Svijet ljubimaca

Uzgoj i razmnožavanje papiga, kanarinaca i egzota - Parenje stiglica

djordjevet - Utorak 07.08.2007. 21:35
Subject: razmnozavanje stiglica u kavezu...
ovo je tekst koji mi je izasao u Zovu negdje proljetos...ocekujem vase komentare...

UZGOJ ŠTIGLICA U KAVEZU

Štiglic je jedna od ptica koje se našim prostorima najčešće čuvaju u kavezu.Neki ih drže samo zbog pjesme, neki zbog bastardiranja, ali je jako malo onih koji ih razmnožavaju u kavezu.Za razliku od naših, odgajivači u svijetu ih legu već decenijama.Odgojene su i mnoge mutacije, o kojima je bilo riječi u prethodnim brojevima.
Postavlja se pitanje, zašto razmnožavati štiglice u kavezu?Kao prvo, to je izazov za odgajivače i ljubitelje ovih ptica; drugo, ptice izležene u kavezu su mnogo pogodnije za dalje razmnožavanje i rad od uhvaćenih i treće, takve ptice mnogo više pjevaju u toku godine.
Ovaj tekst je namijenjen onima koji žele da pokušaju da dobiju mlade od svojih parova.
Za početak, treba biti siguran u razlikovanje polova ovih ptica.Mužjak štiglica je krupniji, ima crne brkove u korijenu kljuna, rub crvene maske prelazi gornji rub oka i pregib na krilu je crne boje.Ženka je sitnija, crvena maska ne prelazi rub oka, pregib krila je sivo-zelene ili smeđe boje, brkovi su sivobijeli.Ako uzmemo u obzir i pjesmu mužjaka, razlikovanje polova ne bi trebalo da predstavlja veći problem.
Za parenje treba odabrati ptice koje su već duže kod nas, koje su zdrave, mirne i sa kvalitetnim perjem, koje je znak dobre kondicije.
U zimskom periodu, ptice držimo zajedno, u volijeri zaštićenoj od atmosferskih uticaja, a već tada se mogu primijetiti znakovi naklonosti kod pojedinih parova.Krajem zime, početkom marta, krećemo sa pripremom za parenje.Prvo odvajamo mužjake u kaveze za parenje (što veće, to bolje) i počinjemo da ih spremamo.Za mužjake to predstavlja zauzimanje teritorije na koju će kasnije doći ženka.Pored sjemenske hrane pojačane konopljom i nigerom, dajemo im dosta zeleniša (maslačak u listu i poluzrelom cvijetu, koji jako stimulativno djeluju u pripremi za parenje), voće, povrće i smjesu sa jajima.Mineralne materije u vidu sipine kosti i pijeska, takođe, moraju da budu pristupačne pticama svo vrijeme.Zeleniš dajemo svaki dan (list i cvijet maslačka naizmjenično), a smjesu sa jajima tri puta nedeljno.Ženkama isto tako dajemo zeleniš, a smjesu sa jajima dva puta nedeljno.Krajem marta spajamo parove i nastavljamo sa pripremom.Početkom aprila, hranu pojačavamo sa klijalim sjemenom nigera i konoplje uz maslačak i smjesu sa jajima, koje dajemo svaki dan. Par puta nedeljno dajemo neki multivitaminski preparat, rastvoren u vodi.Ako je moguće, pticama treba davati lisne vaši i crve brašnare da bi se navikle da ih uzimaju (pošto su važni u ishrani mladih).Lisne vaši je moguće naći na voćkama ili ružama, a ptice ih rado uzimaju.
Polovinom aprila postavljamo gnijezdo.Koristimo pleteno gnijezdo za kanarince, koje postavljamo u ugao kaveza i kamufliramo ga zelenilom da bi ptice stekle osjećaj sigurnosti ( najbolje je koristiti plastično zelenilo).Od materijala za izgradnju gnijezda pticama ponudimo mahovinu, suvu travu, jutena i kokosova vlakna, vatu, životinjske dlake i slično.
Sa produžavanjem dnevne svjetlosti, ptice počinju da se interesuju jedna za drugu i za gnijezdo."Ljubljenje" kljunovima je jedan od važnih znakova zainteresovanosti za parenje.Od datog materijala, ptice će napraviti gnijezdo.Sama izgradnja gnijezda može potrajati, ali treba biti strpljiv.Veoma je važno da su ptice na mirnom mjestu, gdje ih ništa ne ometa u udvaranju i izgradnji gnijezda.Kada počne nošenje jaja, posebnu pažnju treba obratiti na ponašanje mužjaka jer su skloni razbijanju jaja, a po potrebi ga treba odvojiti od ženke i puštati ujutru i uveče da bi jaja bila oplođena.U slučaju da odvajamo mužjaka, važno je da ostane u vizuelnom kontaktu sa ženkom, bilo preko pokretne pregrade u kavezu za parenje ili da ga okačimo u drugom kavezu na kavez za parenje.U protivnom, može se desiti da ženka neće da leži na jajima ili da ih razbija.Ako se to desi, jaja treba podmetnuti pod kanarinku da dovrši inkubaciju i othrani mlade.Ženke štiglica nose 4-5 jaja i na njima leže 13-14 dana.
Ishrana mladih štiglica je slična ishrani mladih kanarinaca, s tim što treba dodavati lisne vaši, mravlja jaja ili crve brašnare (zbog toga je važno da roditelji budu naviknuti da ih uzimaju).Klijalo sjeme, zeleniš i mineralne materije su takođe veoma važni u ovom periodu.Ako želimo da prstenujemo mlade ptice, to treba uraditi u uzrastu od 5-6 dana i nekoliko dana paziti da roditelji ne diraju prstenje.Ako smo mužjaka držali odvojenog, možemo ga vratiti ženki kada prstenujemo mlade, da bi joj pomogao u hranjenju.Mladi štiglici rastu brzo i izleću iz gnijezda ranije u odnosu na kanarince, ali ih roditelji hrane duže (do starosti od mjesec dana, pa i više).
Ukoliko štiglice razmnožavamo u većoj volijeri, mlade možemo ostaviti sa roditeljima koji se spremaju za novo leglo.Kada ženka legne na nova jaja, mužjak sam nastavlja da hrani mlade dok se potpuno ne osamostale.Mlade koji su se osamostalili odvajamo u poseban kavez ili volijeru.Treba im posvetiti posebnu pažnju, pošto su dosta osjetljivi.Ishrana treba da bude što raznovrsnija, higijena besprijekorna (preporučljivo je postaviti rešetke na dno kaveza da ptice ne dolaze u dodir sa izmetom), a povremeno preventivno davati neki od kokcidiostatika (recimo ESB 30).U starosti od tri mjeseca mlade ptice počinju da se mitare i dobijaju boju odraslih ptica, kada sa sigurnošću možemo razlikovati polove.
Ovako odgojene ptice su mnogo pitomije, predstavljaju odličan uzgojni materijal za dalje razmnožavanje ili bastardiranje, a takođe je moguće i školovati ih po sistemu opisanom u jednom od prethodnih brojeva.
Iskustva u razmnožavanju štiglica se mogu primijeniti i na druge vrste naših zeba, pošto su im reproduktivni ciklusi dosta slični.
steva318 - Utorak 07.08.2007. 21:46
Subject:
Stigla nova tema!!!! Very Happy
Tragopan - Utorak 07.08.2007. 21:58
Subject:
Uvdje bi skrenuo pažnju na početak teksta i zamolio bi buduče uzgaivače štigljiča da ga triput pročitaju.
Ovo je jedan od rijetkih tekstova koji je javno izašao na području SR, a da promovira uzgoj štigljiča izleženih u kavezu.
ČESTITKE PISCU!!!

Mislim da je budučnost ptica faune Europe samo u domestificiranosti ovih ptica. Dokle god nebudemo "zasukali" rukave i uhvatili se u koštac sa svima nama dobro znanim problemima uzgoja i razmnožavanja štigljiča u udomačenim uvjetima nitko i nikad neče napredovat s uzgojem istih.
Sve vodeče zemlje Europe i svjeta več uvelike rade s domestificiranim štigljičima što i dokazuju njihovim mutacijama i varijaritetima, a mi još uvjek muku mučimo s razmnožavanjem istih.
Na svu sreču zadnjih godina u Hrvatskoj pušu neki "novi vjetrovi" i segmenti s uzgojem ptica fauna Europe idu nabolje.Sve je više onih koji razmnožavaju ove do nedavno divlje ptice i rade ozbiljno na njihovoj domestificiranost , a sada je i tu novi zakon Ministarstva o prijavi ptica i zabrani držanja zavičajnih i strajnih svojti tako da sve ide nabolje.
Stoga mi je drago vidjeti i da naši susjedi također prate trend osvješčenog uzgoja ovih ptica , a to ovi tekstovi i dokazuju.
KOLE - Nedjelja 11.11.2007. 17:27
Subject:
Svaka cast majstore, tekst je odlican. citao sam jedan mislim da se zove " stiglic, cuvanje i odgoj" u zov-u.ti tekstovi nama pocetnicima stvarno mnogo znace. Uzgled ja sam poco da se bavim pticam oko svoje desete i bavim se nekih sest godina. Pokusacu da uparim stiglica i malino kanarinku pa da dobijem bastarde.
plafonko - Ponedjeljak 03.12.2007. 16:27
Subject:
Odličan tekst.

Ispred kuce imam volijeru 5 x 2.5 u kojoj drzim stigljice.Trenutno su u njoj 10 muskih i 4 zenke.U kuci imam regal za parenje kanarinaca pa me zanima gdje bi vi parili stigljice jer mi u volijeri nikako neide Question Ove godine nije bilo jaja nikako a proslih su bila prazna ili ih je nesto pojelo. Dali da pocetkom marta muske ostavim u volijeri a zenke odvojim u regal i spojim ih pocetkom aprila ili obrnuto.

Evo par slika

Tragopan - Ponedjeljak 03.12.2007. 17:53
Subject:
Pozdrav!
Problem velikih volijera je u tome što bez obzira na to koliko su velike u njima možemo držati samo jedan par štigljiča u sezoni parenja ukoliko želimo postič uspješno razmnožavanje jer su mužjaci međusobno netrpljivi pa kao rezultat imamo često neoplođena jaja.
Ja bi u regale odvoio mužjake i svakog pojedinačno pripremio za sezonu razmnožavanja , a ženke bi ostavio zajedno te ih tek kada bi se mužjaci dokraja usilili (dokraja pobijeli vrh kljuna)pustio svaku pojedinačno kod odabranog mužjaka. Unatoč veličini volijere u nju bi pustio samo jedan par štigljiča i to onaj za koji sam siguran da su upareni (hranjenje ženke, odaziv ženke na pijesmu mužjaka itd...).
paja patak - Ponedjeljak 03.12.2007. 20:01
Subject:
e pa dragi moji prijatelji sada cu vam nesto ispricati bas u ovom topicu, jer tu i pristaje...

sada vec prethodno prolece, bi meni bilo prvo u pokusaju ili uspehu razmnozavanja stiglica. zasto tako?

u septembru ili oktobru prosle godine sam dobavio nekoliko stiglica, i stancera, cajzlana je malo bilo kako kazu oni koji hvataju malo, pa ih nisam imao, samo jednog, i nije bio neki pevac.
gajio sam ih toliko pazljivo, da nije bilo situacije kada bih im dao zelenu salatu od juce kupljenu, vec samo svezu.
onda sve ostalo maximalno pazljivo. napravio bastensku kucicu, volijeru koja je prava divota, za njih, ali desilo se nesto ruzno po mene, tzv sok.

imao sam nameru da im napravim ogromne volijere za zivot, ali bas velike tako da su me mnogi karakterisali kao nenormalnog zbog toga Very Happy

sve je to ostalo samo deo maste, jer su mi u martu, ili pocetak aprila sada neznam kada tacno bese, dosli neki zli ljudi, i ptice uz prisustvo policije oduzeli, i pokrenuli postupak krivicni Mad ,
sda je sve to zavrseno, godina dana uslovne kazne tece, nazalost veliku, jer ne kontrolisu neke nazovi odgajivace tih ptica, a dosli su kod mene koji se veoma dobro brinuo o pticama

zato kazem da bi sada bilo drugo predstojece prolece kada bih ja negovao mlade stiglice, ali desilo se sta se desilo, sada nemam alternativu kako nadoknaditi taj nedostatak u svom zivotu.
drazenxp - Ponedjeljak 03.12.2007. 20:32
Subject:
E kolega dragi, morao si malo pratiti donošenje i postroživanje zakona, kažnjavanje lova na pjevice i tako dalje.. previše ih se izlovljavalo, mučilo, neki su ih hvatali u ogromnom broju, švercali, preparirali, i druge grozote.
Zato shvati da su zakoni u biti korisni.
I još te potiču na legalan uzgoj!

Ti još i danas imaš mogućnost zakonito držati štigliće:

- prijavi se u društvo uzgajivača ptica pjevica u tvom gradu
- kupi od njih prstenovanog mužjaka i ženku ("s papirima")
- prijavi svoje ptice ministarstvu, da ih posjeduješ
- prstenuj njihove mlade sa svojim vlastitim prstenovima.

Ako ti je baš toliko stalo do štiglića, ovo ti neće biti baš tako teško..
Tragopan - Ponedjeljak 03.12.2007. 21:34
Subject:
drazenxp piše:
E kolega dragi, morao si malo pratiti donošenje i postroživanje zakona, kažnjavanje lova na pjevice i tako dalje.. previše ih se izlovljavalo, mučilo, neki su ih hvatali u ogromnom broju, švercali, preparirali, i druge grozote.
Zato shvati da su zakoni u biti korisni.
I još te potiču na legalan uzgoj!

Ti još i danas imaš mogućnost zakonito držati štigliće:

- prijavi se u društvo uzgajivača ptica pjevica u tvom gradu
- kupi od njih prstenovanog mužjaka i ženku ("s papirima")
- prijavi svoje ptice ministarstvu, da ih posjeduješ
- prstenuj njihove mlade sa svojim vlastitim prstenovima.

Ako ti je baš toliko stalo do štiglića, ovo ti neće biti baš tako teško..

Potpisujem sve ovdje navedeno od Dražena.
seadriver - Ponedjeljak 03.12.2007. 22:15
Subject:
U potpunosti se slazem sa ovdje navedim o kaznjavanju lova na ptice pjevice, smatram da tome treba stati na kraj, jer nije humano primjer grdelina uhvacenog na slobodi stavljati u kavez uglavnom minimalnih dimenzija. Na to treba zaboraviti i ozbiljnije se pozabaviti domestificiranjem koliko god uzgoj nije toliko jednostavan kao kod kanarinaca, medjutim smatram da je izazov za svakog pravog uzgajivaca.
Samo bi jos htio napomenuti da se dosta napravilo po pitanju hvatanja u krivolovu, ali moze se napraviti puno vise i trebalo bi biti jos rigorozniji u tom pravcu.
pile - Utorak 04.12.2007. 12:33
Subject:
Slazem se sa svima-divlju pticu treba ostaviti u divljini.Danas ima toliko uzgajivaca domestificiranog stiglica da nema potrebe za lovom i mucenjem divljeg stiglica koji ce opet,uglavnom,da ugine u kavezu.A ako nekome predstavlja problem razlika u novcu-za pticu koju ce platiti krivolovcu u odnosu na pticu koja je legalna onda ne treba ni da ima ptice,na pticama nema ni ustede ni zarade-to je hobi.
paja patak - Srijeda 05.12.2007. 1:03
Subject:
sve se ja prijatelji moji slazem sa vama, ali ali ali ...

ali ovde u srbiji sve je malo teze, prvo nema drustvo odgajivaca stiglica, drugo, zakoni su ne poznati javnosti, to moram malo da burgijam da bi nasao da procitam.

hvala na savetima da razgovaram sa ministarstvom za odgoj ptica.

napominjem da nisam hvatao ja ptice niti ih prodavao, samo sam dobavio sebi nekoliko ptica iz ljubavi. to je to, ali dobro, ako je ilegalno ok onda ne moram da drzim te ptice. to je u redu.

samo mi recite molim vas, gde da pronadjem legalne ptice cesljugara u srbiji, i da li neko ima info da je to u srbiji dozvoljeno?
drazenxp - Srijeda 05.12.2007. 7:44
Subject:
Ne moraš tražiti društvo za uzgoj baš štiglića, jer u običnom bilo kojem Ornitološkom društvu (društvu uzgajivača ptica) sigurno ćeš naći uzgajatelje kanarinaca, papiga, a tako i štiglića.
Učlaniš se, i neko od njih će ti sigurno prodati dobre štigliće.

Ti trebaš tražiti Ornitološka društva najbliža tebi, također trebaš "hvatati" izložbe ptica, i tu kupiti brojeve i sklapati poznanstva s uzgajivačima.. ako si u nekom malom mjestu, nemoj očekivati da će tu biti velika tićarska "scena".
Surfaj po internetu, traži društva u Srbiji.

Kad ti drugi put dođu "drugovi i zli ljudi", samo izvadiš papire da su štigleci s dozvolom, i ponudiš ih da sjednu na kavu Lol Lol Lol
steva318 - Srijeda 05.12.2007. 11:37
Subject:
U pravu je paja patak,u Srbiji je sve malo teze po tom pitanju.Nijedno drustvo nema dozvolu za drzanje faune Evrope.Pojedina drustva su ove godine podnela zahtev za dobijanje takvih dozvola,ali pitanje je kad i da li ce ih uopste dobiti.
drazenxp - Srijeda 05.12.2007. 11:46
Subject:
To je tužno.
Tako se doslovno tjeraju ljudi u ilegalno posjedovanje i lov..

Vjerujem da će se s vremenom i kod vas situacija popraviti..
pile - Srijeda 05.12.2007. 13:33
Subject:
Nije ni u Bosni nista bolja situacija sto se tice krivolova na ptice.Ja uopste nisam sigurna kakav je zakon ovdje o ocuvanju divljih ptica ali znam da nasa ornitoloska drustva,skupa sa lovackim,daju sve od sebe da sve to dovedu u red.Koliko mi se cini ocuvanje nasih ptica ovdje se svodi samo na dobru volju savjesnih gradjana a to je zalosno.
seadriver - Četvrtak 06.12.2007. 19:37
Subject:
Postavio bi jedno pitanje, zanima me o cemu ovisi intezitet crvenila maske kod grdelina? Jel je ono izrazenije sta je ptica starija?
djordjevet - Četvrtak 06.12.2007. 21:03
Subject:
da se nadovezem na prethodnu pricu...
otisli ste od teme, znaci od toga KAKO RAZMNOZITI STIGLICE U KAVEZU....
neki clanovi kazu, otidjite i kupite sebi maticne ptice koje su vec i same izlezene u kavezu...Takvih odgajivaca kod nas nema (koji bi komercijalno gajili stiglice i od kojih bi se mogle kupiti maticne ptice) ili su ekstremno rijetki...Ono malo ljudi koji legu stiglice u kavezu ih legu za svoje potrebe i ne prodaju ih...
tako da su oni koji zele da razmnozavaju stiglice osudjeni da bar tu prvu generaciju uzmu iz prirode...Stiglic nije kanarinac i ne leze se tako lako, to imajte na umu..zbog toga treba da imate ogromnu volju i strpljenje da bi dosli do uspjeha......dobiti bastarde od stiglica je jednostavno, ali dobiti mlade stiglice nije nimalo naivno i lako...
za sve one koji zele da pokusaju, ja sam tu da im pomognem sugestijama i savjetima...

za seadrivera...
intenzitet boje maske grdelina zavisi od vise faktora: sposobnosti organizma ptice da usvaja karotine iz hrane, ishrane ptice u vrijeme mitarenja, doba godine u kome posmatrate pticu...
vezano za doba godine...oni koji su imali prilike da vide stiglica u ljetnom periodu, kad se pari i vodi mlade znaju da svi (ali apsolutno svi) stiglici u tom periodu imaju karmin masku, siva ledja i tamna krila, bez bijelih pjega na vrhovima pera...zasto? odgovor je sledeci: pera maske su crvenija u osnovi, perje se vremenom koje prolazi od mitarenja trosi i "isplivava na povrsinu" tamnija osnova...slicno se desava i sa krilnim perima...kao i sa perima na ledjima...
stiglic u prirodi koji u periodu maj-avgust ima ciglastocrvenu masku i smedja ledja je ptica iz kaveza (pustena/pobjegla ili nesto trece), ali NIKADA nije prava divlja ptica...Imao sam prilike da vidim mnogo ptica u tom periodu i uvijek je bilo tako...
pile - Petak 07.12.2007. 10:51
Subject:
Sorry s moje strane za off topic ali upravo se i jeste skrenulo s teme zbog tog "pocetnickog"uzimanja ptica iz divljine koje ja ne odobravam ni u kakvom slucaju.Ako neko nema mogucnost da sebi kupi par domestificiranih stiglica onda mu je bolje da o tome i ne razmislja iz niza razloga-krsenje zakona,rizici da li ce ptice uopste da prezive u kavezu a tek potom tezina razmnozavanja u zatocenistvu-mnogo problema bez potrebe.Kada imamo takav par stiglica(domestificiranih)onda vec o necemu i pricamo.
Za seadriver-ja sam citala upravo na ovom forumu da nema potrebe za dodatnim karotiniranjem stiglica,osim onog sto dobiva u normalnoj prehrani,jer je to njegova prirodna crvena boja.
Merlo - Petak 07.12.2007. 18:47
Subject:
Dragi moi lipi i sesni svitu evo jedno pitanje i na njega bi tio ako je to moguce jedan ljudski i isreni odgovor.Koje dimenzije triba biti Letilica(cibun)ili ciba (krletka) za drzanje i uzgoj grdelina ili opcenito bilo koje tice?Moj odgovor:`Nema tih dimenzija niti ce ih ikad biti´jer jedino misto na ovom lipom svitu di se tica drzi i razmnozava je majka priroda!!!Sto se tice kupnje ili uzimanja tica iz prirode (vatanje na baketine,najlipsi sport na svitu posli sexa i baluna hehe)ja bi to zakonom dozvolio uz uvjet ko proda jednu jedinu ticu godinu dana zatvora i to ne uvjetno vec ajd u przun pa placi.Jer ko moze objasnit zasto nova mutacija zimovke (zuta)kosta po paru 1500€ ?Ili da ja svakog svoga grdelina placam po najmanje 100€ po komadu.A sto se tice uzgoja grdelina po meni najbolja solucija u letilicama dimenzija metar sirina,metar i po duzina i dva metra visine sa malo zelenila (bor,cempres)dobra prehrana i samo jedan par.I sta je najvaznije od svega ovog dvi vrice SRICE.
Merlo - Petak 07.12.2007. 18:48
Subject:
Dragi moi lipi i sesni svitu evo jedno pitanje i na njega bi tio ako je to moguce jedan ljudski i isreni odgovor.Koje dimenzije triba biti Letilica(cibun)ili ciba (krletka) za drzanje i uzgoj grdelina ili opcenito bilo koje tice?Moj odgovor:`Nema tih dimenzija niti ce ih ikad biti´jer jedino misto na ovom lipom svitu di se tica drzi i razmnozava je majka priroda!!!Sto se tice kupnje ili uzimanja tica iz prirode (vatanje na baketine,najlipsi sport na svitu posli sexa i baluna hehe)ja bi to zakonom dozvolio uz uvjet ko proda jednu jedinu ticu godinu dana zatvora i to ne uvjetno vec ajd u przun pa placi.Jer ko moze objasnit zasto nova mutacija zimovke (zuta)kosta po paru 1500€ ?Ili da ja svakog svoga grdelina placam po najmanje 100€ po komadu.A sto se tice uzgoja grdelina po meni najbolja solucija u letilicama dimenzija metar sirina,metar i po duzina i dva metra visine sa malo zelenila (bor,cempres)dobra prehrana i samo jedan par.I sta je najvaznije od svega ovog dvi vrice SRICE.
djordjevet - Petak 07.12.2007. 20:34
Subject:
Merlo... Very Happy da...baketine i lov...rano jutro negdje na livadi...nista ljepse... Cool
kad se vec spominje lov stiglica, da kazem par rijeci o tome....
kako pise u jednom tekstu o razmnozavanju stiglica, u uvodu, "lov stiglica je stariji i od nasih zakona i od nase drzave, koja god bila..." znaci, lovilo se, lovi se danas i lovice se...poenta jeste da u tom lovu postoji neka kontrola...da se zna ko, kad i koliko smije da lovi ptice bilo koje vrste...
prema zakonima o lovstvu, ptice pjevacice, pa tako i stiglici spadaju u trajno zasticenu lovnu divljac, za koju su nadlezna lovacka drustva....Bez uvrede, ali jos nisam sreo lovca koji zimi iznosi hranu za ptice pjevacice, koji ih nesto stiti i slicno...
jos nesto, za razliku od nas ljubitelja ptica, lovci UBIJAJU zivotinje...
izmedju ubijanja i hvatanja ptica da bi kod nekog ljubitelja provele ostatak zivota (i desetak,pa i vise godina) postoji bitna razlika....
cesto gledam spanske i druge sajtove na internetu...kod njih je lov dozvoljen, ali samo uz posebnu dozvolu koju izdaje nadlezna ustanova...
ja prvi kazem da ptice treba zastititi od nekontrolisanog lova, da treba kazniti one koji love da bi ih prodavali, kojima najveci broj uhvacenih ptica ugine u prvih par dana, koji se neodgovorno ponasaju prema prirodi...
ali, da odem u lov par puta godisnje, da odaberem sebi nekoliko ptica koje cu paziti i cuvati godinama, tu ne vidim nista lose...
za 15 godina, koliko se bavim pticama, nije mi uginula nijedna uhvacena ptica...a nije ih bilo malo Lol
sta hocu da kazem...ptice su se lovile i lovice se, bez obzira na sve zakone i zabrane...da bi se to kontrolisalo, neko nadlezno tijelo bi trebalo da izdaje dozvole za lov i kontrolise njihovu primjenu...kao to izvesti, to je pravo pitanje... Question
Ćira - Petak 07.12.2007. 21:03
Subject:
I ja se slazem u potpunosti, nema sanse da se potpuno spreci lov ptica. To moze da se regulise kao i svaki drugi lov, odabere se poseban period u godini, sa eventualnim dozvolama i naravno zabrana prodaje.
Jedna vazna napomena: pravi pticari nikad nisu izlovaljavali ptice, ali su uvek imali po par komada i nikad nisu hvatali ptice za vreme razmnozavanja. Ja sam znao kao klinac(odavno) sa dedom da uhvatim po nekoliko desetina komada i da kuci ne ponesemo nijednog, nije nam bilo vazno da ih imamo stotine
paja patak - Petak 07.12.2007. 22:30
Subject:
iako sam na...bao, iskreno vam kazem da nikada nisam isao u lov na stiglice. to sto sam kupio to sam brizno gajio i hranio.

a ovo sto gadovima uginu kada ih uhvate, to se meni ne bi moglo desiti, jer sam u planu imao nameru da im napravim ogromne volijere za zivot

a dajte mi podatak da je odmah uhvaceni stiglic pusten u volijeru npr. dimenzija 10 metara x 10 metara x visina 4 metra.
slicnu sam imao nameru napraviti

sada mislim da tolike dimenzije za kanarince necu praviti, ali velike svakako hocu.
Tragopan - Subota 08.12.2007. 12:04
Subject:
Pozdrav svim iskrenim ljubiteljima ptica.
Za druge zemlje nemožemo utjecat na krađu ptica iz prirode ali na Hrvatsku možemo i u tom smijeru radnju provodi ministarstvo kulture uprava za zaštitu prirode. Nismo do ovoga došli za jedan dan nego dugogdišnjim radom na "osviješčivanju" uzgaivača. Prošla su vremena kada se je ljudima gledalo kroz prste za lov zaštičenih ptica pijevica na ljepilo i razne mreže. Ukoliko to rade nekolicina kojima ptica neugine zbog znanja o njihovom uzgoju uvijek če ih u toj radnji pratiti desetine onih koji če se povesti njihovim primjerom , a istima če zbog neznanja ugibati veliki broj. Stoga ZABRANA za sve i stroge sankcije. Mislim da nama ovdje u Hr zaista nije potrebno objašnjavat zašto se više nesmiju hvatati divlje ptice jer u stolječu smo kada smo ornitološki i ekološki razumni i svi to znamo. Tako da nemoram nabrajati tisuču razloga za koje se zna zbog čega nije dobro vatati divlje ptice, kao i nabrajati štetnosti po ptice i samu humanost - jer to smo več svi odavno naučili i shvatili. Da negovorim o onima koji su do nedavno masovno hvatali , preprodavali i ko zna šta sve ne zaštičene ptice samo zbog svoih interesa. Inspekcije su sve unčinkovitije i krađe iz prirode je sve manje , a oni koji to rade skrivaju svoje ptice i žive u strahu da im Hrvatska policija i inspektori ne zakucaju na vrata , a to za mene nije uzgoj ptica več život čovijeka koji se zbog ptica skriva u strahu od zakona. Zaista nevidim razlog takvom životu i takvom hobiju pored toliko stotina različitih vrsta ptica koje se mogu nabavit na zakonski način i mirne savijesti uzgajati s ponosom.
Ljudi su se naučili da nesmiju imati recimo jelena u dvorištu ili rijetkog orla u kavezu jer če završit u zatvoru , pa tako če se ubuduče i naučit da nesmiju držati ni zaštičene ptice pijevice. Nepotrebna su razmišljanja kao ona "oduvijek su se lovili i krali iz prirode" tako smo navikli. Kralo se i od pamtivjeka i orobljavale su se banke i pljačkali pošteni ljudi pa to neznači da to trebamo tolerirat i prihvatit kao nešto normalno.
Zašto bi u današnje vrijeme netko nedozvoljeno nabavio štigljiča na samo njima poznat način iz razloga uzgoja , a za njega može platiti kaznu koja je duplo veča negoli da su istu pticu kupili od uzgaivača (pa je taj postupak neracionalan). Možda bi mogao sve to razumiti da je ko nekada kada nije bilo prijavljenih i u uzgoju dozvoljenih divljih ptica.Tako da jako zabrinjavaju ljudi koji javno govore da treba dozvolit lov "ljubiteljima" ptica i tako šire lošu propagadnu. No zato postoji u Hr. nadležni inspektori koji če sankcionirat ljude koji posjeduju ptice koje su na nezakonit način nabavljene , a u tomu im mogu pomoči i podaci s ovog foruma.

Još bi samo napomenio da me ljudi neshvate loše iz drugih država, a nisu upučeni. Naime u Hrvatskoj sve ptice zaštičene koje su nezakonito držali brojni uzgaivači i građani Hr mogli su se prijaviti i svi su dobili pravovaljane papire i dozvole za uzgoj svih zaštičenih ptica za daljnji uzgoj i razmnožavanje u svrhu uzgoja i da se s time između ostalog spriječi krađa iz prirode. Tako da je sada u Hrvatskoj veliki broj prijavljenih ptica pijevica fauna Europa i ljudi ih uzgajaju na legalan način i svi imaju papire za njihovo držanje. Smile Nadam se da su sada svi shvatili da u HR . nema izlike hvatanja ptica iz prirode.
Tako da su brojni uzgaivači preko ornitološkog saveza i preko saveza uzgaivača malih životinja Hrvatske prijavili svoje divlje ptice , za njih dobili papire kao i papire koje ispunjavaju za izležene mlade. Tako se je dalo mogučnosti širokoobuhvatnog nastanka matičnih primjeraka koji če davati brojne podmlatke i zaustaviti hvatanje ptica iz prirode.
djordjevet - Subota 08.12.2007. 15:31
Subject:
Tragopan, vrlo lijepo receno...sve sto si napisao stoji, mada u svemu tome ima jedan problem...
razmnozavanje divljih ptica u zatocenistvu kod nas je tek u povoju...hocu reci da je potraznja ljubitelja za uzgojenim pticama mnogo veca od ponude...i tu nastaje problem....vani ipak postoji veci broj odgajivaca koji rade samo to i na trzistu ima dovoljno ptica za sve one koji zele da ih nabave...
u svakom slucaju, bilo bi lijepo kad bi clanovi foruma napisali imena, adrese i brojeve telefona ljudi koji kod nas odgajaju divlje ptice, kao i ptice koje su dostupne za nabavku od njih...tako bi svi oni koji zele da nabave sebi pticu bili upuceni gdje i kad mogu da je nadju, pa bi se u dogledno vrijeme vjerovatno formirao izvjestan broj maticnih jata...i posao bi se sirio...
a dotada...svima nama ostaju baketine i ljepak... Question
Tragopan - Subota 08.12.2007. 16:03
Subject:
djordjevet piše:
Tragopan, vrlo lijepo receno...sve sto si napisao stoji, mada u svemu tome ima jedan problem...
razmnozavanje divljih ptica u zatocenistvu kod nas je tek u povoju...hocu reci da je potraznja ljubitelja za uzgojenim pticama mnogo veca od ponude...i tu nastaje problem....vani ipak postoji veci broj odgajivaca koji rade samo to i na trzistu ima dovoljno ptica za sve one koji zele da ih nabave...
u svakom slucaju, bilo bi lijepo kad bi clanovi foruma napisali imena, adrese i brojeve telefona ljudi koji kod nas odgajaju divlje ptice, kao i ptice koje su dostupne za nabavku od njih...tako bi svi oni koji zele da nabave sebi pticu bili upuceni gdje i kad mogu da je nadju, pa bi se u dogledno vrijeme vjerovatno formirao izvjestan broj maticnih jata...i posao bi se sirio...
a dotada...svima nama ostaju baketine i ljepak... Question

Pozdrav !
Da to je jedan od problema.
Sa prijavljenim uzgaivačima i osobama koje posjeduju ili uzgajaju divlje ptice Europe u Hrvatskoj ovako stoji. U svakom mijestu u HR. koje ima klub ili udrugu bilo ornitološku ili uzgaivača malih životinja ima više ljudi koji su prijavili svoje ptice tako da u biti u svakom večem mijestu ima nekoliko prijavljenih uzgaivača. Treba samo kontaktirati dotično društvo iz određene regija s upitom o informaciji o uzgaivaču. Informacije se mogu dobiti i preko ornitološkog saveza Hrvatske , kao i na svim ornitološkim izložbama gdje redovito učestvuju ljudi s pticama fauna Europe.
Savim drugi je padež što se iste ptice teško razmnožavaju (uglavnom zbog neznanja ljudi koji ih posjeduju) zbog nedovoljne domestificiranosti pa je pomanjkanje istih na tržištu , ali to nestvara činjenicu da če stanje biti poboljšano nezakonitom radnjom - hvatanjem divlje ptice jer ista je pogotovo nedomestificirana i još teža za uzgoj. Na kraju krajeva još uvijek ima rijetkih ptica koje nespadaju u ptice pijevice pa ih ljudi nehvataju u prirodi nego ih nabavljaju s svim pravovaljanim papirima iz Italije, Njemačke, Austrije i drugih zemalja gdje ih ima u dovoljnom broju.
Mi uzgaivači u Hr bi trebali biti sretni što su nam u Hr omogučili da sve divlje ptice možemo prijaviti ministarstvu i za njih dobiti papire i dozvolu držanja i razmnožavanja bez pitanja kako i gdje smo ih nabavili.
pile - Subota 08.12.2007. 16:16
Subject:
Sto se ovih lovaca tice poenta i nije bila da kazem kako tamo neki lovci zimi prihranjuju ptice pijevice.Njihov rad u ocuvanju nasih divljih ptica se ogleda kroz raznu propagandu npr iz lovackog casopisa sam i saznala da je Bosna u proteklih 100 godina ostala bez bar 20-tak vrsta ptica.Sta mislite zbog cega?Upravo kako u clanku i pise zbog manjka svijesti gradjana o steti koju uzrokuju stalnim krivolovom na ptice,unistavanjem njihovih nastambi i izvora hrane.I sta,zar se to ne moze odnositi i na ptice pijevice?Problem je u masovnoj pojavi lova na ptice-ako moze 1 osoba zasto ne moze 10 drugih?Ja sam svjedok pomanjkanja zakona te namjene u zemlji u kojoj zivim.Na medjunarodnoj izlozbi prije samo mjesec dana na 20 metara od ulaza u prostor su se prodavale uhvaceni divlji stiglici po cijeni od 5 eura.Zamislite 20 ptica naguranih u 1 kavez srednjih dimenzija.To ne moze biti u redu ni u ovoj ni u jednoj drugoj zemlji.Bar je ovaj forum mjesto gdje ne bi trebali ohrabrivati krivolov na ptice.
Tragopan - Subota 08.12.2007. 16:51
Subject:
Djordje je upravu stvarno smo svi zajedno otišli s teme "Kako uzgojiti štigljiča u kavezu" ova tema o uzgoju je dragocijena svakom uzgaivaču pa ču nastojati ovih dana napisati kako to rade osobe koje su več uzgoile štigljiče. Mislim da če to biti korisnije i pozitivnije za samu pticu jer ukoliko ljudi nauče kako razmnožiti ptice koje več imaju nestat če pomisao o lovu istih, a sa samim time smanjit če se i cijena te če biti dostupniji svima.
seadriver - Subota 08.12.2007. 18:21
Subject:
Najjednostavnije rjesenje je otici u prirodu ponijeti par cibi i uhvatiti stiglica na ljepilo!? Ne mogu se sloziti sa djordjom koliko god on poznavao osobine stiglica pogotovo kad nakon teksta o uzgoju u kavezu kaze za sada nam preostaje samo baketina. Dajte ljudi malo se potrudite i uzgojite tog stiglica u cibi, mislim neshatljivo je kako uopce netko tu teoriju hvatanja moze podrzavati a jako dobro zna kako grdelin reagira i kako se ponasa kad ga se iz prirode ubaci u prostor tako malih dimenzija. Koliko puta sam cuo od ljudi da pricaju kako su tek uhvacenog stiglica donijeli kuci i on im crkne. Shvatite kako se ta mala zivotinjica osjeca kad joj se na tako okrutan nacin presudi i uskrati sloboda. Uzgojiti stiglica u cibi i uhvatiti ga u prirodi su dvije neusporedive stvari. Imam kuci grdelina starog 2g., pustam ga po zatvorenom balkonu da leti tu i tamo, trebate samo vidjeti njegovo ponasanje van krletke i u njoj. U krletci on luduje, ni nakon 2g se nije uspio privici na nju bez obzira sto jako dobro poznajem ponasanje divlje ptice. Takodjer imao sam priliku vidjeti grdelina izlegnutog u cibi koji se u takvom okruzenju ponasa jednako kao i kanarinac.
djordjevet - Subota 08.12.2007. 19:06
Subject:
seadriver piše:
Najjednostavnije rjesenje je otici u prirodu ponijeti par cibi i uhvatiti stiglica na ljepilo!? Ne mogu se sloziti sa djordjom koliko god on poznavao osobine stiglica pogotovo kad nakon teksta o uzgoju u kavezu kaze za sada nam preostaje samo baketina. Dajte ljudi malo se potrudite i uzgojite tog stiglica u cibi, mislim neshatljivo je kako uopce netko tu teoriju hvatanja moze podrzavati a jako dobro zna kako grdelin reagira i kako se ponasa kad ga se iz prirode ubaci u prostor tako malih dimenzija. Koliko puta sam cuo od ljudi da pricaju kako su tek uhvacenog stiglica donijeli kuci i on im crkne. Shvatite kako se ta mala zivotinjica osjeca kad joj se na tako okrutan nacin presudi i uskrati sloboda. Uzgojiti stiglica u cibi i uhvatiti ga u prirodi su dvije neusporedive stvari. Imam kuci grdelina starog 2g., pustam ga po zatvorenom balkonu da leti tu i tamo, trebate samo vidjeti njegovo ponasanje van krletke i u njoj. U krletci on luduje, ni nakon 2g se nije uspio privici na nju bez obzira sto jako dobro poznajem ponasanje divlje ptice. Takodjer imao sam priliku vidjeti grdelina izlegnutog u cibi koji se u takvom okruzenju ponasa jednako kao i kanarinac.

Smile Seadriver...
rekao sam da nam vecini preostaje baketina, jer uzgojene ptice nisu dostupne svima koji bi ih zeljeli...u mom gradu postoje ukupno dva covjeka koji legu stiglice u kavezu...sve sto uzgoje zadrze za sebe...i gdje da nadjem sebi pticu koju zelim?nema se kupi,a ja je zelim imati... Question
tekst koji sam napisao ima za cilj da razjasni neke stvari u vezi sa razmnozavanjem stiglica u kavezu i bicu veoma srecan ako se kao njegov rezultat izleze makar jedan ptic...
da, ja znam kako stiglic reaguje kad se ulovi, itekako dobro znam...sto se tice uginuca nakon lova,ona su uglavnom vezana za to da ptica nije jela ili nasla vodu (sto je opet greska onog ko ju je uhvatio).....mirnoca ptica uhvacenih i lezenih je neuporediva stvar, mada sam imao prilike da vidim i lezene ptice koje su bile prilicno divlje...prisan kontakt sa pticom i strpljenje daju rezultate....
sto se opravdanosti lova tice, ne vidim zasto bismo mi bili pametniji od Spanaca ili Francuza (sajtovi koje sam pomenuo)...Ja volim da lovim, to priznajem...druzenje u prirodi, uzbudjenja lova i tako to mi je nezamjenljivo sa bilo cime...treba imati na umu da ja pustim 99% ptica koje uhvatim...sebi godisnje uzmem par ptica koje mi se bas dopadnu, ali nikad vise od toga...pazim ih, cuvam, zive znatno duze nego u prirodi...
i sta je u svemu tome lose?
recite mi, sta mislite kako i sa kojim pticama su stranci zapoceli razmnozavanje u zarobljenistvu?da,oni ih legu, ali i dalje love, samo kontrolisano....od neceg se moralo poceti, imajte to na umu... Wink
pravo pitanje nije koliko je lov uticao na smanjenje broja ptica pjevacica, vec koliko je na to uticalo zagadjenje i unistavanje njihove zivotne sredine....to je ono pravo pitanje,koje niko ne postavlja...
stiglici jesu vrsta koja se najvise lovi i po logici bi trebalo da ih bude znatno manje nego juricica, zelendura ili cajzli...Ali nije tako...sta mislite zasto?
Ćira - Subota 08.12.2007. 20:55
Subject:
Neke stvari oko "divljih" ptica mi nisu jasne(ovo ima veze i sa razmnozavanjem, jer ako je divlja nema mladih pa nek je stoput iz kaveza). Imam stiglica koji mi jede iz ruke i bukvalno stoji na prstu, cajzle su po prirodi mirne, a takodje imam i tigrice i zebe koje su tako divlje da je to strasno.
Da se vratimo na temu, iz teorije u praksu, pa da resimo te famozne probleme domestificiranja.
pored tog pitomog stiglica imam i muzjaka i zenku cajzi(cizak). Zajedno su u kavezu i kao da pokazuju simpatije, spavaju jedan pored drugog, jedu zajedno, muzjak cak i peva pored zenke. Pitanje: Kad otprilike da krenem da ih pripremam za pokusaj razmnozavanja i da li ima neka posebna preporuka? Poceo bih sezonu sa njima jer mi se cini da se pre(kalendarski) pile, a za stiglica trazim posebnu priliku.
Tragopan - Subota 08.12.2007. 21:48
Subject:
Ćira piše:
Neke stvari oko "divljih" ptica mi nisu jasne(ovo ima veze i sa razmnozavanjem, jer ako je divlja nema mladih pa nek je stoput iz kaveza). Imam stiglica koji mi jede iz ruke i bukvalno stoji na prstu, cajzle su po prirodi mirne, a takodje imam i tigrice i zebe koje su tako divlje da je to strasno.
Da se vratimo na temu, iz teorije u praksu, pa da resimo te famozne probleme domestificiranja.
pored tog pitomog stiglica imam i muzjaka i zenku cajzi(cizak). Zajedno su u kavezu i kao da pokazuju simpatije, spavaju jedan pored drugog, jedu zajedno, muzjak cak i peva pored zenke. Pitanje: Kad otprilike da krenem da ih pripremam za pokusaj razmnozavanja i da li ima neka posebna preporuka? Poceo bih sezonu sa njima jer mi se cini da se pre(kalendarski) pile, a za stiglica trazim posebnu priliku.

Pozdrav!
Kod cajzića ima jedna karakteristika koja je pokazatelj da su se ptice uparile , a to je da mužjak hrani ženku i "čisti je". To je sigurni pokazatelj da su spremne na parenje. U kontinentalnom dijelu pripreme počinju u trečem mijesecu. Pripremati ih treba jednako kao kanarince s time da tu veliku ulogu igraju krajem trečeg mijeseca nedozrelo sijemenje maslačka i prvi , proljetni listovi na kojim nalazimo biljne uši (recimo listovi trešnje napadnuti ušima).
Cajzič je po prirodi pitoma i mirna ptica i ubrzo nauči na hranitelja (meni su jeli iz ruke) tako da nema velikih problema vezanih za plahost . Najbitnija stavka je da se ptice upare , kao i materijal za gnjezdo koji mora biti isti ili što sličniji prirodnom. Kamufliranje mijesta gnježđenja zimzelenim grančicama je obavezno , a najbolje rezulktate daje volijera u kojoj su posađene tuje i jelke.
Ćira - Subota 08.12.2007. 22:13
Subject:
Shvatio, zahvaljujem. Kakvu mi hranu preporucujete?
Tragopan - Subota 08.12.2007. 22:43
Subject:
Ćira piše:
Shvatio, zahvaljujem. Kakvu mi hranu preporucujete?

Ja sam za njih prakticirao jedan nesvakidašnji mix koji je eto bio do sada moja tajna , a super mi se pokazao upravo za cajziče. Na jedan kg standardne hrane za kanarince sam dodavao 250 grama standardne hrane za egzote. To mi je bila ljetna hrana. I dok su drugi muku mučili s "masnim" sijemenjem koji goji previše ove ptice u kavezu ja nisam imao nikakvih problema (opče je poznato cajzičeva sklonost pretilosti), a nedostatak jednog vida vlakana nadoknađivao sam velikim količinama brezovih resa koje sam zajedno s granama ubacivao u volijeru.
Damson - Subota 08.12.2007. 23:25
Subject:
Tragopan , merak je citati tvoje postove i hvala ti sto djelis zvoje znanje i iskustvo .
pile - Nedjelja 09.12.2007. 11:05
Subject:
Evo jos 1 pitanja vezanog za pripremu parenja.Kako pripremiti stiglica?U martu planiram da pripremim stiglica na parenje s kanarinkom.Dobila sam ga na poklon a vec ima 3 godine i mislim da nije nikad uparen.Izrazito je miran a trenutno je kavez do kaveza sa kanarinkom.S tim pokusavam da ih malo upoznam ali ne znam da li i za njih vazi rastavljanje pred pripremu za parenje,kao da se ne vide ili je to svejedno?
Ćira - Nedjelja 09.12.2007. 17:14
Subject:
dobra ideja za hranu, ja im u hranu za kanarince dodajem malo lanenog semena i niger, ali umereno. Imam naviku da kad izadjem u prirodu uberem sve one trave koje imaju semca, uglavnom Poacae i napravim kao buketic sa vrbovim grancicama. To je uzitak da se gleda kad jedu, ma tad ne obracaju paznju na hranu. Nasao sam na jednom sajtu recept za pripremanje crvica (za pecanje)za ptice, kao peru se pa se tri put prelivaju vrelom vodom...Kakva su vasa iskustva sa tom zivom hranom?
Tragopan - Nedjelja 09.12.2007. 18:08
Subject:
Ćira piše:
dobra ideja za hranu, ja im u hranu za kanarince dodajem malo lanenog semena i niger, ali umereno. Imam naviku da kad izadjem u prirodu uberem sve one trave koje imaju semca, uglavnom Poacae i napravim kao buketic sa vrbovim grancicama. To je uzitak da se gleda kad jedu, ma tad ne obracaju paznju na hranu. Nasao sam na jednom sajtu recept za pripremanje crvica (za pecanje)za ptice, kao peru se pa se tri put prelivaju vrelom vodom...Kakva su vasa iskustva sa tom zivom hranom?

U obzir mogu doči samo crvi brašnari, crvi moljca i larve pčela. Mesni crvi zbog patogenih klica se nepreporučaju , a termički obrađeni nemaju više svoju hranjivu vrednost za ishranu ptica.
seadriver - Nedjelja 09.12.2007. 19:28
Subject:
za pile...
Priprema je ista kao i kod kanarinca, znaci pojacana ishrana s tim sta je grdelinu jos dobro davati pupoljke maslacka pred parenje. Najvaznije je da na kraju par prihvati jedno drugo i dobra priprema a sad oces li ih drzati zajedno ili odvojeno nije toliko bitno. Ako grdelina dobro i kvalitetno pripremis skocit ce on na zenku i moj savjet nemoj se zuriti sa parenjem, pocni sa pripremom negdje od drugog mjeseca i pusti ih zajedno na proljece kad zatopli, polovica cetvrtog ili cak 5 mjesec. Naravno opet ovisi o tome koliko legla zelis raditi. Ako ti je dosta jedno do dva legla mozes poceti kasnije, za vise njih kreni ranije.
seadriver - Nedjelja 09.12.2007. 19:31
Subject:
E sad svatko pise o tome kako mladim grdelinima kao i roditeljima da se priviknu treba davati hranu zivotinjskog porijekla, kao sta su lisne usi, crvi brasnari itd. Sve je meni to jasno, ali gdje se osim u prirodi moze nabavit takva hrana?
Tragopan - Nedjelja 09.12.2007. 20:21
Subject:
seadriver piše:
E sad svatko pise o tome kako mladim grdelinima kao i roditeljima da se priviknu treba davati hranu zivotinjskog porijekla, kao sta su lisne usi, crvi brasnari itd. Sve je meni to jasno, ali gdje se osim u prirodi moze nabavit takva hrana?

Pozdrav!
Pročitaj si moje štivo na ovom forumu u rubrici - Podsijetnik: "ishrana fazana hranom životinjskog porijekla" imaš napisano kako ja uzgajam crve brašnare.
steva318 - Nedjelja 09.12.2007. 20:41
Subject:
seadriver piše:

Versele laga ima u svojoj ponudi hranu zivotnjskog porekla.Ja sam je bas gledao pre neki dan u pet shop-u.Tacan sastav ne znam,ali mogu sledeci put da pogledam.Znam samo da ima crve i jos nekih sastojaka.
pile - Nedjelja 09.12.2007. 21:07
Subject:
Planirala sam samo 1 leglo sa stiglicem tako da cu najvjerovatnije s pripremom poceti u martu pa do aprila ili cak maja.Predpostavljam da cu primjetiti po ponasanju da li je ptica dobro pripremljena.Da li se takav maslacak moze kupiti kao gotov proizvod ili se moram potruditi da ga pronadjem?
ikayke - Nedjelja 09.12.2007. 21:17
Subject:
pile piše:
Planirala sam samo 1 leglo sa stiglicem tako da cu najvjerovatnije s pripremom poceti u martu pa do aprila ili cak maja.Predpostavljam da cu primjetiti po ponasanju da li je ptica dobro pripremljena.Da li se takav maslacak moze kupiti kao gotov proizvod ili se moram potruditi da ga pronadjem?

maslacak beres u prirodi.
pile - Ponedjeljak 10.12.2007. 12:15
Subject:
Da li se s maslackom nesto radi npr da li se bar opere ili se samo daje svjeze ubran?Nisam jos pripremala stiglica na parenje pa ne znam Confused
drazenxp - Ponedjeljak 10.12.2007. 12:19
Subject:
Opusti se pile, uz pravu ljubav i njegu, na mirnom mjestu, parit će se štiglići, nemoj da ti je trema Lol Lol Smile
nije to kvantna fizika, bit će sve u redu, samo pomalo Smile
pile - Ponedjeljak 10.12.2007. 12:50
Subject:
Lol Nemoj da me zezas vec mi reci sta je sa ovim maslackom?Znam da nije kvantna fizika ali ne bih voljela da opet pogrijesim.Namucim jadnu kanarinku da lezi i onda budu prazna jaja.Zato me sad sve zanima na vrijeme Smile Lako je tebi reci opusti se,ti si dobio prelijepe bastarde Very Happy
drazenxp - Ponedjeljak 10.12.2007. 13:13
Subject:
Ma hoću ti reć da nije baš sad bitno da štiglić jede maslačak, i uspjeh je zagarantiran.. nema to veze kolegice, jeo on maslačak, jabuku, ili nešto treće..
Svaki štiglić bi volio pariti, u 5. mjesec, kad mu pobjeli kljun. Sad ne znam kad će mu kod tebe pobjeliti, sigurno ranije, kad griješ u kući.

Bitna je ženka, da je pripitomiš, da ti stoji na prstu, da te se ne boji ni malo.
Da voliš svoje ptice, gledaš ih dugo svaki dan, da ženku najedeš svaki dan jajčanom smjesom, zelenilom, da joj osiguraš miran kutak za gnijezdo.

Najbitnije je da istovremeno sa grdelinkom raskvocaš i kanarinku, ako grdelinka slučajno prestane ležati na jajima, da može kanarinka nastaviti i odgojiti štigliće..

To ti je bitno kolegice Smile
pile - Ponedjeljak 10.12.2007. 13:56
Subject:
Hvala mnogo,savjeti puno znace kad kreces s necim po prvi put.Imala sam sliku o tome da je sa stiglicima isto kao i sa kanarincima sto se pripreme i parenja tice ali to bas i nije tako.Svako ima svoju neku stranu price kako pripremiti stiglica i to zna jako zbuniti ali kako sam shvatila svi se slazu u jednom-uzmi neku sredinu od svega navedenog i sretno.Znam da sam postala jako dosadna Very Happy ali imam jos samo 1 pitanje.Imam bastarda koji je poludio u zadnjih par dana-pijeva na kanarinku,grize zice da joj pridje a i ona se spusta na njegovu pijesmu.Sta da radim s njima?Da li je 100%sigurno da nijedan bastard nije plodan jer ovo treba cuti da bi covjek vjerovao-ova ptica se nadglasava i sa radiom i po cijeli dan je zove.Bitno je samo da ona malo pusti glasic i ukucani vec stavljaju tampone u usi Surprised Confused
drazenxp - Ponedjeljak 10.12.2007. 14:08
Subject:
Baštardi su takvi, jer imaj gene od dvije jako žestoke vrste, češljugar i kanarinac.
U njima doslovno gori vatra za pjesmom i parenjem.

98% baštarda je neplodno, zbog nekakvog nesrazmjera organa za reprodukciju.

Ipak, tako je baštard venecuelanski čižak + kanarinac probio granicu neplodnosti, slučajno, i dobio se narančasti kanarinac, koji nosi gene čižaka.

Ništa nije nemoguće, samo je jako jako mala mogućnost da će uspjeti.

Možeš ga pustiti da zadovolji svoj nagon, to je sad tvoja odluka.

Vjerovatno neće biti plodna jaja, ali nikad ne reci nikad.

Jedino ćeš možda ženku malo iscrpiti, ali i meni su rekli da je dignem s gnijezda, da mi je sve neplodno, a da sam ih poslušao ne bi imao baštarde Lol Cool
Damson - Ponedjeljak 10.12.2007. 14:21
Subject:
ovo morate vidjeti

http://www.youtube.com/watch?v=3Rl3o1fr9hA&feature=related
drazenxp - Ponedjeljak 10.12.2007. 14:29
Subject:
Ne mogu vjerovati, odleti na stablo pa nazad na prst Surprised Surprised Surprised
Stvarno su sretnici, i lijepo odgajaju tog mladunca Smile Smile

To je domestifikacija i po, kad se ptič iz prirode vraća na prst.

Svaka im čast! Smile Smile
pile - Ponedjeljak 10.12.2007. 14:45
Subject:
Kolega hvala na odgovorima.
A za video Shocked svaka cast
Tragopan - Ponedjeljak 10.12.2007. 14:56
Subject:
Pozdrav!
Tu se neradi o domestifikaciji nego o odhranjenoj ptici "na ruku". Tako sam ja odhranio dva goluždrava tića žutarice koje je oluja srušila iz gnjezda i letjeli su po ulici za menom kada su poodrasli.
drazenxp - Ponedjeljak 10.12.2007. 15:05
Subject:
Ptič nema roditelja, bar se ne vide na snimci.
Možda je on isto iz prirode, kao jako malen ispao iz gnijezda?
To ne možemo znati..

Spominjao si te mlade žutarice davno na forumu, a kako su te napustile?
Jesu se osamostalile i otišle u prirodu ili si ih imao dugo godina, ili poklonio nekome..?
seadriver - Ponedjeljak 10.12.2007. 17:17
Subject:
Maleni je presladak, da najvjerovatnije on nikad nije jeo od svojih roditelja nego otkada se izlegao poznaje samo ljudsku ruku kao izvor hrane i mozda je u pocetku bio izoliran od ostalih ptica tako da je poznavao samo covjeka i s njim odrastao.
Tragopan - Ponedjeljak 10.12.2007. 18:08
Subject:
drazenxp piše:
Ptič nema roditelja, bar se ne vide na snimci.
Možda je on isto iz prirode, kao jako malen ispao iz gnijezda?
To ne možemo znati..

Spominjao si te mlade žutarice davno na forumu, a kako su te napustile?
Jesu se osamostalile i otišle u prirodu ili si ih imao dugo godina, ili poklonio nekome..?

Jedna mi je uginula s osam mijeseci starosti , a druga mi je odletjela na drvo u dvorištu s kojeg se je na poziv vračala. Taj put nije , več je odletjela za poljskim vrapcima. Nikad se više nije vratila. Odhranjene na ruku su vezane za hranitelja kao i u prirodi za roditelje i kad nauče sami jesti više im hranitelji netrebaju. Tako da se vračaju na ruku (ponekad i na glavu Lol ) samo zbog hranjenja kad su gladne. Hranjenje tako majušnih tića je prava mora i iziskuje ogromno strpljenje , a teško ih je također naučiti da trebaju sami počet jest.
seadriver - Ponedjeljak 10.12.2007. 18:57
Subject:
Tragopan, procitao sam tvoj post o ishrani hranom zivotinjskog porijekla fazana i samo mogu reci jako interesantno i poucno, medjutim posto nikad nisam uzgajao te brasnaste crvice i moljce postavio bi ti jedno mozda glupo pitanje. Nakon sta se u posudi kao sta je tamo lijepo objasnjeno stavi narezan papir pa brasno, vunene krpice i mrkva za vlagu, treba li tu ubaciti tog crvica koji se onda razmnozava na taj nacin ili taj crvic nastane sam iz tih uvjeta?
Tragopan - Ponedjeljak 10.12.2007. 19:32
Subject:
seadriver piše:
Tragopan, procitao sam tvoj post o ishrani hranom zivotinjskog porijekla fazana i samo mogu reci jako interesantno i poucno, medjutim posto nikad nisam uzgajao te brasnaste crvice i moljce postavio bi ti jedno mozda glupo pitanje. Nakon sta se u posudi kao sta je tamo lijepo objasnjeno stavi narezan papir pa brasno, vunene krpice i mrkva za vlagu, treba li tu ubaciti tog crvica koji se onda razmnozava na taj nacin ili taj crvic nastane sam iz tih uvjeta?

Treba nabavit kukca ili ličinke (crviće). Kukca da snese jaja i da se razviju larve , a larve (crviće) da bi se od njih stvorili kukci koji če snesti jaja. Brašnare imaju ljudi koji se bave uzgojem mekokljunih ptica i ptica fauna Europe, kao i uzgaivači raznih gmazova i kukaca (kao što su pauci).Mogu se nači i u bolje obskrbljenim zoo centrima i trgovinama s malim životinjama za potrebe terarista.Također se mogu nači u skladištima ili silosima s stočnom hranom , raznim žitaricama isl, a ima ih i u nekim golubnjacima.
seadriver - Ponedjeljak 10.12.2007. 22:10
Subject:
Shvatio sam, hvala na odgovoru
drazenxp - Utorak 11.12.2007. 7:42
Subject:
Da, vjerovatno je mlada žutarica otišla kad se osjetila sposobna za preživjeti u prirodi..
Morala je ići za svojim životom, ali svejedno lijepo je to odgojiti pitome tiće..

Pile naravno da je bolje da pitaš sve šta te zanima, tako ćeš imati manje (ili ništa) pogrešaka u postupku uzgoja!
pile - Utorak 11.12.2007. 9:01
Subject:
Juce sam se malo raspitala kod 1 starijeg iskusnog uzgajivaca stiglica oko tog pustanja bastarda na parenje i rekao mi je sve sto sam vec cula o ne plodnosti bastarda ali ne iskljucuje mogucnost i nekih rezultata jer on isti ima bastarda od bastarda Shocked Nisam mogla da vjerujem,ne znam gdje je to kupio ali navodno je stiglic uparen sa kanarinkom slavujarkom i dobijen je bastard koji je ponovo uspio da oplodi slavujarku.Toliko o totalnoj ne sposobnosti bastarda,naravno ako malo ne laze ali ne vidim razloga.Kako kaze takva ptica je izgubila masku stiglica i pjeva vrlo malo kanarinca ali naravno on sve svoje ptice uci na cd,koji mi je obecao dati da naucim mladjeg bastarda dok je u mitarenju Cool
Tragopan - Utorak 11.12.2007. 9:38
Subject:
pile piše:
Juce sam se malo raspitala kod 1 starijeg iskusnog uzgajivaca stiglica oko tog pustanja bastarda na parenje i rekao mi je sve sto sam vec cula o ne plodnosti bastarda ali ne iskljucuje mogucnost i nekih rezultata jer on isti ima bastarda od bastarda Shocked Nisam mogla da vjerujem,ne znam gdje je to kupio ali navodno je stiglic uparen sa kanarinkom slavujarkom i dobijen je bastard koji je ponovo uspio da oplodi slavujarku.Toliko o totalnoj ne sposobnosti bastarda,naravno ako malo ne laze ali ne vidim razloga.Kako kaze takva ptica je izgubila masku stiglica i pjeva vrlo malo kanarinca ali naravno on sve svoje ptice uci na cd,koji mi je obecao dati da naucim mladjeg bastarda dok je u mitarenju Cool

Čovijek vijerojatno nelaže i moj prijatelj Šelember je imao plodnog bastrda . Na kraju krajeva takvim parenjem su dobili pitomu konopljarku. Inače veči postotak plodnih bastrda je kod ženki bastrda. No postotak je mali plodnih bastrda tako da se rijetko ko u to upušta , a i oni koji to rade ubrzo se najčešće i gotovo redovito razočaraju.
pile - Utorak 11.12.2007. 14:30
Subject:
On tvrdi da je spomenuti bastard potpuno bijele boje,da je izgubio masku stiglica i da ima samo malo boje iza vrata kao neka trakica.Da li je moguce da je u toj drugoj generaciji zaista nestala sarenost stiglica?Vjerujem da je izvrstan pjevac ali da je potpuno bijeli sa to malo boje iza vrata-to mi je zapravo i pobudilo sumnje ali opet sve je moguce Mislim
drazenxp - Utorak 11.12.2007. 14:56
Subject:
Naravno, proizvodnjom baštardi sve je moguće nijanse dobiti.
A tek parenjem baštarda x baštarda, ili baštarda x kanarinka, mogućnosti su totalno neograničene i neizvjesno je šta će se dobiti.

U tome i je ljepota križanja vrsta Smile Smile
pile - Utorak 11.12.2007. 16:49
Subject:
Bas mi je iznenadjenje da druga generacija bastarda toliko odstupa od izvornih ptica-stiglica i kanarinke ali zato sto znam da 1 stiglic ne daje iste mlade onda i nije cudo.Ako saznam zasto je bas ovaj covjek bio 1 od boljih uzgajivaca stiglica prenosim saznanja sigurno.Za njega kazu da je imao i po desetak gnijezda dok su drugi birali parove iz maticnog jata. Confused
Bozo - Utorak 11.12.2007. 21:17
Subject:
da li znate možda nekog uzgajivača u Osijeku ili okolici
da ima štiglice, a da bi ih prodaje?
pile - Srijeda 12.12.2007. 10:01
Subject:
Znam da je malo van teme ali dobro bi dosao neki savjet.Jutros sam pustila bastarda kod mozaik crvene kanarinke.Nakon 10 dana pijeva i njenog cucanja na pijesmu morala sam nesto da ucinim.Znam da mi je sansa da dobijem mlade od bastarda jako mala ali vise nisam mogla da ih mucim,bastard mi je bio toliko usiljen da mislim da bi dobio infarkt da ga nisam pustila Very Happy Uglavnom,uparili su se u roku od pola sata,predpostavljam jer je nakon parenja on dizao glavu.Jako se dobro ponasaju,nisu uopste agresivni jedno prema drugom ali me sad zanima kako da saznam da li ce jaja biti oplodjena.Neko mi je savjetovao da prvo jaje razbijem da ne bih mucila zenku da lezi na praznim jajima.A to mi djeluje nekako ne sigurno jer ako i bude nesto ne mora da znaci da ce bas sva jaja da budu oplodjena i ne bih voljela da to uradim.Mislim da mi je sigurnije sacekati osmi dan i onda vidjeti da li su jaja puna.Savjeti su dobro dosli.Pozz.
drazenxp - Srijeda 12.12.2007. 10:49
Subject:
Baš mi je drago da se baštard ispuhao! Cool
Sad možeš očekivati da će biti mirniji, možda i manje pjevati..
Stvarno jeste neobično čuti da se u ovo doba pare ptice, ali kod držanja u kući godišnje doba izgleda nema veze s tim toliko.

Moj ti je savjet neka leži 8 dana, pa obavi lampiranje jaja.
Ako je na svjetlosti lampe jaje blijedo, mutno, propušta blagi odsjaj, ništa od njega.
Ako je tamno, ne propušta svjetlost ni malo, velika je vjerovatnost da ćeš dobit ptiče kojima je djeda češljugar, a to se ne dobija uopće ni malo često.

Nemoj se previše nadati, ali nikad se ne zna.
Nadajmo se kad je tako vatren, da je stavio pravu stvar na pravo mjesto
Lol Lol

Držim ti palčeve da uspije!! Cool
pile - Srijeda 12.12.2007. 10:58
Subject:
Hvala i ja se nadam da ce biti nesto iako znam da su sanse gotovo nikakve.U svakom slucaju bar ce se bastard umiriti.I ja smatram da je sigurnije pregledati jaja 8-og dana a vec cemo vidjeti sta ce biti.
pile - Četvrtak 13.12.2007. 11:17
Subject:
Ovaj moj bracni par se danas malo svadja nije kriticno ne tuku se ali se vise i ne pare(bar ja nisam vidjela) i sta sad da radim s njima?Da li da ih razdvojim ili ostavim skupa?Uparili su se juce ujutro to sam vidjela,ali sad se bojim ako izvadim bastarda da cu naciniti njoj neki poremecaj.Mislim da je bolje da ih ne diram dok ona bar ne iznese jaja-ne znam?Nisam ih ni pripremala za parenje ne dajem nista od te mekane hrane bas zbog toga sto je bastard u pitanju a mozda bih trebala?
drazenxp - Četvrtak 13.12.2007. 15:01
Subject:
Poslije prvog parenja, ženki treba najmanje 1 dan da snese 1. jaje, a može proć i par dana.
Mužjak mora ženku pariti svaki dan dok ona ne snese zadnje jaje, zato ga ne vadi.

Nema veze šta ti ne vidiš da se pare, većinom oni to "obave" dok nema promatrača.
1. put su obavili ispred tebe, jer su imali pre veliku želju.

Pogriješila si šta ženku nisi pripremala jajem.
Otkud njoj sad energije i hranjivih tvari da proizvodi jaja?

Iscrpit ćeš je da proizvodi jaja bez da si je pripremila jajčanom smjesom.

Nemoj ti gledati je li mužjak baštard ili kanarinac, ti ih moraš pripremati i tretirati jednako, nisu češljugari i baštardi zadovoljni maslačkom i biljnim ušima, kojih usput, sad nema.

Pusti gluposti i nebitne stvari, i ovo učini obavezno:
Kuhaj jaje i mješaj s prezlom, daji zelenila i pjeska, pojačaj zrnatu hranu.

Pod hitno ženki nudi kuhanog jaja, samo žumanjka i prezle, pojačaj zrnatu hranu, i mužjaka ne vadi dok ona ne snese zadnje jaje.
pile - Četvrtak 13.12.2007. 15:25
Subject:
Da,napravila sam pocetnicku gresku.Hranu sam ponudila u vise zdjelica a sad cu sigurno dodati i jajcanu smjesu,zbog nje.Bas sam pozurila sa ubacivanjem bastarda ali sad cu morati popraviti sto brze sta se da popraviti.Hvala na savjetima.
drazenxp - Petak 14.12.2007. 9:04
Subject:
Dobro, sad će ona navaliti da jede jaje samo tako Lol
Inače, dobra je stvar šta je tvoja ženka već bila spremna i željela je parenje.
Sad joj samo daji jaja svaki dan (imaš na mojoj stranici, rubrika ishrana - kao se postupa sa tom hranom) i vjerujem da će ti snijeti bar 3 jaja.. Smile

Inače se ženke (bilo koje) pripremaju za parenje oko mjesec dana, hraneći ih jajem i prezlom, i dakako sjemenjem, zelenilom + pjesak..
pile - Petak 14.12.2007. 9:39
Subject:
Da,sve znam o pripremanju ptica za parenje ali ne znam o cemu sam razmisljala kad sam ih spojila.Mislila sam da njega pustim na parenje,da se malo izduva a nisam planirala da kanarinka lezi na jajima.Medjutim potpuno sam iskljucila mogucnost da u tim jajima zaista bude ptica a onda sam shvatila da ce ona morati da lezi na jajima 8 dana kako bih ja uopce znala da li su jaja puna.Lose planiranje-greska.Ali od juce im dajem zumance sa prezlom,nastojim popraviti gresku.
P.S.Da li je samo zumance sa prezlom presuho da se daje-neki mi savjetuju da u tu smjesu iscijedim malo jabukovog soka?
drazenxp - Petak 14.12.2007. 10:01
Subject:
Uvjek je dobro davati ženki dok se priprema jajem, i dok god ne othrani mlade, malo jabuke zakačeno između žica.

Njena funkcija je (osim šta je turbo korisna zbok vitamina, vlakana, itd.) da vlaži grlo i olakšava konzumaciju jajčane smjese, kako majci tako i mladima.

Jajčana smjesa je malo "teška" za gutanje, tako da je jabuka potpuno dobrodošla! Koji ti je to rekao, znao je šta govori Smile Smile

Ipak preferiram krišku jabuke između žica, ne kapati u smjesu.
Naći će kanarinka jabuku, ne brini se..
pile - Petak 14.12.2007. 10:39
Subject:
To mi je i bolje rjesenje jer je vec naviknuta da tako jede jabuku.Jutros su se ponovo uparili i sinoc sam cula njegovu pjesmu iz kaveza.Ovaj bastard bas zna sta radi Lol Sutra ili prekosutra bi trebalo biti to prvo jaje a do srijede bi trebalo biti sve zavrseno.Ali sta bude bice.Jos nesto da li i njima treba proklijali niger kao i stiglicu?Rekli su mi da se niger pokvasi i onda ostavi negdje gdje se grije da proklija ali to vazi za stiglica. Confused
pile - Subota 15.12.2007. 11:42
Subject:
Danas je punih 4 dana kako sam spojila bastarda sa kanarinkom,sad je problem u tome sto jos uvijek nema prvog jajeta a vidjela sam da su se uparili odmah u utorak ujutro.Pa ako je i bastard ne plodan to razumijem-bice prazna jaja ali zasto sad nema jajeta nikako-to ne shvatam.Ona samo skakuce po gnijezdu,uopste ne lezi,i dalje se pare obicno ujutro i predvece.Mislim da mi je rjesenje da ako ne bude jaje do sutra da ih razdvojim ali mi ostaje briga sad za proljece sta ce se desiti kad je ostavim sa kanarincem.Uzgajivac se kleo da je kanarinka provjerena i da su s njom cak radjeni i bastardi.Ovo me vec sve pomalo nervira i proslo proljece sam ostala samo sa praznim jajima.Ako neko ima savjet sta sad,neka napise molim.
Tragopan - Subota 15.12.2007. 12:50
Subject:
pile piše:
Danas je punih 4 dana kako sam spojila bastarda sa kanarinkom,sad je problem u tome sto jos uvijek nema prvog jajeta a vidjela sam da su se uparili odmah u utorak ujutro.Pa ako je i bastard ne plodan to razumijem-bice prazna jaja ali zasto sad nema jajeta nikako-to ne shvatam.Ona samo skakuce po gnijezdu,uopste ne lezi,i dalje se pare obicno ujutro i predvece.Mislim da mi je rjesenje da ako ne bude jaje do sutra da ih razdvojim ali mi ostaje briga sad za proljece sta ce se desiti kad je ostavim sa kanarincem.Uzgajivac se kleo da je kanarinka provjerena i da su s njom cak radjeni i bastardi.Ovo me vec sve pomalo nervira i proslo proljece sam ostala samo sa praznim jajima.Ako neko ima savjet sta sad,neka napise molim.

Pozdrav !
Ukoliko je sa ženkom sve uredu onda joj jaja još nisu sazrila. Gdje si čula ili pročitala da kanarinka izričito mora snesti jaje točno u roku od četiri dana od kada si joj pustila mužjaka???
ikayke - Subota 15.12.2007. 13:31
Subject:
mislim da ste vec usli u veliki off topic.
Procitajte koji je naslov topica!?
pile - Subota 15.12.2007. 13:36
Subject:
Cula sam od 1 prijatelja koji je uzgajao kanarince da "obicno"nakon 3 dana bude prvo jaje.Sa kanarinkom bi trebalo biti sve u redu jer je uzgajivac od kojeg sam kupila pticu moj sugradjanin.Trebalo bi biti dosta bezobrazan pa prodati pticu s manom osobi koja zivi na 20 minuta od vlastite kuce.Ako to nije rok koliko onda treba ptici da snese prvo jaje ili to nije uopste tacno odredjeno?Hvala na savjetima.
pile - Subota 15.12.2007. 13:41
Subject:
Trebalo mi je par savjeta a bilo mi je glupo otvarati novu temu zbog par recenica.Sorry.
Tragopan - Subota 15.12.2007. 14:18
Subject:
ikayke piše:
mislim da ste vec usli u veliki off topic.
Procitajte koji je naslov topica!?

Da ova je tema o štigljičima i vrlo je značajna za uzgoj i šteta ju je narušavati. Obratit ču se moderatoru s molbom da to sredi. Išao sam odgovarati , a nisam pomislio da bi pitanje bilo of topic.
seadriver - Utorak 18.12.2007. 19:52
Subject:
Svima koji zele znati jos ponesto o uzgoju stiglica preporucujem ovu stranicu:
http://pubwww.carnet.hr/ptice/clanci/uzgoj_cesljugara.htm
juka - Subota 08.03.2008. 0:06
Subject: parenje grdelin-kanarinka.........
help. imam češljugara uhvaćenog u 10 mjesecu , super se pripitomio u kavezu kao da je već godinu i više tu, znači ponaša se kao stari grdelin., sileno. Stavio sam ga skupa sa kanarinkom u veliki ćibun, stavio im gnjezdo ali me zanima hoće je pariti jer gledajući on njoj neda blizu sebe samo je tjera po ćibunu.
tičar - Subota 08.03.2008. 1:46
Subject: Re: parenje grdelin-kanarinka.........
juka piše:
help. imam češljugara uhvaćenog u 10 mjesecu , super se pripitomio u kavezu kao da je već godinu i više tu, znači ponaša se kao stari grdelin., sileno. Stavio sam ga skupa sa kanarinkom u veliki ćibun, stavio im gnjezdo ali me zanima hoće je pariti jer gledajući on njoj neda blizu sebe samo je tjera po ćibunu.

bolje s njim pariti dogodine,neka stoji s kanarincima do iduće godine,ta ptica je još mlada i pod šokom,
milos - Subota 05.04.2008. 21:13
Subject: Parenje stiglica
cao svima, zanima me da li neko zna kako da usilim stiglica a da se on ne ugoji. Čim krenem sa jajima i proklijalim semenom on krece da se goji i onda neće da naskoči na ženku, kanarinku. Hvala u napred
tičar - Nedjelja 06.04.2008. 2:06
Subject: Re: parenje stiglica
milos piše:
cao svima, zanima me da li neko zna kako da usilim stiglica a da se on ne ugoji. Čim krenem sa jajima i proklijalim semenom on krece da se goji i onda neće da naskoči na ženku, kanarinku. Hvala u napred

treba mu davati jaja ali u malim kolićinama svaki dan,npr,u onoj posudici koja ide među žice mi je zovemo slavujarka,
vitamin E i ako ima crvi brašnara po 2 na dan.
ali ako on nije prije toga pario ili nije stajao kod kanarinke neko vrijeme tj nisu se upoznali onda je normalno da ne skače na nju,
oni trebaju neko vrijeme biti skupa zatim ih odvojiti,i staviti jedno pored drugog da se gledaju,a važno je koliko je pitom taj grdelin.
milos - Nedjelja 06.04.2008. 12:14
Hvala na savetu, stiglic kojeg imam je vec pario dve zenke u protekle dve godine. Ove zime je bio u kuci i pario je jednu crvenu zenku kanarinku koja je izgleda bila neplodna. Posle nje je stao sa pesmom i sada ga vise ne cujem i ne vidim da peva. Kako da ga nateram da ponovo peva i u kom obliku da mu dajem E vitamin i sta mislis o polenu da li je dobar da se daje. HVALA UNAPRED
tičar - Nedjelja 06.04.2008. 18:58
milos piše:
Hvala na savetu, stiglic kojeg imam je vec pario dve zenke u protekle dve godine. Ove zime je bio u kuci i pario je jednu crvenu zenku kanarinku koja je izgleda bila neplodna. Posle nje je stao sa pesmom i sada ga vise ne cujem i ne vidim da peva. Kako da ga nateram da ponovo peva i u kom obliku da mu dajem E vitamin i sta mislis o polenu da li je dobar da se daje. HVALA UNAPRED

taj grdelin sad najvjerovatnije mijenja perije,ako je pario ovu zimu i sad stao,vitamin e može i fertivit
milos - Nedjelja 06.04.2008. 19:56
Cuo sam da je fertivit jako dobar, ali ga nisam do sad koristio. Da li moze da se kupi neki stiglic sa tih prostora i kako bi se preneo do nas ovde
drazenxp - Ponedjeljak 07.04.2008. 7:36
Subject:
Tićari u Splitu "friziraju" štigliće sa nigerom, kažu da od nigera polude od pjesme i parenja.
Ali toga nije dobro previše.

Znak da je štiglić potpuno spreman ti je kad mu vrh kljuna skroz pobjeli.

Meni osobno najljepši su Slavonski štiglići, tako imaju tako ljepe boje i veliki su.

Dalmatinski su malo žešći u pjesmi..
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 9:53
Subject:
Slavonski i ovi u okolini Beograda su isti krupni glavati i dosta lenji kao pevaci. Ima ih raznih belobradih krnjolaca (to su oni koji imaju crvene tacke ili celu crvenu crtu iza glave ), dok su dalmatinski bolji pevaci i to je tacno. Svi stari pticari govore mi o tim stiglicima zato me i zanima kako da nabavim nekog, mogao bi i ja da posaljem o davde stiglice. Kod nas je zabranjeno hvatanje i drzanje, medjutim mi se svi snalazimo nekako lovimo ili nabavljamo od onih koji love. I jos nesto procitao sam da im treba davati maslacak u polu zrelom cvetu da li to znaci da se cvet zatvorio i vrh mu pobeleo.
drazenxp - Ponedjeljak 07.04.2008. 10:12
Subject:
Joj šta smo se mi kao djeca radovali želandi (razdoblje djelomične selidbe od 10. do 01. mjeseca) jer bi dolazili, kako bi ih zvali, "slavonci" i "bosanci", tj. veliki jaki češljugari, mirni, prekrasno izraženih boja, velikih kljunova.

Za krnjolca bi se čak znali posvađati Lol

A naši domaći su malo manje intezivnih boja.

A ima jedna lokalna podvrsta, zovemo ih "šporkulji", šta u prijevodu znači prljavi, nečisti.

To zbog skroz "jadne" blijede boje perja, kao da je slavonac "opran u veš mašini".

Tu čak postaje nejasna granica između mužjaka i ženke, toliko su šporkulji slabih boja.

Ali pajdo, kako su oni žestoki!

Stavi mu prst kad je u žestini, gristi će ga samo tako.
Imaju nenormalnu žestinu pjevanja, samo nažalost dosta pjevaju ono nepoželjno "črrrr".

Često u krletci dobiju "tikove", jer imaju toliko energije u sebi pa malo "polude".

Npr. jedan šeta naopako po cjeli dan, viseći, po krovu krletke.
Drugi kljuca nešto, prečku za skakutanje, treći vrti glavom, to su bjesni tići, to je čista energija.

Ja ti ne lovim već jedno 15 godina, tako da ti ne mogu pomoć Wink

Kupim češljugara u pravih uzgajivača, ali to nisu čisti dalmatinski.

To su više kao slavonci, savršenih boja.

Maslačak dajem samo kao list tićima, tako da ti ne znam reć za sjeme ili cvjet Cool
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 10:57
Subject:
Mi te stiglice zovemo cigancici mali su sitan kljun i sto ti kazes prljavi kao da su isprani, medjutim nisu takvi pevaci kao vasi. Ove godine cu prvi put da probam da uparim stiglice imam dva para i po jedan par cajzli i krenglova inace ja stiglice dzim vec 19 godina ali ih nikad nisam pokusao upariti, uglavnom sam radio sa kanarincima i to crvenima. Izgleda da je najbitnije kod parenja da su to ptice koje su izlezene u kavezu ili da su par godina u njemu i to sa istom pticom strpljenje je najbitnije
drazenxp - Ponedjeljak 07.04.2008. 11:13
Subject:
Da, jer ženke štiglića uhvaćene u divljini kao odrasle su jako problematične i katastrofalno divlje u krletci, i to više godina nema šanse da legnu u krletci u gnjezdo..
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 11:28
Subject:
Moze jedino da se kljukaju hormonima ali i to je veoma rizicno.
drazenxp - Ponedjeljak 07.04.2008. 11:35
Subject:
Vjerujem da bi takva ženka nakon 3-4 godine sigurno odležala na gnjezdu dobro, samo rjetki su tićari koji imaju strpljenja to čekati.

Znam da su tićari ostavljali sebi vrlo mlade ženke, uhvaćene početkom 7. mjeseca, kao žutokljunke, i te bi bile mirne i odlične majke odmah iduće proljeće..
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 11:42
Subject:
Ne znam nikad nisam pario divlje ptice a bastardiranje me nikad nije zanimalo,nisam pobornik toga, odlicio sam se za malinoe imam ih vec dve godine i veoma sam zadovoljan.
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 12:22
Subject:
o kakvim se hormonima radi i koliko je to opasno za pticu? muski stiglici su stari po 3 godine a zenke oko godinu dana ne zurim se sa nekim uspehom pa ako i ne uspem onda dogodine
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 12:28
Subject:
O zenskim polnim hormonima progesteronu i estrogenu za zenke i za muzjake testosteron.

Gde zivis Milose u Bg-u , ja sada stanujem u Zemunu?

Jesi li video kako ih na zapadu pare u zarobljenistvu, imas odlicne snimke na youtube-u
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 13:53
Subject:
Na zalost jos uvek nemamo uveden ADSL tako da samo na poslu mogu po nekad da pogledam i to jako retko. Zivim u okolini Beograda mada sam ziveo na zvezdari 30 godina u stanu sad uzivam u dvoristu i volijeri
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 14:05
Subject:
ako si zainteresovan mogu ti doneti par diskova iz Nisha kad budem isao kuci pa da vidis kako to rade ljudi preko.

Pozdrav
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 15:57
Subject:
To bi bilo super, mora da je jako zanimljivo i korisno. Kada planiras da ides kuci cime se bavis? Da lli si cuo za Akana on je trgovac, prodaje seme i svu opremu za ptice ima i kanarince ai egzote. Kod njega mozes i neke lekove da kupis kao sto je ORNI MIX preporucujem ga svima jako je dobar za disajne organe i kod raznih stomacnih problema. On zivi isto u Zemunu ako te interesuje dacu ti njegov broj
steva318 - Ponedjeljak 07.04.2008. 19:31
Subject:
Pozdrav mojim Zemuncima! Very Happy Nisam ni znao da smo komsije!!! znam ja Milose za Akana.
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 19:43
Subject:
Možeš, kako hoćeš treba upoznati što više ljudi.
Studiram Poljoprivredni fakultet u Zemunu, idem kući tek za uskrs ,znači to mogu da donesem za nekih mesec dana ako nije problem.

Stevo gde si u Zemunu, ja stanujem u Pregrevačkoj ulici.

Pozdrav
drazenxp - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:19
Subject:
Onda je Zemun 1. tićarski grad u Srbiji, dosta vas je iz Zemuna Lol Cool
steva318 - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:22
Subject:
Big smjesak Big smjesak Big smjesak
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:25
Subject:
Ma kakav Zemun, nekad su bili jaki u golubarstvu a danas su i tu izgubili primat.
Ola
steva318 - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:27
Subject:
evo ga,sad mu ne valja Zemun...a najlepse studentske dane je u njemu proveo...Zna i Drazen kakve su Zemunke.... Very Happy Very Happy
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:39
Subject:
Stevo sta ti drzis od ptica, da li si i ti Redzin kupac ja slabo u zadnje vreme kupujem kod njega, nisam zadovoljan kvalitetom hrane. Najbolja hrana je u ju biznis centru, preko puta kineske ambasade sa zadnje strane centra. Imaju vise vrsta hrane i raznih preparata.
steva318 - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:42
Subject:
Drzim kanarince,a imam i ponekog cesljugara,krengla...Znam i za Leto,pre neki dan sam isao tamo da kupim nesto.Nisu skupi,a imaju bas kvalitetne stvari.
milos - Ponedjeljak 07.04.2008. 20:48
Subject:
Da li si probao da paris stiglice sa kanarinkama ili medjusobno, potrebna su mi iskustva na tom polju ustvari samo kod parenja stiglic puta stiglic. Imam krengla koji pari sve sto mu pustim ali je postao izgleda jalov. Sta da radim
Ivan_Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 21:02
Subject:
Vlado,gde si u Nisu?Jel imas neki CD za skolovanje slavujara?
Ja sam od skora poceo da se bavim uzgajanjem slavujara pa me zanima sve oko toga?
Pozdrav
Vlada Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 21:16
Subject:
Nemam za slavujara, ali najverovatnije bih mogao da nabavim, inace sam iz Medosevca.Moj ti je savet bezi sto dalje od slavujara, imao sam ta govna od kako znam za sebe.

Pozdrav
Ivan_Nish - Ponedjeljak 07.04.2008. 21:23
Subject:
Sto imas takvo misljenje o slavujarima?Sta to ne valja kod njih?Sta ti imas od ptica?Koliko bi kostao jedan cd za skolovanje?
tičar - Utorak 08.04.2008. 1:09
Subject:
Ivan_Nish piše:
Sto imas takvo misljenje o slavujarima?Sta to ne valja kod njih?Sta ti imas od ptica?Koliko bi kostao jedan cd za skolovanje?

imam ja par pjesama slavuja ako to može pomoći
erno_g - Utorak 08.04.2008. 8:10
Subject:
pozdrav svima. forum je odlican, prva liga. imam jedno pitanje sto se tice parenja stiglica x kanarinke i stiglica x verdunke. naime interesujeme koji su bolji pjevaci, posto me interesuje pjesma grdelina, zanima me koji bolje uce pjesmu, da li ce je sa vremenom izgubiti i tako to. ja licno nikad nisam imao verdunku, a gledajuci slike na forumu pravo mi se svidila i odlucio sam da je nabavim. pa neznam sta me ceka sa njom.
Stipe16 - Utorak 08.04.2008. 9:57
Subject:
tičar piše:
Ivan_Nish piše:

Ajde molim te ako mozes uploadat da cujem slavuja... Bend
tičar - Utorak 08.04.2008. 11:41
Subject:
Stipe16 piše:
tičar piše:
Ivan_Nish piše:

Ajde molim te ako mozes uploadat da cujem slavuja... Bend

http://uploaded.to/?id=pzxdiw
Ivan_Nish - Utorak 08.04.2008. 15:04
Subject:
Ticar,jel nije problem da mi posaljes ti ili neko ko ima neku pesmu slavujara na mail jer sam skinuo sa neta ali samo traje 2 sekunde.Pokusao sam vise puta ali nece Rolleyes
krsta85@yahoo.com
Vlada Nish - Utorak 08.04.2008. 17:36
Subject:
Ivan_Nish piše:

Pa da su dobri gajio bih ceo svet, gube pesmu u mitarenju ,probijaju veoma brzo ma koliko bila dobra ptica, na ovom kanarincu radi se skoro 30-40 godina i jos uvek su slabi rezultati.
Presao sam na malinoe od pre dve godine i veoma sam zadovoljan, sto je najbitnije ne gube pesmu , to sto su naucili kao mladi pevaju ceo svoj zivot.

Ukoliko bih nasao cd ne bih ti prodao vec bi ti poklonio.

Nisi mi odgovorio gde stanujes u Nishu?

Pozdrav
Ivan_Nish - Utorak 08.04.2008. 18:25
Subject:
OK,Vlado hvala ti,ja jos nisam merodavan da dajem bilo kakve komentare jer sam poceo pre mozda 6 meseci da drzim kanarince.Moda kad steknem neko iskustvo oformim i ja misljenje o slavujarima.Imam i ja jedan par malino. Very Happy
Inace,zivim u Brzom Brodu Very Happy
pozdrav
sestoperac - Utorak 08.04.2008. 18:35
Subject:
ja mislim, mada sam drzao kanarince pjesme davno ( i malinoe i slavujare) da u mitarenju svi onu gube pjesmu ili da ona slabi u koliko ne slusaju CD ili staru pticu.

Slavujar je rasa koja je jos u fazi stvaranja i standardizacije i misljenja sam da ako neko ima volje drzati takve ptice neka ucestvuje u stvaranju. to je dugotrajan proces
Vlada Nish - Utorak 08.04.2008. 20:03
Subject:
da se razumemo hteo sam da kazem da malino zadrzava ( sa svim turama koje je naucio kao mlad muzjak) istu pesmu i pre i posle mitarenja dok slavujar pre mitarenja moze da peva i preko 20 tura ali kako se upari ili izmiti izgubi polovinu tih tura koje je imao, tako da ako hoces da imas dobrog slavujara moras ga gajiti pod staklenim zvonom.

Normalno da je stvaranje rase dugotrajan proces ali ovo su kanarinci , imaju veliku moc reprodukcije,ranostasni su i pored svega toga jos uvek nista nije uradjeno ozbiljnije po pitanju standardizacije jer po pitanju ovoga tj. stvaranja rase trebaju biti svi ukljuceni a kod nas se sve radi stihijski tako da priznavanje slavujara ocekujem neke 2030 god.
Stipe16 - Utorak 08.04.2008. 22:18
Subject:
Ivan_Nish piše:
Ticar,jel nije problem da mi posaljes ti ili neko ko ima neku pesmu slavujara na mail jer sam skinuo sa neta ali samo traje 2 sekunde.Pokusao sam vise puta ali nece Rolleyes
krsta85@yahoo.com

Mene zanima jel ovo slavuj ili kanarinac slavujar???

I kakva jer razlika u njihovoj pismi???
tičar - Srijeda 09.04.2008. 0:54
Subject:
Stipe16 piše:
Ivan_Nish piše:
krsta85@yahoo.com

Mene zanima jel ovo slavuj ili kanarinac slavujar???

I kakva jer razlika u njihovoj pismi???

ovo što sam ja stavio je slavuj,ali neznam ja puno o tim kanarincima,ali sam skužio da što više slavujevih tura to bolje,
sad i u slavujevoj pjesmi ima dosta tura drugih ptica,a ja neznam što su zapravo slavujeve ture,a što od druge ptice,to je malo zaje,,,
Vlada Nish - Srijeda 09.04.2008. 15:34
Subject:
To si u Pravu Tichar, Ivane od koga si kupovao ptice i kog su porekla malinoi?

pozdrav
Ivan_Nish - Srijeda 09.04.2008. 17:15
Subject:
Kupovao sam od Ceneta,zivi gore na delijskom visu.E sad kog porekla to vec ne znam Embarassed
Vlada Nish - Srijeda 09.04.2008. 20:29
Subject:
Nesto mi jo to ime poznato, taj covek ima otprilike 45-50 godina , ako se ne varam , drzi ptice u posebnoj prostoriji, nesto slicno tavanu, kao soba iznad garaze i mislim da je imao slavujare uglavnom sarene.

pozdrav
djordjevet - Srijeda 09.04.2008. 21:34
Subject:
a da se vi vratite na temu? Evil or Very Mad
da vas podsjetim, ovo je tema o parenju stiglica....
Ivan_Nish - Četvrtak 10.04.2008. 12:26
Subject:
Dobro Djordje ne ljuti se,izvini,necemo vise da se udaljavamo od teme,evo samo da odgovorim coveku i vracamo se na staru temu;)
Pa Vlado cini mi se da mislimo na istog coveka,ima ovaj takvu prostoriju gde drzi ptice,cuva i golubove samo se u to ne razumem koje rase i sve to.
Pozz Very Happy
saso78 - Srijeda 16.04.2008. 20:15
Subject:
Spomenuli ste hormone.Imam jedan izvrsan primerak muzjak stiglic ali ove godine jos spava nesto nije u redu.Kako sa hormonima sto da mu dajem pa da bude u formi.Cuo sam nesto ali sam totalna neznalica sta se tice vestackim preparatima moze mi neko nesto pomoci.Znam da je opasno ali vredi probati.
sestoperac - Četvrtak 17.04.2008. 23:51
Subject:
saso78 piše:
Spomenuli ste hormone.Imam jedan izvrsan primerak muzjak stiglic ali ove godine jos spava nesto nije u redu.Kako sa hormonima sto da mu dajem pa da bude u formi.Cuo sam nesto ali sam totalna neznalica sta se tice vestackim preparatima moze mi neko nesto pomoci.Znam da je opasno ali vredi probati.

hormoni Question

ovo si ti napisao u jednom postu
_ Nikakav karotin nije potreban samo omogucite da stiglic ima koliko moze raznoliku hranu i vise voce i povrce maslacak je zadolzitelan, povremeno kad se mitare u jesen i bocke,naravno sunce bar pola sata u teku dana i imate stiglic u kafez isto kao u prirodi._

Very Happy Very Happy
saso78 - Petak 25.04.2008. 13:42
Subject:
sestoperac piše:
saso78 piše:

hormoni Question

ovo si ti napisao u jednom postu
_ Nikakav karotin nije potreban samo omogucite da stiglic ima koliko moze raznoliku hranu i vise voce i povrce maslacak je zadolzitelan, povremeno kad se mitare u jesen i bocke,naravno sunce bar pola sata u teku dana i imate stiglic u kafez isto kao u prirodi._

Very Happy Very Happy

Tacno.Ja sam pobornik prirodne ishrane,ali pitanje o hormonima sam postavio kad je krajan slucaj kad imate recimo unikatan primerak i nemozete ga pariti(na prorodan nacin nemozete ga spremiti) i dobiti njegove potomke.E tad kako sa hormonima,nema tu nista cudno i vrvni svetski odgajaci koriste to.
sestoperac - Petak 25.04.2008. 17:32
Subject:
probaj vantjelesnu oplodnju Very Happy
saso78 - Petak 25.04.2008. 21:41
Subject:
sestoperac piše:

Ti stvarno ne shvatas mozda zato sto si Crno gorac Very Happy Very Happy Very Happy
Treba mnogu da ucis za ptici.
sestoperac - Subota 26.04.2008. 21:37
Subject:
saso78 piše:
sestoperac piše:

Ti stvarno ne shvatas mozda zato sto si Crno gorac Very Happy Very Happy Very Happy

Nije Crno gorac nego Crnogorac Very Happy

Saso, nazdreri ga hormonima pa ga posalji na olimpijadu u Peking Lol
drazenxp - Subota 26.04.2008. 22:59
Subject:
U kojoj disciplini?

Jedenje nigera na 100 m? Lol

Šala mala, al ja sam isto za prirodno.
Ako ne valja ptica sama od sebe, teško da se tu da šta napravit Cool
saso78 - Nedjelja 27.04.2008. 9:59
Subject:
sestoperac piše:
saso78 piše:
sestoperac piše:

Nije Crno gorac nego Crnogorac Very Happy

Saso, nazdreri ga hormonima pa ga posalji na olimpijadu u Peking Lol

Prvo cu da posaljem kod tebe,pa ako bude uspesan u Pekingu,da proveris kod tebe dali ispunjuje normu za olimpijade. Very Happy Smile
sestoperac - Nedjelja 27.04.2008. 12:14
Subject:
Very Happy Very Happy Very Happy
djordjevet - Nedjelja 27.04.2008. 19:01
Subject:
a da kazete vas dvojica nesto korisno?
prepucavate se bez potrebe..
taman sam pomislio da cu procitati nesto novo o stiglicima, kad ono...
ivanamladenovic - Nedjelja 27.04.2008. 23:45
Subject: parenje štiglića
Pozdrav svima. Mišljenja sam da ženke štiglića nisu krivici za neuspešno parenje. Većina nas greši iz razloga jer pari mlade mužjake ( u 1. godini starosti). Najboli rezultati postižu se sa mužjacima starijim od 2 godine koji su uhvaćeni kao veoma mladi u gnezdu ili odmah nakon izletanja iz gnezda dok kod ženki to nije bitno ako ima predispozicije da je dobar roditelj. Takodje se dosta greši jer se pari sa pticama uhvaćenim u prirodi u punoj polnoj zrelosti. Takve ptice i posle nekoliko godina veoma retko postižu rezultate.
Jer neko od vas ima svoje štigliće izvedene u kavezu?
tičar - Ponedjeljak 28.04.2008. 0:26
Subject: Re: parenje štiglića
ivanamladenovic piše:
Pozdrav svima. Mišljenja sam da ženke štiglića nisu krivici za neuspešno parenje. Većina nas greši iz razloga jer pari mlade mužjake ( u 1. godini starosti). Najboli rezultati postižu se sa mužjacima starijim od 2 godine koji su uhvaćeni kao veoma mladi u gnezdu ili odmah nakon izletanja iz gnezda dok kod ženki to nije bitno ako ima predispozicije da je dobar roditelj. Takodje se dosta greši jer se pari sa pticama uhvaćenim u prirodi u punoj polnoj zrelosti. Takve ptice i posle nekoliko godina veoma retko postižu rezultate.
Jer neko od vas ima svoje štigliće izvedene u kavezu?

tako je nemože se pariti ženka uhvaćena u 10 mjesecu,ili iz gnijezda ili uhvaćena jako mlada,a i bolji su rezultati druge god,
tako je i sa mužijacima.prve god bi parili ali jako malo ima uspjeha,
npr,mladi vrduni su mi se parili ali ništa nije puno,jaja prazna 3 ture za redom a ovi od prošle god,imaju 4 mlada,grdelin prošle god nije ni htio čuti za parenje a ove god je lud,
ja sam imao prošle god mladih grdelina a ove god teško da će biti,
kanarinci su katastrofa ove god,a grdelinka neće leži na jajima,
tako da ove god ništa od njih,nemam pod što jaja podbaciti

a ženke grdelina trebaju imati velike volijere ili trebaju biti izležene u gajbi
o tome bi se moglo pričati do sutra,treba biti mudar i dobro svoje ptice poznavati da se to uspije.
ivanamladenovic - Ponedjeljak 28.04.2008. 11:34
Subject:
Kad krećeš sa pripremom štiglića za parenje? Da li su zimi na hladnom odnosno napolje i da li ih držiš odvojene mužjake od ženki?
drazenxp - Ponedjeljak 28.04.2008. 12:06
Subject:
Ženke češljugara koje nisu izležene u krletci teške su za ležanje na gnjezdu, jer su dosta nervozne i plašljive.

Zato bi ja (da parim čistake) poslije parenja grdelin x grdelin stavio jaja pod kanarinku.

Kad se mladi othranu, maknuti ih da nikako više ne gledaju kanarince, nego samo svoju vrstu Wink
saso78 - Ponedjeljak 28.04.2008. 13:12
Subject:
Slazem se sa vama.Veoma je tesko pariti stiglice ako su uhvateni na jeseni,mnogo je bolje ako su mlade uhvateni u ljeti,ali najbolje posle dve godine starosti.Onda su u punoj formi muzjaci su mnogo jaciji nego prosle godine isto i zenke.Stvorite im atmosferu miran prostor i svakako da ce te imate i mlade stiglice.Pre dve godine imao sam par stiglice koji su se sparili zenka je imala 4 jaja a na 5 je umrla pa sam jaje pometnuo kanarinke i dobio sam dve prekrasna stiglice.
drazenxp - Ponedjeljak 28.04.2008. 13:38
Subject:
Pa kako je uginula?

Zapelo jaje u njoj, iscrpila se, znaš li šta je razlog?
tičar - Ponedjeljak 28.04.2008. 15:27
Subject:
drazenxp piše:
Ženke češljugara koje nisu izležene u krletci teške su za ležanje na gnjezdu, jer su dosta nervozne i plašljive.

Zato bi ja (da parim čistake) poslije parenja grdelin x grdelin stavio jaja pod kanarinku.

Kad se mladi othranu, maknuti ih da nikako više ne gledaju kanarince, nego samo svoju vrstu Wink

e a nemam više ni kanarinke koje bi ležale to je problem.
drazenxp - Ponedjeljak 28.04.2008. 15:38
Subject:
E da si bliže Wink

Iman jednu šta bi ležala od 3. do 10. miseca non stop Lol Lol
saso78 - Ponedjeljak 28.04.2008. 16:20
Subject:
drazenxp piše:
Pa kako je uginula?

Zapelo jaje u njoj, iscrpila se, znaš li šta je razlog?

Verovatno razlog je neko zabolenje slicno kokcidiozi, a mozda je i kokcidioza telo i se isusilo,valjda ne bi bilo iscrplenje bilo i prvo gnjezdo.I verovatno bolest se prenela preko jaja i na mlade na neki 30 dana ali sam uspeo da spasim.
saso78 - Ponedjeljak 28.04.2008. 16:25
Subject:
Sta se tice podmetanje jaja mozete to uraditi pod zenke bastard,istina je da nisu plodni ali leze na jajima i odlicno hrane mlade,Nije lose za ovakve probleme cuvati i jednu zenku bastard- za svaki slucaj.
ivanamladenovic - Ponedjeljak 28.04.2008. 17:19
Subject:
Da li neko ima belu mutaciju štiglića ili bilo kakvu interesantnu mutaciju izvedenu u kavezu?
djordjevet - Ponedjeljak 28.04.2008. 18:42
Subject:
ivanamladenovic piše:
Da li neko ima belu mutaciju štiglića ili bilo kakvu interesantnu mutaciju izvedenu u kavezu?

zanima te onako ili zbog kupovine?
ivanamladenovic - Ponedjeljak 28.04.2008. 19:23
Subject:
Imam na raspolaganju belu ženku staru 5 godina, alkiranu propisnim prstenom izleženu u kavezu. Dosad je parena više puta sa raznim mužjacima i izlazili su samo normali a ove godine planiramo da je parimo sa sinom starim 2 godine koji je takođe normalan. Iz istog legla sa njom izašao je i jedan mužjak koji ima belo pero u krilu. Interesuju me iskustva sa takvim pticama možda bi kasnije kupio mužjaka ili bi i ona išla na prodaju ukoliko ove godine bude belih ptića. Koja je otprilike cena tih ptica na tržištu?
djordjevet - Ponedjeljak 28.04.2008. 21:43
Subject:
ivanamladenovic piše:
Imam na raspolaganju belu ženku staru 5 godina, alkiranu propisnim prstenom izleženu u kavezu. Dosad je parena više puta sa raznim mužjacima i izlazili su samo normali a ove godine planiramo da je parimo sa sinom starim 2 godine koji je takođe normalan. Iz istog legla sa njom izašao je i jedan mužjak koji ima belo pero u krilu. Interesuju me iskustva sa takvim pticama možda bi kasnije kupio mužjaka ili bi i ona išla na prodaju ukoliko ove godine bude belih ptića. Koja je otprilike cena tih ptica na tržištu?

taj muzjak je vjerovatno nosilac mutacije,pa bi od njega mozda mogli dobiti jos bijelih ptica
pokusajte..
kod mene ima jedan tip sto gaji ptice u mutacijama, dobijete broj na PM
tičar - Ponedjeljak 28.04.2008. 22:43
Subject:
ivanamladenovic piše:

možeš slobodno pariti mater i sina koji je nosioc bijele mutacije i izači će pola normala pola mutacija.
mater i sina se može parit kao i čaču i kćer ali samo u jednoj fazi,a a kasnije naći novog mužijaka koji može biti normal,i od njega i bele opet ide pola pola.
ivanamladenovic - Utorak 29.04.2008. 0:53
Subject:
djordjevet piše:
ivanamladenovic piše:

taj muzjak je vjerovatno nosilac mutacije,pa bi od njega mozda mogli dobiti jos bijelih ptica
pokusajte..
Citiraj:

nemam iskustva na forumima kako da dodjem do broja

ivanamladenovic - Utorak 29.04.2008. 1:34
Subject:
Radio sam ranije povratno parenje sa golubovima ali je kod njih jednostavnije jer u toku jedne sezone ćerka ili sin postaju polno zreli pa je ciklus kraći. Najdalje sam išao otac/ćerka-ćerka-ćerka već posle treće generacije dobijao bih mutacije i javljale bi se anomalije ali sam u trećoj generaciji imao 80% ptića koji bi u potpunosti po boji, kljunu, obliku tela i ostalom ličile na oca. Ovu metodu sam probao kod akvarijumskih ribica, hrčkova, zečava i kanarinaca gde bi najbolje rezultate postizao posle treće godine. Kod nas ima mnogo protivnika parenja po krvnoj liniji tako da ovaj metod nije popularan. Kod štiglića je taj proces dugotrajan jer trebam dobiti gene ženke a mužjake mogu pariti tek posle 2 godine. razmišljao sam i o obrnutoj "Pastuv metodi" Jedna ženka sa više mužjaka a nakon toga parenje mladih medjusobno ali i to dugo traje. Porebna su mi iskustva drugih na tom polju kako bi ubedio prijatelje da je ovakvo parenje moguće. Preslušao sam sve pesme štiglića koje su poslate na forumu i sve se veoma razlikuju od pesme koje u mom kraju važi za standard. Čak i oko tog standarda koji nigde nije priznat ima dosta polemike jer se ide toliko daleko da štiglić mora imati i odredjeni redosled tura odnosno da se zna tačni redosled koja za kojom turom ide tako da se u sezoni školuje više desetina ptica da bi na kraju retko koja od njih postigla traženo. Što se tiče izgleda ptica akcenat se baca na domaće ptice takozvane"Cigančiće" Ptice selice cardelius major ovde uopšte ne cene i niko ih ne drži mada ih tokom jeseni i zime ima dosta.
tičar - Utorak 29.04.2008. 10:44
Subject:
ivanamladenovic piše:
djordjevet piše:
ivanamladenovic piše:

pokusajte..
Citiraj:

nemam iskustva na forumima kako da dodjem do broja

sad ajde na vrh ove stranice i tamo gdje piše FORUM crvenim slovima ispod ti piše imate 1 novu poruku,ili piše nemate poruka.
ivanamladenovic - Utorak 29.04.2008. 12:04
Subject:
Snašao sam se -HVALA!
milos - Subota 14.06.2008. 11:18
Subject:
Da li neko zna mogu li se pariti fink i kanarinac, imam usiljenog finka koji peva non stop i juri sve ostale muzjake bez obzira na vrstu. i da li je bastard krengla (zenka) plodna, tj. da li je moguce pariti sa drugim pticama
saso78 - Subota 14.06.2008. 12:23
Subject:
Slobodno ga pari a dali su bastardi 100% plodni neznam .
tičar - Subota 14.06.2008. 12:25
Subject:
fink se može pariti sa kanarinkom zašto ne,ako misliš na pticu fringilla-fringilla.
a krengl neznam što je a ako je faganel onda može biti plodne a i ne mora.
steva318 - Subota 14.06.2008. 13:38
Subject:
Krengl je zelendur, a fink je obicna zeba.
tičar - Subota 14.06.2008. 15:39
Subject:
steva318 piše:

zelendurovi bastardi nisu plodni.
milos - Subota 14.06.2008. 18:08
Subject:
hvala na odgovorima, kanarinka je vec uvrtela gnezdo i verujem da ce biti nesto od toga
edel - Subota 14.06.2008. 22:11
Subject: Imam zelendurovog bastarda,mužjaka i plodan je.
tičar piše:
steva318 piše:

tičar - Nedjelja 15.06.2008. 9:30
Subject: Re: Imam zelendurovog bastarda,mužjaka i plodan je.
edel piše:
tičar piše:
steva318 piše:

plodni su samo bastardi frzelina 99%.i ženke bastarde faganela 25%.
ivanamladenovic - Utorak 17.06.2008. 21:05
Subject:
Samo da vas obavestim da su u onoj velikoj letilici parovi već napravili neka gnezda ali mi je "zabranjeno" da slikam jer se desio neki maler pala je ogromna kiša i bila je oluja tako da su neke ptice uginule jer se nisu snašle pošto su čuvane u sobi 6-7 godina.
Carduel - Ponedjeljak 23.06.2008. 21:01
Subject:
drazenxp piše:
Da, jer ženke štiglića uhvaćene u divljini kao odrasle su jako problematične i katastrofalno divlje u krletci, i to više godina nema šanse da legnu u krletci u gnjezdo..

Nijedno pravilo nije bez izutetka!

Evo jedan zanimljiv slučaj iz ove godine! Sredinom 5 mjeseca ove godine na žicama vanjske volijere primjetio sam da dolazi ženka štiglića i da se kroz žice "ljubi" sa jednim mojim mužjakom i naravno na njegov pjev ona bi ćućnula tražeći parenje. Kad bi se približio volijeri ona bi brzo odletjela i ne bi se vraćala neko vrijeme. Mužjak bi postao nemiran i cijelo to vrijeme bi letio po volijeri i pjevao dozivajući je. Palo mi je na pamet da ih spojim zajedno u volijeri pa da vidim što će ispasti. Na veliko čudo ženka je napravila gnijezdo i 6. 6. snijela prvo jaje. Od ukupno 5 snešenih jaja izlegla su se 3 mlada. Smile
paja patak - Ponedjeljak 23.06.2008. 21:25
Subject:
ma zasto da ne, ja sam imao 3 zenke stiglica, i garantujem da bi nesto ispalo dobro, jer nisam siguran i nisam znao da odredim starost tih zenki, znachi siguran sam da bi napravili malisane u volijeri. te ptice nemam vise, pisao sam zbog cega.
odredis im mir u blizini volijere i to je to, ne dolazi niko sem tebe, i to je to.

nema tu mnogo velike nauke, dovoljno je samo da nesto hocemo, a ako mi hocemo mlade stiglice, onda cemo se posvetiti i spremanju uslova za njihov normlana zivot i razmnozavanje.

tvoji malisani i odrasle ptice nek su ti zivi mnogo godina.
milos - Ponedjeljak 21.07.2008. 22:01
Subject:
stiglici su mi sneli 5 jaja i za 7 dana ce se izleci mladi. sta da dajem roditeljima od hrane da bi ih uspesno odhranili, da li je dovoljna samo jajcana smesa ili sta da im dajem jos sem toga
tičar - Utorak 22.07.2008. 1:55
Subject:
evo mojih

milos - Utorak 22.07.2008. 21:34
Subject:
ptice su super, koliko ih ima? cime da ih hranim da bi bili tako lepi kao tvoji
tičar - Srijeda 23.07.2008. 2:30
Subject:
milos piše:
ptice su super, koliko ih ima? cime da ih hranim da bi bili tako lepi kao tvoji

poslao sam ti privatnu poruku.
Tragopan - Srijeda 23.07.2008. 18:47
Subject:
Pozdrav!
Svaka čast na fantastičnim pticama koje su u savršenoj kondiciji. Da ih slikaš u prirodnom ambijentu nipočemu se nebi vidjelo da su iz udomačenog uzgoja, osim po prstenu.
tičar - Četvrtak 24.07.2008. 3:20
Subject:
ovo im je kuća desno.
za sljedeću god,će biti i na lijevo do kanarinaca još dvije.samo malo niže.kao ova samo po pola da bude metar sa metar.

Bozo - Četvrtak 24.07.2008. 21:34
Subject:
tičar piše:
ovo im je kuća desno.
za sljedeću god,će biti i na lijevo do kanarinaca još dvije.samo malo niže.kao ova samo po pola da bude metar sa metar.

Pozdrav !!!!

...kad si napravio ovo sa desne strane za ptice ?

...samo da kažem da je stvarno prekrasno...! Wink Wink
tičar - Petak 25.07.2008. 1:58
Subject:
a ima jedno 2 ipo mjeseca.hvala hvala.
vidiš da unutra imaju i prozor naravno žica pa staklo.
pile - Petak 25.07.2008. 8:05
Subject:
Ticar moze li neka ideja cime da se pokrije dno volijere?Postoje li neki ukrasni kamencici koji oni nece moci progutati?
tičar - Petak 25.07.2008. 12:43
Subject:
ne isplati se to stavljati.ionako će biti pokakano. Very Happy
stavi im pjeska.tako da možeš lakše čistiti.
Tragopan - Petak 25.07.2008. 15:04
Subject:
Pozdrav!
Ja u gotovo svim volijerama u kojima držim egzotične golubovke imam pijesak ,osim u onima u koje sam zasadio razno,ukrasno grmlje i ostalo bilje i mogu reči da pijesak uz higijenu i upijajuče svojstvo ima odličnu dekorativnu vrijednost.
pile - Subota 26.07.2008. 9:08
Subject:
Hvala mnogo na odgovorima.
franeperuzovic - Utorak 12.08.2008. 11:08
Subject:
Imam 4 mlada grdelina izležena u 5. mjesecu iz jednog legla i 2 iz drugog izležena u 6. mjesecu. Othranile su ih kanarinke. Koja je vjerojatnost da su svi mužjaci? Počeli su veršat prije 15-ak dana. Svi veršaju. Može li mlada ženka veršat? Trebala bi mi bar jedna ženka da bih mogao imati par. Ako budu svi mužjaci ima li tko mladu ženku za razmjenu?
drazenxp - Utorak 12.08.2008. 11:21
Subject:
Šta se jaja kasnije snesu, tj. šta je ljetna vrućina veća, više se izleže ženki.
Presudan je okidač temperatura okoline 25 C, do 25 C se izleže više mladih mužjaka, a poviše više ženki.

Ako ti mladi veršaju, vjerovatno su većina mužjaci.
Naravno, i pokoja ženka grdelina verša i te kako, ali kasnije ona ne dobija razumljivu pjesmu nego i dalje slabašno i muklo verša, tj. drobi nekakvu tihu pjesmicu sebi u kljun.

Baš mi je nedavno, pošto i ja imam potražnju za mladom ženkom, jedan stari tićar dao jednu "ženku" koja godinu dana stoji u ćibunu sa zelendurima-vrdunima i lugarinima.

Međutim, blijedog perja i ružnog izgleda, taj tić je ipak muški, i sad piva doslovno:

vinziiiju na balkonu svako minutu.

Ne treba govorit da neću reć tom tićaru da se prevarija Lol Lol

Tanka je razlika između muško žensko, ali ako iz verše ne pređe u glasniju pjesmu u 11 misec, žensko je 100 %.

I ja imam potražnju za mladim ženkicama, tako da smo u sličnom problemu.

Cool
ivanamladenovic - Četvrtak 14.08.2008. 0:33
Subject:
Imam i ja jednu ženku izleženu ove godine koja mrmolji. Baš sam se i ja isto pitao jer i meni se ptice mrmolje ali sam za ovu bio siguran da je ženka.
franeperuzovic - Petak 15.08.2008. 9:23
Subject:
Otkrit ću vam tajnu crvene krune. Nakon 20-ak godina iskustva moj otac je došao do recepta. Prije bi svi dobili narančastu krunu. On pticama rijrtko daje zelenilo ali ono nije potrebno pticama isključivo za boju več za opčenito dobro zdravlje pa ga treba davati bar 2 puta tjedno. A šta se tiče recepta GARANTIRAM CRVENU KRUNU!

1,60 kg mišanca (ona tamna ne svijetla)
0,40 kg šemedikan (konoplja)
0,20 kg divljak (divlje sjeme)
0,10 kg niger
0,10 kg lan
0,10 kg zob (ljeti umjesto zobi mišanca jer se zob ucrva)

Ovo je odlično i za kanarince pa ko radi baštarde ne mora davati posebnu hranu.

MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA !!! Smile
saso78 - Nedjelja 17.08.2008. 18:55
Subject:
20 godisno iskustvo nije za potcenjivanje.Ja im dajem mesavinu NATURAL zasiljenu sa konopom i suncokret,niger u male hranilke(mineralice),list musljakinje,bocke ponekad,ali mislim da veliku ulogu igra i sunce,da su stiglice na istocnoj ili najbolje na jugoistocnoj strani.
Tragopan - Nedjelja 17.08.2008. 19:48
Subject:
Pozdrav!
Veliku ulogu igra miješanica sijemenja (pogotovo samoniklo,poluzrelo sijemenje)u boji perija crvenog faktora (u ovom slučaju štigljića) ali zasigurno ne uvijetuje postojanost boje. Tu ulogu igraju i drugi faktori koje uzgaivač nije ni svijestan (od zelenja, sunčeve svijetlosti itd) pa misli da je to isključivo zbog postotaka određenog zrnjevlja u smijesi boja postojana.U ovom slučaju glavninu tog održavajučeg faktora čini gore spomenuta miješanica (tamna) i divlje sijeme.
drazenxp - Srijeda 20.08.2008. 11:02
Subject:
Malo je offtopic, al eto divlje sjeme je bitno za poticanje nagona za parenje grdelina Smile

Pitanje, gdje nabaviti u Splitu to divlje sjeme, i koja je cijena kg?
franeperuzovic - Srijeda 20.08.2008. 11:47
Subject:
Ima ga u zoo-hobi na Ask-a. Košta kao i svako drugo.
drazenxp - Srijeda 20.08.2008. 11:52
Subject:
Hvala!
Aj baš ću to ić uzet, iako se ovih dana bavim skupljanjem sjemena češljuge po livadama, već je dozrelo;

Dipsacus silvestris

http://www.treknature.com/gallery/Europe/France/photo63678.htm

http://farm2.static.flickr.com/1128/1073727584_a7fa9a0b17.jpg?v=0

http://botanyjohn.org/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=35030&g2_serialNumber=2

po kojoj je češljugar i dobio službeno ime.
Tragopan - Četvrtak 21.08.2008. 10:41
Subject:
Pozdrav!
Vrlo pohvalno što pticama skupljaš sjeme češljuge. Kod nas zri nešto kasnije i ja sam je kod mene u kontinentalnom dijelu Hr. skupljao sjeme tek u devetom mijesecu. Nosio bi sa sebom kutiju ,osijekao stabljiku s češerom češljuge ,okrenijo bi je naopak u kutiju i otreso sve sjemenje..... Smile .
Tvorničko sieme u prodaji često nije sviježe i presuho je pa ga ptice nerado jedu . Zanimljivo je i to da neke ptice nisu htijele kod mene jesti to sjeme izvađeno iz češera češljuge. Takvim pticama sam nosio cijele stapke da si vade same sjeme iz nje.
Kod tvorničke, kupovne miješavine divljeg sjemena treba pripaziti na sastav sjemena kojeg sadrže jer neke sadrže prevelike količine sjemena raznih salata pa mogu izazvat voden izmet kod ptica.
http://www.jobst-klemme.com/klemme/Pictures/Goldfinch.jpg
ivanamladenovic - Četvrtak 21.08.2008. 10:52
Subject:
Ja čeljugu skupljam tako što ponesem jedan najlon veličine oko 2m2, onda naslonim celu biljku i ptotresem je, pa sledeću itd. na uvaj način se može skupiti dosta semena. Na kraju samo skupim najlom i prespem u kanticu
drazenxp - Petak 22.08.2008. 8:34
Subject:
Je kolege pohvalno je za moje kućne tiće, oni to obožavaju, ali kad svaku češljugu stresem i uzmem sjeme sjetim se jadnih grdelina želandura (jesenskih selica) kojima bi u 1. mjesec na -5 stupnjeva možda ta glavica češljuge spasila život.

Al tješim se da ima dosta livada i češljuga, pa ja uzmem od svugdje pomalo, nigdje cjelu na jednom mjestu ne polomim..
franeperuzovic - Srijeda 01.10.2008. 11:35
Subject:
evo i ja sam napravija stranicu.
http://www.trambel.blogspot.com
biti ce tu zanimljivih stvari u skoro vrijeme
markoxp - Srijeda 01.10.2008. 12:51
Subject:
vidi nasega drazena sta je vridan,pohvalno,ja skupljn od svihcicaka,icak ako vas zanima jedna tajnica a mozda i nije,od borovih šišaka kada sazrije kupim one male sjemencice sa krilcima,samo odstranim krilca,znam se sa tim igrat po 3-4 sata,hahah zanimljivo!?
sasa mak - Nedjelja 16.11.2008. 19:50
Subject:
Damson piše:
ovo morate vidjeti

http://www.youtube.com/watch?v=3Rl3o1fr9hA&feature=related

nikad nisam vidjeo ovaj post ali saada kad sam ga pogledao vec mi teku suze na ocima
sasa mak - Nedjelja 16.11.2008. 21:25
Subject:
hteo bih samo da pitam one koje hvataju stiglice koji je to ljepak sto koriste na grancice Question Question unapred hvala
sasa mak - Ponedjeljak 17.11.2008. 21:52
Subject:
Mozda ovo ne spada u ovu tjemu ali nisam nasao pravo mjesto gde cu da postavim svoj story malo pre kad sam radio volijer za stiglica mano sam pogled u volijeri gde su mi fazani i vidjeo da odozgo vreba stari komsijski macak i otiso da vidim sta se zbiva kad u volijeri lete dva vrapcica mala koje su usli i ja ne znam kako to cu sutra da pogledam..pa hteo bih da pitam jem mogu da ih ostavim sa fazanima????
naravno tu samo da prezime zato sto spored mojih procjena bice stavarno hladno.. Smile Smile Smile
tičar - Utorak 18.11.2008. 1:51
Subject:
sasa mak piše:
Mozda ovo ne spada u ovu tjemu ali nisam nasao pravo mjesto gde cu da postavim svoj story malo pre kad sam radio volijer za stiglica mano sam pogled u volijeri gde su mi fazani i vidjeo da odozgo vreba stari komsijski macak i otiso da vidim sta se zbiva kad u volijeri lete dva vrapcica mala koje su usli i ja ne znam kako to cu sutra da pogledam..pa hteo bih da pitam jem mogu da ih ostavim sa fazanima????
naravno tu samo da prezime zato sto spored mojih procjena bice stavarno hladno.. Smile Smile Smile

pa može zašto ne.samo saznaj kud su ušli da ne bi izišli.
lord189 - Utorak 18.11.2008. 9:54
Subject: a
nemoj odvajat rebce iz volijere samo ih poprskaj front-lineon i ostavi jer ako imas jednog ili vise rebaca sa strane koji su zatvoreni drugi ti neće dolazit tako ja kod svojih odvojija sam dva vrebca sa strane pokraj ćibuna u mali ćibunić i nijednog od tada vrabca nisan vidija.heh znan da je mučenje al ovako imaju rane i vode a onako bi ih koka moj susid
sasa mak - Utorak 18.11.2008. 17:48
Subject:
bilo mi ih je zao i onako oni su mn ljetel;i preko noci i u dvoristu je bilo ujutru kad sam ustao preko 30 macaka bilo je nesto kao bioskop za macaka pa sam ih pustio ali naravno postavio sam im nad volijeru u jednu kanticu malo hrane da imaju a vidjeo uzli odozgo gde se spajaju zid i mreza i bilo je otvor samo da su mogli da udju ali nema vjeze tako i tako imace hrane preko cjele zime Smile Smile Smile
lord189 - Četvrtak 20.11.2008. 11:36
Subject:
e nemoj da ti se rebci motaju oko tica oni prenose razne i opasne bolesti a također prenose i tekute Eek Eek Eek
markoxp - Nedjelja 23.11.2008. 12:41
Subject:
Ticama nece nista biti ako se jednom godisnje istretiraju sa esb3 i sulfamidinom,tj. to je preventiva i nikako se ne daje kad ptica oboli nego prije da do bolesti nebi doslo!

Kupi hranilicu i stavi o neko stablo hranilicu i cijelu ce zimu imati sto jesti!

Pozdrav!
ivanamladenovic - Utorak 24.02.2009. 16:13
Subject:
Ljudi da li ste krenul sa pripremama parenje štiglića?
Rasko - Utorak 24.02.2009. 18:33
Subject:
ivanamladenovic piše:
Ljudi da li ste krenul sa pripremama parenje štiglića?

Jos je rano po mojoj proceni
milos - Srijeda 25.02.2009. 6:18
Subject:
Mislim da treba krenuti sa pripremom za parenje od sredine marta i to prvo sa muzjacima a posle dvadesetak dana i sa zenkama, uskoro uskoro
ivanamladenovic - Srijeda 25.02.2009. 12:51
Subject:
Po mojoj proceni bi trebalo sad krenuti sa preparatima protiv unutrasnjih parazita, da se odradi terapija preventivno s ESB 30 , pa onda vitamini, i taman bi trebalo da se uklopi mart mesec za pocetak siljenja
milos - Srijeda 25.02.2009. 14:53
Subject:
u pravu si prvo ih ocistiti od parazita a onda ferti vit i ostalo
ivanamladenovic - Četvrtak 26.02.2009. 15:26
Subject:
ja krećem od 1. o3. polako samo da ovo vreme ne zezne jer je ovde -5
sinji_soko - Subota 07.03.2009. 18:18
Subject:
mene interesuje, koju vrstu kanarinke je najbolje pariti sa stiglićem da se dobiju najbolji primjerci bastarda za pjesmu.....
ako moze neko da mi odgovori....
hvala... i veliki pozdrav za sve ljubitelje ptica.... Smile Smile
alex - Subota 07.03.2009. 21:20
Subject:
Najbolje sa slavujarkom, bastardi od slavujarke mnogo bolje pevaju od ostalih, samo treba da se lepo skoluje .
slavishab - Nedjelja 08.03.2009. 22:33
Subject:
Pozdrav svima,
Verujem da ste vec svi zauzeti pripremom svojih ljubimaca za sezonu parenja...Ja uzgajam australijske zebe (trenutno), ali drzao sam razne ptice, uglavnom domace pevacice od kada znam za sebe. Vrlo sam zainteresovan za uzgoj stiglica, pa me interesuje mogu li se u Srbiji kupiti odgojeni ,alkirani stiglici i kako im se krece cena. I interesuje me kakva su iskustva odgajivaca iz Srbije po pitanju drzanja stiglica, jer neki su moji prijatelji imali problema iako su imali alkirane stiglice?

Hvala!
tičar - Ponedjeljak 09.03.2009. 3:25
Subject:
slavishab piše:
Pozdrav svima,
Verujem da ste vec svi zauzeti pripremom svojih ljubimaca za sezonu parenja...Ja uzgajam australijske zebe (trenutno), ali drzao sam razne ptice, uglavnom domace pevacice od kada znam za sebe. Vrlo sam zainteresovan za uzgoj stiglica, pa me interesuje mogu li se u Srbiji kupiti odgojeni ,alkirani stiglici i kako im se krece cena. I interesuje me kakva su iskustva odgajivaca iz Srbije po pitanju drzanja stiglica, jer neki su moji prijatelji imali problema iako su imali alkirane stiglice?

Hvala!

koliko sam ja čuo u srbiji nikako.
ivanamladenovic - Ponedjeljak 09.03.2009. 7:53
Subject:
U Srbiji se mogu kupiti alkirani štiglići, što se tiče čuvanja ako ptice imaju porekla(dokazanog) ne bi trebalo da je problem malo je diskutabilno izlaganje na izložbama mada je i to u postupku rrešavanja.
Cuba83 - Ponedjeljak 09.03.2009. 21:39
Subject:
Zdravo! Ja sam novi clan ovde a zanimaju me ptice mnogo. Imam stiglica nosioca, bele boje. Zelim da znam sa kim da ga uparim da bi dobio bele stiglice. Cuo sam da je za razmnozavanje dobar ovaj vitalino forte, ali ga ne mogu nigde nabaviti. Da li iko zna ima li u Bosni ili Srbiji neka radnja gde ga mogu nabaviti.
ivanamladenovic - Ponedjeljak 09.03.2009. 22:12
Subject:
Pa il da nabaviš neku mutaciju nocioca ili da pariš pa da vraćaš preko potomstva linijskim parenjem.
slavishab - Utorak 10.03.2009. 0:20
Subject:
Bas me to interesuje, sa dokazanim poreklom. Da li to znaci da prve ptice moram da nabavim iz uvoza? I kako izgledaju ti prateci papiri, jel postoji neki podovnik (kao za pse)?
ivanamladenovic - Utorak 10.03.2009. 11:26
Subject:
pa dokazano poreklo bi u normalnim uslovima trebalo da bude propisna alka registrovanog odgajivača
ivanamladenovic - Utorak 10.03.2009. 14:44
Subject:
Sa svakom koja hoće da čučne za početak Wink
ljubisa - Srijeda 25.03.2009. 19:54
Subject: stiglica za parenje
zdravo svima. dali neko moze mi reci kako mozem spremiti stiglica za parenje sa kanarinkom da bi imao bastere.imam 4 stiglice stare 2god pokusao sam prosle god ali nisam uspeo .hvala unapret?
ivanamladenovic - Četvrtak 26.03.2009. 19:50
Subject:
P a jaka hrana i promena temperature. Najbolje je ako su napolje unesi ih unutra ili sačekaj da se vreme popravi.
seadriver1 - Četvrtak 02.04.2009. 18:24
Subject: Re: stiglica za parenje
111
lord189 - Ponedjeljak 20.04.2009. 11:29
Subject:
Cuba83 piše:
Zdravo! Ja sam novi clan ovde a zanimaju me ptice mnogo. Imam stiglica nosioca, bele boje. Zelim da znam sa kim da ga uparim da bi dobio bele stiglice. Cuo sam da je za razmnozavanje dobar ovaj vitalino forte, ali ga ne mogu nigde nabaviti. Da li iko zna ima li u Bosni ili Srbiji neka radnja gde ga mogu nabaviti.

nemoj brate ništa kemisko bolje ti je na prirodnoj bazi za pripremu štiglića za parenje koristi klijavo sjeme i gotovu jajnu smjesu
lord189 - Ponedjeljak 20.04.2009. 11:31
ljubisa piše:
zdravo svima. dali neko moze mi reci kako mozem spremiti stiglica za parenje sa kanarinkom da bi imao bastere.imam 4 stiglice stare 2god pokusao sam prosle god ali nisam uspeo .hvala unapret?

drži ih na toplome i daji zelenila(kostriša i glave maslačka) i malo pojačaj hranu koristi klijavo i isklijavo sjeme i podaj materijala i to je tooo
lord189 - Ponedjeljak 20.04.2009. 11:32
Subject: Re: parenje grdelin-kanarinka.........
juka piše:

ništa prijatelju ne računaj na tog grdelina ništa od parenja ove godine pokušaj druge
lord189 - Ponedjeljak 20.04.2009. 11:33
Subject:
sinji_soko piše:
mene interesuje, koju vrstu kanarinke je najbolje pariti sa stiglićem da se dobiju najbolji primjerci bastarda za pjesmu.....
ako moze neko da mi odgovori....
hvala... i veliki pozdrav za sve ljubitelje ptica.... Smile Smile

pa sad za baštarde nisan neki veliki ljubitelj a niti znalac ako oš parit da imaš pivača moraš parit fanganel(konopljar)xštiglić(grdelin) i to su pravi pivači Wink Wink
lord189 - Petak 24.04.2009. 18:01
lord189 piše:
ljubisa piše:

drži ih na toplome i daji zelenila(kostriša i glave maslačka) i malo pojačaj hranu koristi klijavo i isklijavo sjeme i podaj materijala i to je tooo

jio sam zaboravio nadodati da jajčane hrane mora uvik bit
starnet - Subota 25.04.2009. 19:15
Subject:
alex piše:
Najbolje sa slavujarkom, bastardi od slavujarke mnogo bolje pevaju od ostalih, samo treba da se lepo skoluje .

Ovo mi postaje vrlo zanimljivo,a gdje nabaviti učitelja?I ŠTO AKO
SE UČENIK POKAŽE JAKO LOŠIM? Cool2
sasa mak - Subota 25.04.2009. 21:45
Subject:
ucitelja nabavish od nekog uzgajivaca na cd-u ili kasseti koji sami uzgajivaci kriju kao zmija noge Surprised Confused
lord189 - Nedjelja 26.04.2009. 13:42
Subject:
sasa mak piše:
ucitelja nabavish od nekog uzgajivaca na cd-u ili kasseti koji sami uzgajivaci kriju kao zmija noge Surprised Confused

ma nema ti nikakvih koristi od kazeta i CD-a da se razumimo

učitelj je tica i svaki je tičar ima dakle to je njegova najbolja ptica množe ih imati dvi tri nije važno učitelj nije jeftin ako oćeš kvalitetu i teško da će se neko odvojit od takve tice ako ne daš poviše 1000eura
mirza - Petak 14.08.2009. 12:06
Subject:
zelim da vas sve pozdravim dugo pratim vas forum o stiglicima bolje nema zelio bih dami neko pomogne kako da vratim crvenu boju na glavi stiglica imam ga vec3 godine dajem zaista najkvalitetnijunhranu zelen ali ne pomaze nezelim razne preparate jer oboje i krila prijr dvije sedmice donjeo sam iz bosne dva koja su uhvacene prosle godine jeli su obicnu kanari hranu kavez im je bio na suncu i imaju jos uvijek karmin boju glave? kako staje razlog da moj nema pozdrav svima
Carlos - Petak 14.08.2009. 12:32
Subject:
evo ovako ili je zenka pa ima manje intenzivniju masku ili se radi o nekoj mutaciji jedino bih ti preporucio da mu dajesh vishe maslacka i sargarepe ali najbolje je karotin to je od mene pa sad ti vidi pozdrav
ivanamladenovic - Nedjelja 16.08.2009. 10:56
Subject:
Bitno je šta daješ u vreme mitarenja, upravo sad bi trebalo da mu daješ karotin i ne bi trebalo da bude problema
lord189 - Srijeda 19.08.2009. 19:52
Subject:
ivanamladenovic piše:
Bitno je šta daješ u vreme mitarenja, upravo sad bi trebalo da mu daješ karotin i ne bi trebalo da bude problema

ma kakav karotin za krunu ništa

ptica je izgubila perije ili boju???
laci - Subota 19.12.2009. 9:56
Subject:
Đorđe Savić:
ŠTIGLIC, ČUVANJE I ODGOJ

O čuvanju štiglica u kavezu napisani su mnogi tekstovi u različitim časopisima i knjigama. Većina njih je napisana veoma slično, opisuju izgled štiglica i njegov život u prirodi,kažu ponešto o mogućnostima razmnožavanja u kavezu i ukrštanja sa drugim vrstama ptica, i to je uglavnom to. Ali, nešto detaljnije o samom čuvanju, školovanju i odgoju rijetko je dostupno. Zašto? Ne zato što je malo odgajivača i ljubitelja, koji se time bave, već zato što je to područje u kome svi imaju neke svoje tajne. Način čuvanja, odgoja i školovanja štiglica je uglavnom zasnovan na dugogodišnjem iskustvu i ljubomorno čuvanim tajnama, koje je malo koji odgajivač spreman da prenese drugima. Ovaj tekst ima za cilj da razotkrije neke od tih tajni i pomogne mladim odgajivačima i ljubiteljima u njihovom radu sa pticama.

Sistem držanja i školovanja o kome ovdje pišem potice iz Južne Evrope i poznat je već dugo, ali je o njemu malo pisano. Na početku, treba da kažem da rad počinje od nabavke ptice. Potrebno je da se nabave mlade ptice, bez boje, po mogućnosti što ranije po odvajanju od roditelja. Rad je moguć i sa starijim pticama, koje već imaju boju, bilo da su uhvaćene u prirodi ili nabavljene od odgajivača, ali su tada rezultati slabiji. Gdje nabaviti ptice? Najbolje je ako možemo da ih nabavimo od odgajivača koji razmnožavaju štiglice. Njihova iskustva kažu da su ptice izležene u kavezu pogodnije za školovanje i da pjevaju više od uhvaćenih ptica. Druga opcija je da ih uhvatimo u prirodi u periodu Jul-Avgust. Naravno, za školovanje je potrebno da se nabave mladi mužjaci, posto ženke ne pjevaju ili pjevaju veoma slabo. Polni dimorfizam kod štiglica nije izrazit ni kod odraslih ptica, a kod mladih je još teže odrediti pol. Zato, pri izboru treba uzeti mlade koji su krupniji, sa većim bijelim poljima na repnim perima (kod odgajivača poznatim kao “špiljeri” ili “špigle”). Manje iskusnim ljubiteljima ovo razlikovanje polova moze da predstavlja problem, ali postoje razlike koje mogu da se uoče, pogotovo ako se istovremeno posmatraju mladi oba pola. U kasnijem periodu, kad ptice počnu da se mitare i da dobijaju boje odraslih ptica razlika može jasno da se uoči. Boje mužjaka su intenzivnije, “brkovi” u korijenu kljuna su izrazito crni, crvena maska prelazi polovinu oka i pregib krila je crn. Kod ženki ovaj pregib je sivozelenkast, nekad smeđ, “brkovi” su sive ili sivobijele boje i maska ne prelazi polovinu oka. U periodu kad dobijaju boju mladi mužjaci vec počinju da pjevaju, tako da i po tome možemo da ih razlikujemo od ženki. Ipak, i pored svega, i iskusnim odgajivačima promakne poneka ženka, koja onda može da posluži kao baza za uzgoj u kavezu, koji je poslednjih godina postao aktuelan u svijetu, a i kod nas. Nakon što smo nabavili ptice, smještamo ih u volijeru (što veću, to bolju), po mogućnosti na otvorenom (balkon i slično), i počinjemo sa školovanjem. Što se ishrane tiče, mladim pticama treba da obezbijedimo što raznovrsnija hraniva. Najčešće, osnovu ishrane predstavlja hrana za kanarince uz dodatke nigera, konoplje, suncokreta, salate i raznih vrsta divljeg sjemena koje skupljamo u prirodi. Kod izbora divljeg sjemena treba obratiti pažnju na ishranu ptica u prirodi, odnosno treba posmatrati gdje se zadržavaju i šta jedu ptice u prirodi. Pored sjemenske hrane, treba obezbijediti zeleniš (kupus, salata, list i cvijet maslačka - od njega ptice dobijaju intenzivnu boju), voće i povrće (jabuke, kruške, mrkva, krastavac i slično), animalna hraniva (jajčana hrana, bilo industrijska, bilo pravljena kod kuće), naravno mineralna hraniva (sipina kost, grit, kuhinjska so, drveni ugalj) i pijesak. Takođe, svježa i čista voda za piće i kupanje je obavezna. Mladi štiglici su veoma osjetljivi na abdominalne infekcije, tako da treba obezbijediti maksimalnu higijenu i periodično preventivno davati nešto od lijekova (ESB3 se pokazao kao dosta dobar).

Za školovanje mogu da se koriste živi učitelji, što je bolje, ili različiti snimci pjesme na CD-ovima ili kasetama. Ovi snimci uglavnom sadrže samo određene dijelove pjesme koju želimo da postignemo. Živi učitelji, jedan ili više njih, su odvojeni od mladih, da ne bi bili ometani u pjesmi, a i zbog toga što su raspjevani štiglici često agresivni prema drugim pticama. Mlade ptice najbolje usvajaju pjesmu rano ujutru i kasno popodne (tada se i štiglici u prirodi najviše raspjevaju), tako da u tom periodu treba puštati CD-ove i kasete, po par sati dnevno. Da bismo umirili ptice u vrijeme “časova”, možemo malo da zamračimo volijeru, ali to nije neophodno. Ako nemamo učitelja ili snimak pjesme, ne treba se brinuti, jer ptice imaju genetski urođenu pjesmu, a školovanje samo pomaže da se taj potencijal ispolji i uobliči. Tokom jeseni ptice se izmitare i počinju da pjevaju punim glasom, kada već mogu da se primijete neke ture u pjesmi. Ali, školovanje traje i dalje. Ptice su za sve ovo vrijeme u volijeri, gdje ostaju tokom jeseni i zime, pa sve do proljeća.

U proljeće, negdje u periodu druga polovina Aprila-početak Maja (zavisno od vremenskih prilika i spoljne temperature) sada već odrasle ptice se odvajaju pojedinačno u male kaveze. Dimenzije ovih kaveza mogu da budu različite, ali se najviše koriste kavezi dimenzija oko 25x15x20 cm. Kavezi se smještaju u kutije (slično koferima za držanje i školovanje malino kanarinaca) i to tako da se ptice vide. U ovom periodu veoma je važno da se pticama obezbijedi jaka hrana (povećan procenat masnog sjemena, naročito konoplje, klijalo sjeme - najbolje niger i konoplja, jajčana hrana, zeleniš - list i poluzreli cvijet maslačka, obavezno). Nakon par dana, kada se ptice malo smire i naviknu na mali prostor, počinjemo sa treningom. Kako trenirati ptice? Treniramo ih tako što ih vadimo iz kutije i postavljamo tako da se ne vide. Treninzi u početku traju kraće, po 10-15 minuta, a kasnije, kad se kod ptica razvije uslovni refleks, se produžavaju, da bi na kraju trajali oko 1 sat ili i duže. Ovakve treninge ponavljamo nekoliko puta dnevno, najbolje rano ujutru i kasno popodne, kada sunce nije jako. Ptice će u početku biti pomalo stidljive, ali će sa vremenom početi da pjevaju punim glasom. U toku cijelog odgoja, a posebno u ovom periodu, važno je naviknuti ptice na prisustvo ljudi, da bi pjevale i pred njima. Kako treninzi napreduju, ptice pjevaju sve više i sve glasnije, tako da je moguće izvršiti selekciju po željenoj pjesmi. Vrhunac pjesme je moguće prepoznati po tome što vrh kljuna gubi crnu boju i postaje ružičast, ptica stalno ponavlja određene dijelove pjesme i pjeva na druge ptice kada joj ih primaknemo. Ovakvi treninzi traju tokom proljeća i ljeta, sve dok negdje krajem ljeta ptice ne počnu da mijenjaju perje, kada ih smještamo u volijeru i ciklus se ponavlja sledeće sezone. Ovakvim načinom držanja postići ćemo da ptice lijepo izgledaju, da budu zdrave i da žive dugo.

I, za kraj, važno je reći da štiglic, za razliku od drugih ptica, sa godinama ne slabi sa pjesmom, već naprotiv, kao staro vino, postaje sve bolji i bolji.

Uz najbolje želje svim ljubiteljima najljepše ptice na svijetu,

Đorđe Savić
djordjevet@yahoo.com
mostarac b12 - Nedjelja 17.01.2010. 0:21
Subject: mladi stiglic i \mjesanac
Zdravo forumasi!Dans sam kupio u frankfurtu stiglica i mjesanca i kanarinku. Drzaoih je covjek vani u volijeri ,zelio bih mjesanca razdvoit. pomalo pjevaju miran je dobro jeli za dnevne sobe ili ne-.Kakav vi prijedlog imate.
jolly_jocker - Nedjelja 17.01.2010. 12:50
Subject: Re: mladi stiglic i \mjesanac
mostarac b12 piše:
Zdravo forumasi!Dans sam kupio u frankfurtu stiglica i mjesanca i kanarinku. Drzaoih je covjek vani u volijeri ,zelio bih mjesanca razdvoit. pomalo pjevaju miran je dobro jeli za dnevne sobe ili ne-.Kakav vi prijedlog imate.

nije dobro ako ih staviš u sobu jer će početi bacati perje
inače mješanac se ne može pariti jer su mješanci jalovi
a sve njih najbolje stavi negdje na balkon
dakle najbolje da ih staviš vani ako su i bili vani
many - Četvrtak 21.01.2010. 11:15
Subject:
bok svima vidim ima tu nekih sa kojima sam na drugom forumu bio,rekao bih samo da nije teško ako se naučite a i ne treba puno za to,da odredite mužjaka i ženku kod češljugara,maska uvijek kod ženke slabija do 45% ruba oka više bjelog perja glave ali dapače i crnije tjeme veča ploha crnog,ramena su krem više nego kod mužjaka,prsa imaju zelenkasto žuta perca,uža i blijeđan žuta pruga preko krila pogotovo kod mlađih ženki,mat tamnija leđa a ne sjajna,sitnija je,crna maska ne ide koso gore preko očiju nego ravno i uža je kao i bjeli korjen kljuna,ma kad se sve spoji nema teškoča nikada,a mladi pouzdano u gnijezdu spuštaju glavu na dno gnijezda,divljiji su od ženki!Ako sve to nije dosta puhnite u kloaku a možete napipati izbočinu ispod što je penis zapravo a ženka toga nema.eto ako sam pomogao super!ženkamužjak
ljubitelj sao - Četvrtak 04.02.2010. 19:53
Subject:
Pozdrav,
ja sam novi clan i imam jedno pitanje koje sam vec ovde nasao ali njegov odgovor mi i dalje nije jasan i potpun pa vas molim da mi pojasnite,vec duze vreme pokusavam da spremim stiglica za parenje koji je kod mene vise od dve godine i preko leta je sa kanarincima u volijeri sada u odvojenom kavezu,kanarinci su mi spremni za parenje i imam vec dr turu pilica a stiglic jos nije spreman,peva i ponekad vrti repom levo desno ,kljun mu jos nije pobeleo skrozdonja polovina mu je bela a gornja malo fali vec duze vreme ali nema pomaka......hranim ga jajcanom smesom sa dodatkom e vitamina svaki dr dan,jabuka,zelenis,i multi-vitamini 3.4 puta nedeljno....Sta raditi i kakao?
many - Subota 06.02.2010. 16:07
Subject:
pozdrav ovdje ja ne razumijem sa kim se treba pariti sa kanarinkom ili češljugarkom jer ne spominješ da je u paru sa ikim,bitno je kod češljugara ženka ako je ona spremna biti će i on, a prije toga da su spojeni i usklađeni da su povezani i on ju hrani,ako toga ima bitno je od sad i da ostanu tako do prolječa jer češljugari su ptice sa kalendarom a ne kao kanarinci ili papige ,egzote itd.Zelenilo radić,i glavice maslačka udari po tome i donosi im svaki dan da se usile uz to biljne uši mravlja jaja,ljusku jaja i kuhanog jaja,jabuke zbog e vitamina i mužjaka ,materijal i mjesto za gnijezdo!
oiram - Nedjelja 04.04.2010. 20:34
Subject: Kanarinka + Kanarinac = Zaljubljeni par
Ovako...imao sam par kanarinaca,imali su jedno leglo i mojom nezgodom utekne mi mužjak...sad imam kanarinku...to je bilo prije dva mj. I kako joj prije nisam uspio nači odgovarajučega para sad ga imam..
Pa me zanima šta činiti???!!!
Kad je stigao odvojio sam ga od nj.no na njegov pjev ona tako čučne i digne rep da mislim da bude strgala prečkicu na kojoj stoji.
Ona je ful spremna...barem po tome...
Mužjak je prošlogodišnji...
Pomagajte...
Jack Sparrow - Ponedjeljak 18.03.2013. 12:42
Subject: pozz
pozz
ma imam jedno pitanje,imam grdeline stare po dvije-tri godine,ulovljeni i nisu nikada bili sa nekim ženkama pareni...dobio sam prije dvije godine od prijatelja ulovljenu mladu ženku,malo fali nije ni imala boje kad sam je dobio,sada je stara već dvije godine,to liko je kod mene...volio bih je pariti sa nekim od mojih grdelina...ja sam nju stavio sa jednim mojim grdelinom ali ja vidim da ona neće ni blizu njega,ona bježi od njega ili ona naliće na njega sa kljunom,non stop viču jedan na drugoga,pogotovo kad im dam hranu,potuku se ko će prvi na hranilicu...zanima me jel se nju nekako može na tjerati da se pari...
Lokalac - Ponedjeljak 18.03.2013. 16:49
Subject: Re: pozz
Jack Sparrow piše:
pozz
ma imam jedno pitanje,imam grdeline stare po dvije-tri godine,ulovljeni i nisu nikada bili sa nekim ženkama pareni...dobio sam prije dvije godine od prijatelja ulovljenu mladu ženku,malo fali nije ni imala boje kad sam je dobio,sada je stara već dvije godine,to liko je kod mene...volio bih je pariti sa nekim od mojih grdelina...ja sam nju stavio sa jednim mojim grdelinom ali ja vidim da ona neće ni blizu njega,ona bježi od njega ili ona naliće na njega sa kljunom,non stop viču jedan na drugoga,pogotovo kad im dam hranu,potuku se ko će prvi na hranilicu...zanima me jel se nju nekako može na tjerati da se pari...

Kao prvo oboje su ptice divljine i njih ćeš teško upariti u maloj gajbi bez obzira koliko ih dugo imaš kod sebe. Da si nabavio dvije zenke kanarinke lakse bis njih upario nego grdelina i grdelinku iz divljine. Njima treba prostora, mir, puno maslacka, radica, crvuljaka, mravljih jaja, jajčane smjese i gnijezdo im mora biti kamuflirano raznim zelenilom, moze i umjetnim. Kao drugo njih treba odvojiti i započeti sa pripremom za parenje, tj. prethodno navedenom prehranom koja ce grdeline usiliti. Treće, obavezno im stvori sto vise prirodnih i prostornih uvjeta. Velika gajba, volijera u koju možeš smjestiti par, jer je njih malo teze uzgojiti od kanarinaca.
many - Četvrtak 21.03.2013. 16:57
Subject:
iz uzgoja pari, koliko truda ti treba da divljake upariš više se isplati kupiti uzgojene pa uživaš u svemu
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris