Svijet ljubimaca

Uzgoj i razmnožavanje papiga, kanarinaca i egzota - UZGOJ KANARINACA

Anonymous - Subota 28.08.2004. 17:19
Subject: Kanarinci
Zanima me vaše mišljenje o slijedećem: Da li mislite da kanarinac zaista mora biti u što manjoj gajbi da bi bolje pjevao? (ovo preporučaju skoro svi uzgajivači kanarinaca - kažu velika gajba troši puno energije na kretanje pa ne pjeva dobro). Osobno ne mislim tako Ne ne jer sam sama imala kanarinca kojeg sam držala u velikoj gajbi i taj je Zvizdanje kao lud po cijele dane. Dok se nisam priviknula doista su me nakon 2 min zaboljele uši Joooj .
cevap - Subota 28.08.2004. 17:24
Subject:
Bolje pjevaju u manjem kavezu!

Postoje vrste kanarinaca pjesme, koji se uzgajaju u jako malim kavezima, po meni to bash i nije toliko humano, ali je dokazano da ako zelite dobrog pjevacha, to je najbolje rjeshenje!
Anonymous - Subota 28.08.2004. 18:02
Subject:
za kaveze neznam ali znam da moras paztiti na prehranu....naime u razgovoru s jednim uzgajivačem sam saznao da ako ptica ima previše hrane i ako je k tome ''pohlepna'' Big smjesak nece pjevati.....mislim, ako se ugoji,zdeblja i sl postane lijena i ne pjeva bash naj.....
cevap - Nedjelja 29.08.2004. 14:02
Subject:
isti je problem kod svih zivotinja a ne samo kod kanarinaca, mada to sa pjesmom bash i ne stima, bez obzira koliko kanarinac bio debeo, kad je vrijeme parenja, stavi mu zenku u drugom kavezu, da je vidi, pa cesh vidjet kako pjeva Very Happy
kells - Nedjelja 19.09.2004. 22:14
Subject: Re: Kanarinci
Mislim da je to sve skupa bez veze. Moje su ptice jednako pjevale i u maloj i u velikoj krletki .
Možda je to jedino važno za mlade ptice dok uče pjevati da ne troše
energiju za kretanje. Mislim da je zapravo nebitna veličina gajbe
cevap - Ponedjeljak 20.09.2004. 7:15
Subject:
Grijeshis i to jako! Pronadji informacije o kanarincima pjesme pod imenom HARTZER, i obrati paznju koliko su veliki kavezi u kojima se chuvaju. U velikim kavezima su samo u doba parenja i mitarenja!
kells - Utorak 21.09.2004. 0:34
Subject:
cevap piše:
Grijeshis i to jako! Pronadji informacije o kanarincima pjesme pod imenom HARTZER, i obrati paznju koliko su veliki kavezi u kojima se chuvaju. U velikim kavezima su samo u doba parenja i mitarenja!

Štima to sa hartzerima, ukoliko imaš na umu natjecateljski tip pjesme.
Te ptice kod takvih uzgajača imaju perioda kad su i u većim prostorima,nisu isključivo cijeli život vezani za kaveze propisane veličine.
Kad uzmeš u obzir kanarinca "ljubimca" koji je jadan cijeli život zatočen
u takvoj maloj nastambici zbog pjesme. Razliku u kvaliteti pjesme i ovako prosječni vlasnik ptice neće ni primjetiti za razliku od utreniranoga uha uzgajača kanarinaca pjesme. Pouzdano znam da će kvalitetan pjevač
i kada ga se stavi u puno veću gajbu pjevati jednako dobro, a kao ljubimac će svakako biti puno sretniji i zadovoljniji a s tim naravno i njegov vlasnik. To je naravno moje viđenje cijele priče.
Pozdrav
cevap - Utorak 21.09.2004. 12:43
Subject:
Moze biti, porazgovaraj malo sa uzgajivachima kanarinaca pjesme, znachi sa ljudima koji se bave tom problematikom!
Anonymous - Utorak 26.10.2004. 18:28
Subject:
E JA SAM DANAS SVOG kanarinca premjestio u manju gajbu i sad jos dok je toplo iznosim ga van i sad mi vi recite dal je pogrjesno stalno selit iz prostorije il to nema veze.
i jos nesto dal ko iz OKOLICE VIROVITICE IL ZAGREBA IMA ZA PRODATZENKU KANARINCA NE SE JAVI HITNO!
cevap - Četvrtak 28.10.2004. 20:27
Subject:
Ne smije biti na propuhu, a inache su kanarinci izdrzljivi!
Tomi - Nedjelja 31.10.2004. 19:37
Subject:
Moj je djed imao kanarince i kada bi ih pario sa češljugarima mješanci
bi pjevali bolje od oba dvije vrste! Very Happy iako bi bili malo ružniji no ipak sve
mora imati svoju cjenu zar ne? Smile
cevap - Ponedjeljak 01.11.2004. 3:00
Subject:
Opshte je poznato da su bastardi izmedju stiglica i kanarinca najbolji pjevachi medju pticama, jer imaju pjesmu obe vrste. I nisu uopshte ruzhni, meni su jako lijepi! U 90 % sluchajeva takve ptice imaju crvenu masku na glavi, poput cheshljugara (stiglica) a ostalo zavisi u mnogome od boje kanarinca sa kojim se pari. Njeljepshi bastardi su izmedju muzjaka stiglica i crvene zenke kanarinca, kao i bijele zenke! Teza je solucija parenja muzjaka kanarinca na zenku stiglica, jer u vecini sluchajeva zenka stiglica napushta gnijezdo, jaja ili mlade, jer je plashljiva, jedini dobri rezultati se postizu sa pitomim zenkama stiglica, koje su odrasle zajedno sa kanarincima, inache jako teshko!
Tomi - Ponedjeljak 01.11.2004. 18:55
Subject:
Citiraj:
I nisu uopshte ruzhni, meni su jako lijepi!

Iz mog osobnog iskustva sa mojim djedom,koji je pario češljugare i
kanarince,znam da po svojoj ljepoti ih ne mogu nadmašiti dobivene ptice,
ili kako se opće zovu,"bastardi"no naravno svatko ima pravo na svoj
osobni stav.
Anonymous - Utorak 30.11.2004. 21:35
Subject: UZGOJ KANARINACA
da priupitam nesto?
prije nekoliko dana bio sam na izlozbi u zg i kupio sam zenku kanarinca (e nije da se hvalim al stvarno je prekrasna.
jos cu malo pricekat i onda cu pred kraj 12 mj. probat prvi put parit pa cemo vidjet inace sad sam kanarince nju i muzijaka premjestio u prostoriju gdje sunca ima u izobilju i tem ne pada definitivno ispod 18 s.c
cevap - Utorak 30.11.2004. 23:20
Subject:
Kolika ce temperatura biti u 12tom mjesecu?
Kakva ce svjetlost tada biti i koliko dugo ce je dnevno imati?
Da li ih sada drzish u istome kavezu ili odvojeno?
Anonymous - Srijeda 01.12.2004. 8:09
Subject:
DA POJASNIM:
soba u kojoj su sad grijana je putem radijatora.
ima velike prozore u koji cijeli dan ulaze zrake sunca.stalno je toplo i po danu i po noci jer mi grijemo cijele dane!

drzim ih odvojeno muzijaka u malom kavezu a nju u malo vecem. sad cemo vijet za nekih 2-3 tjedna kad ih budem spojio.

a bas bi mi bilo drago da nesto bude jer sad mislim da sam im dao sve uvjete zar ne?
cevap - Srijeda 01.12.2004. 13:19
Subject:
Rano je josh uvijek za parenje! Ja to radim tek u martu mjesecu. U januaru pocnem sa svjetlom, prvo 8 sati dnevno pa onda postepeno povecavam. Kada sastavljam parove, onda mora svjetla biti minimum 14 sati dnevno. Ako ptice sada stavish da se pare i nishta od toga ne bude, teshko je da ce biti u topformi za drugo parenje u martu. Nemoj unistiti ptice svojim nestrpljenjem. Zasto ti je bash toliko stalo da izvuchem mlade? Polako! Ne smijesh biti nestrpljiv kada je odgoj u pitanju. Govorim ti iz vlastitog iskustva!
Anonymous - Srijeda 01.12.2004. 20:23
Subject:
pa nije da mi se zuri neg sam na jednoj stranici o kanarincima procitao da je to pocetno vrijeme za parenje i ak im se moze pruzit uvjeti da nema nist lose da se sa krene s uzgojem.

neznam mozd nisam upravu ja sam tako procitao pa sam vas zato i pitao da to provjerim?
cevap - Srijeda 01.12.2004. 20:49
Subject:
Mishljenja i iskustva su razlichita! Postoje ljudi koji pare kanarince tokom cijele godine, ali takve ptice mozes baciti nakon 1,5 godinu uzgoja jer nisu nizashta, isforsirane, rashcupane, drugom rijechju nikakve.

Ljudi koji uzgajaju kanarince za izlozbe pare ptice iskljucivo od januara do maja mjeseca, tako da imaju dobre i razvijene ptice do drzavne izlozbe koje su uvijek u oktobru ili novembru mjesecu, i eventualno sa tim pticama ako pobijede, da idu na internacionalnu, koje su plasirane od novembra do januara (ukljucujuci i januar)! Treba reci da kanarinci najljepshe izgledaju u toku prve i eventualno druge godine zivota. Znachi ptice stare minimum 6 mjeseci se mogu izlagati, tj. one koje smo najkasnije dobili u maju mjesecu, dok sve mladje nemaju shanse da osvoje neke rezultate na izlozbama jer jednostavno ne mogu parirati malo starijim i razvijenijim primjercima. Ptice se mogu izlagati samo sa prstenom od godine u kojoj se nalazimo. Prvi put u DK je ove godine uvedeno da se mogu izlagati i vlastite ptice seniori, tj. vishegodishnje ptice (po uzoru na ostale evropske zemlje), s tim shto se te ptice takmiche u klasi za sebe.

Sve u svemu, ako vec zelis uzgajati kanarince, bolje da u startu se ugledash na nachin na koji to rade uzgajivachi koji izlazu po drzavnim i internacionalnim izlozbama, te tako steknesh dobru reputaciju. Ja sam vremenom stekao mushterije iz Danske, Svedske i Norveshke koji naruchuju ptice od mene i cekaju strpljivo kada cu imati mlade za prodaju! Ti, ako ipak samo zelish da uzgajash ptice iz ostalih razloga, zabave, ili komercijale, onda ti savjetujem da nabavish japanske galebice, i volijeru sa kanarincima, pa svako jaje koje vidish izvadi i stavi pod galebice. To ti je najbrzi nachin. Treba samo reci da su generalno ovakvi kanarinci koji se izlegu uz pomoc ovakve dadilje, loshi roditelji, i ne treba ih koristi za uzgoj izlozbenih kanarinaca.
Anonymous - Četvrtak 02.12.2004. 11:58
Subject:
e vidis to ti je dobra ideja za te galebice!
kupit cu si jedan par sad za 2 tjedna na jednoj izlozbi tu blizu mene!
a sto se tice tog uzgoja kanarinaca,a ma to je meni cisto onak iz gusta i zbog neke velike ljubavi prema tim ptićicama,valjd je to nasljedno jer moji su uvjek imali ptice najvise tigrice.a tata se je dugo bavio golubovima.

a ko zna mozda i ja jednom budem uzgajao ptice za izlozbe! Very Happy Very Happy Big smjesak
Anonymous - Utorak 25.01.2005. 13:41
Subject: PARENJE KANARINCA
jucer sam u kavez stavio gnjezdo kanarinki!

dao sam joj pamuka i nekakvih koncica kak su mi rekli i sad ona cjeli dan pravi gnjezdo dovlaci u njrga dosta toga i malo malo je vidim da sjedi u gnjezdu i vrti se u njemu,isplela je toga vec dosta !!!

pa me zanima ovako posto i muzijak po cjeli dan pjeva ko lud al je odvojem i ona ga nevidi dal je potrebno da se vide ili nije jer koliko sam citao da ce kad je spremna na parenje cim cuje muzijakovu pjesmu cucnit na precki i malo podic rep???

ali dalje pise da ima zenki koje cucnu kad cuju pjesmu i ako nevide muzijaka,dal to znaci da bi ja trebao muzijaka staviti negdje gdje ce se oni vidjeti???
cevap - Utorak 25.01.2005. 16:19
Subject:
Ako se mogu vidjeti bolje je, a ako ne, sasvim je dovoljno da chuje pjesmu muzjaka.

p.s.

Ja josh nisam poceo sa parenjem, cekam dok podignem svjetlo na 14 sati. Sada je na 10, pola sata dizem svakih 4-5 dana!
Anonymous - Utorak 25.01.2005. 17:09
Subject:
PROBAT CU IH STAVIT JEDNO PORED DRUGOGA JER je sad on iznad nje za dvije gajbe i nevide se!

svjetla ima dosta od 6 u jutro do 20h ujutro umjeno do izlaska sunca a po zalasku opet umjetno!

a daj mi recite kako da znam kad je gnjezdo zavrseno jer sve sto im dam ona odvuce u gnjzdo (pamuk,kudelja,koncici) vise kad uđe u njega jedva se vidi

pise u knjizi da se 4 dan od pocetka pravljenja gnjezda stavlja muzijak u krletku,osim ako zenka ne cucne kad cuje njegovu pjesmu?

jel greška da uz njenu krletku stavim njega u maloj gajbi pa da se vide?
cevap - Srijeda 26.01.2005. 0:17
Subject:
Nije grehska, mogu se gledati, bolje je, onda cesh tachno znati kad je muzjak spreman za parenje. Meni se znalo deshavati da muzjak toliko silovito pjeva, da rashiri krila, nakostrijeshi svo perje, uhvati se nogama za zicu najblizu kavezu zenke, trese glavom i cijelo vrijeme pjeva. Chak ni kada mu ruku stavim na kavez i blizu njega, ne prestaje sa pjevanjem. Znalo se takodje deshavati da simulira parenje na hranilici koja je u dnu kaveza. Tad sigurno znash da je milion % spreman za parenje. Sa ovakvim muzjakom morash voditi rachuna da ga ne ubacujesh kod zenke koja nije spremna za parenje, jer ako je on proganja a ona nece, moze da se desi da je ubije. ZNACHI, oba jedinke moraju biti spremne za parenje. Takodje, moze ti se desiti ako je zenka spremna i sama u kavezu, nema muzjaka, da pocne nositi jaja, dodushe ne svaki dan po jedno kao shto je normalno, ali recimo da nosi jaja svaki 3-4 dan. Ta jaja morash odmah izbaciti, jer su neplodna, da se ptica ne pati i nabaviti joj muzjaka koji je spreman za parenje. Ako se ovo ne uradi, moze se desiti da se jaje (govorim iz vlastitog iskustva koje sam dozivio vec nekoliko puta sa ovakvim zenkama) zaglavi i da ptica ugine jer ga ne moze snijeti.
cevap - Srijeda 26.01.2005. 0:19
Subject:
EXOTIC_BIRD piše:
PROBAT CU IH STAVIT JEDNO PORED DRUGOGA JER je sad on iznad nje za dvije gajbe i nevide se!

svjetla ima dosta od 6 u jutro do 20h ujutro umjeno do izlaska sunca a po zalasku opet umjetno!

a daj mi recite kako da znam kad je gnjezdo zavrseno jer sve sto im dam ona odvuce u gnjzdo (pamuk,kudelja,koncici) vise kad uđe u njega jedva se vidi

pise u knjizi da se 4 dan od pocetka pravljenja gnjezda stavlja muzijak u krletku,osim ako zenka ne cucne kad cuje njegovu pjesmu?

jel greška da uz njenu krletku stavim njega u maloj gajbi pa da se vide?

Za gnijezdo ne brini, znaju zenke snijeti jaja u hranilicu i lezati na njima bez problema, i odhraniti mlade. Ni jedne vlati konca, pamuka ili bilo chega drugoga, na sjemenkama sve! Very Happy
Anonymous - Srijeda 26.01.2005. 15:29
Subject:
DANAS JE TOGA VEC dosta isplela i sjedi u gnjezdu a ovaj muzijak danas pjeva ko lud i nemozes nista drugo radit on njega zvoni cjela kuca od njega!!! Very Happy Big smjesak Big smjesak

interesira me nesto po meni ja jos sutra ne bi pustio njega k njoj nego za dva dana od danas. bar tako pise u knjizi o kanarincima
a dali da zenka ne cucne na tu njegovu mukotrpnu pjesmu.

jer 1000% ju je njegova pjesma potjerala na parenje jer drugi ni jedan ne pjeva.
jer se bojim da ce se potuci ak ih stavim zajedno (to sam procitao u knjizi gdje pise da ako zenka ne cucne na pjesmu onda se potuku kad budu zajedno???

jel se moze desit da se ne spare u ovih nekoliko dana i da zenka napusti gnjezdo i prođe je volja za parenjem???
daj te mi recite kojim redom bih trebao sad ici:

znam da bih trebao promatrat zenku dal sjedne kad ovaj zapjeva, jesam to sam gledao i ne primjetim bas razliku osim sto ova malo malo ide u gnjezdo i u njemu sjedi a muzijak stalno pjeva!!

dal ce biti pogresno ako muzijaka za 2 dana stavim k njoj iako ne cucne?
jer se bojim da ce nju proc nagon za parenjem!

ps: to ce im bit prvi put da ce se hmmm... ako budu htjeli
Charlie - Srijeda 26.01.2005. 15:34
Subject:
Koja je razlika između ovog topika i ovog već prije otvorenog: http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=6191
cevap - Srijeda 26.01.2005. 23:59
Subject:
EXOTIC_BIRD piše:
DANAS JE TOGA VEC dosta isplela i sjedi u gnjezdu a ovaj muzijak danas pjeva ko lud i nemozes nista drugo radit on njega zvoni cjela kuca od njega!!! Very Happy Big smjesak Big smjesak

interesira me nesto po meni ja jos sutra ne bi pustio njega k njoj nego za dva dana od danas. bar tako pise u knjizi o kanarincima
a dali da zenka ne cucne na tu njegovu mukotrpnu pjesmu.

jer 1000% ju je njegova pjesma potjerala na parenje jer drugi ni jedan ne pjeva.
jer se bojim da ce se potuci ak ih stavim zajedno (to sam procitao u knjizi gdje pise da ako zenka ne cucne na pjesmu onda se potuku kad budu zajedno???

jel se moze desit da se ne spare u ovih nekoliko dana i da zenka napusti gnjezdo i prođe je volja za parenjem???
daj te mi recite kojim redom bih trebao sad ici:

znam da bih trebao promatrat zenku dal sjedne kad ovaj zapjeva, jesam to sam gledao i ne primjetim bas razliku osim sto ova malo malo ide u gnjezdo i u njemu sjedi a muzijak stalno pjeva!!

dal ce biti pogresno ako muzijaka za 2 dana stavim k njoj iako ne cucne?
jer se bojim da ce nju proc nagon za parenjem!

ps: to ce im bit prvi put da ce se hmmm... ako budu htjeli

Mozes ti njih i sutra staviti i sjedi pored kaveza i gledaj kako ce se ponashati. Ako je muzjak proganja a ona nece, izvadi muzjaka pa opet pokushaj za par dana. Nagon za parenjem je nece proci, ako se ne bude parila sa muzjakom pocet ce sama nositi neplodna jaja!
Anonymous - Četvrtak 27.01.2005. 8:14
Subject:
E BA SAM GA SADA BIO STAVIO U KAVEZ ON SAV SRETAN RASIRIO KRILA I LOVI je po gajbi no ona bas i nece!

ostavit cu ih jos malo zajedno a onda cu ga opet stavit sutra il prekosutra?
a znaci nagon je za parenjem nece proci i ako ja ne budem dao muzijaka ona ce sama pocet nest neoplođena jaja?

a jel vam se kad dogodilo da su se na pocetku isto tako ganjali po gajbi a na kraju ipak sparili??
Anonymous - Subota 29.01.2005. 8:06
Subject:
JUCER SU ujutro bili zajedno i parili su se nekoliko puta koliko sam ja vidjeo!
muzijaka sam stavio u drugu krletku!
danas ujutro ja im upalim svjetlo i zenka odmah ode na gnjezdo kad za sat vremena pogledam a ono unutra jaje!!!! Bend Aha! Veliki OK Jump Megahappy Party
Tomi - Subota 29.01.2005. 12:49
Subject:
Svaka čast!Ali tek sad dolaze pravi problemi kao koja je idealna temperatura ili dali se treba odvojiti mužjaka iz kaveza da ne bi nasrnuo na jaje.Te stvari znam kada sam pario kanarinca i češljugaricu.Kanarinac je uspio razbiti dva jaja pa je samo jedno ostalo i naravno morao sam ga razdvojiti od ženke i jaja.
Ali nakon nekog vremena iz jaja se razvio prekrasan mješanac sa još ljepšim pjevom!
Anonymous - Subota 29.01.2005. 16:07
Subject:
hvala!
ma za temperaturu ne bi trebalo bit problema jer je uvjek preko 18-19 do 20 s.c
nepada nize ni preko noci.
jedino sto mi dostauzgajivaca kaze da su prva jaja losa tj da se cesto dogodi da nisu puna?!
al nema veze bitno je da mi je to krenulo sad vise nema problema da se ubuduce nece razmnozavati jel da?

necu vadit jaja nego cu ovaj put ostavit sve kako je samo nek sve bude uredu!

naucite me kak se stavljaju slike ako hocete ima ih puno!!!
Tomi - Subota 29.01.2005. 18:08
Subject:
Tu ti sve piše kako postaviti sliku: http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?p=2059#2059
Jedva čekam da ih vidim!
Anonymous - Subota 29.01.2005. 18:50
Subject:
DA OTISAO SAM I PROBAO I NECE MI IH UZETI JER KAZE DA SU PREVELIKE a ja manje ne mogu slikati od tih a to je najmanja rezolucija koju imam slika ispadne velika 61 kb a tamo prihvacaju samo 36
Anonymous - Nedjelja 30.01.2005. 13:05
Subject:
JUTROS JOS JEDNO JAJE!!!!! Eek Eek Eek Eek
Tomi - Nedjelja 30.01.2005. 13:49
Subject:
Citiraj:
DA OTISAO SAM I PROBAO I NECE MI IH UZETI JER KAZE DA SU PREVELIKE a ja manje ne mogu slikati od tih a to je najmanja rezolucija koju imam slika ispadne velika 61 kb a tamo prihvacaju samo 36

Ovako,idi u Microsoftov program Paint ili na hrvatskom Bojanje.Tako postavi sliku i smanji je da ti veličina bude manja od 450 visinax450 širina i spremi promjene.I nakon toga je postavi na Internet.I to je to!
Anonymous - Utorak 01.02.2005. 15:05
Subject:
DANAS CETVRTO JAJE,tamnije je od ostalih tako da mislim da je to zadnje!
pa cemo sad vidjeti hoce li se sta izvalit oko 10-og bi se trebao izleci prvi mladi....
cevap - Četvrtak 03.02.2005. 15:14
Subject:
Da se razumijemo!!!
Ako se muzjak pario jedan dan sa zenkom i ti si ga izvadio iz gnijezda, zenka ce sljedeci dan snijeti jedno jaje. Jaje broj 2, 3 i 4 koja ce doci kasnije, su ti sigurno NEPLODNA. Za svako sneseno jaje TREBA da se prije toga pari sa muzjakom. Ako muzjak ne tuche zenku OSTAVI ga u kavezu. Naime, muzjak ce u vecini sluchajeva pomoci zenki tako sto ce je ili hraniti na gnijezdu da ona ne ustaje i da se jaja ne hlade, ili ce leci na jaja ako zenka ustane i ode piti vodu i jesti. ZATO, muzjaka ostavi. Meni se cak znalo desavati da zenka ugine na jajima (na srecu, samo par puta u toku moga odgajivachkoga staza), a muzjak umjesto nje legne na jaja i othrani mlade! Muzjak se inache od zenke odvaja samo u 2 sluchaja: 1. ako ga koristish za parenje vishe zenki i 2: ako tuche zenku ili mlade!
Anonymous - Četvrtak 03.02.2005. 20:08
Subject:
A SUPER!
SAD MI TO KAZETE KAD SE ZENKA RASKVOCALA!
ZASTO SE NISTE TOGA SJETILI ONDA KAD SAM VAM REKAO DA CU MUZIJAKA STAVIT KOD ZENKE??????????
A ovo za neplodna jaja nisam sigurn a ako je tako kako se dogodi ovo da kod susjeda koji se isto bavo uzgojem zenka koja je muzijaka dobila na jedan dan snela 5 jaja i NAKRAJU SU SVA bila plodna???

no to nije jedini slucaj jer on i inace muzijaka drzi dok zenka ne snese jaje onda ga vadi da ne bi pravio probleme?!

ali da bude kako sta vi rekli nema veze ja sam sretan sto je ona snjela jaja uopce i sto je to konacno krenulo!
covjek uci na greskama jel tako?
Tomi - Četvrtak 03.02.2005. 20:56
Subject:
Tek sam sad primjetio ali čisto sumnjam da bi starac od 85 godina mogao se baviti uzgojem kanarincima.Oprosti ali mislim da si pretjerao sa godinama.
Citiraj:
EXOTIC_BIRD
Početnik

Registriran: 07 Srp 2004
Godina: 85
U horoskopu:

Diana - Četvrtak 03.02.2005. 21:15
Subject:
Ej, dečki, dajte se malo ohladite. Stvarno ste postali čak i bezobrazni! Uostalom, zar je bitno koliko čovjek ima godina? I da li ga itko sili da ovdje dijeli savjete?
cevap - Petak 11.02.2005. 0:49
Subject:
EXOTIC_BIRD piše:
A SUPER!
SAD MI TO KAZETE KAD SE ZENKA RASKVOCALA!
ZASTO SE NISTE TOGA SJETILI ONDA KAD SAM VAM REKAO DA CU MUZIJAKA STAVIT KOD ZENKE??????????
A ovo za neplodna jaja nisam sigurn a ako je tako kako se dogodi ovo da kod susjeda koji se isto bavo uzgojem zenka koja je muzijaka dobila na jedan dan snela 5 jaja i NAKRAJU SU SVA bila plodna???

no to nije jedini slucaj jer on i inace muzijaka drzi dok zenka ne snese jaje onda ga vadi da ne bi pravio probleme?!

ali da bude kako sta vi rekli nema veze ja sam sretan sto je ona snjela jaja uopce i sto je to konacno krenulo!
covjek uci na greskama jel tako?

Za bolju kondiciju u parenju, neophodno je pticama pred uzgoj davati proklijalo sjeme!

Ja to radim ovako:

Zrnasta hrana sa kojom ih hranim, uzmem jedno 5-6 shaka hrane (za 15tak ptica - 1 hranjenje), i stavim u obichni lonac sa hladnom vodom. Lonac stavim pored prozora, vazno je da ima svjetlosti. Nakon 24 sata, isperem to sve pod jakim mlazom HLADNE vode (koristi cjedaljku - al ne onu za chaj da te mati ne bi prebila Very Happy ). Nakon toga u onaj isti lonac vratim ove sjemenke, ali sad bez vode, i stavim na isto mjesto gdje je stajalo. Opet treba da stoji 24 sata i s time onda mozes da hranish. PAZNJA: ovakvu hranu smijesh davati samo taj dan, znachi ne ostavljati za sutra, jer se lako kvari, tj. ukisne! Prije nego sto ubacujem muzjake kod zenki, obavezno hranim sve ptice ovom hranom svaki 2-3 dan. Od nje dobijaju pojachan nagon za parenjem i generalno manje neplodnih jaja ima! Wink
Diana - Petak 11.02.2005. 11:33
Subject:
Ja bih samo sitnicu dodala. nakon prvih 24 sata namakanja, u drugih 24 sata bez vode - slobodno se može više puta isprati sjemenke pod hladnom vodom u cjedilu. Tako se dodatno sprečava rast bakterija i gljivica.

Čitala sam na internetu da daju hranu i prvi i drugi dan, ali je oni stalno ispiru redovito svakih 3 do 5 sati. A mnogi preporučuju u vodi za ispiranje (i u onu prvu za namakanje) dodati par kapi ekstrakta sjemenki grejpa (eng. grape seed extract - GSE), ali to kod nas još nisam našla. To je jako učinkovit, a potpuno bezopasan, dezinficijens. A ja ga nemrem naći... Ali budem...

To je najzdravija hrana - jer da bi sjeme proklijalo i počela rasti biljka, moraju se aktivirati sve moguće hranjive tvari i na taj način se hranjivost i vrijednost sjemenke umnogostručuje. Masnoće se lome u aminokiseline koje su daleko iskoristivije i važnije u prehrani, aktiviraju se minerali i vitamini... Uglavnom, proklijalo sjemenje je nešto najbolje što se pticama može dati u smislu obogaćivanja vitaminima i drugim važnim hranjivim tvarima.
cevap - Petak 11.02.2005. 16:15
Subject:
Postoji josh jedan razlog, zashto se bash u doba parenja (i pred parenje) pticama daje ovakvo sjeme. Svi znamo da je velika vecina ptica koje drzimo generacijama uzgajana u kavezima, znachi ne znaju shta je sloboda. Kako ih drzimo u prostorijama sa uglavnom temperovanom temperaturom, bez nekih velikih oscilacija, ptice su izgubile osjecaj za godishnja doba, te samim time i poremetile osjecaj za razmnozavanje! Zato uzgajivachi kanarinaca rade uzgoj sa vjeshtachkim svjetlom, 14 sati dnevno, i pojacavaju ishranu sa proklijalim sjemenom pred uzgoj, koji potiche ptice na proces u prirodi koji se javlja u proljece! Wink

Eh, sad, neko ce reci, a sto to radite u januaru mjesecu? Iz cisto praktichnih razloga. kanarinci najljepshe izgledaju i u najboljoj su kondiciji u dobi izmedju 8-12 mjeseci. Drzavne i internacionalne izlozbe su skoro sve u oktobru/novembru mjesecu! Zakljuchak sami izvedite! Smile
Anonymous - Subota 12.02.2005. 17:02
Subject:
NIJE SE IZVALILO NISTA MOJA GRESKA STO SAM NAKON PRVOG JAJETA IZVADIO MUZIJAKA AL NEMA VEZE BIOT CE BOLJE NADAM SE IDUCI PUT.

a i ljudi koji se bave kazu mi da prva jaja nemoraju uvijek bit puna?!
Anonymous - Utorak 15.02.2005. 0:10
Subject:
exotic,možeš li mi napisat gdje si u Osijeku nabavio kanarinca jer bi i ja sebi kupio jednog.Thanks
Anonymous - Subota 12.03.2005. 14:39
Subject:
NAJLJEPŠE VRSTE PTICA TO SU KRIŽANCI IZMEĐU KANARINCA I GRDELINA( češljugara ) tako zvane baštarde te se dobivene ptice ne mogu razmnožavati jer su neplodne ali pravi uzgajivači baštardi su strastveni ljubitelilji grdelina i njihove pisme,pa pošto u prirodi ne postoji više kvalitetna pjesma koja se zove BATUDA. Zato uzgajivači BAŠTARDE pokušavaju naučiti pjevu grdelina s trake ili cd zapisa..... Te ptice su naj bolji pjevači pa ko ima priliku neka ga nabavi... pozdrav!
Anonymous - Nedjelja 20.03.2005. 18:06
Subject:
Imala sam kanarinca do pred godinu dana, ali je nažalost uginuo Sad . Naime, rekli su nam vet da smo ga kupili bolesnog, imao je šugu ili tako nešto, perje mu je padalo pa smo ga mazali i tako nekih 2god. Zanima me gdje je najbolje da kupim novog (strašno je tiho unatoč psu), i kako da izbjegnem kupnju bolesnog kanarinca.
cevap - Nedjelja 20.03.2005. 23:34
Subject:
Kupi kod uzgajivacha, dobit cesh zdravu pticu, platit cesh jeftinije, i mozda usput vidjeti mu familiju Very Happy (oca i mater sigurno, a mozda i djeda i baku Big smjesak ), te tako mozesh sigurno znati kakvog kanarinca kupujesh. Kanarinci nemaju rodovnik kao psi, i zato ja kada nabavljam onda preferiram da vidim roditelje ili ptice iz istog legla.
Anonymous - Ponedjeljak 21.03.2005. 15:36
Subject:
Hvala cevap!!! Very Happy a moje drugo pitanje je da li netko slučajno zna kakvog uzgajivača u Rijeci ili bližoj okolici?
Anonymous - Srijeda 20.04.2005. 10:08
Subject: Nagon za parenje kod Kanarinke..
Pozdrav onima koji citaju.
Dosta toga sam procitao na forumu sto se tice parenja kanarinaca ali
me interesuje, sta se desava sa nagonom za parenje kod zenke, tj. konkretno : Ako imamo samu zenku koliko puta tokom godine ce ona izleci jaja ? Ovdje mislim na prirodni tok zivota kanarinke u vecoj valeri bez vjestackih tjeranja na nagon..
Ovo pitam zato jer sam nedavno dobio zenku koja je vec snjela jedno jaje a od vlasnika sam cuo da je tokom ove godine jos bilo jaja..
Jos nesto, kada bi bio muzijak u valeri dali bi se oni parili svo vrijeme tj. vise puta u godini ili bi se i oni poslije 2-3 ture jaja ohladili ?
Jel uredu da npr. u mjesecu junu ubacim muzijaka i da se desi da tokom avgusta dobijem mlade (nekim slucajem) a da je do tada ona vec sama imala jaja bez muzijaka kao sto je kod mene slucaj ?
Puno pitanja i mozda ne bas povezano ali ocekujem neki odgovor ili eventualno pitanje .. Cao..
cevap - Srijeda 20.04.2005. 18:16
Subject:
Kao prvo kaze se volijera! Smile

Kanarinci mogu da nose jaja tokom cijele godine, i iz tog se razloga ljeti odvajaju muzjaci i zenke u posebne volijere. Muzjaci sami a zenke same. Normalni ciklus parenja je 2 puta godishnje. U vjeshtackim uslovima, koje ja primjenjujem, gdje se koristi neonsko svjetlo 14-16 sati dnevno, se moze startati sa parenjem u januaru mjesecu, ako je prostorija zagrijana, ili u martu ako nije. Ja svoje kanarince drzim na zatvorenom balkonu, nema grijanja, te pochinjem da stavljam gnijezda tek oko 1. marta. Do sada sam imao vec 2-3 ture jaja, i mladih, ali su svi mrtvi. Deshava se ovdje svake 2-3 godine, da iz neobjashnjivih razloga nema uspjeha u parenju. Imam trenutno 9 parova. Ptice odvajam u junu mjesecu, gasim svjetlo, nemam uslova da ih drzim u volijerama, ali ih odvajam zasebno svaku u kavez, i chekam strpljivo sljedecu sezonu u martu mjesecu. Mogao bih da probam opet u septembru mjesecu, ali ja od tih mladih koje bi eventualno dobio nemam nishta, jer je drzavna izlozba u oktobru-novembru mjesecu, a da bi pticu izveo na izlozbu ona mora biti stara barem 6 mjeseci.
Anonymous - Četvrtak 21.04.2005. 7:00
Subject:
E hvala Cevap ..
Ja imam volijeru 120mX80X80 i trenutno u njoj jednu kanarinku i mislio sam jos pustiti unutra muzijaka i nek se desava ono prirodno, naravno
nebi preforsirao zenku vec bi ih kasnije odvojio.
cevap - Četvrtak 21.04.2005. 15:54
Subject:
Na tom prostoru mozesh komotno ubaciti 3 zenke i jednog muzjaka, i 5 gnijezda. Da dobro si chuo. 5 komada. To je zbog toga ako ubacish isti broj gnijezda u volijeru moze se desiti da se 2-3 zenke tuku oko jednog gnijezda, koje se iz samo njima logichnih razloga chini na najboljem mjestu, i onda imash taj problem da izbacuju materijal i jaja jedna drugoj, da bi snijele svoja, a ostala gnijezda ti zjape prazna. Znachi, 5 komada, i stavish malu letvu izmedju svih, tj. ogradish ih samo tako da se ptice ne vide kada leze u gnijezdu. Pozeljno je i staviti mali stapic pored gnijezda na koji ce one lakse da stanu pri ulasku i izlasku iz gnijezda. Muzjak mora biti jako dobar i kvalitetan, kao i sa velikim nagonom za parenjem kad ga koristish na vishe zenki. U ovom sluchaju je najbolje koristiti muzjaka koji u ovo vrijeme najbolje pjeva, jer su to upravo oni koji imaju najveci nagon trenutno.
Anonymous - Ponedjeljak 06.06.2005. 7:09
Subject:
Nabavila sam mužjaka kanarinca prije 8 mjeseci. Prije cca 2 mjeseca se počeo mitariti i prestao pjevati. Još uvijek mjenja perje, te pretpostavljam da nije spreman niti za parenje. U međuvremenu sam udomila kanarinku koja je nekome pobjegla i ona je kod mene 3 tjedna. Kanarinca već od prije puštam svakodnevno iz kaveza, te on dolazi kod nje na gajbu i polako se privikavaju jedan na drugoga. Prije tri dana su oboje bili van kaveza i ganjali se po kuhinji te su se u jednom trenutku našli zajedno u kavezu i zamalo se potukli. Jedno vrijeme su bili sami u kuhinji i za taj period nemogu znati jel se što dogodilo među njima, ali me jučer u jutro u njenom kavezu dočekalo malo zeleno jaje Shocked
Nevjerujem da je oplođeno, jer mi se čini da niti on niti ona ne pokazuju znakove da su spremni na parenje... Jaje sam ostavila u krletci u malenom gnijezdu, ali ona uopće ne obrača pažnju na njega... Što se događa?
cevap - Ponedjeljak 06.06.2005. 21:20
Subject:
Dobrodoshla u klub!

Jaje ne mora biti oplodjeno, imao sam hiljadu sluchajeva da zenka sama u gnijezdu nosi jaja, i to jedno na drugo, po 4-5 mjeseci zaredom.
Takodje ne mora nishta znachiti niti da snese 4-5 jaja, lezi na njima uredno, da bi napustila ptiche kad se izlegu.
Sve cesh to uchiti vremenom, i razlichito je od ptice do ptice. Sve ptice imaju karakter kao i ljudi, neke su dobre, neke loshe, kad ih budesh imala nekoliko vidjet cesh da se razlichito ponashajau, razlichite stvari vole, i po tome cesh ih moci i prepoznati.

Normalno je da ptice prestaju pjevati u doba mitarenja i da izgledaju maltene bolesno. U tom periodu im treba pojachati ishranu, i sto vishe voca i povrca davati, kao i vitamine. Moze se desiti da se upare u to vrijeme, ali samo u sluchaju da je zenka u dobroj kondiciji i da nije u fazi mitarenja, znachi moze se desiti da se upare muzjak u fazi mitarenja i zenka koja se josh ne mitari, ali obratno mnogo mnogo teze, mada je svashta moguce.
Anonymous - Ponedjeljak 06.06.2005. 22:08
Subject:
Zabrinulo me to što mi se čini da to mitarenje traje pre dugo, ali inače se Vrabac ponaša sasvim normalno. Kanarinka je danas večinu vremena provela na dnu gajbe i mislim da će me sutra možda dočekati novo jaje... Ona je sasvim žuta, a njega možeš vidjeti u mom avaru. Kakvi bi bili ptići? Pretpostavljam da i njemu i njoj s vremenom moram davati karoten za boju, iako mi ne smeta i da je i izgube. Kanarinka je posvjetlila u ovih par tjedana otkako je kod mene. Ima plavi prsten nekog zagrebačkog uzgajivača, ali nemogu skužiti ništa drugo na njemu, jer je jako živa i neprestano skakuće...
Htjela bih ih spariti vremenom i nadam se da će im uspjeti Smile
cevap - Utorak 07.06.2005. 18:00
Subject:
Mladi prilikom parenja 2 razlichite boje, vecinom dobijaju boju muzjaka (ovo pod uslovom da su cisti roditelji, tj. da nisu SPLIT ptice), s tim sto nose SPLIT faktor, sto znachi da cesh parenjem mladunaca moci dobiti ptice koje izgledaju kao otac ili majka.

Obichno se pishe kao (samo navodim primjer):

Agat Crveni Mozaik (Pastel) Muzjak.

Agat Crveni Mozaik je vidljiva boja ptice, dok ptica istovremeno nosi i skriveni gen za Pastel boju, jer je jedan od roditelja bio Pastel, te je moguce da ovakav mladi u parenju dadne potpuno chiste Pastel ptice, u sluchaju da se pari na chistu Pastelnu pticu ili na pticu koja nosi gen za Pastel. Split faktor se uvijek pishe u zagradi.
Anonymous - Srijeda 08.06.2005. 7:10
Subject:
Hvala ti na opširnom odgovoru!
Jučer sam pustila kanarinca van i odmah je odletio do njene gajbe i ubrzo je uskočio u gajbu i počeo se ponašati kao da je to njegov teritorij. Čim bi mu ona prišla kljucnuo bi je i ispuštao siktave zvukove, te bi je potjerao na drugu prečkicu Sad
Jako su zanimljivi za promatrati,a u jutro kada im pustim svjetlo u prostoriju odmah se počnu dozivati, a isto se događa kada im odmaknem gajbe.
Znači, maleni bi bili kao on... Možeš li mi po ovoj sličici reči kojoj vrsti on pripada? Pretpostavljam da se radi o kanarincima pjeva (iako je on prestao pjevati!)...
cevap - Srijeda 08.06.2005. 21:01
Subject:
Po slici ne mogu nishta da ti kazem, suvishe je mala da bi se moglo bilo sta reci!

Idi na moju stranicu:
www.kanariefugl.dk

pa pogledaj neke od slika, stranica je nazalost na danskom, ali nemam interesa da prevodim jer nema toliko posjetilaca sa nasheg govornog podrucja, a i clan sam danskog kluba uzgajivacha kanarinaca, takoda je to josh jedan od razloga zasto josh uvijek nije na nashem jeziku!
Anonymous - Nedjelja 03.07.2005. 12:35
Subject:
ej cevapu kako ti kupas svoje kanarince???

ja bi svojeg jako voljela okupati, ali nemam pojma nis o tome, pa mi onda malo pojasni, please!!!
cevap - Nedjelja 03.07.2005. 21:15
Subject:
Samo mu zakachi onu plastichnu kadicu na vrata kaveza, ali prije toga je napuni vodom Big smjesak . Kanarinci generalno jako jako vole da se kupaju. Tesko da ces naci nekog koji ne voli da se kupa (kao sto to zna biti sluchaj sa papigama Smile )
Anonymous - Ponedjeljak 04.07.2005. 11:28
Subject:
evo, kupila ja njemu jucer tu kadicu, ali nikako da ude, jos ga ja malo i pogurnem, ali on samo izleti...
jednostavno nece se kupat, bas steta!!! Sad
Anonymous - Ponedjeljak 04.07.2005. 11:36
Subject:
Nikako ne smiješ forsirati kupanje Neee neee
Tako ćeš istraumatizirati ptičicu koja se predpostavljam nikad prije nije kupala. Ostavi vodu u kavezu i ako ga bude volja sam će se kupati kad mu dođe.
Anonymous - Ponedjeljak 04.07.2005. 11:41
Subject:
ma nisam ja nista forsisala Nevin ,samo sam svoju slatku pitomu pticicu stavila na kadicu. Ona se malo smocila ali i odmah pobjegla...
christie - Ponedjeljak 04.07.2005. 13:01
Subject:
kao što sam ti bila napisala pod 'kupanje papiga', neki kanarinci se nikad ne odvaže na kupanje u kadici (npr. moj), koliko god puta da mu je staviš pod nos. ako to bude slučaj, možeš svog mališu pošpricati mlakom vodom iz štrcaljke za špricanje cvijeća! kupi si po mogućnosti novu, tak da budeš sigurna da ti mama, ili netko od tvojih, nije unutra stavljao neke kemikalije za cvijeće...
dd - Ponedjeljak 04.07.2005. 13:59
Subject:
zivotinjoljubac piše:
ma nisam ja nista forsisala Nevin ,samo sam svoju slatku pitomu pticicu stavila na kadicu. Ona se malo smocila ali i odmah pobjegla...

Tigrić Rori je dugo imao titulu Pucka. Roko (rozela) se kupa do perfekcionizma. Dugo se brčka u kadici, pa slijedi duuuugo uređivanje perja i taj njegov ritual svaki put zadivljeno gledamo.
Rori se prvi put probrčkao jer je vidio Roka da se kupa, pa je i on mali ljubomorko uskočio u istu. I to je bilo to Sad predpremijera.
Jednog dana dok smo nas dvoje brbljali, smočim ja malo prsti i lagano ga poprskam i malom se svidjelo.....

A ovo je izraz kad kaljice lete prema njemu

Probaj isto s kanarincem, pa javi da li je upalilo Wink
cevap - Ponedjeljak 04.07.2005. 17:27
Subject:
Jako teshko da ce uspjeti sa kanarincem, osim ako nije ruchno odhranjen!
Diana - Ponedjeljak 04.07.2005. 19:13
Subject:
Bitnoje da ne forsiraš, ako će htjeti ući će. Ja sam svoje učila na špricanje, prva tri puta sam ih skoro pa prisilno špricala (bili su u kavezu, pa su samo stajali i puštali da kapljice padaju po njima). Tek treći, četvrti put su počeli malo odizati perje i namještati se, a odonda to obožavaju i postavljaju se pa makar visili naglavačke, samo da pokupe sve kapljice.

Ako ćeš koristiti špricalicu za cvijeće, stvarno kupi nocu kako ti je Christie rekla, i napiši na nju da je samo za pticu ili je spremi. Da ne bi završilo što drugo u njoj, što ptiću može jako škoditi...

I samo strpljivo, i računaj da se uvijek nađe neka ptica koja ne voli vodu, ali nije ni to smak svijeta, neće početi smrditi!
Anonymous - Ponedjeljak 04.07.2005. 22:32
Subject:
di si ti tu kupila prskalicu, ja sam trazila po getrou ali nisam nasla, ja imam al je unutra bio neki deterent Confused tako da ta ne vrijedi....

p.s. slike su fakat fenomenalne!!!!!!!!!!!!!
kad nabavim prskalicu, javit cu kako je proslo...

cevap, moj ti je kanarinac veoma pitom, tako da bi moglo i uspijeti...

...i ljudi ako znate odgovoriti na pitanje: kako prepoznati spol kanarinca, onda odite na tu temu pa please odg. !!!

cevap, ja onu metodu koju ste mi vas dvojica napisali, bas i nekuzim

pozdrav svima! Very Happy
Diana - Utorak 05.07.2005. 9:24
Subject:
Ja sam svoju kupila u Mercatoneu, ali ih uglavnom ima u raznim varijacijama u skoro svim većim dućanima ili vrtlarskim centrima.

Zivotinjoljupka, molim te samo da ne pišeš toliko dgovora svaki u svoju poruku. Ja sam sada sva tvja 4 odgovora iz 4 odvojene poruek spojila u jedan odgovor, i moraš priznati da izgleda puno preglednije! Pa se ubuduće potrudi da to i sama tako pišeš, može?
christie - Utorak 05.07.2005. 10:26
Subject:
ja sam svoju kupila u onom jeftinom dućanu Ofertisima (nemam pojma kak se to piše), za kršne 4 kn! Cool
Anonymous - Srijeda 17.08.2005. 21:17
Subject:
hi svima!
tek sad javljam, al eto...
moj kanarincic se poceo kupati! jos prije, al vam nisam javila.
bas se slatko kupa, kad je malo vode udje u kadicu i onda se moci pa se otrese, i opet, i opet...
a kad je punija kadica onda samo stane na nju pa se samo kljunom namoci...

bas je medeni
Beba

...ok diana, pokusat cu!
Anonymous - Utorak 25.07.2006. 17:26
Subject: gloster i "obična" kanarinka - molim pomoć!
parili se kanarinac gloster i njegova cura, kako kažu moji, "obična" kanarinka, dobili su četiri jaja, izlegao se samo jedan maleni, brižni roditelji, pazili su ga, oba su ga hranila. dobro je napredovao, a onda je trećem tjednu umro. Neki mi kažu da ne mogu pariti tako različite kanarince?! Istina?

Dado - Utorak 25.07.2006. 17:38
Subject:
bojim se da je nešto drugo uzrok uginućs ptića. Nemam pojma u kanarince, priznajem, ali kad pare kanarnce i češljugare nema mladi ne ugibaju zbog toga. Pa nevjerujem da bi zbog parenja različitih vrsta mladi uginula. Ali uzgajivaći kanarinaca javite se i ispravite me ako griješim!
Anonymous - Utorak 25.07.2006. 17:56
Subject:
navodno da se ne smiju pariti ako oba glostera imaju kukmicu, samo, onda se uopće ne izlegnu mladi, ne znam, ovo mi je prvo iskustvo sa ptičicama. Sad
Amani - Utorak 25.07.2006. 21:49
Subject:
Ja sam uzgajivač. Imam oko 100 malino kanarinaca. Uginuće se dogodilo najvjerovatnije jer ga ženka nije dovoljno hranila ili se zna dogoditi kada se ptić osamostali, mužjak ga ubije jer ga smatra prijetnjom. Kada ženka sijedne na jaja mužjaka van iz te gajbe.
cevap - Utorak 25.07.2006. 22:59
Subject:
Ja odvajam mlade cim pochnu sami jesti, a to je otprilike nekih 16-20 dana nakon izlaska iz gnijezda. Ne vjerujem da je uginuo zbog toga shto je produkt parenja gloster x drugi kanarinac. Bit ce da je vjerovatno zbog toga sto ga nisu dovoljno hranili a on nije u medjuvremenu nauchio sam da jede, ili su ga chupali te od njegovoga perja spremali drugo gnijezdo, deshava se i to.
Anonymous - Utorak 05.09.2006. 22:00
Subject:
POMOĆ!!!
Ponovo su imali leglo, od tri jaja jedan ptić, i prije četiri dana ona ga je jednostavno prestala hraniti, (mužjak je odvojen kad je ona sjela na gnijezdo), i sad ga ja hranim ali nemam pojma da li dobro radim? Onu hranu za mlade, žutu, Vital, pomješam sa vodom da bude ko kaša, napunim špricu, mali otvori kljun i to je to, i tako svaka 3-4 sata. ne vadim ga iz gnijezda, ne diram ga, a noćas je nastao novi problem, ne želi se sjesti na gnijezdo da ga bar preko noći grije? da ga stavim pod žarulju? pokraj radijatora? barem preko noći, po danu je toplo. I da li mu trebam davati još što za jelo, neke dodatke? Sad ima 16 dana, jako je mali.
Charlie - Srijeda 06.09.2006. 6:40
Subject:
Kod određenih linija glostera (prije je bilo kod svih) se ne smiju pariti jedinke sa kapom međusobno, nego se u uzgoju koristio i "bezkapi" primjerak.
No, mortalitet se javlja i u takvim kombiniranim leglima zbog jednog letalnog gena.
U svakom slučaju, ako se uginuće ponavlja treba promjeniti partnere.
Anonymous - Srijeda 06.09.2006. 10:59
Subject:
danas je peti dan kako ga hranim, da li mu trebam davati još nešto? nekave vitamine? minerale?
seadriver - Četvrtak 14.12.2006. 21:48
Subject: parenje kanarinaca
Imam 2 crvena melaninska kanarinca crne serije (bakreni). Jedan je muzjak a drugo zenka. Znam da prije marta mjeseca muzjaka moram pripremat otprilke oko 3 tjedna sa produzenim svjetlom. Zanima me koliko nakon toga treba pripremat zenku za parenje, da li je dovoljno stavit gnijezdo i ako je vec nakon 3-4 dana spremna samo ubacit muzjaka?
Hvala! Smile
cevap - Petak 15.12.2006. 12:20
Subject:
Ja svjetlo vozim od decembra-januara i to tako da pocnem sa nekih 8-10 sati i postepeno povecevam svake sedmice dok ne dodjem na 15 sati.
Sve ptice su mi izlozene ovom procesu. Naravno muzjaci i zenke su odvojeni. Kada sam stigao na 15 sati onda ubacujem gnijezda kod zenki i materijal za gnijezda. Neke zenke su odmah spremne a neke ne. Muzjaci su dotad svi "usiljeni" i pjevaju. Muzjaci su generalno spremniji za parenje od zenki.

Za vrijeme svjetla koje polako povecavam sedmicno, dajem im vise voca u ishrani, hranu sa jajima (i farbom) te obavezno proklijalo sjeme.

Parenje pocinjem najranije sredinom februara a najkasnije sredinom marta. Kako drzim ptice na zatvorenom balkonu na sezonu parenja utice i zima. Kada je hladnije vani, osjeti se i na temparaturi na balkonu, onda kasnije pocinju parenje. Ako je zima blaga onda su ptice ranije spremne za parenje.

Ne znam koliko ce ti ovo pomoci u tvome pitanju, ali ja radim na ovakav nacin, a rezultati su naravno tu.
seadriver - Petak 15.12.2006. 17:47
Subject:
Da, citao sam vec na forumu kako ti prakticiras, medjutim netko radi na taj nacin da odmah ostavlja svjetlo na 15 sati. Sad ne znam sta je ispravno, vjerojatno oboje.
cevap - Subota 16.12.2006. 12:20
Subject:
Znam, ima ih i u mome klubu koji rade tako, ali zar ne mislis da je "prirodniji" nacin da se pticama obezbijedi postepeno povecanje svjetla?

I u prirodi je tako.
Dan se produzava postepeno a samim tim i kolicina svjetla, kako idemo iz zime prema proljecu. Ja mislim da je bolje postepeno produzavati svjetlo!!!
seadriver - Subota 16.12.2006. 21:07
Subject:
Pokusat cu onda tako. Postepeno cu povecavati svjetlo dok ne postignem nekih optimalnih 14-15 sati pocetkom marta. ja takodjer ptice drzim u zatvorenom balkonu, a zivim u Splitu gdje su zime uglavnom blage tako da se nadam da cu uspjeti.
cevap - Ponedjeljak 18.12.2006. 12:15
Subject:
Ih, pa ti mozes izvuci 4-5 legla od jednog para.

Nabavi sebi negdje bezvezne neke zenke, jer mozes da ih koristis kao dadilje. Njihova jaja bacas a pod njih stavljas jaja zenki od kojih hoces mlade. Tu zenku onda odvajas od muzjaka, dajes joj jaku hranu sedmicu dana, i onda ponovo spajas sa muzjakom i ona ponovo nosi jaja. Na ovaj nacin imas od jedne zenke za mjesec dana 2 legla, sto je za nju samu nemoguce izvesti! Wink
seadriver - Ponedjeljak 18.12.2006. 19:10
Subject:
Zanimljiva teorija. Znao sam da dadilje mogu othranjivati mlade al za ovo nisam znao, mozda pokusam tako. Inace uzgajivac mi je rekao da radim 2 legla na taj nacin da nakon 15 dana starosti mladih to gnijezdo spustam dolje u dno gajbe, a na njegovo stavljam novo. Medjutim na taj nacin ne mogu imati u mjesec dana sa istom zenkom dva legla vec samo jedno.
seadriver - Srijeda 20.12.2006. 20:07
Subject:
Da li mi netko moze odgovoriti kada povecam svjetlo, do kada takvo svjetlo drzim, kada gasim svjetlo, kad se mladi izlezu ili kasnije? I jos nesto koja je razlika izmedju standard sjemenske hrane i uzgojne, da li je uzgojna sa vitaminima a standardna bez?
cevap - Nedjelja 24.12.2006. 11:21
Subject:
Ja svjetlo drzim 15 sati i to sve do 1 juna. Tada zavrsavam sa parenjem i odvajam sve ptice. Zenke zajedno, muzjake zajedno, i mlade zajedno.

Sto se tice sjemenske hrane, zaboravi na vitamine u njoj. Za tu svrhu se koristi zuta hrana sa jajima, i u nju dodajes potrebne vitamine koji se kupuju posebno. Ne kupuj vec gotovu hranu sa vitaminima, malo koji odgajivac to radi.

Ja isto radim legla tako sto kada mladi navrse 15 dana, skidam to gnijezdo na dno kaveza. Uzmi jednu flasu od kole, litar i po, i prerezi je dole u dnu. Napunis pijeskom (da se ne prevrce) i u onaj otvor samo ubacis gnijezdo sa mladima. Bitno je da gnijezdo nije na dnu kaveza i da je malcice podignuto. U staru kucicu od gnijezda stavljam novu mekanu podlogu.
Roditelji u isto vrijeme sa odhranjivanjem mladih pocinju da prave novo gnijezdo i legu nova jaja. Ovim nacinom ubrzavas proces za nekih 7-10 dana.
Kada pogledas na cijeli period parenja, ovakvim nacinom mozes da izvuces jedno leglo vise godisnje.
E sad, pitanje je:
zenke koje koristis za mnogo legla generalno nakon 2 godine ovakvoga parenja nisu skoro ni za sta. Iz toga razloga malo koji uzgajivac koristi zenke vise od 2-3 godine.
seadriver - Utorak 26.12.2006. 22:49
Subject:
Hvala cevap, tvoji savjeti su mi jako korisni, ti neki detalji kao naprimjer na koji nacin cu pricvrstiti gnijezdo koje spustam uvelike mi koriste jer bi u suprotnom morao sam razmisljati sta i kako. Ovih dana sam dobio na dar knjigu kanarinci boje od svjetskog prvaka Duska Matosica u kojoj je sve do detalja objasnjeno, ali ipak se radi o profesionalnoj knjizi u kojoj jos mnogo toga ne razumijem kao npr. na koji nacin dobiti razne mutacije, s kim koju pticu pariti i sl. Ja imam bakrenog muzjaka i zenku od kojih je muzjak nastao uparivanjem bakrenog+lipokrom zute kanarinke. Kako su muzjaci u vecini slucajeva nositelji gena xx mogao bi igrom slucaja u 25% dobiti i zutu kanarinku, barem je tako objasnjeno u literaturi.
cevap - Srijeda 27.12.2006. 12:07
Subject:
Eh sad: ja parim crvene melaninske mozaike u raznim bojama, skoro uvijek muzjak prenosi boju na zenske mlade, ali su takve zenke split, znaci pokazuju boju samo jednog roditelja ali nose i prenose na potomstvo boju oba roditelja.

Imao sam negdje neke seme koje sam radio u saradnji sa starijim odgajivacima, ako to iskopam negdje postiracu ovdje.

Inace, nisam jos cuo da se lipokromi pare na druge grupe boja, kao u tvome slucaju. Rolleyes

Cuo sam za slucajeve parenja nekih kanarinaca figure na bijele lipokrome, radi dobijanja vecih i krupnijih ptica u bijeloj boji, ali za lipokrom x bakarni (danas se to zove crni na crvenoj podlozi) jos nisam cuo.
seadriver - Srijeda 27.12.2006. 17:29
Subject:
Nisi cuo zato sta se to ne radi, dobijes sarenu pticu koja ne moze ici na nijednu izlozbu jer bi bila automatski diskvalificirana kao takva. Medjutim ja sam eto nabavio jednu takvu pticu. U nacelu samo muzjaci prenose gene i odredjuju kakvi ce mladi bit jer posjeduju kromosome xx a zenka xy. Kromosom x je genetski kromosom a kromosom y samo definira pticu kao zenku. Npr. imas mujaka split koji je nastao krizanjem zute i crvene ptice. On je nosioc gena jedne i druge, dakle x zute i x crvene. Sparivanjem takvog muzjaka sa npr. crvenom kanarinkom mozes dobiti mladu zutu kanarinku jer je muzjak dao gen ili svog oca ili svoje majke koja je bila zuta a zenka dala samo kromosom y koji utjece iskljucivo na spol kao spol zenke, te nije genski vezan. To je u biti teorija koja se moze desiti u 25% slucajeva o kojoj si ti takodjer imao jedan post kad si govorio kako mladi uopce ne moraju licit na svoje roditelje vec na djeda ili baku.
cevap - Četvrtak 28.12.2006. 11:51
Subject:
Znam to, muzjak uvijek prenosi boju. Dosta slichno je i sa genetikom kod guppy ribica koje uzgajam.

Ali.......i tu zna biti iznenadjujucih slucajeva, gdje se pojavi "greska" u boji....tzv. mutacija koju je moguce izolovati i stvoriti potpuno cisto jato/stablo ptica sa svim znakovima te nove "mutacije" u boji.

Treba samo biti dovoljno lud i sretan, te imati dosta vremena.

"Kobolt" je upravo nastao ovim nacinom. Citao sam da je covjek na kobolt boji radio oko 7 godina dok je nije izolovao i stvorio ptice koje uvijek daju kobolt. Ocekuje se sljedece godine da se uvesti u standard i dodati u odredjene grupe kanarinaca boje.

Vidio sam ih u grupi "Crni na zutoj" i u "Crvenim melaninskim mozaicima". Izgledaju jako lijepo ali su trenutno preskupi.
Anonymous - Subota 03.02.2007. 0:39
Subject: Kanarinci - kako poceti?
Pozdrav svima na forumu.
Pre nekoliko dana sam poceo da razmisljam o gajenju kanarinaca. Ranije sam drzao papagaje i opet bih krenuo ali sada sa kanarincima.
Pretrazivanjem interneta dosao sam do ovog foruma i vidim da ovde ima osoba koje drze kanarince.

Moja pitanja su sasvim pocetnicka i nadam se da cu dobiti odgovore.
Zeleo bih da drzim bele, zute i(ili) crvene (lipokromske kanarince).

1. E sad, ja hocu i da ih razmnozavam pa me interesuje koliki mi kavezi trebaju? Za muzjaka , za zenku?

2. Koju hranu da nabavim pre nego sto nabavim ptice?

3. Kako se razmnozavaju? Ako neko moze da mi objasni ceo proces, bio bih vrlo zahvalan.

4. Dali mogu da drzim tri-cetri zenke u jednom kavezu? Ako mogu, koje bi bile pozeljne dimenzije za taj kavez?

5. Kako podnose zimu? Mogi li zimi biti napolju? Ako se recimo kavez oblozi najlonom da bude bar malo toplije?

6. Dali se gnezda za njih kupuju ili zenke same prave?

7. Ako recimo uzmem i zute i bele i crvene, ima li neke razlike u njihovoj medjusobnoj ishrani zbog boje koje imaju?

Hvala unapred.
Svaki savet je dobrodosao.
Tragopan - Subota 03.02.2007. 9:15
Subject: Re: Kanarinci - kako poceti?
zx piše:
Pozdrav svima na forumu.
Pre nekoliko dana sam poceo da razmisljam o gajenju kanarinaca. Ranije sam drzao papagaje i opet bih krenuo ali sada sa kanarincima.
Pretrazivanjem interneta dosao sam do ovog foruma i vidim da ovde ima osoba koje drze kanarince.

1. E sad, ja hocu i da ih razmnozavam pa me interesuje koliki mi kavezi trebaju? Za muzjaka , za zenku?

3. Kako se razmnozavaju? Ako neko moze da mi objasni ceo proces, bio bih vrlo zahvalan.

4. Dali mogu da drzim tri-cetri zenke u jednom kavezu? Ako mogu, koje bi bile pozeljne dimenzije za taj kavez?

5. Kako podnose zimu? Mogi li zimi biti napolju? Ako se recimo kavez oblozi najlonom da bude bar malo toplije?

7. Ako recimo uzmem i zute i bele i crvene, ima li neke razlike u njihovoj medjusobnoj ishrani zbog boje koje imaju?

Hvala unapred.

Edit:
Izvinjavam se, mislim da sam promasio subforum i molim moderatore da prebace temu u "uzgoj i razmnozavanje". Hvala.

- za mužjaka ti treba kavez 50 x 25 x 35 ili 40 x 20 x 30.
- za ženku 80 x 30 x 40.
- Van sezone razmnožavanja za ženke grupno 100 x 35 x 50 za 8 do 10 ženki.
- ishrana je standardna hrana za kanmarince.
_ zimi mogu biti vani samo oni kanarinci kojima su i roditelji bili uzgajani vani odnosno vrste koje su generacijski klimatizirane. Rijetko ko uzgaja kanarince vani i uglavnom su neotporni na hladnoču.
- ženki se postavlja u kavez gotovo gnjezdo. I nešto komadiča vatice tako da i ona malo učestvuje u gradnji.
- Postoji dva načina parenja. Jedan je da držiš ženke odvojene od mužjaka i kada primjetiš da ženka pravi gnjezdo i čučka na prečki dok čuje mužjakovu pijesmu onda kod nje pustiš mužjaka da je napari. Drugi način je da držiš zajedno mužjaka i ženku cijelo vrijeme (što nebi preporučio)
seadriver - Subota 03.02.2007. 9:22
Ja bi ti preporucio da malo pogledas po ovom forumu ranije postove o kanarincima unatrag par godina jer toliko je vec napisano o njima a ove stvari koje tebe interesuju su jako dobro obradjene Wink
Amani - Subota 03.02.2007. 10:27
zx piše:
Pozdrav svima na forumu.

Hvala unapred.

1. gle kavez ne mora biti jako veliki dosta ti je 50 x 30 x 30 za vrijeme parenje
kada ženke ne pariš staviš ih sve skupa u što veću letalicu ( ja ih držim na zatvorenom balkonu od 6 - 1 mjeseca)
dok mužjake držim na toplom, svakog samog u gajbicama 25 x 30 x 30

2. moraš kupiti mješavinu zrnja za kanarince, a prije parenje ženkama moraš obavezno davati jajčanu smjesu

3.ja ti držim u jednoj gajbi mužjaka i ženku cijelo vrijeme, dok ženka ne sjedne na jaja
i za razliku od papiga kanarincima moraš uzimati jaja i umijesto njh stavljaš plastična
kada skužiš da ženka više ne nese ( 3 ili 4 dan od prvog snešenog jaja) vrati joj njezina i čekaj 14 dana
nakon 10 možeš lampirati jaja da vidiš jesu li plodna ili ne
kada se mladi izlegu možda ćeš ih morati prihranjivati, jer sve ženke ne hrane baš dobro
i sa ženkom ne više od 3 legla godišnje

4. možeš ih držati kada ih ne pariš , ja ih imam 30 skupa i što veća gajba
a ako si mislio za vrijeme parenja, bolje je 1+1

5.na zatvorenom balkonu mogu biti, ali onda nema da ih nosiš iz hladnoga u toplo pa opet u hladno
ptice bi doživilepreveliki stres

6.gnijezna kupuješ, Najbolje je da su drvena, okrugla
iz nutra zaljepiš filc, i ako imaš daš ženi nacufane juta da si još popravi gnijezdo, ako želi
i mora biti otvoreno odozgora

7.žute i bijele možeš pariti dobiti ćeš ili žute ill bijele ( ja imam malino kanarince) pa to kod mene tako ispada, a za crvene nisam siguran
ja ti crvene, mozaik i neke bijele koristim za bastardiranje

ak još kaj trebaš pitaj
Anonymous - Subota 03.02.2007. 18:21
Subject:
E, ljudi hvala vam na odgovorima.
Danas sam na tavanu pronasao stare (ali ispravne i ocuvane) kaveze u kojima sam nekada drzao papagaje za ukras. Recite mi da li bih mogao nesto od toga da iskoristim dok ne stanem na noge?

1. 38x29x61 (sirina x duzina x visina), kavez ide gore u polu krug. Razmak izmedju zica je 2cm.

2. 28x20x35, kavez u obliku kucice. Razmak zica je 1.2cm

3. 38x30x55, kavez u obliku kineske/japanske (nemam pojma) kucice sa onim cudnim krovom, razmak izmedju zica je 1.5cm

Da li bih mogao drzati muzjaka u kavezu br. 2 a zenke ili mlade ptice u kavezima 1 i 3? Dali je razmak zica prevelik? Kasnije cu napraviti 1mx1mx1m za mlade ptice.

Zvao sam jednu radnju i kazu mi da za muzjake prodaju kaveze dimenzija ~30x22x22 a za zenke 40x22x22 (od oka procenio covek). Sta mislite o tim kavezima?
Kazu mi takodje da prodaju plasticna gnezda? Da li valjaju?

Sta mislite o tome da pocnem sa dva para? Razmisljao sam se do kraja da uzmem par zutih i par belih lipokromskih. Da li je sad dobro vreme za kupovinu ptica? Ima li neke sanse da prepoznam staru pticu od mlade? Da mi neko ne uvali neki skart?

Ako bih hteo vise zenki, da li je neophodno da ide jedan muzjak na jednu zenku ili moze jedan muzjak da oplodjuje vise njih?

Kad, tj u kom periodu razmnozavate kanarince? Kad to pocinje i kad se zavrsava? Kad se mladi izlegu, koliko dugo rastu do velicine kad se prodaju?
seadriver - Subota 03.02.2007. 19:30
Subject:
Mozes u kavezu br.1 drzati mlade ptice, u kavezu 2 muzjaka,a u kavezu 3 zenku. Moje misljenje je da nisu dimenzije kaveza sad bas toliko bitne. Ok, pozeljno je zenku drzati u kavezu dimenzija 40*30*25, te takav kavez poslije mozes koristiti i za parenje. Sad hoces muzjaka drzati u kavezu istih dimenzija ili manjih tvoja stvar. Ja recimo muzjaka drzim u kavezu istih dimenzija kao i zenku, ali i u manjem kavezu ce se on jako dobro snaci i eventualno bolje pjevati. Dalje ne vidim zasto bi razmak izmedju zica od 1,5cm predstavljao neki problem, glavno je da ptica ne moze proci kroz resetke. Nemoj ih drzati u okruglim kavezima za papige nego u kvadratnima.
Sad je definitivno najgore vrijeme za kupovinu ptica, upravo zato jer pocinje uzgojna sezona tj. jako je blizu dolaskom proljeca kad se parovi spajaju, tako da se moze desiti da ti netko uvali skart ptice ili stare ptice koje nisu nizasto. Najbolje vrijeme kupovine je 10 mjesec kod nekog uzgajivaca kad se ptice odvajaju i probiru za izlozbe. One su tad u prosjeku stare 7-8 mjeseci jer su se izlegle u 3 ili 4 mjesec. Svaka ptica na nozi ima svoj prsten na kojoj pise uzgojna godina, tako ces znati koliko je stara. Znaci bolje je pricekati kupovinu, a pri samoj kupovini ta dva para koje si naumio uzeti obavezno obrati paznju da ti je jedna ptica intenzivna neovisno bio muzjak ili zenka a druga neintezivna. To je zbog smanjenja postotka letalnih cimbenika u gnijezdu, da ptica nema premalo ili previse perja itd. Jednog muzjaka mozes koristiti na vise zenki, drzis je kod jedne zenke dok ona ne snese sva jaja, onda je ubacujes kod druge, ali takav muzjak mora biti u jako dobroj kondiciji za parenje. I na kraju ta plasticna gnijezda koje ti je covjek ponudio ok su, nek budu velicine 6-8cm, u njih zalijepis neku mekanu podlogu, a u kavez zenki materijala koje ce ona unositi unutra. Opet kao i u ranijem postu preporucam ti da pogledas malo unatrag ranije postove o kanarincima, tu ces naci dosta stvari koje te zanimaju.
Tragopan - Subota 03.02.2007. 21:16
Subject:
Nemojte se zavarati sa dimenzijama za uzgoj u kojima če biti ženke. Kada je ženka sama izgledat če vam dobro tih 40 x 30 x 25 centimetara kaveza ali računajte na to da če u tom kavezu obitavati i mužjak a ako sve krene kako treba i pet mladih koji do osamostalenja moraju biti zajedno. Muka mi je kad vidim kod ljudi u kavezčiću natrpano šest sedam ptica, pa dal na ovom forumu iko misli o dobrobiti naših ptica!! Svi bi strpali ptice da mogu u cijediljku samo da manje prostora zauzmu...
Tragopan - Subota 03.02.2007. 21:28
Subject:
Za male vrste kanarinca mužjaka: D x Š x V 30 x17 x 22 za srednje 40 x 20 x 30 za velike 50 x 25 x 35 za skupno držanje ženki 100 x 35 x 50 između 8 i 15 ptica. Sa napomenom da krletke za razmnožavanje moraju biti dosta veče zato što če uz roditelje u njima obitavati i svi mladi.
Po preporuci vrsnog uzgajatelja Duška matošića. Mislim da samo ime ovog vrsnog uzgajatelja govori sve što treba.
Anonymous - Nedjelja 04.02.2007. 0:22
Subject:
Tragopan, cenim ja i tvoje misljenje.
Sta mislis o kavezima koje sam pomenuo? Za pocetak?
Dimenzije koje ti pominjes ja nisam ni video da ima negde pa bih morao sam da pravim kaveze. To je sve ok ali ima izlozba sledece nedelje u Novom Sadu, Srbija, pa cu tamo da vidim ptice i opremu. Ako nadjem pricu koja mi se svidja i da mi cena odgovara, verovatno cu je kupiti.

U koju kategorisanu velicinu spadaju lipokromski kanarinci?
Tragopan - Nedjelja 04.02.2007. 9:17
Subject:
zx piše:
Tragopan, cenim ja i tvoje misljenje.
Sta mislis o kavezima koje sam pomenuo? Za pocetak?
Dimenzije koje ti pominjes ja nisam ni video da ima negde pa bih morao sam da pravim kaveze. To je sve ok ali ima izlozba sledece nedelje u Novom Sadu, Srbija, pa cu tamo da vidim ptice i opremu. Ako nadjem pricu koja mi se svidja i da mi cena odgovara, verovatno cu je kupiti.

U koju kategorisanu velicinu spadaju lipokromski kanarinci?

Lipohromi kanarinci stasa kao i pjevači Belgijski malinci spadaju u srednje vrste. Primjetit če te da su tamne ptice, (zelena,crno crvena - nekada se zvala bakrena )melaninske manje od lipohroma.

Kada sam govorio o dimenzijama kaveza izričito sam mislio na izradu regala odnosno vitrina ili boksova, kod kojih se prednje stranice naručuju kod majstora prema predočenim dimenzijama. Šteta je kada se več pravi regal koji če biti smješten u kuči duži dio godina da ga se ne napravi kako treba. Često ljudi prave male boksove a onda stare zamjenjuju novim. Ja i meni poznati uzgajivači sami napravimo regal a u Bijelovaru ili Zagrebu naručimo kod majstora po svojim dimenzijama prednjice.
Takav regal mora zadovoljiti potrebe naših ljubimaca a u konačnici je i dio pokučstva i u njega vrijedi uložiti nešto više ivensticija.

Normalno je da privremeno možete metniti kanarince u bilo koje navedane dimenzije kaveza.

Inače u uzgoju kanarinaca i na stranim forumima najviše se rasprava vodi oko dimenzija kaveza, naime svako ima svoje mišljenje. Jedni su zagovornici malih praktičnih kaveza a drugi su za uzgojno dostantnih veličina.
Ja sam prije svega zbog dobriobiti same ptice pristalica što veče to bolje.
Anonymous - Nedjelja 04.02.2007. 10:58
Subject:
Hvala na odgovoru.
Kad jednom sam budem pravio, sigurno cu praviti vece kaveze.

Recite mi sada o prstenovanju? Da li je to obaveza pri uzgoju kanarinaca?
Sta osim godine jos pise na prstenu ptice? Gde se nabavljaju ti prstenovi?
Kako i kad se stavljaju?
seadriver - Nedjelja 04.02.2007. 11:05
Subject:
Tragopan slazem se potpuno sa navedenim dimenzijama za kaveze, zato se za razmnozavanje uzimaju takozvane parilice koje su nesto vecih dimenzija pa pomicanjem pregrade u sredini dobijemo veci kavez. Ali u slucaju da nemamo parilicu mozemo se posluziti i manjim kavezom uzimajuci u obzir da mladi vecinu vremena provedu u gnijezdu te ih 28 dan prebacujemo u drugi kavez, a da bi dobili nesto na prostoru mozemo uzeti gnijezdo koje se zakaci na vrata.
seadriver - Nedjelja 04.02.2007. 11:13
Subject:
Prsteni se stavljaju 6-9 dan nakon sto se ptica izleze. Stavlja se na taj nacin sto se zadnji prst savije prema gore te se tako provuce prsten koji ostane kao trajno obiljezje ptice. Ako se mislis baviti uzgojem onda je to obavezno a prsten ces najlakse nabaviti u nekom drustvu uzgajatelja kojega moras bit clan. Osim godine uzgoja na prstenu je jos oznaka drustva i redni broj uzgajatelja.
Tragopan - Nedjelja 04.02.2007. 11:25
Subject:
Za sve ljubitelje kanarinaca,faune Europe,egzota i papagaja ima časopis BATUDA časopis za uzgajatelje i ljubitelje ptica. Ja sam na taj časopis godinama preplačen i meni je fenomenalan. Ima jako puno o kanarincima i našim divljim zebama. Koga zanima mogu mu javiti na E -mail adresu u Splitu odakle ja nabavljam časopis.
cevap - Nedjelja 04.02.2007. 11:36
Subject:
Daj malo vise informacija o casopisu!

Hvala
Tragopan - Nedjelja 04.02.2007. 12:09
Subject:
cevap piše:

Hvala

Časopis izlazi pet puta godišnje a preplata na tih pet brojeva je sto kuna. Prošle godine sam na poklon od uredništva dobio knjigu Boje perja - osobito u kanarinaca crvene osnove. Časopis ima dvadeset i nešto stranica a neke su i u boji. Ima dosta slika i sve je stručno pisano. Dosta strana je posvečeno kanarincima a časopis obaviještava o održanim ornitološkim izložbama. Na kraju krajeva to je jedini takav časopis u Hrvatskoj gdje su teme samo o malim pticama i papagajima.
ikayke - Nedjelja 04.02.2007. 20:57
Subject:
Tragopan piše:
cevap piše:

Hvala

Časopis izlazi pet puta godišnje a preplata na tih pet brojeva je sto kuna. Prošle godine sam na poklon od uredništva dobio knjigu Boje perja - osobito u kanarinaca crvene osnove. Časopis ima dvadeset i nešto stranica a neke su i u boji. Ima dosta slika i sve je stručno pisano. Dosta strana je posvečeno kanarincima a časopis obaviještava o održanim ornitološkim izložbama. Na kraju krajeva to je jedini takav časopis u Hrvatskoj gdje su teme samo o malim pticama i papagajima.

Casopis se zove Batuda...i ja ga primam... ima zanimljivih stvari...

Preporucam svima...

zato google i odmah cete doci do zeljenih informacija Smile
cevap - Ponedjeljak 05.02.2007. 2:38
Subject:
Tragopan piše:
cevap piše:

Hvala

Hvala mnogo, mozda se pretplatim Very Happy
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris