Svijet ljubimaca

Ptičji veterinarski kutak - curka-oteceno oko

dsc64am2 - Četvrtak 22.09.2011. 16:16
Subject: curka-oteceno oko
imam curke 5 starih 4 meseca i 2 stare 6meseci, zive zajedno sa patkama, morkama i kokoskama, jutros primetim na jednoj da je desno oko i tkivo oko oka vidno oteceno, odvojim je isperem taj deo, stavim kapi za oci, par sati kasnije primetim jos jednu curku sa apsolutno istim simptomima, a siguran sam da je par sati ranije sve bilo ok, radi se o mladjim curkama starosti oko 4 meseca koje su se odavno prebobale, curke su domace bele, (nisu tovne) posto sam student veterine, pocnem da sumnjam da je u pitanju neka bakterijska infekcija, jer sam siguran da nije povreda, svi znamo kako izgleda povreda, mora postojati neki trag udarca, uboda ili cega vec, odneo sam te dve curke kod veterinara, (privatna ambilanta ali na jako dobrom glasu) posle price sa doktorkom, slozili smo se da damo samo antibiotik sirokog spektra i vitamine i da se nadamo poboljsanju, sada mi je ostalo samo da cekam i nadam se boljem.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 12:57
Subject:
Curke su vesele ali je otok i dalje prisutan, mislim da cemo danas ponovo posetiti veterinara.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 14:03
Subject:
vratili smo se od veterinara, opet su dobili antibiotik intra muskularno, doktorka se nada da ce se otok povuci i da ce gnoj izaci napolje. nadamo se najboljem. . . za sada izgledaju bolje nego juce, veseli su, jedu, ali imaju otok. . .
dragan_nis - Petak 23.09.2011. 14:23
Subject:
Trci u apoteku za ljude, i trazi DEKSAMETAZON kapi. Po jedna kap u oko, na svaka 5 sata. Imao sam ja taj problem sa kokinkinama.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 14:29
Subject:
znam za deksametazon, to sma im odmah dao, jos pre nego sto su prvi put isle u ambulantu, dajem ga i dalje, nece da skod a mozda i koristi. malo pre su dobili antibiotik (inekciju), ali nije htela doktorka da mi kaze koji, i dobijaju vitamine i oxitetraciklin u vodi. jednoj je vidno bolje, mislim da je iscureo gnoj, a druga i dalje ima poprilican otok, nadam se da ce se smanjiti u toku dana ili noci, bar je tako bilo sa prvom, bitno mi je da su vesele i da jedu a sad otok ce se valjda povuci, ja sumnjam (kao student veterine) na bakterijsku infekciju. doktorka koja ih leci misli da je povreda a jedan drugi doktor misli da je bobanje pa su osetljivije nego inace, a od svega toga ispada da je moja teorija najbliza, kako god pod antibioticima su dato im je sve sto je moguce sad samo da se nadamo brzom oporavku.
dragan_nis - Petak 23.09.2011. 14:43
Subject:
Ja mislim da je infekcija. Smile Ako su ti stare, moguca je pojava starackog slepila (skrame). Da li su obuhvacena oba ili samo jedno oko ?
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 14:44
Subject:
nisu stare, neznam tacno ali oko 4 meseca imaju. i ja mislim da je infekcija, samo me raduje sto su vesele/veselije nego pre davanja lekova i sto lepo jedu i piju vodu, jednoj se povlaci a drugoj jos stoji poprilican otok.
dragan_nis - Petak 23.09.2011. 14:48
Subject:
Ne brini nista povucice se, moje je drzao nedelju dana, pa se povukao.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 14:49
Subject:
po jedno oko je obuhvaceno, nisam das optimista da ce oko po ozdravljenju biti funkcionalno ali dobro sta da se radi, bitno je da prodje, i sto je jos interesantnije kod obe curke je u pitanju desno oko
dragan_nis - Petak 23.09.2011. 14:54
Subject:
Bice da je infekcija. Ako mozes stavi slike da vidim kakvo je.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 14:57
Subject:
pokusacu da ih slikam malo kasnije.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 15:08
Subject:
evo i slika
sa manjim otokom

sa vecim otokom

dragan_nis - Petak 23.09.2011. 15:14
Subject:
Tako je bilo sa kokinkinama, i proslo je za nedelju, dve. Smile
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 15:22
Subject:
nadam se da ce i moje curke ozdraviti. . .
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 18:22
Subject:
poceo je da curi gnoj kroz nos iz sinusa, nadam se da ce se polako povuci.
Dado - Petak 23.09.2011. 20:00
Subject:
To je zarazni sinusitis... to natečeno su sinusi.
dragan_nis - Petak 23.09.2011. 20:09
Subject:
Da pojasnimo, sinusitis je upala sluznice oko sinusa, moze biti posledica prehlade ili neke alergije. Najgore je sto akutni sinusitis moze da traje i vise od 3 nedelje.
dsc64am2 - Petak 23.09.2011. 21:17
Subject:
to vidim da se skuplja gnoj u sinusima, i polako pocinje da curi na nos.samo se nadam da ce tako i iscureti, da ne napravi neki jos veci problem nego sada, malo pre sam opet bio kod curaka, cini mi se da je malo manji otok nego danas. nadam se najboljem. uz preporuku veterinarke i ostala zivina dobija preventivno u hrani oxitetraciklin. nadam se najboljem, hvala na savetima i podrsci.
dsc64am2 - Subota 24.09.2011. 16:35
Subject:
otok se polako povlaci a gnoj curi kroz nos. mislim da ce uskoro sve biti uredu.
dsc64am2 - Ponedjeljak 21.11.2011. 20:16
Subject:
ponovo se javio isti problem sa curkom, ovog puta najmanjom ali sada starom vec 6 meseci, otok je mnogo manji i vec na pritisak curi kroz nosne otvore, nadam se da ce sve biti ok. . .
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris