilizacije i kastriranja....ja imam doma dva šnaucera.bez papira su oboje.prvo sam nabavila kuju koja nije mogla dobiti papire jer joj je mala imala krivi zagriz.uglavnom....svjesna činjenice da je moja kuja bez papira ja sam je odlučila pariti...kolko god tu uzgajivači zagovaraju da se pare samo psi s papirima.ja sam svoju kuju pazila za vrijeme tjeranja i dugo joj tražila mužjaka...i prije nego su štenci bili oštenjeni već sam imala par rezervacija za njih.štenci su naravno prodani bez problema i svoju kuju sam onda sterilizirala jer sam si ostavila jednog mužjaka..njenog sina.
sam proces sterilizacije....bolan je sigurno jer je moja kuja tjedan dana teže hodala i uglavnom ležala....ali se potpuno oporavila tako da se sad uopće ne vidi niti rez od sterilizacije.

uglavnom.....nisam za to da se psi bez papira steriliziraju jer ima i vlasnika takvih pasa koji pare svoje pse pa štence udome..ne bace ih na cestu.

ali jesam za to da se kuja sterilizira ako ima nemarnog vlasnika pa za svakog tjeranja ostane skotna....e onda štenci završe na cesti,u rijeci..a u najboljem slučaju u azilu u nadi da će ih neko udomiti.

o kastraciji svog mužjaka nisam niti razmišljala jer nije ista stvar kao i tjeranje....neznam....ja svo mužjaka nebi niti neću kastrirat.
Leigh - Nedjelja 10.09.2006. 17:54
Subject:
vidim da je tema o kupiranju ali je bilo postavljeno pitanje i o sterilizaciji....o kupiranju isto imam svoj stav..al ne stignem sad pisat...jurim na nasip sa psima Very Happy
pina - Nedjelja 10.09.2006. 19:49
Znam da nije tema, al što se tiče kastracije i sterilizacije, u načelu sam protiv toga i svoga psa nikada ne bi kastrirala ili sterilizirala. Puno ljudi me pita hoću li svoju kuju nakon ovog legla koje joj je posljednje u životu sterilizirati. Moj odgovor je da se nadam da neću, al šta se može ako oboli od piometre..
Stvar je u tom da većina ljudi kastrira ili sterilizira svoje pse da budu mirniji i krotkiji, a svi takvi koje sam upoznala nisu psa nikada pustili s lajne a čudno im je bilo što je pas divlji. Moja kuja i kad se tjera većinu vremena hoda puštena; vezati ju moram zbog drugih ljudi koji svoje pse ne znaju obuzdati pa im pobjegnu i dođu za mirisom kuje. U očima vlasnika mužjaka krivi su vlasnici kuja, ono što ljudi ne shvaćaju je to da je kuja kad se tjera jednako napaljena kao mužjak, hoće li pobjeći ovisi o tome kako je odgojena; isto vrijedi za mužjaka. Al ovo je stvarno skretanje s teme.

Mislim da je psu najbolje odrezat uši s oko 7 tjedana, najkasnije s 4 mjeseca jer su inače male vjerojatnosti da će se dić ako je visoko kupiran.
Ma ako je pas samo kućni ljubimac u redu, ali uvodit nekupiranje kao obavezno na izložbe je mijenjanje srži pasmine. Zagovornik sam kupiranja, ali sam i zagovornik slobodne volje pa zato mislim da bi svaki uzgajivač sam morao moći odlučiti šta će s repom i ušima, tržište je uostalom dovoljno veliko za svakog.

Ono o obrezivanju muškaraca u Americi meni zvuči kao trend, a kupiranje pasa je nešto s čime su pasmine ustanovljene - trend je nekupiranje i sve manja edukacija (a mnogo puta čini mi se i inteligencija) ljudi koji se bore za prava životinja. Uostalom sve je to politika.
Anonymous - Ponedjeljak 11.09.2006. 19:53
Subject:
a čuj, obrezivanje je u americi bio trend, neznam je li još uvijek, ali razlog je kao bio bolja higijena obrezanih muškaraca.

slažem se da neke vrste imaju potrebu za kupiranjem i da se to ne radi uvjek zbog ljepote. i slažem se u potpunosti da je to sve stvar politike.
uostaloim (znam da je pretjerivanje, ali-) da li bi nas uopće pustili u EU da nemamo nekakvo društvo za zaštitu životinja, homoseksualaca itd.?

hihi, baš je smiješno kako sve to može bit tako logično.
DAFK - Subota 16.09.2006. 16:19
Subject:
Po meni kupiranje ne triba zabraniti, jer to psima nije bolno, rep se kida sa tri dana i to ne boli nego pas samo osjeti, isto ka što nama otkinu pupčanu vrpcu, ko se toga sića, koga to boli, isto tako je i za uši.
Anonymous - Subota 23.09.2006. 19:08
Subject:
Nije mi jasno zašto se inzistira da se lovnim psima i dalje kupiraju repovi ?
Sigurno nisu stvoreni bez repa, nego je to s godinama usvojeno kao standard. Nisam baš sigurna da li to ima veze sa njihovim radom ? Zašto se onda svim lovnim psima ne režu repovi ? Zašto goniči, seteri, pointeri imaju repove, a bretoni, španijeli itd. ne ? Nema logike pričati da je rep osjetljiv, da ga raskrvare na trnje kad pointer od njih svih ima najfiniju kožu i dlaku, a ima rep !?
A,da ih ne boli - ne bih rekla ! To je kao i teorija da ribe ne osjećaju bol, one se samo ne glasaju !
Kao veterinar, rezala sam repiće kod jako puno pasa i nije bilo niti jednog koji nije cvilio ( govorim o kupiranju kad su stari 5 dana ). Naravno da je zahvat jednostavan, brzo zacijeli i skoro nema krvarenja, ali IPAK BOLI !
Imamo pse i ne bi trebali zbog bilo kakvih razloga naći argumente da ih maltretiramo kad to nije potrebno ! Ipak se radi samo o estetici !
A naravno ima jako puno problema koje bi trebali urediti što se tiče životinja, no i kupiranje je jedno od tih !
pina - Subota 23.09.2006. 23:09
Subject:

MISLIM DA JE NJEMU SVEJEDNO JEL KUPIRAN IL NIJE
Anonymous - Utorak 26.09.2006. 7:51
Subject:
mrspringer piše:
Zašto se onda svim lovnim psima ne režu repovi ? Zašto goniči, seteri, pointeri imaju repove, a bretoni, španijeli itd. ne ? Nema logike pričati da je rep osjetljiv, da ga raskrvare na trnje kad pointer od njih svih ima najfiniju kožu i dlaku, a ima rep !?
Imamo pse i ne bi trebali zbog bilo kakvih razloga naći argumente da ih maltretiramo kad to nije potrebno ! Ipak se radi samo o estetici !

Veliki OK
kupira se vrlo selektivno, neovisno o namjeni lovackih pasa
Anonymous - Utorak 26.09.2006. 10:52
Subject:
mimica piše:
mrspringer piše:
Zašto se onda svim lovnim psima ne režu repovi ? Zašto goniči, seteri, pointeri imaju repove, a bretoni, španijeli itd. ne ? Nema logike pričati da je rep osjetljiv, da ga raskrvare na trnje kad pointer od njih svih ima najfiniju kožu i dlaku, a ima rep !?

Veliki OK
kupira se vrlo selektivno, neovisno o namjeni lovackih pasa

Ali zašto ? S kojom svrhom - što znači vrlo selektivno ?
snoopy - Utorak 26.09.2006. 12:28
Subject:
ono sto meni nije jasno, pina je to sto si postavila slike kupiranih NJO.. ili sma ja to krivo vidjela. Koliko ja nam, NJO-ima bi trebale usi same stajati. ako ne stoje, onda mi se kupiranje cini samo kao prikrivanje greske nekakve. ne znam dal su nedignute usi kod NJO greska ili neuopce nisma u izlozbama, uzgoju i cemu vec.. smao eto, razmisljam na glas i cijenila bih kada bi mi netko dao objasnjenje.
Anonymous - Utorak 26.09.2006. 13:11
Subject:
mrspringer piše:
Ali zašto ? S kojom svrhom - što znači vrlo selektivno ?

sleketivno onako kak si napisala - nekima da, nekima ne, bez obzira na uporabu u lovu (pticari, sunjkavci, krvosljednici, jamari....)
jedini "argument" koji imaju je da se kao rep ne osteti ....
Anonymous - Utorak 26.09.2006. 13:16
Subject:
snoopy piše:
ono sto meni nije jasno, pina je to sto si postavila slike kupiranih NJO.. ili sma ja to krivo vidjela.

nisu kupirani, samo sto im flasterisu usi da se dignu, nece ni riskirat da cekaju hoce li se same dic il ce ostat klempavi... nekima je dovoljno par dana i bude ok, a neki jadni vuku mjesecima flastere pa opet imaju labave usi, neki su klempavi.. ...a i drugim pasminama flasterisu ko sto je stavila slike, terijerima npr. itd. kad im trebaju stajat u posebnom polozaju....
Blossom - Subota 28.10.2006. 9:57
Subject:
je,slažem se da psi ne osjete kastraciju ni kupiranje,mislim poslije.Nema nikakvog utjecaja na temperament(jedino kastracija) ali kupiranje psima ne otežava ama baš ništa,naprotiv,nekim pasminama je lakše sa kupiranim ušima ili repom,nama ne smeta kad se šišamo? Cool
pina - Petak 08.12.2006. 23:47
Subject:
ljudi božji, nemojte molim vas imat takve izjave da je kupiranje isto što i šišanje - prije kao amputacija nekog dijela tijela!!!!!!!

evo jedna informacija, a nešto što sam i ja sama nedavno saznala. daklem, psi oštenjeni s tzv. prelomljenim repovima se mogu izlagat kupirani u zemljama u kojima je zabranjeno kupiranje i to ako su kao mali dok su još imali rep rentgenski uslikani pa im se onda u rodovnik piše nekakav broj kao dokaz da su takvi oštenjeni i onda s tim mogu na izložbe - I ETO RUPE U ZAKONU! MA POBRINU SE ONI ZA SVE.. HAHA, VARAJMO SUSTAV!
al ima i tu kao neka caka: na izložbe smiju s nekupiranim ušima Evil or Very Mad
ma bumo se mi već snašli Lol
Anonymous - Ponedjeljak 11.12.2006. 19:11
Subject:
pina piše:
ljudi božji, nemojte molim vas imat takve izjave da je kupiranje isto što i šišanje - prije kao amputacija nekog dijela tijela!!!!!!!

evo jedna informacija, a nešto što sam i ja sama nedavno saznala. daklem, psi oštenjeni s tzv. prelomljenim repovima se mogu izlagat kupirani u zemljama u kojima je zabranjeno kupiranje i to ako su kao mali dok su još imali rep rentgenski uslikani pa im se onda u rodovnik piše nekakav broj kao dokaz da su takvi oštenjeni i onda s tim mogu na izložbe - I ETO RUPE U ZAKONU! MA POBRINU SE ONI ZA SVE.. HAHA, VARAJMO SUSTAV!
al ima i tu kao neka caka: na izložbe smiju s nekupiranim ušima Evil or Very Mad
ma bumo se mi već snašli Lol

eto ima i takvih koji misle da je odsjecanje djelova tjela ko sisanje, pa im predlazem da sa svojim prsticima krenu....

Ljudi se probaju snaci, da, zbog deformacija na repovima se moze kupirati, ali nisam vidio kupiranih pasa na izlozbama u Njemackoj, dapace, a cini mi se da bas ni boksera kupiranih na njihovim speckama u Njemi ili drugim zemljama di je zabranjeno? Ima i sudaca koji kupiranom psu nece ni dati titulu, tj. prednost ce uvjek dati nekupiranom. U svakom slucaju, uzgajivaci trebaju i na tim repovima poradit, pa nece bit tolko lomova, a ima puno legala boksera bez lomova na repu.
Kai - Ponedjeljak 11.12.2006. 19:29
Subject:
osobno mi je lijepse vidit nekog psa bez kupiranih usij-normalen usi. npr:njemacke doge su mi prelijepe kad su im usi evo jedan lijepi primjerak:

a sto se tice lovnih pasa...pa neznam. npr vajmarcima mi bolje stoji kad im je rep onako kupiran na pola.mozda sam se navikla takve ih viditi, ali to neznaci da sam za kupiranje,nista im ne fali i ovakvim Wink
pina - Ponedjeljak 11.12.2006. 21:03
Subject:
Evo ove godine na JSZu u Njemačkoj jedan pas s kupiranim repom bio prvi u razredu siegera: Amigo can Rusticana, Vorzüglich 1, Anw. Dt. Ch. (VDH)

Evo meni opet u leglu pol njih bilo s prelomljenim repom.. radit na repovima.. ja moram puuuuno poradit na glavi svoje kuje tako da mi repovi sad ne mogu bit nigdje drugdje nego na zadnjem mjesto. Čak sam ovaj put razmišljala da štencima što su imali dobre repove ne kupiram, al fala dragom Bogu nisam ih ostavila jer će svima uši bit ko stvorene za kupiranje i da sam ostavila repove imala bi problema sa spuštanjem ušiju Lol
Rekla sam ovako: kad bi čovjek znao kakve će uši imat pas i dal će rep nosit dignut, mogo bi odlučivat o repu, a ovako je to zeznuto. Uglavnom, ja sam za to da se boxeru ili reže ili pusti sve, sredina po meni nijedna ne valja.
tanjanja - Petak 05.01.2007. 16:22
Subject:
Da ne pomislite nesto lose, ja sam zaista ljubitelj pasa i odrasla sam sa njima, ali, ja ne mislim nista lose o kupiranju. Opet kazem nemojte pogresno shvatiti, ali nema, ne postoji tako lep primerak dobermana i boxera koji bi bio lepsi i mocniji od kupiranog predstavnika istih rasa. Tolike godine se to radi i nikome nije smetalo. Da ne spominjemo kako je opala prodaja stenaca rasa koje vise ne smeju da se kupiraju. Opet cu navesti dobermana posto mi je to naaaaajmocniji pas kupiran koji postoji. Nekupiran izgleda kao avlijaner tj mesanac neki obican. Nista nemam protiv mesanaca ali hocu da kazem da to nikad nece biti TO
Pa i mi ljudi busimo usi, usta, obrve i jos ihaj stvari. Isto tako se i tetoviramo... Sve su to bolne radnje. Nasoj deci probusimo usi kad se rode. Mislim da je ipak ovo otislo predaleko sa pricom o povredjivanju zivotinja. I one su malene kad se kupiraju. Brzo sve zaraste. Sve mi je to nekako isforsirano. Kao ono sto Kustiricin film nisu hteli da prikazu zbog toga sto macka ubija goluba, a u filmu ljudi stradaju ...
FoltosNemo - Petak 05.01.2007. 21:28
Subject:
Konacno da je i u Hrvatskoj zabranjeno kupiranje repova i usiju.

Ne radi se samo o bolnom zahvatu, nego i o zdravstvenim problemima, koje psi mogu dobiti. Npr. usi koje su rezane ostavljaju usni kanal bez zastite - ti psi nemaju zastitne dlake u usima, jer im to obicno nije potrebno - njihove usi stite - ako nisu kracene - od kise i vjetra. Sigurno ima puno pasa koji nikad nisu imali problema sa usima, iako su kupirani. Priroda im je dala klempave usi - zasto ih onda covjek mora mijenjati - i uz to jos bolno.

Kupiranje repa je slicno - mozda ne tako lose kao kod usiju, ali kad pas nema rep onda mu se oduzima mogucnost komunikacije s drugim psima - cime da mase kad nema rep - pogotovo kod dobermana i boksera, kod kojih se rep krati skoro do kraja. Osim toga ti psi vise ne mogu zastiti svoje najintimnije dijelove tijela - sto da podvuku kad tamo vise nista nemaju. Moguce je, da dugi repovi kad masu mogu smetati ili se povrijediti - pa ipak smatram nekupirane pse mnogo ljepsim.

Pogotovo bokseri i dobermani su mnogo ljepsi sa prirodnim usima i repovima - osim ako neko ne zeli "opasnog" psa - koji barem tako izgleda.

Ne bi nikada dosla na ideju usporediti kupiranje pasa sa tetoviranjem ili busenjem usiju kod ljudi - mi mozemo sami odluciti da li to hocemo ili ne ( osim beba kod kojih to roditelji odluce - da li je TO u redu je sasvim druga stvar ). Cupanje zubi je medicinski neophodno - sigurno nije zbog ljepote!

Moja tri i pol godine stara Foltos ima na zalost kupirani rep - takova nam je dosla prije godinu i pol iz Madzarske, spasena iz zivodernice - vjerojatno je njen prvi vlasnik mislio da ce biti lovacki pas pa joj je skrato rep - i onda je poslao u zivodernicu - razlog ne znam - mozda nije bila dovoljno dobra u lovu....

Eto, to je moje misljenje o tome...
pina - Subota 06.01.2007. 12:10
Subject:
Citiraj:

Da, a moja mala boxerica ide za tjedan dana na kupiranje ušiju Lol

Citiraj:
Ne radi se samo o bolnom zahvatu, nego i o zdravstvenim problemima

To su gluposti. Zdravstvenih problema će pas imat sa spuštenim ušima. Pitam se po čemu bi moja Pina imala više problema da smo joj odrezali uši, nego sad kad joj krivo stoje - ima ružino uho - i opet je unutrašnjost uha ispostavljena vanjskim utjecajima.
Evo i slike Pine i njenih ušiju da oni koji ne znaju vide šta je ružino uho. Usput, kod nekih pasmina poput staforda takvo je uho pravilno po standardu pa ako se ne kupira, trebalo bi tako stajat.

Sori Pina zbog loše fotke
Ovo je još lijep primjer ružinog uha Lol , a znaju nekad uši stajat puno gore i još više ostavljat uho otvorenim.

Citiraj:
Priroda im je dala klempave usi - zasto ih onda covjek mora mijenjati

Priroda psima nije dala klempave uši, nego je to čovjek napravio - nađi mi u prirodi jednu zvijer i općenito životinju kojoj uši stoje dolje!!
Druga stvar: pas je vuk, on čak nije ni podvrsta već ista vrsta! pa mi ti onda reci šta je prirodno u jazavčarevim kratkim nogama, šta je prirodno u boxerskoj njušci, šta je prirodno u tome da ih se hrani suhom hranom i konzervama, šta je prirodno u tome da se rađaju putem carskog reza, da se štenci othranjuju na dudu i na kraju krajeva šta je prirodno u tome da ih držimo po stanovima i kućama??

Citiraj:
Kupiranje repa je slicno - mozda ne tako lose kao kod usiju

Ljudi, zašto niste dosljedni? Ako je loše kupiranje ušiju po meni je jednako loše kupiranje repova (mislim konkretno na kirurško odsijecanje). Vjerujte mi, bila sam u blizini kad su mojim štencima rezali repove i nije mi bilo nimalo ugodno - plakala sam koliko su oni plakali i vikali od boli! Uši se kupiraju pod anestezijom, a ako čovjek ima dobru metodu one zacijele u roku 5 dana.

Citiraj:
pogotovo kod dobermana i boksera, kod kojih se rep krati skoro do kraja. Osim toga ti psi vise ne mogu zastiti svoje najintimnije dijelove tijela

To isto nije istina - boxerima se ostavlja rep na najmanje dva-tri kralješka (a po novome i na više) kako bi mogli pokriti anus.

Citiraj:
Pogotovo dobermani su mnogo ljepsi sa prirodnim usima i repovima

Hitler se sad okreće u grobu Smijeh

I za kraj: ljudi informirajte se, a nemojte moralizirat na suho. Belgija, Nizozemska i ostali koji su zabranili kupiranje imaju statistiku da oko 40% boxera završi na amputaciji repa - to su statistike u veterinarskoj struci. Dal znate šta znači amputacija za psa?? Znam kuju kojoj je rep morao biti tri puta amputiran jer je došlo do komplikacija, nekada veseo pas sad izgleda kao biljka - samo tužno stoji, gleda u prazno i ne ostvaruje gotovo nikakvu komunikaciju. Prijatelji su svom cijelom leglu boxera ostavili repove - sa tri mjeseca prvo je štene slomilo rep (vrlo bolno)..

Oni dosljedni kupirat će i dalje, nađu se načini da se izbjegne zakonska odredba, a veterinari će za novce napravit šta se od njih traži bez obzira na zakon. Boxer, Doberman itd. pasmine su stvorene kao kupirane i tako bi trebalo i ostat.
Uzzy - Subota 06.01.2007. 14:13
Subject:
Izvrstan post Pina, stari ljudi bi rekli "svaka ti je na mistu".
Anonymous - Subota 06.01.2007. 15:13
Subject:
pina piše:
Hitler se sad okreće u grobu Smijeh
Belgija, Nizozemska i ostali koji su zabranili kupiranje imaju statistiku da oko 40% boxera završi na amputaciji repa - to su statistike u veterinarskoj struci

zasto on, pa taj je ovcara imo.

gdje si nasla taj podatak jer ja imam drukcije iz razgovora s nekim ljudima koji imaju tu pasminu.
Po cemu je rep kod boxera tolki problem za razliku od recimo rota, doge, hrta bilo kojeg, dobermana....i svih ostalih pasa te velicine s repom?I kakva su iskustva recimo Engleza koji ih ne kupiraju jako dugo?
FoltosNemo - Subota 06.01.2007. 15:17
Subject:
"Pametnjakovici" ( dosljedni) i dalje kupiraju pse - pa dobro - oni sve znaju....jer su jako pametni. Rolleyes

A u zemljama gdje je kupiranje zabranjeno kupirani psi ne mogu biti izlozeni....i to ce promijeniti "dobar ukus" onih koji zele kupirati - ili svog psa vise nece moci izlagati ( Znam - ti ni ne zelis izlagati svog psa....glavno da vise nema ruzne usi - koje ja uopce ne smatram ruznima - ali dobro - to je stvar ukusa ).

Oni koji zele kupirane pse nadu normalno razloge za to - sasvim prirodno. Znam dosta boksera i doberman ovdje, svi nekupurani i jos si ni jedan nije slomio rep. Kupirani psi u Njemackoj hvala Bogu sve vise nestaju - novi se ne kupiraju, stariji vise ne zive. Jedino spaseni psi iz inozemstva jos mogu biti kupirani - ili ako si netko zbog "dobrog" ukusa nabavi kupiranog psa vani.

A da je pas vuk - o tom po tom - ta teorija, kao i mnoge druge nisu vise sigurne.

Istina je da je covjek stvorio mnoge cudne osobine u raznih pasa - kratke, krive noge, prekratku njusku, mozda i klempave usi...ali ako ih je vec stvorio klempave - zasto onda mora muciti psa tom nepotrebnom operacijom???? Ako mu je uzgojio dugacak rep - zasto ga onda mora odrezati??? Zasto pametni uzgajivaci ne uzgoje dobermana i boksera sa stojecim usima i kratkim repom????

Kad sam rekla, da je kupiranje repa manje strasno , nego kupiranje usiju - to sam rekla samo zato, sto se radi dok je stene jos jako malo i repovi se obicno podvezu specijalnim gumicama i onda sami otpadnu ( tu metodu ja poznajem - ne iz prakse, nego iz drugog izvora ) - a usi se rezu kad je stene vece i to je onda normalno veci stres za njega i zarastanje traje puno duze i bolnije je.

Sto se mene tice - ja sam protiv svakog nepotrebnog zahvata u pasa, a i drugih zivotinja.

A vi koji volite kupirane pse - ja vam samo mogu reci svoje misljenje - moje ne mora biti vase....to je sve - nije potrebno sa mnom diskutirati o tome - jer ja sigurno necu promijeniti svoje misljenje o kupiranju - koliko god se vi uzbudivali zbog "gluposti" - a tko ovdje govori "gluposti" - to radije necu komentirati.
pina - Subota 06.01.2007. 17:25
Subject:
Citiraj:
zasto on, pa taj je ovcara imo.

Pa misla sam, šetali su dobermani koncentracionim logorima Lol

Citiraj:
gdje si nasla taj podatak jer ja imam drukcije iz razgovora s nekim ljudima koji imaju tu pasminu.
Po cemu je rep kod boxera tolki problem za razliku od recimo rota, doge, hrta bilo kojeg, dobermana....i svih ostalih pasa te velicine s repom?I kakva su iskustva recimo Engleza koji ih ne kupiraju jako dugo?

Dobila sam taj podatak od jedne veterinarke koja uz to već dost dugo uzgaja boxere. Ja sam nova u uzgojnom segmentu pasmine (7 godina posjedujem kuju i imam samo dva legla iza sebe) tako da nisam prisustvovala raznim seminarima na kojima su sudjelovali neki stariji uzgajivači pa je ovo što ću ti sad reć iz druge ruke. Uzgajivači kažu da su se provodila znanstvena istraživanja (o kojima su pričali veterinari na tim seminarima) koja su pokazala da je boxer pasmina koja ima najveću frekvenciju udarca repom u minuti Question . Po mojim iskustvima ta pojava je i naočigled vidljiva kad se usporede boxer i neki drugi pas.

Citiraj:
ruzne usi

Nisu ružne uši, nego RUŽINO UHO Lol koje je usput budi rečeno po standardu greška. Ja ću svog psa izlagat jer izlaganje fala Bogu još nije zabranjeno u mnogim zemljama.

Citiraj:
Znam dosta boksera i doberman ovdje, svi nekupurani i jos si ni jedan nije slomio rep.

I ja znam da mnogi psi neće slomit rep, rekla sam da po nekoj statistici oko 40% slomi rep, dakle oko 60% ne slomi, al da je jedan onakav jadnik, ko što je ona boxerica o kojoj sam pričala, na njih tisuću koji ne slome rep, e pa onda vrijedi kupirat.

Meni pasmina sama puno više znači zbog nekih drugih stvari i kupirat ću dok god budem mogla, a kad ne budem mogla, šta se može.. lijep pas je lijep i s ušima dolje i repom ko sabljom, al zasad standard kakav su zamislili osnivači pasmine mislim slijedit.

Citiraj:
Kupirani psi u Njemackoj hvala Bogu sve vise nestaju

Da, nestaje i kvaliteta Wink

Citiraj:
A da je pas vuk - o tom po tom - ta teorija, kao i mnoge druge nisu vise sigurne.

Jipiii

Citiraj:
Zasto pametni uzgajivaci ne uzgoje dobermana i boksera sa stojecim usima i kratkim repom????

Ajde molim te prije nego pišeš pročitaj moje prošle postove na ovu temu..

Citiraj:
to sam rekla samo zato, sto se radi dok je stene jos jako malo i repovi se obicno podvezu specijalnim gumicama i onda sami otpadnu

O toj metodi sam i ja nešto pisala u prošlim postovima (da si pročitala, vidla bi). Inače, nije ta metoda baš bezazlena i treba ju znat provest.

Citiraj:
zarastanje traje puno duze i bolnije je.

Evo, javim vam za par dana kak je prošlo kod moje Mrke.

Citiraj:
Sto se mene tice - ja sam protiv svakog nepotrebnog zahvata u pasa, a i drugih zivotinja.

I ja sam protiv držanja životinja u zoološkim vrtovima.

Citiraj:
jer ja sigurno necu promijeniti svoje misljenje o kupiranju

Najgora je arogancija s ignorancijom.
FoltosNemo - Subota 06.01.2007. 21:51
Subject:
Citiraj:
Najgora je arogancija s ignorancijom.

Aha.... Lol
pina - Subota 06.01.2007. 22:22
Subject:
Cvijet
LaRa.2311 - Nedjelja 07.01.2007. 0:55
Subject:
Iako je stariji brat od Minnie kupiran (rep) ja to nisam mogla priustiti svojoj malenoj. Kad kazem priustiti mislim na to da nisam mogla gledati je pa makar ni 5 dana kako je nesto boli i nisam je kupirala. Za mene to nije stvar ljepote, jer svaki pas je prekrasan na svoj nacin i svakog psa bih obozavala jednako i da je kupiran i da nije. Vise volim kako mase svojim repicem kad me vidi, ali opet o ukusima se ne raspravlja, ako se nekome vise svidja kupiran rep ili usi, tko voli nek izvoli, onima pak kojima to nije uopce bitno onda neka svoje pse vode sa repovima i spustenim usima. Ja bih svoju Minnie obozavala i da joj se usi nisu podigle (kao sto je to slucaj sa njenim bratom, usi dolje, a rep kupiran), a voljela bih je isto i da mi je dosla sa kupiranim repom. Kao sto rekoh, o ukusima se ne raspravlja, mada ljudi ne bi zabranili kupiranje bez nekog razloga. I guess?!?!
tanjanja - Nedjelja 07.01.2007. 3:11
Subject:
Ma i ja sam za to da svi vlasnici treba da postupe u skladu sa svojim verovanjima i zeljama i da kupiraju ako misle da treba da kupiraju, ali me nervira sto ljudi kude sad ove koji bi kupirali. Mislim, daaaaaajte. Boli psa. Boli ga par dana i gotovo. No big deal. Cemu tolika prasina?!?! Neces svom psu da kupiras - nemoj. Ne moras. Ali to je jedna sasvim normalna stvar - kao kad biras sta ces svom psu dati da jede, da li ces ga sisati ili ne, da li ces ga pustiti u krevet da spava sa tobom ili ne, sta ces mu braniti a sta ne - jer i neke zabrane njega mogu da povrede i nece mu biti pravo. Ako ga ne hranis dobro - moze se lose odraziti po njegovo zdravlje, njegov izgled itd. Ako ga pustis da spava sa tobom u krevetu i jednog dana ti dodje dete ili unuci u kucu, povredices psu osecanja kad to dete zauzme mesto u krevetu koje je ranije bilo njegovo. Jos je i gore emotivno povrediti psa nego fizicki. Mozemo u nedogled raspravljati o svemu. Ne vidim zasto je kupiranje toliko lose. Sve ima i svoje prednosti i svoje mane podjednako.
Mislim da bi trebalo da obe varijante budu dozvoljene. Ne znam ko je prokomentarisao moj post kad sam rekla da ne postoji mocniji pas od kupiranog dobermana - neko je to izvrnuo u smislu da vlasnici zele da im pas opasno izgleda pa zato to rade - uopste nije to u pitanju. Ja prva nisam za takva s.... gde pas treba da izgleda sto opasnije bla bla. Svaki pas moze izgledati opasno - zavisno od toga sta ste ga naucili ili koliko ga niste naucili. Doberman sa nekupiranim usima je po meni kao obican neki ulicni dzukac. Zakacila sam se sad za ovu rasu zato sto mislim da ove zabrane ponajvise ostecuju ovu rasu, jer oni sad treba da budu sve ono sto ranije nisu bili. Ajde dobro da se ne kupiraju snauceri, lovni psi, mada se ni tu ne slazem, boxeri jos koliko toliko jer nekako je akcenat na njihovom licu, njuskici, ocima, pa ih ne-kupiranje ne ostecuje mnogo. Govorim sa estetskog gledista trenutno i onog sto svaku rasu cini posebnom - snauceri npr imaju te svoje bradice i obrve koje su im zastitni znak i ne menjaju mnogo celokupnu sliku ako se ostave usice i repici jer su njihove glavne odlike zadrzane. Ali, ako pogledate dobremana, njegov zastitni znak su kupirani rep i usi. On nema nista na svom telu sto bi ga posebno istaklo osim kupiranih delova koji naglasavaju njegovo jako telo, elegantnu liniju nasuprot spicastim usima i malenom repu, daju mu snagu i nekako ga cine mocnim i neprikosnovenim. Mislim da se definitivno oduzima identitet ovoj rasi kad im ostanu klempave usi i onakav rep i to me najvise boli. Pa neka i izgleda opasan ako je kupiran. Mnogi psi izgledaju opasno pa nikom nista. Meni stafordi izgledaju mnogo opasnije od dobermana. Uopste nije u tome stvar...
Toliko od mene. Nadam se da nisam nikoga uvredila
ninaa - Nedjelja 07.01.2007. 13:35
Subject:
FoltosNemo piše:

Največa glupost Rolleyes stvarno su pretjerali Evil or Very Mad
Pogotovo za dobermane,izgledat će ko crna mađarska vižla Lol
I slažem se sa pinom Wink sve u njenom postu.

Vidi kako je moja bila ispala,,srečom sada izgleda prava kupirana Srce moja lijepotica.

LaRa.2311 - Ponedjeljak 08.01.2007. 0:16
Subject:
Ja sam misljenja da se o ukusima ne raspravlja, niti da ljudi koji ne kupiraju svog psa trebaju napadati ove koji kupiraju, niti da ovi koji kupiraju se trebaju "pravdati" zasto su to uradili.
Za mene je svaki pas predivan, premeden dok to nekim ljudima nije. I ja sam vidjela neki dan rotta koji nema kupiran rep, nekako mi je bio cudan i onaj rep mu nikako nije bio u skladu sa ostatkom tijela, strsio je, a valjda je to zato sto uvijek gledam kupirane rottove, dobermane, boxere.
Moram reci da su mi kupirani ljepsi, eto iako ja svoju princess nisam kupirala niti imam namjeru.
pachino - Ponedjeljak 08.01.2007. 1:12
Subject:
(prenosim moj post sa "životinjskog carstva")

Uopošte mi nije jasno zašto su neki ljudi toliko zapeli da zabrane kupiranje repa i ušiju a mnogo užasnije stvari koje ljudi čine životinjama prolaze malte ne neprimećeno.Zašto zakonodavac nije zabranio lov, tj. ubijanje iz sporta ili bolje rečeno ubijanje iz dosade? Zato što je lovački lobi moćan, zato što su oni koji bi lov trebali zabraniti, takođe lovci, zato što bih izgubili puno potencijalnih glasača, o tome oni brinu j...se njima za dobrobit životinja.

Trke konja vam deluj OK a dali je baš tako, šta se dešava sa tim istim konjima kada više nisu za trku? LJudi ih zakolju pa požderu.Šta rade ljudi sa malim i milim jaganjcima? Kolju ih i žderu.Šta ljudi, zajedno sa onima što se bore za zabranu kupiranja, danas ručkaju?Meso na hiljade zaklanih pa iskasapljenih životinja.
Zamislite jedan veliki grad i njegove građane koji danas žele svoje stomake da zasite jedenjem mesa, njima će drugi ljudi naklati na stotine i hiljade raznih životinja pa ih onda iskasapiti u sitne komade i razdeliti ovima da ih požderu. Tako svaki dan, kolji, kolji.Krvi do kolena, reka od krvi, more brutalnosti. Ubijaju ih noževima, sekirama, specijalnim pištoljima iz kojih pri opaljenju izlazi velikom brzinom šuplja cev koja se ovima zabija kroz lobanju u mozak... nema kraja jadu i jecaju, a ljudi se samo množe li množe, na zemlji ih je sve više i više, što znači biće klanja i klanja, sve više i više.koga briga.
U svemu tome su saučesnici i oni koji se bore za zabranu kupiranja, i oni koji su tu zabranu i doneli.Sve sami licemeri do lcemera, užasavaju se od kupiranja repa a pištolj sa cevi u mozak može.Seckaj, deri kožu, lomi kosti, pravi paštetu i kobasice, to može.Upucaj sačmom u stomak mamu od laneta dok pase u šumi, može, ali kupirati rep nikako, nehumano je.
Ma s...m se na sve takve humaniste i licemere koji se od petinih žila trude da objasne kako je kupiranje nehumano a nisu vegetarijanci.
Ajd zdravo svima, moram prestati da pišem , zagore mi jagnjetina u rerni... uh bre...
tanjanja - Ponedjeljak 08.01.2007. 13:15
Subject:
Ne bih da zakuvavam vatru i dolivam ulje sad, ali i meni se isto tako cini nebulozno to sa kupiranjima... Toliko ima zabrinjavajucih stvari na svetu sto je nista u poredjenju sa... blablabla
Anonymous - Utorak 09.01.2007. 8:24
Subject:
pachino piše:
.... a mnogo užasnije stvari koje ljudi čine životinjama prolaze malte ne neprimećeno.Zašto zakonodavac nije zabranio lov, tj. ubijanje iz sporta ili bolje rečeno ubijanje iz dosade?
Sve sami licemeri do lcemera

sve je u zivotu djelimicno licmemjerstvo, ali zasto kupiranje usporedjivati s drugim zlima koje ljudi cine zivotinjama? iz raznih razloga, a s jedenjem mesa ne vidim nikakvu vezu. zivotinje se odredjene uzgajaju za ishranu i ok je da se "humano" drze i usmrcuju, a kakve to veze ima s kupiranjem? da pitam smije li se srna ubit koja ima lane? nemam pojma. pa i psi se (rasni) uglavnom uzgajaju iz odredjenog ekonomskog segmenta , da ih prodas, i pitanje je kako mnogi psi zive kod uzgajivaca. naravno da ce uvijek neko bit za ili protiv kupiranja, to je stvar ukusa i jos ponecega, ali i opet cu rec da ljubav prema nekoj pasmini nikako ne bi trebala bit uvjetovana repom i usima (bitno je ono izmedju) il time jer mu uho nakrivljeno ili poluuspravno pa nije estetski "lijepo", uglavnom na izlozbi sto zbilja nije bitno Smile
FoltosNemo - Utorak 09.01.2007. 13:08
Subject:
Citiraj:
pa onda vam zelim dobru zabavu, pogotovo tvojoj maloj bokserici...saigurno ce joj se to jako svidjeti - posto se ti mozes na to smijati.
Citiraj:
Nisu ružne uši, nego RUŽINO UHO koje je usput budi rečeno po standardu greška.
Citiraj:
Da, nestaje i kvaliteta
OK, to sam pogresno procitala, ali svejedno ruzino uho ili ruzno uho - i tako ce onda tvoja kupirana boxerica, sa usima koje nisu po standardu biti izlozena ( a nepravilne usi se nece vidjeti, jer su odrezane ) i mozda ce imati i stence, koji ce od nje evtl nasljediti "ruzine usi", ne po standardu....i to se onda nazive podizanje kvalitete uzgoja???????? Moze biti da ti pod kvalitetu nesto drugo razumijes - u to sam sigurna, jer ja sam po tvome arogantna i ignorant. Samo da znas, za mene u kvalitetu psa spada mnogo vise od pravilnog repa i usiju - kao prvo zdravlje, narav i jos ponesto drugo.

Citiraj:
mada ljudi ne bi zabranili kupiranje bez nekog razloga. I guess?!?! razlog je nepotrebno nanosenje boli zivotinji - ne iz zdravstvenih, nego iz cisto estetskih razloga. I zato sto je netko davnih dana bio misljenja, da psi sa kupiranim usima i repom opasnije i zastrasujuce izgledaju.

Vidi kako je moja bila ispala,,srečom sada izgleda prava kupirana moja lijepotica.
Citiraj:
ako je to na avataru tvoja "ljepotica" - da krasno izgleda Rolleyes - ako kisa pada lijepo joj pada u usi, ne moze ih, da se zastiti vise ni prileci uz glavu - sto bi mogla, pa i sa takvim razlicitim usima, da ih joj nisu odrezali.....Pas koji ima ruzino uho, moze s takvim ipak zastiti usne otvore - kad je vjetrovito ili pada kisa ili snijeg. Moze poloziti usi uz glavu i tako se zastiti - da li to moze i sa kupiranim usima.....mozda, ali ne vjerujem.

Kod:
U svemu tome su saučesnici i oni koji se bore za zabranu kupiranja, i oni koji su tu zabranu i doneli.Sve sami licemeri do lcemera, užasavaju se od kupiranja repa a pištolj sa cevi u mozak može.Seckaj, deri kožu, lomi kosti, pravi paštetu i kobasice, to može.Upucaj sačmom u stomak mamu od laneta dok pase u šumi, može, ali kupirati rep nikako, nehumano je.
Ma s...m se na sve takve humaniste i licemere koji se od petinih žila trude da objasne kako je kupiranje nehumano a nisu vegetarijanci.
ti si cini mi se neke stvari sve bacila u jedan kos.....ako si i vegetarijanac - onda ne bi smjela drzati psa - jer tvoj pas sasvim sigurno nije vegetarijanac....a sto mislis, od cega prave hranu za pse????? Od cistog mesa, ili otpada tih jadnih zaklanih zivotinja....ako ti i neces jesti - tvoj pas hoce.

Citiraj:
sve je u zivotu djelimicno licmemjerstvo, ali zasto kupiranje usporedjivati s drugim zlima koje ljudi cine zivotinjama? iz raznih razloga, a s jedenjem mesa ne vidim nikakvu vezu. zivotinje se odredjene uzgajaju za ishranu i ok je da se "humano" drze i usmrcuju, a kakve to veze ima s kupiranjem? da pitam smije li se srna ubit koja ima lane?
Tocno tako i ja mislim. Usput receno - lovci ne smiju ubiti srnu, ako vodi lane, ili divlju krmacu, ako ima prasce - sto krivolovci rade je druga stvar. Lovci imaju u svim zemljama pravila i postoji takozvani lovostaj - to je u doba ka se radaju mladi. Osim toga, srna se . koliko je meni poznato , ne ubija sacmom.

Dee - Utorak 09.01.2007. 14:06
Subject:
...jej...napokon...

Big smjesak
Uzzy - Utorak 09.01.2007. 18:22
Subject:
Samo vi koji ste protiv kupiranja likujte, opče poznato je da je ovaj zakon protiv kupiranja samo slovo na papiru radi ulaska u EU. HKS nema nikakvu namjeru u HR zbraniti izlagane kupiranih pasa, veterinari i dalje rade što su radili samo što su cijene kupiranja, reda radi, makli sa cjenika. Dakle sve ostaje isto kao što je i bilo, uzalud vam trud svirači. Lol Lol Lol
ninaa - Utorak 09.01.2007. 21:06
Subject:
[quote="FoltosNemo"]
ninaa piše:

Vidi kako je moja bila ispala,,srečom sada izgleda prava kupirana moja lijepotica.

FoltosNemo piše:

ako je to na avataru tvoja "ljepotica" - da krasno izgleda Rolleyes - ako kisa pada lijepo joj pada u usi, ne moze ih, da se zastiti vise ni prileci uz glavu - sto bi mogla, pa i sa takvim razlicitim usima, da ih joj nisu odrezali.....Pas koji ima ruzino uho, moze s takvim ipak zastiti usne otvore - kad je vjetrovito ili pada kisa ili snijeg. Moze poloziti usi uz glavu i tako se zastiti - da li to moze i sa kupiranim usima.....mozda, ali ne vjerujem.

DA SREČOM JE KUPIRANA Wink
Prelijepo izgleda Big smjesak
Da na avataru i u njen topic Cool
Čuj očito ne znaš ,ovo meni nije prvi pas ,prije nje sam imala Bandoga,American pit bul terrier 8 godina i imala je kupirane ,nikad nije imala problema što je padala kiša u ušima,to uopče nema veze,tj.to je točno ali ovisi kako su kupirane ako su jako kratke nisko kupirane onda se to može dogoditi,,, a moja nema kratke uši nego malo duže i kad padne kiša uši su joj preklopljene unazad i stvarno su zatvorene.

Očito si vidio/la druge pse koji jako kratko kupirane.
Prijašnja kujica je imala uši preko očiju i imala velike upale pa sam morala kupirati a i Mozilla je imala isto tako preko očiju i stalno su joj smetala.
A o ljepljenju kako im spada da bude ružino uho nije se moglo,,kako god htio da je lijepiš ,ponovo se digne kao u NJO-a.

Kupiranim ušima se može sve samo triba znati i poželiti koliko da vam kupira veličine uha i kutovanost.

Bavim se sa psima 23 godine i dosta sam vidila pse sa kupiranim ušima i sa klempavim.

PS: kako bi bilo da ostavimo sa ovakvim ušima(spuštenim,klempavim nepravilnih položaja) na izložbi pred sudcem ,,pa se zapitaj.

Iako si se potrudio sa lijepljenjem, da ti stoji u standardu,ajd probaj ,,,ja jesam ,,ne kod Mozille nego kod druge pse i ne jučer nego 15 godina do danas Wink i sve pse sam vidila svih oblika ušiju kod AMERICAN PIT BUL TERRIER i BANDOG.
pachino - Srijeda 10.01.2007. 0:17
Subject:
Zovem se Željko mijatović
Živim u Bačkoj Palanci
Imam registrovanu odgajivačnicu šnaucera
Psima se bavim od 1981godine
Trenutno imam deset pasa
Moje pse možete pogledati na www.pachino.co.yu

Smatram sebe dovoljno kompetentnim da iznosim svoje mišljenje ovde na ovome forumu u bilo kojoj temi o psima.

FoltosNemo, Dee, Mimica,....
Ajde da vidimo šta vi to od pasa imate, koje pse gajite, da vidimo vašu web stranicu sa psima, dokažite nam da ste kompetentni da iznosite svoje stavove i mišljenja proizišla iz iskusta stečenog kro zajednički život sa psima.
avallu - Srijeda 10.01.2007. 1:47
Subject: kupiranje
pozdrav Zeljko ,svatko ima pravo na svoje osobno misljenje,istina neki se stvarno nebi smjeli mjesati u ono sto neznaju.Gadarija je ovaj zakon o zabrani kupiranja ,s tim vise sto su ga donosili ljudi koji stvarno o psima neznaju nista,lazni moralisti,izdanci koje kakvih interesnih skupina i sl.Neznam kako ce Hrvatski Kinoloski Savez reagirati na ovaj zakon vezano za izlaganje odredjenih pasmina to cemo tek vidjeti.Pa na ovaj nacin ce odredjene pasmine biti stvarno zakinute.Ne mogu zamisliti dobermana sa usima i repom,i slicne pasmine.To je stvarno izivljavanje,uhvatili se nasi humanisti humanosti pa gdje su bili do sada.Mislim da ovaj nakaradni zakon stvarno nece imati mnogo uspjeha,i da je to ipak samo mrtvo slovo na papiru.
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 8:20
Subject:
ninaa piše:
kako bi bilo da ostavimo sa ovakvim ušima(spuštenim,klempavim nepravilnih položaja) na izložbi pred sudcem ,,pa se zapitaj.

na svu srecu od ukupne populacije pasa samo mali dio je izlozbeni, i vlasnicima nije zivotni cilj s psom pobjedit na izlozbi, inace im ne vrijedi. Cool
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 8:35
Subject:
pachino piše:
Smatram sebe dovoljno kompetentnim da iznosim svoje mišljenje ovde na ovome forumu u bilo kojoj temi o psima.
.. šta vi to od pasa imate, koje pse gajite, da vidimo vašu web stranicu sa psima, dokažite nam da ste kompetentni da iznosite svoje stavove i mišljenja proizišla iz iskusta stečenog kro zajednički život sa psima.

Hej Zeljko iliti Pachino, ovo je forum a ne naucni skup, tu ljudi koji vole zivotinje iznose svoje stavove, svidjali se oni tebi ili ne, sto s kompetencijom nema ama nikake veze. Ko oce bit anoniman omoguceno mu je i to, pa ako mislis da sam ja u krivu a ti mi napisi argumentirano zasto, a ne "sta ja imam itd.", to obicno potezu ljudi kojima ponestane argumenata. Nemam ovdje potrebu pisati o svojim psima, ni reklamirati njih ni sebe, ni njihove izlozbene uspjehe, prodavat stence itd...sve je to na mojoj stranici koju isto tako ne osjecam potrebu ovdje reklamirat niti smatram da bih imao veci "kredibilitet" da to ucinim. Ovdje razmjenjujemo misljenja, a iskustva iz zajednickog zivota s psima imaju mnogi, ne samo uzgajivaci. Smile
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 8:47
Subject: Re: kupiranje
avallu piše:
.. neki se stvarno nebi smjeli mjesati u ono sto neznaju.
Pa na ovaj nacin ce odredjene pasmine biti stvarno zakinute.
Ne mogu zamisliti dobermana sa usima i repom,i slicne pasmine.To je stvarno izivljavanje,

a? sta to ne znamo? kak se reze rep i usi i zasto?
kako zakinute?
to sto ti ne mozes nesto zamisliti mogu samo protumacit tako da to nisi ni vidio, sto znaci da si jako malo pasa vidio il da imas predrasude. Ako ti se ne svidja, pa ne moras drzati niti jednu od tih pasmina, a mozes i kupirati kak hoces i uzivat u vizualnom. Smile
pachino - Srijeda 10.01.2007. 11:01
Subject:
mimica piše:
pachino piše:
.. šta vi to od pasa imate, koje pse gajite, da vidimo vašu web stranicu sa psima, dokažite nam da ste kompetentni da iznosite svoje stavove i mišljenja proizišla iz iskusta stečenog kro zajednički život sa psima.

Hej Zeljko iliti Pachino, ovo je forum a ne naucni skup, tu ljudi koji vole zivotinje iznose svoje stavove, svidjali se oni tebi ili ne, sto s kompetencijom nema ama nikake veze. Ko oce bit anoniman omoguceno mu je i to, pa ako mislis da sam ja u krivu a ti mi napisi argumentirano zasto, a ne "sta ja imam itd.", to obicno potezu ljudi kojima ponestane argumenata. Nemam ovdje potrebu pisati o svojim psima, ni reklamirati njih ni sebe, ni njihove izlozbene uspjehe, prodavat stence itd...sve je to na mojoj stranici koju isto tako ne osjecam potrebu ovdje reklamirat niti smatram da bih imao veci "kredibilitet" da to ucinim. Ovdje razmjenjujemo misljenja, a iskustva iz zajednickog zivota s psima imaju mnogi, ne samo uzgajivaci. Smile

Svako ima pravo da slobodno iznese svoje mišljenje, i dok je tako, dobro je, tu se slažemo.međutim nema svačije mišljenje istu težinu.
Navešću ti samo jedan primer:
Neki moji prijatelji koji treniraju u teretani godinama kada god se pojave u društvu onako snažni i mišićavi oko njih se okupe mladići puni pitanja i željni njihovog mišljenja o treninzima, tehnikama, ... kako da dođu do takvog tela.Zašto baš od njih traže mišljenje? Zato što svaka njihova reč ima težinu.Redovno pišu i za jedan cenjeni časopis gde njihovo mišljenje ima visoku cenu.
Oni imaju i svoj forum na netu, tu su teme vezane za treninge, tehnike, da li koristiti stimulanse ili ne itd.I nas dvoje možemo slobodno iznositi svoje mišljenje na tom forumu, niko nam ne brani, ali naše mišljenje je bezvredno To što mi volimo taj sport, što smo zaljubljeni u njega nije dovoljno da naše mišljenje neko uvažava, da mu pridaje značaj.
Tako isto i mnoge sa ovoga foruma koji vole pse, i zaljubljeni su u iste ali samo na slici i u tuđem dvorištu, potsećam da mogu da pišu šta hoće ali njihova reč je prazna, bezvredna, napisana iz dosade, nema težinu
tanjanja - Srijeda 10.01.2007. 11:43
Subject:
Ostro, ali istinito...
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 12:06
Subject:
pachino piše:
Zašto baš od njih traže mišljenje? Zato što svaka njihova reč ima težinu.Redovno pišu i za jedan cenjeni časopis gde njihovo mišljenje ima visoku cenu.
Tako isto i mnoge sa ovoga foruma koji vole pse, i zaljubljeni su u iste ali samo na slici i u tuđem dvorištu

Pachino, opet! navodis primjer sporta koji covjek prakticira na sebi, ima rezultat, kako je do njega dosao i sta radi je druga stvar (sta god radi sebi radi), naravno da moze rec kolko je na koji nacin trenira pred natjecanje, sta jede itd, po svom iskustvu. Sve to stoji. Isto kao sto ce onaj ko se bavi radom s psima znat rec kako je sta psa naucio, e sad jel to ok il sta je sve pas moro proc za to, opet druga prica. Isto kao sto ces ti rec kako recimo pripremas psa za izlozbu, trimas, il cime ti hranis itd....pa to tvoje iskustvo ljude zanima iz raznoraznih razloga, ne bi li nesto i naucili iz toga.
Ovdje vecina ljudi koji se javljaju ima pse, a ovo je topic o kupiranju i (ne)svrsishodnosti istog, jer psi se ne kupiraju jer bi inace bili bolesni itd, vec zato sto se to (nekim) ljudima estetski svidja (ko sto rece ovaj ranije, tak su "opasni" i nis ne vrijede ak imaju usi i rep) i kao takvo smatram ga potpuno bezrazloznim sakacenjem. Pa sad, ako sam ja recimo uzgojio nekoliko legala pasmine koja se uvrijezeno kupira (rep usi), po cemu sad moja rijec ima neku vecu tezinu? Mogu jedino rec svoje iskustvo s tim, kak je to kad moras pazit da kuja ne razlize savove, pa patit stene opet ako to napravi, pa kolko im treba da nakon kupiranja uha dodju k sebi, kolko jos bauljaju od anestezije, kolko pracku nose s flasterima (jer boze moj uho je moderno visoko, elegantno, bas prati glavu, al dal ce hrskavica to popratit ne zna se), mogu rec da su svi imali dobre repove, ravne bez lomova i da bi s njima isto tako bili sretni. Sve u svemu mislim da je to bezrazlozno maltretiranje pasa, s cesto neizvjesnim ishodom pa i zdravstvenim rizikom a vlasnicima je ionako najbitnije sta mu je u glavi, jer zbog toga ovisi kak ce i zavrsit. Izlozbe su prolazna stvar u zivotu svakog (izlozbenog) psa. Mozda ja na to ne gledam uvrijezeno "kinoloski", jer ako mi kuja recimo zavrsi na carskom rezu jer ne moze drukcije, ja ju sigurno necu vise nikad parit, jer mi je pomisao da zivotinju koju volim trebam podvrgnut (rizicnoj) operaciji zbog toga jer ja zelim stence ne bil se dokazo na izlozbi, pa "unaprijedio pasminu" - grozna. Isto tako mislim da mnogi uzgajivaci svoje pse jednostavno eksploatiraju, na taj nacin da im vrijede samo dok nesto od njih imaju (osobnu promidjbu i lovu) a inace good bye, sto se zove udomit, mijenjat itd (mislim na odrasle pse), rijesit se usta koja nis ne doprinose i pri tome smisljaju prikladne pricice. Oprosti, al rijec takvih bas mi i ne vrijedi, oni nemaju ljubimce, u motive necu ulazit. Rijec "uzgajivac" vrlo je sirokog pojma, a iza se kriju i ljudi za koje smatram da pse ne vole. Pretpostavljam da si i ti upoznat s takvima.
pachino - Srijeda 10.01.2007. 13:40
Subject:
To sto sada pisete je gomila ničega.Nekada je bolje ništa ne pisati.
Ne radi se ovde da li je nešto humano ili ne, o tome ćemo kasnije kada utvrdimo ko je ovde pravi, kompetentan učesnik u diskusiji a ko piše iz dosade i reda radi.

Niste čak dali ni odgovor na jednostavno pitanje:

Da vas psetim pitanje je bilo za:FoltosNemo, Dee, Mimica,....

Ajde da vidimo šta vi to od pasa imate, koje pse gajite, da vidimo vašu web stranicu sa psima, dokažite nam da ste kompetentni da iznosite svoje stavove i mišljenja proizišla iz iskusta stečenog kro zajednički život sa psima?

Želite da mi dokažete da je zabrana kupiranja dobro došla, da je kupiranje ne humano, da treba u vezi toga da imam drugačije mišljenje itd. Question Ili možda grešim.Ajde da vidim odgovor.
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 14:57
Subject:
pachino piše:
Ne radi se ovde da li je nešto humano ili ne.......
ko je ovde pravi, kompetentan učesnik u diskusiji a ko piše iz dosade i reda radi.

upravo o tome se radi, ali ocito ti ponestalo streljiva, pa cu ponoviti - kupiranje je u najvecem broju slucajeva nepotreban zahvat koji se provodi iskljucivo radi estetike. To je cinjenica, a ti ju pobi, nemoj se vadit na to ko sam i bla bla. Cinjenica je isto tako da je pas, bilo koji od tih pasmina, lijep i s usima i repom, a ako je los primjerak nece mu pomoc ni kupirane usi i rep.
Pa tvoje pitanje glede "kompetencije" ama nimalo ne razumijem od jednog starog forumasa, zar je samo "uzgajivac" imenom i prezimenom, pasa koji se kupiraju mjerodavan da o tome iznese svoje misljenje? Cool
LaRa.2311 - Srijeda 10.01.2007. 15:17
Subject:
mimica piše:
pachino piše:
Ne radi se ovde da li je nešto humano ili ne.......
ko je ovde pravi, kompetentan učesnik u diskusiji a ko piše iz dosade i reda radi.

upravo o tome se radi, ali ocito ti ponestalo streljiva, pa cu ponoviti - kupiranje je u najvecem broju slucajeva nepotreban zahvat koji se provodi iskljucivo radi estetike. To je cinjenica, a ti ju pobi, nemoj se vadit na to ko sam i bla bla. Cinjenica je isto tako da je pas, bilo koji od tih pasmina, lijep i s usima i repom, a ako je los primjerak nece mu pomoc ni kupirane usi i rep.

slazem se sa mimicom, mene samo interesuje da li oni koji toliko zude za tim kupiranjem vole svog psa vise sada kada je kupiran nego kada je imao bogom dane usi koje iz nekog razloga nisu mogli gledati svojim ocima???
avallu - Srijeda 10.01.2007. 15:29
Subject: Kupiranje
Evo slika mog stenca Americkog Stafordskog Terijera koji nema kupirane usi , ima 7 mjeseci i mislim da sasvim dobro izgleda i sa usima.Ipak moram naglasiti da sam osobno za to da se kupiranje izvodi kao i do sada i da od toga stvarno nebi trebalo stvarati buku.Iako mislim ostali oblici vadjenja glasnica ,cupanja noktiju ,sterilizacija ,kastriranja jadnih zivotinja i sl. po mome spadaju u teske oblike izivljavanja nad zivotinjama i uopce nisu na niti jedan nacin opravdani,dapace to je cista ljudska poruka vremena u kojem zivimo,kada se izokrecu prave vrijednosti zabranite kupiranje usiju da psi izgledaju sto nakaznije ,ali zato je dozvoljeno sterilizirane ,kastriranje i slicna izivljavanja navodnih ljubitelja.Da naravno dobijemo konacni cilj sto vec imamo u velikom postotku naravno kod ljudi nakazne ljude bez karaktera ,osobnosti i svih onih osnovnih ljudskih vrjednosti,tako naravno po njihovom treba i sa psima unistiti sve sto vrijedi ,ubiti im kao prvo karakter pa onda i izgled.Ja osobno uzgajam pasminu Americkih Bandoga i svima cu rezati usi dok god budu postojali, i raditi na njihovom karakteru cuvarskih pasa,a ne stvarati od njih zombije,nakaradnog svijeta kojeg stvaraju poremeceni pedofili,i zla pod krinkom lazne moralnosti,i humanosti.Pozdravljam sve one iskonske i prave vrijednosti !!!

ninaa - Srijeda 10.01.2007. 16:26
Subject:
mimica piše:
ninaa piše:
kako bi bilo da ostavimo sa ovakvim ušima(spuštenim,klempavim nepravilnih položaja) na izložbi pred sudcem ,,pa se zapitaj.

na svu srecu od ukupne populacije pasa samo mali dio je izlozbeni, i vlasnicima nije zivotni cilj s psom pobjedit na izlozbi, inace im ne vrijedi. Cool

Vidim da nismo u valjnoj duljini.

Napisat ću jedan primjer.
Kad spomeneš da te ne zanima rodovnik niti izložbe,ali se zapitaj za druge vlasnike,uzgajivače koji se bave izložbom,uzgojem.

Kako će oni recimo ti ili ja ili neko drugi,,,želi psa voditi na izložbu da bi taj isti pas mogao imati potomstvo,jednom mora ići na izložbu bio CAC,CACIB ili obična smotra za dobivanje uzgojne dozvole e sad se zapitaj oče li taj isti pas proči na izložbi ili smotru zbog "krivog uha" koji vlasnik ili sam uzgajivač se potrudio da se lijepi uši pravilnog oblika i nije mu uspijelo ,,,a sa druge strane "zabranjeno uši kupirati" a želi ga odvesti na izložbu i na kraju pas je dobio ocjenu 4 a nema nikakvu titulu i što sad Exclamation

Šta misliš,,,si bio/la na izložbi si doživio takve Question
Bi li ti osobno vodio/la takve pse.
A konkurencija ima savršene uši i to klempave u ružino a tvoj nema a potrudio si se da bude ,,,ima sve TOP ,anatomija,glava i sve naj a uši katastrofa Question
Za razliku jednog ili dva psa u konkurencijii.

Baš bih volila to viditi na izložbi kako bi vlasnik vidio svog psa ili uzgojni primjerak to doživit,,, zamisli "ZBOG UHA".

I to važi one pse koji se kupiraju a to najveći problem je doberman,boxer i stafford Wink
Dee - Srijeda 10.01.2007. 16:34
Subject:
pachino piše:
Želite da mi dokažete da je zabrana kupiranja dobro došla, da je kupiranje ne humano, da treba u vezi toga da imam drugačije mišljenje itd. Question Ili možda grešim.Ajde da vidim odgovor.

...gle...nemam ja nikaj protiv kupiranja ako je pas bolestan ili ako se izvodi na izložbe...stvarno nemam nikaj protiv toga...
...ali neki ljudi...eh, neki ljudi stvarno rade takve stvari svojim psima da ti se od toga digne kosa na glavi...
pachino - Srijeda 10.01.2007. 16:41
Subject:
Streljiva imam imam u beskraj, ne brini o tome, već mi odgovori kratko i direktno na bar deo od postavljenih pitanja.
Ti me pitaš ja ti odgovorim.
Ja tebe pitam ti ne odgovoriš već pitaš.Zašto? Zato što neznaš odgovor. pa onda vrdaš.
Pošto ne umeš da mi odgovoriš na sva moja pitanja, odgovori mi bar na poslednje.Bar probaj.

Ponavljam jednostavno pitanje za mimicu i slične, pokušajte da mi odgovorite isto tako jednostavno direktno i kratko.

Pitanje

Želite da mi dokažete da je zabrana kupiranja dobro došla, da je kupiranje ne humano, da treba u vezi toga da imam drugačije mišljenje itd. Ili možda grešim ?Question .Ajde da vidim odgovor.
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 18:25
Subject: Re: Kupiranje
avallu piše:
Iako mislim ostali oblici vadjenja glasnica ,cupanja noktiju ,sterilizacija ,kastriranja jadnih zivotinja i sl. po mome spadaju u teske oblike izivljavanja nad zivotinjama

kod ljudi nakazne ljude bez karaktera ,osobnosti i svih onih osnovnih ljudskih vrjednosti,....a ne stvarati od njih zombije,nakaradnog svijeta kojeg stvaraju poremeceni pedofili,i zla pod krinkom lazne moralnosti,i humanosti.Pozdravljam sve one iskonske i prave vrijednosti !!!

zgodan staf, i lanac. ti bi prvo morao rasclanit odredjene zahvate i zasto se uopce rade, zasto se i u kojim slucajevima preporuca kastracija bez obzira muzjak zenka i ne trpat ih u isti kos. Srecom, ljudima su psi puno vise od strasnih cuvara jos strasnijeg karaktera. Valjda zato na svakom koraku vidim bandoga i slicne. Stalno nesto pedofile spominjes, zasto?
avallu - Srijeda 10.01.2007. 18:45
zato mimica sto pouzdano znam da ih ima svugdje pa tako znam i odgovorno tvrdim za neke na ovom forumu ako te bas zanima,a nemoj ti meni govoriti sto ja imam rasclanjivati Pachino vam je postavio jednostavno pitanje jos nitko od pametnih ukljucujuci i tebe nije odgovorio na jednostavno pitanje,sve nesto letis okolo i izbjegavas odgovor,pokusavas prebaciti temu i sl. psi su na lancu od svog postanka ,neki u dvoristu ,neki u kuci kao moji psi i sl. hoces li im ti prosvjetliti um tim glupostima,zbog tako neodgovornih ljudi se i dogadjaju nesrece,jer prodaju borbene pasmine pod pricom to su maze to su psi koje svatko moze razvlaciti i sl.Jesu oni maze ali nisu i samo maze vec imaju svoj karakter i genetski kod i na to treba ukazivati takodjer.A ne pricati gluparije !!!
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 18:48
Subject:
ninaa piše:
,,,želi psa voditi na izložbu da bi taj isti pas mogao imati potomstvo,jednom mora ići na izložbu bio CAC,CACIB ili obična smotra za dobivanje uzgojne dozvole e sad se zapitaj oče li taj isti pas proči na izložbi ili smotru zbog "krivog uha"
anatomija,glava i sve naj a uši katastrofa Question
I to važi one pse koji se kupiraju a to najveći problem je doberman,boxer i stafford Wink

Nema ama bas nikakve prepreke da zbog uha bilo koji od tih pasa ne dobije odlicnu ocjenu a kamo li uzgojnu dozvolu, ne brkaj. Nikakva mu titula ne treba za to, a ovisi o konkurenciji os dobit il ne titulu, pa ak si sam eto ti srece s bilo cim. Staford s (polu)uspravnim usima, klempavim, kupiranim itd, a ima zbilja svakakvih. isto tako i ostali. Ako je anatomski dobar pas, usi i rep, pogotovo kod ovih frisko (ne)kupiranih nemaju nikakve veze. moze i da fali zuba (staford) i da je zagriz kljestast, cak i predgriz laksi, pa sad od usiju kao najveca prepreka? nece bit.
A ako hoces puno izlagat i bit prilicno siguran, onda si kupis poluodraslog psa, jer djaba ti usi i rep ak drugo bas ne stima Smile pa si bezeciras dobrog hendlera, i jos svasta nesto, to ti je vec nauka ... Smile
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 18:59
Subject:
pachino piše:
Želite da mi dokažete da je zabrana kupiranja dobro došla, da je kupiranje ne humano, da treba u vezi toga da imam drugačije mišljenje itd. Ili možda grešim ?Question .Ajde da vidim odgovor.

jel to pitanje? pa odgovorio sam ti vec nekolko puta zasto sam za zabranu, protiv sam sakacenja zdravih zivotinja iskljucivo u estetske svrhe. Da jos jednom napisem?
Sto se tice tvog misljenja, tvoje je, ni u sta te ja ne ubjedjujem nit mi je bitno. Smile
ninaa - Srijeda 10.01.2007. 21:09
Subject:
mimica piše:
ninaa piše:
,,,želi psa voditi na izložbu da bi taj isti pas mogao imati potomstvo,jednom mora ići na izložbu bio CAC,CACIB ili obična smotra za dobivanje uzgojne dozvole e sad se zapitaj oče li taj isti pas proči na izložbi ili smotru zbog "krivog uha"
anatomija,glava i sve naj a uši katastrofa Question

Nema ama bas nikakve prepreke da zbog uha bilo koji od tih pasa ne dobije odlicnu ocjenu a kamo li uzgojnu dozvolu, ne brkaj. Nikakva mu titula ne treba za to, a ovisi o konkurenciji os dobit il ne titulu, pa ak si sam eto ti srece s bilo cim. Staford s (polu)uspravnim usima, klempavim, kupiranim itd, a ima zbilja svakakvih. isto tako i ostali. Ako je anatomski dobar pas, usi i rep, pogotovo kod ovih frisko (ne)kupiranih nemaju nikakve veze. moze i da fali zuba (staford) i da je zagriz kljestast, cak i predgriz laksi, pa sad od usiju kao najveca prepreka? nece bit.
A ako hoces puno izlagat i bit prilicno siguran, onda si kupis poluodraslog psa, jer djaba ti usi i rep ak drugo bas ne stima Smile pa si bezeciras dobrog hendlera, i jos svasta nesto, to ti je vec nauka ... Smile

Jesi ikad bio na izložbi?
Jesi ikad vidio takve?
Jesu li psi dobro prošli?

Po tvome se vidi da nikad nisi bio na izložbi da ga sam handlaš Exclamation

PS: za takozvanog "profesionalnog handlera" koji olako prolazi na izložbi a pas nikakav i prolazi to se odma vidi da su šuškali novce Wink namješteno .
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 21:40
Subject:
ninaa piše:
Jesi ikad bio na izložbi?
Jesi ikad vidio takve?
Jesu li psi dobro prošli?
"profesionalnog handlera" koji olako prolazi na izložbi a pas nikakav i prolazi to se odma vidi da su šuškali novce Wink namješteno .

jako puno puta
puno puta
jesu
hendler ti nece ni uzet svasta za vodit, prvo ti je da trebas dobrog psa, a to sam ti i napiso Smile
pachino - Srijeda 10.01.2007. 22:21
Subject:
Vidiš mimice ne znaš da odgovoriš na prosto pitanje, nisi odgajivač, ne držiš pse, nisi iz pseće branše uopšte kao ni FoltosNemo a komentarišete i dajete svoje mišljenje o kupiranju repa i ušiju.Veruj mi nemate pojma o čemu pričate.
Sada ću vam odgovoriti na pitanje koje niste ni shvatili a kamo li snašli znanja za odgor.

Sada kada su u hrvatskoj usvojili zakon o zabrani kupiranja, sada ste se setili da kao eto i vi kritikujete mene i meni slične koji imamo pasmine kojima se kupiraju repovi i uši, sad ste odjednom kao nešto postali gadljivi na sve to, pa ste sebe svrtali u dobre a nas u loše momke.

Pazi sadai dobro čitaj:
Eek Eek Držim i odgajam patuljaste šnaucere, svi moji psi su besprekorno odnegovani, žive samnom u kući, spavaju na trosedima i po foteljama, redovno ih šetam i istrčavam, maksimalna higijena pored ostalog i redovno pranje zuba minimum dva puta nedeljno u medjuvremenu ide gel protiv zubnog kamenca itd. mojim psima
ne kupiram ni rep ni uši a nije zakonom zabranjeno, niko mi ne brani da to uradim.
Šta ćemo sada, ko je ovde human a ko glumac.

ovo su moji psi:
a koji su vaši psi gospodo
Anonymous - Srijeda 10.01.2007. 23:01
Subject:
pachino piše:
Sada ću vam odgovoriti na pitanje koje niste ni shvatili a kamo li snašli znanja za odgor.
Sada kada su u hrvatskoj usvojili zakon o zabrani kupiranja, sada ste se setili da kao eto i vi kritikujete mene i meni slične koji imamo pasmine kojima se kupiraju repovi i uši, sad ste odjednom kao nešto postali gadljivi na sve to, pa ste sebe svrtali u dobre a nas u loše momke.

ja tebe covjece uopce ne kuzim opet sta oces rec, il imas poteskoca s citanjem? Rekao sam zasto sam protiv kupiranja i neka se zabrani. Jel jos trebam ponovit? Kakve visine, kakva gadljivost, o cemu ti to? Ja znam sta ti imas i tvoje pse, to si vec obznanio, to nije ovdje tema, al neka si se pohvalio. A ti si od onih koji donose zakljucke ne iz onoga sto procitaju ovdje, vec sto si umisle izgleda. Ne znas jesam li ili nisam, ali je li to bitno? Ja zakljucujem samo iz onoga sto neko tu pise i ne moram znat broj cipele da bih o necemu razmijenio misljenje. Zato i postoje forumi.
Ne znam sta si se okomio na FoltosNemu, pa vidi se da voli pse, cemu taj stav s visine? E da, na koje ti to nama pitanje odgovaras zapravo? Rolleyes
pachino - Srijeda 10.01.2007. 23:52
Subject:
mimica piše:

...E da, na koje ti to nama pitanje odgovaras zapravo? Rolleyes

He he, pa po onome što si do sada pisao nije ni bilo za očekivati da ćeš razumeti.E tu ti ja već ne mogu pomoći.

-Ja kada tebe pitam nešto prosto , ti odgovaraš okolo naokolo na kraju ne znaš ni šta sam te pitao, niti mi odgovoriš na pitanje.
-Kada ti mene nešto pitaš očekuješ jednostava i prost odgovor koji ćeš čak i ti razumeti Rolleyes

Mora da postoji nekakav reciprocitet u mojim i tvojim pitanjima i odgovorima onda možemo razumno da diskutujemo.
gatonero - Četvrtak 11.01.2007. 0:24
Subject:
Kupiranje je OPERACIJA, AMPUTACIJA, i sigurno je da boli, i sigurno je da većini pasa ne treba, ako se kupira isključivo iz estetskih razloga. Izložbenim psima i kućnim ljubimcima, kupiranje treba isto kao obrezivanje djevojčicama u Africi, rezanje donje usne i istezanje vratova ženama metalnim prstenovima nemam pojma gdje, isto kao i plastične operacije djevojčicama od 10 godina. Samo zato što su nekom tako ljepši???

Ako želiš tetovažu, piercing, vrat ko u žirafe, 2 rebra manje nego si ih dobio rođenjem, ili promjenu spola, ok, obavi to ako želiš, ako si punoljetan, i sposoban odlučivati sam o svojoj sudbini, ali nemoj to raditi svojoj djeci, pusti ih da odrastu i odlučuju sami za sebe.

Ako netko želi psa sa uspravnim ušima ili kratkim repom zar nema dovoljno vrsta koje imaju te karakteristike i bez noža???
pachino - Četvrtak 11.01.2007. 1:26
Subject:
Još jednom, jer nešto vam baš neide da odgovorite

FoltosNemo, Dee, Mimica, gatonero....
Ajde da vidimo šta vi to od pasa imate, koje pse gajite, da vidimo vašu web stranicu sa psima, dokažite nam da ste kompetentni da iznosite svoje stavove i mišljenja proizišla iz iskusta stečenog kroz zajednički život sa psima. Question

Da možda niste stali u zaštitu nekog napuštenog psa, pa ga stavili pod svoju zaštitu u svoj dom, ili možda više njih, ili možda volontirate redovno u nekom azilu za pse ili...?
Ne rčunanjajući to što samo volite pse i što vam je dosadno, to vas ne čini kompetentnim i vašem mišljenju ovde ne daje nikakvu težinu i vrednost
Ajmo, dajte odgovore, ali ne kao do sada.

Imati li psa ili pse kojem ste odbili da radite kupiranje ili slične zahvate?
Imate li vi uopšte pse?
Imate li vi uopšte kućnog ljubimca o kojem se starate i kojeg negujete?
avallu - Četvrtak 11.01.2007. 2:00
Pozdrav Pachino ,stvarno bi bilo lijepo da neki od gore navedenih pokazu bar jednog svog psa o kojem se tako svesrdno brinu pa mozda ljudi stvarno imaju psa i da vidimo dali ima kupirane usi ili rep ili ne,mozda su njihovim ljubimcima kupirane usi ,al nema veze to je vjerovatno bilo prije uvodjenja ovog zakona u hr.mozda su ljudi sada postali mnogo humaniji pa to nebi radili Hmm
Anonymous - Četvrtak 11.01.2007. 9:24
Subject:
pachino piše:
nešto vam baš neide da odgovorite
to vas ne čini kompetentnim i vašem mišljenju ovde ne daje nikakvu težinu i vrednost
Imate li vi uopšte pse?

vrludas, skoncentrisi se Very Happy
od vegana, srna do bildera, pohvalio si se cukama, brines, pazis, na izlozbe ides, al o kupiranju zasto il zasto ne nis nisi reko Cool
al fala ti sto si me (nas) udostojio svojih kompetentnih rijeci velike tezine i vrijednosti Klanjam se
Anonymous - Četvrtak 11.01.2007. 9:31
Subject: Re: kupiranje
avallu piše:
zato mimica sto pouzdano znam da ih ima svugdje pa tako znam i odgovorno tvrdim za neke na ovom forumu ako te bas zanima

teska optuzba kojom nije za salit se, mupovce jako zanima, a ti si ko savjesni gradjanin prijavio naravno
pachino - Četvrtak 11.01.2007. 12:20
Subject:
mimica mimica, daj malo bar pokušaj pratiti sta ljudi ovde pišu, probaj da pročitaš više puta isti post, vrati se koju stranicu u nazad pa malo analiziraj, ako i to ne pomogne onda ...
I kada nešto citiraš onda to i komentariši.

Ja baš detaljno čitam sve postova, evo ponovo sam sve pročitao od prve do zadnje strane ali nikako da nađem gde ste pisali o tomekoje pse imate, šta odgajate i negujete, kome pružate topli dom ili i ja ne čitam dataljo, probajte me pdsetiti gde to beše napisano.
LaRa.2311 - Četvrtak 11.01.2007. 13:02
Subject:
Imate li psa ili pse kojem ste odbili da radite kupiranje ili slične zahvate?
Patuljastog pinca, nisam joj kupirala rep
Imate li vi uopšte pse?
Da, imam patuljastog pinca.
Da imam patuljstog pinca i dvije tigrice.[/b]

Nemoj me pogresno shvatiti ali prva ja nisam dosla da se ovdje reklamiram i ako vec nisam kupirala rep svojoj Minnie zasto bih stavljala sliku i dokazivala kako ona meni prekrasno izgleda i sa repicem. Divno je to sto ti imas svoju web stranicu sa psima, ali nema je svako, niti je to neko mjerilo ljepote, njege i brige za psa. Fotografija pokaze samo ono sto hocemo da pokaze, pa smatram da i nije bitna da bi neko razmatrao da li je moj ili bilo ciji drugi pas njegovan, lijepo odrzavan, zdrav itd. Tako da ovi postovi idu u nekom drugom smjeru. Moje je misljenje da ne treba kupirati pse, oni ne mogu odluciti zele li biti kupirani ili ne, nije im od vaznosti za zdravlje, pa se na kraju sve svede na to da vlasnik psa ne moze gledati usi spustene, vec zivotinju izlaze boli, a samo zbog estetskih razloga. Takodjer, kada kazem svoje misljenje ne treba da ga sto puta ponavljam, jer to je moj stav, a sigurno nisam podlozna konformizmu pa je onda pisanje 100 postova na istu temu ne samo dosadno vec i bespotrebno.
pachino - Četvrtak 11.01.2007. 13:59
Subject:
1.Fotografije su poslužile samo da pokažem da mi psi nisu kupirani.Da sam ih hteo reklamirati postavio bih veće fotose a ne ove veličine avatara i to sa propratnim tekstom ispod svake.

2.Kao što vidiš i ja odgajam nekupirane pse, i isto su mi po mom ličnom ukusu predivni i ništa manje lapši nego kupirani.

3.Nekada od nekoga moraš uporno tražiti odgovor da bih njemu i drugima dokazao da je "ni za dije nije"
Zato je pisanje sto postova na istu temu potrebno da na površinu isplivaju foliranti, oni koji nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa kućnim ljubimcima a kamoli sa psima(mimica i slični).

4. Pa kada veđ odgajam i volim ne kupirane pse zašto sam onda tako kritičan prema onima koje sam prozvao( FoltosNemo, Dee, Mimica,gatonero....) a koji su za ne kupiranje?
Zato što su oni apsolutno ne kompetentni da o tome upšte iznose svoje "mišljenje" ili ako ga već iznose da drugima pokažem da je bezvredno, ništavno, da pravi ljubitelji pasa "keraroši", a ne nikogovići, treba međusobno da razmenjuju svoje stavovei i mišljenja o tome " za ili protiv kupiranja"
LaRa.2311 - Četvrtak 11.01.2007. 15:21
Subject:
Poenta je u tome da ako se svadjas s njima ili raspravljas nista neces postici. Ti ces svoje pse i dalje drzati sa nekupiranim usima i repicima, jel tako? Ti znas svoje razloge zasto to ne radis, bas kao i ja svoje zasto to ne radim. Dokle god bude nekupiranih i bespotrebno sjeckanih pasa, to je super pa bez obzira da li oni to rade iz humanih razloga ili je to samo zato sto je to u modi. tako da se ne opterecujes puno sa tim sta su pravi razlozi necijeg ponasanja, am I right?
ninaa - Četvrtak 11.01.2007. 16:20
Subject:
Šnaucer,patuljasti pinč,rotvajler i boxer,,,njima uši mogu lijepo stajati,pogotovo najlipše šnauceru i rotvajleru.

Ali kod staforda,ajde može proči ima neke primjerke kojima lipo stoje u (ružino) ali kod dobermana,katastrofa.

Na šta li vam to liči Eek

Ja sam takvog vidila.
Da ste ljubitelj dobermana bi ste li ostavili takvog??
pachino - Četvrtak 11.01.2007. 16:58
Subject:
Samo da ne zaboravim da dam svoje lično mišljenje na temu kupiranja.
Protiv sam zabrane kupiranja, naročito repa.
Zašto neke odgajivače i vlasnike savetujem da ne kupiraju ni rep ni uši? Zbog toga da bi svoje pse mogli izlagati bilo gde i tamo gde je kupiranje zabranjeno
Zašto ja svojim psima ne kupiram ni rep ni uši?
Iz istog razloga.

Na Patuljaste Šnaucere sam se već privikao, meni su lepi i ovako, ali nekupiran Doberman je katastrofa, a i staford i bogser, ostali tu i tamo.

Lovački psi su izuzeti? Zašto?
Zato što i zakonodavac lovi, pa da ne dođe kao do povrede repa psa pripitim lovcima dok ubijaju ono malo životinja što je još preostalo u šumi i ataru.
Dee - Četvrtak 11.01.2007. 17:09
Subject:
pachino piše:

Imate li vi uopšte pse?

imala sam psa i uopće nisam namjeravala raditi mu kupiranje ili slične zahvate ali to ne znači da imam nekaj protiv toga.

imala sam njemačkog ovčara sve do nedavno ali ga je susjed (ubojica) otrovao. Tuzan

imam kućnog ljubimca, perzijskog mačka (Siwko se zove). brinem se za njega i njegujem ga i on je za mene puno više od kućnog ljubimca.
Dee - Četvrtak 11.01.2007. 17:10
Subject:
btw...nemam nikaj protiv kupiranja ako je pas bolestan ili nešto...
Amani - Četvrtak 11.01.2007. 18:07
Subject:
Moram da komentiram temu: za mene osobno doberman koji nema kupiran rep i uši ne liči baš previše dobro. To je pas koji treba izgledati veličanstveno, a ovak bi izgledao kao neka beba. Ovo se vama ne treba sviđati , ali je za mene tako...
gatonero - Četvrtak 11.01.2007. 23:07
Subject:
pachino piše:
Samo da ne zaboravim da dam svoje lično mišljenje na temu kupiranja.
Protiv sam zabrane kupiranja, naročito repa.
Zašto neke odgajivače i vlasnike savetujem da ne kupiraju ni rep ni uši? Zbog toga da bi svoje pse mogli izlagati bilo gde i tamo gde je kupiranje zabranjeno
Zašto ja svojim psima ne kupiram ni rep ni uši?
Iz istog razloga.

Čovječe pa ti si naš, iza svih ovih napada i prozivanja krije se jedno toplo ljudsko biće koje bi prije kupiralo uši sebi nego svom psu! Bez obzira na razloge! A kompetencija za iznošenje mišljenja? Svatko ima pravo na svoje mišljenje bez obzira na tvoje mišljenje o nečijem mišljenju i tvoje mišljenje (ili bilo čije mišljenje) o njegovoj stručnosti da iznese svoje mišljenje o temi o kojoj pričamo. Ne radi se o konačnoj i neopozivoj presudi, radi se o mišljenju.

Evo i mog mišljenja na temu kupiranja:

Protiv sam kupiranja i ušiju i repa, nisam za to da se zakonom zabrani kupiranje, neki vlasnici pasa obavit će kupiranje bez obzira na zakon. Bolje da kupiranje odradi veterinar u vet. ambulanti, pod anestezijom, nego da se takvi zahvati obavljaju kod „znalaca“, gumicama, škarama, sjekirama bez anestezije.

Pas ljepši sa kupiranim ušima? Je, istina je, ljepši je isto kao što je avlijaner postao odličan lovac na štakore zato što mu je vlasnik sjekirom odvalio pola repa.
shih-tzuica - Petak 12.01.2007. 9:36
Subject:
ma ja se u potpunosti slažem,ja bih to također zabranila,pasi su slađi i lijepši bez kupiranih ušiju.Onako sa kupiranim ušima(pr.pitbull)izgledaju glupo i uši su im tako gadno okidane!
Anonymous - Petak 12.01.2007. 11:31
Subject:
shih-tzuica piše:
ma ja se u potpunosti slažem,ja bih to također zabranila,pasi su slađi i lijepši bez kupiranih ušiju.Onako sa kupiranim ušima(pr.pitbull)izgledaju glupo i uši su im tako gadno okidane!

to da li su lješši ili slađi sa ili bez kupiranim ušima je individualno,ali da pas izgleda glupo sa kupirani ušima je glupost.
nemoj mislit da imam nesto protiv tebe,ali mrzim kad se klinci filozofiraju i prave se pametni a pišu gluposti.
Anonymous - Petak 12.01.2007. 13:38
Subject:
pachino piše:
1.Fotografije su poslužile samo da pokažem da mi psi nisu kupirani.
...da pravi ljubitelji pasa "keraroši", a ne nikogovići, treba međusobno da razmenjuju svoje stavovei i mišljenja o tome " za ili protiv kupiranja"

pojasnio si i zasto nisu kupirani, na to te zakon natjero u drugim zemljama gdje zelis izlagati (ili gdje ti moze stene zavrsit), posve razumljivo.
Zasto si protiv zabrane, ako su po tvom ukusu predivni s usima i repom?

prosla baka s kolacima, u Engleskoj vec jako davno, na kontinentu prije par godina, a nece izgleda ni tu kod nas omanit Smile
pachino - Petak 12.01.2007. 14:35
Subject:
mimica piše:

pojasnio si i zasto nisu kupirani, na to te zakon natjero u drugim zemljama gdje zelis izlagati (ili gdje ti moze stene zavrsit), posve razumljivo.

Normalno, moraš biti prilagodljiv.
mimica piše:

Zasto si protiv zabrane, ako su po tvom ukusu predivni s usima i repom?

Predivni su mi i ne kupirani psi pasmine koju ja odgajam ali ne i dobermani, bokseri i stafordi, kao što sam već rekao.

I čisto da znaš i ti i još neki, nisam puno pasa prodao u zemlje gde je kupiranje zabranjeno, ali sve što sam prodao otišlo je u Švedsku i Finsku i to sa izričitim zahtevom da psi budu kupirani.
shih-tzuica - Petak 12.01.2007. 14:42
Subject:
Slušaj medo,neznam kaj si sebi zabrijao,ali ja volim beštije,i mislim da je ovo stranica za takve!!!

Mnogi se ljudi jako boje nekih velikih pasa,a i sami znamo da se psima uši kupiraju da izgledaju opasnije.Pa zar nije lijepše cijenit onaj pravi izgle psa.Ja sam amo iskazala svoje mišljenje,a to je da su mi psi puno normalnije i lijepši s normalnim ušima!!!I molim te nemoj me opet citirat,samo govorim što mislim!
Anonymous - Petak 12.01.2007. 15:12
Subject:
Citiraj:
I molim te nemoj me opet citirat

sorry ali moram.

Citiraj:
Mnogi se ljudi jako boje nekih velikih pasa,a i sami znamo da se psima uši kupiraju da izgledaju opasnije

no comment. Rolleyes
shih-tzuica - Petak 12.01.2007. 15:14
Subject:
Pa imam pasju enciklopediju di to piše,pasima se jebote,uši kupiraju da izgledaju opasno!!!I meni je drago kaj se više neče kupirat,imaš nešto protiv?
pachino - Petak 12.01.2007. 16:17
Subject:
U mnogim zemljama gde je zabranjeno kupiranje, ako uzmem za primer dobermana, na izložbama su 99% kupirani psi. Ne računam Nemačku i Češku gde je kvalitet istih nula, a zna se zašto.

Kako to objašnjavate.
Da vas čujem.
Mimice, a i ostali, šta mislite?
Anonymous - Petak 12.01.2007. 16:27
Subject:
shih-tzuica piše:
Pa imam pasju enciklopediju di to piše,pasima se jebote,uši kupiraju da izgledaju opasno!!!I meni je drago kaj se više neče kupirat,imaš nešto protiv?

u enciklopedijama svašta piše.
pachino - Petak 12.01.2007. 17:02
Subject:
Kupiran Doberman

Ne kupiran Doberman.

Amani - Petak 12.01.2007. 18:18
Subject:
ne kupiran liči na nekog mješanca. Jednostavno to nije to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonymous - Petak 12.01.2007. 20:08
Subject:
pachino piše:
U mnogim zemljama gde je zabranjeno kupiranje, ako uzmem za primer dobermana, na izložbama su 99% kupirani psi. Ne računam Nemačku i Češku gde je kvalitet istih nula, a zna se zašto.

Kako to objašnjavate.
Da vas čujem.
Mimice, a i ostali, šta mislite?

ovisi gdje. U Njemi sam vidio jako lijepe nekupirane dobermane. Vrlo ti je smiona izjava da je tamo kvalitet nula, valjda sudis po onom sto vidis na izlozbi gdje odes, ili? A u nekim drugim zemljama od tih 99 posto kupiranih bilo je 70 posto ciste nule, osim kupiranog repa i uha ne lice na dobermana. Tebi je tvoja pasmina lijepa i nekupirana, meni su lijepi i dobermani, bokseri pogotovo, doge s klempavim usima i repom. A doberman koji je lijepo gradjen je lijep bez obzira kupiran ili ne. Ko uostalom i sve te rase. Usi i rep su zadnje sto vidim, a mislim da bi tako i trebalo bit, barem kod onih koji se nazivaju ljubiteljima pasmine.
Anonymous - Petak 12.01.2007. 20:13
Subject:
pachino piše:
Ne kupiran Doberman.

I sta fali toj zenki???
pachino - Petak 12.01.2007. 21:40
Subject:
Mimice veruj mi nisi uopšte u toku.Ne izmišljaj lebati i kruhati.

Nepobitna je činjenica da su nemci od kada su zabranili izlaganje kupiranih pasa "izgubili" dobermana kao pasminu.To ne kažem ja, to pokazuju činjenice sa terena.Nemci više nemaju šta da pokažu na svetskoj sceni, pali su na začelje na svim bitnijim takmičenjima.
Mi ovde možemo da razglabamo koliko hoćemo ali naj jača izložba za dobermane na svetu čuveni IDC više se ne održava u Nemačkoj već u Italiji, Mađarskoj, Francuskoj, Slovačkoj, uskoro i u Srbiji jer smo primljeni u IDC, a nemci? pušing.
I ne samo što se najjače izložbe više ne održavaju u nemačko već i nemački psi ne pobeđuju više van nemačke, jer ne mogu da se mere sa psima iz navedenih zemalja.Naročito ne mogu da se mere sa dobermanima iz Srbije, Hrvatske i Italije i Rusije.

Mogu o Dobermanima da ti pišem ceo dan jer je to pasmina koju volim i pratim a i u toku sam.
A to što ti pričaš je samo proizvoljno nije potkrepljeno činjenicama, pišeš ono što ti misliš da jeste a ne ono što jeste.

Eto priznam znaš, upućena si, ali nemoj više lebati Rolleyes Rolleyes Rolleyes
ninaa - Petak 12.01.2007. 22:12
Subject:
ninaa piše:
Šnaucer,patuljasti pinč,rotvajler i boxer,,,njima uši mogu lijepo stajati,pogotovo najlipše šnauceru i rotvajleru.

Ali kod staforda,ajde može proči ima neke primjerke kojima lipo stoje u (ružino) ali kod dobermana,katastrofa.

Na šta li vam to liči Eek

Ja sam takvog vidila.
Da ste ljubitelj dobermana bi ste li ostavili takvog??

Mimica,možeš li odgovoriti na ovo pitanje Question
shih-tzuica - Subota 13.01.2007. 8:53
Subject:
Meni je recimo doberman lijepši s kupiranim ušima jer se i ne prepozna da je to on sa spuštenim.Ali recimo staford ili pitbull su baš bolji sa nekupiranim ušima,a ne onako...
Anonymous - Subota 13.01.2007. 9:53
Subject:
pachino piše:
Mimice veruj mi nisi uopšte u toku.Ne izmišljaj lebati i kruhati.Nepobitna je činjenica da su nemci od kada su zabranili izlaganje kupiranih pasa "izgubili" dobermana kao pasminu.To ne kažem ja, to pokazuju činjenice sa terena.Nemci više nemaju šta da pokažu na svetskoj sceni, pali su na začelje na svim bitnijim takmičenjima.
mere sa dobermanima iz Srbije, Hrvatske i Italije i Rusije.
Mogu o Dobermanima da ti pišem ceo dan jer je to pasmina koju volim i pratim a i u toku sam.
A to što ti pričaš je samo proizvoljno nije potkrepljeno činjenicama, pišeš ono što ti misliš da jeste a ne ono što jeste.

e pachino, ak sam s necim u toku to su dobermani. tebi je doberman samo ono sto na idc-u pobjedi? je, imamo mi jako dobre, i vi isto, i rusi, i madjari, al imaju i svasta drugo od pasa dobro, ne bi reko da su "izgubili pasminu". Kako ti razmisljas izgubili su oni i mnoge druge pasmine koje se nikada nisu kupirale. kad su njemci bili naj u dobermanima? (jos od forella) sisali su ih i holandjani i belgijanci . starci pomrli, ne uzgajaju, novi bas i nisu dosli. Jesi gledao dobermane na velikim izlozbama u Njemi? Francuskoj? ima jako dobro gradjenih pasa. IDC se ne odrzava u Njemi zbog zabrane kupiranja. A isto tako i ti velki uzgajivaci (i nasi i vasi i talijanski i ostali)imaju srota ko pljeve, po kavezima cijeli dan(jest off topic pa sorry), pa eto kupirani su. Meni je to prije drzanje po kilogramima . Cool
E cim budem imao vremena ne budi mi lijeno prolistacu Unser dobermane iz 80tih i 90tih, sam da ih s tavana skinem, pa mozemo detaljnije Smile
ninaa - Subota 13.01.2007. 14:28
Subject:
Mimica,,vidim da ne znaš o njima Rolleyes ovo šta si napisao da si bio,,,varaš se Lol SVOG PSA NE BI SIGURNO VODIO A KAMOLI UZGOJ VLASTITI Wink
Mah-mah,samo dalje tupi Big smjesak

Nemam što s tobom raspravljati .
pachino - Subota 13.01.2007. 15:03
Subject:
Mimica ne lupaj gluposti.Ne blamiraj se ovde bespotrebno.

Btw jeli mimica muško ili žensko
Anonymous - Subota 13.01.2007. 17:51
Subject:
pachino piše:

ej ovo je forum, kaka blamaza? mislis da ce dobermani i ini izumrjet jel se ne kupiraju pa ih niko nece drzat? jos uvijek pokusavam dokucit sta zapravo oces rec? il su izlozbe domet? Cool
Anonymous - Subota 13.01.2007. 17:53
Subject:
ninaa piše:
Mimica,,vidim da ne znaš o njima Rolleyes ovo šta si napisao da si bio,,,varaš se Lol SVOG PSA NE BI SIGURNO VODIO A KAMOLI UZGOJ VLASTITI Wink
Mah-mah,samo dalje tupi Big smjesak

Nemam što s tobom raspravljati .

di nisam bio? Smile
pachino - Subota 13.01.2007. 19:30
Subject:
mimica piše:
pachino piše:

ej ovo je forum, kaka blamaza? mislis da ce dobermani i ini izumrjet jel se ne kupiraju pa ih niko nece drzat? jos uvijek pokusavam dokucit sta zapravo oces rec? il su izlozbe domet? Cool

Ti ili stvarno ne razumeš što pročitaš ili nas malo vozaš.
pachino - Subota 13.01.2007. 19:30
Subject:
Ili i jedno i drugo Question
Anonymous - Nedjelja 14.01.2007. 15:08
Subject:
pachino piše:
Ti ili stvarno ne razumeš što pročitaš ili nas malo vozaš.

razumem. Ti mislis izgubili ga kao pasminu zbog zabrane, jer nemaju vise uzgajivacnica koje na IDC-u i DV pobjedjuju ili sam nesto opet pogubio u tvom obrazlozenju? Zato jer mi, vi, talijanci, rusi i ini imaju bolje dobrice? i sto je broj legala smanjen? Exclamation Idea
lafica - Nedjelja 14.01.2007. 18:14
Subject:
Smanjivanje broja legala kupiranih pasa je očit dokaz šta se ljudima više sviđa.Jednostavno nekupirane nemaju gdje plasirat pa se i uzgoj smanjuje,a na je izložbama također prisutan smanjen broj.
Sve pasmine mogu svarit,al dobermane nikako-mislim nekupirane,šteta uništiše tako lijepe pse.
Nekupiran liči na običnog đukca Sad
pachino - Nedjelja 14.01.2007. 21:26
Subject:
Tako je Mimica.
Da stavimo ustranu lične stavove o kupiranju.
I to da ima gomila izložbeno loših i kod kupiranih pasa i tu se slažem.
Slažem se da i kod nas i kod vas kao i u švabiji ima i loših i dobrih izložbenih primeraka.
Da stavimo u stranu i one druge razlopge zbog kojih se smanjilo interesovanje za neku resu.

Dobermani kao pasmina su puno izgubili na popularnosti tamo gde je zabranjeno izlaganje kupiranih pasa, sva bitna takmičenja u vezi dobermana održavaju se van tih zemalja.
Na svim bitnim takmičenjima pobeđuju kupirani psi.
LJudi jednostavno ne žele nekupiranog dobermana.
U skoro svim zemljama gde je kupiranje zabranjeno, ali ne i izlaganje kupiranih pasa, skoro da nemožete videti dobermana ne kupiranog, jer ih jednostavno niko ne želi imati.

I što je najgore kupiraju ih ilegalno van vet. ambulanti kako ko zna i ume često u nehigijenskim uslovima ( kao abortuse kod žena u zemljama gde je isti zabranjen)ili u susednim zemljama gde nema zabrane.

Znači ovako ili onako ljudi opet imaju i izlažu kupiranog dobermana.
Nemojte da se varate ti i drugi koji od ovog zakona o zabrani kupiranja u hrvatskoj očekujete radikalni ili pak bilo kakav drugi pomak ka ne kupiranom dobermanu.
Upamti šta ti sada kažem. Ne očekujte nekupiranog dobermana na izložbama u Hrvatskoj ( sem ponekog gosta iz Nemačke) bez obzira na ovaj zakon o zabrani kupiranja.

Gospodin Belko je vodeći odgajivač Dobermana u Hrvatskoj i jedan od najbitnijih igrača na planeti što se rase Doberman tiče. Ne očekujete valjda od njega a i od ostalih kvalitetnih i priznatih odgajivača da prihvate ne kupiranog dobermana. Wink
Anonymous - Ponedjeljak 15.01.2007. 14:11
Subject:
pachino piše:
Tako je Mimica.

1.Dobermani kao pasmina su puno izgubili na popularnosti tamo gde je zabranjeno izlaganje kupiranih pasa
2.Na svim bitnim takmičenjima pobeđuju kupirani psi.
3. LJudi jednostavno ne žele nekupiranog dobermana.
4. ...I što je najgore kupiraju ih ilegalno van vet. ambulanti kako ko zna i ume često u nehigijenskim uslovima
5. Nemojte da se varate ti i drugi koji od zakona o zabrani kupiranja u hrvatskoj očekujete radikalni ili pak bilo kakav drugi pomak ka ne kupiranom dobermanu.
6. Ne očekujete valjda od njega a i od ostalih kvalitetnih i priznatih odgajivača da prihvate ne kupiranog dobermana. Wink

Ja razumio?? Megahappy
1. Jesu, uzmem li u obzir smanjenje broja legala u Svabiji npr., al ne mislim da je to lose. Isto tako u nekim zemljama na zapadu di se moze kupirat, nisu cesti na izlozbama, bez obzira na (ne)kvalitet. Holandjani, Svabe su se slogirali najprije, ali dobrica ima i dalje, i nisu nakaze. Polako se kupirani zamjenjuju nekupiranima di se mora, vidicemo kak ce bit za 10 g. A ni za kupiranima nije bas neka jagma, bar kod nas, eto bio oglas nedavno "poklanjam izložbene dobermane, linije Royal Bell".
2. Zato sto se prijavljuju najviše kupirani psi, tu i tamo je koji nekupiran
3. Neki zele, neki su primorani, a mnogi jos mogu i dugo će moći birati
4. Kupirali ih po kućama i u Zg i dalje velki uzgajivaći, to i danas rade neki, a i kod vas, ne sudim o uvjetima. Osobno bi me brinulo sto ako bude problema s anestezijom, a nisi kod veta, sta onda? Al valjda se i za to pripreme, pa ak je zdravo stene bude ok.
5. Ne očekujem ja nikakav pomak, taj je zakon za EU kamuflaza, kod nas se ionako nis ne provodi i sve je nedorečeno. Dok se ne zabrani izlaganje kupiranih ko kod Svaba itd ( i oni su se najprije "snalazili" kupiranjem u susjednim zemljama di se moze, a izlaganjem u Njemi), i dok EU ne bude imao jedinstvene propozicije za to, bit će svakako.
6. Mislim da je to sporedno, s njim i bez njega Smile
Uostalom, cijeli je svijet tržište, pa što se tu ne da prodat (a sve manje nekako) ode via Kina, Japan, Tajland itd, Amerika, dobro plaćaju... Smile
pachino - Ponedjeljak 15.01.2007. 14:43
Subject:
To što si negde pročitao "poklanjam izložbene dobermane, linije Royal Bell", to nema blage veze sa Belkom.Gospodin Belko ima unapred rasprodatu svu štenad, i ne samo da mu nije problem da proda već može i da bira kome će da proda a kome neće jer ne ispunjava određene uslove.A ti likovi što prodaju štenad reklamirajući ih u stilu"linije te ili te" ili"poreklom od " ili deda šampion i prababa vice šampion sveta"pritom se pozivajući na velike autoritete u odgoj pasmine koju prodaju nemaju veze sa psima iz dotičnih odgajivačnica, sem što im je neko od predaka u rodovniku iz odgajivačnica na koje se pozivaju.

Sem ovo sa belkom u svemu se manje ili više slažem sa tobom.

Pozdrav.
Anonymous - Ponedjeljak 15.01.2007. 15:55
Subject:
pachino piše:
To što si negde pročitao "poklanjam izložbene dobermane, linije Royal Bell", to nema blage veze sa Belkom.

Sem ovo sa belkom u svemu se manje ili više slažem sa tobom.
Pozdrav.

pa jasno da nema!!! nisam to ni napiso, samo da nije lako prodat dobricu, a leglo je bilo lijepo i kvalitetno i kupirano, od Eka a mama je isto direktno od Royal Bell pasa btw Wink
eto konacno smo se sporazumjeli unatoc razlicitim misljenjima, pa i ti meni budi pozdravljen! Smile
Anonymous - Utorak 16.01.2007. 10:22
Subject:
Pchino, zaboravio te pitat sta je s velikim snaucerima biber-sol? Mislim ti ko snauceras vjerojatno si bolje upoznat zasto ih ama jako dugo nema, tu i tamo koji na izlozbi, cista rijetkost, a i ti sto se pojave tesko da su reprezentativni. Di ih ima? Zbunjen2
pachino - Četvrtak 18.01.2007. 17:37
Subject:
Nema dobrog kvaliteta zbog male uzgojne baze.Ali se već oseća pomak.Pogledaj

Anonymous - Petak 19.01.2007. 9:10
Subject:
pachino piše:
Nema dobrog kvaliteta zbog male uzgojne baze.Ali se već oseća pomak.Pogledaj

ej pa ovaj drugi je mrak, a kolko je visok?
pina - Utorak 23.01.2007. 11:01
Subject:
FoltosNemo piše:
....i to se onda nazive podizanje kvalitete uzgoja???????? Moze biti da ti pod kvalitetu nesto drugo razumijes - u to sam sigurna, jer ja sam po tvome arogantna i ignorant. Samo da znas, za mene u kvalitetu psa spada mnogo vise od pravilnog repa i usiju - kao prvo zdravlje, narav i jos ponesto drugo.

aj se ti meni javi pa ću ti ja malo objasnit svoje rodovnike, nastanak pasmine itd itd jer stvaaaaaaarno nemaš pojma ni o čemu. I nemoj tu po forumu srat o mom uzgoju u koji nisi upućena.
pina - Utorak 23.01.2007. 12:52
Subject:
Uzzy piše:
veterinari i dalje rade što su radili samo što su cijene kupiranja, reda radi, makli sa cjenika. Dakle sve ostaje isto kao što je i bilo, uzalud vam trud svirači. Lol Lol Lol

Eto FoltosNemo, upravo sam to htjela reć s onim što sam se nasmijala

Citiraj:

mimica piše:
ovo je topic o kupiranju i (ne)svrsishodnosti istog

Ma bravo! Kavkaski ovčar sigurno uživa kad mu vuk odgrize uho il kad u borbi s istim izgubi rep.

mimica piše:
zato sto se to (nekim) ljudima estetski svidja i kao takvo smatram ga potpuno bezrazloznim sakacenjem.

Pa da, šta su uopće radili svi ti osnivači pasmina? To su jedne obične budale koje nisu imale pojma o pojmu i hvala Bogu što postoji jedan mimica, FoltosNemo i ini da poprave sve šta oni nisu dobro napravili. Eto zbog takvih pasmine i odlaze u k... vi - ljudi modernih gledišta - bljuje mi se od vas.

Neko je reko nekad prije, pretpostavljam da FoltosNemo (po intelektualnoj oštrini izjave), da vegetarijanci ne bi trebali imat pse. E dragi moji, vi stvarno nemate pojma ni o čemu! Pas je (gotovo) isključivi karnivor i njemu je potreban životinjski protein za normalan život jer mu organizam tako funkcionira, mi ljudi nismo takvi. Ali pretpostavljam (po svim tvojim izjavama) da ti FoltosNemo svoje pse hraniš suhom hranom, nekom kvalitetnom.
Vi bi malo zadirali u prirodu, malo ne bi.. pa dajte se odlučite već jednom - šta će od toga bit. Ako ćemo tako, onda možemo lijepo prestat uzgajat pse jer je vuk ustvari jedini pas s izgledom koji mu je priroda podarila... al velim vam ja, vi bi i Bogu neku grešku našli tak da sve skupa nema smisla.

mimica piše:
jer boze moj uho je moderno visoko, elegantno, bas prati glavu, al dal ce hrskavica to popratit ne zna se

A eto mimice, i ti si nekada pratio trendove Lol
Ja ne pratim trendove. Treba poznavat tip ušiju psa koji se kupira pa tek onda rezat, a ne pošto poto odrezat visoko pa se psu uši nikad ne dignu. Takav je trend sad među "boxerašima" - uši što više, njuške što kraće itd itd - sve su to trendovi koji pasminu vode u propast. Isti ti ljudi sada psima počinju ostavljat repove i uši prirodnima jer upravo takvi sve rade za lovu. KUŽIŠ??

mimica piše:
nepotreban zahvat koji se provodi iskljucivo radi estetike

Sad mi još reci šta ti to podrazumijevaš pod pojmom estetika..?
Ljudi uporno povezuju pojam estetike izravno s pojmom lijepo što nije točno. Već sam pisala estetski savršeno = funkcionalno savršeno = lijepo, premda ovo lijepo i ružno ne bi postavljala u tako objektivan položaj jer vrlo malo ljudi ima osjećaj za lijepo pa je bolje pragmatično reći da su ružno i lijepo subjektivni doživljaji pojedinog čovjeka, a funkcija svake pasmine dana je u standardu pa se onda toga treba pridržavat ili se vi kojima se ne sviđa funkcija određene pasmine nađite neku drugu ili još bolje uzgojite novu.

mimica piše:
ti bi prvo morao rasclanit odredjene zahvate i zasto se uopce rade, zasto se i u kojim slucajevima preporuca kastracija bez obzira muzjak zenka i ne trpat ih u isti kos

Bljak daj ne pričaj gluposti!!!

mimica piše:
Ne znam sta si se okomio na FoltosNemu, pa vidi se da voli pse, cemu taj stav s visine?

Kako dirljivo Ljubav

gatonero piše:
Bolje da kupiranje odradi veterinar u vet. ambulanti, pod anestezijom

Vidim ja ti puno znaš o kupiranju repova.. I takvi se onda javljaju tu ko protivnici kupiranja..

Znam ja jednu osobu iz javnog života koja je protiv kupiranja Silvije DEGEN Lol
Anonymous - Utorak 23.01.2007. 21:11
Subject:
pina piše:

Pa da, šta su uopće radili svi ti osnivači pasmina?
A eto mimice, i ti si nekada pratio trendove Lol
kojima se ne sviđa funkcija određene pasmine nađite neku drugu ili još bolje uzgojite novu.

ne znam šta ti je Pina da s tolko nepotrebnih emocija piskaraš. Nisam ti ja ni iko tu kriv što je zakon donešen, i što nemaju svi ljudi isto mišljenje i što se tebi utrefi tolko lomova u leglu. O kakvoj ti funkcionalnosti pričaš? Prije 100 i više godina kad su neke od tih pasmina nastale u modernijem obliku? i šta kavkazac? ne reže im se rep, dobar ti primjer, zbilja šta kad vučko odgrize? a zašto šarci imaju rep uopće i šta će im uši? il pirinejcima? šta ak mu nogu odgrize? il su kavkaski vukovi gori. . A ko će ga dobrici odgrist? Il uvce?
Nije uopće bitno kak će bit, i ko će i dokle kupirat, a nismo ni mi daleko od zabrane izlaganja kupiranih pasa. I veterinari će to radit dok jedan nekog ne prijavi, sva sreća pa su jako "kelegijalni". a inspekcije će to jedva dočekat da mogu lovu uzet. Ne znam samo zašto bi to bio predmet svađe ovdje.
Jesam, nije mi nijedan klempav osto, jer nekupiranog psa standard nije niti predvidjao, al nemam baš ništa protiv da ima uši i rep, dapače. Volim pasminu imala il ne imala rep i uši i nije mi to smak svijeta. A kak je P. reko, ak oćeš malo i van prodat i na izložbe nećeš kupirat, pa od volje ti. Razz
pina - Utorak 23.01.2007. 22:18
Subject:
oprosti molim te što piskaram s emocijama, u tebe mora da vlada čisti razum, al kad su ljudi glupi, a to dira mene, to me jako uzruja. baš mene briga oče neko pustit rep i uši (makar se s tim ne slažem) il neće, al ko što ja ne diram njih tak ni oni mene ne bi trebali dirat. I naravno da mi ide na živce što se glupani povode za nekim zakonima eu, a mi na fakultetu gledamo klanje bikova po standardima eu kojeg se ne smijem ni sjetit, a koje nikog još nije toliko dirnulo ko ta glupa tema o kupiranju, dapače, ljudima je normalno što se životinje na taj način UBIJAJU, al im eto nije normalno što neko želi svom psu odrezat uši jer tako zahtijeva neki standard koji je kao takav donešen - još jednom - zbog funkcionalnosti, a ti, ak ti tvoje moderno shvaćanje govori da su svi psi samo kućni ljubimci, nabavi nekog avlijanera i daj ostale koji se misle ozbiljno bavit kinologijom ostavi na miru.
I kakve veze imaju lomovi repova mojih štenaca? Već sam rekla da ja takve štence mogu izlagat posvuda bez obzira što ću ih morat kupirat.

Kud ovi npr. prodaju pse i di ih izlažu?
www.altobellodobermann.com
http://www.euro-boxer.com/dogs/dogs.html
I kolko još primjera ima. Ljudi uzgajivačnicu prijave u zemlji u kojoj nema zabrane i kupci im masovno dolaze iz zemalja u kojima je uvedena zabrana.

Evo pogledaj još ovo: http://www.euro-boxer.com/news/news.html o čovjeku koji je uistinu dao nešto posebno, veliko pasmini, a idioti to zbog raznih trendova (i ne mislim samo na uši i repove, al i to spada u isto, A TO JE POANTA ČITAVOG MOG EMOCIONALIZIRANJA), dakle želje za novcem i slavom uništiše pa gotovo do kraja.
Anonymous - Srijeda 24.01.2007. 8:23
Subject:
pina piše:
u tebe mora da vlada čisti razum, al kad su ljudi glupi, a to dira mene, to me jako uzruja.
jer tako zahtijeva neki standard koji je kao takav donešen - još jednom - zbog funkcionalnosti, a ti, ak ti tvoje moderno shvaćanje govori da su svi psi samo kućni ljubimci, nabavi nekog avlijanera i daj ostale koji se misle ozbiljno bavit kinologijom ostavi na miru.

ama nisam protiv emocija ali nepotrebno negativnih emocija. A to što ti je neko glup po tvom isto nema veze s temom. Ionako će još dosta vremena bit svakako, pa možeš radit kako želiš. Koja je razlika u funkcionalnosti kupiranog dobermana, rota il boksera i nekupiranog? Ili jorkšir terijera, silkija itd....Koliko ljudi danas rota il dobermana il boksera, il bobtejla drži kao isključivo radne pse, za koji rad, jesu li zato popularni ili što ih ljudi žele za kućne ljubimce? Nisam gledao one linkove sad, ne znam šta hoćeš reći, ljudi prodaju pse tamo di imaju dobro tržište, inače bi mogli zatvorit butigu Rolleyes
pina - Srijeda 24.01.2007. 10:42
Subject:
mimica piše:
Nisam gledao one linkove sad, ne znam šta hoćeš reći

pa da, na to se i svodi ovaj forum i rasprava skupa s njim - niko ništa ne čita i uporno tvrdi svoje ne znajući, tj. ne želeći znati šta onaj drugi hoće reć Glup
Anonymous - Utorak 10.04.2007. 15:57
Subject: kupiranje usiju
pozdrav svima...namjeravam kupiti stene am staforda pa me zanima da li je u hrvatskoj jos dopusteno kupiranje usiju ili da to napravim van hrvatske prije nego ga uvezem?
koliko ga se puta na dan treba setati da nebi piskio po kuci?
fala puno Rolleyes
pina - Utorak 10.04.2007. 16:02
Subject:
Pa zakon je tu, ali još nisu određene nikakve sankcije tako da se kupirat još može Smijeh , samo trebaš nać veterinara koji će ti to htjet napravit. Javi se u klub pa će ti tamo reć kako i gdje i to ti je najsigurnije.
Anonymous - Srijeda 11.04.2007. 13:53
u koji klub i imas li slucajno adresu il broj?
hvala Rolleyes
pina - Srijeda 11.04.2007. 13:59
Subject:
Ja imam boxere, a ti nabavljaš staforda.. Ne znam ko je nadležan u klubu za staforde. Nazovi kinološki i pitaj da ti daju broj.
pina - Srijeda 18.04.2007. 14:24
Subject:
Evo opet malo o pozitivnim stranama kupiranja http://www.boxerkennelsaphoshoeve.be/Artikels/THE%20BOXER%20TAIL.htm

Pisano od strane veterinara i uzgajivača.. pa vi razmislite.
Jessy - Srijeda 23.01.2008. 13:54
Subject:
Za mene osobno je ta zabrana nešto pozitivno. Imali smo hrvatskog ovčara koji se srećom rodio bez repa pa mu nismo morali priuštiti tu torturu kupiranja (budući da je išao na izložbe). Jednostavno mislim da je prirodno ono kako treba biti i to je to.
hrc the dobby - Petak 22.02.2008. 15:48
Subject:
evo ja sam novi na ovome forumu
za početak imam par pitanja
volim sve zivotinje a pse pogotovo , imam dobermanku staru 9mj.
i čini mi se mala za svoju starost ,
visoka je u grebenu oko 42cm pa me zanima da li ce ona još
rasti ili je to neka konačna visina?
friend of animal - Ponedjeljak 25.02.2008. 13:20
Subject:
kao prvo: dobrodošao!
kao drugo:
Namjena
Čuvar
Zemlja porijekla
Njemačka
Godina nastanka
1800.
Boje
Crna i smeđa
Visina (min.)
65 cm
Visina (max.)
69 cm
Težina (min.)
30 kg
Težina (max.)
40 kg
Životni vijek (min.)
11 godina
Životni vijek (max.)
13 godina

tako da mislim da bi trebala još rasti.
hrc the dobby - Ponedjeljak 25.02.2008. 20:52
Subject:
e puno hvala

drugi ljudi mi kazu da je dosta velika

a meni se uvijek cini ista
mozda zato jer je vidim svaki dan pa
ne uocavam razlike ,..mozda
epsona - Utorak 26.02.2008. 10:45
Subject:
Osobno mislim da kupiranje repa i ušiju nije mučenje životinje ako se to napravi kako treba.
Štencima se to napravi kad su stari par dana i to je to.

Kupiranje itekako ima smisla ako se radi o psima za lov , službu.....dijelom tu igra ulogu i estetski izgled ali nije samo to.

Mislim da postoje puno veći problemi što se tiće mučenja životinja. Koliko ljudi drži pse na lancu, ne hrani ih dobro, muči ih , tuče.....to se uopće ne kažnjava, rijetko i spominje jer većina ljudi to smatra normalnim ,a to su pravi zločini nad životinjama.

Evo i ja ću sada dobiti psa kojemu će biti kupiran rep. Uzgajivać od kojeg ću ga kupiti veoma je pažljiv prema svojim psima, zbilja je pažljiv u uzgoju i selekciji, psi imaju odlične životne uvjete ,a bit ću i ja dobra vlasnica i štencu neće ništa faliti.
PetraL - Srijeda 05.03.2008. 16:46
Subject:
kupiranje ušiju?zašto? Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
zubo - Srijeda 05.03.2008. 21:02
Subject:
to samo rade glupi ljudi Bicevanje
epsona - Petak 07.03.2008. 9:02
Subject:
PetraL piše:
kupiranje ušiju?zašto? Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Plakanje Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

To se radi iz više razloga.

Jedan od njih je estetski, npr, za određenu skupinu ljudi, dobermani ili bokseri izgledaju puno dostojanstvenije kada su im kupirane uši.

Drugi razlog su nažalost borbe pasa-npr. kod pit bulova jer bi ih izgubili u borbi.

Treći razlog mogu biti različiti zdravstveni problemi.

Za rep vrijede isti razlozi, nadam se da ti je jasnije.

Razlozi su uglavnom isti ali sudovi ljudi se razlikuju. Neki smatraju da to nije humano, drugima je to okej i tako dalje. To se uvijek vrti u krug.
epsona - Petak 07.03.2008. 9:08
Subject:
zubo piše:
to samo rade glupi ljudi Bicevanje

To rade ljudi koji imaju pozitivno mišljenje o kupiranju.

Velika većina vlasnika kupiranih pasa su normalni ljudi.
friend of animal - Petak 07.03.2008. 13:20
Subject:
zamisli da vama odrežu npr. prste radi ljepseg ucinka ili tak nes... to je stvarno grozno... najbolje je prirodno....
PetraL - Petak 07.03.2008. 14:06
Subject:
ma ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to je kao da nam šišaju nokte ili kosu to njih ne boli,a zabrane kupiranja su glupe!!!!
od susjeda mi pas(njmački bokser)ima kupirane uši i rep!
imnam pitanje!
kupiraju li se uši radi strašnijeg izgleda
friend of animal - Petak 07.03.2008. 14:11
Subject:
kaj tebe nebi boljelo da ti odrezu neki dio tjela?
Nix - Petak 07.03.2008. 14:27
Subject:
friend of animal piše:
najbolje je prirodno....

A zasto bi kupiranje bilo neprirodno? Ili kad vec hoces zasto bi danasnji psi bili prirodni?

Baratanje takvim terminima zahtjeva malo sire znanje, prirodno/neprirodno je sklizak teren kad je covjek u pitanju tako da je sve sto radimo zapravo neprirodno odnosno prirodno ako to radimo kao bica iz prirode.....

Postoji zakon o dobrobiti zivotinja kojim je to regulirano, zna se tko smije tko ne smije kupirati i sto. To da li i kako se on provodi je drugi par cipela.

Osobno sam za individualan pristup po pasminama a sam cin kupiranja ne smatram mucenjem. Azili prepuni napustenih pasa, ceste po kojima bezglavo lutaju gladni i bolesni nezeljeni nekupirani peseki, sverc, farmski uzgoj i stancanje, to je mucenje pasa a ne kupiranje.
epsona - Nedjelja 09.03.2008. 13:25
Subject:
PetraL piše:
ma ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to je kao da nam šišaju nokte ili kosu to njih ne boli,a zabrane kupiranja su glupe!!!!
od susjeda mi pas(njmački bokser)ima kupirane uši i rep!
imnam pitanje!
kupiraju li se uši radi strašnijeg izgleda

Da katkad se uši kupiraju radi strašnijeg izgleda, to sam gore i napisala.

Kada idem na izložbe volim pogledati izlaganje dobermana, doga, boksera i slićnih pasa i mogu ti reći da oni sa kupiranim ušima izgledaju puno strašnije, meni su ćak i ljepši.

Činjenica je da kupiranje psima nanosi određenu bol ali ta bol nije trajna , bol prođe, rana zaraste i psi žive dalje bez djela repa ili ušiju, odnosno bez određenog dijela tijela koji im nije neophodan za život.

Kupiranje se radi dok su štenci stari par dana i bez obzira ako im se da nekakav anesetik, ne znam ni ja šta, to sigurno boli nakon takvog zahvata.

Neki ljudi pse kupiraju kada su stari više mjeseci i rep ih boli neko vrijeme ,a onda prođe i to je to, nastave dalje normalno živjeti.

Što se tiće prirodnosti ili neprirodnosti , kupiranje sigurno nije čin prirode već ljudi , cijeli je proces uzgoja pasa baziran na selekciji i oblikovanju koje izvršavaju ljudi ,a ne priroda.
PetraL - Utorak 11.03.2008. 10:45
Subject:
friend of animal
to su životinje ne ljudi i shvati to!!!!!!

Eek Bend Darling Jumpy Grupa
epsona - Utorak 11.03.2008. 17:20
Subject:
Ja sam rekla kako stvari realno stoje, istina katkad nije ugodna.
Prske - Srijeda 12.03.2008. 1:50
Subject:
Pozdrav! Neznam dali ste citali pocetek strane gde gospodja pise da je Dobreman Boxer i Rot rasa predvidjena za stan!?Dali gospodja zna da su to sluzbene psi?Svi se hvataju repova i usiju,dali je neko zabranio kastriranje,sterilisanje?Naravno nije!Te operacije kada se izvrse nema konaca i nema zarastanja rana?Zasto kastriranje,sta muzjak upario kuju na ulici,ona se ostenila i puno lutalica?Pa da su ti sto donose zakone i sto se bune o kupiranju i jednom odneli hranu u azile nebih do toga doslo i nebih bilo kastriranja i sterilisanja.Sta mislite kada se muzjak posle opracije ugodno oseca i odmah krene u igru kao to neboli a kupiranje boli!Pozdrav svima !!!!!!!
epsona - Srijeda 12.03.2008. 10:15
Subject:
Točno tako, sterilizacija ili kastracija puno su bolnije i opasnije operacije ,a osim toga životinji se oduzima mogućnost da ima potomstvo.

Kupiranje prema tome nije ništa.
Nix - Četvrtak 13.03.2008. 11:40
Subject:
Kastriranje i steriliziranje nemaju veze s kupiranjem, a ako i povlačite paralelu iz bilo kojeg razloga svatko normalan bi trebao shvatiti nakon jednog posjeta azilu da je to nuzno za pse u Hrvatskoj.

Slazem se da nije kriv pas koji naskoci na kuju u tjeranju, krivi su iskljucivo VLASNICI, ljudska neodgovornost je glavni krivac a kastracija odnosno sterilizacija je prilicno dobar nacin da se eliminira mogucnost te iste, ljudske neodgovornosti.
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris