Svijet ljubimaca

Pričaona - Karnivorne biljke

Anonymous - Srijeda 02.08.2006. 9:28
Subject: Karnivorne biljke
Bok svima,
mene zanima da li netko od vas ima iskustva sa karnivornim (mesoždernim) biljkama?
Bilo bi dobro da možemo razmijenjivati iskustva.
Pozdrav!
Valentina - Srijeda 02.08.2006. 10:33
Subject:
Gdje se to može kupiti? Imaš kakve fotke?
Baš me zanima, tako nešto bi mi dobro došlo u sobi Big smjesak Very Happy
Anonymous - Srijeda 02.08.2006. 10:50
Subject:
Imam ja takve biljke! Big smjesak

Fora je to imat. Smile Kad insekt dođe na nju, ona se počne zatvarati i tako insekt ne može izići.
Možeš kupit u MBM-u i svakoj malo boljoj cvjećarni. Imaš više vrsta. Ja imam ovu koja je na prvoj sličici.
Anonymous - Četvrtak 03.08.2006. 10:03
Subject:
Super, koliko dugo imaš venerinu muholovku? Ja sam tek početnik, imam tri vrste:
1. Dionea muscipula, poznata kao Venerina muholovka, imam 2 teglice jedno godinu dana, jednoj sam dopustila da cvate, sad se nadam sjemenu Rolleyes
2. Sarracenia, pojma nemam koji je naš naziv; u svakom slučaju niska biljka, ima vrčiće u koje hvata kukce, imam 1 teglicu, kupljena na ovogodišnjem Floraartu,
3. Drosera sp. , poznata kao Rosika, trenutno u cvatu, isto jedna teglica sa ovogodišnjeg Floraarta

Zakeljit ću i slike, samo ih moram poslikati.
mara - Četvrtak 03.08.2006. 15:22
Subject:
ja sam čula da se te biljke najjeftinije mogu nabavit na flora artu u zagrebu kad se održava. frendica je kupila mladu biljku (mislim za 50kn il 80kn, ne sjećam se više, znam da je bila ispod 100kn) al brzo joj je uvenula, jer je potrebno puno posebne brige oko te biljke. hranila ju je mušicama.
Anonymous - Četvrtak 03.08.2006. 15:36
Subject:
Imam je oko 2 mjeseca sada. Imala sam je ja i prošle godine od proljeća do zime al je u zimi uvenula. Ili nije imala više hrane, mušice, ili je to zato što je ona bila u kući. Čitala sam da one moraju osjetiti zimu 5 mjeseci da bi mogle preživjeti.
Wikipedija piše:
Biljci je obvezno potrebno barem 5 mjeseci hladnog zimskog vremena da bi preživjela. U koliko nema hladnog perioda biljka će uvenuti i to je gotovo uvijek razlog zbog kojeg venerine muholovke venu. Biljku preko zime trebate staviti na hladno mjesto gdje nije potrebno puno svijetla i mora se paziti da temperatura ne padne ispod 2 Celzijeva stupnja

Inače se njih ne mora hraniti, niti je potrebna neka hiper njega. Kao i za obične biljke. Samo trebaju imati puno vode, pol centimetra uvijek.
Ova koju ja imam, venerina muholovka, se u MBM-u može nabaviti za 40-ak kuna.
Anonymous - Petak 04.08.2006. 8:46
Subject:
Citiraj:
Imala sam je ja i prošle godine od proljeća do zime al je u zimi uvenula. Ili nije imala više hrane, mušice, ili je to zato što je ona bila u kući. Čitala sam da one moraju osjetiti zimu 5 mjeseci da bi mogle preživjeti.

Konkretno Venerina muholovka mora prezimiti. Baš kao i što drvo mora prezimiti. Izgubi sve lišće i izgleda mrtvo, ali na proljeće opet potjera nove mladice. To se isto događa i sa muholovkom. Svi nadzemni djelovi pocrne i "uvenu". Ali to ne znaći da je biljka uvenula. Bitno je da se ne smrzne, a iz grumena pod zemljom sa dolaskom proljeća niću novi listovi. Tako treba biti, ali naravno zna se dogoditi da uslijed neadekvatnih uvjeta biljka zaista uvene. Njima treba njege koja je drugačija od one koju zahtjevaju "obićne" biljke, ali nisu prezahtjevne. Znam iz iskustva, jer nemam nikakve staklenike i što ti ja znam, a uspješno rastu. Na meni je samo da ih redovito zaljevam (u tanjuriću mora UVIJEK biti vode, i to destilirane, bez ikakvih dodataka) i da uklanjam listove/klopke koje su "dale svoje" odn. pocrnile. I to je više-manje to!
A što se tiće cijena, venerine sam kupila u Pevecu, 28 kn teglica, a ove druge dvije na floraartu, 35 kn teglica.
Anonymous - Petak 04.08.2006. 16:38
Subject:
a ta teglica,jeli tu mala biljkica koja još nema ta "usta"kojim hvata mušice i koliko treba da to naraste Question
Anonymous - Petak 04.08.2006. 17:09
Subject:
Kad sam ja kupila, imala je usta. Zapravo dobiš veliku biljku koja ti kasnije ima nove male 'krakove'. Kolko znam, kad je već stara na 'ustima' pocrveni. A sad, kolko joj treba da naraste ne znam... Smile
Anonymous - Ponedjeljak 07.08.2006. 9:06
Subject:
Citiraj:
a ta teglica,jeli tu mala biljkica koja još nema ta "usta"kojim hvata mušice i koliko treba da to naraste

Ta "usta" odnosno klopke su listovi biljke, bez obzira bila biljka mala ili velika ima klopke. Pitanje je samo veličina, a klopke kod odrasle biljku u pravilu nisu veće od 2 cm.
Svaka klopka se može zatvoriti i ponovno otvoriti jedno 3 do 4 puta (opet ovisi da li se zatvorila jer se nešto uhvatilo ili je pak "prevarena" i zatvorila se na prazno) i onda klopka odnosno list uvene. Novi listovi/kolpke stalno rastu.

Crvena boja se postiže kod odraslih biljaka ako imaju doboljno sunca. Ako pak ne, unutrašnjost ostaje zelena.
Anonymous - Ponedjeljak 07.08.2006. 16:42
Subject:
Misliš svaka klopka uvene kad se otvori i zatvori 3-4puta i onda se mora čekati da naraste nova Question
Anonymous - Ponedjeljak 07.08.2006. 17:48
Subject:
Pa novi krakovi stalno rastu. Gle, nema tu dva-tri kraka, tu ih je puno više i tako rastu jedni, drugi uvenu. Kud bi stigli da nijedan ne uvene. Confused
fiona - Petak 25.08.2006. 13:09
Subject:
Držite li svoje male karnivore u stanu/kući preko zime ili vani? Da li ih prihranjujete ako nema mušica nekim dušičnim dodacima? Ja se tek upoznajem s ovim fascinantnim vrstama, pa se brinem da ne uginu od gladi jer u stanu baš i nema mušica, a centralno grijanje bi ih moglo dokrajčiti preko zime.
Inače Sarracenia se i kod nas zove samo saracenija-još par slikica ima na http://hirc.botanic.hr/vrt/hrv/zbirka/staklenici.htm, a mogu se i razgledati u Botaničkom vrtu.
ja - Petak 25.08.2006. 13:25
Subject:
Hm, ovo što sam pročitao mi se jako svidjelo. Sad ću si cijelu sobu s njima napuniti... Istina, ne vjerujem da u Bjelovaru mogu igdje nabaviti...
Anonymous - Petak 25.08.2006. 15:03
Subject:
fiona piše:
Držite li svoje male karnivore u stanu/kući preko zime ili vani?

Vani. Treba ih držati vani jer one trebaju osjetiti zimu. Wink
Citiraj:
Da li ih prihranjujete ako nema mušica nekim dušičnim dodacima? Ja se tek upoznajem s ovim fascinantnim vrstama, pa se brinem da ne uginu od gladi jer u stanu baš i nema mušica, a centralno grijanje bi ih moglo dokrajčiti preko zime.

Ne, one mogu dugo preživjeti bez mušica. Kao i ostale biljke su. Da ih počnem loviti, susjedi bi mislili 'gle ova je prolupala, lovi mušice za biljku' Big smjesak
mea_kalli - Petak 25.08.2006. 16:09
Subject:
evo ja danas kupila jednu
malo je drugačija od ovih sa slika, al kad i takvu nađem kupit ću je

znači vani trebaju biti??? a kad zapadne snijeg?
jel može biti u hodniku negrijanom unutar kuće?

Nea12 - Petak 25.08.2006. 16:11
Subject:
Kamo ih u Ri ima za kupiti? Prije sam je imala, zapravo, dobila sam je za osmi rođendan, kada smo išli na ljetovanje uzela sam je sa sobom Big smjesak (naravno, sada to nebi napravila). I onda mi je nakon nekog vremena uginula. Vjerojatno jer nije osjetila zimu.
fiona - Petak 25.08.2006. 19:02
Subject:
Nika, hvala na savjetima. Malo, sam se danas bacila na kopanje Knjiga i našla još par dobrih mjesta na netu za dodatne slikice i info, npr.
http://www.karnivores.com/collection.php?lg=en
http://www.sarracenia.com/faq.html-to su FAQ o uzgoju, održavanju, razmnožavanju karnivornih biljaka od čovjeka koje napisao nekoliko knjiga o njima, obavezno prenjuškati.
Muzej Galleria carnivora-muzej fotografija je na http://www.sarracenia.com/galleria/galleria.html. Oprez, ne skidati slike jer su pod copyrightom, ali virtualna šetnja je moguća.
Besplatne upute o uzgoju u pdf formatu i to po vrstama na http://www.cobraplant.com/grow-carnivorous-plants.html.
Ugodno vam čitanje!

Mea_Kalli- biljka je super!!! Zaljubljene oci Mislim da je to rod Nepenthes (vrčonoše).
Charlie - Petak 25.08.2006. 21:23
Subject:
fiona piše:
Mislim da je to rod Nepenthes (vrčonoše).

Nije!
mea_kalli - Petak 25.08.2006. 21:30
Subject:
nemam pojma
blesavo mi je kaj je kupljena u vrtnom centru a nisam dobila uz nju ni kak joj je ime
znam da imaju još neku viseću za 120kn i onu klasičnu kaj se zatvara ko školjka za 30kn
fiona - Petak 25.08.2006. 23:03
Subject:
Charlie piše: "fiona piše:
Mislim da je to rod Nepenthes (vrčonoše).

Nije! "

Točno, mea culpa...
Sarracenia je, nisam našla podvrstu (a s obzirom da je u komercijalnom uzgoju moguće da je hibrid). Tek sam ih sad počela malo bolje razgledavati, i to samo po fotkama, nemam ključ za karnivore.
Inače, stvarno bi trebali prodavati biljke sa punim imenima vrste i po mogućnosti kratkim uputama.
Anonymous - Nedjelja 17.06.2007. 22:32
Subject:
Pozdrav ljudi!
Jel zna tko gdje nabaviti adekvatnu zemlju kako bih presadio svoju VENERINU MUHOLOVKU, naime uočio sam da korijen viri van iz rupe na dnu tegle, a osim toga sam čitao da zemlja u kojoj je biljka kada se kupi, nije nešto naj.....
arbor - Ponedjeljak 20.04.2009. 19:20
Subject:
Karakteristika tog komposta je ta da mu je pH od3.5-4.5(kiseo), a naziv mu je bijeli(ili svijetli) treset. Da bi se održala kiselost komposta on se mora zalijevati destiliranom vodom ili kišnicom.
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris