Svijet ljubimaca

Uzgajanje i njega štenadi - prvi okot- puno pitanja, vlasnici traže savjete..

Anonymous - Nedjelja 04.05.2003. 19:16
Subject: prvi okot- puno pitanja, vlasnici traže savjete..
Evo ja imam kujicu od 7 mjeseci. Mješanka je hrvatskog i njemačkog ovčara. Za jedno 5 dana trebala bi okotiti pa mi trebaju savjeti pošto nemam nikakvih iskustva. Zanima me:

1.Kako se kuja ponaša pred okot? Čula sam da si ona sama namjesti mjesto kada joj pripremiš kutiju,ali mene zanima da li će ona htjeti baš tu kotiti? Ona je inače kuja od moje sestre ali mora biti kod mene jer sestra radi pa je ne može ostavljati samu. Dovela ju je kod mene ranije da se navikne na novu okolinu prije nego krene,pa me zanima da li će imati problema oko smještanja za okot.

2.Kakva joj točno prehrana mora biti prije a kakva poslije okota? Čula sam da bi trebala imati barem jedan mliječni obrok tjedno ali to mi čudno zvuči?!?

3.Nakon okota što sa posteljicom? Da li je ona pojede ili se baca? I kako mogu biti sigurna da je cijela izašla i da se dobro očistila?

4. I zadnje. Da li joj ja uopče trebam pomoći oko okota (ipak joj je prvi) ili će to sve ona sama?

Stvarno mi trebaju ti odgovori jer ne bih željela da joj bude loše.

Pozdrav i do tipkanja Smile
Anonymous - Nedjelja 04.05.2003. 19:19
Subject:
Idea Zaboravila sam napisati da se parila sa haskijem,ako je to bitno. Ona je veličine prosječnog hrvatskog ovčara
Diana - Nedjelja 04.05.2003. 20:24
Subject:
Pozdrav Danijela, dobro nam došla!

Ja ti na žalost oko koćenja ne mogu nikako pomoći jer imam 0 iskustva na tom području. Ali, uvjerena sam da će ti Buco i neko drugi koji tu imaju već više iskustva, vrlo rado stručno i detaljno pomoći. Samo se trebaš malčice strpiti, jer ljudi ponekad neredovito dolaze online. PC

Ali bude to. Pretpostavljam da u slučaju da je sve normalno ne trebaš puno pomagati, ipak je to "prirodno". Ali neka drugi o tome pričaju!

Lijepi pozdrav! Mahanje
Anonymous - Nedjelja 04.05.2003. 21:39
Subject:
Diana hvala ti. Ja sam inače strpljiva žemska Very Happy
Anonymous - Nedjelja 04.05.2003. 22:01
Subject: evo ti sve
Vazno je da stenjenje posmatras sa pristojne udaljenosti, nemoj joj pomagati osim ako primjetis da joj je stvarno potrebna pomoc. Prvo, kao i ostala stenad, ona ce sama ih ocistiti i namjestiti da sisaju, a placentu kao i pupcanik ce da pojede. dobro bi bilo ako bi ih mogla skloniti jer ce poslije imati proljev i povracati ali nije problem i ako ih pojede.Vazno je da placenti bude onoliko koliko i stenaca.
Poslije se kod vecine zenki javlja krvavo zelena izlucevina i mogu joj dojke oticati.Ishrane treba da je kvalitetna i mnogo veca od uobicajene.
Ona ce se pred okot ponasati uznemireno pravit ce svvoj lezaj koji bi inace trebala biti kutija ili kakav kutak sa prostrtim i izguzvanim novinama.
Nadam ce da ce sve proci super ...javi
Anonymous - Nedjelja 04.05.2003. 22:13
Subject:
Hvala. Ja isto dižem paniku bez veze,ali opreza nikad dosta Smile
Znači posteljica mora biti koliko i peseka? A da li izlaze za štencima ili kada sve okoti ide jedna po jedna?
Anonymous - Ponedjeljak 05.05.2003. 14:52
Subject:
Evo ja samo podižem Cool
Anonymous - Ponedjeljak 05.05.2003. 19:09
Subject: bez panike
Posteljica uobicajno izlazi zajedno sa stencem a nekada i po 15min. poslije a nekada je drugi stenac izgura onda kada on krece napolje
Anonymous - Ponedjeljak 05.05.2003. 20:09
Subject:
Hvala,u međuvremenu sam i dobila materijale od buce.
Još jednom vam svima zahvaljujem.
Nadam se da se uskoro čujemo sa dobrim vijestima.
Držite nam fige Cool2
Anonymous - Utorak 06.05.2003. 13:11
Subject:
E da,zaboravila sam samo pitati za mlijeko. Da li kuja uopće smije piti mlijeko? Mislim
Anonymous - Utorak 06.05.2003. 16:01
Subject: mlijeko
http://www.buga.hr/savjeti_veterinara/nedostatak_mlijeka.htm
Anonymous - Utorak 06.05.2003. 19:46
Subject:
Hvala crvrco,ali mene je zanimalo da li kuja smije jesti mlijeko?
A to sa nedostatkom mlijeka me i zabrinjava jer njoj mlijeko ne ide iz dojki. Koliko prije šenjenja bi trebalo krenuti i u slučaju da neće imati mlijeka što štenci jedu?
Anonymous - Utorak 06.05.2003. 22:20
Subject: hrana
Hranjenje stenadi je veoma mukotrpno i obavlja se bocicom koju mozes nabaviti kod veterinara.Vazno je da razlikujes slabije od jacih stenaca i obicno se hrane na svaka 2 sata a slabiji posto manje jedu svakih pola sata.Hrana treba da je zagrijana na oko 38 stepeni C i da je sastavljena od:
punomasno mlijeko 800mililitara
mileram od obranog mlijeka 200mililitara
zumance 1
limunska kiselina u prahu 4g
vitaminske kapi za djecu 2-3kapi
sterilizovano kostano brasno 6g
Potrebno je paziti da sva stenad podjednako sisaju da se neko ne zapostavi jer ono nakon propustenih 2-3 sisanja naglo slabi.
A za bolje stvaranje mlijeka potrebno joj je vise bjelancevina mlijeka sira jaja mesa ustvari kvalitetne ishrane rasporedjene u 4-5 obroka dnevno

I jos nesto ako zelis da milujes stenca prvo pomiluj koji put kuju da bi njen miris ostao na tvojim rukama da se ne bi ona poslije uznemirila kada onjusi stence.
Anonymous - Srijeda 07.05.2003. 8:59
Subject: mlijeko
na istoj stranici ima jos clanaka o mlijeku, skotnim kujama i sl. nisam imala vremena dopisati pa sam na brzinu stavila link samo prema tom jednom clanku.

treba pregledati njihovu arhivu.
Anonymous - Ponedjeljak 19.05.2003. 11:46
Subject:
Evo. Moja kujica noćas bila vrijedna! Very Happy
6 prekrasnih malih dlakavaca ugledalo svijet i taaaaaaak su slatki! Dojenje profunkcioniralo iz prve. Hvala vam svima!

Diana - Ponedjeljak 19.05.2003. 16:14
Subject:
Suuuper! Baš mi je drago! Sad ćeš uskoro biti okružena sa 24 malih nogica i 6 malih njuškica koje su okružene predivnom mekom dlakom! Beba

Želim im dug i zdrav život i ugodna prva iskustva u ovom velikom svijetu! Mr. Green
Diana - Ponedjeljak 19.05.2003. 16:14
Subject:
E, još nešto,

želimo slike!!! Spammer
Anonymous - Ponedjeljak 19.05.2003. 21:50
Subject:
Very Happy Very Happy Smile Smile
Vidis da je sve proslo u najboljem redu voljela bih kada bi mi opisalo kako je otprilike bilo da li si ti ucestvovala itd.

puno srece sa novim cupavcima
Anonymous - Srijeda 21.05.2003. 9:19
Subject:
Evo nas par sati poslije okota! Ola

A ovo će biti naš malac-Veselić Megahappy

Anonymous - Srijeda 21.05.2003. 9:27
Subject:
Citiraj:
Vidis da je sve proslo u najboljem redu voljela bih kada bi mi opisalo kako je otprilike bilo da li si ti ucestvovala itd.

Nisam ništa sudjelovala jer je to sve ona sama obavila. Trudovi su počeli oko 20 sati,a prvi malac je došao oko 4 sata. Ja sam spavala,ali sam ga čula kada je počeo cviliti. Taman je počistila posteljicu. Sljedećeg nije bilo do 5:30 Shocked što mi se činilo vrlo dugo,ali su onda išli kontinuirano svakih pola sata. Tražila je mrak,zašto? Nemam pojma Ne znam
Bitno da je bilo prvo pa muško Very Happy

Nakon toga dvije cure,pa dečko i zadnje dvije cure.
Prvi dečko je crni i zadnja cura je crna,a ostali su pobrali boju tate huskya. Uostalom i vidi se na slikicama. Nadam se samo da će doći u dobre ruke. Cure idu dalje,a dečki su već udomljeni.(rezervirani mislim) Smile
Matea - Srijeda 21.05.2003. 18:17
Subject:
Danijela, moram priznati da ti zavidim...Bebice su preslatke!!
Nažalost, ja ću se načekati do prvih bebica od Carrie... Plakanje
Matea - Srijeda 21.05.2003. 21:34
Subject:
Anđelek mali... Angel
Obožavam ja i dvonožne bebe, ali do takvih ću se morati još puno, puno više načekati...
Diana - Srijeda 21.05.2003. 22:33
Subject:
Čekati zbog svoje starosti/mladosti ili zbog drugih okolnosti, Matea?

U svakom slučaju, Danijela, svaka ti čast. Nije lako biti mama i dvonožnoj bebi i ovim malim vlažnim njuškama... Sigurno imaš posla na pretek.
Anonymous - Četvrtak 22.05.2003. 12:16
Subject:
Uz puno ljubavi ništa nije teško Ljubav
A ljubavi u mome životu nikada ne fali Very Happy
Matea - Četvrtak 22.05.2003. 20:38
Subject:
Zbog mladosti...Ja sam ti još puno premlada za bebu...
Anonymous - Nedjelja 01.06.2003. 0:55
Subject:
Mmmmm,baš je finoooo! Very Happy

San pravednika! Cool

Anonymous - Ponedjeljak 16.06.2003. 8:00
Subject:
P R E S L A T K I S U ! ! !
Luce - Ponedjeljak 16.06.2003. 10:19
Subject: Re: Kuja za okot! HITNO!
I ako su ti svi vec posavjetovali evo moje iskustva mozda ce ti dobro doci!

1.Kako se kuja ponaša pred okot? Čula sam da si ona sama namjesti mjesto kada joj pripremiš kutiju,ali mene zanima da li će ona htjeti baš tu kotiti? Ona je inače kuja od moje sestre ali mora biti kod mene jer sestra radi pa je ne može ostavljati samu. Dovela ju je kod mene ranije da se navikne na novu okolinu prije nego krene,pa me zanima da li će imati problema oko smještanja za okot.

Moje kujice/jorkia/ se uvjek ponasaju do zadnjeg dana kao dase nista nedesava samo uspora sa trcenjem i malo vise miruju! nekoliko sati pred samo okot su nemirne traze mjesto za porođaj i ponekda zaplacu. Kada vec dodje do samog poroda samo ubrzano dahcu inace su mirni!

2.Kakva joj točno prehrana mora biti prije a kakva poslije okota? Čula sam da bi trebala imati barem jedan mliječni obrok tjedno ali to mi čudno zvuči?!?

Mleko ja nejem uopset niti mlecni obrok jer neke moje kujice su alergicne na mleko. Ja samo kucham ryzu meso povrce dosta vitamina C. Nemoj podavat Kalcium to moze nasteti stencima ja kalcium dajem tek kada se porodi!

3.Nakon okota što sa posteljicom? Da li je ona pojede ili se baca? I kako mogu biti sigurna da je cijela izašla i da se dobro očistila?

neke cuke na postelicu reaguji jakom prolivom sto je posle iscrpljuje. Ja to imam lakse, jer moje zenke ocekivaju pomoc tako d ami je lakse odrediti da pojede samo onu prvu da spusti mleko i dadne instinku sta treba i ostale posteljice bacam.

4. I zadnje. Da li joj ja uopče trebam pomoći oko okota (ipak joj je prvi) ili će to sve ona sama?

Vidices neka zenka se sama zna snaci tako da odmah vidis da te netreba i da si suvisna ali ako te prati pogledom i vidis prestasene okice mozna pomoci trebace. Jedna moja zenka na prvi okot nije znala sta ce s prvim stencem to sam odradi i posle vjerovatno se sjetila Smile i sama sve vec uradila za 5.

Cuvam ti fige! Imati stenca ne nesto najlepse u zivotu i ako mi trenutno unistavaju kucu i pisaju kde stignu opet cekam kada budeme opet imali bebice u kuci. Ovo nase vec nisu bebice imaju 3 mjeseca!!
Dejan - Četvrtak 26.06.2003. 8:52
Subject: Prvi okot
Marijana piše:
Imam jedno pitanje,imam kujicu mješanku staru 5 god.Mala je rastom(tata joj je srednji pudl),ima 10 kg.Parili smo je sa srednjim pudlom,sve je prošlo odlično.Pošto joj je ovo prvo parenje,molila bih vas za par savjeta u vezi graviditeta,samog okota i kasnije sa samim štencima.I samo me još zanima da li postoji ikakva metoda s kojom se može ranije(od ultrazvuka)saznati da li je kuja ostela gravidna.Samo da znate parenje smo ponovili dva puda u 48 dati.

Luce - Četvrtak 26.06.2003. 9:51
Subject:
do trece sedmice trudnoce se moze ako zenka legne na leđa i puno ti vjeruje tako da se opusti i popusti trbusne misice napipati rukom. Meni treba nekada i pola sata mezenje kuje dok se ona opusti da se to moze napipat! Pipaj samo lagano nikakvi pritisci!! Napipas nesto kao male hrenovke ali samo do 21 prvog dana posle se to raztegne!!!
Imam samo pitanje bez ikakve lutnje molim: Zasto ste namjerno parili mjesanku psa??? Na svetu ima puno pasa i to nezbrinutih misli da povecavanje broja mjesanac i jos planirano nemoze nikome biti korisno??? Mozda mi objasnite razlog ali za sada mi je to jako cudno. Uopste to nije prvi slucaj i ovde u forumu vec bilo takvih ljudi sto parili mjesance i ja se vas pitam ZASTO!!
Odgovoran Odgajivac kada ima rasnog cuku sa pedigreom i suspostavi se da nije kvalitetan za odgoj onda ka sterilise i ostavi ali NIKAKO pari! Vy namjerno pravite mjesance!! Rolleyes nesvatam!
Diana - Četvrtak 26.06.2003. 22:58
Subject:
Ma znam, vidjela sam i da ste napisali da vam to nije namjera, ali ljudi se prepadnu i pobjegnu. A nama je cilj pridobiti što više članova kvalitetnim savjetima. Znam da imate puno za reći, neki imaju vjerojatno iskustva i sa koćenjem mladih. A kada se član udomaći, lako se rasprave ovakve stvari.

Samo znam da je ljudima glupo da dođu i odmah dobiju malo po nosu, znam da ste samo htjele upozoriti na to, a ne napasti. Samo ti je sa novim članovima ili sa budućim članovima uvijek osjetljivo i treba oprezno pisati da ih ne "splašimo"...
Anonymous - Petak 27.06.2003. 19:27
Subject:
Moram da kazem da se slazem sa svima koji su rekli da nije pametno da se pari zenka mjesanca. nekada davno se pricalo da zenka ako nema barem jednom u zivotu , najbolje do svoje 5 godine stenad, preti njoj rak materice - to se pokazalo kao strasna glupost i izmisljotina ali nazalost ova prica se medju ljudima i dalje prica a ljudi se nazalost prema tome i dalje ponasaju neodgovorno a nesmisleno i dalje pare pse, koji nemaju jasno porjeklo. Nisam protiv mjesanaca - ni slucajno - jednog sam nekad davno imala a bio to najbolji a najpametniji pas u mom zivotu. Moze se desiti da kuja pobegne a desi se jednostavno nesto sto gazda nije planirao - pa sta moze da radi ? Ali planirano parenje mjesanaca jednostavno nije u redu.
Anonymous - Petak 27.06.2003. 23:39
Subject:
Pozdrav! Moram se pridruziti suforumasima koji smatraju da namjerno parenje mjesanaca nije OK iz vise od jednog razloga. Sto se konkretnog pitanja tice, ne mogu pomoci jer nemam iskustva, ali evo sto bih ja ucinila na vasem mjestu.

Prvo, trebate naci dobrog veterinara koji ima svu potrebnu opremu, sto nazalost u Hrvatskoj cesto predstavlja problem (recimo, kod nas u Sl. Brodu nitko nema UZV, rentgen, niti radi krvnu sliku…). Ako ste u Zagrebu, imate srece!

Drugo, treba biti spreman prepoznati komplikacije koje se mogu dogoditi u trudnoci i porodu i kasnije sa stenadi i znati sto uciniti, kako pomoci i kad zvati veterinara -- dakle, opet veterinaru, pitajte ga sve sto vam padne na pamet, nadjite dobru knjigu o uzgoju, surfajte, pricajte s uzgajivacima…

Trece, raspitajte se kod uzgajivaca i veterinara o rasporedu cijepljenja i ciscenja od parazita -- tu neke stvari znam, ali cini mi se da svatko ima svoju teoriju kad treba cistiti stenad i koliko cesto i kad zapoceti cijepljenje.

Cetvrto, pocnite vec sad traziti udomitelje za stenad, a ne kad stenci budu "za odnijeti." To je nazalost sve sto ja mogu pomoci. Zelim vam puno srece i zdravu mamu i bebe!
Anonymous - Utorak 01.07.2003. 9:32
Subject:
Samo da vam kažem i podjelim svoju bol. Moj malac - Veselić je uginuo.
Prekjučer navečer počeo je cviliti i odmah ujutro odveli smo ga veterinaru. Dala mu je 5 inekcija,nešto protiv bolova,nešto za lakše disanje i ni sama ne znam što. Uginuo je nočas. Prirasao mi je srcu kao malo dijete i osječam se grozno. Najgore je što ni veterinarka nije znala što mu je. Još je bio u leglu i njegovoj braći i sestrama nije ništa. Grozno
Matea - Utorak 01.07.2003. 22:02
Subject:
Jako mi je žao Plakanje
snoopy - Srijeda 02.07.2003. 8:28
Subject:
Meni je isto jako, jako zao Cmizdri , a bio je tako saltki (kao i ostali.
I, znam da nij pravi trenutak, ali malci su vec narasli i promjenili, pa nebi bilo na odmet par slikica, ha? Plakanje
Anonymous - Srijeda 02.07.2003. 10:46
Subject:
Slikice budu sljedeći tjedan
Black Angel's - Srijeda 02.07.2003. 11:35
Subject: okot mlade kuje
Moji prijatelji imaju kujicu staru 18 mjeseci koja se treba okotiti danas,sutra ili prekosutra.Danas joj je 64 dan.Na njoj se baš ne vidi da je skotna osim što su joj se cice spustile i dobila je mlijeko.Ona i dalje veselo trči i skače ko da se ništa ne događa.
Sumnjam da je "umišljena trudnoća" jer nije parena prirodnim putem nego umjetno.Prijatelji su me zamolili da se raspitam do kojeg dana se kuja mora okotiti.
Unaprijed hvala!
Anonymous - Srijeda 02.07.2003. 12:05
Subject:
Pricekajte jos dan ili dva prije nego se odlucite za posjet veterinaru, ako je zivotinja dobro i dulje. Graviditet moze, posebice kod vecih pasa trajati do 68 dana!
Anonymous - Srijeda 02.07.2003. 18:01
Subject:
Znas, ljudi koji su se dobro pripremili i sve dobro isplanirali ne traze savjete po forumima. Ako se ja budem bavila uzgojem, naucit cu prije parenja dovoljno da ne moram moljakati savjete od hrpe nepoznatih ljudi.

A ako mislis da ce se svuda svatko slagati s tobom 100% i gristi jezik zato da se ti ne bi uvrijedila, promasila si planet.

Dobrodosla na forum, hvala sto si mi se zahvalila na savjetima, kakvim-takvim, i sretno.
Matea - Srijeda 02.07.2003. 23:02
Subject:
Kako to da su parili tako mladu kujicu?? Confused
Matea - Srijeda 02.07.2003. 23:05
Subject:
I da, zaboravih reći...Možda je bolje da odu ranije veterinaru.
Kada sam trebala kupiti štene bloodhounda, kuja se nije oštenila na vrijeme, pričekali su još nekoliko dana, a onda je već bilo kasno.Napravili su carski rez, ali svi štenci su već bili uginuli...A jedan od njih bi bio moj Plakanje
Anonymous - Četvrtak 03.07.2003. 7:33
Subject:
bullmaja piše:
/*Znas, ljudi koji su se dobro pripremili i sve dobro isplanirali ne traze savjete po forumima. Ako se ja budem bavila uzgojem, naucit cu prije parenja dovoljno da ne moram moljakati savjete od hrpe nepoznatih ljudi.*/

Mislim da nije u redu seciratu svaku riječ koju netko kaže, ali očito se ti tako osjećaš moćnijom. U nekim stvarima se slažem s tobom, a u nekim definitivno ne. Zašto misliš da si ti toliko u pravu, a svi ostali toliko u krivu.. Nisi li i ti bila u situaciji da si tražila savjet od hrpe nepoznatih ljudi , kako ih nazivaš. I ne mora značiti da neko ništa ne zna o nečemu ako to pita, možda želi usporediti svoje mišljenje, iskustva i sl. s drugima a na taj način ga i poboljšati. Ne može se sve pročitaiti i naučiti iz knjiga, važno je i iskustvo. Nije potrebno na sve gledati crno, pesimistično.. Zašto toliko nepovjerenja.....
A što se tiče parenja mješanaca ja nisam 100% protiv toga. Ukoliko je osoba odgovorna i pobrine se za svog psa, njegove štence, njihove potrebe, zdravlje i sl - zašto ne! Da se u povijesti nije toliko križalo različitih pasmina danas ne bi bilo svih ovih naših ljubimaca. Ne znam toliko za druge, ali moj pas je nastao križanjem dosta različitih vrsta (10- vrsta terijera, beagla, vipeta ....) I da su u to vrijeme njega napadali (svećenika Jack Russella) kao što se danas napada dosta ljudi koji pokušavaju isto danas DoT ne bi postojala.Kinologija bi bila osiromašenija za jednu po meni, znam vrlo subjektivno, predivnu pasminu...
A Ena, nije li i ona nastala križanjem različitih pasmina? Da li ti je žao što je nastala ta pasmina?
Luce - Četvrtak 03.07.2003. 16:02
Subject:
Mislim da je bezveze se svađati! Ovamo hodamo zbog cuka!!!!Da se svajetujemo i da zamjenimo mislenje!!! Ja sam to pocela ali samo sam te pitala Marijana za razlog tome jer ja se s tim neslazem. Ti mi nisi navela razlog ako neracunas: Jednostavno sam to htela i sta koga briga!!! Tako da si napala ti mene! Ali da mi kazes hvala za to kako sam ti opisala kde i kako napipas bebe to nikako!!! To mi se nesviđa!!!

Mislim da planirati cuku je kako planirati bebu ljudsku!!! Cupa mi se srdce kada vidim kako zena na TV si cupa kosu iz glave i place da nemoze djeci kupiti voce!!! Ima 5 djece!!! Isto kaze to je moje pravo mogu raditi sta hocu rađati koliko djeca hocu!!! To je tacno ali na kraju za vama sto zadovoljavate svoje pravo ostaju nesretna djeca i bezprizorne cuke!!! Ti kazes imas za sve musterije i htelas samo jedan okot sto ce biti kada svaka tvoja mjesanka opet dadne jedno leglo itd itd!!! to je stvar buducnosti! Sto sam ja sterilisala zenku da neprenosi mane dalje!! Po tvome sam mogla reci moje pravo i zaraditi dobru lovu, prodat cuke nekome ko pojma nema i nista se nedesava!!!

Sigurno to nemoj svatat kao da te napadam i vređam to je moje mislenje!!! Takođe bullmaja ima svoje mislenje!!!Svak pametan ko rocita nase mislenje si napravi svoje mislenje! pa zbog toga dolazimo!!!
Mislim da slati nekog iz foruma nije lepo!!!! Kome se nesviđa neke reakcie jednostavno neodgovara i tacka!!!
Dejan - Petak 04.07.2003. 7:26
Subject:
Ja sam postavio prvi post iz kojeg je sve krenulo, pa ću se svima zahvaliti na dobroj i poučnoj diskusiji. Very Happy

Mislim da smo se svi složili da je cilj foruma (svakog) samo razmjena mišljenja, ali ponekad je jako teško vidjeti kako razmišlja osoba koja je napisala post. Jer ipak slova na ekranu nisu toliko rječita. Pa se zato ja držim one poslovice: "slika vrijedi više nego tisuću riječi".

Tako da vjerujem da nitko nije napao maryanne, već je to samo tako zvučalo. Ne znam

A što se tiče moderiranja, postove ćemo jedino moderirati ako budu nepristojni, odnosno izvan svih normalnih granica rasprave. King
Black Angel's - Petak 04.07.2003. 12:10
Subject:
Matea piše:
Kako to da su parili tako mladu kujicu?? Confused

Zato jer ima uža prsa,pa da se rašire i zbog dlake,riječ je o engleskom koker španijelu.Danas idu veterinaru,na ultrazvuk,pa ćemo vidit.Puno hvala,Josipi i Matei naravno!! Angel
Luce - Petak 04.07.2003. 12:28
Subject:
to cujem prvi put da okot pomogne rasiriti prsa i je dobar za dlaku???? to mi se bas cini cudnim! Ali ako je to tacno kako da povecam prsa kod afgana muzjaka Lol !!!

Sada ozbilnije: Svaka zenka to podnosi drukce imam jednu kujicu koja do trenutka poroda skace, trci po stepenicama. Pokusala sam tome zabraniti ali uzalud! Do trenutka poroda jede i pije!!! Sve je drukce Ali nebi ja cekala nikada iza 63 dan! to moze biti stvarno ozbilno!!!Zelim puno srece!!!
Black Angel's - Utorak 08.07.2003. 9:13
Subject:
[quote="Luce"]to cujem prvi put da okot pomogne rasiriti prsa i je dobar za dlaku???? to mi se bas cini cudnim! Ali ako je to tacno kako da povecam prsa kod afgana muzjaka Lol !!!
Ovo je istina,i nije za zafrkanciju. Ljut Evil or Very Mad Kad je kuja skotna i ima 4,5 ili više štenaca ona da bi nosila te štence mora se raširiti.kako se širi trbuh tako se šire i kosti da bi bolje podnjele težinu štenaca.A ako se šire kosti šire se i kosti prsiju.
Rolleyes Lol P.S. Nije skotna bilo je lažno.
POZDRAV!!!!
Luce - Utorak 08.07.2003. 9:20
Subject:
Uopste se nemoj ljutiti, nisam to mislila zlo!

Stvar je u tome: ti kazes da je to dobro za dlaku. Ja znam kako stenci znaju iscrpiti kuju da pocne opadat dlaka izgubi potpuno sjaj i lomi se takodze stenci uduzimaju puno kalcia sto za kosti nije bas sjajno! I to da trebam kod svog muzjaka povecati grudni kos je takođe istina!!!Mislim da sa kujom plivati i puno trcati /izlozbeni korak 5km/ je lepse sredsto povecavanja grudnok kosa nego takomladoj zenki uvalit stence!!! Bez ljutnje molim te!
Black Angel's - Srijeda 09.07.2003. 10:04
Subject:
Luce piše:
Uopste se nemoj ljutiti, nisam to mislila zlo!

Stvar je u tome: ti kazes da je to dobro za dlaku. Ja znam kako stenci znaju iscrpiti kuju da pocne opadat dlaka izgubi potpuno sjaj i lomi se takodze stenci uduzimaju puno kalcia sto za kosti nije bas sjajno! I to da trebam kod svog muzjaka povecati grudni kos je takođe istina!!!Mislim da sa kujom plivati i puno trcati /izlozbeni korak 5km/ je lepse sredsto povecavanja grudnok kosa nego takomladoj zenki uvalit stence!!! Bez ljutnje molim te!

Ne ljutim se ja to je samo slikovito prikazano,radi se o maloj pasmini (koker)pa mislim da ne bi baš upalilo da svaki dan trči.A sad joj je isto kad nije skotna samo se nadebljala.Znam i to da štenci uzimaju kalcij i oni to znaju,i znam da se može pojaviti šepavost na nogama.Voli ona i plivati (čak i roniti) i trčati (to je istina sa trčanjem,trčala je ona ali se nije baš puno proširilo),rečeno mi je da je kuju čak i bolje pariti dok je mlada baš zbog tog proširivanja prsiju i nekih još stvari, sad koliko je to istina neznam.Vidjela sam neke male pasmine kao što su pinčevi i mješanci čivave da su se nakon okota znatno promijenili i to je bilo baš to proširivanje i dobivanje malo jačeg izgleda.Što se tiče dlake,može se obnoviti a i ne mora.Ako sva dlaka otpadne može izrasti još bujnija djelovanjem nekih hormona.
Toliko od mene pozdrav Lucie!!!! Hvala Mahanje
Black Angel's - Srijeda 09.07.2003. 10:17
Subject:
Mislim da sa kujom plivati i puno trcati /izlozbeni korak 5km/ je lepse sredsto povecavanja grudnok kosa nego takomladoj zenki uvalit stence!!!

Možda niste pogledali topić" Prvi okot!HITNO!!" tu je kujica parena sa 7 mjeseci!!!!!!!!!!!!!!! šta bi tu rekli?????????????? POZDRAV!! PC
Luce - Srijeda 09.07.2003. 11:31
Subject:
nebi rekla nista! vlastnika bi odmah TUKLA i sutala nogama!!!!

trcanje je dobro i za male cuke. Mojim jorksircima jako pomaze. Njihovo trcenje me ni neumori na razliku od afganistanca Wink
Anonymous - Srijeda 09.07.2003. 11:31
Subject:
[quote="Black Angel's"]
Luce piše:
to cujem prvi put da okot pomogne rasiriti prsa i je dobar za dlaku???? to mi se bas cini cudnim! Ali ako je to tacno kako da povecam prsa kod afgana muzjaka Lol !!!
Ovo je istina,i nije za zafrkanciju. Ljut Evil or Very Mad Kad je kuja skotna i ima 4,5 ili više štenaca ona da bi nosila te štence mora se raširiti.kako se širi trbuh tako se šire i kosti da bi bolje podnjele težinu štenaca.A ako se šire kosti šire se i kosti prsiju.
POZDRAV!!!!

Samo da pitam nesto. Cula sam za to "prosirivanje" i "okrupnjavanje" od skotnosti, ali sam cula i nesto drugo: da se kuja pod uticajem istog "snizi," odnosno da joj i ledja i kompletan trup malo "legnu" i kuja bude malo niza u grebenu. Vi koji se bavite uzgojem, jeste li to primijetili? Bas me zanima.
Amalka - Srijeda 09.07.2003. 11:48
Subject:
Mojim kujicama se mjeri tezina a ne visina grebena pa ti nebih znala reci. Very Happy

Ali zanam da je okrupnila nakon poroda i to dosta.
Black Angel's - Četvrtak 10.07.2003. 9:32
Subject:
Luce piše:
nebi rekla nista! vlastnika bi odmah TUKLA i sutala nogama!!!!

trcanje je dobro i za male cuke. Mojim jorksircima jako pomaze. Njihovo trcenje me ni neumori na razliku od afganistanca Wink

Onda idemo svi grupno na trčanje!!!!!
Black Angel's - Četvrtak 10.07.2003. 9:35
Subject:
[quote="bullmaja"]
Black Angel's piše:
Luce piše:
POZDRAV!!!!

Samo da pitam nesto. Cula sam za to "prosirivanje" i "okrupnjavanje" od skotnosti, ali sam cula i nesto drugo: da se kuja pod uticajem istog "snizi," odnosno da joj i ledja i kompletan trup malo "legnu" i kuja bude malo niza u grebenu. Vi koji se bavite uzgojem, jeste li to primijetili? Bas me zanima.

Moguće je posebno ako su kuje malo duže(a trebaju biti kraće) ,ali kod kratkih kuja nije često.Iako ja nisam primjetila da se to dogodilo mojoj kujici koja se okotila prije dvije godine.
Anonymous - Srijeda 23.07.2003. 11:32
Subject: Re: Kuja za okot! HITNO!
Danijela_Hrabra piše:
Evo ja imam kujicu od 7 mjeseci. Mješanka je hrvatskog i njemačkog ovčara. Za jedno 5 dana trebala bi okotiti pa mi trebaju savjeti pošto nemam nikakvih iskustva.

?!?!?! Cestitke na kucama i sve najbolje za njih i mamu, ali ja imam jedno pitanje... Zar nije ova kujica PRE-PRE-PREMLADA za okot?!
Anonymous - Četvrtak 24.07.2003. 19:16
Subject:
Je,je premlada. Prvo tjeranje,ali kriva je njena gazdarica tj. moja sestra što ju nije pazila Evil or Very Mad

Ali sve je sada OK. Nakon suza i suza prolivenih za mojim veselićem Plakanje utješila sam se njegovom sekom. Ljepotica zvana Lena (fakat je ljena Smile ) trčkara po kući i jede moje tenisice,krade djetetu igračke itd...... Lol

Pusa svima super ste! Srce
Matea - Četvrtak 24.07.2003. 21:50
Subject:
Pusica Leni!
Anonymous - Nedjelja 14.12.2003. 17:10
Subject: Štenjenje
Ako koga zanima štenjenje na linku http://www.global.hr/ljubimac_baza.asp?baza=358 može doznati nešto o tome i vidjeti kako to izgleda pri štenjenju jedne hrvatske ovčarke.
Anonymous - Četvrtak 25.12.2003. 20:25
Subject: dalmatiner
Koliko dugo dalmatiner nosi mlade i kadase mladi mogu odvojiti od mlade?
Anonymous - Petak 26.12.2003. 2:58
Subject:
mislim da većina pasa nosi mlade oko 3 mjeseca. mladi se ne smiju odvajati od mame prije 8 tjedana starosti.
Matea - Petak 26.12.2003. 17:59
Subject:
Kujice svih pasmina mlade nose oko 63 dana, a štenci se ne bi smjeli odvojiti od mame prije 8 tjedana, najbolje je da u nove domove idu iza 10 tjedana starosti.
Anonymous - Ponedjeljak 29.12.2003. 12:04
Subject: zlatni retriver HITNO- o trudnoci
zanima me koliko zenka nosi stence?koliko je moguce stenaca?ovo joj je prva trudnoca pa smo uplaseni pomozite mi sa savjetima!!!!
Sanja - Ponedjeljak 29.12.2003. 12:38
Subject:
Kao prvo nemoj se toliko bojati, pusti da priroda čini svoje. Normalno da moraš brinuti o kujici ali nema potrebe za panikom.
Graviditet ženke traje otprilike 9 tjedana. Prosječno leglo sadrži od 3 do 6 mladunca, a ponekad i do 12. Odmah po rođenju, psići su slijepi; oči otvaraju deseti dan.
Za vrijeme trudnoće kujici ne davati nikakve lijekove bez suglasnosti veterinara niti je ne čistiti od parazita ( glisti ) Hranjenje ne smije biti preobilno, tek zadnjih 20 dana malo pojačano, pripaziti da u hrani ima dovoljno vitamina i minerala.
Anonymous - Utorak 20.01.2004. 11:36
Subject: Kako prepoznati trudnoću kod pasa
Vlasnica sam kujice koja se nedavno počela tjerati. Pošto imam i mužjaka iste vrste čini mi se da su se parili. Kako provjeriti da li je kujica trudna?
Anonymous - Četvrtak 22.01.2004. 13:09
Subject: briga o stenicima
evo sinoc mi je zlatna retriverica ostenila 9 stenaca i zanima me kako se brinit i o njima a i o njoj?
Anonymous - Petak 23.01.2004. 16:43
Subject:
Imaš dolje link rasprave o zlatnim retriverima, sigurno ćeš naći dosta zanimljivog štiva (11 stranica razgovora), a i mislim da bi bilo dobro malo "pročešljati" ostale teme vezane uz pse.

http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=769
Anonymous - Utorak 27.04.2004. 12:24
Subject: kupnja šteneta
Je li se možda tvoja ženka zlatnog retrievera okotila? Ako da, imaš li koje muško štene za prodaju? Željela bih kupiti čistokrvno štene, no bez rodovnice. Znaš li koga tko ima trenutno retrievere za prodaju? Molim te,pomozi mi!
Valentina - Utorak 27.04.2004. 14:07
Subject:
Sanja ima mužjaka !
Anonymous - Četvrtak 29.04.2004. 12:32
Subject:
Postavila sam ovo pitanje "Gostu", a ne Sanji.
Anonymous - Četvrtak 29.04.2004. 23:24
Subject:
ajjjj moja kuja retriverka prvi put kad je imala okot, okotila 9 ufffff
Anonymous - Petak 04.06.2004. 22:53
Subject: O štenjenju ...
s tim da je lorena, ženka zl retrivera, skotna- kod mene se u glavi sve vrti oko štenadi. nažalost će ispasti mjesanci jer se parila s šarplanincem slučajno, al sad je tako kako je.... mrvicu me zabrinjava jer je lora OGROMNA, mislim njen stomak, ima jos nekih 5-6 dana do okota ali joj stomak izgleda kao da je progutala neko bure, jadnica jedva hoda od njega..
pa, ko od vas ima retriverku? odnosno pitanje moje je: koliko vam je ta retriverka okotila štenadi??
jer kod moje izgleda da ce izbaciti bar 10!
(ovo ce joj biti drugi okot, kod prvog je devet okotila)!
TINNA - Petak 04.06.2004. 23:55
Subject:
Moje su najviše oštenile 10 štenaca , a od roditelja je ženka jednom imala 12 ! Prosjek je 7 - 9 .
Anonymous - Srijeda 09.06.2004. 12:12
Subject:
je li Lorena okotila? Big smjesak
Anonymous - Srijeda 09.06.2004. 15:38
Subject:
jesteeeeeee!
sinoc , 3 sata trajalo.. 5 muskih i 2 zenkice, a dvoje su nazalost krepali..
sada je jadnica sva zaposlena, cistiti 7 guzi, nahraniti 7 gladnih itd..
Smile

ah da, evo vec unaprijed da kazem, s tim da imam vec 5 necu moci nijednog zadrzati, tako da cu sve davati na poklon, naravno u dbre ruke..
Anonymous - Petak 11.06.2004. 14:23
Subject:
TINNA piše:
Psi su ti prekrasni , pogotovo goldenica , mislim da je šteta što nije parena sa pripadnikom svoje pasmine , bar bi ti štenci nestali u roku . .

znam znam, steta je, ali desilo se a nisam htjela da abortira kuja jer zadnji put nije uspjelo pa nisam htjela da joj nasteti jos.. al sta se moze, steci su sada tu, a lora srecom ziva i zdrava.. Smile
Anonymous - Subota 24.07.2004. 0:35
Subject:
evo, reko zato sto odavno nisam pisala o malima pa cu sad..
mali nisu vise ni tako mali..lijepo napreduju, sad su 6 sedmica, punooo jedu, puno skacu, grickaju sve po dvoristu sta nadju, al najvise pajke..

muce ih malo ove vrucine, al bar ja tako malo preko dana imam mira od njih.. par puta na dan moram prati dvoriste jer sedam stenadi i ostavlja bar duplo toliko hrpica hehe.. do 5 sedmice su svi skoro istop napredovali, al sad se vise vec pomalo razlike, imam jednog skoro duplo veceg od ostalih, jedan je malo manji od brace i sestrica svojih jer je jadnicak bio 2 dana veooooma bolestan, cvilio i plako po citavu noc a nismo otkrili sta mu je bilo, al srecom je ozdravio..

papaju kod mame koliko im ona dopusta, a mi ih hranimo jos 2 puta dnevno, i jos dobijaju svaki dan po jednu kalcium tabletu.. eto, za sad toliko, evo jos par slikica..
Anonymous - Subota 24.07.2004. 0:47
Subject:
kad su bili skrooz ,ali, puzajuci istrazivali okolinu..

pa prvi put vani..

malo veci..nepune 4 sedmice..

i sad su skjoz veljiki momcici i curice..

ah da, cure su GEJRA i HENA, a muski: SURI, SIUX, MEDO, MEDO i MEDO hehehe 3 x medo jer su sad za sad isti pa ih nemogu razlikovati Smile za 3 momcica sam nasla nove vlasnike, a ostali jos traze..
Anonymous - Subota 24.07.2004. 1:11
Subject: štenci :))
bebe su ti premedene!!!!!
Anonymous - Subota 24.07.2004. 18:57
Subject:
Možda zvuči glupo, ali ne mogu skužit koji je to pas na drugoj slici, onaj koji leži... Embarassed A štenci su precakani! Big smjesak
Matea - Subota 24.07.2004. 23:24
Subject:
Joj, preslatki su Zaljubljene oci! Držim fige da nađeš dobre vlasnike za sve mališane Wink
Dida - Nedjelja 25.07.2004. 11:31
Subject:
Baš su fora...pasali bi mi uz kaput...he,he...
Anonymous - Petak 03.09.2004. 17:30
Subject: Koliko dugo štene treba sisati ?
Moja kuca ima 7 nedelja i jos treba d a sisa:!: Kakvu cuclu trebam da kupim i gde Rolleyes
Valentina - Petak 03.09.2004. 18:12
Subject:
pa ne treba više sisat sa 7 tjedana Rolleyes ja sam Tess kupila kad je imala 7 tjedana Wink
Anonymous - Petak 03.09.2004. 22:25
Subject:
Ma sa 7 tjedana netreba joj više sisanja. Štene već sa 2 - 3 tjedna možeš početi dohranjivati. A sa 7 ih već i kuja dobrano odbija od sisanja jer ju grizu iglicama i to joj je strašno neugodno Joooj .
Anonymous - Nedjelja 07.11.2004. 16:22
Subject: Koliko traje trudnoća kod pasa?
Molila bi,ako netko zna,da mi napiše koliko traje trudnoća kod pasa. thanks!
TINNA - Nedjelja 07.11.2004. 17:57
Subject:
Normalno je 56 - 63 dana , mada sam imala slučaj ove godine 47 dana ali to već nije normalno , a najduže je jedna nosila 68 dana .
Anonymous - Srijeda 23.03.2005. 11:08
Subject: prvi okot
Bok svima! Smile
Tek prije par dana sam saznala za ovaj forum i moram priznati da mi je puno pomogao!
Moja kujica se zove Besi i mješanka je između baseta i nekog nepoznatog terijera . Prije dva dana se okotila a prije toga sam bila totalno isprepadana kako će to proći i hoće li sve biti ok tako da sam pročitala većinu poruka vezanih uz tu temu, pripremila se da budem babica da bi na kraju Besi sve sama obavila kao prava mamica i donjela na svijet 5 krasnih bebica. Nažalost neznamo s kim se parila jer je preskočila preko ograde od balkona (živimo u kući) i pobjegla dok smo bili na poslu...
Što me zapravo zanima- pročitala sam dosta poruka o tome kako mnogi ljudi počinju oko 15og dana poticati peseke da manje cicaju mamu i da krenu samostalno jesti - ja sam cijelo vrijeme mislila kako će ih ona sama početi odbijati kad za to dođe vrijeme...no što me zanima je kako ću ih ja hraniti svaka 4 sata ako moram biti na poslu od 8 do 4? Dali postoji mogućnost samo da kujicu bolje hranim kako ju nebi mališani iscpili pa da ju pustim da ih doji duže?
Mi Besi hranimo sa suhim granulama i to hillsom puppy od janjetine i riže ali joj ja redovno skuham i jetrica, srca ili neko drugo meso pa joj malo pomješam da ne jede samo suho. Dajem joj i bar decilitar jogurta dnevno i jedno jaje svaka 2 dana. Zanima me dali joj trebam dati kakve vitamine sad kad doji i dali ju hranim ako treba??
Znam da je ovo puno pitanja ali molim vas pomozite jer želim napraviti što više mogu za te psiće sad kad im je to najpotrebnije...
Ines i Besi Pomoc
Luce - Srijeda 23.03.2005. 11:39
Subject:
sve ostavi na svojoj kujici. ona ce zna sve sam najbolje. Mjesanci su ogromno pametni i svoje instinkte imaju jake na razliku od malko degeniranih posebno nekih pasmina.

Ona ce znati kada bebe prestane dojiti. Ove sve savjete koje si mogla procitati s eticu ili izlozbenih pasa kada se kuja sto prije vraca u ring i treba da je sto prije u top kondicii. Ilikod velkih pasmina sa mnogobrojnim leglima kada bi stenci svoju mamu potpuno iscrpeli. Ti se prepusti njenim instinktima ipak to ona zna najbolje.

Prodavaju se speciale calopet paste ili vitamine za skotne kuje i za kuje nakon okota tosigurno kupi.
I granule se prodavaju za kuje nakon okota royal canin ima super hranu koja se zove " starter" moras sad aobratiti paznju na njeno hranjenje jer ipak ona daje bebama sada puno energie i nakon 10-15 dan bi moglo njenotjelo imati nedostatak kalcia. to se zove eklampsia i ako bi se kuja tresla i bila nemirna odmah pozuri na injekciu kalcia kod veterinara. ALi mnogo mojih kuja nikada nisu imali eklmapsiju tako da samo obrati paznju da kvalitetnu hranu.

puno pozdrav tebi i besi
i opet pitaj
Leigh - Srijeda 23.03.2005. 12:04
Subject:
kad sam ja nedavno imala štence, ženku sam hranila sa Hill's-ovom hranom za skotne kuje i kuje koje doje. štenci su sisali dosta dugo. no kad su progledali( negdje sa 2 tjedna) i kad su im zubići polako počeli rasti, davali smo im polako tu suhu hranu ali razmešanu sa jogurtom i takvim stvarima. kasnije smo ima kuhali bijelo meseko, žgance. drobili vilicom i onda bi oni to jeli. ali dok su ovako mali bolje ih pustiti na miru. tvoja ženka zna što treba raditi i kako. ona će ih učiti a kad će joj počet ić na živce sa sisanjem maknut će se. to je i moja radila.
sretno Very Happy
a calopet pasta se daje kada pas neće jesti ili se daje kao obrok prije nekakvog treninga psa. ta pasta je jako dobra ali mislim da je netrebaš davati ni kuji ni štencima dokle god će oni dobro jesti.
Luce - Srijeda 23.03.2005. 13:43
Subject:
Citiraj:
a calopet pasta se daje kada pas neće jesti ili se daje kao obrok prije nekakvog treninga psa. ta pasta je jako dobra ali mislim da je netrebaš davati ni kuji ni štencima dokle god će oni dobro jesti.

tu nisi u pravu. calo pet past aje energitska bomba. i daje se psima kada su bolstni kada nemogu toliko jest jer malo paste je kao obrok. takodje se daje psima na izlozbama da dobinju puno energije na takmicenju.

Kada imam kuju prije okota dajem njoj cetvrtinu tube svaki dan. Moji psi to obozavaju. Kada se okoti dobiva istu dozu calopet paste do 14 dana nakon okota.
Svojim izlozbenimpsima calopet pastu dajem svako jutro jer osim energije ima mnogo jako dobroh vitamina, godi dlaci i kozi i moji psi nju obozavaju jedu nju odmah iz tube.

Kupujem pastu na kutije i je to bomba sa kojom s enemoze nista pokvariti samo moze biti psu lepse Exclamation
Anonymous - Srijeda 23.03.2005. 19:27
Subject:
Puno hvala na savjetima! Danas sam bila i kod veterinarke pa mi je baš to isto govorila- samo kvalitetna hrana a Besi će se sama pobrinut za mlade Very Happy
Anonymous - Četvrtak 24.03.2005. 14:39
Subject: problem sa dojenjem?
Nezanm dali imam problem sa kujicom ili sam samo paranoična... psići ispuštaju čudne zvukove kad sišu mlijeko- kao da se muče! Neznam dali to znači da nema dosta mlijeka ili ono ne prolazi dobro kroz bradavice ??? Sad Inače štenci su prva dva dana normalno cicali a zadnja dva eto taj neki novi zvuk se pojavio pa me to muči...inače psići izgledaju normalno i nisu previše nemirni ali kujica kao da ne želi previše vremena provoditi dojeći ih. Dali imam razloga za brigu? Sad Question
TINNA - Četvrtak 24.03.2005. 16:40
Subject:
Neki štenci rokću kao prašćići dok sisaju Very Happy , mlijeko sigurno dobro prolazi kroz bradavice a da li ga ima dovoljno ne znam , probaj češće pratiti i opipavati sise , mlijeko bi na pritisak trebalo izlaziti . To gledaj naravno prije nego što maleni sisaju . Ako ga nema dovoljno ili imaš više štenaca postoji zamjensko kujino mlijeko u prahu kao i posebne bočice za nadohranjivanje . Inače ti predlažem da svakako uzmeš to mlijeko , ja koristim Bosch , i počmeš najkasnije od 15 . dana nadohranjivati bebe ako kuja bude imala dovoljno mlijeka , ako ne onda i prije .
surefire - Četvrtak 24.03.2005. 17:03
Subject:
Trebalo bi i svaki dan vagati psiće, po tome se najbolje vidi kako koji napreduje i kojem treba dohrana ako slabije sisa.
TINNA - Subota 26.03.2005. 4:41
Subject:
Istina je da će ona sama odbiti mlade , obično štenci sisaju aktivno do 4 tjedna pa sve rijeđe tako da sa 7 tjedana gotovo više i ne sisaju , ali ti svakako između 15-20 dana trebaš početi dodavati štencima hranu , imaš tu topic - prva hrana - !
Ako radiš hrani štence ne svaka 4 h nego prije posla , odma poslije posla i navečer . Kuju isto tako hrani 3 x .
Anonymous - Ponedjeljak 16.01.2006. 15:23
Subject: prvi okot- Iskustva vlasnika, pitanja..
Trebam pomoć.Kujica(koker španijel) mi se okotila danas u 9.40h i okotila je samo jednog psića i sve je prošlo ok!Ali zanima me jel normalno da okoti samo jednog i da li će možda još okotiti(ja bi htjela puno psića Smile )?Sada je 15.20h,a ona mirno leži sa tim jednim štencem.Stara je 2.5 godine. Molim da mi neko što prije odgovori!!!! Confused
tina020 - Ponedjeljak 16.01.2006. 17:10
Subject:
pa jeste kontaktirali veterinara, i malo mi je djetinjasto razmišljanje ja hoću puno psića, zar ti nije zdravlje tvoje kujice bitnije od svega?!?!
Anonymous - Ponedjeljak 16.01.2006. 17:14
Subject:
a gdje bi ti sa toliko puno psića?
ako ih misliš prodavati jesi sigurna da bi se svi mogli prodati?
bika - Ponedjeljak 16.01.2006. 19:09
Subject:
Ovdje je bitno sto prije kontaktirati veta i cudi me da to nisi odmah napravila,malo mi je to neodgovorno a sto se tice onog ja hocu puno psica ,bit ce toga samo cuvaj svoju ljepoticu!
Nix - Ponedjeljak 16.01.2006. 23:55
Subject:
Moguce da je samo jedno stene, bez obzira na velicinu trbuha kod prvog okota je cesto pono poldnih voda i manje stenaca... TREBALA BI STO PRIJE U BOLJE OPREMLJENU AMBULANTU NA RTG da se vidi da nije slucajno zaostalo jos stenaca.....
Mary - Utorak 17.01.2006. 0:06
Subject:
vrlo vjerovatno je jedno stene(kuje ih najcesce imaju od 1-10,ali i vise),ali posto je prvi okot sigurnosti radi dobro je provjeriti da nije koje zaostalo.zna se i desiti da kujice kote u nekoliko navrata u razmacima od nekoliko sati.
Anonymous - Srijeda 18.01.2006. 10:18
Subject:
Čestitam na prinovi, te predlažem HITNI kontakt sa veterinarom po pitanju brojnosti štenaca i stanja kuje.
TINNA - Srijeda 18.01.2006. 10:28
Subject:
Ako je kujino stanje normalno, vesela je, jede... nema potrebe za panikom! Najnormalnija je stvar jedno štene, ništa čudno.
Anonymous - Srijeda 18.01.2006. 23:16
Subject:
nsmo bili zvali veterinara jer je sve bilo ok-brinula se o štencu i izgledala je normalno,a i tako se ponašala.Ali danas mi je jako čudna (danas je treći dan otkad je okotila štence)- dahće,kopa(grebe po tepihu šapama) ,njuška joj je suha i jezik vani ,a i ponekad zacvili.Ali jede,ide normalno na wc i brine se za štene!Da li imam razloga za paniku????? Confused Confused Confused Sutra ujutro svejedno zovem veterinara.Koliko će doći pregled i da li veterinar dolazi kući kada kuja ima štene ili...?????????????
I jel mi može tko reći kako sad nakon okota treba hraniti kuju i kad početi štene hraniti i što bih još trebala znati (ili ako je već napisano nešto o tome što me zanima da mi netko kaže pod kojom temom jer sam nova na forumu) kako se ponašati prema kujici i štenetu sada nakon okota?!
btw. hvala svima na pomoći i imam toliko puno pitanja jer mi je ovo prva kujica i prvi okot i nisam se baš priredila dobro za to (tek sad vidim) jer sam mislila da će sve biti spontano-cijeli okot,a i poslije toga.
hvala svima na razumijevanju Smile
Nix - Četvrtak 19.01.2006. 0:52
Subject:
Definitivno ujutro odlazak VETERINARU!
O prehrani steneta i kuje je sigurno vec pisano po forumu, malo procackaj. Inace nema potrebe za prehranom stenaca prije 3 do4 tj. Ovisi kad pocnu lickati, kaku su razvijeni koliko ih ima. Kuja se za vrijeme dojenja hrani pojacanom hranom, ako koristis dehidrat onda s dehidratom za stence (puppy verzija) ili s spec. hranom za kuje u graviditetu i kuje s stencima. Ako sama kuhas onda povecaj udio proteina. Postoje mlijecni nadomjesci za stence. Sve to tvojoj kuji s JEDNIM stenetom nece biti vjerojatno potrebno jer ce imati dovoljno mlijeka.

Prvo rijesi stanje kuje, moras je odvesti veterinaru.
TINNA - Četvrtak 19.01.2006. 7:55
Subject:
Ti moraš odvesti kuju veterinaru a ne da on dolazi, aparatura, ako je ima, se nalazi u ambulanti i samo tamo je ako je nešto sumnjivo može pregledati. Cijena valjda nije bitna, tko se odlučuje na okot, a nešto se zakomplicira, mora prvo misliti na kujino zdravlje a ne na novac.
Ako je ostalo koje štene u njoj očekuj carski rez, samo on je u Zg na faxu 1000 kn, a di je još ultrazvuk, rengen... na takve stvari svatko tko misli uzgajati mora biti spreman!
O ostalom za šta si pitala postoje topici, kamo sreće da si ih ranije pročitala, onda bi znala da uoči okota moraš imati dostupnog veterinara...

Evo link o prehrani http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=7745

O okotu http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=7786

Čišćenju od crijevnih parazita
http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=6501

Ima još mnogo interesantnih stvari koje ćeš lako naći u ovom podforumu.
Strippy - Četvrtak 19.01.2006. 11:34
Subject:
an@ piše:
Ali danas mi je jako čudna (danas je treći dan otkad je okotila štence)- dahće,kopa(grebe po tepihu šapama) ,njuška joj je suha i jezik vani ,a i ponekad zacvili.

Joj, ne bih te htjela plašiti, ali meni su ovi simptomi JAKO zabrinjavajući i "smrdi" mi na eklampsiju! Eek To je stanje izazvano manjkom kalcija i ukoliko se ne reagira odmah najčešće završava smrću!!! Zato trk do veterinara!!! Nek napravi krvne pretrage! Nemoj čekati! Ja bih radije voljela da dižem paniku bezveze nego da sam u pravu. Sad
Anonymous - Četvrtak 19.01.2006. 14:31
Subject:
Plakanje Plakanje Plakanje Tužna vijest-štene je uginulo.Nije dala da ga maknemo odmah,a sad ga ne nađemo (pretražili smo cijelu kuću)! Možda ga je tako uginulog pojela Rolleyes Rolleyes ??! Uglavnom ujutro u 8h sam odmah otišla s njom do veterinara,ali ambulanta radi tek od 10h.Onda sam otišla u 10h,a ono tamo samo sestra koja nema pojma i naruči nas tek danas u 17h jer tek tada dolazi veterinar!!!!! odvratno,što ako mi do tada i ona ugine?!.A moja kujica i dalje jako dahće s jezikom cijelo vrijeme vani,malo se trese,kopa i grebe po kući.Jedino što me tješi što dobro jede,trči,igra se i mazi,a i nije baš plakala za štencem! Nadam se da će mi ostati živa i zdrava! Ona nam je kao član obielji,spava s nama u krevetu,na jastuku kao i mi...I ne znam što bih bez nje! Plakanje Plakanje
Strippy - Četvrtak 19.01.2006. 16:52
Subject:
an@, zar ne postoji mogućnost da odeš kod nekog drugog veterinara? Gdje živiš? Situacija mi se čini vrlo, vrlo ozbiljna! Reci veterinaru da sumnjaš na eklampsiju. I, pliz, javi nam kaj se događa!!! Eek
TINNA - Četvrtak 19.01.2006. 17:34
Subject:
Tuzan a ne znam stvarno šta reći a da ne ispadne da te napadam ili mislim da ste neodgovorni, nadam se da će kuja biti dobro i da više nećete pomišljati na parenje prije nego se upoznate svi u kući sa svim obvezama i odgovornostima koje uzgoj nosi.
Znam nekoliko slučajeva gdje su ljudi svojom nemarnošću, neznanjem i nepripremljenošću izgubili i štence i kuju, vrlo me ražalosti kad se ide sistemom lako ćemo... a sve preko psećih leđa Sad
Ako ćeš poslušati... nađi pod hitno veterinara koji će ti biti dostupan 24h! Neka detaljno pregleda kuju ili te uputi dalje.
Štene ti je moglo uginuti od više stvari, trebaš kuji dati napraviti bris, ako je uginulo od bakterije onda je i kuja ima pa je treba liječiti, moguće da nije to nego je do uginuća došlo zbog pothlađivanja, tko to više zna...
Anonymous - Četvrtak 19.01.2006. 22:03
Subject:
Veterinar joj je dao 3 injekcije i u ponedjeljak će dobiti još dvije.On kaže da je to upala grudi.
Anonymous - Četvrtak 19.01.2006. 22:06
Subject:
I rekao je da nije eklampsija,a da je štene vjerojatno pojela nakon što je uginulo.Imam osjećaj da ovaj veterinar nema pojma!!!!!!!!!!!!!!!! Mad Mad Mad Mad Ljut Moram hitno naći novog veterinara!
Anonymous - Četvrtak 19.01.2006. 22:16
Subject:
an@ piše:
I rekao je da nije eklampsija,a da je štene vjerojatno pojela nakon što je uginulo.Imam osjećaj da ovaj veterinar nema pojma!!!!!!!!!!!!!!!! Mad Mad Mad Mad Ljut Moram hitno naći novog veterinara!
ja sam imao slicnih problema, a to da je pojela stene nikako ne mogu shvatiti... Confused
Strippy - Petak 20.01.2006. 9:49
Subject:
Definitivno nađi drugog veterinara! I to odmah!
Elena - Petak 20.01.2006. 13:40
Subject:
Ako imas takav osjecaj... odmah kod drugog!!!
Anonymous - Nedjelja 29.01.2006. 13:47
Subject:
Evo samo da svima javim da je moja kujica Lily živa,zdrava i kao nova!!!!!!!!!!!!! Very Happy Smile Smile Razz Wink Dan nakon onih injekcija koje joj je dao onaj veterinar sve joj je bilo bolje i bolje i evo već tjedan dana je ona stara Lilika!!!! Pa eto za ubuduće da znate ako vam kujica nakon poroda ima slijedeće simptome -jako dahće,trese se,jezik joj je vani,kopa i grebe po kući,nos joj je suh -to je upala grudi i treba ju odvesti veterinaru na injekcije i onda će biti sve ok!!!! To ne moraju biti simptomi eklampsije (hvala Bogu)-dokaz je slučaj moje kujice!! Grudi su joj se ispraznile,ali još malo vise,ali to će proći-važno je da je ona dobro! Very Happy Very Happy
Jedino što ne znam i valjda nikad neću saznati je to što se dogodilo s uginulim štenetom?! Rolleyes Rolleyes Moje mišljenje je da je ona znala da će on uginuti jer nije imala mlijeka pa je kopala po kući da nađe mjesto gdje bi ga zakopala! Ali mislim da nije našla mjesto za njega jer je cijelo vrijeme bila u kući pa ga je na kraju pojela .
ljaksic4 - Subota 11.02.2006. 23:21
Subject:
ono nije da napadam ....ali imas ti koiko 10 god????? mamu koja te rodila .....pa kako ono samo kazes ...nema steneta -valjda ga je pojela i to je to ...!!! pa ima i drugih veta i njihovih misljenja a ne samo internet i jedan vet . moslim stvarno. preporucam ti cim se kujica skropz oporavi STERILIZACIJU. bez uvrede
Ljiljana - Nedjelja 12.02.2006. 8:49
Subject:
Moguce da je kuja pojela stene, to se desava, ali rijetko......prosle godine sam vidjela kako je kuja pojela svoja 2 mrtva steneta (nismo ih stigli ni maknuti od nje......).
Radilo se o kujici koja se ostenila na cesti, bilo je jako hladno i ta dva bebeka su se smrznula (srecom prica je imala happy end tako da i mama i preostale bebice sada imaju svoj dom)
ljaksic4 - Nedjelja 12.02.2006. 21:43
Subject:
dobro to je bila kujica sa ceste ali ova je u kuci sa obitelji i ono "malo se cudno ponasala i mislili smo da ce sve proci spontano".... na to mi se dizu sve dlake na glavi!!!i jos i pitanje"dal da idemo kod veta jer.....???"
Anonymous - Srijeda 15.02.2006. 14:34
Subject:
Moja Lily-moja kujica je super,sretna,vesela i bolje nego ikad!!! Lol Lol Lol Lol Lol Lol Lol
Anonymous - Srijeda 15.02.2006. 14:38
Subject:
A čuj mislim da su mnogo gori oni vlasnici koji svoje pse muče po izložbama radi nekih svojih gluposti,ne misleći kako je psu!!!!!!!! A neki,kao izgleda ti,postaju opsjednuti svojim kućnim ljubimcima kad im je to valjda no 1 u životu..... Lol Lol zanimljiv život.. Lol sorry,ali tako se čini
Strippy - Srijeda 15.02.2006. 16:27
Subject:
an@ piše:
A neki,kao izgleda ti,postaju opsjednuti svojim kućnim ljubimcima kad im je to valjda no 1 u životu..... Lol Lol zanimljiv život.. Lol sorry,ali tako se čini

Čuj, an@, ovo ti baš ne služi na čast - pa ipak se nalaziš na forumu ljubitelja (ili kako bi ti nazvala: "opsjednutih") ljubimaca! I btw. kritika ljaksica4 je skroz na mjestu - normalni i savjesni vlasnici obično zovu veterinara odmah.
tina020 - Srijeda 15.02.2006. 16:34
Subject:
Rolleyes
ljaksic4 - Srijeda 15.02.2006. 22:08
Subject:
uj nije ovo forum za prepucavanja ali moram ti reci da ja jesam ljubitelj pasa i vjeruj mi pas mi je na drugom mjestu poslije djeteta ali vjeruj mi vise sam sa psom kod veta nego kod doktora sa malom sto ne znaci da sam opsjednuta ali sigurno nebi listala po internetu da mi se kujica okoti a cudno se ponasa prije nego isla kod veterinara... sori ali tako ti je to ...zato postoje veterinari a ne int. ... glavno da je tebi kujica ok ali ipak razmisli o steriliziranju nakon oporavka
tina020 - Srijeda 15.02.2006. 22:10
Subject:
moji su psi meni užasno bitni, čak bi se usudila reći da su mi no. 1..
ljaksic4 - Srijeda 15.02.2006. 22:32
Subject:
ma nemojte me krivo sada shvatiti volim pse dapace obozavam ali dok nisam imala dijete moj pas mi je bio sve i naravno prvi na mjestu ali...ksad je prvo moje dijete a onda pas a to ne znaci da mi je sad manje vrijedan tj manje vazan samo malo prije ide dijete pa pas...vidjet cete kadf budete u mojoj situaciji pa cete me razumjeti
tina020 - Srijeda 15.02.2006. 23:06
Subject:
ja sam odgovarala ani da ne bi bilo zabune Wink
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 11:05
Subject: Bina i 10 štenaca prvi put
Labradorica ima leglo sa deset štenaca, trebamo savjete. Osnovni podaci: žuta labradorica nepune tri godine, 2.02.06 oštenilo se 10 malih, nakon prvog dana imamo ih 9, štenjenje je prošlo glatko, veterinari tvrde da je sve normalno ali nam je to prvi put i nervoza raste. Puno smo naučili čitajući skoro sve sa ovog foruma, pa smo sve probleme do sada uspješno prebrodili. Drugom prilikom može više o tom. Pripremamo se za dohranu šteneca, nakon prvog dana živahni su, trudili su se cicati pa spavaju, fali im slobodnih cica pa uvik neki ciči i čeka red. Bina je uglavnom dobro, jako je angažirana i ne stigne se odmoriti. Štenjenje je trajalo oko 4 sata, kasnije je jela, a navećer pitala vani samo kratko i nazad, ponaša se normalno . Danas uspjeva malo odmoriti. Malo me brine što često intezivno dahće. Mjerenje temperature još nije uspilo (izbjegava) premda po nosu izgleda ok. Mljeka ima, iz prednjih sisa kapa, zadnje su dosta nabrekle ali ne curi samo, mali potežu nadam se uspješno. To je ukratko, ako bi neko dao kakav savjet bit ću zahvalan.
lafica - Četvrtak 23.02.2006. 13:46
Subject:
Pa Bini svakako već treba pomoć oko nadohrane štenaca.Inaće kod brojnog legla nadohrana poćinje i ranije(sa 15 dana).Ako normalno jede i ne pokazuje neke znakove pretjerane uznemirenosti sve je uredu.Nadam se da Bina dobiva kalcij Exclamation
Strippy - Četvrtak 23.02.2006. 14:07
Subject:
lafica piše:
Nadam se da Bina dobiva kalcij Exclamation

Baš sam to i ja htjela spomenuti. Wink Osobito kad je spomenuto intezivno dahtanje...uvijek me to asocira na simptom eklampsije... Confused
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 15:16
Subject:
Hvala što ste spremni pomoći, evo kakvo je stanje, zasad se dahtanje smanjilo, povremeno se tako zapuše kad je veća gužva ili sa oblizivanjem malih ili kad svi navale vikati pa nezna kako ih smiriti, uz to se u toku jutra uspila malo odmoriti. Bilo je pauza kad su malci bili siti i spavali, ipak dahtanje je još prisutn,o a ostalo ponašanje je u redu. tražila je malo vani obaviti potrebe i trkom nazad k malima, tako i dok jede, povremeno prekida i ide vidit zašto plaču. Pomažem joj da se naštima i da se oni poslože bolje za cikiti.
Kalci posebno nisam dodavao, hrani se zadnja 4 tjedna sa Eukanuba Puppy-junior plus jogurt i kravlji sir, voće jabuke i banane, bilo je i telečih zglobova povremeno, te još ponešto kao riža, jaje isl.
Veterinari su rekli da je to dovoljno, ali ponekad pola ćuju a pola nevide.
U kakvom obliku bi trebalo dodavati kalci i koliko? Idem odma uzeti samo recite.
Drugo je pitanje, kako odrediti da je dohrana štencima nužna? Uzeo sam u apoteci komplet bočicu i "Gimborn" mlijeko u prahu za štence. Preporuka je bila da prvih dana forsiramo dojenje radi prvog mlijeka i imuniteta. Bina izgleda ima dovoljno mlijeka, donje cike su vrlo nabubrene premda iz njih teže curi u odnosu na gornje, vidim da mali navaljuju na sve cike ali ipak više gore. Po meni malo se nezgrapno namisti nad njih pa nisu sve cike dostupne (oni se bune i plaču), posli se bolje namisti, pa nekako ide. Što raditi u vezi dohrane?
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 15:48
Subject:
"Baš sam to i ja htjela spomenuti. Wink Osobito kad je spomenuto intezivno dahtanje...uvijek me to asocira na simptom eklampsije... Confused"

Koliko sam našao eklampsija je najčešća nakon 2-3 tjedna kao manjak kalcija izlučenog kroz mlijeko. Mi smo tek na početku dojenja (dan drugi), uz simptome dahtanja ide i tresenje čitavog tijela sve do nesvjestice (nema ni tih simptoma).
Nebi ni volio da do toga dođe, dakle valjalo bi dodavati kalcij? da li još štogod?

Što bi za štence trebao biti poželjan napredak? Po izgledu su bucmasti i živahni, samo je jedan malo slabiji (tako je okoćen, no dobro se bori). Mogu ih vagati ali što je normalno?
lafica - Četvrtak 23.02.2006. 16:11
Subject:
Dubo napisao si da su štenci rođeni 2.02.06 što bi bilo da imaju 3 tjedna,ali kad sad čitam ostalo oni su stari jedan dan ili?Eklampsija se može javiti odma po okotu(imala sam slučaj)zbog iznenadnog gubitka velike količine kalcija pa ne oklijevaj sa dodatkom,makar mislim da se tvoja kujica normalno ponaša za tek okočenu kuju.Sve su silno uzbuđene zbog potomstva,a ti samo prati situaciju i gledaj da svi štenci jednako sišu posebno prvih dana. Wink
Strippy - Četvrtak 23.02.2006. 16:34
Subject:
Dubo piše:

U kakvom obliku bi trebalo dodavati kalci i koliko?

Možeš "veterinarski" ili "humani", najpraktičnije je u tableti. Za preporučene doze ipak bi se trebalo savjetovati s veterinarom. Ako nemaš povjerenja u svojeg (ako se čini nezainteresiran), nazovi drugog (u Zagrebu su česte preporuke za vet. stanice "Buba" i "Kastor i dar", pa ih slobodno nazovi i pitaj za savjet).

Dubo piše:
donje cike su vrlo nabubrene premda iz njih teže curi u odnosu na gornje, vidim da mali navaljuju na sve cike ali ipak više gore.

Da li je veterinar isključio mogućnost mastitisa (glede donjih "cikica")?

Sretno i postavi fotkice što prije! Wink
Ron - Četvrtak 23.02.2006. 17:49
Subject:
Čestitke Bini na brojnom potomstvu! Sve će to biti dobro, dok se vi brinete oko nje i pazite na nju i bebice, nema šanse da se nešto loše desi!
I slikice hoćemo što prije da ih vidimo!
bika - Četvrtak 23.02.2006. 21:00
Subject:
pozdrav velikoj obitelji i sve najbolje! Jipiii
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 21:57
Subject:
Sad i ja vidim grešku u datumu, bila je brzina, dakle 22.02.06. , vidim još jednu u podacima, posli ću probati ispraviti (Dubo, 07.12.1957, strijelac), moram naći kako se ubacuju fotke.
Inače Bina je mirnija i dahće rjeđe i kraće.
Veterinar i apoteka tvrde da je dovoljno kalcija u puppy-junior eukanubi i da nebi trebalo dodavati. Što vi mislite o tom? U prospektu piše da ima 1,2 % kalcija a vidim da normalna ima 1,0 %.

Nažalost izgubili smo još jednog mališana, i to jedan od jačih. da li je zaglavio ispod nje ili imamo drugi problem? Što sad?

Idem do drugog veterinara.
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 22:29
Subject:
Ovo prije sam napisao ranije ali zaboravio prosljediti. Dakle bili smo kod drugog veterinara, pokazali su volju napraviti izuzetak i napraviti kućnu posjetu. Zabrinulo ih je mogućnost uteričkog čira, neizbačene posteljice i sl. Ipak Bina je na molbu poslušno pošla samnom u auto i do veterinara radi pregleda. Stvarno mi vjeruje neizmjerno, uz jaki instikt za mlade kreće samnom a nezna koliko daleko (navikli smo putovati svugdje i na duže ture i više dana na planinarenje). Stanje je prilično normalno, malo povišena temperatura (39,5), maternica ispražnjena, nema zaostalih posteljica (nema mirisa isl.) ipak je dobila jednu pjeneču tabletu u maternicu, preventivu inekciju antibiotika i cjepivo (kontrola u subotu).
Cike su pune mlijeka, nema upale, samo da malci navale to isisati. Prehranu Eukanubom za štence + jogurt + svježi sir smatraju dobrom i dovoljnom. Dahtanje ide uz napor a i zbog temperature.

Dva uginula smatraju minimumom ako je herpes ili slično (vidit za sedam dana što je Bog odredio da preživi). Ja mislim da su svi zdravi samo je bila velika gužva, pomanjkanje cika pa su se neki podvlačili pod nju u potrazi za cikom i tako stradali. ja sam s njom maksimalno i nastojim pomoći da legne i posloži ekipu kako bi bilo svima papice i odmaranja, ona brine da ih izmasira, opere, razbudi. Malo je panična pri tome kako se namjestiti iznad njih, ako ciče nastoji leći zaštitnički iznad njih. Samo da ojačaju. Prostora ima dovoljno ali se ona tiska preko njih pa pomalo legne i zavali se njima za cikiti (tu je problem da koji ne ostane djelomično ispod nje).
Sam porod je prošla odlično i prirodno obavila sve potrebno, jako je brižna i trudi se maksimalno. Nadamo se ljepšim danima.
Sad su šest curica i dva dečka.
lea_li - Četvrtak 23.02.2006. 23:14
Subject:
Velika sretna obitelj Very Happy Čestitam! Sve će biti dobro!
Dubo - Četvrtak 23.02.2006. 23:47
Subject:
Hvala svima na podršci!!!
Trenutno se trudim jednom mališanu upola manjem od najvećeg namistiti ciku što češće i paziti da ga ne izguraju da malo ojača i sustigne ostale. Zapravo se i okotila kao sitna curica, napreduje ali su je ostali prestigli.

Evo jedna fotka za početak da vidite o kom se radi.

lafica - Petak 24.02.2006. 1:03
Subject:
Poljubac2 umornoj i brižnoj mami Bini.
tukina - Petak 24.02.2006. 1:31
Subject:
Držim fige da sve bude u redu!! Smile
Baš je lijepa mamica i štenci medeni!
Svi su crni?Znači da je tata dominantno crni.
že - Petak 24.02.2006. 8:23
Subject: bina i 10 štenaca prvi put
Very Happy Crno bijeli svijet! Very Happy Slatki su!! Angel
Strippy - Petak 24.02.2006. 12:07
Subject:
Slatkiši jedni! Ljubav
Dubo, ovu malenu curicu, svakako (uz mamino mlijeko) redovito dohranjuj mlijekom za štence koje si kupio (Gimborn, ako se ne varam) da ojača. Možeš im kupiti Imunoboost - to je kolostrum, za jačanje imuniteta. Sretno i javljaj nam i dalje kako napreduju. Wink
Dubo - Petak 24.02.2006. 20:14
Subject:
Pozdrav svima, evo nas opet.
Prošla noć je bila bolja, Bina se malo smirila i konačno odspavala. Spavala je čvrsto po sat vremena, onda bi redila male pa bi oni papali i zaspali. Ja sam pazio kad se okreće i namišta da koji ne zaglavi pa je sve prošlo dobro. Malo sam ih upućivao na donje cike pa je sad sve prohodalo. Malci su se udvostručili. Mlijeka ima dosta pa nije još potrebno uskakati. Malena ima posebnu pažnju pa joj nasstojim osigurati jednu ciku. Shvatila je i ona koja je to bitka za cike pa ona cucla polako dok veći spavaju. Napreduje ali su oni stalno u prednosti.
Dan je prošao isto tako uglavnom mirno i u istom rasporedu. sad se Bina odmara dok oni papaju pa je manje napeta. Temperatura je još malo povišena ali je ona odmorila pa se osjeća bolje i samo ponekad zadahće nakon prevrtanja mališana i njihovog ređenja. Sutra je ponovo vodim na kontrolu. Vidit ću što još ima u apoteci za jačanje štenaca, a maloj dodatvati da ojača. Nadam se da ćemo prevladati probleme koji se pojave.
Za sad neznam što bi pitao, ali rado bi bio upoznat sa problemima prije nego se pojave, zato vas molim da me upozorite na važne stvari koje nas čekaju.

Bit će novih fotki. Još par detalja, Bina je iz uzgajivačnice ABL u Sesvetama, vrlo je lijepa, jaka i visoka, vrlo blaga i privržena, nema rodovnicu premda su roditelji čistokrvni, žuti je labrador dosta svijetla. Skupa smo 24 sata dnevno. Otac štenaca je krasni crni labrador Celzor, sa rodovnicom, dobrim ocjenama ... eto zašto su malci tako crni, bacili se na tatu, a Bina je potrošila puno svojih pigmenata kako bi ih ocrnila.
bika - Petak 24.02.2006. 21:26
Subject:
SAMO NAPRID I SRETNO! Zagrljaj
Dubo - Petak 03.03.2006. 11:13
Subject:
Pozdrav svima.
Čini mi se da su bila još tri javljanja s naše strane a sad vidim da ih nema na forumu. Neznam zašto, ukratko SVE JE OK!

Ukratko novosti, stanje je redovno, malci rastu iz sata u sat ko da su na pumpanje, živahni su i počeli su se više šuljati dok se namiste za spavanje. Spavanje im je ko da su ragbijaška momčad, jedan preko drugog i to nemaju mira dok se ne zgomilaju, onda ih to svruči pa se poslažu ko kobasice jedan do drugog, povremeno nešto sanjaju, protežu se, gunđaju u snu i migolje se. Kad je navala na cike žure ko će zgrabiti ove veće i punije mlika, kad se nakače onda žurno vuku, ako im ponestane mlika krenu u borbu za koju drugu ciku. Pri tome ciče, bune se, viču, a ako su na miru navale se na leđa i polako cuclaju, mašu repičima ili nogicama po zraku. Bina je potpuno dobro, mi izgleda bolje, temperatura je normalna, apetit joj je strahovit i jela bi kad god se digne. Sad malo više ostavlja mlade dok se skupi nova doza mlika. Legne malo dalje njih i gleda ih ili šetka okolo pa poviri što rade. Fale joj duge šetnje i sad kad izađemo vani hoće điravati, igrati se, ali ipak idmo nazad bez zastajkivanja (inače odugovlači).
Malce sam vagao 8.dan najveli ima 760g najmanji 450g svi zajedno su pet kila. Za sad još ima dovoljno mlijeka za svih uz moju pomoć da svi dobe što im pripada.

Par slika možete pogledati na
http://www.fotothing.com/Dubo/

Hvala na podršci!!![/url][/code]
Strippy - Petak 03.03.2006. 11:34
Subject:
Slatkiši! Ljubav

Jel to jedan čokoladni (ako dbor vidim sa fotke)? Preslatko, čokoladni su mi favorit!

DAK-maltese - Petak 03.03.2006. 11:35
Subject:
pusa bebicama najveća 1
Dubo - Petak 03.03.2006. 13:59
Subject:
Pet je crnih cura, dva crna dečka i moj ljubimac čokoladni dečko. Već se mazi kad osjeti da sam ja blizu, ako plače dosta ga je malo pogladiti i odma se smiri. Drugi dečko, veći i jači drugog je karaktera. Cure su mirnije, papaju i spavaju.
Dubo - Nedjelja 05.03.2006. 22:44
Subject:
Za sada nema problema, malci napreduju, Bina je dobro i ima dovoljno mlijeka. Nove slike Bine sa štencima i par slika Bine od prije možete pogledati na http://www.fotothing.com/Dubo/. Nadam se da će i dalje ići dobro.
Dubo - Subota 11.03.2006. 20:06
Subject:
Samo da se javim, prošli smo dva tjedna, malci dobro napreduju, Bina ih redovno hrani, čisti i nadgleda ili odmara sa strane. Oni su dosta borbeni oko cika i natežu je ko ludi. Danas su malci dobili prvo čišćenje (sirup), i malo mlika na dudicu da im to potira. Sirup im se ne sviđa i nastojali su ispljunuti, mliko prolazi puno bolje, no cike su ipak glavna fora.
Ima novih slikica na linku
http://www.fotothing.com/Dubo/

, evo jedne da vas privuče.

bika - Subota 11.03.2006. 20:59
Subject:
bebe bebanice !!pozdrav iz Ugljana

Ron - Subota 11.03.2006. 21:13
Subject:
Razz Prekrasni su!!!!!!! Very Happy
Beba Beba Beba Beba Beba Beba Beba Beba
Jump
Dubo - Subota 11.03.2006. 21:26
Subject:
Još par detalja, Bina je iz uzgajivačnice ABL u Sesvetama, vrlo je lijepa, jaka i visoka, vrlo blaga i privržena, nema rodovnicu premda su roditelji poznati i čistokrvni, žuti je labrador, dosta svijetla. Pravi je kućni ljubimac (kao i otac), i ovo leglo nije uzgojno već rezultat prave ljubavi, njihove labradorske (znaju se godinama). Otac je čistokrvni sjajni crni labrador. Oboje su trogodišnjaci, izvrsne građe i zdravlja. Štenci su bucmasti i jaki, mazonje od prvog dana, pet je cura i tri dečka.
Eto, okotili su se 22.02.06. dva su rezervirana, za neke čekamo potvrdu, ostali se nude po cjeni od 2000Kn.
Slike malaca kako rastu bit će dodavane na link http://www.fotothing.com/Dubo/  ako neko želi više informacija o malima može na gsm: 095 2000-800.
Mama labrador:
Tata labrador:
8 malih labradorića:
Buga - Nedjelja 12.03.2006. 7:59
Subject:
Prekrasni su, želim im puno sreće da nađu dobre vlasnike, ali vjerujem da neće biti problema. Srce
Dubo - Srijeda 15.03.2006. 17:39
Subject:
evo nas s navršenih tri tjedna, malci dobro napreduju, znatiželjni su, vježbaju režati i lajati, žele utći iz legla... Evo jedna friška sličica

Ima ih još! By-by Exclamation
lafica - Srijeda 15.03.2006. 19:15
Subject:
Pre,pre,pre slatki Poljubac2
Dubo - Petak 17.03.2006. 21:09
Subject:
Dans su malci dobili malo papati kašice od Eukanube, jako im se svidilo, navalili su lickati i žnjapati, jedva dočekali, ipak su to labradori!

Evo jedne slikice za vrijeme vaganja.

Anonymous - Petak 17.03.2006. 22:25
Subject:
Dubo piše:
Hvala svima na podršci!!!
Trenutno se trudim jednom mališanu upola manjem od najvećeg namistiti ciku što češće i paziti da ga ne izguraju da malo ojača i sustigne ostale. Zapravo se i okotila kao sitna curica, napreduje ali su je ostali prestigli.

Evo jedna fotka za početak da vidite o kom se radi.

Oh, stvarno su slatki!
Dubo - Utorak 28.03.2006. 19:08
Subject:
Evo nas u 33. danu. Ima krcato posla oko malaca pa ne stignemo koješta drugo. Sve je u najboljem redu, malci rastu da nemože bolje, uz dojenje hrane se kašicom. Bina je malo posustala u dojenju par dana jer su je izgrebali, ali to smo sredili (porezali noktiče i zaljećili ogrebotine). Oni napadaju ko pirane kad je papica u pitanju. Brzo su naučili miris kašice, izgled zdjele za hranjenje i zvukove pripremanja njihove papice, pa dotrče oko mene i zavijaju. Inače igra im je prilično živahna, lovaju jedan drugog, napadaju i brane se, istražuju nove igračke i sve nove zvukove, osobe, nove prostore...
Dobro su naučili za nuždu (kutija sa novinama), pogodak kakice 99%, za piš oko 80% (zna biti gužva na zahodu a nemoš istrpiti...).

Sad su teški oko 26 kg zajedno.

Ima novih slikica na našem foto-webu (link dole), i stavljat ću još novih ovih dana. To na slikama samo je dio onog što pripreme svaki dan....

Pozdrav svima!!! : Lol

Dubo - Utorak 18.04.2006. 10:14
Subject:
Evo nas skoro 2 mjeseca, malci su živa vatra (papaju eukanubu), neumorni svako malo naprave dar-mar, Bina se igra s njima, bili su i vani jako im se sviđa trava...

Pozdrav svima koji nas prate!
Dubo - Četvrtak 11.05.2006. 1:08
Subject:
Sve je u redu, štenci su porasli (11. tjedan) do nedavno je bila ekipa na broju svih osam, sad su još četri kod mene Rocky, Dona, Nara, Betty, a Bonny, Pako-Harry, Bea i Rosco-Pinto su u novim domovima kod ljudi koji su već imali pse, imaju odlične uvjete i puno ljubavi za njih (za dva sad štenca pregovaramo).
Sad su već pravi pasići, šetaju vani, igraju se i prave svakakve ludosti. Bina sad uživa u igri sa njima i stalno ih mami na igru.
Evo jedna slikica u tom stilu,
još puno drugih slika ima na webu (link dole)
Pozdrav, Dubravko, Bina i ostatak elipe!!!
Dubo - Srijeda 07.06.2006. 16:24
Subject:
Evo navršenih tri i po mjeseca, maleni su već pravi psići, živahni i razigrani ali i poslušni. Svoj novi dom su dobili Rocky-Ben pa Betty pa Lilly (Bonny koja se bila vratila) pa Dona i ostala je sa nama Nara. Svi su u odličnim novim domovima kod ljudi koji vole labradore. Neke od njih smo posjetili i bilo je to euforično veselje ponovnog susreta.
Tako smo prošli ovu posljednju fazu razdvajanja ali ja i Bina smo sretni gdje će naši mališani živiti.
Puno pozdrava, Dubravko & Bina & Nara
Anonymous - Četvrtak 09.11.2006. 20:35
Subject:
Moja Nera se prije točno dva tjedna oštenila. Ima 5 malih štenaca i svi dobro napreduju osim jednog malog koji je stvarno mršav. Ja sam mu probala davati mlijeko na dudicu i kapaljku, ali neće Sad Sad Nera je u pocetku bila jako privržena njima, ali sad neprestano trči po dvorištu, a oni spavaju. Brine me i to što je krvarila dosta dugo poslije poroda. Ne jako, ali ipak...Veterinar ju je pregledavao dva puta i već je dva puta primila antibiotik. Inače Nera uvijek nekako nezgodno legne pa su slobodne samo 2 ili 3 sise. Htjela bih početi dohranjivati malce, ali što mogu kada mlijeko baš i ne žele, a još su premali da im dajem nešto kruto. Gdje mogu naći tako male dudice za štenad. Imala sam jednu malu dudicu, ali to im je pretvrdo, isto kao i kapaljka ili šprica. Ja živim u malom gradu tako da nemam na raspolaganju zoo centre i trgovine s psećim programom. Kupila sam im bebimil početno mlijeko za bebe. Molim vas da mi netko odgovori Smile Smile
donaa - Ponedjeljak 10.09.2007. 15:06
Subject: Trudnoca kod Pit Bull-a
Prvi put ocekujem mladunce od moje zenke Done pa me zanima ako neko moze da mi da odgovor na par pitanja.
1. Koliko treje trudnoca kod pit bullova (moja zenka je danas usla u 63 dan)?
2. Koji su najsigurniji simptomi da je porodjaj blizu , mislim na nekoliko sati pred porod?
3. Sta da pripremim i sta trebam raditi u toku poroda?
Jana - Ponedjeljak 10.09.2007. 17:37
Subject:
zenke znaju nekad oduziti trudnocu i do 65 dana,kad je porodaj blizu kuja ce poceti traziti mjesto za okot i namjestati se u udoban polozaj,
donaa - Ponedjeljak 10.09.2007. 17:53
Subject:
Jedino sto mogu da primjetim stomak joj se spustio i kada stisnem bradavicu iz nje podje mljeko Eek
Jedino cega se plasim i zelim zbog toga da znam kada ce da pocne kocenje,je da ja i muz radimo ona je sama kuci a prvi put se koti bojim se da nedodje do nekih komplikacija a da niko nije uz nju Confused Prem da sam na nekim forumima citala da se najcesce kote u posljepodnevnim casovima ili nocu hmm Shocked
mirela5 - Utorak 11.09.2007. 10:20
Subject:
Ovo je od jučer, sorry ja tek sad vidim, ali možda još nekom posluži...

Par sati pred okot kujice se premještaju svugdje po kući i imaju spušteni rep (zavisno od vrste ali da) štenci se koprcaju u trbuhu sve u šesnaest, kujica dahće da bi pomislili da će hiperventilirat i onda nakon nekog vremena počnu trudovi, koji su otprilike svakih 10 min, pa češće i češće do cca 2-5 u minuti.
Trudove možeš prepoznati vrlo lako po stiskanju trbuha i nadizanjem guze i repa. Porod može početi čak i ako nije prije toga nije pukao vodenjak.
Od početka trudova do prve bebe kod moje kuje je trajalo sat vremena, kritično (nije dobro) je samo ako npr. trudovi su u intervalu od par sekundi već cca sat vremena a ništa ne izlazi - zovite veterinara od kojeg već imate pripremljen broj.
Super položaj štenca je 1. ako je i dalje u svojem balonu i ide glavom vani - tada ništa ne dirajte izaći će sam - čak ako ide na noge a u balonu je isto pustite. Tek kad štene izađe povucite lagano posteljicu da izađe koja je povezana sa pupkovinom, (ali pazite da ne povlačite trbuh štenca s kojim je povezano (da ne bi povukli par crijeva vani ili da dobije bruh). Posteljicu je dobro čim prije izvuči polaganim konstantnim povlačenjem pupkovine koja je omotana jednom ili dva put oko vašeg prsta zbog skliskoti i stabilnosti, jer čim je duže u trbuhu ona bubri, te teže izađe, a mora izaći). Ukoliko kuja nje odmah strgnula balon sa štenca, to morate vi - jednostavno strgajte opnu sa tijela, neka iscuri voda dok cijelo vrijeme štene držite nakošene prema dole glavom, kako bi voda iscurila iz nosa i i ustiju, te ga brišite papirnatim ručnikom i kad uhvati zrak predajte ga kujici kujici.
U nedaj bože slučaju da štenac izlazi bez balona i vode, uzmite u ruke papirnati ručnik i objema rukamo obuhavtite štene sa dozom snage i na trud kuje povlačite štene vani, nikako ne povlačiti štene ako kuja nije u trudu. Posteljica bi trebala izaći ili izviriti sa sljedećim trudom ili štenetom, pa ju izvucite lagano.

između štenaca možete kujici ponudi vode jer je jako žedna, pa čak joj dati i malo paste za energiju ili čak nešto malo hrane ako hoće.

Ako kuja želi pojesti posteljicu dozvolite joj jer je to dobro za kolostrum koji bebe piju prva dva dana, suvišno je da pojede 5-9 posteljica jer će od toga onda možda povraćati i imati proljev.

Kada prstanu trudovi možete kujicu oprati u mlakoj vodi i posušiti, te ju pustiti da se vrati štencima.
donaa - Srijeda 12.09.2007. 12:00
Subject:
Ma ova nema nikakve simptome od tih sto si napisala nece ona jos za godinu Lol,jedino joj se stomak spustio sto sam vec predhodno napisala evo danas joj je 65-ti dan, jel racunam od prvog parenja koji je bio 9 jula,a drugi put se parila jednu nedelju kasnije.
Cula sam da je Pit bull otporan na bolove pa tako da mozda nece ni pokazati neke simtome Confused
mirela5 - Srijeda 12.09.2007. 12:52
Subject:
Malo je čudno što razmak između parenja tjedan dana... da li ste bili na utvrđivanju skotnosti?... koji su bili dani tjeranja kada ste ju parili? ... da li osjećate da ste štenci miču u trbuhu?... da li ste mjerili temperaturu kujici? Normalna temperatura kuje je sve između 37,5 - 39, kada se spusti ispod 37 okot će nastupiti u sljedeća 24 sata... ali nakon što se spusti ispod 37 temperatura naraste opet na cca 37, 4...

Ne znam, probajte dati još malo informacija
donaa - Srijeda 12.09.2007. 14:08
Subject:
Uh neznam tacno ali mislim da se prvi put parila poslje 7 dana od kako je dobila mens,stomak joj se spustio,bradavice narasle i kad ih stisnem iz njih podje mljeko ,male osjecam micu se temparaturu nisam mjerila.
mirela5 - Srijeda 12.09.2007. 14:24
Subject:
ok, ne vjerujem da je ostala skotna taj sedmi dan, jer su najčešće plodne između 13-17 dan od dana menstr. pa najvjerovatnije morate brojati od drugog parenja. inače temperatura se mjeri analno, a možete koristiti isti toplomjer koji se koristi i za ljude.
Inače to što se trbuh spustio ne znači puno, može eventulano biti da ima puno štenaca pa je i trbuh veći i teži, pa tako i spušten.
Nemojte previše stiskati bradavice, to je nepotrebno. To što se štenci miču je dobro, jer se smještaju u najbolji položaj prije okota.

Malo se onda još strpite ako ste brojeali od prvog parenja...

Pozdrav
donaa - Četvrtak 13.09.2007. 19:20
Subject:
Izgleda bas da je drugi termin u pitanju samo neznam tacan datum.. javim ja ako sta bude
U svakom slucaju hvala ti puno mirela Wink
donaa - Petak 14.09.2007. 11:19
Subject:
Oko 10:30 je pocela ubrzano da dahce ko da je umorna od trcanja, uzela jednu igracku (loptu) i nedozvoljava nikome da se toj igracki priblizi, cak je par puta pocela da rezi kad smo pokusali da je pomilujemo.... Moj muz je pokusao sa njom da se izdvoji u jednu manju prostoriju (tip ostave male) koju smo ispraznili i pripremili joj za okot medjutim ona je samo dahtala tamo sa njime a kad je pocela da rezi onda je i on izasao. Izgleda kao da zeli da bude sama i da joj mi ostali smetamo , da zamalo da zaboravim u toj prostoriji je sve raskopala sto smo joj postavili na podu ( novine deku i razne tkanine, namestila je kako joj odgovara i legla, ali cim neko proviri kroz vrata ona zarezi.
Sta ovo ponasanje znaci i da li mozes da mi protumacis to??????
mirela5 - Nedjelja 16.09.2007. 16:45
Subject:
Hej donaa, oprosti nisam bila prikomputoru ovih dana. inače ponašanje tvoje kujice je bilo samo zaštitnički prema štencima... isto normalna pojava za kujice koje su spososbne same okotiti štence i brinuti se za njih...
Kako je prošlo sve, koliko ima bebača..? i sve ostalo molim info...
hvala
donaa - Ponedjeljak 17.09.2007. 1:54
Subject:
POZDRAV MIRELA SVE JE PROSLO SUPER KOCENJE JE TRAJALO 3 SATA,OKOTILA JE 5 DJECAKA I 1 DJEVOJCICU U PETAK VECE
VELIKO TI HVALA NA SVOJ POMOCI Very Happy
mirela5 - Ponedjeljak 17.09.2007. 8:01
Subject:
Čestitam, super je sve to ona brzo napravila, malo samo pripazite da štencima nebi bilo hladno, a za kujicu uvijek osigurajte dovoljno hrane (bilo bi dobro da u hranu dodate i tabletice kalcija) i jako puno vode, jer sada ekstra pije a za ostalo će se pobrinuti njihova mama.

Puno sreće
donaa - Utorak 18.09.2007. 0:27
Subject:
Hvala puno Mirela
Vodu nece da pije nikako, umjesto vode dajem joj jogurt njega obozava, sto se hrane tice najvise jede konzerve.
Ima proljev kuhamo joj rizu ali ni nju nece, nju nikad nije ni volila,bas patnja ziva sto se tice nje i hrane pocela da bira opasno ili ce mozda nakon nekog vremena poceti da jede normalno danas joj je reci dan od okota.
mirela5 - Utorak 18.09.2007. 8:34
Subject:
Pa ne znam malo mi je to čudno da neće vodu, svejedno joj uvijek ostavljajte da ima frišku u posudi.
Ne znam ni zašto ima proljev, bilo bi dobro da nazovete veterinara i da mu prenesete sve to, on će vam znati reći što trebate napraviti... ja bi još jednom napomenula da bi bilo dobro dati kuji tablete od kalcija i isključivo po preporuci veterinara tablete protiv proljeva.
Ako imate dehidrata (ima baš posebni za kuje koje doje) pa joj dajte pomiješanim sa konzervom.
Pozdrav
epsona - Utorak 18.09.2007. 21:15
Subject:
Ako kujica pojede puno posteljica to može izazvati proljev. Nije to ništa strašno i prođe samo .
donaa - Četvrtak 20.09.2007. 0:06
Subject:
Sad je dobro zaustavio se proljev sam od sebe i pocela je da pije vodu :- Very Happy
Puno pozdrava Mirela
neobična - Nedjelja 20.01.2008. 21:16
Subject:
Pozdrav!
Trebala bih savjet. Imam kuju mješanku staru 4 ipo godine koja je prije 15 dana okotila 4 štenca. Štenci su zdravi, veliki, dosegnuli su svi oko 1 kg, nekidan su otvorili oči, pokušavaju hodati, čuje se i poneki sramežljivi vau, uredno sisaju, bar je tako bilo do prije par dana, a onda se mama počela čudno ponašati. Prvo smo primjetili da reži na njih dok sisaju, pa sam pomislila da je možda jako potežu pa joj to smeta pa da se zato buni. Međutim jučer navečer je počela jako režati i lajati i uhvati štenca za glavu pa ga malo kao protrese, ne vjerujem da ih povrijedi, ali strašno izgleda. Pomislila san da ih to ona disciplinira, iako mi nije jasno zašto jer joj ništa ne rade. , malo sam se zabrinula, ali pripisala sam to majci prirodi i njenim instinktima, kao zna ona šta radi.
Međutim od jutros kod nas vlada pravi šou, zvala sam veta nekoliko puta i dogovorila da samo radi nas večeras otvori ordinaciju ( s obzirom da je nedjelja) i da dođemo na pregled, ali eto nije se javio na kraju pa ništa od toga.
Sad sam se već zabrinula.
Čini mi se da mama odbija jednog štenca, ženkicu, koja je do sad najteža i najbolje je napredovala u težini, jako na nju reži i ponekad zalaje i ne da joj da siše, čim se mala jadna približi sisi ona je počne gurkat i lizat i kao da joj ne da. I općenito ponaša se kao da joj mala ide na živce, stoji nad njom, gleda je i reži. Prema ostalima je ok, pušta ih da sišu, iako zareži i na još jednu curicu, isto tako stojeći nad njom, ali pušta je da siše.
A mala je od jutros isto sva čudna, cijelo jutro je skvičala kao mali praščić, pa joj curi nos, pa spava cijeli dan, pokušala sam joj dati bocu sa nadohranom, ali neće. Sisati bi htjela, ali mama ne da.
Vet je na telefonu rekao neka je malo izoliram od mame i da je hranim svaka dva sata i da joj masiram trbuščić. Na kraju sam joj u očaju da bar nešto pojede napravila papicu od hrane za štence, ali nije htjela. Jedino sam joj uspjela dati malo ABC sira onoga za mazanje, polizala ga je sa moga prsta.

Znate li koji je razlog svemu tome?
Je li možda previše navlači i grize mamu dok sisa pa je zato odbija? Koji još može biti razlog? I šta da napravim? Do veta ne možemo prije sutra popdne. Gledala sam jel ima zube i nema, ali osjetim ih u desnima da su u pripremi.

Help!
Komondor - Četvrtak 24.01.2008. 20:58
Subject:
Bok svima!
Imam pitanje, kuja je 20ak dana do poroda. Radi se o kuji komondora staroj nešto više od 2 godine. Ona buja, raste, papa, vesela je, razigrana, više piški i više se odmara što je logično. Interesira me sad sljedeća stvar, ako ima netko da mi odgovori i pomogne...zanima me samo kako kuja koja se nalazi u gore navedenom stanju diše? Da li je normalno da malo dahće brzo, pa sporo, pa duboko, pa...na 100 raznih načina....? Malo me to zbunjuje. Obično, kad je toplo dahće ubrzano, kada je hladno normalno, sada je nekako ovako, svakako..ne znam niti sama kak da točno opišem. Trenutno je ona evo, sa mnom, u mojoj sobi gdje je normalna, sobna temperatura inače je ona vani u boxu. Počeli smo ju sada puštat više u kuću jer će se ovdje štenit. Evo, sada gledam i kao da ima 5 normalnih uzdaha, pa 4 ubrzana i tako stalno....leži cijela raširena na boku i razmješta se u razne položaje - češće nego prije. Pa, eto, da li je to normalno disanje, hvala Smile
Nix - Četvrtak 24.01.2008. 21:15
Subject:
neobična piše:

Znate li koji je razlog svemu tome?
Je li možda previše navlači i grize mamu dok sisa pa je zato odbija? Koji još može biti razlog? I šta da napravim? Do veta ne možemo prije sutra popdne. Gledala sam jel ima zube i nema, ali osjetim ih u desnima da su u pripremi.

Help!

Trebali bi u svakom slucaju sami hraniti stence i dobro je sto ste to napravili ako im kuja ne dopusta sisanje. S 2tj jos ne mogu jesti obicnu hranu za pse pa bi bilo najbolje da ih hranite s nekakvim nadomjescima za stence s koje ce postepeno poceti jesti puppy hranu.
Postoje razni nacini za prilagoditi hranu stencima. Mogu se sitne granule puppy hrane umociti u puppy milk i pripremiti u nekakvom polutekucem obliku...

Sto se kuje tice trebali bi svakako do veterinara na pregled. Posto im kuja ne dopusta priblizavanje sisama moguce je dobila upalu mlijecnih zljezda odnosno mastitis. To je cesta pojava kod kuja i zahtjeva lijecenje odnosno terapiju....
pile - Petak 25.01.2008. 3:32
Subject:
[quote="Komondor"]Bok svima!
Imam pitanje, kuja je 20ak dana do poroda. Radi se o kuji komondora staroj nešto više od 2 godine. Ona buja, raste, papa, vesela je, razigrana, više piški i više se odmara što je logično. Interesira me sad sljedeća stvar, ako ima netko da mi odgovori i pomogne...zanima me samo kako kuja koja se nalazi u gore navedenom stanju diše? Da li je normalno da malo dahće brzo, pa sporo, pa duboko, pa...na 100 raznih načina....? Malo me to zbunjuje. Obično, kad je toplo dahće ubrzano, kada je hladno normalno, sada je nekako ovako, svakako..ne znam niti sama kak da točno opišem. Trenutno je ona evo, sa mnom, u mojoj sobi gdje je normalna, sobna temperatura inače je ona vani u boxu. Počeli smo ju sada puštat više u kuću jer će se ovdje štenit. Evo, sada gledam i kao da ima 5 normalnih uzdaha, pa 4 ubrzana i tako stalno....leži cijela raširena na boku i razmješta se u razne položaje - češće nego prije. Pa, eto, da li je to normalno disanje, hvala Smile[/quote

Ti ces najbolje znati kad vidis svog psa da li je s njim sve u redu jer se na vlastitom psu moze uociti da li je u nekim bolovima i da li se muci.Dok je moja zenka bila skotna desavale su se promjene u disanju,u toku drugog mjeseca skotnosti a i psici ozivljavaju pa joj uzrokuju nervozu i nemogucnost da mirno lezi.Po meni nema nekih alarmantnih znakova za nesto lose ali prati situaciju i ako ti se ne bude svidjelo ponasanje pozovi veterinara neka je pregleda.Ostalo bi bilo samo nagadjanje ali evo ti 1 nagadjanje-mozda to sto dahce nema veze sa skotnosti uopste jer ako si uvela psa koji je navikao na vanjsku temperaturu u kucu na sobnu temperaturu itekako bi joj bilo vruce.
Komondor - Srijeda 13.02.2008. 15:50
Subject:
Molim vas da mi kažete koja je normalna temepratura od okota pa nadalje (kada se nakon okota vraća u normalu). Zanini štenci su se okotili 11.02., danas ima temp. 39,4 - rekla je veterinarka - koja zna Zanu, da ako ne dođe do 40, da ništa ne poduzimam. Kaj bi vi na mojem mjestu? Radi se o velikoj pasmini. Kuja je inaće vani, sada kada doji je u kući (i bit će još 2-3 tjedna), svi malci sisaju. Kuja jede Royal Canin Baby Dog Giant sa raznim vrsta mlijeka (multivitaminiziranim, jogurtima) i dobiva tablete beaphar TOP10, manje ih dobije nego za njenu težinu jer je hrana jaka sama po sebi. Od sutra ću joj i ubacivat po 2 čajne žlićice JUNIORCAL-a isto od beaphar-a. Manje dajem vitaminskih dodataka od propisane kilaže jer ih dobiva dovoljno hranom. Kuja se lijepo brine za štence, apetit joj nije prevelik što smatram da je normalno jer se još oporavlja od okota koji je poprilično dugo trajao i pije dosta vode ( a i inače pije puno vode jer je veliki pas). Ima ponekad proljev (od okota još, pojela je 7 posteljica), ali sada je izmet bio dobre konzistencije - evo, prije par sati. Muči me ta temperatura....kaj vi mislite? Samo se molim da ne ide na više. E, da, i mališa je 8 i ona ima 8 cicica! Počet ću sa prihranom malih sa 15 dana starosti. Hvala unaprijed na odgovoru!
lisaP - Petak 22.01.2010. 20:25
Subject:
Imam pitanja dva, naime udomili smo ženku goldena, došla nam je na novu godinu, ja sam taman ušao u dvorište s dočeka ujutro, a ona je jadna sva mokra i uplašena stajala na terasi sva izgubljena, malo smo je pomazili dali joj mlijeka i kruha i mislili da će otiči dok se mi probudimo, ali ona je ostala. Nakon par dana smo je vodili vetu i ispostavilo se da je to pas koji je čipiran i da potječe iz legla koji inače ide s papirima, tada smo shvatili da ona zapravo i ima papire samo su kod jednog od puno bivših vlasnika koji su je ili proslijedili drugima ili koristili za rasplod Tuzan, tako da smo odustali od te potraznje.

Naime, nedavno smo se zapitali da li je skotna jer joj je stomak se zaokruzio, a to smo i dobili potvrdu da je i saznali smo da je parena s mužjakom goldenom i sretni smo te čekamo malce, mislim da imaju još mozda tjedan dana da budu unutra i lete van Smile fino se zaokruzila..

Sada mene zanima što davati mami kada ona njih ošteni? da li joj treba znatno pojačati prehranu ili jednostavno ostaviti isto? Dnevno dobije dvije velike kosti, nazalost nisam siguran čije, ali ogromne su tako da nisu sigurno pileće već goveđe ili svinjske.. Kupimo to u plodinama, a od toga svega joj napravimo hladetinu i dobije ili to ili joj smiksamo od jučerašnjeg/današnjeg ručka hrane tipa pašta šute,plodova mora,faširanih.. Sve ona to pojede tako da ne bi rekao da joj ne paše. Porcija joj je ona posudica što se dobije uz Cekin pile što bude ''pečeno'' za 15 min ako znate na što mislim? Uglavnom, trenutno je držimo u šupi,a već sutra krečemo ograđivati dvorište i to sve kako bi ona imala slobodu,a ne bila jadna u šupi iako ju šetamo dnevno par puta da obavi nuždu i malo se protrči. Imamo dosta veliko dvorište pa su izdaci za ovu ogradu par tisuća kuna što bi htjeli pokriti koliko budemo mogli s njenim štenićima.

Zanima me gdje se obratiti za prodaju štenadi? Ona znači ima papire, ali kao da nema.. Imamo putovnicu za nju, cijepljena je, čipirana, znači nije golden tek tako da se zove, brine se o njoj, jako je pametna, da šapu, sjedne, stoji na dvije noge Smile ma divota od psa.. Sebi bi ostavili jednog mužjaka odnosno njenog sina pa da ima društvo.

Ekipa, hvala svima koji mi odgovorite unaprijed! Smile
mirela5 - Petak 22.01.2010. 21:07
Subject:
Bok, ne znam da li je dovoljna količina hrane koju ste joj dosada davali ali nadajmo se da je...
Uglavnom kuje koje oštene trebaju hranu bogatu vitaminima i hranjivimm sastojcima (s obzirom na to da će prehranjivati cirka 5-10 štenaca) a to je hrana koja se kupi u pet centru, o načinu doziranja hrane piše na hrani koju kupite, ali bi u svakom slučaju preporučila da se posavjetujete sa veterinarom koji radi u pet centru, oni će vam to najbolje znati reći.

Napomena: ne morate kupiti najskuplju hranu, ali trebala bi biti ona za kuje koje hrane (doje) štence i dodatna stvar obavezno prpiazite na to da kuja ima dovoljno vode, a štencima da ne bude hladno s obziirom na vremenske prilike.

Sretno
Astra Meum - Petak 22.01.2010. 21:07
Subject:
Mislim kako znate da je parena s retriverom?
Ne vidim razlog zašto bi netko napustio psa koji ima papire, stvarno ima svakakvih ljudi..
Putovnicu?

Koliko sam skužio, tj. ako sam dobro skužio ona ni sad ne dobiva dovoljno energetski jake hrane, a kad se okoti trebat će joj još i više, a štenci kad počnu jesti da ne govorim i mislim da bi trebali potražiti nekakvu literaturu jer nije to kak si vi mislite, kuja se okoti i evo padaju novci...tu treba dosta truda uložiti, naravno sve to ako se želi uzgojiti kvalitetan pas..
mirela5 - Petak 22.01.2010. 21:09
Subject:
P.S .Možete još pročitati iznad vašeg posta što je napisano o prehrani
lisaP - Petak 22.01.2010. 21:34
Subject:
mata piše:
Mislim kako znate da je parena s retriverom?
Ne vidim razlog zašto bi netko napustio psa koji ima papire, stvarno ima svakakvih ljudi..
Putovnicu?

Koliko sam skužio, tj. ako sam dobro skužio ona ni sad ne dobiva dovoljno energetski jake hrane, a kad se okoti trebat će joj još i više, a štenci kad počnu jesti da ne govorim i mislim da bi trebali potražiti nekakvu literaturu jer nije to kak si vi mislite, kuja se okoti i evo padaju novci...tu treba dosta truda uložiti, naravno sve to ako se želi uzgojiti kvalitetan pas..

Ma to je zadnje na pameti, ali to je izvor kako ćemo pokriti ogradu za koju smo neki dan dali par tisuća kuna, shvatite me, a i napisao sam da inače i nisam baš za prodaju pasa.

Kako znam, pa recimo da su to ljudi koji ne uzgajaju pse radi kvalitete već radi para. A da ne bi ispalo da i ja to radim, ne!, ja sam ovakvu kuju dobio i na svu sreću parena je s istim.

I da znam da to nije tako lako, ali shvatite i vi mene, ja sam se prvi put našao u ovakvoj situaciji tako da mi morate pomoći savjetima. U mom gradu nema PET-CENTAR, ali ima sličnih trgovina koje drže ljubimce i sve za njih, da li trebam otiči tamo ili da se zaputim u najblizi grad koji ima pet centar?

Možete li mi reći još neke pojedinosti kako malce ugrijati da im nebude hladno? Planiramo ju ovih dana staviti u garažu koja je izolirana sa južne i zapadne strane, ali sa sjeverne i istočne nije što je zapravo jako loše jer je s tih strana najmanja količina dotoka sunčeve topline, ako uopce sunca bude..

Hvala vam svima
mirela5 - Petak 22.01.2010. 21:46
Subject:
Ne morate ići do grada u pet centar, vjerujem da će poslužiti i taj koji imate u blizini, što se tiče zagrijavanja: nađite veliku kartonsku kutiju (ali visinu odrežite tako da kuja može izaći iz nje ali ne i štenci, jer jako brzo rastu i počinju se migoljiti tako da ne bi ispali iz kutije), kutiju napunite npr. sa slamom, sijenom ili podmetni tanki stiropor i prekrijte sa starim krpama koje ćete morati zamijeniti sa drugima nakon okota... bilo bi super ako imate stare plahte ili nešto tome slično.. to bi trebalo biti ok .. probajte pripaziti da im je suho, a i kuja će ih dodatno zagrijavati svojim tijelom i mlijekom
lisaP - Petak 22.01.2010. 22:04
Subject:
mirela5 piše:
Ne morate ići do grada u pet centar, vjerujem da će poslužiti i taj koji imate u blizini, što se tiče zagrijavanja: nađite veliku kartonsku kutiju (ali visinu odrežite tako da kuja može izaći iz nje ali ne i štenci, jer jako brzo rastu i počinju se migoljiti tako da ne bi ispali iz kutije), kutiju napunite npr. sa slamom, sijenom ili podmetni tanki stiropor i prekrijte sa starim krpama koje ćete morati zamijeniti sa drugima nakon okota... bilo bi super ako imate stare plahte ili nešto tome slično.. to bi trebalo biti ok .. probajte pripaziti da im je suho, a i kuja će ih dodatno zagrijavati svojim tijelom i mlijekom

Ok, hvala ti puno Mirela na ovome, zbilja pomaže..

Molim te reci još što se tiče vršenja nužde - što u vezi toga napraviti? mislili smo sastrane njoj napraviti veliku posudu s pjeskom/šljunkom u kojem bi mogla vršiti nuždu, također znam da mališe dok ne narastu imaju jako mala govanca i jako male 'male nužde'.
prošle zime, baš u ovo doba sam našao s kolegom kraj kontenjera jadne šteniće, njih 4, mislim da su čak tek i taj dan okočeni pa sam ja uzeo jednog, on jednog, a ostala dva je njegova teta uzela, par noći i dana proveo ne spavajući samo kako bi mi on preživio, na kraju smo ga probali odnijeti dojiti kod kuje koja se također okotila, ali nije ga prihvatila jer ga je ljudska ruka dirala, tada to nismo znali Tuzan.

Da li se kuja treba puštati u 'šetnju', i ako da nakon koliko vremena od okota ili će to ona sama raditi - garaža je zatvorena, tako da moram znati koliko često treba ulaziti unutra i pregledavati, mislim da je 5 puta dnevno sasvim u redu? Treba li nastaviti s ovom prehranom ili da od sada isključivo dajemo tu kupovnu hranu?
mirela5 - Petak 22.01.2010. 22:45
Subject:
Možete već sad preći na na novu hranu i obavezno da ima zdjelu sa vodom; što se tiče obavljanja nužde kuje, dovoljno je ujutro, popodne i kasno na večer (al sumnjam da će htjet ići u šetnje vjerovatno će sve obaviti odmah u dvorištu i ići natrag štencima), što se tiče štenaca njima možete nakon tri tjedna pripremiti tu posudu sa pijeskom, to im je potrebno kad počnu jesti hranu za štence, a to je oko tri tjedna starosti do mjesec dana kako koji i njima će tada trebati voda.
Malo si proučite ostale topike o učenju štenaca na nuždu i sve što vas zanima, sad imate vremena za to neko vrijeme.

Poz i sretno
lisaP - Petak 22.01.2010. 23:25
Subject:
mirela5 piše:

Daj mi još reci samo kako sa štencima kada treba promjeniti posteljinu ispod njih? ne smijemo ih golim rukama dirati?
mirela5 - Subota 23.01.2010. 12:25
Subject:
Pošto ste "novi vlasnici" kuje, bilo bi bolje ne dirati ih golim rukama (iako nije pravilo), možete staviti jednokratne rukavice ili podragati prvo kuju pa onda njih dirati... "Posteljinu" ćete promijeniti nakon okota i onda po potrebi (baš kad bude zamazana)

Napomena: bilo bi najbolje kad bi jedna osoba dirala štence i to ona kojoj kuja najviše vjeruje i drugo nemojte nogama gaziti tamo di su štenci, jer ih treba zaštiti od vanjskih bolesti...

Ma bit će sve ok, ne brinite, glavno je da im nije zima i da imaju svi dovoljno za jesti i da svi dobivaju na težini
lisaP - Subota 23.01.2010. 23:02
Subject:
Ok hvala, we'll stay in touch! Smile
bozo555 - Nedjelja 12.02.2012. 21:04
Subject:
Kada se skotnoj kuji povećaju mlječne žljezde i kada počinje imati mlijeka?Da li se to dešava nekoliko dana prije okota ili ranije?? Very Happy Smile Smile
zmaja - Nedjelja 12.02.2012. 21:57
Subject:
Kako kod koje kuje
Nekima bradavice oteknu mjesec dana nakon parenja, a nekima kasnije.
A mlijeko je isto individualno, mogu dobiti mlijeko i na dan štenjenja, stvarno nema pravila.
bozo555 - Ponedjeljak 13.02.2012. 16:21
Subject:
OK.Hvala!!!! Very Happy
vanjaa - Petak 23.03.2012. 12:25
Subject: Mama Mopsica
Izvinjavam se ako ova tema vec postoji...
treba mi savjet. Imam mopsicu koja se ostenila prije 7 dana,ima 2je male preslatke bebice (muzjaka i zenku) Smile ne znam da li je neko imao iskustva sa tim,interesuje me da li ja nju mogu da izvodim u kratku setnju tj da je odvojim od stenaca na nekih pola sata sat najvise cisto malo da proseta. I posto ne volim muzjake mislila sam da mozda zadrzim zenku da ne bude bas sama tako nego da ima drustvo. A ako ne ostavim zenku da li neko zna kako to utice na moju mopsicu? Bojim se da ce tugovati i da mi se ne razboli ako je odvojim od oboje jer sam cula da je to i te kako moguce...u svakom slucaju,ako prodam oba psa kupila bih neko stene druge vrste,znaci ona ne bi ostala sama samo sto mozda ne bi bila sa svojom , da tako kazem, cerkom Smile
zmaja - Petak 23.03.2012. 12:55
Subject:
baš mi se sviđa naslov tvog posta - mama mopsica Very Happy
što se tiče mamice, neoj ju nikuda voditi, nije još spremna da se odvaja od beba na tako dugo niti joj treba neka šetnja, pusti ju da se odmori koliko njoj to bude trebalo, kad bebačima krenu zubići i kad budu već mogli samostalno jesti onda će mama moći bez brige u šetnju i već će sama tražiti da se makne od njih
ako zadržiš ženku bit će joj lijepo jer će biti u paru, ako ju prodaš biti će joj isto kao i do sad, možda će prva 2 dana izgledati izgubljeno i tražiti bebice, ali kuje brzo zaborave na to uz maženje, igru i šetnje...
ugl, neće se razboljeti ako prodaš obje bebe Wink
vanjaa - Petak 23.03.2012. 12:58
Subject:
hvala puno....samo mi jos reci kad bih odprilike trebala voditi stence na prvu vakcinu i kad pocinju njima zubici da rastu? Smile
zmaja - Petak 23.03.2012. 13:08
Subject:
pa negdje oko 3 tjedna kreću zubići, a tako i bebači počnu sami jesti jedan do 2 obroka na dan, ali skroz razmočene keksiće, kao pašteta, ili svježi sir i sl, ima toga u temi o prehrani štenadi da se ne ponavljam
a cijepiš ih sa oko 7 tjedna starosti, ali to je nabolje da ti vet kaže, neki cijepe jednom u 2 mj starosti štenca, neki 2 puta ali onda cijepe štene ranije, zavisi
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris