Svijet ljubimaca

Uzgoj i razmnožavanje golubova i grlica - Niški belorepi visokoletač

Vlada Nish - Srijeda 09.04.2008. 16:15
Subject: Niški belorepi visokoletač
ISTORIJAT

Niš je grad sa veoma dugom golubarskom tradicijom, što je i razumljivo obzirom na njegov geografski položaj. Ovaj grad vekovima predstavlja raskrsnicu za mnoge narode, vojske i trgovce a samim tim je pozornica i za mnoge istorijske događaje. Tako su se, na primer još Vizantinci, a kasnije i vitezovi krstaši, bavili posebnim sportom koji je usko vezan za golubarstvo. Naime, golubovi su naročito obučavani da se brzo vinu u velike visine gde su bili meta i ulov, takođe dresiranih sokolova. Na taj način, već u tim davnim vremenima stvarao se domaći golub visokoletač. Pored ukrasnih ptica i golubovi su držani kao ukras na dvorovima i u turskim haremima, što je bio početak uzgoja ukrasnih golubova. Oslobođenjem Niša od Turaka, niški golubari su se prihvatili posla da stvore rasu visokoletača, koja će odgovarati njihovom ukusu. Njima se nije svideo let turskih golubova, koji su se često prevrtali u letu, a samim tim let nije trajao dugo i golubovi nisu leteli u velike visine. Preci niških golubova nisu imali ni intenzivne boje.
Rasa je nastala oko 1800. godine, a preci su joj domaći golubovi. Oko 1890 god. Niški uzgajivači ukrštaju svoje golubove sa letačima iz Grčke i Severne Afrike, te tako poboljašavaju konstituciju golubova i postižu duži let. Ali let još uvek nije bio zadovoljavajući u pogledu rada krila, jer su golubovi leteli brzo i oštro. Ubacivanjem orjentalnog prevrtača daljom selekcijom se otklanjaju i ove neželjene osobine.
Početkom ovog veka uzgoj se vrši u dva pravca: prvo sa ciljem da se dobije golub koji će leteti visoko i dugo, leteći mirnim, kružnim letom bez prevrtanja a zatim golub sa intezivnim bojama, lepim kljunom i očima. Kasnije se ova dva pravca stapaju u jedan koji zahteva goluba visokoletača sa lepim eksterijernim svojstvima, što nije bilo lako postići. Najpre su postignuti zadovoljavajući rezultati u letu koji je trajao od 4-6 sati, pa i više. A tek 1920. godine uzgojeni su prvi primerci sa intenzivnim bojama i ostalim današnjim rasnim odlikama niškog goluba.
Osnovna karakteristika današnjeg niškog visokoletača je grupni, kružni, miran i visok let, koji traje 4-10 sati , kao i doterane eksterijerne osobine sa izvanrednom finoćom glave, očiju, kljuna i bogatstvom intenzivnih boja. Značajna osobina mu je da se mora i posle najdužeg leta vratiti u svoj golubarnik, pa niški golubari imaju običaj da kažu “on je moj I na zemlji i u vazduhu.”
Prvo takmičenje niških visokoletača održano je 1928. godine u Nišu, a prvi opis rase objavljen je 1954. godine u časopisu „Odgajivač“. Savez odgajivača sitnih životinja Jugoslavije registrovao je 1975. takmičarska pravila i standard za ovu rasu.
Prema pravilniku takmičarsko jato treba da broji od pet do sedam letača, a evidentira se rezultat pet najboljih letača. Jata startuju u određeno vreme, a u roku od 15 minuta mora poleteti najmanje pet letača inače se vrši diskvalifikacija. U roku od 12 sati od poletanja, jato mora postići propisanu visinu, odnosno visinu na kojoj se golubovima ne vidi rad krila, ili da su nevidljivi. Od ukupne dužine leta, jato mora provesti najmanje 2/3 vremena na propisanoj visini. U roku od 30 minuta, jato se mora spustiti na prijavljeno mesto, koje je od golubarnika udaljeno najviše 50 metara. Prvi sat i poslednjih 30 minuta leta, priznaju se samo ako golubovi lete na propisanoj visini. Jato mora postići minimalno 4 časova prosečnog leta.
Vlada Nish - Srijeda 09.04.2008. 16:17
Subject: belorepac
STANDARD

Ø Postojbina: Niš, gde nastaje oko 1800. godine. Oko 1890. rasa se osvežava arapskim i grčkim letačima
Ø Opšti izgled: Srednjeg je stasa, dobro razvijen, elegantnih linija, izraženih refleksa, dobro operjan. , sa bogatom kapom.
Ø Glava: Okrugla, duguljasta, sa širokim i blago ispupčenim čelom. Gledajući sa gornje strane, sa kljunom i ćubom, izgled glave je oblika romba. Imaju kapu od uha do uha ukrašenu sa dva cveta sa strane.
Ø Oči: Krupne, tamne boje. Očni okviri dvostruki i glatki, bele boje ali toleriše se različita boja očiju.
Ø Kljun: Srednje dužine, deblji i širi, s gornje strane blago povijen na vrhu, bele je boje. Kod crno belih, kljun sa gornje strane može biti tamne boje.
Ø Vrat: Srednje dužine. Izdiže se vertikalno iznad prsa, a prema glavi se blago sužava i u luku prelazi u podbradak.
Ø Prsa: Široka, malo ispupčena i zaobljena.
Ø Leđa: Široka, blago zaobljena, malo nagnuta prema repu.
Ø Krila: Prilično duga, jaka, dobro složena, priljubljena uz telo, leže na repu, krađa su od repa
Ø Rep: Dugačak s (12-16) širokih pera, koja se u letu šire u lepezu
Ø Noge: Srednje dužine, snažne, neoperjane, crvene boje. Boja noktiju je u korelaciji sa bojom kljuna.
Ø Perje: Sjajno, čvrsto, dobro prileže.
Ø Boje i šare: Belorepci se uzgajaju u svim bojama, a bele boje su im glava, prednji deo kape, portikla, letna pera, zadnji deo leđa, rep, a ponekad i butine. Boje su intenzivne, sa metalnim prelivima na vratu i grudima.

GREŠKE

Niski ili linijski let, izlaženje iz vidljivog radijusa leta, prevrtanje, nasedanje ili pikiranje iz visa i izdvajanje iz jata, nedovoljna dužina leta. Neskladna figura tela. Visok, kratak, glava prevelika, mala ravna i jako izdužena, ulegnuto i usko čelo, nepravilna ćuba (polubela, bela, priljubljena, kockasta, uvrnuta), žute i crvene oči (uski okviri, naborani i crveni), kljun tanak i dug ili suviše kratak i debeo, zatim šaren, dug i tanak vrat, uske i viseće grudi, mlitava i viseća krila (beli kočani, krežava krila), rep rastrešen, lepezast, dvojno pero, noge visoke i operjane, raznobojni nokti, neintenzivne boje i nepravilne šare.

OCENJIVANJE

Opšti utisak – držanje tela – glava – čelo – kapa – oči – kljun – boja kljuna – krila i rep – vrat – noge – boje i šare.

--------------------------------------------------------------------------------------
Matorci

Brko - Utorak 09.06.2009. 17:51
Subject:
-Davno 78 god. upozno sam niškog golubara bata peru sa bubnja,bio je u osjeti kod jednog mog prijatelja također golubara koji je služio vojsku u nišu ,itada sam se prvi puta sreo sa niškim visko letaćima i to su bili tamni tekiri sa crvenim u krilima i špic krunom.
-I zaista mogu reći da su bili doslovce kako je pera reko "dugaćak ko cepelin ,a letu ko majmuni". O vakve kao ovi tvoji tada nisam vidio ,ali mogu ti reći da su zaista krasni i nije nikakvo ćudo što si toliko vremena uložio na fotke,baš ti hvala bio je užitak pogledati ih.
lijep pozdrav iz slavonije od starog golubara..
Vlada Nish - Srijeda 24.06.2009. 20:11
Subject: zdravo
Posto se stari golubar reci cu onda zdravo cika Brko!!!

Ovo sto je napisano o njma je stari standard , na pragu smo novog i znatno boljeg ." Belorepac" je po ovom starom standardu varijete nvl-a sto je velika greska, zbog toga je nekolicina nas krenula u priznavanje i odvajanje "belorepca " od nvl-a i tako da bi vec ove godine to bila potpuno nova i priznata rasa iako je jedna od najstarijih na Balkanu ali zbog nebrige, nesloge i koje cega drugog ova rasa je pred izumiranjem.
Imate ispod svakog mog posta linkove gde mozete videti neke slike i videoklipove mojih golubova.

Za bata Peru sam mozda i cuo ali kroz maglu, moj otac ga verovatno zna, ovaj izraz prvi put cujem od vas "dugaćak ko cepelin ,a letu ko majmuni".
Let nvl-a je jedan od najlepsih medju visokoletacima,tako da mi je ovaj izraz jako cudan, mozda je Pera mislio na niske kratkokljune ili niski standard letaca , to su dve rase izvedene od niskog visokoletaca a ljudi koji su sa strane ih mesaju i stavljaju ih u isti kos, sto je velika greska.
Od nvl-a je izvedeno 4 rase u Srbiji i to niski kratkokljuni letac, n. standard letac, vlasotinacki belorepi visokoletac i krusevacko-pomoravski golub, takodje je ucestvovao u korekciji leta , pameti i lepote kod svl-a kao i u stvaranju bosanske rase bijeljinski prevrtac.

Izvinjavam se zbog mog zakasnelog posta.

Pozdrav
Pecaroš - Srijeda 24.06.2009. 23:54
Subject:
Ovo su prekrasni golubovi! Eek
Kako danas lete ti golubovi? Jel se takmiči sa njima?
Brko - Četvrtak 25.06.2009. 10:03
Subject:
-Golubovi su ti jednostavnim jezikom rećeno predivni svi od reda ,sviđa mi se dužina tip i oblik tijela a pogotovu krunica podsjeća me na purcle(golubove sa kapom koje smo držali kao djeca).
Osobito mi se dopada ženka na slici 24 i mužijak na slici 30 .A,štose tiće nvl koje sam imao i vidio imali su špic krune i svi su bili plameni tekiri i možda još malo dulji odtvjih golubova.
Da sam malo bliže svesrdno bih s vama poradio na stvaranju i priznavanju rase ,jer jednostavno su predivni i puno ti hvala što sam ih mogao vidjeti .
Svaka čast na trudu i ostvarenom uzgoju majstorski odrađeno i od srca vam želim da rasa zaživi i da ustrajete bez obzira na poteškoće....
Pozdrav i poštovanje kao golubaru ......
Vlada Nish - Petak 26.06.2009. 12:38
Subject: nvbl
Zdravo!!!

Prvo da odgovorim Pecarosu, ovi golubovi su visokoletaci medjutim zadnjih 10-15 godina vise paznje je poklonjeno eksterijeru i selekcija ide danas u tom pravcu, razloga za ovo je mnogo, pre svega jer je ostalo malo odgajivaca i svako visoko kvalitetno grlo koje bi ubio kobac ili bilo koja druga grabljivica ili bolest bio bi veliki udarac za odgajivaca i celokupni genofond ove rase.
Ove ptice su zadrzale svoje letacke osobine najvise iz razloga jer nisu kompatibilni sa drugim letackim rasama, jer kada sa bilo kojom drugom rasom ukrstis to vise nece biti "belorepac" i bice drasticno izmenjen fenotip.Probalo se sa kapucinerima i perikerima da se ukrsta zbog popravke cube ali takve ptice nisu ostavile traga, jer su golubovi iz takvih ukrstanja bili mnogo slabiji sto se tice pameti, efekat je cesto puta bio negativan sto se tice kape i ociju kao i ostalih anatomsko-morfoloskih karakteristika.
Prosek leta ovih ptica danas je oko 3 sata, mada je u proslosti bilo jedinki koje su letele i 9 sati a jata izmedju 4-7h.

Nazalost g.Brko ni jedna od ove ptice nije vise u mom jatu , muzjak 30 je stradao u novembru 2006 sa delom matice a ova zenka 24 je povucene iz priploda zbog starosti tj. jalovosti, ovi golubovi nisu bili udarni, na onim slikama koje ste gledali ima mnogo kvalitetnijih ptica.
Belorepci sto se tice ishrane i smestaja su jako skromni, prava su autohtona rasa, hrane bez problema po dva mladunca u gnezdu, karakterise ih jako lupanje krilima i veliki su veseljaci i zavodnici koji ponekad zavedu 2 i vise zenki.

Sto se tice priznavanja kao zasebne rase od strane naseg saveza nije nikakav problem jer su celnici saveza uvideli i sami gresku i nepravdu koja traje 50 i vise godina koja je ucinjena ovim pticama kada su priznati tek kao soj niskog visokoletaca,tako da bi u septembru savez trebao da ispravi ovu gresku a sledece godine i da se medjunarodno prizna, svaki laik bi rekao da su to dve razlicite rase.

Problemi ove rase su sve manja genetska varijabilnost, mali broj odgajivaca i svakim danom ih je sve manje, ima nas mozda 7-8 sto iz Nisa sto iz Vranja ozbiljnijih i jos 10-ak koji su tu tek onako, tako da se nas nekoliko zauzelo na promociji ove rase putem novina i interneta, od septembra trebalo bi da krenemo i sa izlozbama.
Rezultati naseg trogodisnjeg rada trogodisnjeg rada pocinju da se primecuju , imamo sada trenutno 6 relativno novih odgajivaca :dva odgajivaca iz Bosne( Doboj i Banjaluka), trojicu iz B.Palanke, jedan iz Pristine koji su znatno agilniji od vecine starih odgajivaca i javlja se sve veci broj zainteresovanih sa prostora Ex-Yu koji se tek sada po prvi put upoznaju sa ovim golubovima kao i ljudi sa prostora Nisa koji su bili u zabludi i krenuli za pomodarstvom tj. gajili one rase koje su bile skuplje i po nekim kriterijumima atraktivnije.

Ukoliko ste zainteresovani dobicete 2 para mladih na poklon od mene.

Pozdrav
Brko - Petak 26.06.2009. 16:43
Subject:
Spremam se za jedno mjesec i po u bać kod sestre pa ako će me tamnošnji golubari primiti da vidim golubove u živo eto i mene među vas.
Smo bih te molio da mi omgućiš kako da stupim u kontakt s njima tj. adrese ili broj telefona a kad budem kod sestre onda je lako...
pozdrav pa se ćujemo
Vlada Nish - Ponedjeljak 29.06.2009. 12:57
Subject:
Zdravo!

G.Brko malo sam zbunjen sa vašim zadnjim postom,jel tražite brojeve telefona i adrese odgajivača "belorepaca" iz Niša, ako je tako nikakav problem?

Mada mislim da je Bač dosta udaljen od Niša i Vranja ali u svakom slučaju ste dobrodošli.

Pozdrav
Brko - Ponedjeljak 29.06.2009. 14:16
Subject:
-Ma nismo se razumijeli ,reko si da ima trojica uzgajivaća iz baćke palanke a to je 14 km. od baća gdje mi živi sestra.....a njen muž radi u b. palanki i oba sina.
-Tako da sam ja mislio na ove dećke iz b. palanke..
Vlada Nish - Ponedjeljak 29.06.2009. 14:47
Subject: belorepci
Zdravo!

Ja se izvinjavam, moja greška, mislio sam na Belu palanku između Niša i Pirota.

Pozdrav
Brko - Ponedjeljak 29.06.2009. 16:48
Subject:
-Onda ništa to je stvarno predaleko za mene samim tim što sam i invalid a i nemam auto ,možda nekom drugom zgodom. Da i bata Pera sa bubnja prezivao se Lilić.
Vlada Nish - Utorak 30.06.2009. 16:22
Subject: Belorepci
Zdravo!!!

Sta drugo da vam kazem izgleda da smo se salili, pitacu oca za bata Peru, pa ce mi on reci da li zna nesto vise o njemu.

Ukoliko ima neka linija Nisexpresa prema Backoj Palanci, mozda bi moglo nekako da se iskombinuje oko slanja ptica.

Pozdrav
zarkodj - Srijeda 01.07.2009. 20:46
Subject:
Momci malo ste me iznenadili. Ja sam iz Bača. Do skora je postojala linija Jugekspresa Leskovac -Sombor ali nisam siguran da li još funkcioniše. Brko reci ko ti je sestra u Baču.
Vlada Nish - Srijeda 01.07.2009. 22:35
Subject:
Zdravo!!!

Zarko ako ti nije problem raspitaj se za tu liniju da vidis da li jos uvek funkcionise, pa ako radi ja mislim da kondukter prihvatiti jednu kutiju sa pticama.

Pozdrav
Brko - Četvrtak 02.07.2009. 10:20
Subject:
-Sestra mi živi na trgu maršala tita preko puta one velike crkve zove se jadranka i imaju veliku kućerdu na lakat stara gradnja nekad ja prodavala namještaj ,samo ju moram pitat hoće li mi ih prićuvati ,jer ako joj je to problem onda sve uzalud zato što ja moram tražiti prijevoz.
-Hvala vam dečki što se trudite veoma cjenim kolegijalnost kod golubara.
puno pozdrava....
zarkodj - Četvrtak 02.07.2009. 18:56
Subject:
Postoji autobuska linije sada je to Lasta na relaciji Sijarinska Banja -Sombor. Iz Niša ide u ranim prepodnevnim satima, u Baču popodne u pet. Sada samo kako bi Brko to dalje preko grane.Ili neka varijanta ako neko iz Hrvatske dolazi sa golubovima u Sombor pa da preneseu toku zime.
Vlada Nish - Subota 04.07.2009. 22:25
Subject:
Ljudi kako vam odgovara, ptice su tu , kao i dobra volja, sve ostalo je lako.
Brko - Nedjelja 05.07.2009. 16:33
Subject:
-Hvala na kolegijalnosti ,moram prvo vidjeti sa sestrom pnda ću javiti kako dalje i kad mogu doći u bać a da nikog ne opterećujem previše.....

PS

-Moje golubove možete vidjeti na stranici slavonski gaćan ,naravno pod brko...
Brko - Utorak 14.07.2009. 12:14
Subject:
Vlado,nisam te pitao koliko vas ima Niške belorepce i dali redovito ubacujete svježu krv da vam nebi golubovi bili u prevelikom srodstvu .
Zaista su mi prekrasni i ćesto otvaram stranicu da ih se nagledam ,em su lijepi ,em kažeš da lete to je onda dvostruko zadovoljstvo ,kad bi me neko natjero da se odlučim između crnih i crvenih neznam kako bi se odlućio ,jer i jedni i drugi su super.
-Jedino bi te zamolio ako nije problem da postaviš slike i golubova od svojih drugara da vidimo i njihove i u kojim bojama oni drže....
pozdrav....
Vlada Nish - Utorak 14.07.2009. 20:54
Subject: Belorepci
Zdravo!

Moje ptice su sada u umerenom krvnom srodstvu ali pošto sam prošle godine kupio još dva cela jata i iz tih jata odvojio ukupno 10-ak golubova tako da ne moram da brinem za srodstvo u narednih 20 godina.
Imam sada 20 parova u matici, izveo sam dosta mladih ali od 6 parova crnih tj. čekala imam samo 3 mlada dok sa crvenima malo bolji 6-7, ovome je najviše doprineo pacov koji je nosio 2 ture jaja i mladih.

G. Brko slike mojih golubova i mojih prijatelja i nešto više o belorepcima možete da vidite na "Tekiru", nadam se da ste i njihov član, moj album je trenutno na 7 strani.

Pozdrav
Brko - Nedjelja 09.08.2009. 12:41
Subject:
-Nedjelja je danas pošto nemam nekog posla otvorio sam tvoju stranicu da malo golubarimo ,zaista su prekrasni ovako na slikama .
-Mogu zamisliti koji je užitak gledati ih u letu ili u volijeri i na dvorištu,mislim da je daljina i granica problem što ih već nemam u dvorištu.
Obavezno svaka 2-3 dana ih malo pogledam ,zaista su vrijedni truda koji je uložen u njih iako nemaju neki ekstra dug let to nadoknađuju svojim izgledom ....budi pozdravljen i ubaci koju sliku tek da vidimo da i dalje radiš.
Vlada Nish - Ponedjeljak 31.08.2009. 19:03
Subject:
Zdravo!

Izvinite što se nisam javljao ovako dugo, šta ima kod vas?

G. Brko jeste li li se nekako snašli za prevoz iz Srbije u Hrvatsku, biću u Nišu do kraja septembra.

Pozdrav
Brko - Srijeda 09.09.2009. 18:44
Subject:
-Pravo da ti kažem vlado izgubio sam nadu ,kad mislim da sam uspio nešto organizirati ono ništa od toga tako da sam još uvijek u potrazi za prevozom ,ako šta bude javit ću ti .
lijep pozdrav dok se ne čujemo opet...
ps
-hvalanatrudu i vojli koju si pokazao....
culkan82 - Ponedjeljak 28.09.2009. 10:54
Subject: Re: Niški belorepi visokoletač
Zdravo svim citaocima,

Evo i ja da napisem koju recenicu. Smile
Golubovi su izuzetno lepi. Skoro da nije moguce izdvojiti nesto sto bi se moglo
uzeti kao zamerka za njihov fizicki izgled. Bravo za vlasnika!
Ono sto se na slici ne moze videti su njegove letacke osobine. Ja licno verujem
da je tacno sve sto je vlasnik naveo o letu ovog guluba, ali bih voleo da mi se
ukaze prilika i to da vidim.
Vecina golubara koje znam teze da ostvare kod svojih golubova ono sto vec
postoji kod stare izvorne rase Niskih visokoletaca. Nazalost oni toga jos uvek
nisu svesni. Jasno je, da je doslo do velikih promasaja kod ukrstanja srpskih
visokoletaca sa tiplerima, pakistancima, pa cak i sa pismonosama. Slazem se da je
duzina leta povecala znacajno, ali je cena koja je placena za to previsoka i
nepodnosljiva. Kad kazem cena koju smo platili, mislim pre svega na enormne
gubitke, a i na karakteristike leta koje su jako lose. Ako bi smo svemu tome
dodali i to sto je duzina leta delimicno povecana i zbog toga sto je doslo do
napredka znanja u ishrani i treningu gulubova, onda se stvarno moze zanemari
ucinak koji je postignut ukrstanjem srpskih golubova sa drugim rasama na ustrp
lepote leta, a i inteligencije goluba. Ovim ne kazem da ne treba eksperementisati
sa ukrstanjem, ali ukrstanje bez rigorozne selekcije moze samo prouzrokovati
probleme kojih smo svi mi svedoci...

Branko
Vlada Nish - Petak 23.04.2010. 12:24
Subject:
par kanalija

u letu

kazal napada

udario vrbopuc

uzivanje

neki se baš namestili za slikanje

kanalija i mavika

Evo malo novih slika i da osvežim temu.

Pozdrav
zvonaHR - Petak 23.04.2010. 19:55
Subject:
Vlada daj malo više o letu tih golubova,jel lete i kako
Vlada Nish - Petak 23.04.2010. 21:51
Subject:
Zvona što se tiče leta i njegovog pravilnika isti je kao i kod srpskog i niškog visokoletača, samo što je satnica leta znatno niža , u proseku njihov let je 3-4 sata i to je golub koji je svojeglav danas neće da se makne sa kuće a za par dana sam se digne i izleti nekoliko časova.
Sada se trenutno više pažnje poklanja njihovom izgledu.
Pozdrav
fudya - Subota 24.04.2010. 21:42
Subject:
Vlado golubovi su stvarno ekstra,moram nekako nabaviti bar 2 para!
Nemanja,Obrenovac
Ikominator - Subota 24.04.2010. 21:54
Subject:
Pozdrav!
Zanima me jel taj golub svjetski priznata rasa?
Mozda grijesim,ali zasto me on neodoljivo posjeca na Sisackog prevrtaca????
Koja je razlika???Osim naravno,u prevrtanju?

Molim bez ljutnje-samo pitam! Very Happy
Vlada Nish - Subota 24.04.2010. 23:38
Subject:
Zdravo svima!!!

Nemanja sada si me našao i na forumu, ako budeš bio strpljiv jedno 2 meseca imaćeš ih i ti , šta još gajiš osim golubova?

Ikominator ovo je jedna od najstarijih rasa na Balkanu, sisački je mnogo mlađa rasa i naravno svetski je priznat kao varijetet niškog visokoletača, što je višedecenijska nepravda što se tiče ovog goluba i uveliko se radi na izdvajanju standarda i nekako je uvek tavorio u senci ostalih niških rasa, ali sada smo na dobrom putu to da ispravimo.
Niški belorepi visokoletač vekovima postoji i niko ne zna njegovo poreklo i kako je nastao , imao mnogo nagađanja ali niko ne zna pravu istinu
Vlada Nish - Subota 24.04.2010. 23:49
Subject:
Evo još par sličica, ovom prilikom pozdravljam i čika Brku!!!Jipiii
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img] Jipiii Jipiii Jipiii Jipiii Jipiii
Brko - Nedjelja 25.04.2010. 10:59
Subject:
-Hvala lijep pozdrav i tebi vlado drago mi je da radiš i dalje bez odustajanja ,lijepi su ti golubovi osobito ona mislim da je ženka šečerlije.
-Samo nastavi i pokaži nam slike da vidimo kako napreduješ ,sretno...
Vlada Nish - Nedjelja 25.04.2010. 13:27
Subject:
Hvala čika Brko na komentarima, samo moraš mi objasniti boju šećerlija pošto su kod nas nazivi boja drugačiji, gde sada da odustajemo kada smo nadomak cilja , sada smo još uporniji i mnogo konkretniji u ostvarivanju onoga što smo zacrtali.

Pozdrav iz Niša
Vlada Nish - Nedjelja 25.04.2010. 13:47
Subject:
zvonaHR piše:
Vlada daj malo više o letu tih golubova,jel lete i kako

Ovo sam izvukao iz starog standarda gde je belorepac opisan zajedno sa niskim visokoletacem, u suštini pravilnik leta za belorepaca isti je kao kod svl-a i nvl-a , osim satnice koje mogu da izlete.

Prema pravilniku takmičarsko jato treba da broji od pet do sedam letača, a evidentira se rezultat pet najboljih letača. Jata startuju u određeno vreme, a u roku od 15 minuta mora poleteti najmanje pet letača inače se vrši diskvalifikacija. U roku od 1 sata od poletanja, jato mora postići propisanu visinu, odnosno visinu na kojoj se golubovima ne vidi rad krila, ili da su nevidljivi. Od ukupne dužine leta, jato mora provesti najmanje 2/3 vremena na propisanoj visini. U roku od 30 minuta, jato se mora spustiti na prijavljeno mesto, koje je od golubarnika udaljeno najviše 50 metara. Prvi sat i poslednjih 30 minuta leta, priznaju se samo ako golubovi lete na propisanoj visini. Jato mora postići minimalno 4 časova prosečnog
leta, stim što bih ovo ja spustio na minimalno 3 časova, jer su oduvek bili slabiji u odnosu na nvl.

Pozdrav
fudya - Nedjelja 25.04.2010. 14:25
Subject:
Vlado,bicu ja strpljiv samo treba skupiti kes
Inace imam srpske visokoletace kod kojih pokusavam da napravim jato crvenih
Vlada Nish - Nedjelja 25.04.2010. 15:27
Subject:
Nemanja opušteno, može i u više mesečnih rata ili godišnjih Very Happy Cool , bitno je da se ovi golubovi vide, jer do pre 3 godine niko nije znao za njih dalje od Aleksinca a sada je to već druga priča.

Kad kažeš jato crvenih, misliš baš na crvene poput niških visokoletača ili dođu malo zelenkasti?
fudya - Nedjelja 25.04.2010. 15:33
Subject:
da,crvena kao kod niskog,moyda malo tamnija

a za rate cemo lako,samo da dignem kredit Very Happy
Vlada Nish - Nedjelja 25.04.2010. 15:43
Subject:
Dokle si stigao sa tom bojom, moj ti je savet da ubaciš nekog niškog zbog boje a i popravićeš kvalitet leta ali ne i dužinu?

Ajde postavi neke njihove slike u temi o srpskom visokoletaču da vidimo kako to izgleda.

Koja boja ti se najviše sviđa kod belorepaca, uspeli smo da vratimo i kaišaste tj. gugutane, silvere, žute prugaste i bozove od svega nekoliko primeraka koliko ih je ostalo?
fudya - Nedjelja 25.04.2010. 15:49
Subject:
ma stigo do par pilica od cega je veci deo odneo kobac,ostalo je par komada koji bi trebalo da daju crvene,uostalom videcemo............a od slika nista,trenutno nemam s cim da slikam

najvise mi se svidjaju crveni,mada i ovi silveri nisu losi
Vlada Nish - Ponedjeljak 26.04.2010. 13:30
Subject:
Što se tiče boja kod belorepaca, meni je iskreno crvena pored crne najteža za rad ili nemam sreće jer izvedem i 20-ak crvenih a od toga jedna ili 2 ženke pa tako već 2 godine i ja tražim da kupim dobru crvenu ženku.
fudya - Ponedjeljak 26.04.2010. 15:13
Subject:
tu je sreca izgleda najveci faktor,naucis teoriju,primenis i sve to,a onda nista....ja u tim situacijama dodjem do zakljucka da treba imati i srece.........bar malo
mladenbp - Utorak 27.04.2010. 7:06
Zdravo svima,

Krug ljubitelja belorepaca se siri (do pre nekoliko godina polako ali sigurno, a zadnje dve godine, rekao bih mnogo brze nego sto smo ocekivali...

Uvek me obraduje kada se pojave novi ljudi zainteresovani za odgoj belorepca...Fudya welcome to Club Very Happy Napravio si zaista dobar izbor!!!

Nadam se da ce se i ovde javiti neki od odgajivaca koji posecuju i druge forume...

Veliki pozdrav svim odgajivacima i ljubiteljima belorepca,

Mladen
fudya - Utorak 27.04.2010. 9:57
Subject:
Pozdrav za Mladena,inace se zovem Nemanja,a Fudya je samo nick za registraciju Very Happy

belorepci su fenomenalni,pogotovo crveni i ovi silveri Eek
Vlada Nish - Utorak 27.04.2010. 11:12
Subject:
OOOO, dobrodošao Mladene, kao što vidim na ovom forumu si se predstavio prvo kao kokošar Big smjesak ali nema veze , bićeš prihvaćen i kao odgajivač belorepaca, sve ti je oprošteno. Wink

U pravu si za ovo Mladene, zainteresovanih ljudi je sve više, znači da se isplatilo ovo što radimo skoro 4 godine, ljudi su zadovoljni i sve je pošteno i transparentno, sada već zvučim kao političar Evil or Very Mad ,svakom smo tu da pružimo savet oko njihovog odgoja i u startu govorimo da su teški za rad i da nisu za ljude oslabljenih živaca.
zarkodj - Utorak 27.04.2010. 16:36
Subject:
U Somboru se pojavljuje čovek iz Loznice na izložbi sa belorepanima.
Vlada Nish - Utorak 27.04.2010. 17:00
Subject:
Čika Žarko raspitao sam se o tim golubovima, vlasnik je navodno čovek pod imenom Mikica Despotović a izgleda da su to golubovi predsednika saveza i ti golubovi se prodaju više od godinu dana , šta da ti kažem , videlo ih je više ljudi i kažu ništa više od prosečnog, ali opet dobro je što se i takvi iznose, na par izložbi na kojima sam bio u Vojvodini ili ih uopšte nema ili su golubovi jako lošeg kvaliteta.

Pozdrav
Brko - Utorak 27.04.2010. 17:25
Subject:
[quote="Vlada Nish"]Evo još par sličica, ovom prilikom pozdravljam i čika Brku!!!Jipiii
[img][/img]

-To bi bila ta golubica za koju mislim da je šečerlija ,samo je slika malo svijetla pa možda griješim.Inače golubovi su ti zaista krasni i sam sam svojevremeno imao nekoliko SV u srcastoj boji kji su bili dosta slični po boji tvojim golubovima jedino su imali rep u boji,dok tvoji belorepci imaju čisto bijele.
-Golubovi su ti zaista lijepi i stvarno bi bilo šteta da se ne poveća broj odgajivača koji ih drže,želim ti da ti i tvoji drugari budete uporni i da ustrajetedok se rasa prizna a dalje če biti lakše.
Vlada Nish - Utorak 27.04.2010. 19:51
Subject:
Nažalost ova ženka mi je uginula posle ovog slikanja za par dana, njena boja je svetlo žuta sa tamno žutim kaiševima, nadam se da će uskoro biti odgajivača ovih golubova i u Hrvatskoj.

Sada trenutno nam predstavlja problem mali broj alkiranih golubova a još veći otpor pruža veliki broj odgajivača prema izložbama, tako da će biti čupavo a bogami i veselo.
mladenbp - Srijeda 28.04.2010. 7:50
Subject:
Vlado,

Ovde sam se predstavio prvo kao "zivinar", jer i sam znas da o golubovima pisem i na drugim forumima, i to mnogo vise nego ovde...Toliko je mnogo foruma niklo u poslednje vreme, da se zaista moramo opredeliti za posecivanje samo odredjenih foruma, jer prosto nemam vremena da po nekoliko sati dnevno sedim za kompjuterom...

Inace, sto se tice izdvajanja standarda ja stvari posmatram mnogo optimisticnije i siguran sam da cemo da izguramo pricu... Naravno, potrebna je i podrska ostalih odgajivaca, koju toliko pominjemo, i ja sqm siguran da ce u medjuvremenu i oni "tvrdji" uvideti od koje je vaznosti sve i uzeti ucesca...

Pozdrav,

Mladen
Vlada Nish - Srijeda 28.04.2010. 13:44
Subject:
Ovo za forume si u pravu, sada ih ima desetak , sta da ti kazem opstace samo najbolji, malo sale nije na odmet peradaru.

Ovo sto kazes za odgajivace i izlaganje belorepaca po izlozbama kamo lepe srece da si u pravu, postavi par slicica tvojih golubova ovde.

Pozdrav
Vlada Nish - Srijeda 28.04.2010. 15:53
Subject:
Evo crvenog sa kaiševima ili crveni fako ili bozan kako se kod nas zove .

Brko - Srijeda 28.04.2010. 17:56
Subject:
Vlada Nish piše:
Evo crvenog sa kaiševima ili crveni fako ili bozan kako se kod nas zove .

-Krasan golub Vlado ,bozovi su mi bili najmiliji dok sam uzgajao SV,a poslije njih mavijani i boneki tekir (šumski)tako smo zvali svijetle tekire .Imao sam mavijane sa bijelim repovima i nigdje drugde nije imao bijeline to sam uzgojio od dva mužjaka koje sam donio iz novog žednika i mi smo ih zvali naudijan.Ako ikako iskemijam do jeseni prijevoz obečajem ti da ču ih ja nagodinu izlagati prstenovane .
pozdrav i ne posustaj put je dug ,ali cilj je važniji....
zarkodj - Srijeda 28.04.2010. 18:45
Subject:
Vlado Kaporka je kriva što su ljudi u mogućnosti da vide ove prekrasne golubove na ovom forumu. Da te nisam na to uputio bili bismo uskraćeni za to zadovoljstvo, Evo i Brko se raspilavio.
Vlada Nish - Srijeda 28.04.2010. 21:01
Subject:
Baš tako , ali pisao sam ja na ovom forumu i ranije samo veoma retko, ipak sam išao više na usko specijalizovane sajtove.

Uradili smo dosta dobar posao putem interneta, sve više ljudi ih gaji i u Nišu , u mom naselju ima nas već četvorica, dok ljudi širom bivše Juge ili ih gaje i planiraju da krenu od septembra, do pre par godina mogli smo da se nabrojimo na prstima jedne ruke.

Pa naćićemo taj prevoz već nekako i drago mi je da planirate i da ih izlažete.
fudya - Srijeda 28.04.2010. 21:44
Subject:
ja se nadam da cu vam se pridruziti,zelja postoji,samo da se nabave ptice Very Happy
Vlada Nish - Četvrtak 29.04.2010. 13:45
Subject:
Nemanja polako ući ćeš u društvo odabranih tj. elite Big smjesak , šalim se sada većina odgajivača ovih golubova je vrlo uljudna i pomoći će ti oko svega vezanog za njih.
marconi - Četvrtak 29.04.2010. 15:05
Subject:
Zivele belorepandzije i mi sa njima
Bend Bend Bend
mogli bi ste da date po neko ladno..... Lol Lol Lol
fudya - Četvrtak 29.04.2010. 15:19
Subject:
sad bi ladno leglo....kao kec na jedanaest Cool
Vlada Nish - Četvrtak 29.04.2010. 15:37
Subject:
Evo i piva i kokica

Zivjeli Kokice Zivjeli

Čekamo da se pridružite ekipi
Grupa

Pozdrav Ola
fudya - Četvrtak 29.04.2010. 15:39
Subject:
kokice daj golubovima Very Happy
marconi - Četvrtak 29.04.2010. 15:47
Subject:
fudya piše:
kokice daj golubovima Very Happy

Brate u pravu si za ovo... Lol Lol Lol Lol
kokice dajte golubovima a nama rostilj breeee.... Lol Lol Lol Lol Lol
Vlada Nish - Četvrtak 29.04.2010. 15:54
Subject:
Nisu kokice dobre za belorepce , mislim zbog linije Shocked , vama izgleda da treba onda nešto konkretno uz to pivo.

Evo mog jata crnih belorepaca tj. čekala

marconi - Četvrtak 29.04.2010. 20:04
Subject:
Vlado...
ja sam uvek bio za konkretne stvari... Lol Lol Lol Lol Lol Lol Lol
Vlada Nish - Četvrtak 29.04.2010. 21:22
Subject:
To se ceni, čini mi se da je neko imao belorepce u Jagodini, bar po ćaletovoj priči , ćale mu je dao neke belorepe u zamenu za sasekse koje nikad nije video?

Pozdrav
marconi - Petak 30.04.2010. 13:35
Subject:
Pa kazem ti ja..samo konkretno.... Lol Lol Lol
Pravo da ti kazem nisam cuo da je neko imao belorepce kod mene , ali vidis da jeste.
Mislio sam da cu biti prvi.... Lol Lol Lol
Vlada Nish - Petak 30.04.2010. 14:31
Subject:
Znači i ti si odlučio da ih držiš, a za ovog Jagodinca pitaću ćaleta da li se seća njegovog imena, to se dogodilo pre 3-4 godine u Požarevcu , kasnije je trebao da posalje koke u Niš ali to se nikada nije desilo.
mladenbp - Utorak 18.05.2010. 19:52
Subject: Belorepci...
Zdravo svima,

Evo da malo osvezim temu nekoliko slika mojih belorepaca...medju slikama mozete videti i primerke veoma retkih kaisastih (fako) varijeteta koji su samo pre par godina bili na rubu nestanka...

Uzivajte:

Pozdrav,
Mladen
Vlada Nish - Srijeda 19.05.2010. 21:27
Subject:
Mlad tekir, kanalija (zuti) i cekal su golubovi koji mi se najvise svidjaju na ovim slikama.

Evo nekoliko slika mojih mladih od ove godine.

fudya - Četvrtak 20.05.2010. 7:19
Subject:
E dobro ste se setili da stavite neke slike,ja ovde ko siroce obijam svaki dan,a ono nista,a kad vidim ove slike ja se odusevim Very Happy Very Happy Very Happy
mladenbp - Četvrtak 20.05.2010. 7:46
Subject:
Fudya,

Ima nas sa belorepcima mnogo vise na nekim drugim sajtovima, gde se moze i procitati o njima mnogo korisnih stvari i iskustva iz odgoja...

Drago mi je da ti se svidjaju golubovi! Sta ti drzis?

Pozdrav,

Mladen
fudya - Četvrtak 20.05.2010. 12:44
Subject:
Imam Mladene srpske visokoletace koji su u "obnovi",svidjaju mi se belorepci do bola,a i ovi tvoji niski beli sto si ih postavio su extra dobri.
Jos samo Vlada da mi odgaji koji par pa i ja da se upisem u listu odgajivaca Very Happy
P.S. imam osecaj da je Vlada OK lik,zato je usledila ova prozivka Big smjesak Big smjesak
mladenbp - Četvrtak 20.05.2010. 14:55
Subject:
Nisam to shvatio kao prozivku, a ne verujem ni da je Vlada...Inace, dobro si procenio Vlada je ok lik i ako uzimas od njega nabavices ptice sa izuzetno dobrim poreklom...ovo govorim kao neko ko dobro poznaje ono sto on ima u kavezu...

Dobrodosao u svet niskih rasa golubova...

Pozdrav,

Mladen
mladenbp - Utorak 25.05.2010. 11:27
Zdravo svima,

Evo jos par slicica mojih belorepaca...

Jato:

By mladenbp at 2010-05-18

By mladenbp at 2010-05-18

Veoma retki kaisasti varijeteti:

Crveni prugasti (boz):

By mladenbp at 2010-05-19

Plavo-kovani prugasti (tekir):

By mladenbp at 2010-05-19

Pozdrav,

Mladen
Tragopan - Utorak 25.05.2010. 19:50
Subject:
Lijepi golubovi.. Smile
Svaka čast na uzgoju.Vidi se da su dobro njegovani.
mladenbp - Utorak 25.05.2010. 19:55
Subject:
Tragopan,

Hvala na lepim recima...Drago mi je da je to neko primetio jer je mnogo para otislo na njihov uzgoj (najranovrsniju hranu, vitamine, grit, ostale dodatke, redovne vakcinacije...)...znaci isplati se Big smjesak

Salu na stranu, ja sam zastupnik teze da ukoliko nesto drzis - moras pruziti zivotinji najbolje moguce uslove, sve ostalo je sa jedne strane mucenje zivotinje a sa druge "nazovi" odgajanje necega...

Pozdrav,

Mladen
fudya - Utorak 25.05.2010. 22:00
Subject:
Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se Klanjam se
Brko - Srijeda 26.05.2010. 11:06
Subject:
-Nema se tu šta puno govoriti svaki rad i trud na koncu budu nagrađeni ,dečki svaka čast nastavite tako i sigurno čete imati šta ostaviti generacijama koje dolaze poslije vas,-bravo pravi ste imate cilj i to je to .
Vlada Nish - Srijeda 26.05.2010. 13:04
Subject:
Pozdrav za sve!

Ja mojima dam po 50 dinara pa kupe sta god hoce da jedu, o tome kakav sam neka govore drugi, a ako su i bile prozivke to nisam provalio, lepo me nap....... posto je ovo slabo Wink .

Trudimo se koliko mozemo G. Brko , posto smo jos uvek relativno mladi, mislim da ima mnogo prostora za napredak ove rase, sve je vise zaljubljenika u ovu rasu i ljudi koji je poznaju, iako je zvanicno priznata , na izlozbi u Tuzli, nije ocenjena posto sudija je mrtav ladan odgovorio da to nije rasa i da ne postoji.

Pozdrav
Brko - Srijeda 26.05.2010. 20:59
Subject:
-Ne sekiraj se Vlado to što nije upoznat sa postojanjem rase je njegova needuciranost (sreća je da budale nikad nisu vladale svijetom),jesu probali al neide.
-Samo vi strpljivo nastavite i upornost če vam se sigurno isplatiti -novac tu nije bitan nego golubovi ,cilj je da rasa zaživi i proširi se i na druge prostore ,a golubi su prelijepi i brzo če naći poklonike...lijep pozdrav i neposustajte.
Vlada Nish - Srijeda 26.05.2010. 22:08
Subject:
G. Brko novac u ovom slucaju nikad nije bio primaran, da smo to hteli izabrali bi smo neki drugi hobi, sto se tice uopste pticarstva je ne znam da li je neko zaradio, sto se tice ekonomske strane uvek smo na gubitku ali zato nas merak nema cenu, takav smo soj ljudi,uvek se presipa iz supljeg u prazno, ako sam prodao kanarince, kupio sam golubove, ako sam prodao golubove , kupio sam psa, ako sam prodao stene, uzeo sam zivinu i sve tako u krug , jednostavno ljubav prema zivotinjama.

Evo jos par slicica danas sam ih slikao.
mlad čekal

mlada silverka

jato

par kanalija

par cekala

kanalija

mlada čekalka

marconi - Srijeda 26.05.2010. 22:30
Subject:
Onaj par cekala ti je fantastican...... Very Happy Very Happy Very Happy
fudya - Srijeda 26.05.2010. 23:11
Subject:
marconi piše:
Onaj par cekala ti je fantastican...... Very Happy Very Happy Very Happy

Vala bas!
Brko - Četvrtak 27.05.2010. 6:47
Subject:
-Nema ružnih golubova ,golubovi su lijepi i najljepši i to je tako za svakog golubara,svako ima svoju asu koju uzgaja i voli najviše a ovi su zista lijepi i to redom i izgled i stav i boja .-Po mnogočemu su specifićni i tako i treba ostati ,bez odstupanja od standarda i kojekakvih ukrštanja.
-Prelijepi su i zaista uživam otvoriti stranicu i pogledati šta ima ,ako nama ništa novo ja malo pogledam stare slike i uživam ko da ih gledam u svom dvorištu -ajd živi bili i dalje podjelite s nama novosti i rezultate koje postignete Smile Smile Smile Smile
Vlada Nish - Četvrtak 27.05.2010. 8:47
Subject:
To poreklo ide unazad najmanje 40 godina, a sto se tice kvaliteta, pa kod belorepaca svaki golub ima po neku manu , sve zavisi kako je nosi i gde Cool, sa ovih slika najbolja ptica je muzjak zuti, pored njega je zenka, sta da vam kazem decko je izasao i u Zov-u.
Sto se tice cekala skladniji su par od para kanalija i videcemo kakve mlade ce bacati ove godine.
mladenbp - Ponedjeljak 31.05.2010. 22:10
Subject:
Zdravo,

Evo jos nekih slicica mojih ptica...

Tri (neko bi rekao) osnovne boje kod belorepaca...mladi:

By mladenbp at 2010-05-31

Glava - krupni plan:

Primer pravilnog crteza (rasporeda boja) kod belorepca:

Crveni podmladak:

Veoma retki crveno-kaisasti varijetet:

Veoma retki plavo-kovani (tekir) varijetet:

Veoma retki plavo kaisasti (gugutan) varijetet:

Otac i naslednik:

Pozdrav,

Mladen
Vlada Nish - Srijeda 02.06.2010. 19:31
Subject:
Fotografije su bas umetnicke, moras da dodjes i kod mene da uslikas par komada, a ptice vise nego dobre.
mladenbp - Srijeda 02.06.2010. 20:52
Subject:
Hvala na pohvali druze!

Znas da to nije nikakav problem...ja uzivam u fotografisanju dobrih golubova Smile

Pozdrav,

Mladen
Vlada Nish - Ponedjeljak 21.06.2010. 19:51
Subject:
Evo jos nekoliko slika.

na Suncu

kanalija i kazalka

žuto čekalče

kanaliče

mavika

ženke

jato

]
Brko - Srijeda 23.06.2010. 11:47
Subject:
-Bravo Vlado stvarno krasni golubovi ,milina pogledati slike,mogu si zamisliti kako uživat dok društvo razgleda podmladak ili ih potjetate da lete..
Vlada Nish - Četvrtak 24.06.2010. 22:26
Subject:
Iskreno za let retko ko od nas ima vremena a u poslednje vreme se cesce skupljamo i diskutujemo o nasim pticama , kroz te razgovore dosta smo popravili kvalitet nasih jata.

A posto je lepo vreme slike su svaki put sve lepse i lepse.
mladenbp - Utorak 29.06.2010. 21:42
Zdravo svima,

Evo da osvezimo malo temu sa par slicica belorepaca...Uzivajte Very Happy

Maticni muzjak crveni:

Maticni muzjak crveni:

Mladi crni-cekal:

Mladi crni-cekal:

Mlada zuta zenka (kanalijka):

Mlada crna zenka:

Pozdrav,

Mladen
Antun Tun - Srijeda 30.06.2010. 9:52
Subject:
jesu to tvoji
mladenbp - Srijeda 30.06.2010. 11:43
Subject:
Naravno! Pa, ne bih postavljao slike tudjih ptica Surprised
Vlada Nish - Srijeda 30.06.2010. 18:36
Subject:
Mladene ima covek pravo sto pita, ja sam slike sa mojim golubovima video na nekoliko sajtova i foruma gde su ih ljudi pripisivali sebi i kada sam ih pitao za neki par ili da dodjem da ih pogledam tada je nastupao problem.
Vlada Nish - Ponedjeljak 19.07.2010. 21:08
Subject:
Evo slike čekala iz '64 godine prošlog veka, iz knjige J. Pekanovića "Jugoslovenske rase golubova" , mislim da se primećuje razlika tj. selekcija je učinila svoje.

mladenbp - Ponedjeljak 23.08.2010. 10:49
Subject:
Zdravo svima!

Evo posto sezonu privodim polako kraju, a prostora sve manje, obavestavam sve ozbiljne odgajivace da bih prodao jedan broj ovogodisnjih mladih golubova Niskih belorepih visokoletaca - belorepaca i verovatno nekoliko parova maticnih poreklom od kvalitenog maticnog jata belorepaca selekcionisanih dugi niz godina...

Inace, belorepce drzim u skoro svim priznatim bojama (10 varijeteta), medju kojima i veoma retke kaisaste varijetete, koje je mala grupa entuzijasta uspela da spasi od sigurnog nestanka.

Za sve dodatne infromacije i pitanja stojim na raspolaganju na PP ili bp.mladen@gmail.com.

Pozdrav,

Mladen
Lidij4 - Ponedjeljak 23.08.2010. 12:44
Subject:
Zaista su predivni vaši golubovi!! Megasmile
mladenbp - Utorak 24.08.2010. 7:08
Subject:
Hvala na pohvalama...godinama se radi na tom izgledu Very Happy

Pozdrav,
Mladen
mladenbp - Srijeda 27.10.2010. 21:43
Zdravo svima,

Evo u prilogu par slika mojih belorepaca cisto da malo osvezimo temu...golubovi nisu u najboljoj kondiciji jer se pojedini jos uvek mitare...

Cekal - maticni muzjak

By mladenbp at 2010-10-27

Cekal - maticni muzjak

Cekali jato

Kazalka - maticna zenka

Kazali par

Kazali jato

Zuti muzjak maticni

Zuta zenka 2010

Tekir kaisasti

Zuta kaisasta zenka

Kaisasti jato

Perulija

Uzivajte,
Mladen
marconi - Četvrtak 28.10.2010. 0:57
Subject:
Eeeeeeeeeeeee.........ovaj perulija mi se najvise svidja.... Very Happy
pozzzz....
mladenbp - Četvrtak 28.10.2010. 7:06
Subject: Odgovor...
Hvala Marconi...i ja volim te neobicne boje...zenka je isto takva ali ona jos ceka na svoj photo session Very Happy

Pozdrav,

Mladen
mladenbp - Ponedjeljak 01.11.2010. 17:24
Subject: ...niski...
Poštovani odgajivači i ljubitelji niških rasa golubova,

Pozivam vas da posetite PRVU ZVANIČNU INTERNET PREZENTACIJU o niškim rasama golubova! Na ovom mestu moći ćete da pročitate dosta korisnih stvari o svim priznatim niškim rasama golubova. Naravno, kako je ovo moja privatna prezentacija poseban akcenat stavljen je na Niške visokoletače i Niške belorepce koje ja gajim, što ne znaci da se već u bližoj budućnosti neće na sajtu naći i dosta zanimljivosti o ostalim rasama, kao i njihovi standardi… Naravno, pozivam vas da pogledate i foto galeriju u kojoj možete videti gro golubova iz mog uzgoja, kao i jedan deo matičnog jata…

Nažalost, knjiga utisaka još uvek nije završena pa za sada nećete moći da ostavite svoje komentare, ali vas pozivam da ukoliko imate bilo kakav komentar, kritiku ili predlog to pošaljete meni na e-mail adresu koju možete naći na sajtu!

Uživajte: www.niskigolubovi.info

Pozdrav,
Mladen
mladenbp - Četvrtak 11.11.2010. 11:53
Subject: Specijalka
Postovani odgajivaci belorepaca,

Obavestavam vas da ce na izlozbi u Beloj Palanci od 26. do 28. 11.2010. god, biti odrzana PRVA SPECIJALKA NISKIH BELOREPIH VISOKOLETACA...

Pozivam vas da izlozite svoje belorepce i na taj nacin date doprinos promociji rase!!!

Vredi napomenuti i to da ce ovo biti prva specijalna izlozba za rasu staru preko 200 godina!!!

Pozdrav,

Mladen
NikolaMM - Četvrtak 11.11.2010. 12:18
Subject:
Zaista prekrasni golubovi,svaki put kada ih gledam sve su ljepši i ljepši
Vlada Nish - Četvrtak 11.11.2010. 13:04
Subject:
Nikola ovo rasa golubova je jedna od najstarijih na Balkanu ali nije bila prezentovana na pravi način, i sada pokušavamo da ih postavimo na mesto koje im pripada tj. da stane rame uz rame sa svim poznatim evropskim rasama.

Mislim da je već vreme da i u Hrvatskoj imamo nekoliko odgajivača. Very Happy Very Happy Very Happy
Brko - Četvrtak 11.11.2010. 13:20
Subject:
-Gledam ja njih Vlado stalno i uživam u novim slikama ,samo da iskemijam nekako prijevoz odma ti se javim...prelijepi su Smile
Vlada Nish - Četvrtak 11.11.2010. 22:59
Subject:
Sredićemo to već nekako samo da ima golubova , ove godine sam jako slabo prošao sa mladima, smislićemo način to bar nikad nije bio problem. Very Happy Very Happy Very Happy
zarkodj - Nedjelja 30.01.2011. 21:17
Subject:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Sa somborske izložbe Niških belorepih.
Vlada Nish - Srijeda 02.02.2011. 16:10
Subject:
Na zalost iako su moji golubovi bili na izlozbi ja nisam prisustvovao tako da ne mogu da komentarisem izlozbu, medjutim iz prica drugih ljudi ptice su jako lose ocenjene ali kako sam ja shvatio ne namerno vec iz neznanja.

Ukoliko imate jos slika sa izlozbe bio bih zahvalan da ih postavite.

Pozdrav
fudya - Ponedjeljak 28.02.2011. 20:41
Subject:
mene odavno nije bilo na ovom forumu.....ima razloga,al nebitno je to!
u medjuvremenu zaglavio sa SVL i sa nekim lepezanima,ali ovi Vladini golubovi ostavljaju bez komentara Klanjam se Klanjam se
zato Vlado vidi nekako bar jedan par da mi odvojis...ako nije problem napisi cenu na pm
pozz
mladenbp - Utorak 01.03.2011. 11:39
Drago mi je da se sve vise ljudi interesuje za ovu nasu autohtonu rasu...i meni zvoni telefon svakodnevno, ali vreme kada je u jeku sparivanje golubova i izvodjenje mladih nije bas najsjanije za kupovinu golubova...to se radi na prolece i u jesen...Sumnjam da ce Vlada imati nesto viska, alii da ne pricam u njegovo ime javicu da ima post, pa ce ti se on javiti...

U svakom slucaju, drago mi je ako si se resio da drzis ovu rasu i zelim ti puno uspeha s njom!

Pozdrav,
Mladen
fudya - Utorak 01.03.2011. 12:23
Subject:
ma bili smo nas dvojica dugo u kontaktu,medjutim neke stvari mi se nisu svidele na forumu pa sam malo bio odsutan Big smjesak
A ubacio bih 2-3 para cisto da kao nesto doprinesem ocuvanju rase
mladenbp - Srijeda 02.03.2011. 11:23
Drzanje 2-3 para golubova bilo koje rase je "igranje" s rasom i golubarstvom...za ozbiljan rad potrebno je mnogo vise, pogotovo ukoliko si resen da kako kazes pomognes obnavljanje rase, te da se ozbiljno pozabavis ovom rasom - sa dva para golubova to je i teoretski nemoguce...

Pozdrav,

Mladen
MATIJA DREZGA - Ponedjeljak 14.03.2011. 23:02
Subject: Re: belorepci
Ja sam zainterisiran za crne,žute i plave Exclamation
mladenbp - Utorak 15.03.2011. 9:07
Subject:
Matija,

Drago mi je da se interesujes za ovu rasu...Kod mene ce prvi mladi biti za oko mesec dana...Imacu za prodaju sigurno zute i crne, dok za plave ne mogu da obecam (jer su veoma retki i ja imam svega nekoliko primeraka, dok ih u Srbiji ih ima svega na tri mesta...po mojim saznanjima)...

Javi se pa cemo dogovoriti...

Pozdrav,

Mladen
mladenbp - Srijeda 23.03.2011. 18:56
Subject: STANDARD
Drage kolege,

Kao sto prepostavljam vec znate grupa odgajivaca belorepaca vec godinama unazad zagovara izdvajanje standarda belorepca iz standarda za Niske visokoletace, u kome je do sada ova rasa bila priznata kao pod-tip, te ispravljanje ove visedecenijske nepravde prema ovoj, po mnogima, najlepsoj rasi nastaloj na prostorima bivse Juge.

Sa zadovoljstvom vas obavestavam da je trud ulozio plodom te da se predlog modifikovanog standarda za Niskog belorepog visokoletaca treba naci pred komisijom u junu ove godine na sastanku EE koji ce biti odrzan u Madjarskoj...

S tim u vezi pozivam vas da date svoj doprinos, misljenje i kritike na predlog modifikovanog standarda koji ce biti postavljen ovde i bice na javnoj raspravi u narednih mesec dana (odnosno do kraja aprila meseca)...Nakon toga ja cu sebi da dam za pravo da standard (potpuno uvazavajuci sve predloge odgajivaca) konacno upakujem prevedem na engleski i prosledim predsedniku Saveza odgajivaca sitnih zivotinja Republike Srbije.

Napominjem i to, da je VEOMA VAZNO da se u ovaj proces ukljuci sto vise ljudi kako bi smo kao konkretan produkt dobili standard koji ce biti odraz opsteg stava svih (ili veceg dela odgajivaca). Pozivam vas da obavestite i starije odgajivace koji nemaju pristup internetu da se ukljuce u proces, te da im u tom smislu dostavite odstampane vezije standarda na razmatranje (ukoliko je potrebno kontaktirajte me a ja cu poslati standard u stampanoj verziji na sve kucne adrese postom gde god bude trebalo).

Iskreno se nadam da cemo svi zajedno u narednih cetrdesetak dana biti produktivni te da ce sav nas trud biti materijalizovan zvanicnim izdvajanjem standarda belorepca iz standarda NVL na sledecoj Evropskoj izlozbi u koja se odrzava u Lajpcigu u decembru 2012. godine.

Napomena: Pozivam vas sve da preuzmete standard i svoje komentare date na sledecim stranicama (kako bi smo objedinjenu raspravu na internetu imali na jednom mestu): http://461081.forumromanum.com/member/forum/entry_ubb.user_461081.2.1107087657.1107087657.55.niški_belorepi_visokoleta-golubari.html

Srdacan pozdrav,
Mladen Cvetkovic
berk - Četvrtak 14.04.2011. 19:53
Subject:
mnogo lep golub..prvo sam ih sasvim slučajno zapazio u mom ljubimcu a zatim sam se uživo uverio u njihovu lepotu na somborskoj izložbi, tako da se nadam da ću već ove godine uspeti da nabavim neki par za sebe, pa i ja da dam neki doprinos popularizaciji ove lepe rase Smile

pozz svima, Ivica Smile
mladenbp - Četvrtak 14.04.2011. 22:57
Subject:
Pozdrav!

Raduje cinjenica da se sve vise ljudi interesuje za ovu autohtonu rasu golubova...

Svi prisutni na izlozbi u Somboru 2010. mogli su da ih vide po prvi put u jako solidnom broju (oko 70kom) i kvalitetu, gde je treci put u istoriji rase odrzana specijalka za ovog goluba (prva je bila u Beloj Palanci, druga u Nisu)...sve tri u prosloj godini!!!

Pozdrav,
Mladen
MATIJA DREZGA - Petak 10.06.2011. 10:39
Subject:
Kakva je to prodaja niških,a da meni nitko nije javio Exclamation Exclamation Cool ŽUTA,CRNA,PLAVA Exclamation Exclamation Wink
berk - Petak 10.06.2011. 11:26
Subject:
ja sam osmislio mesto gde ću ih držati Wink
mladenbp - Petak 10.06.2011. 12:20
Subject:
Ja hocu da malo smanjim jato, jer sam izveo dosta mladih i sad je bas guzva...Imam trenutno oko 120 golubova...za balkon jedne stambene zgrade to je i previse, pa je to glavni razlog zasto ovako rano prodajem mlade...A imam i nesto starih, veoma dobrih muzjaka viska koje bih prodao...

Trenutno imam za prodaju: zute, crvene, crne, crvene perulije (crveno-plave / pepeljaste) ali i nesto od retkih kaisastih varijeteta (silver, crvene kaisaste, zute kaisaste i plavo kovane)...nazalost plave kaisaste trenutno ne bih prodavao jer sam izveo mali broj...Inace, prva selekcija je izvrsena, tako da su golubovi jako dobrog kvaliteta...

I da, posto sam ja pravi odgajivac i zaljubljenik u ovu rasu (a ne neki preprodavac) svima onima koji hoce da ozbiljno drze ovu rasu i kupe nekoliko parova za pocetak cu i pokloniti nesto! Takodje, bicu na raspolaganju, kao i uvek za sve savete oko daljeg odgoja!

Pozdrav,
Mladen
dragan_nis - Ponedjeljak 20.06.2011. 10:33
Subject:
Novina ZOV piše:

Rzvoj
Uporedo asa ovim aktivnostima, Mladen i Vladimir, sa još dvojicom odgajivača iz Vranja, započinju povratak gotovo izgubljenog prugastog varijeteta obojenosti kod niških belorepih visokoletača. Pravilnim radom, za relativno kratko vreme, postignuto je da sada ima već dosta primeraka kvalitetnih belorepaca sa krilnim prugama.
Prošle i ove godine uspešno su organizovane tri specijalke niških belorepih visokoletača u Beloj Palanci, Nišu i u okviru Međunarodne izložbe peradarstva u Somboru, čiji pokrovitelj je bio Savez odgajivača sitnih životinja Republike Srbije i Društvo odgajivača sitnih životinja “Sombor 1871”. Logičan sledeći korak bilo je automatsko priznavanje niških belorepih visokoletača kao rase, mada su oni odavno zvanično prihvaćeni kao varijetet niških visokoletača. Urađena je revizija njihovog starog standarda, koji je bio veoma korektan i stručan, ali postavljen na pogrešno mesto. Novi revidirani standard bio je prikazan svim zainteresovanima na uvid, a poznavaoci rase dopunili su ga korisnim primedbama. Sada već usvojeni standard (od strane domaćeg saveza) biće predat komisiji Evropskog saveza odgajivača sitnih životinja, koja će zasedati na sastanku u Mađarskoj.
Svi ljubitelji i promoteri niškog belorepog visokoletača nadaju se da će im biti omogućeno prezentovanje golubova na Evropskoj izložbi sitnih životinja u Lajpcigu 2012. godine, kao naše nove, a u stvari “stare” autohtone i prelepe rase golubova, ali ovog puta kao zasebne rase i ne kao varijeteta niških visokoletača.

Prezentacija
Na američkom sajtu, koji prezentuje retke rase golubova iz čitavog sveta, niški lepotani su bili izabrani kao rasa meseca. Nakon toga, Mladen Cvetković uradio je sajt www.niskigolubovi.info

Ohoohh sta ja ovo vidim !! Big smjesak Svaka vam cast !!
Vlada Nish - Ponedjeljak 20.06.2011. 19:14
Subject:
Šta da vam kažem sem hvala, ali još uvek smo tako blizu a tako daleko od krajnjeg cilja, radimo već 5 godina na ovome i ljudi su počeli da primećuju.

Evo linka do članka u Zovu!!! http://www.zov.rs/code/navigate.php?Id=199&editionId=83&articleId=431

A evo i slika koje prate taj tekst osim jedne u štampanom izdanju.

Slike:

dragan_nis - Ponedjeljak 20.06.2011. 20:38
Subject:
Jump Ocu ja ove, ocu ja !!! Jump
dragan_nis - Ponedjeljak 20.06.2011. 20:38
Subject:
Jump Ocu ja ove, ocu ja !!! Jump
Vlada Nish - Ponedjeljak 20.06.2011. 20:44
Subject:
Evo i poslednje slike iz Zova.

I kako izgleda u štampanom izdanju.

Pošto ste Nišlija mislim da vam neće biti problem da nađete ove ptice.
mladenbp - Utorak 21.06.2011. 6:50
Subject:
Zdravo svima,

...upravo tako najcitanija revija ovakvog tipa u ovom delu Evrope - ZOV je imala osecaja i takta i u samom startu je podrzala promociju ove rase koju smo mi odgajivaci pokrenuli pre par godina...I ovo nije prvi clanak o belorepcima u ZOVu, bilo ih je i ranijih godina...i bice ih sigurno jos jer belorepce ocekuje veoma lepa buducnost, a sve zaljubljenike u ovu rasu u narednom periodu ocekuje jos mnogo novina...

Pozdrav,
Mladen
Vlada Nish - Petak 08.07.2011. 13:56
Subject:
Evo par slika, Berk je imao prilike da ih vidi, ali ti Šone nisi.

Kanalija

Njegovo potomstvo

kazalka mlada

Brko - Nedjelja 10.07.2011. 18:28
Subject:
-Bravo Vlado golubovi su prekrasni osobito crni ,trud se isplati ma koliko sporo to bilo ,samo nastavi divni su.. Wink Zivjeli
Vlada Nish - Utorak 12.07.2011. 21:24
Subject:
I za mene su crni najlepši u poslednje vreme ali najveći izazaov su mi crveni tj. kazali, godinama unazad samo mužjake izvodim.
mladenbp - Srijeda 13.07.2011. 6:38
Subject:
Vlado,

Zuti pilici su izvanredni...Samo napred, kod mene je takodje godina bila jako uspesna sa zutim i crvenim pticama...a delimicno i sa kaisastima, bar sto se tice kvantiteta, pa cu imati izbor...

Pozdrav,

Mladen
Vlada Nish - Srijeda 13.07.2011. 22:10
Subject:
Mladene ne sumnjam u tvoje mlade posto sam ih video uzivo, samo kad uhvatis malo vremena postavi i neku sliku.
Vlada Nish - Nedjelja 28.08.2011. 19:35
Subject:
Evo nekoliko novih slika!!!

žuta tekirka

žuta fakovka

mladi iz istog gnezda

par

mladenbp - Ponedjeljak 29.08.2011. 7:10
Subject:
Odlicno Vlado!

Posebno je korisna zuto kaisasta zenka...Svidja mi se i cekalce desno...

Pozdrav,

Mladen
mladenbp - Petak 14.10.2011. 13:28
Subject: belorepci 2011.
Zdravo svima,

Evo da malo osvežimo temu sa ovogodisnjim mladim snagama kod belorepaca...Posebno bih skrenuo pažnju na retke, varijetete sa krilnim prugama, te kvaliteta do koga polako, ali sigurno dolazimo i kada su ovi varijeteti u pitanju...

Uživajte...

By mladenbp at 2011-10-12

Ptice su u mitarenju i u veoma losoj izložbenoj kondiciji, ali se može steći kakva-takva slika o kvalitetu.

Pozdrav,

Mladen
LazaBgd - Petak 14.10.2011. 15:16
Subject:
Mladene,
kakva je razlika ove rase goluba u odnoisu na Niskog sto se tice karakteristika leta? Eksterierno je razlika vise nego uocljiuva.
Sasa
berk - Petak 14.10.2011. 17:40
Subject:
jako su lepi Mladene, svaka čast Smile
mladenbp - Petak 14.10.2011. 22:04
Subject:
LazaBgd piše:
Mladene,
kakva je razlika ove rase goluba u odnoisu na Niskog sto se tice karakteristika leta? Eksterierno je razlika vise nego uocljiuva.
Sasa

Sale,

karakteristike leta su identicne Niskom visokoletacu, mada gro odgajivaca ove golubove danas drzi kao iskljucivo eksterijernu rasu, pa razumljivo polako gube te svoje letacke karakteristike, jer se selekcija usmerava u drugom pravcu. Naravno, jos uvek ima onih koji teraju na let, i golubovi lete jako solidno.

Posto su moji belorepci veoma cesto napolju, cesto se desava da sami polete i tada vrlo brzo postizu vis i lete jako lepo...i to bez ikakvih posebnih treninga i rezima ishrane...

Pozdrav,
Mladen
mladenbp - Petak 14.10.2011. 22:05
Subject:
berk piše:
jako su lepi Mladene, svaka čast Smile

Hvala!!!
mladenbp - Nedjelja 16.10.2011. 18:29
Subject:
Evo jos dve slike maticnih golubova...

Matični mužjak - tekir

Matična zenka - čekalka

Pozdrav,

Mladen
mladenbp - Nedjelja 23.10.2011. 20:04
Subject:
Dragi prijatelji, odgajivaci i ljubitelji belorepaca,

U sklopu izlozbe sitnih zivotinja u Beloj Palanci, od 18.-20. novembra 2011. bice organizovana SPECIJLAKA Niskih belorepih letaca, ocekuje se prisustvo velikog broja odgajivaca i ljubitelja ove rase, te preko 100 primeraka u rasi na samoj specijalki.

Pouceni veoma pozitivnim iskustvima sa proslogodisnje prve Specijalne izlozbe za ovu rasu, pozivamo vas da i ove godine prijavite svoje belorepce i uzmete ucesca na ovoj jednistvenoj manifestaciji koja ce predstavljati pravu priliku za upoznavanje, druzenje, razmenu iskustava i dogovore o daljoj saradnji za odgajivace belorepaca.

Zelim da podvucem i to da ce vase izlaganje golubova kao i samo prisustvo na izlozbi predstavljati ogroman doprinos u promociji ove autohtone rase sa nasih prostora!

Za sva eventulna pitanja i predloge koji su vise nego dobrodosli, stojim na raspolaganju na dobro poznate kontakte Smile

Vidimo se na specijalki u Beloj Palanci,

Mladen
Vlada Nish - Ponedjeljak 24.10.2011. 20:14
Subject:
Gospodine mislim da ste promašili temu , ali valjda će to moderatori srediti, do tada evo nekoliko novih slika.

Gugutanče 2011, izašlo iz gnezda pre nedelju dana.

Kanalija 2011

mavijka 2009

Vlada Nish - Ponedjeljak 24.10.2011. 20:20
Subject:
Kazal 2011

kazalka 2011

kanalijka 2011

par kanalija ( mužjak 2011 i ženka 2010)

mladenbp - Subota 17.12.2011. 15:46
Subject:
Zdravo svima,

Pozivam vas da posetite prvu internet prezentaciju o niskim rasama golubova www.niski-golubovi.info, na kojoj je prezetovan deo mog odgoja u preko 100 fotografija golubova, ali i Standardi i iskustva iz odgoja Niskih visokoletaca i belorepaca...

Uzivajte,
Mladen Cvetkovic
mladenbp - Subota 24.12.2011. 11:05
Subject:
Svim odgajivacima i ljubiteljima niskih golubova koji sutra slave Bozic zelim da ga provedu u miru i veselju, kao i sve najlepse njima i njihovim porodicama!

Srdacan pozdrav,
Mladen Cvetkovic
Vlada Nish - Srijeda 28.03.2012. 21:38
Subject:
Evo kako je to izgledalo pre nekih mesec i po dana.

Danas

Vlada Nish - Srijeda 04.04.2012. 10:13
Subject:
Evo još jednog članka o belorepcima, ovoga puta tekst je izasao u poslednjem broju lista "Gojitelj" (Odgajivač), koji izdaje Savez odgajivaca sitnih zivotinja Slovenije .

Milan zr - Srijeda 04.04.2012. 16:56
Subject:
prelep golub!
Palomar - Srijeda 04.04.2012. 20:04
Subject:
Krasni golubi
Vlada Nish - Srijeda 04.04.2012. 20:59
Subject:
Hvala ljudi na komentarima!!!
mladenbp - Četvrtak 05.04.2012. 0:07
Subject:
Takodje se zahvaljujem na komentarima i pohvalama u svoje, i ime svih odgajivaca i ljubitelja ove rase (kojih je svakoga dana sve vise)...

Srdacan pozdrav,

Mladen
mladenbp - Subota 01.09.2012. 11:25
Subject:
Postovani prijatelji,

Jos jednom podsecam da su pripreme za izlaganje Niskog belorepog letaca - belorepca na Evropskoj izlozbi u Lajpcigu u jeku te da je potrebno da se u same pripreme ukljuci sto veci broj odgajivaca i ljubitelja ove rase. Molim sve zainteresovane koji bi da pomognu da se jave najkasnije do 15. septembra 2012. godine na dobro poznate kontakte pokretaca ove inicijative Vladimira Petrovica i Mladena Cvetkovica!

Zelim da napomenem i to da je jedino bitna volja da se pomogne, a to mozete uciniti na jedan (ili vise) od ponudjenih nacina:
- prijavom vasih ptica za neku od kolekcija na izlozbi,
- pomoci oko izrade promo materijala vezanih za rasu,
- licnom finansijskom pomoci, ili obezbedjivanjem sponzorstava,
- savetima, predlozima, sugestijama,
- ucescem na pripremnim sastancima koji ce otpoceti u drugoj polovini septembra i trajati do pred samu izlozbu u decembru mesecu,
- na bilo koji drugi nacin koji vi smatrate svrsishodnim!

Zelimo da napomenemo i to da ce prvi sastanak na kome ce biti izvrsen odabir "reprezentacije" i "rezervi" biti odrzan ubrzo nakon isteka roka za prijave, te da ce svi koji se budu blagovremeno prijavili biti i uredno pozvani da prisustvuju ovom sastanku i druzenju!

Jos jednom, samo hrabro i ocekujemo vase javljanje Smile

Srdacan pozdrav,
Mladen
Vlada Nish - Četvrtak 18.10.2012. 13:43
Subject:
Evo slika sa priprema za Lajpcig i odabira golubova koji će prezentovati rasu.

]

Foto: Mladen Cvetković
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris