Svijet ljubimaca

Mačji veterinarski kutak - Sve o kastraciji/sterilizaciji

Anonymous - Srijeda 04.06.2003. 14:15
Subject: Sve o kastraciji/sterilizaciji
Da li je vasa macka sterilizirana/kastrirana i zasto ste to napravili?

Ja imam dva mlada macka i uskoro ce doci vrijeme da nesto odlucim po tom pitanju pa me zanimaju vasa iskustva i misljenja o toj temi.
Dejan - Ponedjeljak 16.06.2003. 7:28
Subject: Kastracija/sterilizacija
Razlog za kastraciju/sterilizaciju je jednostavan, njezino zdravlje !

Mislim da mačku treba sterilizirati, jer ako se neprestano tjera a ne pari to može dovesti do poremećaja te pojave raznih komplikacija.
Kod kuće imam nekoliko mačaka, ali tek nedavno smo jednu sterilizirali.
Razlog je kao prvo njezina starost. Naime, ona ima skoro 10 godina te više nije dobro da se muči sa leglima, a sa druge strane imala je i piametriju. Tako da joj je cijela maternica odstranjena.

Mačka se dobro oporavila. Smijeh

Kod mužjaka je druga stvar. Kod njih je problem obilježavanje prostora. A ako se to želi spriječiti, onda je dobro mačka kastrirati prije nego dostigne spolnu zrelost jer kasnije ni kastracije neće pomoći da ne obilježava prostor. Rolleyes

Također, kastracija/sterilizacija se radi kad ne želite male, odnosno probleme sa njihovim udomljavanjem. Ogorčen sam sa ljudima koji imaju mačiće a ne znaju kamo će sa njime. Ljut A i nemaju ih zato što to žele, nego zato što to mačka želi.

Na kraju, te mačiće onda vidimo po cestama i drugdje. Cmizdri
Anonymous - Ponedjeljak 16.06.2003. 9:22
Subject:
U medjuvremenu sam se malo raspitala kod veterinarke o tome i rekla mi je da se muski macci ne mogu samo sterilizirati, nego da je kastracija jedina opcija koja dolazi u obzir ako ne zelim da imaju djecu. Eek Mislim da cu potraziti jos koje misljenje o tome jer mi nekako nevjerojatno zvuci da je nemoguce prerezati im samo sjemenovode kao recimo kod ljudi. A sigurna sam da ih kastrirati necu. Nema sanse da bi nekom macku napravila ista sto ne zelim da meni netko radi. Vjerujem da bi mnogim ljudima zivot isto bio laksi da nemaju tih hormona koji ih tjeraju na razmnozavanje pa opet pitajte bilo koga, sumnjam da bi itko pristao na to da mu se izvade reproduktivni organi u cilju mirnijeg i zdravijeg zivota. Lol

A mislim da macici po cestama ne moraju nuzno biti nesretni. U mom kvartu ima jedna zena koja svaku vecer izlazi van i nosi hranu tim ulicnim mackama. Pred mojom zgradom takoder vidjam neke macke i zdjelice s hranom koje netko puni za njih. A vjerujem da si i same znaju uloviti kakvu klopu (glodavce, ptice, kukce i slicno). Problem je jedino nauciti macke da zive u stanu, a onda ih prepustiti ulici.

Jedan moj macak je bio 'mace kojeg je netko kao malog izbacio na cestu'. Zapravo vecina mojih macaka je bila te vrste. I ma kako to cudno zvuci, zahvalna sam onim ljudima koji su nas spojili tim svojim ruznim cinom. Da su kastrirali svoju macku, ovaj svijet bi imao jednog sretnog macka manje.

Malo sam zabrijala sad... to su valjda posljedice konstantnog razmisljanja o ovoj temi u zadnje vrijeme.

Uglavnom, da imam zensku macku, gotovo je sigurno ne bih kastrirala. Bila bih spremna zadrzati svakog njenog neudomljenog macica. Nazalost imam 2 muska macka pa bas i mogu primjeniti isti princip na njih.
Dejan - Ponedjeljak 16.06.2003. 10:58
Subject:
Ne slažem se s tobom Blue. Ali to je samo moje razmišljanje. Rolleyes

Mislim da je ljubimcu (psu ili mački) mjesto u kući, a ne da luta okolo.
Naravno, ako želimo imati pravog ljubimca bez obzira da li je to obična domaća mačka ili neka rodovnička.

Ja imam dvorište tako da mace puštam redovito van (skoro svaki dan), ali samo dok sam ja sa njima. Puno je razloga, a jedan je opet njihovo zdravlje. Moje mace su cijepljene i očiščene od nametnika. Dok ne vjerujem da su cijepljene mačke sa kojim bi mogle doću u kontakt, a uz to pošto su dugodlake ne bi imalo smisla.

Svaki dan putujem sa autom, i vidim previše pregaženih maca. Ne želim uopće reći da je životni vijek domaćih mačaka koje imaju slobodu kretanja jako kratak. Sad

U Hrvatskoj je obavezno samo cijepljenje pasa protiv bjesnoće, a mislim da su još ugroženije mačke pošto one mogu još lakše doći u kontakt sa "bijesnim lisicama".

To su samo neki od razloga zašto ih ne puštam van.

A što se tiče kastracije, mislim da ipak moramo izabrati manje zlo.
Mačka koju sam nedavno sterilizirao nije ništa promijenila u svojem ponašanju, a imati će sigurno puno veći imunitet.

Stavit ću baš anketu o kastraciji/sterilizaciji na forum jer me zanima razmišljanje ostalih forumaša.
Bijeg2
Anonymous - Ponedjeljak 16.06.2003. 11:58
Subject:
Zivim u nevelikom stanu i moje macke kad narastu nece bas imati u njemu previse prilike za bilo kakvu kvalitetnu rekreaciju. Mislim da im to jednako toliko steti zdravlju kao i sve opasnosti koje izvan stana na njih vrebaju. A osim toga mislim da bi trebale dolaziti u kontakt i s ostalim mackama i da opcenito pretjerana izolacija vise steti nego li koristi.

I jako mi je vazno znati da ce moje macke biti sposobne za samostalan zivot ako iz bilo kojeg razloga ja jednog dana vise ne budem mogla biti s njima.

I jedno pitanje na kraju. Zar cjepiva ne bi trebala djelovati kao prevencija? Osnovna ideja cjepljenja je stjecanje imuniteta na odredjenu bolest. Tako da ne vidim kako bi necijepljene macke naskodile tvojim cjepljenima??? Confused
Diana - Nedjelja 03.08.2003. 12:49
Subject:
Ja osobno nemam mačku, ali imam u bliskom prijateljskom krugu dvoje ljudi koji imaju mačke. Jedna prijateljica ima mačku i dala ju je sterilizirati relativno malu, sa tek nekoliko mejseci. Sada je jako zadovoljna, maci je usper, ne ponaša se ludo u virjeme parenja i td. Njena maca je također kućna maca.

Zatim, idem redovno na Krila. To je jedna udruga koja se bavi terapisjkim jahanjem. Oni tamo imaju 3 psa i 3 mačke. Od toga su dvije ženke, a jedan je mačak. Mačak je prije redovno okolo lutao i tukao se, svako malo je morao na šivanje i sl. Više nisu znali što će, pa su odlučili dati ga kastrirati. Nakon toga, mačak je postao mazniji, radije se mazi, više se ne tuče, i puno se manje skiće.

Znam da mnogi imaju probleme sa mačcima za vrijeme tjeranja, počevši od ludog ponašanja pa do zapišavanja stana. Naravno, to sve ovisi i o mački. Ali, ako ga želiš samo kao kućnog ljubimca, njemu to neće sigurno škoditi. Evo, što se mojih iskustava tiče, ljudi koji su dali kastrirati mačke nisu previše primjetili razlika, osim da se maca više mazi i manje tuče.

Međutim, ima ovdje još puno vlasnika mačaka, pa će ti oni znati i bolje savjetovati. Međutim, kao što si i sam rekao, mišljenja su različita. Ako budeš dao kastrirati mačka, ne treba ti biti žao. Ne uzimaš mu ništa, jer ako ga daš kastrirati vrlo mladog neće nikada znati da mu nešto fali...
Anonymous - Nedjelja 03.08.2003. 16:22
Subject:
Hy!
Ja imam dva mačora i oba su nedavno kastrirana, u dobi od 4 i 4.5 godina. Sa Sivkom nikad nije bilo problema pa sam zato i čekala do sada. Ustvari, namjeravala sam samo Tonyja dati kastrirati jer mi je veterinar rekao da će se tako malo smiriti, a i ne će više obilježavati teritorij mokrenjem. Inače, Tony je vrlo živahna mačka, obožava se tući pa to ponekad loše završi. I, zaista, sada se ponaša bolje. Nije više toliko agresivan i jako sam zadovoljna. Što se tiče Sivka, on se nije promijenio. Moj mačak Bijelko, koji je uginuo prošle godine, kastriran je vrlo mlad. Njega sam 'posvojila' u dobi od oko godinu dana i, kada sam ga odvela veterinaru na pregled, preporučio je kastraciju. Ne znam baš koliko je to utjecalo na njegovo ponašanje jer ga prije nisam poznavala.

Nadam se da sam ti barem malo pomogla, a odluka je tvoja.
Pozdrav Marku, presladak je! Masem Verry happy
Anonymous - Utorak 05.08.2003. 12:50
Subject:
Damire,
predpostavljam da znas da se macke tjeraju dva puta godisnje, ali ali s prekidima to moze trajati od 30 do40 dana. Ako nisi spreman na to da ce ti u to vrijeme Marko htjeti pobjeci od kuce, cesto mokriti i to uvijek oko vrata,prozora itd.,da ce tada mjaukati vise nego ikada,da ce biti nemiran,agresivan i da cak nece htjeti ni jesti( sto ce tebi tesko biti gledati) onda ga ti kastriraj.
Ali molim te prije toga pokusaj se staviti u njegovu kozu, pa onda razmisli.

Ti dobro znas da tih dana u godini Helena samo sta radi trazi Diddya i Nemba po susjedstvu!!! Megahappy
Sta da ti kazem tada sam u najboljoj kondiciji.

Vozdra sused!
Anonymous - Srijeda 15.10.2003. 21:25
Subject:
Moj mačak Micko je steriliziran kad je imao dvije godine. Obzirom da je već bio spolno aktivan, otprilike tjedan dana nakon sterilizacije se malo čudno ponašao, kao da je zbunjen, to je bila posljedica hormonalnih poremećaja. No to je kratko trajalo, ubrzo se vratio u normalu, postao je smireniji, mazniji ali i dalje se voli igrati i puno više vremena provodi kod kuće, a kad je vani uvijek je u blizini, više ne ide preko ceste i nigdje daleko. Sukoba s ostalim mačkama više nema, jer ne ide dalje od blizine kuće i ne traži druge mačke... Uglavnom svima bih savjetovala da steriliziraju svog mačka jer i zbog svih prethodnih razloga i drugih(također i zdravstvenih) najvažniji razlog je taj da ćete tako sigurno produžiti život svom mačku! Pozdrav svima! Dugine boje
Anonymous - Ponedjeljak 15.12.2003. 14:58
Subject: Re: Kastriranje ili ne...
Moj mačkon je bio steriliziran kad je bio star 5 mjeseci. Sad je star 4 godine i zivi samo u stanu. Vrlo je umiljat i zaigran. Najvise se voli igrati s frotirastim gumicama za kosu koje baca u zrak i lovi. Jako voli i male krznene miseve. Ima ih posvuda u stanu, pod namjestajem, pod krevetom, pod friziderom, posvuda gdje ih uspije zagurati.
Nije se bilo jednostavno odluciti za sterilizaciju, ali nakon "surfanja" po stručnim web stranicama, te upoznavanja argumenata ZA i PROTIV, odluka je pala. Danas imam najljepšeg mačka u Svemiru kojeg ne opterećuju spolni hormoni.
Anonymous - Ponedjeljak 15.12.2003. 19:59
Subject:
Ja imam mačku, također sijamsku koja sada ima 2godine.

Nakon jedno 6 mjeseci mačori su se počeli skupljat u dvorištu i (jako glasno)mjaukati te se poćeli tući s našim mačkom (koji je onda imao oko 10mjeseci) te su ga jasno tukli i svaki dan je dolazio krvav kući (on ju je valjda išao braniti) a i dolazili su ispred kuće i krali jelo mačkama.

I,također pošto je to sijamska mačka (neka podvrsta,vrlo mala) postojala je velika opasnost da ako se ona bude parila sa domaćim mačkama da će vjerojatno umrijeti pr porodu ,jer će mačići biti puno veći nego što bi trebalo (dogodilo se ženi od koje smo kupili mačku).

I tako ,odluka je pala,jedan dan smo je odvezli do veterinara ,on ju je uspavao (opća anestezija) te smo je nakon par sati doveli kući.
Prvi dan se uopće nije micala iz kutije u kojoj smo je donjeli ,a kad je
počela izlaziti gubila je ravnotežu i padala.

No nakon što se ona oporavila nije bilo nikakve razlike u njenom ponašanju ,jedino što joj je ostalo od tog događaja bilo je da je tamo gdje su bili šavovi počelo rasti crno krzno (umijesto bijelog) i ona sada na trbuhu ima jednu crnu crtu.

Inaće mačke nemaju obično poremećaje osobnosti jer se njima ukloni maternica ,ali se mačorima uklone jajnici, i odu im hormoni pa je vjerojatno da će manje trčkarat i udebljati se.
Pošto nikad nisam imao steriliziranog mačka iz iskustva ti o tome nemogu ništa reći
Strippy - Utorak 16.12.2003. 0:21
Subject:
Mi smo Gizmača kastrirali kad je navršio 6 mjeseci starosti (po preporuci veterinara) i to baš nesretno- na VALENTINOVO! Ne bum to zaboravila dok živim. On je to sve podnio puno bolje od mene (budući da je bio mali i nije još imao spolni nagon), dok sam ja tjedan dana plakala. Gizmač sada ima 7 godina i prava je maza cijele obitelji! Nije promijenio ponašanje, niti se udebljao. Znam da smo donijeli (za nas) ispravnu odluku (jer živimo u stanu na 4.katu), no ipak žalim što neće nikad imati svoje potomstvo, a tako je predivan! (izgledom i karakterom) Wink
Anonymous - Utorak 27.01.2004. 16:36
Subject: Sve o kastraciji/sterilizaciji
Pozdrav svima. Pocela sam razmisljati o tome da kastriram svog macorcica kad se vratim u Hrv pa vas molim ako me netko moze uputiti u cijenu tog procesa, i ostale cijene koje su vam poznate. Nadam se da nije opasno s obzirom da je Barti star gotovo 10 mjeseci?
Ja znam jedino da je cijena pregleda i cijepljenja macica za putovanje te izrada tzv. putovnice bila 126 kuna krajem prosle godine.
Unaprijed hvala..
Dejan - Četvrtak 29.01.2004. 21:14
Subject:
Bok Ylina,

Cijena kastracije ti ovisi o tome kod koga češ voditi mačka, ali vjerujem da je negdje oko 200 kuna (barem sam ja kod sebe tako platio).
Sama operacija nije toliko rizična, odnosno mačak dobije opću anesteziju tako da jedan dan mora malo mirovati. Ali nakon tih 24 sata (ovisno o mačku - težini,...) će biti sve kao i prije, osim što neće moći pariti.
Što se tiče starosti, nikada nije prekasno a pogotovo on je još skoro mačić.

Pogledaj si i raspravu na http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=336 !
Anonymous - Petak 30.01.2004. 15:27
Subject:
Dejan piše:
Bok Ylina,

Cijena kastracije ti ovisi o tome kod koga češ voditi mačka, ali vjerujem da je negdje oko 200 kuna (barem sam ja kod sebe tako platio).
Sama operacija nije toliko rizična, odnosno mačak dobije opću anesteziju tako da jedan dan mora malo mirovati. Ali nakon tih 24 sata (ovisno o mačku - težini,...) će biti sve kao i prije, osim što neće moći pariti.
Što se tiče starosti, nikada nije prekasno a pogotovo on je još skoro mačić.

Pogledaj si i raspravu na http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=336 !

Thanx Dejan. Inace bi najradije pustila macorcica da bude onakav kakvim ga je priroda stvorila ALI njegovo trenutno ponasanje svakodnevno griz/grebkanje i skakanje na ukucane nimalo nije ugodno. Ako je rijec o prolaznoj fazi onda ne vidim potrebu za kastracijom ali ako se situacija ne promjeni bojim se da bi mogao ugristi sestricu ili neko djete pa da imamo jos vecih komplikacija. Inace je poslusan i prava maza, ali kad ga uhvati onda je gotovo. Dok se ne izdivlja nema teorije da se smiri. Hvala na informaciji, cijena je zaista pristupacna. Vidjet cemo kako ce se situacija odvijati kada dodjemo doma i onda donijeti presudu Smile
Anonymous - Subota 31.01.2004. 15:27
Subject:
hallo ylina!
oh, bas to sa kastracijom ne zvuci pohvalno. mislim da covijek ne bi trebao sakatiti zivotinje, pogotovo ne one koje zove ljubimcima. to sto on podivlja nije njegova krivica jer nije si on sam uskratio prirodni okolis.
mislim da bi trebala naci nacin na koji mozec izaci na kraj sa njim, a ne
igrati se mesara..
zamisli da tebi netko napravi ono sto bi trevali napraviti baru(nacorcicu)..nije pohvalno...a?
danijel&gadaffi
Doom - Subota 31.01.2004. 21:37
Subject:
Tako ni ja ne mogu skupiti hrabrosti i kastrirati Billya. Ali moja majka koja je njegova glavna vlasnica je odlučila da će to ove godine učiniti!
Pa ćemo još vidjeti...
Anonymous - Subota 31.01.2004. 22:24
Subject:
mma ja ću poludit!

moji su susjedi za kastraciju mačke platili 15.000 sit = 500kn !

a sad mi recite da je sterilizacije psice 300 kn?!?
Anonymous - Nedjelja 01.02.2004. 14:11
Subject:
astrid piše:
mma ja ću poludit!

moji su susjedi za kastraciju mačke platili 15.000 sit = 500kn !

a sad mi recite da je sterilizacije psice 300 kn?!?

Pa ovisi od drzave do drzave. U Sloveniji su cijene vise, pa vjerovatno postoji mogucnost da je cifra od 300 kn u Hrv tocna? Sterilizacija je malo kompleksniji proces od kastracije pa je vjerovatno i cijena veca, moguce i vise od 300 kn ali ovisi o veterinaru.
Anonymous - Nedjelja 01.02.2004. 14:43
Subject:
danijel piše:
hallo ylina!
oh, bas to sa kastracijom ne zvuci pohvalno. mislim da covijek ne bi trebao sakatiti zivotinje, pogotovo ne one koje zove ljubimcima. to sto on podivlja nije njegova krivica jer nije si on sam uskratio prirodni okolis.
mislim da bi trebala naci nacin na koji mozec izaci na kraj sa njim, a ne
igrati se mesara..
zamisli da tebi netko napravi ono sto bi trevali napraviti baru(nacorcicu)..nije pohvalno...a?
danijel&gadaffi

Vidis D ni ja se ne slazem s kastracijom dok nije prijeka potreba da se tako nesto ucini, upravo zato odgadjam ocekujuci promjenu. Moj macak je i vise nego privrzen meni a tako i zivotu u stanu, od prvih koracica je uz mene , prati me i ceka pred vratima i kad skocim na WC, nocu paji na mom krevetu, samnom je u svakom mogucem trenutku i nikako mu ne zelim unistiti zivot dajuci ga nekome ( a niti sebi) . Ako bi ga itko htio, vjerovatno bi uvjet bio kastracija jer nitko ne zeli macka koji ce ga gristi i grebati svakodnevno. Premda ide vani, Barti je vrlo osjetljiv tako da znam (provjereno) da bi imao velikih zdravstvenih problema ako bi ga netko uzeo i drzao vani u zimskom periodu. (prehladi se i piski nekontrolirano nakon jednog sata vani po hladnoci). S obzirom da ne zivim sama ne mogu sada birati, mogu biti sretna da ga je brat prihvatio uz to sto vec imamo dva zamorca u stanu, pa nikako ne zelim da ga sad izbaci zbog divljacnosti, ili jos gore da Barti u svom naletu zivotinskih nagona ugrize moju sestricu i traumatizira ju tako da se boji macaka. Znam da je sve to prirodan proces ali nadam se da je privremen, faza.. dio godine kad se treba izdivljacit. Tu u Belgiji nikako ne smije zaskociti neku macu jer su vecinom lutalice one koje su u okolici, a ja odlazim i ne mogu se brinuti za macice, pretpostavljam da bi male lutalice bile usmrcene, kao i uvijek kad do toga dojde. Kao sto rekoh, pricekati cu do krajnje granice i u svakom slucaju pokusati izbjeci kastraciju, jer ni mene ne veseli cinjenica da cinim protiv njegove prirode. Drago mi je da si reagirao jer se slazemo... ja kao vlacnica mogu trpiti njegove ugrize i grebanje ali ne mogu garantirati da ce se to mom bratu "svidjeti". Na sve nacine pokusavam sanirati problem, odvlacim mu paznju igrom, idemo u dugge setnjice .. ali ovako ili onako njegov je nagon ocito jaci. Polako se primirio pa cemo vidjeti hoce li dolazak doma rezultirati potpunim smirenjem. Priroda je zivotinjama otudjena cim je pripitomjena prva zivotinja, cim je sagradjena prva kuca.. sada je na nama da zivot ucininimo ugodnijim u neprirodnom stanistu, jer grad nije priroda, a i sela su se promijenila, kao i mentalitet ljudi i odnos spram zivotinja. Mislim a mu nije ugodno biti frustriran sa svojim nagonima koje ne moze na prirodan nacin ispoljiti sto takodjer moze rezultirati zdravstvenim problemima . Da ne volim zivotinje nebi ih drzala , vjeruj da su mi na prvom mjestu i zelim im sve najbolje, upravo se zato forumski konzultiram prije ove velike odluke. Dobra briga pokazuje zdrave i sretne zivotinje sto moji ljubimci nesumnjivo jesu(sto sami pokazuju svojim znanjem i privrzenoscu a i glasanjem) a k tome i dugo zive (prema Hrvoju koji je zivio gotovo dvotruko duzi vijek od prosjecnog hrcka). U svakom slucaju zahvaljujem na tvom odgovoru. Do citanja.. Pozdravcici Gadaffiju Smijeh
Anonymous - Utorak 13.04.2004. 18:05
Subject: Sterilizacija??
Nedavno sam se žalila da se maca ne goni. A sada već par dana ne spavam jer non stop mijauče po noći. Stavila sam par postova da tražim mačka za parenje, pa kako bude. A zanima me još dal se mačka može sterilizirati dok se goni? I kojeg veta preporučate?
little_devile - Utorak 13.04.2004. 18:55
Subject: Re: Sterilizacija??
Antonija piše:
Nedavno sam se žalila da se maca ne goni. A sada već par dana ne spavam jer non stop mijauče po noći. Stavila sam par postova da tražim mačka za parenje, pa kako bude. A zanima me još dal se mačka može sterilizirati dok se goni? I kojeg veta preporučate?

STERILIZACIJA
ovarijotomija -ukoliko vlasnik nema interesa za razmnožavanje mačaka, a da bi izbjegli neželjena parenja, smanjili rizik tumora mlječne žljezde, preporuka-kirurška sterilizacija.
-to je metoda kirurškog odstranjivanja jajnika
-od 6mj starosti na dalje
-smanjuje se instinkt skitanja i agresivnosti
-smiruje se bazalni metabolizam

Moj pas je kastriran i sada je prava maza Prijatelj a prije je bio sav neki divlji... Crazy2 , neznam dal se to moze sada napraviti, mozda je bolje da ju sad ovo prodje pa onda, ali nemora imati prvo leglo da bi se sterilizirala, a za veta stvarno neznam, ovisi od kud si... Exclamation
Dejan - Utorak 13.04.2004. 20:03
Subject:
Sterilizacija se može uraditi i kada se mačka tjera, ali je vrlo malo veterinara koji će to uraditi zbog jakog krvarenja mace za vrijeme operacije. Mislim da nije toliko kritično da se sterilizacija odmah ovaj trenutak napravi, već nakon što završi tjeranja koje u pravilu ne traje dulje od 5-10 dana. Mr. Green

Ali prije bilo kakvog postupka, treba se prvo dobro informirati i odlučiti da li je to ono što želiš jer to je postupak sa trajnim posljedicama.
A vidim da bi i parila macu, znači da si jako neodlučna.
Anonymous - Ponedjeljak 19.04.2004. 12:47
Subject:
zna li neko koliko traje oporavak posle sterilizacije? a zar se ne vade i jajnici i materica, nego samo jajnici? ja sam mislila da to tako ide

kako se mace posle operacije odnose prema oziljku tj dok ne zaraste to tkivo? koliki je rez?
little_devile - Ponedjeljak 19.04.2004. 20:12
Subject:
Vega piše:
zna li neko koliko traje oporavak posle sterilizacije? a zar se ne vade i jajnici i materica, nego samo jajnici? ja sam mislila da to tako ide

kako se mace posle operacije odnose prema oziljku tj dok ne zaraste to tkivo? koliki je rez?

Kod muskih je to brze i bez nekih komplikacija,ja sam svog macora dopeljala ujutro i popodne isla po njega,treba ga stavit na toplo u mracnu prostoriju i po mogucnosti ga zatvori u njegovu kucicu da ne tetura po kuci jer je jos sav mamuran,mozda povrati koji put samo tekucinu,i to ti je to,a sto se tice rane to nista ne treba,to s vremenom samo zaraste a oni to slobodno lizu... Big smjesak
Anonymous - Utorak 20.04.2004. 9:58
Subject:
hvala na odgovoru

tako sam i ja cula za muskice, ali plasim se da je kod zenkica stvar malo komplikovanija posto se ipak raseca stomak i veroavtno i stomacni misici

mozda tu moze rez da bude i malo manji, kao kod ljudi nekad - neko ima veci, a neko manji rez za istu operaciju

ima li neko iskustva sa sterilizacijom zenkica?
Dejan - Utorak 20.04.2004. 10:05
Subject:
Vodio sam mačku koja je bila stara (tada) oko 10 godina na sterilizaciju jer je imala upalu maternice. Mnogi su nas veterinari savjetovali da je ne vodimo, da je prestara... Ali bilo je onih koji su rekli drugačije, i kojima smo na kraju vjerovali.

Mačka se je vrlo brzo oporavila, odnosno drugi dan nakon operacije je bila kao da nije ništa bilo. Jedino smo pripazili da ne "divlja" previše da ne bi potrgala šavove, a prvo vrijeme smo dosta čestopratili kako rana zacjeljuje.

Vodio sam i mačka na kastraciju, i mislim da nije prevelika razlika u oporavku ženki od mužjaka. Jedino treba malo pripaziti nakon operativnog zahvata kako se ponašaju. Cool
Anonymous - Utorak 20.04.2004. 16:05
Subject:
Ja sam nedavno sterilizirala svoju macu, staru godinu i po. Postupak je relativno kratak , naime ja sam već za 2-3 sata došla po nju.Probudila se za nekih 4 sata i bila je poprilično zamantana. Naravno stavila sam je u sobu u mračno al ona se uporno pokušavala dignut i hodat. Zato prepručavam stavite je odmah na pod, naravno na nešto toplo, jer kad se probudi da ne padne , u slučaju da je na krevetu, fotelji itd...pa da ne popucaju šavovi. Naravno trebala bi mirovati , barem jedan dan. Već sutradan se u pravilu ponaša sasvim normalno, jede šeta..itd. Meni je veterinar rekao da je nakon 10 dana dovedem da skine punte ukoliko ona to več sama ne obavi ili sami otpadnu.Mojoj se nakon 10 dana više skoro nije ni vidio niti jedan šav a i dlaka joj je zaista brzo narasla ...tako da i nisam išla na skidanje punti u veterinara.Posljedice su te da je mirnija, manje izlazi iz kuće..naravno nije da je baš postala biljka i da cijeli dan leži i vegetira...Jedino šta je istina puno više i češče traži jesti. I sad je tu sve na vama hoćete li joj dat hranu svaki put kad zamjauče ili ,kako bi trebalo, nastavit davati iste količine kao prije. Moja mama ima macu , koja sad ima već 10 godina i otkad je sterilizirana došla je ko balun , čak je i veterinar u šali rekao da bi mogla na liposukciju.A opet, imam i mužjaka ,perzijskog, kastriranog , koji se nije udebljao ni grama. Ipak mislim da sve ovisi od mace, večina ih se zaista barem malo udeblja, al nemora biti pravilo.
Ja sam za sterilizaciju, ukoliko vaša ljubimica/ljubimac izlazi iz kuče, jer će te tako spriječit razne bolesti a i nezgode (tuče za teritorij itd..)Ukoliko je stalno u stanu, onda možda i ne, al morate se pripremit na zavijanja koja nisu baš samo u veljači, moju prvu macu je hvatalo skoro svaki drugi mjesec, dok je mačor obilježio svaki kantun u kući (a nije baš da miriše).
Od mojih maca, jedan jedini je ostao "u komadu", nekastriran..al on često odluta od kuće i onda se vrati pun rana , ožiljaka , friževa itd...njuška mu se skoro i nevidi više od pustih ožiljaka. Tako da mislim da će i on uskoro u veterinara. Takodjer sam čitala da sterilizirane/kastrirane mace duže žive.
I još nešto, maci se vade samo jajnici. Maternica se vadi u slučaju da je maca skotna i onda je malo veči šav.Ali to nije nikakv problem. To se meni dogodilo, bila je skotna, nekih 10 dana i izvadili su joj i maternicu. Al maca je živa i zdrava.
Anonymous - Srijeda 21.04.2004. 9:15
Subject:
hvala tina na odgovoru, bio je bas iscrpan

a sto se liposukcije tice, to bi mislim meni bas dobro doslo Big smjesak

ma ja mislim da je jako tesko ne davati macama da jedu kad traze

a meni je sa proslom macom toliko bilo tesko kad je trazila muzjaka da sam htela da sidjem i da joj nadjem nekog decka da joj bude lakse Smile
toliko je kukala i trazila da mi se srce cepalo

a onda je dosla komsinica i rekla da je bas pametna, da bismo i mi bolje prolazile kad bismo jasno i glasno trazile Big smjesak

a ta moje bivsa maca je cak uspela da pobegne iz stana na VIII spratu (sto je prilican podvig) da obavi posao Smile i da se vrati - mi smo naravno bili ludi od brige dok se nije vratila
Anonymous - Četvrtak 22.07.2004. 9:45
Subject:
zna li neko kad je nabolje da se maca sterilise? moja devojcica ima sad malo vise od 4 meseca a kazu da je bolje sto pre i sad ne znam

i molim neke savete u vezi sa tom operacijom, jer mi se cini da nije naivna

pliz help
Anonymous - Četvrtak 22.07.2004. 11:57
Subject:
I mene zanimaju neke stvari što se tiču sterilizacije/kastracije.
Imam dvije mace od po 3 mjeseca. Dečkić tjedan dana mlađi od curice. Very Happy

Veterinar je rekao (bio je divan i ljubazan, kad bi bar svi liječnici za ljude bili takvi Rolleyes ) da njega "ne kastrirat Profesor dok hormoni ne odrade svoje, dakle, nakon 10. mjeseca života" Confused šta da radim kad imam curu koja se isto tako razvija, a vet veli: "nju pustit da se prvi put protjera, pa onda sterilizirat" Shocked . mislim, potpuno sam stiltana.... kak ćemo to sve uskladit? kad će se ona prvi put "protjerat" Rolleyes ?? a da on na to ne izreagira, kad će oboje postat "zainteresirani" Jezik i šta ćemo mi u tom stanu u kojem obitavaju s nama. to su mace koje se ne puštaju van. (kako sam napisala prije dva dana, kad smo probali spasit macu koju su ljudi bacili na cestu, neki veseljak Vikanje joj iskopao oko, te je pustili da umre od gladi, i umrla i je, samo što smo joj mi dali šansu za dostojno umiranje kod nas. bah!!! Ljut Plakanje ) ljudići su ipak posrnula Božja djeca (dakle, luciferske prirode), pa vole ubijat i kasapit mačke - i dr.životinje - a dječica znaju biti vrlo mila, pa se vole strašno zabavljat s njima Evil or Very Mad ,) a uz moju zgradu je turbo-prometnica, ima puno pregaženih mačaka.... tako da ne idu van; samo ćemo ih vodit u prirodu na povodcu).

možda netko tko konkretno zna, pa mi može dati savjet. Question kada Question Exclamation
Anonymous - Utorak 27.07.2004. 16:43
Subject:
ja sam citala na intenetu i to mi je potvrdilo i nekoliko veterinara da su to zastarela shvatanja o sterilizaciji i da sada u zapadnim zemljama oni sterilisu jako mlade macice i tcrdi se da ne postoje nikakvi razlozi da se ceka

moja maca koja ima 4,5 meseca ima brata koji je kod moje prijateljice i ona se isto raspitala i mislim da ce mi to sto pre, nema potrebe da ih mucimo sa teranjem - ja sam jednom prosla teranje sa macom i toliko mi je bilo zao da sam htela da sidjem da joj nadjem decka licno ja

samo da se vratimo sa godisnjeg posto putujemo i mi i ona i odmah krecemo u zakazivanje

a narocito kazu da ne treba oklevati upravo zbog hormona jer muskicima moze da ostane navika obelezavanja a devojcice onda nisu toliko zasticene od tumora koliko su ako se operacija ranije uradi

i svuda pise da je to shvatanje (da reba sacekati prov teranje ili prvi okot) zastarelo - a kazu da jedino sto moze da se desi jeste da malko vise porastu jer im hormni ne zaustave rast odmah kako je to inace slucaj
Anonymous - Srijeda 28.07.2004. 10:59
Subject:
puno hvala, Vega.
jedino ne znam kako da privolim našeg veterinara da to obavi na naše inzistiranje, a protivno onom što nam je savjetovao... hoće li pristati napraviti to ako mi to izričito zatražimo ili će opet biti :" Ne ne ne Slusaj me moj princip je takav i neću protiv njega!" hoće li nam izaći ususret?

ne znam koliko su principijelni... koliko su svi kad im se plati? Confused
Dejan - Srijeda 28.07.2004. 13:40
Subject:
Slažem se sa Vegom, pogotovo oko dijela što se tiče mačora. Kod njih može ostati nagon i nakon kastracije te je zato bolje kastraciju prije uraditi.

Neki uzgajivači (npr. u Americi) mačiće steriliziraju prije nego ih daju u novi dom, tj. kastriraju ih u dobi od oko 3 mjeseca (ne znam točno ali mislim da je to najranije kada se taj postupak može uraditi - zbog veličine organa i njihovog zdravlja).

Tee, što se tiče veterinara, uvijek je dobro zatražiti više mišljenja, odnosno pokušaj kontaktirati još kojeg veterinara. Confused
Dejan - Srijeda 28.07.2004. 13:49
Subject:
Blue piše:
I jedno pitanje na kraju. Zar cjepiva ne bi trebala djelovati kao prevencija? Osnovna ideja cjepljenja je stjecanje imuniteta na odredjenu bolest. Tako da ne vidim kako bi necijepljene macke naskodile tvojim cjepljenima???

Već je bila rasprava na temu cijepljenja, pa da se ne ponavljam pogledaj ovu temu (iako tamo ima svačega)Very Happy !

pomozite..trebam li cijepiti macku?
Anonymous - Srijeda 28.07.2004. 13:51
Subject:
da, koliko sam ja shvatila u americi prosto ne moze da se kupi mace za ljubimca ako nije sterilisano - to oni zovu pet quality, jer u suprotnom mozete da im budete konkurencija, tako da nesterilisani macici se prodaju kao breeding quality i onda su nekoliko puta skuplji

a sto se vetrinara tice, trebalo bi da poslusa zahtev, ali ako nema iskustva sa malima (vec i zbog takvog njegovog stava) mozda bi ipak bilo bolje naci nekoga ko ima

i ja cu uskoro u potragu za pravim, pa cu valjda i naci, malo me je strah od te operacije - da li ce sve proci ok i tako Tuzan
Dejan - Srijeda 28.07.2004. 13:57
Subject:
Vega piše:
i ja cu uskoro u potragu za pravim, pa cu valjda i naci, malo me je strah od te operacije - da li ce sve proci ok i tako Tuzan

Mislim da ne bi trebalo biti problema, odnosno to nije toliko težak postupak. Naravno, uvijek postoji rizik. U svakom slučaju, držim fige. OK
Anonymous - Nedjelja 29.08.2004. 12:43
Subject: kastracija mačića?
Od nedavno imam mačića kojeg sam pokupila sa puta izgladnjelog i jadnog. Odlučila sam držati ga u kući i ne puštati vani zato jer smatram da je opasno za njega. Naime, mačke koje sam prije imala su sve stradale od auta ili djece u susjestvu. Osim toga, želim da bude čist jer spava u krevetu sa nama. Mali Micek će imati bezbrižan život u kući sa dva Labradora sa kojima se vrlo brzo sprijateljio! Očistili smo ga od glista i buha i izlječili blagi konjuktivitis. Ima negdje oko 4 mjeseca. Moje pitanje je: U kojoj se dobi kastriraju mačci, najranije? Svaka preporuka o odgoju malog mačka je dobrodošla. Puno hvala
Anonymous - Nedjelja 29.08.2004. 20:44
Subject:
Bok,baš slatko od tebe što si udomila malu macu!!! Big smjesak naime ja imam isto malu macu kojoj su 5 mj. i vet. mi je rekao da se mace ne kastriraj ako nisu starija od 7 mj. Smile

Nego veliš da je tvoja maca imala problema sa očima!? moju macu isto to muči ali evo već 3 mj. i nikako da ozdravi Plakanje totalno sam u komi od toga,sutra idemo vetu. do sada sam je liječila sa nekakvom kremom i kapima,dok tretmani traju sve je super,čim prestanem problem je opet tu!!!!! Plakanje Plakanje Plakanje Sad Sad

P.S i ja sam udomila macu sa ulice!!!! Wink

POZDRAV! Masem
Anonymous - Ponedjeljak 30.08.2004. 12:59
Subject:
Ja ne znam šta da mislim.
Moji Bodo i Pavica će sad napunit 5 mjeseci.
Vet mi je rekao da za njega trebam čekat da navrši bar 10 mjeseci... Ili da pričekam dok ne obilježi teritorij prvi put... Confused
A za nju nek pustimo da se prvi put "protjera" Shocked , pa ćemo je onda sterilizirat.
Ne želim im nikakve probleme, niti da imaju kakve tegobe... Ali to što je rekao nekako mi nije baš... Ne znam, različitog su spola, jednako stari.... Neutral

Isto ne znam "kad"... Mislim
Anonymous - Ponedjeljak 30.08.2004. 16:07
Subject:
meni je veterinar rekao da mačića ne kastriram dok ne navrši barem 10 mj. jer će ostati kržljav. Mislim da ima, u najmanju ruku, zastarjelo mišljenje. Što se tiče probleme sa očima, moje mače je dobijalo Sulfasol kapi za oči (može se nabaviti u apoteci) pa mu je prošlo za par dana. Ipak ne preporučujem samoinicijativno liječenje zato što krmeljave oči mogu biti znak nekih drugih, puno težih bolesti. Ma, ne znam. To sve ovisi o veterinaru kod kojega idete i kojemu vjerujete i na kraju, kojemu davete novac. Ja sam u mome gradu izabrala najboljega, za svoje životinje, ali ipak nije baš dobar i ne mogu se uzdati u njegovu stručnost znanje. Zato neke stvari, jednostavno, probam sama riješiti, iako bi više volila da to radi stručna osoba. Tako je to kod nas koji smo na periferiji. Bog!
Anonymous - Srijeda 01.09.2004. 11:51
Subject: kastracija
Dejan piše:
Neki uzgajivači (npr. u Americi) mačiće steriliziraju prije nego ih daju u novi dom, tj. kastriraju ih u dobi od oko 3 mjeseca (ne znam točno ali mislim da je to najranije kada se taj postupak može uraditi - zbog veličine organa i njihovog zdravlja).

To radim i ja. Neki veterinari nažalost još uvijek žive u 15. stoljeću i nemaju pojma koliko štete prave macama sa svojim glupim izjavama o tome da se maćke trebaju prvo tjerati, a neki kažu i da tebaju jedanput imati mačiće.

Mačke možete sigurno sterilizirati / kastrirati kad imaju više od 1,5 kg (zbog narkoze). Sve analize pokazuju da mačke nemaju nikakvih problema u kasnijem životu. I više! Kad ove mačke žive vani, život im se produžava jer nemaju stalnih borbi za teritorij, za partnere etc.

Vazektomija - onošto predlaže Blue, na hormonski razvoj mačka nema nikakav utjecaj, pa če se još uvijek pariti.... ne zam više hrvatski, izvinite, maček se bo še naprej potepal, klatil, pretepal z drugimi samci, verjetno bo staknil levkozo, mačji aids etc., zelo verjetno bo markiral (jao što smrdi)

Mačke niso ljudje!!!!!!!! Blue, če vprašaš svojega mačka, ali želi
A) biti ujetnik svojih hormonov, ob vsaki gonitvi shujšati do kosti, se spravljati v nevarne situacije, da bi prišel do samice, se nalezel neozdravljivih bolezni, ali
B) živel brez testisov, vendar bo lahko užival v življenju, ne bo hodil daleč od doma, se ne bo pretepal z drugimi mački, ne bo nevarno shujšal nekajkrat na leto...

Kaj bi tvoj maček izbral?

Mački nimajo romantičnih čustev, pariti hočejo zaradi nagona. Verjemi, kastrirani mački so srečni in ne čutijo neke neizpolnjene potrebe po potomstvu. Manj časa ko zapravijo za neke don-juanovske potepe po svetu, več časa imajo za "svoje ljudi".

Lep pozdrav
Alenka
Anonymous - Srijeda 01.09.2004. 11:57
Subject:
Tee piše:
Vet mi je rekao da za njega trebam čekat da navrši bar 10 mjeseci... Ili da pričekam dok ne obilježi teritorij prvi put... Confused
A za nju nek pustimo da se prvi put "protjera" Shocked , pa ćemo je onda sterilizirat.

MOJ BOG pa gdje vi pronadzete ove veterinare? Stvarno trebaju proćitati nešto literature!

Pozdrav,
Alenka
Anonymous - Srijeda 01.09.2004. 12:06
Subject: Rana sterilizacija / kastracija
Ja se stvarno izvinjavam što pišem na slovenačkom, ali više puta ne znam hrvatsku reć......... nadam se, da razumijete što pišem ali ako ne, slobodno me pitajte.

Cat Fanciers' Association (CFA) katere član je Društvo Mačji svet, je pred leti ustanovilo fundacijo "The Winn Feline Foundation", ki se bavi z raziskavami v dobro zdravja mačk. Finančna sredstva donirajo CFA, klubi, vzreditelji in drugi posamezniki. Tudi FIFe je že prispevala nekaj denarja.

Ena od raziskav je bila tudi na temo zgodnje sterilizacije in kastracije pri mačkah. Glede na vse, kar preberem na tem forumu, vam priporočam, da si prebetere poročilo in ga po možnosti natisnete in ga odnesete svojemu veterinarju, če imate na žalost še vedno takšnega, ki je prepričan, da se morajo mačke pred sterilzacijo goniti...

Evo link: http://www.winnfelinehealth.org/reports/early-neuter.html

V Ljubljani veterinarji sterilizirajo/kastrirajo mladiče, ko imajo ti najmanj 1,5 kg, kar je običajno pri 3 do 4 mesecih. Osebno sem dala v ta zgodnji poseg že najmanj 7 mladičev, in vsi so ga prestali brez težav.

Lep pozdrav,
Alenka
http://www.macji-svet.org/
Anonymous - Petak 03.09.2004. 10:05
Subject:
Citiraj:
da, koliko sam ja shvatila u americi prosto ne moze da se kupi mace za ljubimca ako nije sterilisano - to oni zovu pet quality

To je istina i to je tako i kod mene.

Citiraj:
jer u suprotnom mozete da im budete konkurencija, tako da nesterilisani macici se prodaju kao breeding quality i onda su nekoliko puta skuplji

Izvini, ali to je tako smješno Wink Smile Surprised Very Happy Lol
Konkurencija kod čega?? Mačke se sterilizirajo zato, ker obstajajo nevestni "backyard breeder" rejci, ki kupijo samca in samico, potem pa ju parijo do onemoglosti. To se na žalost dogaja tudi pri nas..... enostavno ko prodaš steriliziranega mladiča ZNAŠ da su ga ljudi kupili jer stvarno vole mačke i ne zbog toga da naprave investiciju iz koje oni misle da če profitirati! Jer vjeruj mi, od uzgoja mačaka ne može se profitirati. Definitivno ne ako to praviš tako kako to treba praviti. Ja se ne usudzujem zbrojiti troskove za veterinara, izlozbe, kupnju top show macaka etc.

Citiraj:

Držim pesti!!! Puno sreče!!!

Lp
Alenka
Anonymous - Ponedjeljak 06.09.2004. 9:03
Subject: Oporavak nakon sterilizacije
Moja mačka stara malo više od godinu dana,toliko se često tjerala i svud je pišala po stanu,da sam je morala dati sterilizirati.Inaće, ona je bila jaaako živahna mačka koja se stalno htijela igrati.Treći dan nakon operacije ona samo sjedi,malo hoda i samo bulji u lopticu koju joj bacim.Šta se događa?Neće valjda takva ostati kao zombi?Pa to je sada posve druga mačka?
Charlie - Ponedjeljak 06.09.2004. 9:18
Subject:
Ne možeš očekivati da če maca tri dana poslije operacije trčati za lopticom.
Osim toga, nije ni preporučljivo da se previše napreže, jer kod ženki rane i nisu male.
S toga je pusti malo na miru, mazi je i pazi, a već če ona doći u staru formu.
Anonymous - Ponedjeljak 06.09.2004. 22:40
Subject:
Joj,onda dobro.Već se malo počela igrati!Ja sam svoju sterilizirala kod Zoe.S obzirom da je micica imala i neke ušne parazite,sve zajedno sam platila oko 520kn.Mislim da je sterilizacija sama oko 300.
Anonymous - Utorak 07.09.2004. 13:52
Subject:
hvala. i ja bih rano svoje mace dala kastrirati/sterilizirati, međutim imam upravo veterinara koji je rekao baš sve što nije trebao. Confused a da bi stvar bila gora, još je i mlad...
Anonymous - Utorak 07.09.2004. 13:59
Subject:
Tee piše:
hvala. i ja bih rano svoje mace dala kastrirati/sterilizirati, međutim imam upravo veterinara koji je rekao baš sve što nije trebao. Confused a da bi stvar bila gora, još je i mlad...

Lahko prideš v Ljubljano, si dovbrodošla Smile
Lp
Alenka
Anonymous - Utorak 07.09.2004. 14:09
Subject:
hvala, Alenka! Masem
Anonymous - Utorak 07.09.2004. 20:19
Subject:
Ja se baš raspitujem po forumu za nekog dobrog veterinara za sterilizaciju moje mace.

Uzgajivač mi je super objasnio sve prednosti rane sterilizacije i zajedno smo se dogovorili da maca ide negdje tokom listopada na sterilizaciju.
Inače je moja maca baš iz Slovenije i saznala sam da je tamo to već stalna praksa... no iako blizu Hrvatska je (za sada mi se čini) dosta daleko Tuzan
Anonymous - Četvrtak 09.09.2004. 20:56
Subject:
Ja sam zadovoljna sa veterinarima iz klinike Zoe.Ima ih više,i svaki veterinar ili veterinarka su za određene vrste bolesti itd.Ja sam tamo sa svojom mačkom bila više puta. 01 611 6311.
Anonymous - Petak 10.09.2004. 7:37
Subject:
Ja ti mogu preporučiti Veterinarsku ambulantu za male životinje u Ilici 89 (dvorište). Tel. 3771-761
lara5 - Utorak 14.09.2004. 11:07
Subject:
Za sterilizaciju se možeš javiti na veterinarski fakultet u Zgb.u Heinzlovoj - dr.Matačić Dražen-kirurg. Nazoveš kirurgiju,tržiš njega,dogovoriš sve.
To je moj prijedlog.Sigurno ima i odličnih privatnih ordinacija po gradu,al ja sam sve rješavala na faxu.
Anonymous - Nedjelja 26.09.2004. 10:56
Subject:
a jesu nam veterinari usaglaseni nema sto... Lol

meni je moj rekao da nema potrebe da se macak kastrira pije sestog mjeseca zivota jer mu se do tada ne bude ti hormoni. zao mi ga je, ali da bi suzivot bio moguc onda sam to oabvezna napravit... Tuzan
on je takodjer stalno doma, jedino kad idemo na vikendicu onda ide s nama... tamo se istrci, penje po vockama, a navecer onda ima kupanje i pajki ko beba... Lol
Anonymous - Nedjelja 26.09.2004. 11:22
Subject:
apismaja piše:
a jesu nam veterinari usaglaseni nema sto... Lol

meni je moj rekao da nema potrebe da se macak kastrira pije sestog mjeseca zivota jer mu se do tada ne bude ti hormoni.

To ni nujno res. Poznam primer, ko sta se uspešno sparila 5-mesečni samček in 4-mesečna samica!!! Na razstavi je bila mama v razredu mladičev 6-10 mesecev (stara 9 mesecev), njeni 3-mesečni mladiči pa so bili v razredu 3-6 mesecev. Noro!

Lp
Alenka
Anonymous - Ponedjeljak 27.09.2004. 15:20
Subject:
jao sad sam se lpo prepala

moja maca ima malo vise od 6 meseci i spremam se voditi je na sterlizaciju ali putujem pa mi nije bil zgodno pre puta da bih bila s njom neog sam mislila odmah posle puta i sad sam se prepala da ne upadne u teranje dok sam ja odsutan - vracam se tacno na dan kad puni 7 meseci !!!

inca, sto se rasta tice, ja sam citala na netu da jedina posledica i jeste da budu malo veci jer zapravo polni hormoni zaustavljaju rast a onda oni koji su kao mali sterilizirani prosto duze rastu Smile

inace, alenka, upravo sam to i mislila - jedan par, pa onda prodaju macice bez papira ili sa losim papirima - znam da u gajenju macaka nema para ako si savestan, ali ako nisi, moze nesto i da ti kane - losija hrana, usteda na veterinarima, a ljudi su generalno neobavesteni

a kao i za sve ostalo, ako hoces da radis sve kako treba i po propisu, profitna margina je jako mala Tuzan
Dejan - Ponedjeljak 27.09.2004. 19:40
Subject:
alenka piše:

To ni nujno res. Poznam primer, ko sta se uspešno sparila 5-mesečni samček in 4-mesečna samica!!! Na razstavi je bila mama v razredu mladičev 6-10 mesecev (stara 9 mesecev), njeni 3-mesečni mladiči pa so bili v razredu 3-6 mesecev. Noro!

Jako zanimljivo!
Javila mi se gđa. preko maila kako sumnja da je njezina mačkica od 4 mjeseca skotna. Nisam isključio mogućnost da je mačkica skotna, ali je u svakom slučaju jako interesantno. Mislim

Kamo ta današnja mladež ide. Big smjesak
Doom - Ponedjeljak 27.09.2004. 21:17
Subject:
Dejan piše:

Kamo ta današnja mladež ide. Big smjesak

mačja! Lol
Br@ne - Srijeda 06.10.2004. 9:36
Subject: Re: Sterilizacija/kastracija
Ja sam svoju macu kastrira.
Na prvo mjesto zbog njezinog zdravlja.
Maca se tako više ne muči.
Pustio sam je da se dvaput okoti.
Jer naime s drugom macom nisam imao toliko sreće.
Imala je neki poremećaj na maternici,
pa bi svaki put okotila već uginule mlade.
Odnio sam je veterinaru da je pregleda.
Nakraju je veterinar ustanovio da ima neke izrasline na jajnicima, i da će vječito kotiti uginule mlade.
Nije drugo ništa preostalo.
Pa sam to napravio.
Anonymous - Srijeda 06.10.2004. 19:53
Subject:
Moja maca (ženka) je danas sterilizirana.

Ima 5 mjeseci i teži nešto više od kilogram. Na forumu ima puno pitanja u vezi sterilizacije/kastracije i mišljenja su podjeljena oko toga treba li to "priuštiti" kućnom ljubimcu ili ne. Moje osobno mišljenje je da kao vlasnici mace (i drugih životinja, naravno) moramo prvenstveno voditi brigu o njihovoj dobrobiti, a sterilizacija/ kastracija je definitivno za njihovo dobro!

Uzgajivač od kojeg sam kupila svoju macu mi je super objasnio zašto DA za sterilizaciju. Kao prvo mace nisu romantičari i ne vezuju se uz partnere, dakle na razmnožavanje ih tjera samo nagon pa sterilizirana maca ništa ne propušta i ne pati. A kao drugo, tko se ne misli baviti uzgojem (a to je puuuuuno više od samo imati leglo) i želi macu imati za prijatelja i mazu... opet- sterilizacija je garancija sreće i zadovoljstva za oboje!

I tako sam ja sterilizirala svoju Tiggy. Kada su joj dali narkozu skoro sam zaplakala, ali sve je to prilično brzo. Maca se smiri, ja sam je dragala i ona je vrlo brzo legla i zaspala... ništa strašno.

Sama operacija je trajala oko pola sata, a već nakon sat vremena smo bile kod kuće. Tada se Tiggy počela buditi iz narkoze. Bila je jako mamurna i slaba tako da nije uspjela doći do WCa pa je imala "nezgodu" na podu Smile. Dobila je malo vode, tek toliko da si ovlaži usta... par gutljaja.

Prenjela sam je u njenu košaricu gdje si je, u polumraku, odspavala narednih pet sati. Sada, dakle 12 sati nakon sterilizacije, je dobila hranu. Istini za volju, nije baš nešto pojela, ali vet me upozorio da je to sasvim uobičajeno. Malo sam ljuta na nju jer si je počela lizati šavove (unatoč dezinfekciskom sredstvu, navodno, neugodna okusa koji ju treba odvratiti od toga Tuzan )

Eto, to je to za sada. Ako vas zanima, sutra ću napisati kako teće daljnji oporavak mace nakon sterilizacije. Držite fige da sve bude dobro kao danas

Nadam se da će ovaj post barem nekom pomoći u odluci : Sterilizacija/Kastracija; da ili ne?
Anonymous - Četvrtak 14.10.2004. 12:27
Subject: Sterilizacija i kastracija
Blue piše:
U medjuvremenu sam se malo raspitala kod veterinarke o tome i rekla mi je da se muski macci ne mogu samo sterilizirati, nego da je kastracija jedina opcija koja dolazi u obzir ako ne zelim da imaju djecu. Eek Mislim da cu potraziti jos koje misljenje o tome jer mi nekako nevjerojatno zvuci da je nemoguce prerezati im samo sjemenovode kao recimo kod ljudi. A sigurna sam da ih kastrirati necu. Nema sanse da bi nekom macku napravila ista sto ne zelim da meni netko radi. Vjerujem da bi mnogim ljudima zivot isto bio laksi da nemaju tih hormona koji ih tjeraju na razmnozavanje pa opet pitajte bilo koga, sumnjam da bi itko pristao na to da mu se izvade reproduktivni organi u cilju mirnijeg i zdravijeg zivota. Lol

A mislim da macici po cestama ne moraju nuzno biti nesretni. U mom kvartu ima jedna zena koja svaku vecer izlazi van i nosi hranu tim ulicnim mackama. Pred mojom zgradom takoder vidjam neke macke i zdjelice s hranom koje netko puni za njih. A vjerujem da si i same znaju uloviti kakvu klopu (glodavce, ptice, kukce i slicno). Problem je jedino nauciti macke da zive u stanu, a onda ih prepustiti ulici.

Jedan moj macak je bio 'mace kojeg je netko kao malog izbacio na cestu'. Zapravo vecina mojih macaka je bila te vrste. I ma kako to cudno zvuci, zahvalna sam onim ljudima koji su nas spojili tim svojim ruznim cinom. Da su kastrirali svoju macku, ovaj svijet bi imao jednog sretnog macka manje.

Malo sam zabrijala sad... to su valjda posljedice konstantnog razmisljanja o ovoj temi u zadnje vrijeme.

Uglavnom, da imam zensku macku, gotovo je sigurno ne bih kastrirala. Bila bih spremna zadrzati svakog njenog neudomljenog macica. Nazalost imam 2 muska macka pa bas i mogu primjeniti isti princip na njih.

Shocked Plakanje Embarassed
Dragi moji lažni moralisti! (tako vas zove veterinarka moje mačke)
MAčići su prekrasni kada su mali, ali ih je gotovo nemoguće udomiti i tada se nađu vani na minus 3 stupnja i smrznu se u najboljem slučaju! U najgorem ih ispegla - doslovice - neodgovorni vozač!
Preksinoć mi je pred vrata došeo mali crni prekrasni mačić, oko mjesec i pol, imam mačku koja je vrlo ljubomorna te sam mačića pokušala udomiti negdje kod susjeda.No noć je proveo vani, nahranjen , utopljen ali vani. Jučerašnji dan sam provela u traženju doma za mačića ali ništa, te je još jednu većer proveo vani! Danas oko šest ujutro neko ga je pregazio. Dali želiš opis? Question Gadno .... neću pisati Tuzan Tuzan Plakanje
Sterilizacija mačke i kastracija mužjaka je najhumaniji postupak koji čovjek kao svjesno biće može napraviti! Mačka koja se koti zaista može imati puno zdravstvenih problema a zašto? Zato da bi neki pojedinci imali "čistu savjest". A ona ih odbacuje nakon mjesec dana, ne zato što je ona okrutna nego zato što je to logično, život ide dalje a ona prirodno mora dalje raditi na potomstvu! ALI u svijetu bez auta , industrije, tamo gdje čovjek nije pruzeo njeno stanište, tamo gdje čovjeka nema. Mačka je prekrasna samostalna divlja životinja koju smo zatvorili u stan, pa ako želita biti moralisti odselite sa svijeta, prestanite jesti životinje, prestanite raditi pokuse na njima, prestanite uništavati okoliš. Mislite da pretjerujem? Vi pretjerujete kada od jadnice radite cirkuskog klauna koji koti male slatke igračkice koje bacate kasnije na cestu kada vam dojade. Ako stvarno želite pomoći mački koja živi kod vas sterilizirajte ju ili kastrirajte ga. Da ali ne zato da vam više ne šprica po stanu ili zato što je skupo! Nego zato da ne bude više malih zgaženih mačića po gradu. A osim toga životinje će vam biti zahvalne. Ako već želite bolesno uspoređivati čovjeka i životinju : pitajte mamu kako joj je bilo kada vas je rađala! Vas jednog ! A onda vi računajte kako je to kada 3-4-5 izađe iz vas a svaki luđački posebno boli!! Jeste li o tome razmišljali? Molim vas te životinje nemaju nikoga osim vas koji ste se nazvali njihovim vlasnicima mislite malo i na njih i njihovo zdravlje pa nismo u srednjem vjeku. Ljudi su toliko toga saznali o zdravlju čak i životinja, uništili smo puno toga - njihovo stanište - olakšajte im barem uvijete života s nama i ne izvlačite se na moral. Jedna mačka odgovorna je za 40 000 mačića imajte i to na umu - tko će ih udomiti sve?
P.S. za one koji su pre zauzeti moralom pa ne shvate onih 40 000 mačića mačka i njeno potomstvo i njihovo potomstvo i tako u nedogled do gore navedenog broja. ....
surefire - Subota 30.10.2004. 19:46
Subject:
Ne znam zbog čega se imaš ljutiti? I kastracija i sterilizacija su pravilni pojmovi, samo što je kastracija potpuno uklanjanje reproduktivnih organa, a sterilizacija podvezivanje istih. I definitivno se ne slažem sa tvrdnjom da se mace kastriraju u dobi od 2-4 tjedna, one tada ne bi ni mogle preživjeti operaciju. Odakle ti uopće ta ideja?
Vazektomija se inače odnosi samo na presijecanje ili podvezivanje spermatovoda kod muškarca, i nikako se ne odnosi na cjelokupni ljudski rod, pojam sterilizacija koristi se i kod žena kao sinonim podvezivanja jajovoda.
Anonymous - Utorak 02.11.2004. 8:43
Subject:
Tee piše:
Ne želim im nikakve probleme, niti da imaju kakve tegobe... Ali to što je rekao nekako mi nije baš... Ne znam, različitog su spola, jednako stari.... Neutral

Isto ne znam "kad"... Mislim

aha, evo ga!!!
Pavica se protjerala, prije 10 dana! trajalo je 5 dana. budući da nismo imali izbora, putujemo za 4 dana, veterinar je preporučio da kastriramo Bodu, a nju ćemo sterilizirat kad se vratimo. oboje će upravo navršit 7 mjeseci.... i Bodo je zahvat super podnio. braveheart! Big smjesak
Anonymous - Utorak 02.11.2004. 10:48
Subject:
jao, ja bas igram ruskli rulet ! moja maca ce imati 8 meseci za 10 dana i jos je nisam 'neutralisala' kako to vole da kazu na engleskom i sad ne znam sta da radim, odlazem to jer sve mi nesto zao, pa sam pocela da razmisljam da mozda ipak imamo jos jedno leglo, pocela sam da se raspitujem da li bih ogla da udomim macice, i tako msilim, mislim, oklevam, sve znam sta treba i sve se slazem sa razlozima i mislim da je to defintivno jednio resenje za kucnu macu kakva je moja ali eto odlazem ... Embarassed

zna li neko nesto o tim injekcijama za odlaganje teranja jer nikako ne bi smela da se pari pre godinu dana, barem sam ja tako nasla na netu

joj, ne znam sta da radim, da li se da se bacim u akciju ili da jos malo pricekam i da ipak imamo jedne macice ? znam da to nije uslov za sterilizaciju, nego tako nekako ... mozda bi mi bilo milo ... pa ne znam
Anonymous - Četvrtak 04.11.2004. 21:58
Subject:
moja Mare sad ima 7 i pol mjeseci i sutra ide na cvak-cvak! Very Happy

ali boze pomozi mi, kako da je drzim na taste pokraj drugih 6 macaka koje samo zderu! Lol
Anonymous - Četvrtak 04.11.2004. 22:05
Subject:
Vega piše:
joj, ne znam sta da radim, da li se da se bacim u akciju ili da jos malo pricekam i da ipak imamo jedne macice ? znam da to nije uslov za sterilizaciju, nego tako nekako ... mozda bi mi bilo milo ... pa ne znam
meni su 3 veterinara rekla ne cekati. da ih se moze sterilizirati s vec nekih 6 mjeseci.

ja sam samo za muske macke cula da ih se treba pustit da se jednom tjeraju jer im je to kao poterbno da zavrse fizicki razvoj spolnih organa, bez kojeg lako mogu dobiti komplikacije s mokracovodom u starosti?

no nisam sigurna jel to jos jedna od "onih" puckih ...jelte.
simonapo - Petak 05.11.2004. 16:22
Subject:
Ja, to so samo 'priče' Lol Lol Lol
Tudi v Sloveniji še tu in tam najdemo veterinarje, ki to trdijo - predvsem gre za take iz bolj kmečkih veterinrskih ambulant, kjer so specializirane bolj za krave in prašičke.

Kastracija ali sterilizacija se lahko opravi pri mucku, ki doseže 1,5 kg telesne teže. Temu pravimo zgodnja sterilizacija/kastracija, ker je muc takrat star kkašnih 10-12 tednov.
V ZDA se to dela že cca 40 let, tudi v Sloveniji že kar nekaj let.
Anonymous - Petak 05.11.2004. 21:38
Subject:
e da, znate kaj me jos zanima?

vi svi sa steriliziranim zenskim mackama - koliko je trebalo vasoj macki/mackama da se oporave od operacije?

pitam zato sto sve nase sterilizirane/kastrirane macke su se oporavile u roku 24 sata. ali ono, totalno, mogle su trcati, skakati i sve. i nisu ni savove grizle. cak i kad su ih kastrirali gravidne i vadili im maternicu, a u jednom slucaju i puno vise....

no prva maca koju smo ikad dali sterilizirati je bila sterilizirana kod jednog drugog veterinara, i jos tjedan dana nakon operacije je bolno jaukala kad got bi probala skociti na prozor. i savovi su joj se bili upalili i grizla ih je pa je morala nositi elizabetansku ogrlicu.

i sad ja ne znam jel to stvarno do kvalitete veterinara, ili se mozda od 1997. godine nesto promijenilo u nacinu operiranja pa to sad brze zarasta...? Zbunjen
Anonymous - Petak 05.11.2004. 22:49
Subject:
Mislim da sve ovisi od veterinara do veterinara... Moja se maca oporavila roku od dan i pol, samo joj ja baš nisam dala da trči previše (za svojim lopticama i sl.) Bila je sterilizirana u dobi s 4 mjeseca i veterinar i uzgajivač su mi preporučili da je to idealna dob za sterilizirati macu.

Kolegica je nedavno kastrirala svog mačka nakon što je doslovce napao njenu mamu i to nakon posjeta druge kolegice koja doma ima ženku koja se tjera (mislite li da je mačak mogao osjetiti njen miris na odjeći?) Kada sam je pitala zašto je čekala više od godinu dana rekla je kako joj je veterinarka rekla da će mačak imati problema s mokrenjem i razvojem ako ga kastrira prije! I to ne neka veterinarka na selu, već u Zagrebu Ljut
Anonymous - Petak 05.11.2004. 23:05
Subject:
hmm
u biti ja mislim da sam to procitala u nekoj knjizi o mackama takodjer.

a vrag ce ga znat.
Anonymous - Ponedjeljak 08.11.2004. 14:49
Subject:
pa ne premisljam se je sto je mala, nego kad smo vec dovde dogurali, mozda da sacekamo jos malo pa da imamo macice Smile volela bih to, mada senaravno opet plasim za macu da to prodje kako treba i sve tako ...

a bas mi je drago da se tako lepo i brzo oporave Very Happy
Anonymous - Ponedjeljak 08.11.2004. 20:40
Subject:
ma nemoj se brinuti! znam da narod kaze da se prvi macici u vodu bacaju, no ja sam u zivotu imala 10 macaka koje su se kotile, i nikad nije bilo problema s prvim leglom. ako hoces macice, imaj ih! Smile
simonapo - Utorak 09.11.2004. 16:12
Subject:
....ma nemoj se brinuti! znam da narod kaze da se prvi macici u vodu bacaju ...

Upam, da se res samo šališ ?????????? Shocked Shocked Shocked Shocked
Anonymous - Utorak 09.11.2004. 22:21
Subject:
ne salim se, to je stvarno takva izreka Lol

ali nije bas istinita...
Anonymous - Srijeda 10.11.2004. 12:49
Subject:
da, takva je izreka, ali to se odnosi valjda na nesto prvo sto covek uradi da to obicno nije dobro

a kako da organizujem parenje? ima li neko neka iskustva s tim? mislim ako uspem da nadjem muzjaka Smile
Anonymous - Četvrtak 30.12.2004. 18:27
Subject: Kastrirati, da ili ne
Imam sijamskog macka staroga 2 godine. Doslo mu je vrijeme parenja i sada je doslo do problema. Strasno je nervozan, samo hoda po kuci, non stop je uz mene, i najveci problem obiljezava po kuci gdje god stigne. Molim Vas sta mi vi predlazete kastrirati ga ili ne.
Hvala VAm na vasim savjetima.
Damir
Dejan - Četvrtak 30.12.2004. 19:38
Subject:
Jeidni odgovor koji ti mogu dati, a vjerujem i najbolji za vas oboje da kastiraš mačka. Koliko sam čuo, sijamski mački znaju biti jako neugodni kada se tjeraju. Čak i za cijelo susjedstvo zbog svoje glasne naravi i prodornog glasanja. Very Happy
Anonymous - Srijeda 05.01.2005. 13:39
Subject: KADA STERILIZIRATI MACU?
Imam perzijsku macu (tradicionalni bluecream particolor), zove se Nomi i ima 5 i pol mjeseci. Kako živi u stanu odlučili smo je sterilizirati, ali smo do sada dobili gomilu odgovora od raznih veterinara kada to treba napraviti. Ja sam inače iz Splita, ali sada živim u Dubrovniku i ovdje je situacija sa veterinarima KATASTROFA!! Veterinar kod koje je vodimo je rekao da je ne steriliziramo dok ne naraste do pune veličine (kada je to nije nam rekao). Što ako se ona u međuvremenu tjera?
Ovo nam je prva maca, do sada sam imala psa, tako da ništa ne znam.
Imam još gomilu drugih pitanja, ali je ovo sada najprimarnije.
Zahvalna sam za svaku pomoć.
surefire - Srijeda 05.01.2005. 14:33
Subject:
Hello! I ja sam iz Dubrovnika, pa znam kako ti je... Kod kojeg je veta vodiš?
Inače, maca je još dosta mlada, ali nije isključeno da bi se uskoro mogla početi tjerati, no mačje tjeranje nije toliko strašno kao pseće, kraće traje i ponavlja se otprilike svakih mjesec dana dok se maca ne upari. Ne bi bilo loše pričekati još neko vrijeme da malo poodraste, ali ne mora imati leglo da bi se sterilizirala, kao što preporučuju neki veterinari.
Anonymous - Srijeda 05.01.2005. 14:37
Subject:
Vodila sam je kod Bobanovića, ali mi se činilo kao da je jedva čekao da odemo. Pitala sam ga neke stvari koje su me zanimale, ali mi je odgovarao sa takvom dosadom i sa stavom "ma skini mi se...". Totalno sam se razočarala. Nema sterilizacije stola, nema rukavica, a prije nas je bila jedna jako bolesna maca, tako da sam stvarno šokirana.
surefire - Srijeda 05.01.2005. 14:41
Subject:
I ja sam njime bila jako razočarana. Himalajka koju sam nekoć imala bila je čest kandidat za odlazak kod veterinara, ali bismo se gotovo uvijek vratili neobavljena posla. Jednom je tako krvarila iz rodnice i ja sam bila u totalnoj panici jer sam znala da nešto ozbiljno nije u redu, no on joj je samo izmjerio temperaturu i poslao je doma, kao, nije joj ništa.
Sad više nemam nijednu macu, već psa, ali i s njim radije idem u ambulantu "Fauna" u Rožatu, gdje ima više veterinara.
Anonymous - Srijeda 05.01.2005. 14:50
Subject:
Ma čula sam svašta za tu kliniku u Rožatu. Prije neki dan je prijatelj od moga momka vodio mačku na kastriranje tamo i mačka je uginula. Ne znam detalje, ali to mi je bilo dovoljno. Još mi je par ljudi reklo da je nezadovoljno.
surefire - Srijeda 05.01.2005. 14:55
Subject:
Ja sam kod njih imala samo dobra iskustva, vodila sam mačka na jednu složenu operaciju i sve je proteklo u redu.
Anonymous - Srijeda 05.01.2005. 14:58
Subject:
Ma ne želim da sad ispadne kako su oni ovakvi ili onakvi, samo me strah jer nisam iz Dubrovnika pa ništa provjereno ne znam. Ipak je lakše kada si u svom gradu.
surefire - Srijeda 05.01.2005. 17:03
Subject:
Ma u Dubrovniku baš nemamo velike mogućnosti biranja, nažalost. Nitko nije idealan i svatko može pogriješiti, pa tako i veterinari.
Charlie - Srijeda 05.01.2005. 23:01
Subject:
Maca nije premlada za kastraciju. Mada se mišljenja stručnjaka razlikuju i iskustva, no dob od 5 i po mjeseci ulazi i u prosjek koji vole da je maca ipa starija. U svakom slučaju dobra odluka ako ne želiš imati mlade i dozvoljavati da se maca pati sa tjeranjima....
Anonymous - Četvrtak 06.01.2005. 15:45
Subject:
sto se mene tice, ne vidim zasto se zuriti. ako maca ne izlazi iz kuce, onda sigurno nece biti nezeljenih i prijevremenih macica....

a ako se pocne prijevremeno tjerati, a boze moj, onda je sterilizirajte da vas ne izgnjavi, jer znaju biti malo histericne u tim fazama...

ali inace ne vidim razloga za zurbu!

moje mace sve izlaze van, pa smo zato zadnih par dosta rano sterilizirali, jer one zatrudne da i ne primjetis! No pretpostavljam da to nece biti slucaj s tvojom! Smile
Anonymous - Petak 07.01.2005. 8:19
Subject:
Hvala vam puno na savjetima. Imamo dogovoreno kod veterinara 18-og za pred pregled pa ćemo valjda više znati onda.
Aha, i još nešto. Prije 10 dana je za svaki slučaj dobila onu ampulu protiv buha (nije ih imala) i jučer sam na njoj našla buhu! Nemam pojma kako je to uopće moguće jer nije bila u nikakvom kontaktu s drugim mačkama iako prva susjeda ima mačka koji spava na našem tapetu. Uz svu njenu dlaku čini mi se da ih se sada nikako neću riješiti a i pitam se koja je onda svrha te ampule.
Diana - Petak 07.01.2005. 12:04
Subject:
Pa, ako se ne varam, kada se stavi ampula, u roku jednog do dva dana pougibaju uglavnom sve buhe na maci, a zaštita traje mjesec dana. E, važno je da se maca dva dana nakon stavljanja ampule ne kupa niti pere na tom mjestu, jer se time djelovanje smanjuje odn. ukida. Da nisi našla možda mrtvu buhu?

Mi kada smo spasili jednog mačića s parkirališta, onda je bila kod veterianra i on ju je našpricao pošteno sa Frontlineom (ima ga u ampulama ili za špricanje). Sve buhe su vrlo brzo pougibale, a znaj da je maca bila doslovce opkoljena buhama.
Anonymous - Petak 07.01.2005. 13:26
Subject:
Pa baš mi je i zato to čudno. Nismo je kupali, ni ništa. Buha je bila itekako živa Very Happy . Možda je ampula bila stara? Nemam pojma, ali ću reći veterinaru kad je sada opet budemo vodili.
Charlie - Petak 07.01.2005. 14:40
Subject:
Pa moguče je da si našla buhu na njoj. naime, ampule, ali ni sprayavi ne onemogučavaju buhu da skoči na macu ili psa, nego samo da ne može živjeti na njoj, sisati krv.
surefire - Petak 07.01.2005. 15:09
Subject:
Buhe ne mogu živjeti na njoj, ali mogu u namještaju i sagovima, pa tako i skočiti na macu.
Anonymous - Subota 08.01.2005. 0:34
Subject:
moja majka obicno kupi onaj BioKill sprej (a u biti ima i specijaliziranih sprejeva tog tipa protiv buha ) i nasprica cijeli stan. Sav namjstaj, sve tepihe, sve sve sve.

Onda su rezultati puno bolji nego samo s frontlineom.
Anonymous - Četvrtak 13.01.2005. 15:51
Subject: oporavak nakon kastracije
MOja mačka se oporavila jako brzo poslije 4-5 dana več je sasvim dobor trčkarala. Imala je tešku operaciju jer joj je u koćenju jedan mačić ostao zaglavljen i uginuo u njoj a okotila je 3. Bila bi uginula da nije operirana, a onda smo ju odmah i kastrirali. Operirana je na Veterinarskom fakultetu i ja ih toplo preporučujem jer tamo je i ostala u stacionaru 1 dan, i makar nije neka šminkerska ambulanta doktori su odlični, a i cjena je puno niža nego recimo preko puta na Vetrinarskoj ambulanti za male životinje u Heinzelovoj.
Anonymous - Četvrtak 20.01.2005. 18:54
Subject:
Ovaj cas sam razgovarala sa vetom u vezi sterilizacije moje kujice i usput pitala za macka moje necakinje. Kaze da moze sterilizirati macka, ali da to ne preporuca prije nego macak navrsi 10 mjeseci i to zbog mogucih komplikacija - zbog inkontinencije. Znaci, MOZE ali NE PREPORUCA. Ja cu mu vjerovati, i pricekati jos mjesec dana. Covjek je inace vet kojeg hvali cijeli grad, i sam ima ljubimce. Vjerujem da zna o cemu govori.
Anonymous - Petak 21.01.2005. 10:56
Subject:
našu smo Pavicu dali sterilizirati sad u subotu (15.1.). stara je 9 mjeseci i tjerala se 2x.
odmah se probudila Confused ; inače ima lovački karakter i ne može biti na miru, ne voli se baš dirati, nego samo po bradici i po prsima, itd. ali odlično surađujemo - igramo se do besvijesti npr...
kad se probudila, izašla je odmah iz skippera, počela padati, jaukati... u svakom slučaju, bilo nam je grozno, međutim, kroz par sati se sasvim "otrijeznila", prestala je povraćati i onda se samo smirila. u nedjelju je samo ležala i promatrala, jela i imala stolicu, sve je postalo regularno. danas Pavka već skače, trči i ona je stara. Lol uopće ne dira ranu, osim što je lizne tu i tamo, ne trga konce Cool (što je za nju čudno).

ambulanta je odlična, tamo smo dali kastrirati i Bodu (početkom 11. mjeseca) i oporavio se ODMAH.
nije luksuzna ambulanta, ali sve što su do sada radili, napravili su super. sterilizaciju smo platili 300 kuna.
u svakom ih slučaju preporučujem! Smile
MORNA, Donje Svetice, tel.: 2316-052
Anonymous - Ponedjeljak 07.02.2005. 16:44
Subject:
Dejan piše:
Blue piše:
I jedno pitanje na kraju. Zar cjepiva ne bi trebala djelovati kao prevencija? Osnovna ideja cjepljenja je stjecanje imuniteta na odredjenu bolest. Tako da ne vidim kako bi necijepljene macke naskodile tvojim cjepljenima???

Već je bila rasprava na temu cijepljenja, pa da se ne ponavljam pogledaj ovu temu (iako tamo ima svačega)Very Happy !

pomozite..trebam li cijepiti macku?
naravno da trebaš cijepiti mačku Mad samo ako želiš i ako ti je stalo Exclamation
Anonymous - Ponedjeljak 07.02.2005. 16:46
Subject: Re: Kastrirati, da ili ne
Damac piše:
Imam sijamskog macka staroga 2 godine. Doslo mu je vrijeme parenja i sada je doslo do problema. Strasno je nervozan, samo hoda po kuci, non stop je uz mene, i najveci problem obiljezava po kuci gdje god stigne. Molim Vas sta mi vi predlazete kastrirati ga ili ne.
Hvala VAm na vasim savjetima.
Damir
ako je tako onda ga kastariraj Smile sretno Exclamation
Doom - Ponedjeljak 07.02.2005. 19:51
Subject:
Damacov mačak je nedavno kastriran. Par dana bio je ''tužan'' nakon kastracije, no ubrzo se oporavio i sad je super. Smile Exclamation
Anonymous - Srijeda 16.03.2005. 23:23
Subject: lizanje rane nakon sterilizacije
moja manja maca je danas bila na sterilizaciji (zenka je). cijeli dan mi je bila jos pod utjecajem narkoze i sada je hvala Bogu sve super. ali ona si uporno lize ranu... sad me zanima dali joj to trebam braniti? veterinarka je stavila nesto izgledom na sljokice na ranu... i mislim da je to valjda kao neka zastita da ona ne lize, ali njoj to uopce ne smeta.. dali da joj branim ili je to ok?
hvala
Anonymous - Četvrtak 17.03.2005. 0:02
Subject:
hmm... pa nama je veterinar dao elizabetansku ogrlicu. Ali plasticnu, prozirnu, tako da mogu vidjeti kroz nju. Obicno ako macka bas prtlja po rani joj se to stavlja oko vrata na par dana.
Nece joj se svidjati, no bolje to nego da si cupa savove!
Pitaj u nekom pet shopu jel ih imaju, ili pitaj veterinara!
Anonymous - Četvrtak 17.03.2005. 10:50
Subject:
pa nije bas da prtlja po rani i savovima... samo si cesto lize bas trbuh... samo neznam dal ovaj obrijani dio ili bas di je rana. danas sam joj pogledala buskicu i konci su jos tu. skuzila sam i da dok sjedi joj se ta rana nekako uvuce.. tako da mislim da nemoze doci do nje.... Smile kontrolirat cu svaki dan pa ako pocne po rani trazit cu veta tu ogrlicu.

thanx
Anonymous - Četvrtak 17.03.2005. 11:50
Subject:
ja mislim da ce to biti sve OK.
kad smo mi macu dali sterilizirati, odmah sam veterinara pitala sto cemo ako bude jako lizala ranu, i dirala konce... rekao nam je da je to normalno, i nista strasno... i tako je i bilo.

zelim brz oporavak tvojoj maci Smile
Anonymous - Četvrtak 17.03.2005. 14:19
Subject:
hvala ...

danas dok sam se igrala s njom je sjela onako nekako cudno na ledja... i grickala te koncice. htjela ih je iscupati. Smile li ne radi to stalno. svega par puta, kad se sjeti. zvala sam odmah veta... i on me narucio da dodjem u 5 sati po nekakav sprej. s kojim cu joj to pospricati. nesto kao flaster. ni sama neznam . nadam se da ce to biti ok.

maca je zivahna i ko da nije bila jucer na OP. to me jako veseli... Smile
pozdrav
Anonymous - Nedjelja 04.09.2005. 12:32
Subject: Sterilizacija - help
Imam jedno pitanjce, molbu ...
Udomili smo prije godinu dana jednu zensku macku, posto bas nismo pri lovi, jer nemam stalan posao, macku nismo uspjeli sterilizirati pa je jadna cijelo to vrijeme u kuci, a zao mi je strasno sto je nemogu pustiti van da se malo posunca kad je ljepo vrijeme. Sad sam opet udomila jos jedno mace i opet je zenkica i sad krece opet vrijeme kad cu i nju morati drzati cijelo vrijeme u kuci (bas sam je maloprije spasavala od napasnika dlakavog). Malo mi je 2x po 500,00 kn previse za izdvojiti za steriliziranje, najbitnije mi je da imaju za jesti (imam jos i psa, takodjer sam ga udomila) pa sam htjela pitati dali mozda zna netko za neko jeftinije rijesenje? jeftinijeg veterinara ili mozda postoji neka ustanova (nesto sam tako cula) koja daje mozda neke jeftinije usluge onima koji udomljuju zivotinjice? Uz to sve, i mene je decko udomio Very Happy , a ja mu jos u kucu druge sirotinjice dovodim, sta cu, nemogu se suzdrzati kad vidim napustenu, izgladnjelu zivotinjicu.
Zahvaljujem unaprijed.
KIMICA - Nedjelja 04.09.2005. 14:51
Subject:
Ja sam svoju mačku sterilizirala u veterinarskoj ambulanti u Gajnicama. Tamo je sterilizacija došla 300kn, sve je bilo u redu poslije operacije.
Ostavila sam ju ujutro i ostala je tamo do večeri sve dok se nije probudila.
Anonymous - Nedjelja 04.09.2005. 15:42
Subject:
Prošle godine sam mačku sterilizirala u Sisku za 380 kuna i u to je bilo uključeno sedmodnevno dolaženje na injekcije antibiotika te kontrolni pregled i vađenje konaca. Ovo je svakodnevno dolaženje na injekcije bilo malo naporno jer se ne naručuje termin unaprijed, pa je bilo i dosta čekanja, a maca još sva jadna i bubana. Nedavno sam čula da se u Zagrebu sterilizacija može dobiti i jeftinije, a životinjica ostaje par dana stacionirana, samo mi gospođa nije znala reći gdje točno, pa budući ću uskoro imati "slična posla", ako netko zna molila bih da mi da adresu.
Anonymous - Ponedjeljak 05.09.2005. 22:17
Subject:
300 kn je prihvatljivija cijena. Navodno da na veterinarskom fakultetu rade sterilizaciju jeftinije, ali nebi me nitko vise tamo natjerao. Skoro su mi macka raskasapili prije 2 godine. Navodno da Noina arka radi jeftinije ili tako nesto, za macke koje udomimo, mislim, s ulice, sto je moj slucaj, ali sam za telefoniranje malo lijena. Radje bi da mi tu netko da informaciju ako netko zna neku adresu.
GoGen - Nedjelja 18.09.2005. 12:43
Subject: Kastracija uspješna
Jučer ujutro smo Miceka (13 mj.) ostavili na kastraciji i došli za pola sata po njega.

Gledao je, ali je bio k'o vreća, sav opušten. Jedino je plazio jezik, odonda pa do popodne, kao da pije vodu, bez prestanka.
Za par sati je počeo dizati glavu, a prvi izlaz iz košarice je završio prevrtanjem. Do navečer je bio totalno preplašen i izgubljen, bez prestanka je pokušavao hodati što je u početku bilo uglavnom prevrtanje na sve strane, da bi kasnije izgledalo kao dobro pijanstvo.
Jednom smo ga probali pomaziti, ali se zaletio u fotelju pa smo ga pustili da prvo dođe k sebi. Ništa nije smio jesti.
Kasno navečer valjda više nije mogao hodati pa se vratio u košaricu i zaspao, ali je već išao pravocrtno. Cijeli dan se nije niti jednom oglasio.

Noćas oko 4 je (usput) dobio malo hrane za kastrate i na to navalio.
Ujutro se, na naše iznenađenje, od prve s poda lansirao na kuhinjski stol i zauzeo svoju staru žicarošku pozu, pa se kasnije uvalio u krilo - skoro sve uobičajeno. Oporavak napreduje. Jedino se još malo sporije diže dok leži.

Dakle, umiljati dio ponašanja mu je ostao, a ono što još nismo vidjeli je jurnjava po stanu, skrivanje i hrvanje.
Vire mu dva končića, a od nekakve rane nema ni traga.

Jutros uglavnom spava.
Evo, nije strašno, makar su nas dosta mučile moralne dileme u vezi sakaćenja životinje...
Anonymous - Srijeda 21.09.2005. 14:36
Subject: Besplatna sterilizacija ili uz malu naknadu
Imam prijateljicu koja je vjerojatno najveci ljubitelj macaka od svih ljudi koje sam upoznala. No tu i nastaje problem. Prije godinu-dvije netko joj je pred vratima ostavio dva macica, od kojih je jedna bila zenka. Naravno ta zenka joj se omacila nesto prije ljeta, te sad opet nedavno, tak da imaju oko 10 macaka i ne znaju kako s njima. Ne zeli ih nikome pokloniti jer se boji da im nitko nece pruziti ljubav koju im ona i njene sestre pruzaju. Zeljela bi ih sterilizirati, no u jako teskoj su financijskoj situaciji, tako da im ne ostane novca za sterilizaciju. Procitala sam na nekom postu da se moze uclaniti negdje, te da se za malo novca moze sterilizirati mace. Najstarija sestra trazi da se mace poklone jer vise ne moze izdrzati s toliko macaka.
No ni tu nije kraj problemima. Ona je inace iz sela pokraj Vinkovaca, tako da bi ih morala donosti kod mene i sterilizirati, ili pokloniti Noinoj Arci ili nekom drugom, ako ne postoji mogucnost da se to napravi u okolici Vinkovaca ili Osijeka.

Vec se jako brinem za prijateljicu, jer su joj te mace jedini smisao zivota zbog sveg onog kroz sto je prosla.

Bilo kakvi kontruktivni savjeti su pozeljni.

P.S. Bili su kod veterinara u VK i on im je preporucio da mace UTOPE!!!...stvarno ima idota u tome gradu...
Strippy - Srijeda 21.09.2005. 15:00
Subject:
Neka pokuša kontaktirati Helenu Fink (voditeljicu udruge Noina Arka), možda joj ona može pomoći oko sterilizacije. Ako bi se odlučila na poklanjanje mačića, bilo bi poželjnije da sama nađe udomitelje, jer su udruge ionako pretrpane napuštenim psima i mačkama.
A što se tiče veterinara...kreten! Ljut Neka sebe utopi, bilo bi bolje svijetu bez takvih "pametnjakovića" koji kvare ugled struci i ljudskom rodu općenito! Mad
Anonymous - Srijeda 21.09.2005. 18:40
Subject:
Ok. Reci cu joj za Helenu Fink. Upravo malo svrljam po njihovim stranicama.

Odvoram ju od toga da tamo odnese mace jer, kao prvo imaju preko 300 macaka vec, a kao drugo ipak to nekako mora dopeljati vamo.
Problem je sto nema ljudi zainteresiranih za udomljavanje, ili se ona nije dovoljno potrudila.
Anonymous - Četvrtak 06.10.2005. 13:12
Subject:
Moja Micka je jučer bila na sterilizaciji i čini mi se da to nije tako dobro podnijela kako smo mislili da hoće Tuzan Na zahvat je otišla u 9 ujutro, po nju smo išli oko 2 poslije podne s tim da je vet rekao neka joj ne damo da odmah skače i jede... Kad ono - Micka nije htjela van iz košare a o skakanju ili jelu da i ne govorimo Tuzan Tek je navečer popila koju kap vode i uspijela otići u pijesak a hranu nije ni pogledala, ni kekse ni vrećicu Sad Danas ujutro je bila u istom stanju, malo je prohodala po stanu a onda se zavukla pod krevet, jako samo se zabrinuli za nju Tuzan Na kraju sam je ipak namamila van uz pomoć šuškave vrećice, pojela je par keksića i poskočila na krevet ali izgleda da je rana jako boli jer je mjauknula pri skakanju Tuzan Sad se opet zavukla u košaru i neće van (inače je cijele dane skakalo naokolo i nije bila sklona povlačenju)... Kakva su vaša iskustva? Koliko je vašim macama trebalo da se oporave?
Anonymous - Petak 14.10.2005. 14:35
Subject:
Ja imam macu staru 5 god. i u 7 mjesecu smo je sterilizirali.
Izrazito je kućna maca, nikada nije bila vani.

Do sada je imala 3 legla ukupno 12 mačića. Bili su prekrasni, sve sam ih poklonila u dobre ruke.
Međutim sve češće i češće ju je hvatalo parenje i to bi trajalo po dva mjeseca pa prekid od 15 dana pa opet sve ponovno.
Bila je potpuno luda, valjala se na sredini kuće, hvatala moga muža za noge, po noći mu je dolazila u krevet i mijaukala kraj glave....
Ni mi a ni ona nismo bili dobro.
Za macu je to bilo mučenje. Nisam je mogla dotaknut a posebno moj muž odmah bi se namještala u onu poznatu pozu.

Raspitivala sam se kod veterinara i po internetu tražila informacije i zaključila da je to najbolje za nju.
Nije dobro da često ima mlade a današnje mace to žele svaka 3-4 mjeseca. To može dovesti do raznih bolesti spolnih organa, tumora i sl.
Isto tako teško je udomiti mačiće pa na kraju završe na cesti i poginu ili ih koji trovač ubije.

i za mužjake je to dobro posebno one koji mogu van iz kuće.
kada ga uhvati parenje otići će od kuće u potrazi za curom ali velika je vjerojatnost da vašeg mačka nećete više vidjeti.
Na vama je da odlučite, možda da maci ili mačku ostvarite želju pa mu bar jednom nađete curu/dečka a nakon toga sterilizacija/kastracija.
Mužjaci se kastriraju a ženke steriliziraju.

Možda svima za utjehu:
moja maca nakon toga čina je postala ogromna mazilica, kao mala beba se ponaša, stalno me traži...
To se dogodilo i mojim prijateljima koji imaju 2 mace i obe su sterilizirali, obe su postale puno puno više umiljatije i prave mazilice, kao bebe.

Možda će vam malo tužno biti vidjeti vašu macu nakon same operacije ali već sutra dan ona je kao nova. Very Happy Wink Smile
Anonymous - Petak 14.10.2005. 14:37
Subject:
vika piše:
Moja Micka je jučer bila na sterilizaciji i čini mi se da to nije tako dobro podnijela kako smo mislili da hoće Tuzan Na zahvat je otišla u 9 ujutro, po nju smo išli oko 2 poslije podne s tim da je vet rekao neka joj ne damo da odmah skače i jede... Kad ono - Micka nije htjela van iz košare a o skakanju ili jelu da i ne govorimo Tuzan Tek je navečer popila koju kap vode i uspijela otići u pijesak a hranu nije ni pogledala, ni kekse ni vrećicu Sad Danas ujutro je bila u istom stanju, malo je prohodala po stanu a onda se zavukla pod krevet, jako samo se zabrinuli za nju Tuzan Na kraju sam je ipak namamila van uz pomoć šuškave vrećice, pojela je par keksića i poskočila na krevet ali izgleda da je rana jako boli jer je mjauknula pri skakanju Tuzan Sad se opet zavukla u košaru i neće van (inače je cijele dane skakalo naokolo i nije bila sklona povlačenju)... Kakva su vaša iskustva? Koliko je vašim macama trebalo da se oporave?

ma bit će maca OK i više nego OK samo je potrebno možda 2-3 dana da se vrati u ono njeno stanje
Anonymous - Petak 28.10.2005. 19:33
Subject: hormonska kontracepcija za mačku
Pozdrav svima,
ja sam nova ovdje i imam problem:
naime, moja curica stara 2 godine je počela se jako čudno ponašati posljednjih 10-tak dana. Brinem se jako da li je ozbiljno bolesna ili su joj se hormoni zbrkali...
Radi se o udomljenoj vanjskoj mački koja spava u garaži, već odmalena. Macila se 4 puta i sada 2 mačića koja imaju 4 mjeseca su ostala u garaži, jer ih nisam uspjela nikom pokloniti. No, njihova mama (moja maca) je počela izbjegavati u širokom luku i mene i svoju djecu i svoj dom, dođe baš kad je jako gladna, nešto probrlja i pobjegne.
Inače, vodila sam je prije tri tjedna na sterilizaciju, no veterinatr je utvrdio da ju ne smije operirati jer joj je jetra povećana, a hemoglobin i bilirubin su visoki. Zato je dobila hormonsku inekciju da se ne tjera dok joj se jetra malo ne oporavi (bila je na terapiji sa Royal Canin hranom). I bilo je to sve ok, ali evo već 10 dana ona bježi, a danas i jučer uopće nije jela, nego pase travu i puše na svoju djecu.
Molim savjet, što bi to moglo biti? Tuzan
Ne mogu veterinara zvati da ju pregleda kada je nikada nema kod kuće.
Anonymous - Nedjelja 30.10.2005. 18:05
Subject:
Lida,takvo ponasanje te nemora zabrinjavati jer mali miceki nisu vise bebe,sa 4 mjeseca su dovoljno veliki da pocnu da se brinu sami za sebe.Ona kao njihova mama im je vjerojatno pokazala sto majka priroda od njih trazi i kako da se ponasaju.Takav isti slucaj sam i ja imala.Zalosno je samo vidjeti da jedan micek se nije htio odvojiti od svoje mame,stalno joj je bio za guzom i trebao ju je ,a ona ga je ignorirala cak mu nije dala ni da jedu iz iste posude,stalno je puhala na njega,a on plakao.Imala je jos dvije mace,ali te su se brzo osamostalile.Ovaj najmladji bi najradije jos sisao Very Happy kad bi mu ona dopustila.Ponekad je to zalosno vidjeti,ali mama im hoce najbolje da nebudu izgubljeni i da se sukobe za nevoljama.
Anonymous - Ponedjeljak 31.10.2005. 18:50
Subject:
Hvala puno na odgovoru. Znači to je sve planski takvo ponašanje, da se malci osamostale, a ne Curicina bolest ili nešto slično?! A sad kad malo bolje promislim, istina je da ona tjera svoju djecu i neda im jesti iz svoje zdjelice.
Uh sad mi je puno lakše. Veliki smjesak
Anonymous - Utorak 22.11.2005. 14:51
Subject:
Kod prvog posjeta veterinaru pitao sam treba li kastrirati mačka koji ima cca 7 mjesecina što je veterinar rekao da on preporučuje upravo zato jer macu držimo u njemu nesvojstvenim uvjetima te mu moramo olakšati kad već živi u stanu. Pregledao mu je testise i rekao da je zreo za kastraciju tj da je pravo vrijeme onda kada uđe u pubertet makar ni prije ni poslije neće biti nuspojava ako se napravi stručno i kvalitetno.
Pa tako mog Branka čeka kastracija za koji tjedan čim budem imao koji dan slobodno da ga tetošim nakon operacije...
Anonymous - Srijeda 23.11.2005. 12:51
Subject:
Dobar dan,

Evo moja maca je sterilizirana pred 8 dana i danas bi trebala vadit savove,kako joj "rana" izgleda nemam pojma jer je nemogu ulovit...kao da mi vise nevjeruje i pitanje je kako ce opet u kosaru za kod veterinara.
Prije kastracije je stalno mjaukala i zato sam ju odvela kod veterinara te smo je tamo odmah i sterilizirali jer je doc reko da mjauce na psihickoj bazi jer sam ja mislila da je nesto gadno boli kad se toliko dernja.
I sad i dalje mjauce zamnom i mislim da cu poludit ako ne prestane,zbog toga je u konobici zakljucana navecer i po danu ponekad jer mi neda mira,a njen malisa koji je bio na operaciji nedavno (nije bio na kastraciji nego se negdnje gadno razrezo po trbuhu ili ga je netko razrezo) je bio stalno u stanu i bio je dobrica.
Maca je imala ogromne ciste na jajniku pa doc predpostavlja da ima hormonalni poremecaj i da ce se to sterilizacijom rijesit,no jos se nije rijesilo,ali mozda je i prerano.
Eto toliko od mene,neznam dali je netko moza imao slican problem i dali se to i kako rijesilo?
Komondor - Petak 20.01.2006. 18:22
Subject:
Hoće li svaki muški mačak obavezno zapišavati stan ako ga se ne kastrira!? Ima li iznimaka?
fiona - Petak 20.01.2006. 19:21
Subject:
Mislim da ima iznimaka jer moj mačak nije zapišavao stan do svoje 4.-te godine kada smo donijeli drugog mačka. Imali smo tada i steriliziranu ženku i nije ništa obilježavao, tek kada se s novim počeo "boriti" za prostor pa smo ga morali srediti. Ako je tvoj mačak sam u kući možda i nema potrebu obilježavati teren kao je neprikosnoveni gazda u kući. Cool
spackarica - Petak 20.01.2006. 21:26
Subject:
evo, pruga je danas kastrirana.
baš mi ju je žao gledati sad kad anestezija popušta...
nikako ne zna kako da se namjesti mam feeling da ju dosta buba Tuzan.
i još k tome ima ludi poriv da se nekud popne, pa je već cca 2 puta pala Tuzan

jedva čekam da joj bude bolje. srce me boli kad ju vidim ovakvu.
Komondor - Subota 21.01.2006. 12:58
Subject:
fiona piše:
Mislim da ima iznimaka jer moj mačak nije zapišavao stan do svoje 4.-te godine kada smo donijeli drugog mačka. Imali smo tada i steriliziranu ženku i nije ništa obilježavao, tek kada se s novim počeo "boriti" za prostor pa smo ga morali srediti. Ako je tvoj mačak sam u kući možda i nema potrebu obilježavati teren kao je neprikosnoveni gazda u kući. Cool

Puno hvala na odgovoru! Neću onda sigurno kastrirati Siona zbog zapišavanja ako neće zapišavat. Ne mislim mu tako brzo donosit duge mace a u stanu je stalno sa pesekom jednim. Veseli pozdrav!
Charlie - Subota 21.01.2006. 21:46
Subject:
Komondor piše:
fiona piše:

Puno hvala na odgovoru! Neću onda sigurno kastrirati Siona zbog zapišavanja ako neće zapišavat. Ne mislim mu tako brzo donosit duge mace a u stanu je stalno sa pesekom jednim. Veseli pozdrav!

No kad jednom počne zapišavati i tek tada se kastrira kod većine se problem vuće još dugo, a od mirisa mačjeg urina (muškog) nema pomoći. Bolje za njega i vas ako do toga ikada dođe da se kastrira u ranijoj životnoj dobi. Bit će u vrijeme parenja nesretan, oslabit će, automastki je podložniji bolestima....
To što neki kasnije počnu zapišavati djelomično je zbog dolaska novih maca (i muških i ženskih) ali i ovisno o "pravoj" zrelosti mužjaka
Gothicgirl - Subota 21.01.2006. 22:51
Subject:
ja sam svog macka prije 2 mjeseca kastrirala- i istog dana je skakao, normalno jeo i piskio- hormoni su mu izasli iz tijela i skroz se promjenio-na bolje- vise ne mjauce, spava cijelu noc u komadu, jaaako je mazan- ako hocete slikala sam ga nekoliko sati poslje kastracije- staviti cu slike da vidite da to nije nista strasno- rana je bila otvorena- nekoliko dana poslje je pocela opet rati dlaka i tako... inace macak mi je tada imao 9 mjeseci i posebne pohvale idu vet. ordinaciji KASTOR I DAR koji su se savrseno brinuli za mog malog bebaca... inace cijena kod njih s injekcijama je 240 kuna. vjerujte mi necete pozaliti , ni vi ni vas ljubimac.... Smile
Anonymous - Ponedjeljak 23.01.2006. 23:30
Subject:
Ovo ljeto sam udomila malu macu koju sam našla u središtu grada prljavu i izgubljenu (još je imala plave oči). Bila je kod veterinara, dobili smo sve upute, očistili smo je od buhica i nametnika, i ostala je kod nas. Svi je jako volimo, pogotovo moj pas Miško Poljubac2 ! Luna sad ima oko 8 mjeseci i počela se tjerat. Ispuštala je te mirise i počela se namještat pa ju je Miško stalno njuškao! Vodili smo je veterinaru i prije tjedan dana je sterilizirana. Prvi dan je samo spavala i koji put se ustala na noge i opet legla. Drugi dan je jela i pila vode i polako šetala po kući. Bili smo na kontroli i sve je bilo o.k.! Kasnije je trčala po kući i igrala se kao prije Very Happy. Nije lizala niti dirala konce. Kad smo danas bili kod veterinara vadit konce, veterinarka se zabrinula i rekla da se jedan konac raširio i da su se sukrvica i neka vodica počeli skupljat na tom mjestu, pa joj je stiskala ranicu da joj to istiska. Dobila je antibiotike i neku mast kojom joj trebamo mazat stomačić. Ništa ju ne boli, ona bi i dalje skakutala po kući iako ne smije, i jako smo zabrinuti za nju Plakanje ! Da li je netko imao sličan problem i da li je to normalna pojava?
Anonymous - Utorak 24.01.2006. 0:11
Subject:
alenka piše:
Tee piše:

MOJ BOG pa gdje vi pronadzete ove veterinare? Stvarno trebaju proćitati nešto literature!

Pozdrav,
Alenka

Kastriranje je sasvim normalno kada mu pocmu hormoni da rade,zavisi od rase neprimjer siam vec od 6 mjeseca mogu se kastrirat-sterilizirat.

Ovaj veterinar je dobar veterinar i razuman.

Za Alenku pitanje?
Molim te objasni mi kako je normalno kastracija-sterilizacija sa 3 mjeseca (12 nedjelja)?

I da li znas poslije posljedice macke sto proizvede rano kastriranje?

Pisi na Hrvatskom znas ga Slovenski neznam neznam tvoje tekstove citat?
Anonymous - Utorak 24.01.2006. 11:27
Subject:
Prosle godine u 8 mjesecu prodala sam brata i sestru jednoj divnoj familiji koji imaju 2 djece.Kupili su za svako djete po jednu macu da nebi bilo ljubomore,kod mene je momentalno samo sestra i brat ostali.Bilo je pitanja ,naravno mace su bili u 16 nedjelji starosti ali jos bebe i nerazvijeni za kastriranje.Objasnjeno je kada stigne vrijeme i prvi siptomi za parenje treba sa mackom kod veterinara.Da ponovim oko 7-8 mjeseca dolazi do budjenja hormona znaci da se nista na brzinu ne desava,i kada primjetimo onda ga vodimo dr.Doslo je 8 mjeseca preko vikenda da sestra pokazala prve siptome tjeranja,logicno brat je htjeo parenje ali to su prvi pokusaji budjenja hormona Lol a logicno nije ni znao kako.Familija je nazvala tel.i sva uzbudjena obavjestila sta se desava Very Happy logicno smirila sam i objasnila da ih rastave u odvojenu sobu Lol do ponedjeljka i u ponedjeljak lijepo sa mackom kod veterinara.To je sasvim prirodno i normalno razvijanje mladi i mi trebamo da cekamo njihov razvitak

Sada druga stvar objasnicu ja posljedice preranog kastriranja-steriliziranja. Ljut Ljut
Naravno svi uzgaivaci snose jedan dio odgovornosti sta rade Tuzan

Prerano kastriranje i steriliziranje dolazi iz Amerike mogu, uzgaivaci da se smiju koliko hoce ali jedini je odgovor zbog cega KONKURENCIJA.

Znaci nema sa zivotinjom nikakve veze nego sa ljudskom savjesti. Sad

E sad da objasnim posljedice preranog KASTRIRANJA KOJE JE DALO

MED.TIERKLINIK
LMU MÜNCHEN Mislim da ovi ljudi ne zive u 15 stoljecu kao sto
veterinärstr.13 Alenka tvrdi da je sve moderno i normalno.
80539 München
tel.089-2180-2650

Prerano kastriranje dolazi momentalno iz Amerike od uzgaivaca da bi smanjili konkurenciju.Njima nije u cilju i na prvom mjestu ta zivotinja, i klinika ne radi takve hokus pokus nad zivotinjama,ako neko izrazi zelju oni su tada ljuti na takvo razmisljanje ljudi.

Posljedice
Zivotinja ostaje mentalno kao beba i nema razvijanje normalne macke.Znaci ona ostaje mentalno zaostala u daljnjem razvijanju.

Njihov zivot skracuje se i oni zive u prosjeku od 7 god.

Moje opcenito razmisljanje je svako neka proba sa uzgajanjem ,to je zahtjevan sport koliko sam puta htjela prestati ali kao droga Very Happy Very Happy Very Happy. Kada vam ti mali pocmu skakati po kuci i krasti carape Very Happy a pogotovo toaletni papir moram kriti jer ga razvukose po kuci Lol Lol.
Charlie - Utorak 24.01.2006. 12:52
Subject:
Pa ne primjeti se kod svih maca, pogotovo ne prvo tjeranje, a ja i danas imam ženku strau 4 godine kod koje moramo dobro gledati da li se tjera ili ne.
jednako tako je i slučaj mog miceka koji je svoju mamu napario sa nepunih 7 mjeseci.
Ja neću govoriti o ranom kastriranju, ako se ono odnosi nanmačiće stare 2-3 mjeseca mada nemam puno iskustava, ali sam čitao na stranim forumima, en samo američkim nego i europskim gdje se mišljenja razilaze, ali uglavnom je 50:50 u odnosima.
S druge strane, svima koji od mene uzmu macu savjetujem kastraciju svakako prije prvog tjeranja jer u 10 godina uzgoja ipak imam bolja iskustva sa macama kod kojih je tako napravljeno nego kod onih kod kojih se čekalo da prođe prvo tjeranje, ili kad mužjaci već spolno sazriju.
Anonymous - Utorak 24.01.2006. 17:13
Subject:
Kod siamaca je tjeranje da ponekad mislim da cu izludjeti,imam jednu siamku moju ljubimicu ona se tjera a djeca joj 16 nedjelja stara.

Bilo je slucajeva kada se tjera da macak sa cetiri i po mjeseca trci oko nje i sve uzima za igru u tom periodu jos su ne razvijeni tjelesno i mentalno.

Sa 7 mjeseci e to je vec druga stvar nebi smjela ostaviti zenku koja se pocme tjerati duze vrijeme same.Ako su zajedno i muzjak nije kastriran cim se primjeti necu sada za druge tvrditi ali kod siamaca se primjeti pocetak tjeranja.Siamac mlad treba mu isto par dana vremena u to vrijeme se vidi i vodimo ga veterinaru.Oni ne sazriju preko noci zive sa nama tada se i primjecuju promjene.

Ja imam jednu gdje sam njenu kcerku prija 3 dana prodala u 5 mjesecu zivota a mama joj se tjera vec 4 put.Kcerka je ostala kod mene duze jer je jako senzibilna i duze joj je trebalo da sazrije i krene u novi dom.

U mom klubu niko ne kastrira mlade sa 3 ili 4 mjeseca,a to je jedan veci klub.
Ekstra sam se raspitala u klinici München i bilo mi je neugodno doktori su bili jako ljuti jer su mislili da i ja to radim.
Objasnila sam da sam puno citala jer sam vidjela da dolazi iz Amerike i Skandidavske drzave prakticiraju puno.
Tada su mi objasnili koje posljedice dolaze i da je to cista konkurencija i dobit novca.
Znaci da svako treba da bude svjestan ako mu je stalo do njihovih ljubimaca koje posljedice mogu da nastanu.

Treba razgovarati sa strucnim osobama prija nego se nesto odlucimo,meni je najveca nagrada kada me kupac nazove ili posalje e-mail gdje sam prodala macu.
Jako mi je drago kada mi kazu: imao sam vise maci ali kao ovaj ne to je mix macka i psa Lol ili bacim loptu a on donese i svaki put mrmlja kao daje komentar Lol .
To su divne stvari sta kada bi dobila komentar zao mi je ali bio je miran i nekako potisten i uginuo sa 7-8 god Eek Ljut znaci negdje sam zakazala.

Zavisi ima nas svakakvih neko se posveti srcem i dusom a neko pise u knjigu koliko je zaradio i kako je malo investirao. Ljut

Moj savjet je prija nego uradite nesto sto niste sigurni potrazite pomoc strucnjaka u toj oblasti. Wink
Ron - Subota 18.03.2006. 10:26
Subject:
Pitanje: maca je stara 7 mjeseci i naručena je na sterilizaciju u utorak 21.03. Nisam primjetila do sada znakove tjeranja kod nje. Slučajno mi je prije par dana pobjegla van i vratila se uskoro u pratnji prekrasnog dečka. On je zaljubljeno hodao za njom, ali ona ga je odbijala i frktala na njega, puhala i siktala kad bi joj se pokušao približiti. Zanima me da li je moguće da je maca ostala skotna i ako je da li ju je svejedno moguće sterilizirati u tako ranoj fazi skotnosti i da li moram taj detalj napomenuti veterinaru prije zahvata? Mislim da najvjerojatnije nije skotna, ali s mačkama nikad neznaš...
Catwoman - Subota 15.04.2006. 14:14
Subject:
Мoj macak je 15 meseca star i ja sam ga kastrirala kada je imao 5 meseca razlog je bio jer on nije rasan macak ,a ako ga ne kastriram on bi hteo da se pari i mislim da bibilo nehumano da ga pustim napolje da se spari sa nekom ulicnom macom i ondak dogu nasvet macici koi nisu rasni a kod nas u Makedoniji nerasni macici se jako tesko prihvacaju........i druga stvar je bila problem obilježavanje prostora ako se to želi spriječiti, onda je dobro mačka kastrirati prije nego dostigne spolnu zrelost jer kasnije ni kastracije neće pomoći da ne obilježava prostor Exclamation .

Od kastarcije se oporavio odma!
Kad mu je prosla narkoza otiso je da krade hranu Big smjesak Big smjesak Big smjesak ,a za adva dana mu je sve skroz zaraslo ja nisam mogla da poverujem kako se tako brzo oporavio Razz
Anonymous - Ponedjeljak 05.06.2006. 15:53
Subject:
mici je dobila macice 28.03. pa me zanima kad je mogu odvesti na sterilizaciju ?
Aja - Ponedjeljak 19.06.2006. 8:38
Subject:
Imam macka (nije rasan ) starog dvije godine i zadnjih nekoliko dana ozbiljno razmisljam o njegovoj kastraciji. Naime ja nemam problema sa njegovim obiljezavanjem terena jer to ne obavlja po dvoristu, a kamoli po kuci, nego je od drugog mjeseca postao strasno velika skitnica, u vrijeme tjeranja macaka i po dva dana nije dolazio doma, strahovito je omrsavio, a da ne kazem da ima i psljedice borbe sa drugim macorima.

Zanima me s obzirm na njegove godine, da li bi kastracija pomogla da vise vremena provodi u kuci i na dvoristu ili bi navika skitanja i dalje ostala.

Inace nas Roko je izuzetno velika maza, ma pravi je maciji Angel i stvarno me strah da mu se u skitnji nesto ruzno ne dodgodi . Verry happy
pegi - Ponedjeljak 19.06.2006. 10:13
Subject: Sterilizacija/kastracija
Bas se o ovoj temi dosta diskutovalo. Iskustva su razlicita, sto znaci da pisana pravila ne vaze uvijek u zivotu kao na papiru. Desilo se da se neki ljubimci smire, razmisljanja su da bi ljubimca trebalo kastrirat prije no sto polovo sazri, ali ja uvijek imam u vidu da eto u porodici imamo 4 macke kastrirane po propisima (isto domace macke) sto bi se reklo na vrijme, oni isto idu vani i tuku se, biljeze teritorij, samo im ne smrdi. I oni dolaze izubijani od tuca i ja se time ne slazem, veliki sam protivnik da kucni ljubimac ima 100%-tnu slobodu da ide vani i dolazi kuci. To sto brinete da mu se sto ne dogodi vani sasvim je opravdano i vjerojatno, ali to su u pitanju navike i nemojte biti sigurni da cete ih kastracijom otkloniti. Potrudite se da ih promjenite, obezbedite prostor da boravi vani, ako ste u stanu na teresi (zagradite nekako) ili u kuci, ili moze vani ali pod vasim budnim okom. A kastracijom ipak mozete samo dobiti, ne mozete izgubiti nista sto vec imate Lol . Ako ne drugo bar nece biti izluden i nece slabiti kad dodze period parenja i to ide u prilog promjeni navika da odluta Shocked
Catwoman - Ponedjeljak 19.06.2006. 10:47
Subject:
Ja bi taj macak odnjela na tesiranje za FIV,FeLV i FIP jer macak izlazi nadvor i se bije vro je mouce da je zakacio neka od te bolesti koi su neizlecive.Macori se smiravaju posle kastracija i ne smrde
Aja - Ponedjeljak 19.06.2006. 23:16
Subject:
Catwoman piše:
Ja bi taj macak odnjela na tesiranje za FIV,FeLV i FIP jer macak izlazi nadvor i se bije vro je mouce da je zakacio neka od te bolesti koi su neizlecive.Macori se smiravaju posle kastracija i ne smrde

Stvarno se ne razumijem u macije bolesti te me zanima kakve su to na koje bi trebala testirati macka i koji su im uopce simptomi. On uopce ne izgleda bolesno niti se tako ponasa.
On je redovito ciscen od crijevnih parazita svaka tri mjeseca, a mozda i cesce, jedino sto je strahovito izbirljiv sa hranom tako da moram imati vise razlicite dehidrirane hrane (maciju hranu iz konzerve ne zeli niti ponjusiti) i stalno ih izmjenjivati jer gospodinu dosadi istovrsna hrana vec drugi dan ,ali ne moram niti spomenuti da se davi u kuhanoj piletini, junetini i salamama. Sto se tice apetita mislim da je ok, ali kako da se oporavi od uzbudljivog Ljubav2 skitalackog zivota kada ga cijeli dan nema doma pa tako niti redovito ne jede. Ne znam

A sto se tice mirisa on stvarno ne smrdi jedino sto mi dodje sav uckan pa ga moram cesljati iako ima kratku dlaku.

Ipak mislim da bi kastracija bilo od mene odgovorno rjesenje i spram macaka koje nemaju dom a on im je mozda napravio macice pa ni te male mrvice nemaju svoj topli dom. Ne znam
Anonymous - Utorak 20.06.2006. 14:38
Subject:
mici je prije dva i pol mjeseca dobila macice i od prije dva dana opet ima tjeranje
juce ju je jurilo po dvoristu 5 mackova, a ona se nije pojavila cijelu noc
dogovorila sam s veterinarom da je sutra odvedem na sterilizaciju
zanima me da li ce se nakon sterlizacije promijeniti njen odnos prema macicu kojeg smo zadrzali, tj da li ce biti agresivna prema njemu i sl ??
on je jos uvijek ponekad doji Confused
Catwoman - Utorak 20.06.2006. 15:20
Subject:
Aja piše:

Stvarno se ne razumijem u macije bolesti te me zanima kakve su to na koje bi trebala testirati macka i koji su im uopce simptomi. On uopce ne izgleda bolesno niti se tako ponasa.

link http://www.mica-maca.com/zdravlje.htm tu pie za dravlje mace,a imptome me da e ne pojave godinama
pegi - Utorak 20.06.2006. 18:22
Izvini sto cu ti reci, jako si se neodgovorno ponijela prema Mici. Sad vec i ne znas, mozda je vec netko oplodio. A toliko smo pricali o svim tim pitanjima. Ne znam ako se je to dogodilo dali je smijes sad sterilizirati. Pisala sam o tom da od Pegi zelimo jos jedno leglo kad odselimo u inostranstvu ali zato je dobila tablete, i to ne onu cijelu dozu 8 dana po 1/2 tablete, vec samo 3 dana po 1/2 tablete i nagon je prestao a to sam tako ucinila da je ipak ne trujem jer skepticna sam u odnosu na te stvari, sve sto nije lijek, za mene je otrov. Izvini jos jednom sto sam ovako ostra, ali to je zato sto znam u kakvoj si situaciji bila i koliko ti bilo zao i tesko mace kad si trazila dom, ali ne znam sto ti je ciniti, pitaj veterinara i reci mu da se tjera i da ti je bila van kontrole i sve je moguce. A sto se tice njenog odnosa prema macisu ne brini, ionako oni nisu cijeli zivot mame svojim macicima kao nase nama.
Pozdrav, zao mi ako se sto desilo.
Catwoman - Utorak 20.06.2006. 18:37
Subject:
lejla piše:

zanima me da li ce se nakon sterlizacije promijeniti njen odnos prema macicu kojeg smo zadrzali, tj da li ce biti agresivna prema njemu i sl ??
on je jos uvijek ponekad doji Confused

nema sansi da bude agresivna ili nesto sicno,moze da bide samo mirnija i neznija Wink
Anonymous - Utorak 20.06.2006. 22:18
Subject:
Citiraj:
Izvini sto cu ti reci, jako si se neodgovorno ponijela prema Mici. Sad vec i ne znas, mozda je vec netko oplodio. A toliko smo pricali o svim tim pitanjima. Ne znam ako se je to dogodilo dali je smijes sad sterilizirati. Pisala sam o tom da od Pegi zelimo jos jedno leglo kad odselimo u inostranstvu ali zato je dobila tablete, i to ne onu cijelu dozu 8 dana po 1/2 tablete, vec samo 3 dana po 1/2 tablete i nagon je prestao a to sam tako ucinila da je ipak ne trujem jer skepticna sam u odnosu na te stvari, sve sto nije lijek, za mene je otrov. Izvini jos jednom sto sam ovako ostra, ali to je zato sto znam u kakvoj si situaciji bila i koliko ti bilo zao i tesko mace kad si trazila dom, ali ne znam sto ti je ciniti, pitaj veterinara i reci mu da se tjera i da ti je bila van kontrole i sve je moguce.

da pegi, mozda sam se neodgovorno ponijela, ali nisam je mogla sterilizirati ranije jer su macici bili s njom i jos su dojili, a mislim da je ipak potrebno da im omogucim minimalno dva mjeseca majcino mlijeko
veterinar mi je rekao da je dovedem kad macici prestanu dojiti ( kada im bude oko 2-3 mjeseca ) i ja sam se toga pridrzavala
medjutim, otisla sam u nedjelju na poslovni put i vratila se u ponedjeljak navece i tata me je docekao sa "lijepim" vijestim - mici nije bila cijelu noc u kuci i ima tjeranje
naravno da sam odmah danas nazvala veterinara i zakazala joj sterilizaciju za sutra, mada je i veterinaru cudno da vec ima tjeranje
a sto se tice kontraceptiva za macu......hmmmmmm.....pegi, ne zaboravi gdje ja zivim, ovdje u bosni jedva da imaju sve sto je potrebno za ljude a kamo li za zivotinje !
pegi - Srijeda 21.06.2006. 2:48
E, isto se i meni desilo sa Pegi i Leonardom. Ovo leglo sto smo sad imali bilo je neplansko, ukradeno parenje. Pegi je imala bebe i pocela se tjerati, a ja posto je jos dojila bebe plasila sam se dati joj tablete i popreciti tjeranje jer veterinar je bio u inostranstvu i cuvali smo ih danju i nocu, i zamisli, bilo je rano ujutro, ja sam bila dezurna i pogledala sam sat bio je 5,15, kad me probudio Pegin onaj zadovoljni mjauk pogledah na sat bio je 5,25, i eto rezultata, 4 bebe. A kad je veterinar dosao rekao mi da bez razlike sto mace primaju jos majcino mlijeko mogu joj dati tablete, ne skode im. Tako i sada se ona dva puta tjerala, a prvi puta bebe su imale samo mjesec i malo nesto, i opisala sam kako sam postupila. A jesi li ti pitala veterinara, sto ako je ona skotna vec? Ti to ne znas. Da mozda ne postoji rizik po njezinu zdravlju. Pitaj za svaki slucaj, nemoj se kasnije zlu ne trebalo i za to sekirat. I obezbedi prostor ako trebaju biti vani, zagradi, nemoj ih pustati da slobodno nestanu, da ne bi bila tuzna kasnije. Danas smo vakcinisali Pegi. Ona maca sto je bila na parenje, najverovatnije rok tjeranja je prolazio pa je opet u nas evo. Veterinar mi savjetovao, da vise ne uzimam mace nazim muzjacima, eto radi sigurnosti da mi parenje bude pod kontrolom, nikad se ne zna rekao mi skim se ta maca parila, kakvo je stanje i njeno i onih skim je bila u kontakt i smucilo mi se, zar ih od svega mozemo zastiti, ali eto mislim da je u ovaj slucaj imao pravo. Lea parimo s Pegi, a Nikiti nadam se uskoro donecemo njegovu, samo njegovu macu. Moraju i tvoji ukucani shvatiti da mace ne smiju pustati van, jer tuga koja slijedi je velika, osjetila si to kad je Svrca nestao, kako sam se ja potresla, a tek kako je bilo tebi. To mozemo sprijeciti. Epa, ovo sto kazes o kontraceptima, pa ja mislim da smo na forum za pomoci si jedni drugima, u to spada i ovoj, pa ako se nema drugog nacina da porucis tako sto, onda ti mozemo poslat, ak se smije, ali mislim da moze. Sretno
Anonymous - Srijeda 21.06.2006. 17:00
Subject:
hvala pegi od srca Very Happy
ni danas je ne mogu voditi vetu jer je na putu pa je obecao da ce naci vremena sutra oko 18 sati
porazgovarat cu o svemu s njim sutra kad se vidimo, jer je preko telefona prosto nemoguce zato sto je ovih dana u guzvi
mici se od juce smirila, stalno je uz macice i cijelu noc je bila u kuci Smile
sinoc su dolazila dva macora i zavijala pred vratima ali ona nije izasla
nadam se da nije oplodjena Confused
pegi - Srijeda 21.06.2006. 17:45
lejla piše:
sinoc su dolazila dva macora i zavijala pred vratima ali ona nije izasla

Lol Kako sam se slatko nasmijala, dosta se samo brinemo. I ja se nadam da se Mici odma nije dala Confused , ako se ne tjera vise moratces sacekati 15-20 dana da bi vidjela jeli skotna inace nema drugog nacina, tako ja mislim, a sto misli veterinar, valjda bolje od nas zna, mozda pa i nije bitno jel oplodzena il ne cim se sterilise, mozda samim tim ako se maternjica vadi, onda sve ide napolje Shocked ? recice vec on, a mene bas interesuje da obavestis kako je sve proslo, znanja nikad dosta.
Anonymous - Četvrtak 29.06.2006. 20:05
Subject:
veterinar je otisao na godisnji pa je nije htio sterilizirati i ostaviti meni na brigu poslije operacije te je rekao to uraditi kad se vrati s godisnjeg
rekao je da su male sanse da je oplodjena jer joj jos nije vrijeme ali i da nije problem ako jeste i da ce on to sve srediti kad se vrati
Catwoman - Četvrtak 29.06.2006. 20:49
Subject:
Ova sterilizacija je postala istoriska,stvarno nema smisla Ljut Ljut
pa sta je ne odvedes kod nei drugi vet da to sredi nije to komplicirana operacijia Rolleyes
pegi - Četvrtak 29.06.2006. 22:48
Subject: Sterilizacija/kastarcija
Laici smo mi za te stvari. Mislim da ako je Mici vec skotna, sigurno da Lejli nije lako da je odnese drugom veterinaru, obzirom da u ovaj ima povjerenja. Uostalom i sam je njoj rekao da je ne zeli kastrirat i odlaskom na godisnji ostavi Lejli macu ne znajuci i pri tako bezazlenom zahvatu mozda se pojave problemi? I ja bi ga sacekala, pa valjda nece biti otsutan mesec dana.
Catwoman - Četvrtak 29.06.2006. 22:57
Subject:
pegi kastracija/sterilizacija nije operacija mozga,to je jedna rutinska procedura Wink Svi znamo kako je tesko udomiti mace koi nisu rasne,a ako je mici opet skotna ondak svaka cast to je jedna velika neodgovornost,a i kakav je taj veterinar koi odgogava jedna obicna sterilizacija..ja bi se podzamislila dali da je odnesem kod njega jer ocito je da vet nije siguran u sebe...to je moje misljenje koje ne mora da bude tacno Wink
pegi - Četvrtak 29.06.2006. 23:06
Kako se stvari dogadzaju pa doze mu da se covek uplasi i obicnog ciscenja kamenca. Ali u svakom slucaju u pravu si da je to rutinska procedura, ali tacno je i da smo mi ljudi malo i skepticni. Eto, koliko primera radi, Leonardu nesto se okce zatvorilo i veterinar nam rekao da odnesemo a ako nije u njegovu domenu, preporucit ce nas ocnom specijalisti. Presretni smo bili sto nije bilo takve potrebe. Naucili smo da nase ljubimce samo on "dira" i niko drugi, kao da je on bog pa sve zna, drugi ne znaju, ali eto, mi njemu vjerujemo, mada da budem iskrena i njega provjeravam i ako mi sto ne stima kazem.
Htjela sam te pitat, napomenula si da macama dajes vode ne sa cesme, vec mislim bese mineralna negazirana. Dam mi malo pojasni nesto o tome, to me zanima jer i meni nije bas po volji ova voda sto im dam.
Catwoman - Četvrtak 29.06.2006. 23:25
Subject:
Ja mojim macama dajem mineralna negazirana voda jer ne sadrzi hlor+ima sve minerale koi su potrebne kako nama tako i macama.Veterinari su mi rekli da minerlana negazirana voda sprecava talozenje pesak i kamenca u bubreima.Takoge treba da se izbegava i solena hrana i ne treba da im se daje macama cesto riba(ber ne ona koja je solena)Zapusavanje mokracnih kanala nije samo kod kastririrane /sterilizirane vec je i kod mace koi to nisu.To mi je rekao vet koi imamo iz Londona i jos dvoje koje su iz Makedonija.
Znas u pravo si svi mi mislimo da nas veterinar je najbolji i ne damo da ih neko drug vet dira ali nismo u pravo Big smjesak
Kako i da je uvek proverim nekoliko misljenja pre da se uradi neka intervencija...mada kastracija je jako jednostvna a ja mislim da vet koi lejla ima izbegava da to uradi,tako kad bi ja bila na njeno mesto ja bi definitivno odnela maca na steriliacija kod neki drugi vet Wink
ako hoces nacuti neke linkove ili da cu ti mail adresa iz veta koi imamo u London tako da on ce ti sve detalno objasnit Wink
pegi - Petak 30.06.2006. 0:45
Hvala na odgovoru, u vise navrata sam razmatrala to pitanje ali da ne zastranimo sa teme idemo u novi topic
Ana 157 - Petak 30.06.2006. 8:35
Citiraj:
u pravu si da je to rutinska procedura

Ja mislim da ne postoji nesto sto se zove rutinska operacija - jer kod svake operacije, pa i one najbezazlenije postoji odredjeni rizik.

Lejla, da sam veterinar - rekla bih ti isto sto ti je rekao i tvoj vet. Zato sto covek nikad ne zna sta moze da ga zadesi. Prvo, oporavak kod sterilizacije zenki traje malo duze nego kod muzjaka, a za to vreme ne mozes da znas sta moze da se dogodi. Na primer - inficira se rana (sto je vrlo moguce, jer ce se maca lizati - 100%). Ili, popucaju konci (desilo se mojoj drugarici), a nemas kome da je odneses...
Tako da, ako imas poverenja u tvog veta, bolje sacekaj malo, neka se vrati. Ipak je najbolje da je prati covek koji je i operisao Smile
Nadam se da ce biti dobro. Moram da priznam, strasno se bojim te intervencije - vec godinu dana pokusavam da odvedem Silju. I ne da mi se Tuzan
Anonymous - Subota 01.07.2006. 22:24
Subject:
u nasem gradu postoji samo jedan privatni veterinar a to je ovaj kod kojeg vodim mici i jako je dobar
puno ljudi koje poznajem vodi svoje ljubimce kod njega jer je jako pazljiv i ljubazan, a vec par puta sam ponovila i da obozava mace i za njih uvijek ima poseban tretman Very Happy
ja mu vjerujem jer je vec puno pomogao mici i mislim da ne odugovlaci i da zna sta radi
mici se smirila, bila je kriticna samo ona dva dana a sad je opet ona stara zivahna maca i po cijeli dan se ganja s gizmom Smile
veterinar kaze da joj jos nije vrijeme tjeranja jer zna termin kad se omacila i kaze da ne bi trebala biti skotna
on nakon sterilizacije/kastracije uvijek ostavi macu da prespava kod njejga i nadgleda kako traje oporavak
meni je to totalno ok
Catwoman - Subota 01.07.2006. 22:36
Subject:
kako i da je Rolleyes
drzim fige operacija da proge ok Angel , a znam da hoce Smile
kako je moj favorit lejla sta on radi Ljubav2 Ljubav2 Ljubav2 Ljubav2
pegi - Nedjelja 02.07.2006. 0:52
lejla piše:
meni je to totalno ok

I meni. A sto se tice da vam nije za vjerovati da je skotna, nemoj se previse oslanjati na to. Nase macice imaju tek 2,5 meseci, a Pegi se vec dva puta tjerala. Ali ne daj se brinuti, sto i da ima on ce sve to srediti i jako dobra stvar sto macu cuva k sebi posle zahvata, tako i strucnaci preporucuju, ali svi to ne sprovode u praksi.
Anonymous - Ponedjeljak 03.07.2006. 15:19
Subject:
Citiraj:
kako je moj favorit lejla sta on radi

nisam stigla ni napisati svrcinu tuznu pricu......
16. o6. smo se preselili u nasu novu kucu decko, gizmo, svrco i ja
na nesrecu, vec sljedeci dan sam otisla na poslovni put i decko je ostao sam s macama.......i ne prodje ni pola dana a on mi salje poruku da se svrco pokakio u banji i da on to nece trpiti i da imam dovoljno vremena dok sam na putu da skontam sta cu
mozete misliti kako sam se osjecala, to je bio direktan ujed za srce
kad sam se sutradan vratila kuci zatekla sam smrknutog decka......bas lijep pocetak naseg zajednickog zivota!
pretpostavljate, citav dan nismo pricali a svrco je morao van iz kuce!!!
otvoreno sam porazgovarala s komsijom koji je zelio svrcu i rekla mu da ce ga dobiti pod uslovom da bude u kuci
i gle cuda, pristao je
ja sam im za pocetak dala hranu i njegove igracke,a oni su ga zaista pazili
svako jutro je mici vec oko 8 dolazila prvo meni ispred vrata i dozivala gizmu, a zatim su njih dvoje isli po svrcu i igrali se u travi do rucka, onda spavali, pa se opet igrali i tako sve do veceri kada su konacno isli u kucu na spavanje
a onda je prije par dana svrco nestao
svi sumnjamo da ga je neko ukrao
izgubio se nije jer su djeca pregledala cijeli kvart i nisu ga nasli......
to isto se desilo i micinom prvom mladuncetu, takodje tigrastom koje je nestalo na isti nacin u otprilike istoj dobi
zao mi je..... Sad
Catwoman - Ponedjeljak 03.07.2006. 16:49
Subject:
Da se moj decko tako isponasa sprema moim macama leteo bi iz kuce glavom bez obzira jada Ljut Bicevanje n svrco Tuzan Tuzan
totalno neodgovorno iz vase strane...to je zivo bice a ne neka stvar...
pitaj decka sutra ako vam se dete pokaki u kucu dali ce i njega izbacit kao partal Ljut ...strasno sam se razocarla..i drzim fige da je kutar svrco dobro..
pegi - Ponedjeljak 03.07.2006. 17:51
Plakanje Siroti Svrco, sram vas bilo. I tebe, sto si to dozvolila. Ako hoce nek me iskljuce sa foruma zbog ovo sto sam rekla, sa ovakvim ljudima necu da se druzim.
Catwoman - Ponedjeljak 03.07.2006. 17:55
pegi piše:
Plakanje Siroti Svrco, sram vas bilo. I tebe, sto si to dozvolila. Ako hoce nek me iskljuce sa foruma zbog ovo sto sam rekla, sa ovakvim ljudima necu da se druzim.

bravo pegi Poljubac2
ti si jedna prekrasna zena koja voli mace najvise na svetu,i nema zasto da te iskluce jer si kazala kako je i sta mislis...ja se pridruzujem na ovo sto si rekla...ne postoi nikakvo opravdanje za to sto su uradili Ljut
pegi - Ponedjeljak 03.07.2006. 18:00
Plakanje Plakanje Plakanje za Svrcu
LjiljanaB - Ponedjeljak 03.07.2006. 18:28
Subject:
Lejla

Probaj ga potražiti tamo gdje ste prije stanovali, mace se nekad znaju vratiti na prijašnje mjesto stanovanja.
Anonymous - Ponedjeljak 03.07.2006. 20:27
Subject:
niko nikome ne moze reci da li je neodgovoran ili ne jer ne zna pod kojim se okolnostima sta desava
ok pegi, imas pravo na to
ja znam da mojim macama nikad nista nije falilo i za svrcu sam se brinula iako je bio kod komsije - kod mene je jeo i isao u wc , a kod njih je samo spavao
od pocetka nismo znali kome da ga poklonimo ( ruzno je tako reci ) i sa svima sam u kuci imala problema zbog njega
ako ste imalo pratili poznato vam je da je kakio i kod tate u kuci gdje je stigao, a normalno je i da je decko tako reagovao jer smo mi tu kucu napravili, ulozili i trud i novac za to, zrtvovali 4 godine more i sve moguce luksuze a onda dodje maca i pokaki ti se !!!
pokusali smo zadrzati svrcu i rekli smo da ce ostati tu za probno nekoliko dana da vidimo kako cemo se i mi sami snaci i nije uspjelo
komsija je zelio macu jos od kada se mici omacila ali mu ga nisam zeljela dati jer su rekli da ce ga drzati u supi
kad sam ih ubjedila da ga drze u kuci tada su ga i dobili, a u protivnom bi po svaku cijenu ostao kod mene
pa znate i sami sta sam sve u stanju uraditi za mace i nije ok da tako bez razmisljanja optuzujete
svrcu je neko uzeo jer je bio prekrasan i sigurno se nije mogao nigdje izgubiti jer bismo ga nasli
Ljiljana tata zivi u kuci do moje i a komsija je odmah do nas tako da su svi blizu, nije mogao daleko odlutati
uostalom, na ovaj forum sam se prijavila iz razloga da s vama podijelim i tugu i radost, da razmjenimo iskustva i naucim nesto novo sto mozda i nisam znala a sto bi pomoglo mojim macama da vode sto zdraviji zivot
mislim da niko ne moze biti tuzniji od mene u ovom trenutku Sad !
Catwoman - Ponedjeljak 03.07.2006. 20:40
Subject:
lejla piše:

ako ste imalo pratili poznato vam je da je kakio i kod tate u kuci gdje je stigao, a normalno je i da je decko tako reagovao jer smo mi tu kucu napravili, ulozili i trud i novac za to, zrtvovali 4 godine more i sve moguce luksuze a onda dodje maca i pokaki ti se !!!
!

Ma stvarno strasno Eek
Catwoman - Ponedjeljak 03.07.2006. 20:47
Subject:
Cuj lejla svako ima pravo da da svoje mislenje Ljut
ja sam rekla sta bi ja uradila da mi se moj Sasa tako isponasa Ljut znaci to bi ja uradila bez obzir sto mi zivimo zajedno-naravno to sam ja i to bi ja uradila,umesto pokorno da sagnem glavu.Kakvi je to cuvanje ako on po celi dan je kod tebe..ko mu daje ljubav tamo..ako svrljo zna da ide u wc zasto ste ga dai...ne draga nije ga niko ukrao..u to budi sigurna...suosecam sa tobom jos vise sa jadni svrco Plakanje
ne komentiram vise jer ne zelim da se svagam
pozdrav
LjiljanaB - Utorak 04.07.2006. 0:10
Subject:
lejla piše:
niko nikome ne moze reci da li je neodgovoran ili ne jer ne zna pod kojim se okolnostima sta desava
Sad !

Potpuno si u pravu, ti znaš najbolje šta se dešava i zašto.

Ostali, nemojte me molim vas krivo shvatiti, šta bi ili nebi netko napravio zna tek kada se nađe u određenoj situaciji, ne prije.

Svima puno pozdrava.
Anonymous - Petak 07.07.2006. 12:00
Subject:
lagano bi taj tvoj dečko letio van da sam na tvom mjestu koji gad
Catwoman - Petak 07.07.2006. 12:56
Subject:
mihovil piše:
lagano bi taj tvoj dečko letio van da sam na tvom mjestu koji gad

slazem se sa tobom Klanjam se
Anonymous - Nedjelja 01.10.2006. 12:37
Subject:
lejla piše:
u nasem gradu postoji samo jedan privatni veterinar a to je ovaj kod kojeg vodim mici i jako je dobar
puno ljudi koje poznajem vodi svoje ljubimce kod njega jer je jako pazljiv i ljubazan, a vec par puta sam ponovila i da obozava mace i za njih uvijek ima poseban tretman Very Happy
ja mu vjerujem jer je vec puno pomogao mici i mislim da ne odugovlaci i da zna sta radi
mici se smirila, bila je kriticna samo ona dva dana a sad je opet ona stara zivahna maca i po cijeli dan se ganja s gizmom Smile
veterinar kaze da joj jos nije vrijeme tjeranja jer zna termin kad se omacila i kaze da ne bi trebala biti skotna
on nakon sterilizacije/kastracije uvijek ostavi macu da prespava kod njejga i nadgleda kako traje oporavak
meni je to totalno ok

Đuro - Srijeda 20.06.2007. 16:04
Subject: Maca ne miruje nakon sterilizacije
Znam da se o ovome vec par puta pisalo, al svejedno bih ja par stvari pitala...
Dakle, Bura je danas ujutro sterilizirana. Došla je doma za sat i pol, i teturala je jedno 2 sata nakon toga. Veterinarka je rekla da moram paziti da miruje i da nesmije piti vode i jesti, a ona se vec baca okolo za igrackama i skace na prozor kao da joj nije bilo nista. Probala sam je zatvoriti u transporter tak da bar malo miruje, no onda je jos vise pocela skakati i pokusavati izac van, pa sam je pustila da se ne napinje. I još jedna stvar, kada je trebala piskiti, nije htjela otici na pijesak nego je svoje obavila u transporteru, zasto? (mozda me tak pokusava zaspotati jer sam ju vodila vetu Confused) I sad, jel okej da je ona tako aktivna, vjerojatno bi da ju boli bila mirna, no strah me da joj ne popucaju savovi
LjiljanaB - Četvrtak 21.06.2007. 10:05
Subject:
Ja nemam iskustva sa sterilizacijom mačaka (ili nekim drugim operativnim zahvatom). Probaj pitati Dejana.
Đuro - Četvrtak 21.06.2007. 11:01
Subject:
Čini mi se da joj neće smetati to što se kreće, jedino me brine to što više uopće neće ići na pijesak Confused Sad sve obavlja okolo naokolo po sobi... Neznam što se s njom dogodilo, ali mi je dosta šetanja po sobi s domestosom u ruci
animal - Četvrtak 21.06.2007. 11:19
Subject:
Ja isto nemam iskustva sa sterilizacijom mačaka, ali moja mala seterica je operirala nedavno bruh pa je isto tako bila nemirna, igrala se, htjela jesti i piti isti tren čim smo ju donijeli doma... Vjerojatno su dobile nešto slabiju anesteziju Confused ali sve je prošlo dobro, tako da vjerujem da nemaš razloga za brigu Smile

Nadam se da ćete uspijeti riješiti problem sa neobavljanjem u pijesak Rolleyes
Ana 157 - Četvrtak 21.06.2007. 11:48
Subject:
Ja mislim da ce sve biti ok.
Samo joj proveravaj savove, jer se mogu zagnojiti i ne daj joj da lize ranu. A ako izlazi napolje, mozda je bolje da je malo sprecis u tome, samo dok rana ne zaraste
t_i_n_a - Četvrtak 24.01.2008. 8:49
Subject: STERILIZIRANJE MACA - POMOĆ
Imam 6 miceka, 2 su odrasla i 4 mala stara 6 mjeseci. Mamu micu sam sterilizirala i sad moram ove male curice sterilizirat a njih je 3. Pošto sterilizacija nije baš jeftina i ja nisam baš pri novcima molila bi ako netko zna gdje bi mogla to najjeftinije obavit
Wink Wink
LjiljanaB - Četvrtak 24.01.2008. 20:43
Subject:
Jesi se probala dogovoriti sa vetom da ti da neki popust, ipak si već jednu macu sterilizirala a dovest ćeš još tri na sterilizaciju.
sanel-md - Subota 26.04.2008. 17:15
Subject: izvinite
izvinite mozeli mi neko objasniti sta znaci to kastracija kod macke
jer dobivam mačora za nekih mjesec dana dok sam stane na noge i pocne da jede hvala
Dejan - Nedjelja 27.04.2008. 10:28
Subject: Re: izvinite
sanel-md piše:
izvinite mozeli mi neko objasniti sta znaci to kastracija kod macke
jer dobivam mačora za nekih mjesec dana dok sam stane na noge i pocne da jede hvala

Google.... Rolleyes

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kastracija
may - Utorak 06.05.2008. 23:17
Subject:
ovako,ja imam pet macaka 3 zenske i 2 muska,negdje su mi rekli da nije dobro kastrirati...ili stavec...ali ako za macku kosta oko 200 kuna to ce biti veliki racun,ako se pitate zakaj imam toliko maca to je zato jer ih nemam
kome dat.
Vlatka_max - Utorak 15.07.2008. 10:00
Subject:
Ja imam mačka starog 1 god. Počeo je sve obilježavati i parit se. Problem je kod toga što svaki put kada izađe van dobije batina, izgrerbano lice, natučena noga itd. A sad mu je iznad oka i sav je unakažen.Tuzan Ja bi ga kastrirala radi sigurnosti jer nebi htjela da ga nađem negdje mrtvog ko prošlog Tuzan i još kaj je najbolje on je relativno malen.Živim blizu zaprešića pa me zanima dali zna netko koliko košta i jesu da li veterinari dobro naprave svoj posao pošto smo imačli problema sa pesekom....

Unaprijed hvala Very Happy
Šišmiš - Utorak 13.01.2009. 22:38
Subject: Sterilizacijaaa
Bok,svima, imam jedno pitanje za vas iskusnije od mene..Imam mačku, ženku, ima 8 i pol mjeseci i mače je iz prvog legla. da odmah napomenem, da je ta mačka nekad nemoguća!! Jako ju volim, ali kad dođe u neke određene dane ( a mislim da to nije tjeranje) jer to su svaki drugi dan da jednostavno poludi, a to uključuje :stvarno neugodno ponašanje, skakanje, divljanje, užasno grebanje i griženje (meni su ruke vječito pune ogrebotina) , skoro namjerno smetanje usred noći (živim s dečkom, i usred noći dok spavamo, ona se zaleti i grebe dečka po stopalima,i to budu duboke rane), ali samo njega, mene toliko i ne. Ali,kada joj dođe da počne grebati iz sve snage, nikako ju ne mogu umiriti, držim ju čvrsto i vičem "NE!!!" i počne režati, izmotavati se, siktati da je to strašno. I, onda ju kaznim tako da ju zatvorim u drugu prostoriju jer mi nekad bude neugodno i zbog prijatelja koji dođu pa ih napada dok ne počne plakati i derati se te ju na kraju pustim. Zbog toga ju planiram sterilizirati samo zbog toga što sam čula da im se "malo hormoni smire" jer inače ne znam što da s njom radim. Ne zanemarujemo ju, uvijek je u centru pažnje, vječito ju mazim i pazim, ali ništa ne pomaže kad ju uhvate te "žute minute". Što joj je da je ponekad tako agresivna, divlja? Ako netko itko zna, dajte mi ponudite neko rješenje, molim vas! Confused Eek
Simba2008 - Petak 30.01.2009. 10:42
Subject:
Naša Minni ide večeras na sterilizaciju...
njeno ponašanje je postalo AJMEEEEEEEEE

grebe, grize, skače, mjauče konstantno, frkče onim svojim nosićem...ma strašno nešto....
bili smo kod veterinara i kaže teta...sterilizacija....
prvo joj je tjeranje i ako je sad ovakva...šta će biti kasnije....

odvagnuli smo za i protiv i odlučili smo ju sterilizirati
to je za nju i njeno zdravlje...

mačka nemamo, nemamo baš uvjete za leglo, htjeli smo ali na žalost mačka nismo uspjeli naći....

kad se Minni dobro oporavi onda ćemo joj naći prijateljicu za druženje doma...

javim kako je prošlo....
LjiljanaB - Petak 30.01.2009. 18:02
Subject:
Simba, ispravna odluka i ne brini bit će sve u redu Smile
black1888 - Subota 02.05.2009. 23:05
Subject:
imam jedno pitanje. naime imam muškog mačka, i odlučio sam se za kastraciju. stari je zvao nekog veta kojeg poznaje. e sad taj vet kaže da se operacija možd obavit doma, da muški mačak netreba anesteziju i da muški mačak netreba postit 12 sati prije operacije o.O

čitao sam po internetu i govori se općenito za mačke, nigdje nepiše za mužjake da se smje/nesmje. hitno je molim vas za mišljenje
Dejan - Nedjelja 03.05.2009. 18:38
Subject:
Da li si ti siguran da si dobro razumio što je vet rekao?
Pogotovo ovaj dio vezan uz anesteziju?
black1888 - Ponedjeljak 04.05.2009. 9:42
Subject:
nisam ja razgovarao sa vet, nego stari. pitao sam ga zašto vet nije rekao da mačak nesmje jest 12 sati prije, kaže da je vet rekao da je kod mužjaka ta operacija jednostavna i da nema potrebe za anestezijom. čak je vet rekao da će doć do nas doma da to obavit. neznam, sve mi djeluje sumnjivo tako da sam došao pitati vas iskusne. btw hvala na odg Smile
LjiljanaB - Ponedjeljak 04.05.2009. 19:16
Subject:
Kastracija je jednostavan zahvat ali je ipak operativni zahvat koji se obavlja pod anestezijom u veterinarskoj kirurškoj ambulanti.
Nazovi tog veta pa ga pitaj ponovo, možda je neki nesporazum.
black1888 - Utorak 05.05.2009. 0:49
Subject:
hvala na odg Smile. ugl trebao mi je netko tko će povrdit/pobit ono što sam ja prvotno mislio. sutra bi ga trebao nazvat stari pa ću još vidjet. u svakom slučaju puno hvala Big smjesak
dada ... - Srijeda 27.05.2009. 20:57
Subject: Kastriran macak i ishrana
Pozdrav svima..
Zanima me dali sve macke kada su kastrirane, imaju problema s kristalima u bubrezima i koji su prvi simptomi te bolesti,jer sam prije 2 mjeseca kastrirala macka i nakon toga mi je frendica rekla da joj je veterinarka rekla da u 80 % slucajeva se ta bolest javi pa me strah da se to ne desi mome macku..
pa ako netko zna nesto vise o tome bila bih zahvalna na pomoci..
Question Confused
pesekica - Utorak 11.08.2009. 17:03
Subject:
sterilizirani mačci imaju problema sa bubrezima ...zato svoga hrani royal caninom za sterilizirane mačke da bi se izbjegli veliki problemi
Dejan - Srijeda 12.08.2009. 14:25
Subject:
pesekica piše:
sterilizirani mačci imaju problema sa bubrezima ...zato svoga hrani royal caninom za sterilizirane mačke da bi se izbjegli veliki problemi

Molio bih te ne daješ površne i netočne savjete!

Sterilizirane mačke nemaju ništa više niti manje problema sa bubrezima nego mačke koje nisu sterilizirane/kastrirane.
ivanuska - Četvrtak 17.09.2009. 23:00
Subject:
Htjela bih pitati jel postoi nesto sto se maci (zenskoj) moze dati, nesto kao kontracepcija, za da maca ne ide na kastraciju a ipak ne ostane trudna???

Pozzzzzzz i hvala Smile
Dejan - Petak 18.09.2009. 6:20
Subject:
ivanuska piše:
Htjela bih pitati jel postoi nesto sto se maci (zenskoj) moze dati, nesto kao kontracepcija, za da maca ne ide na kastraciju a ipak ne ostane trudna???

Pozzzzzzz i hvala Smile

Postoje tzv. tablete odnosno injekcije protiv tjeranja, ali to nije neko trajno rješenje. Niti je preporučljivo mačku stalno držati pod takvim preparatima.
Ako ne želiš da mačka ima mačiće, onda je sterilizacija najbolje što možeš učiniti za nju. Cool
sanjap - Četvrtak 31.12.2009. 16:06
Subject:
ivanuska piše:

Pozzzzzzz i hvala Smile

Veterinarska ambulanta u naselju Jelkovec -Sopnica ima promotivnu cijenu sterilizacija i kastracija.,mačka 280,00 kn,kuja 480,00 kn., mačak 180,00 kn.,pas 280,00 kn.,Kontakt tel. 2009-700.Ambulanta je odlično uređena i opremljena.Akcija počinje 15.01 i traje sve do 28.02.2009.Pozzzzzzzz
sanjap - Petak 01.01.2010. 22:33
Subject:
Takvo nešto u pravilo postoji,no međutim to ti nikako nebi preporučila,mogučnost stvaranja cističnih tvorbi, piometri i sl.,zato je svakako preporuka sterilizacija
rocklady - Subota 28.08.2010. 13:24
Subject: Kastracija macica
Bok! Jucer sam nabavila prekrasnog malog macica, muzjaka. ima 2 mjeseca i par dana pa posto ne zelim da kad naraste da luta okolo, voljela bih ga kastrirati. To bi bilo najbolje za nas a i za njega. Pa ne zanima sa koliko ga je mjeseci najpozeljnije kastrirati??? I ako mi tko moze preporuciti dobrog veterinara u Splitu, naime ja svog labrdora vodim u dr. Vanda u ambulantu raunig i zadovoljna sam. Smile [/u]
kety01 - Subota 28.08.2010. 14:27
Subject: Re: Kastracija macica
rocklady piše:
Bok! Jucer sam nabavila prekrasnog malog macica, muzjaka. ima 2 mjeseca i par dana pa posto ne zelim da kad naraste da luta okolo, voljela bih ga kastrirati. To bi bilo najbolje za nas a i za njega. Pa ne zanima sa koliko ga je mjeseci najpozeljnije kastrirati??? I ako mi tko moze preporuciti dobrog veterinara u Splitu, naime ja svog labrdora vodim u dr. Vanda u ambulantu raunig i zadovoljna sam. Smile [/u]

mislim da je macic premali za kastraciju,mi smo našeg bili tek kad je imao 6 mjeseci, i pije toga nije imao nikakav nagon da bjezi.
nane_cool - Subota 28.08.2010. 15:35
Subject:
Ja sam tako htjela kastrirati moju macku , zvala sam veterinara i ovako mi je rekao , da bi bilo najbolje da se kastrira sa 6mj, proces je kratak i jednostavan i maca isti dan ide doma , par dana bude imala konce i moras paziti da ih ne potrga kad se bude cistila , i maca ce morati mirovati .
onda je odvedes ponovo veterinaru i on izvadi konce i sve super , a i pametna ti je ideja da je kastriras da ne bjezi moji mačci su znali i po 2 tjedna nestati i onda se vratiti jadni i gladni , puno srece Smile
rocklady - Subota 28.08.2010. 18:14
Subject:
oke...nisam ni mislila prije ga kastrirati. a kolika je cijena toga? otprilike? Razz Razz
nane_cool - Nedjelja 29.08.2010. 8:39
Subject:
u BiH je to 80KM , a to ti je negdje oko prilike 320 kn... Very Happy ... sretno sa macom , kak' se zove Question
kety01 - Nedjelja 29.08.2010. 10:38
Subject:
200-350 kuna,ne sjecam se koliko je nas doslo Wink
rocklady - Nedjelja 29.08.2010. 11:07
Subject:
Zove se Figo. E hvala puno, sada ce ici na prvo cijepljenje pa cu se posavjetovat sa veterinarom. Smile
nane_cool - Nedjelja 29.08.2010. 13:01
Subject:
maca ima divno ime i drago mi je da sam pomogla Very Happy
Rea 13 - Utorak 28.12.2010. 11:16
Subject: Re: Sve o kastraciji/sterilizaciji
Blue piše:
Da li je vasa macka sterilizirana/kastrirana i zasto ste to napravili?

Ja imam dva mlada macka i uskoro ce doci vrijeme da nesto odlucim po tom pitanju pa me zanimaju vasa iskustva i misljenja o toj temi.

ja imam mačka starog 4 mjeseca mješanca maine coon i domaće mačke.Ne plniram ga kstrirati ja sam priotv toga. Ljut
nane_cool - Nedjelja 30.01.2011. 8:51
Subject:
Aha ! Znaci ti zelis macice koje neces imati kome dati ... Tucu tvog macka sa tudim , povreda ?
Jesi ti svjesna da je to najmanje 12 gladnih usta godisnje koji ce na kraju uginuti ?
Jer ja smatram da je vlasnik muskog macka odgovoran kastrirati svog macka jer time smanjuje beoj macaka bez doma koje gladne hodaju ulicama !!!

molim da mi brzo odgovorite koliko prije sterilizacije macka ne smije jesti ... meni je veterinar rekao 24 sata . ali se meni to cini predugo !
goya - Ponedjeljak 31.01.2011. 10:22
Subject:
nane_cool piše:

molim da mi brzo odgovorite koliko prije sterilizacije macka ne smije jesti ... meni je veterinar rekao 24 sata . ali se meni to cini predugo !

Minimum je 12 sati, no zbog rizika od mogućeg povraćanja, preporuka je da se mačka prije zahvata sterilizacije ne hrani 24 sata.
nane_cool - Utorak 01.02.2011. 20:13
Subject:
Molim za veliku pomoc . procitala sam na par mjesta u ovoj temi da su se macke vec nakon 1 sat poslije operacije oporavile . a mojoj je ovo tocno dan nakon operacije i jos nije dosla sasvim sebi . jela je ali nece da pije i rez je nenormalno boli . ne moze leci radi bolova ... maca nema zadnju desnu nogu . molim za veliku pomoc Plakanje
goya - Utorak 01.02.2011. 21:44
Subject:
nane_cool piše:
Molim za veliku pomoc . procitala sam na par mjesta u ovoj temi da su se macke vec nakon 1 sat poslije operacije oporavile . a mojoj je ovo tocno dan nakon operacije i jos nije dosla sasvim sebi . jela je ali nece da pije i rez je nenormalno boli . ne moze leci radi bolova ... maca nema zadnju desnu nogu . molim za veliku pomoc Plakanje

To je sve u granicama normale..postoperativni oporavak zna trajati i po nekoliko dana (ipak ukoliko ste u strahu i panici konzultirajte veterinara što prije) .
Mački je važno osigurati mirno mjesto na kojem će boraviti, a jedino na što bi trebali pripaziti je praćenje stanja i izgleda same rane, kao i nedozvoliti joj da ju liže jer tako samo otežava proces zacjeljivanja.
Bilo bi vrlo korisno ukoliko bi u tom periodu jela medicinsku konzerviranu hranu (npr Hill's) koja bi ubrzala oporavak (konzultirajte se sa veterinarom).
Vodu će vrlo vjerojatno početi uzimati već tijekom sutrašnjeg dana, ukoliko se to ne dogodi opet konzultirajte veterinara.

P.S Zašto se ne konzultiraš sa ismarvetom, on ti puno može pomoći svojim mišljenjem i savjetom.
nane_cool - Srijeda 02.02.2011. 19:45
Subject:
Hvala puno puno puno na odgovoru . Maca je sada normalna . jede, pije i ne boli je toliko rana . ali ona ju lize . nama je veterinar rekao da je to sasvim normalno (lizanje rane) . Njoj je veterinar zasio ranu prema unutra . ja se bas ne razumijem u to ali ima topljive konce koji se apsolutno ne vide na povrsini . a da lizanjem odrzava higijenu rane .
goya - Srijeda 02.02.2011. 22:28
Subject:
nane_cool piše:
Hvala puno puno puno na odgovoru .

Molim..sve ok Smile .

Maca je sada normalna . jede, pije i ne boli je toliko rana .

Big smjesak to su super vijesti.. meni se čini da će oporaviti vrlo brzo Smile

ali ona ju lize . nama je veterinar rekao da je to sasvim normalno (lizanje rane) . Njoj je veterinar zasio ranu prema unutra . ja se bas ne razumijem u to ali ima topljive konce koji se apsolutno ne vide na povrsini . a da lizanjem odrzava higijenu rane .

Ukoliko ti je veterinar rekao da mačka može lizati ranu ok Smile ..zato uvijek i savjetujem svima konzultacije sa veterinarom , posebno ukoliko je riječ o nečemu zaista ozbiljnom (poput neke bolesti ili kao u tvom primjeru kirurškom zahvatu na mački)
I sam osobno veterinaru postavljam na tisuće pitanja kada sam sa svojim psom na pregledu kod njega (ali ga po potrebi i telefonski kontaktiram)

nane_cool - Četvrtak 03.02.2011. 19:07
Subject:
Pa veterinari su tu da pomognu Very Happy
Rea 13 - Nedjelja 06.02.2011. 11:25
Subject:
Ja imam mačka starog 6 mjeseci i živi vani s 3 nekastrirane ženske.Dali je dobro da mu dopustim da se pari????
Rea 13 - Utorak 09.08.2011. 21:13
Subject: mačka u kući
napokon će mo nabaviti kućnu mačku,ženku perzijska bez rodovnice,ja je neih željela kastrirari a moji roditelji žele.da je kastriram ili na ali jako želim mačiće?
kermit - Utorak 09.08.2011. 21:29
Subject:
ako se ne mislis stvarno baviti uzgojem, kastriraj. Bolje i za vas i za nju.
Rea 13 - Srijeda 10.08.2011. 12:39
Subject:
Razmišljali smo da ima 1 leglo pa da je kastriramo.
Zasu Je Moja Furka - Subota 17.03.2012. 22:14
Subject:
Moj mačor ima cca 2 godine. Nije steriliziran, ni kastriran. Ne zapišava stan. Najviše vremena provodi sam u stanu jer sam vecinu dana svakog dana na poslu. E sad, od malena je malo agresivniji, ali ovo u zadnjih mjesec dana je nepodnošljivo. rasplačem se ko tenkre svaki dan. Neki dan se zaleti na mene ujutro i ugrizao me svom snagom za bedro, i dan danas mi stoje masnice oko svakog ugriza kao da me netko šakama izubijao. I maloprije me napao. Ništa ne pomaže. Ni lijepo. Ni ljuto. Ni ignore. Ni pažljivo. Šuljam se po svom stanu u nadi da je on dobre volje. Ima sve. I igram se s njim. Kad je dobre volje. Mazim ga kad sam dođe u krilo i pazim koliko bi se mazio (a pritom pazim i da mi ne vreba drugu ruku). Postajem lagano gimnastičarka. Ali pucaju mi živci. Da li je rješenje kastracija? Ako je. Idem u ponedjeljak. Prevolim ga, ali ovo nije život.
goya - Nedjelja 18.03.2012. 10:33
Subject:
Prema svemu sudeći razlog leži upravo u toj činjenici koju ste naveli da mačak previše vremena provodi sam...jednostavno mu je iz te usmaljenosti previše dosadno , a taj "nakupljen" višak fizičke energije najbrže ili najčešće prazni agresivnim ponašanjem prema Vama.
Bilo bi dobro da se zbog rješavanja ovog problema pokušate raspitati i dobiti savjete uživo kod daleko iskusnijih vlasnika mačaka ili uzgajivača.
Naravno, ukoliko postoji mogućnost svakako bi bilo poželjno da se Vašem mačku konkretno posveti osoba koja ima praktičnog iskustva ili se profesionalno bave nekom vrstom treninga, odgojem ili školovanjem mačaka ?
Što se tiče kastracije, vrlo vjerojatno je prekasno za to kao neki oblik preventive ili korekcije ponašanja?
Ne tvrdim da ne postoji šansa da se u nekoj manjoj mjeri pozitivno manifestira na njegovo ponašanje, ali opet laički govoreći čini mi se da to nikako ne može u potpunosti i trajno rješiti problem o kojem govorite jer je Vaš mačak već potpuno odrasla jedinka koja je od već "malih" nogu pokazivala svoj naglašeni karakterni temperament, a i s vremenom odrastanja dodatno stvorila i neke uobičajene navike.
Ukoliko razmišljate o kastraciju moj Vam je savjet da se svakako raspitate za mišljenja kod više veterinara kako bi dobili što bolju sliku ( i donijeli mjerodavnu odluku) u kojom to mjeri zaista može biti od konkretne pomoći Vašem mačku.
Sretno Smile
Zasu Je Moja Furka - Nedjelja 18.03.2012. 12:12
Subject:
OK, tak sam i mislila :/ Mislim, nije on cijelo vrijeme zvijer. I da, zaista je bolji kad sam vise vremena u stanu, ali tu zaista nista ne mogu. A u ZG postoje "treneri" mačaka? (šaptači mačkama, khm)...? Inace je naj mačor na svijetu, moja the ljubav Srce
nista, obici cemo veterinare i jos se raspitati prije ikakve konkretne akcije. Evo, upravo uziva na prozoru nakon sto smo se igrali špagom za dobro jutro Wink
goya - Utorak 20.03.2012. 7:46
Subject:
Smile naravno, da je naj mačor i Srce ..
Dobro ste odlučili Smile što ćete se raspitati kod više veterinara prije konkretne akcije...budite i dalje tako strpljivi i pažljivi Very Happy .
Svako dobro Vama i Vašem mačku Big smjesak
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris