Svijet ljubimaca

Pseće pasmine - Koje su pasmine najbolje za vlasnike početnike?

Sanja - Ponedjeljak 04.08.2003. 7:13
Subject: Koje su pasmine najbolje za vlasnike početnike?
Pošto naš forum posjećuje i dobar broj gostiju, mislim da bi ova tema mogla biti korisna onima koji planiraju nabaviti svog prvog psa.

Mnogo je čidbenika o kojima treba voditi računa pri nabavci svog prvog psa.
1. Veličina psa
2. Dlaka
3. Karakter psa

1. VELIČINA PSA
Svaki vlasnik prije kupovine svog prvog psa treba dobro razmisliti o tome hoće
li uzeti malu ili veliku pasminu, vodeći računa o tome gdje će pas živjeti.
Primjerice ako živite u stanu od 35 kvadrata jedan Bernardinac koLiko god
vas fascinirao svojom ljepotom neće biti idealno rješenje za Vas.
Nadalje, velike pasmine iziskuju što se tiče prehrane i veće financijske izdatke. To je stvar o kojoj također treba povesti računa, jer psa ne nabavljamo na 15 dana već na 15 godina i u tom razdoblju dužni smo kvalitetno se brinuti za njega.

2. DLAKA
Izabrati Iizmeđu kratkodlakog ili dugodlakog psa još je jedna stavka o kojoj bi budući vlasnici trebali povesti računa. Činjenica je da su dugodlaki psi prekrasni, ali da bi dlaka bila lijepa i uopće funkcionalna zahtjeva dosta truda i ulaganja. Ako niste sigurni da imate dovoljno vremena i volje za svakodnevno trimanje i četkanje psa onda je kratkodlaki pas rješenje za Vas.

3. KARAKTER PSA
Došli smo do treće i najvažnije točke pri izboru psa. Karakter i osobnost psa.
Nije rijedak slućaj da budući vlasnici odaberu svog prvog psa na osnovu
izgleda tj. vizualnoj sklonosti prema određenoj pasmini, ne znajući i ne vodeći
računa o karakteru i osobnosti psa. Nema psa na ovome svijetu koji se ne
može socijalizirazi i pravilno odgojiti, ali s nekim se pasminama do rezultata
dođe brzo i lako, a neke pasmine zahtjevaju puno rada i bar minimum
predznanja o psima da bi se znalo nositi sa tvrdoglavošću i intelektualnom
snagom psa, te ga usmjeriti u pravom pravcu. Ne zaboravite, neodgojen pas
je opasnost i za vlasnika i za okolinu.

Primjer nekoliko pasmina koje su idealne za početnike: Zlatni retriveri, Labrador retriveri, Lesi, Pudla, Njufaundlend...

Primjer nekoliko pasmina koje zahtjevaju bar minimum predznanja o radu s psima; Rottwailer, Doberman, Doga, Njemački ovčar, Tornjak...

Ako ste unatoč svemu gore napisanom ipak odlučili nabaviti pasminu iz ove druge skupine, ako Vam srce brže zakuca upravo na spomen neke od njih, ne zaboravite po nabavci psa što prije posjetiti neku psaću školicu, gdje će Vas stručni tim uputiti i pomoći Vam da razumijete svog psa i uspješno ga odgojite, na Vašu radost i na radost Vaše okoline, jer ne zaboravimo, pas je onakav kakvim ga stvori čovjek, pas je ogledalo svog vlasnika.
Sanja - Ponedjeljak 04.08.2003. 7:19
Subject: Re: Koje su pasmine najbolje za vlasnike početnike?
Koje bi pse Vi preporučili vlasniku početniku?

Evo moj izbor 10 preporučljivih pasmina:

1. Golden Retriver
2. Labrador
3. Lesi
4. Irski seter
5. Koker španiel
6. Pudla
7. Maltezer
8. Njufaundlend
9. Dalmatinski pas
10.Neka druga pasmina
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 8:29
Subject:
Svakako pod 10. Smijeh
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 8:44
Subject:
Shala mala.

Ma ne glupo mi je to pasmina za pocetnika ili onoga koji prvi put ima psa.
Pa ne zivi taj pas samo par mjeseci pa se taj pocetnik navikne i nauci raditi s psima pa onda nakon toga je kao iskusan pa sad ce uzeti neku drugu kao "tezu" pasdminu ?!!? Ili bi trebao cekati nekih 15 godina dok ovaj prvi ne ugine pa onda tek uzeti pasminu koju stvarno zeli ?!

Mislim da je pasmina apsolutno ne bitna tj. stvar je vlastitog odabira, bitno je da li covjek ima volje i ljubavi baviti se tim psom slijedecih 15-ak godina, ako da onda par dobrih knjiga u sake i puno volje i ljubavi.
Onda ce, ne znam i Sarplaninac i Labrador biti odlican izbor.
U suprotnom i od Kokera ce napraviti nervoznog, neuravnotezenog, neodgojenog ... djukelu kojem npr. niti jedno dijete nece smjeti prici !

Pozdrav!
Sanja - Ponedjeljak 04.08.2003. 9:24
Subject:
Mat,

Djelomično se slažem s tobom. Ovo je preporuka pasmina za one ljubitelje pasa koji nemaju posve jasan stav o tome koju bi pasminu uzeli. Ako si pročitao prvi post, onda si vidio da sam napomenula ako budući vlasnik ima točnu predođbu koju pasminu želi i ako se ipak odlućio uzeti neku od pasmina koje zahtjevaju više rada, da posjete pseću školicu gdje će ih ljudi uputiti kako odgojiti psa. A za knjigu svaka čast, to sam zaboravila napomenuti. Ali knjigu svakako prije nabavke psa, a ne nakon nabavke psa.
Ali Mat ne zaboravi, mnogi ljudi uzmu određenu pasminu jer im se sviđa a o njoj ne znaju ništa, onda se ne znaju nositi sa njihovim karakterom i onda jadan pas završi na ulici.
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 11:55
Subject:
Da slazem se, prvo se dobro informirati (knjige prije svega, iskustva drugih, pa i ovaj forum) pa tek onda nabavljati psa.
I uza sve to beskrajno puno ljubavi, dobre volje i strpljenja.

Pozdrav!
Sanja - Ponedjeljak 04.08.2003. 12:03
Subject:
mat. piše:
Da slazem se, prvo se dobro informirati (knjige prije svega, iskustva drugih, pa i ovaj forum) pa tek onda nabavljati psa.
I uza sve to beskrajno puno ljubavi, dobre volje i strpljenja.

Pozdrav!

Bravo Mat, jako mi se sviđa tvoj način razmišljanja. Jipiii
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 14:48
Subject: psi
Ja bih jedino s popisa izbacio kokera mislim da oni nisu za početnike pri tom mislim na engleske koker.S ostalim se slažem. Big smjesak
Luce - Ponedjeljak 04.08.2003. 15:35
Subject:
i ja sam cula za kokrspanjela da su potezki, tvdoglavi i da je terzko se nositi sa njegovim lovackim instinktom ali to ce nam reci black angel ili charlie dali je to tacno.
takođe nebi ser slozila sa dalmatincom mislim da i kod njih ce trebati jaca ruka!!!! do zadnje tacke ali podrzavam Mat. mislenje!!!
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 18:40
Subject:
Pohvale za topic.
Da dodam malo mog misljenja/iskustva.

Prvo, ono o bernardincu u malom stanu ne stoji. Nas pet (ukljucujuci psa, plus jos dvije macke) zivimo u nesto manje od 60 kvadrata. (Da, imamo i dvoriste, ali pas u njemu boravi gotovo iskljucivo kad je netko od nas na dvoristu.) Od tih 60ak kvadrata Ena zauzima slobodni kvadratni metar poda najblizi mojim nogama. Nikome ne smeta. Po stanu ne skace, ne igra se, ne rusi stvari. Znam i druge ljude koji zive/su zivjeli u mini stambenom prostoru s velikim, cak gigantskim psima, i nitko od njih nije imao problema. Veliki psi su u stanu mirni jer su svjesni skucenosti prostora. Nece odrasli njufic ili njemacki ovcar odjednom dobiti zelju za divljom igrom u kuhinji od 2x3 metra. Moja Ena se cak ni na dvoristu (cca 20x40m) ne "raspistolji" -- ona jurca i divlja samo na sirokim otvorenim prostorima tipa livada, plaza i slicno, gdje ima mjesta za slobodan trk. S malim psima nemam iskustva -- jesu li oni u kuci zivahni?
Dakle, za velikog psa vam ne treba velika kuca (ali vam treba veliki auto, recimo, ako mislite putovati sa svojim ljubimcem -- mi smo otputovali na more slozeni kao sardine u konzervi i klinci su doslovno sjedili na Eni 300 km).

Sto se pasmina tice, i ja mislim da dalmatincu bas nije mjesto medju "psima za pocetnike."

Nadalje, bez obzira bira li se stene "lake" ili "teske" pasmine, mislim da bi kupac (ako vec ne uzgajivac!) trebao znati odabrati "ono pravo" stene iz legla za svakog kupca. U dobi od 8 tjedana vec se moze dosta dobro vidjeti koje je stene dominantno, samosvojno, submisivno ili kakvo vec. Npr. izrazito dominantno stene, pa makar i labradora, ne bi trebalo smjestiti u obitelj s djecom. (Ne kazem da je to stene samo po sebi lose, samo da ce se vlasniku-pocetniku s malom djecom biti teze nositi s takvim psom nego sa stenetom mirnog i submisivnog temperamenta, a malog dominantnog vrazicka treba prepustiti nekome iskusnijem.) Ako nekoga zanima Volhard test karaktera steneta, imam ga prevedenog i mogu ga postati na forum (ako me nitko ne bude objesio zbog copyrighta). Mi smo taj test koristili birajuci psa za nas.

Zatim, zenke vecine pasmina su u pravilu bolji izbor za obiteljskog ljubimca i neiskusnog vlasnika.

Eto.
Sanja - Ponedjeljak 04.08.2003. 18:47
Subject:
bullmaja piše:
Ako nekoga zanima Volhard test karaktera steneta, imam ga prevedenog i mogu ga postati na forum (ako me nitko ne bude objesio zbog copyrighta). Mi smo taj test koristili birajuci psa za nas.

Eto.

Bullmajo,

Hvala ti na odgovoru.
Samo ti pošalji test. Dapače. Može koristiti.
Anonymous - Ponedjeljak 04.08.2003. 18:55
Subject:
hm (grizem se za jezicinu) imam ja taj test preveden, ali u kucnom kompicu, a tu imam sa sobom laptop. Tako da cete prijevod dobiti za mjesec dana. Obecavam.

A u medjuvremen, kako vise-manje svi znamo engleski, evo linka

http://www.workingdogs.com/testing_volhard.htm

ili... hej, Buco, ako citas ovo, objesi ti taj test ovamo, davno sam ti ga poslala...
Matea - Ponedjeljak 04.08.2003. 23:16
Subject:
Svi su mi uzeli riječi iz usta Rolleyes ...

Slažem se da kokeri i dalmatineri nisu baš idealni psi za početnike jer zaista znaju biti tvrdoglavi, a dalmatineri k tome imaju i jako puno energije koju treba pravilno usmjeriti, a s kojom se mnogi vlasnici ne znaju/ne mogu nositi jer su očekivali idealnog obiteljskog psa.

Još bi samo htjela ponoviti ono što je bullmaja već rekla.Mene svi pitaju kako mogu imati dva velika psa u stanu.Doduše, mi imamo stan od 120 kvadrata, ali znam da ne bi bilo nikakve razlike da živimo u 20 kvadrata jer Carrie i Gea 99% vremena leže...Naravno, to stoji ako se vani dobro istrče, inače doma imamo maraton Mad Lol
Isto tako ljudi misle da što je veći pas treba više kretanja.Uglavnom i je tako, ali postoje i neke iznimke...Tako će mali Jack russel terijer često tražiti više akcije od npr. mastifa koji će se zadovoljiti mirnijim šetnjama...
Anonymous - Utorak 05.08.2003. 7:41
Subject:
Bullmajo, nema te na Zelenom i jako mi fale tvoji postovi tamo.
Charlie - Utorak 05.08.2003. 9:02
Subject:
koker nikako nije pas za početnika i to je jako, jako velika zabluda, koja rezultira mišljenjem društva o tome kako su kokeri nervozni, zločesti psi, a u stvari ih takvima napravi neupučeni novi vlasnik
Luce - Utorak 05.08.2003. 9:04
Subject:
to je tacno o onome kretanju pasa. Nasi afganistanci odmah kada udu u kuculu leze u horizontalu i jedino se dizu kada hteju piti ili jesti. Jos moj Amadeu kada nesto cuje napolju i jer imamo stalno otvoren prozor penje se prednim sapima i mahala. Na razliku od kucica jorksiraca. Ti su svuda i stalno trce po kuci , vuku igracge jednostavno prave belaj. Ko hoce kuci mirnog psa preporucujem nesto velikog!!
Anonymous - Utorak 05.08.2003. 9:58
Subject:
Ja imam njemachke i hrvatske ovchare. Imao sam i labrador retrivere medju zadnjima.
Ali preporuchio bih njemachkog ovchara i za stan i za kuchu i za dvorishte. Jednostavno, univerzalan pas za sve namjene i potrebe. Za stan mu je jedini nedostatak - rep! Imao sam u stanu na 3. katu 3 kuje i nitko ko nam nije dolazio nije znao da ih imam tri.

Druga pasmina je svakako hrvatski ovchar, mali brzi simpatichni i nadasve drushtven pas koji se ne ustruchava gazdu zadovoljiti u svim potrebama do samozhrtve! Sebe daje do kraja. Radishan i okretan zadovoljava potrebe najvechih sportasha, voli pokret, akciju, dinamiku,...voli komunicirati i nekad i pretjerati s komunikacijom,...
Anonymous - Utorak 05.08.2003. 12:18
Subject:
Pa evo ja bih se samo nadovezala na sve već rečeno. Ukoliko početnik kupuje psa iz pravih razloga ustvari jedan jedini razlog je prihvatljiv - veeeelika ljubav onda će se vjerojatno i raspitati koja pasmina je kakva i šta može očekivati i u tom slučaju nema bolje ili lošije pasmine za početnika. E ako se dogodi ono "ja bi nesto malo i čupavo" i ništa drugo me ne zanima taj početnik će definitivno imati problema.
Užasna je greška kada roditelji misle da je za njihovu djecu najbolji izbor mali pas. Skoro sve pasmine koje spadaju u Toy grupu se ne preporučuju maloj djeci i naravno ono što je bullmaja spomenula iz vlastitog iskustva znam da nekad više prostora u stanu zahtjevaju mali psi nego veliki.
Sanja - Utorak 05.08.2003. 15:02
Subject:
lara piše:
"ja bi nesto malo i čupavo" i ništa drugo me ne zanima taj početnik će definitivno imati problema.

A što je najgore kad ne bude sva kako je početnik zamislio, kad se vlasnik umori od problema, onda će pas nerijetko završiti u šinteraju ili na cesti. To je tako tužno. Zato bi se, kao što kaže Lara, svaki vlasnik trebao dobro raspitati o pasmini koju nabavlja. Ali... tako razmišljamo mi... istinski ljubiteljai životinja, ali nažalost jedan broj ljudi ne nabavlj psa iz iskrene ljubavi već zato jer je postalno moderno imati neku pasminu. Moda se vrlo brzo mijenja, pa objekt mode često završi na ulici. Jednostavno što se mene tiče, za te ljude nema oprosta. Ljudima koji ne vole životinje i ne ophode se dobro prema njima uvijek prilazim sa dozom opreza. Čovjek je u duši onakav kako se ponaša prema životinje.

Buco kriva sam. Zaboravila sam na popis staviti Hrvatskog ovčara, tog divnog psa, ponos naše domovine.
Valentina - Utorak 05.08.2003. 19:18
Subject:
Po meni su svi retriveri dobri za početnike,ali svakako treba biti dobro informiran jer uvijek od psa možeš napraviti nešto ne-pseće !
Anonymous - Utorak 05.08.2003. 20:01
Subject:
Sanja piše:
lara piše:
"ja bi nesto malo i čupavo" i ništa drugo me ne zanima taj početnik će definitivno imati problema.

A što je najgore kad ne bude sva kako je početnik zamislio, kad se vlasnik umori od problema, onda će pas nerijetko završiti u šinteraju ili na cesti. To je tako tužno. Zato bi se, kao što kaže Lara, svaki vlasnik trebao dobro raspitati o pasmini koju nabavlja. Ali... tako razmišljamo mi... istinski ljubiteljai životinja, ali nažalost jedan broj ljudi ne nabavlj psa iz iskrene ljubavi već zato jer je postalno moderno imati neku pasminu. Moda se vrlo brzo mijenja, pa objekt mode često završi na ulici. Jednostavno što se mene tiče, za te ljude nema oprosta. Ljudima koji ne vole životinje i ne ophode se dobro prema njima uvijek prilazim sa dozom opreza. Čovjek je u duši onakav kako se ponaša prema životinje.

Buco kriva sam. Zaboravila sam na popis staviti Hrvatskog ovčara, tog divnog psa, ponos naše domovine.

Oprastam ti! Lol Lol Lol
Sanja - Četvrtak 07.08.2003. 9:47
Subject:
Na otvaranje ove zanimljive i poučne teme potaknuo me je članak koji sam pročitala na Zelenom forumu kojem je autor Tinamara.
Tinamara mi je s pravom zamjerila što je nisam spomenula kao idejnog začetnika takve ideje, pa evo ovim putem ispravljam grešku i ujedno se ispričavam Tinamari i nadam se da će nam napisati nešto o svom prekrasnom tornjaku.
Pozdrav....
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 9:52
Subject:
Lijepo i brižno od tebe što ju spominješ, no o psima za početnike vani odavno postoje knjige i cijele studije, a na starom hinetu je bio postavljen takav topic.
Normalno je da če nam se teme podudarati, jer smo dva neovisna foruma, tako da ja mislim nema potrebe spominjti "idejotvorce" pojedinih topica.
Sanja - Četvrtak 07.08.2003. 10:21
Subject:
Charlie piše:
Lijepo i brižno od tebe što ju spominješ, no o psima za početnike vani odavno postoje knjige i cijele studije, a ni starom hinetu je bio postavljen takav topic.
Normalno je da če nam se teme podudarati, jer smo dva neovisna foruma, tako da ja mislim nema potrebe spominjti "idejotvorce" pojedinih topica.

U potpunosti se slažem s tobom, ako je Tinamaru to povrijedilo, najmanje što mogu učiniti je da joj se ispričam. Confused
Najvažnije je da svi zajedno, na svim forumima ovog svijeta, svojim savjetima i djelovanjem podignemo ophođenje prema životinjama na viši i bolji nivo i najmanje je bitno tko je temu započeo, već je bitno da ona ima smisao i svrhu.
Hvala ti Charlie na podršci, stvarno se ne osjećam ugodno.
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 10:44
Subject:
Sve 5! Pomogao sam Grudi sa zelenog da dođe do vrhunskog psa i jako se dobro osječam.
Dobro je činiti dobro.
Valentina - Četvrtak 07.08.2003. 10:58
Subject:
Super je kada nekome nađeš psa (mislim informaciju gdje da ga nabavi).
Black Angel's - Četvrtak 07.08.2003. 11:16
Subject:
Charlie piše:
koker nikako nije pas za početnika i to je jako, jako velika zabluda, koja rezultira mišljenjem društva o tome kako su kokeri nervozni, zločesti psi, a u stvari ih takvima napravi neupučeni novi vlasnik

prvo postoji jedna velika razlika između kokera.
U našoj predivnoj Hrvatskoj postoje tri tipa kokera
1.HRVATSKI koker španijel
2.TALIJANSKI koker španijel
3.ENGLESKI koker španijel
HRVATSKI kokeri su jako iskvarene naravi,loše dlage,agresivni,nervozni itd. zato jer kad su kokeri bili jako popularni samo su se štanacali Ljut Ljut Evil or Very Mad Evil or Very Mad Mad tako su se dobijali kokeri koji više nisu ni sličili na kokere (a takvih je danas puuuuno u HR)
Prerasli su granicu visine (čak do 45-50 cm a idealna visina je za kuje 36,a za mužijake 38-40) prevelike glave,debeli repovi,slaba dlakavost itd.
i povrh svega jako agresivni i nervozni.Poznajem puno takvih kokera i njihovi vlasnici se čude kako Holly nema ni mrvicu agresivnosti i kako je blaga i nenametljiva,e a onda se ja raspričam kao što ću se i sada.
TALIJANSKI kokeri su nešto bolji od hrvatskih i nisu agresivni nego su razigrani ali pomalo i nervozni,dosta su visoki što nimalo nije dobro (radi se o talijanskoj liniji pasa)
ENGLESKI koker je pravi koker,duge dlake skoro do poda,manji stasom,jaaako miran i poslušan,privržen,nenametljiv,veelika maza upravo kakva je Holly.U Hrvatskoj postoji samo JEDNA uzgajivačnica ENGLESKIH koker španijela i to je Black Lord.Psi iz te uzgajivačnice su porjeklom iz Engleske i potječu od najkvalitetnijeg i najboljeg psa svih vremena a to je Asquannes Gonzales od njega potječe i Holly.
Nastavak slijedi...
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 11:32
Subject:
Ovak, i moja Alka je mirna, staložena, privržena kujica bez imalo agresivnosti, a nije iz tvoje uzgajivačnice, nego vodi porijeklo od Notwork Export Pasiona iliti po hrvatski Martina, koji je hrvatskoj dao jako puno kvalitetnog podmladka, a njegovo porijeklo je besprijekorno i vuče za sobom najbolje svjetske linije, od čega velik dio iz Engleske, dok je majka prekrasna crna kujica, odlično ocijenjena a iz vlasništva ljubitelja pasa koji imaju samo nju. (porijeklo joj je jako mješovito, ali prilično dobro)
Nisu svi kokeri u Hrvatskoj porijeklom iz uzgajivačnica, nego ih veliki broj potiče i od pojedinačnih kuja kod vlasnika ljubitelja.
Što se tiče prošlosti kokera u nas (ali i u europi) istina je da se radilo svašta. No ja nisam iz toga potegnuo pitanje kokera kao psa za vlasnika početnika, nego globalno gledajući kao pasminu i njene potrebe za odgojem i održavanjem.
Sanja - Četvrtak 07.08.2003. 11:34
Subject:
Black Angel's

Ovo je izvrstan i poučan post, svaka čast. Jadva čekam nastavak.
Iskreno u mojoj zgradi je jaaako puno kokera i stvarno ih je večina dobrih i dobro odgojenih pasa ( mislim na narav ), ali ima i nekoliko koji su živi mrgudi i ponekad mi se čini da ne vole ni sami sebe.
Inače su kokeri taako slatki i mazni, po mom mišljenju krasni psi.
Nažalost danas je sve više kvazi-uzgajivača koji doslovno unište prave kvalitete psa, pa kad takvi psi dođu u ruke vlasnicima, unište i dobar glas te pasmine. A pravi Koker španiel je nešto divno, nešto što je doista divno imati uz sebe.
Black Angel's - Četvrtak 07.08.2003. 12:27
Subject:
Charlie piše:
Ovak, i moja Alka je mirna, staložena, privržena kujica bez imalo agresivnosti, a nije iz tvoje uzgajivačnice, nego vodi porijeklo od Notwork Export Pasiona iliti po hrvatski Martina, koji je hrvatskoj dao jako puno kvalitetnog podmladka, a njegovo porijeklo je besprijekorno i vuče za sobom najbolje svjetske linije, od čega velik dio iz Engleske, dok je majka prekrasna crna kujica, odlično ocijenjena a iz vlasništva ljubitelja pasa koji imaju samo nju. (porijeklo joj je jako mješovito, ali prilično dobro)
Nisu svi kokeri u Hrvatskoj porijeklom iz uzgajivačnica, nego ih veliki broj potiče i od pojedinačnih kuja kod vlasnika ljubitelja.
Što se tiče prošlosti kokera u nas (ali i u europi) istina je da se radilo svašta. No ja nisam iz toga potegnuo pitanje kokera kao psa za vlasnika početnika, nego globalno gledajući kao pasminu i njene potrebe za odgojem i održavanjem.

kao prvo Charlie moja uzgajivačnica se zove Black Majesty,prvo dobro pročitaj nego što bubneš glupost!!!!!!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Ljut Ljut
Znam ja ko je Martin i kakvi su potomci Martina.Možda je slučajno tvoja Alka mirna i staložena ali imala sam priliku čuti i vidjeti njezina dva brata na djelu.Jednoga u Zagrebu a jednoga u N.Marofu.
U N.Marofu je taj pas režao iz svega glasa na suca i skoro je ugrizao vlasnicu,od njega se sve oriilo a sudac ništa,kakv je to pas??Koker to ne smije raditi takvi se psi izbacuju za vjeke vjekova iz uzgpja!!!!!
Drugi brat nu Zagrebu isti slučaj samo je bio malo tiši.
Kakva j to selekcija uzgoja???
Možda sam mlađa od tebe ne možda nego sigurno i čini mi se puuuno više znam o uzgoju kokera i kakav je koji pas!! Ljut
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 12:52
Subject:
Sory, za naziv uzgajivačnice je brzinski lapsus jer sam na poslu i imam gužvu.
A ta dva martinova sina, po kojima ga sudiš, su iz njegova legla sa Goldy (i jedinog legla sa tom kujom), viši su od standarda i agresivni su, no to ne možeš povezivati sa Martinom. Alka je iz legla sa 6 štenaca, od kojih su 3 rasturala po europi. Iz legla sa jednom njemicom dobio je njemačkog prvaka u ljepoti i jednog od najboljeocjenjivanih pasa njemačke. U mađarskoj je imao tri legla i sva tri sa različitim kujama i sva tri vrhunska.
Sigurno neću ulaziti u tvoje poznavanje pasmine i uzgoju, jer mi to nije ni bila namjera. Reagirao sam na pretenciozno isticanje određene uzgojne linije. Takav pristup može samo izazvati antipatijeostalih uzgajivača.
Naslušao sam se ja svakakvih priča i o Daili, i o Horvatici, ma neću ni spomnjiati sve. Svako ima svoju priču ali rezultati govore sve. Nikad se sa kujicom nisam niti gurao u nikakve krugove i bio sam jedini koji sam sa svima bio dobar.
Maja Horvat mi je nekoliko puta pripremala Alku, a ona je bila direktna konkurencije njenoj kujici i moja je pobijedila. Mislim da to dovoljno govori o Maji kao osobi koja hoće i zna pomoči.
Daila mi je u Budimpešti sredila i izložila Alku jer je mene složila temperatura i opet sa puno uspjeha.
Svako voli svog psa, ali napominjem isticanje izaziva reakcije.
Alka nije jedini koker skojim sam radio, jer sam i ja kasnije za druge pripremao i izlagao pse.
I još jednom, Alka nije slučajno mirna.
Ovo molim prenesite u podforum o pasminama.
Anonymous - Četvrtak 07.08.2003. 14:34
Subject:
Kad smo kod kokera španijela (engleskih, jer uz njih imamo da ne zaboravimo srodne, ali ipak bitno različite američke koker španijele, dok ovo o čemu Angel piše su mislim LINIJE engleskih koker španijela najčešće prisutne kod nas, no ima i drugih linija, pr. istočno europske: slovačke, češke, mađarske ....) samo jedno pitanje čitateljima: jel tko pročitao zaista dobru knjigu gđe Vesne Mišak: Engleski koker španijel?
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 19:22
Subject:
Knjiga je svakako dobra, no i svaki vlasnik i uzgajivač bi mogao nešto dodati (bilo bi žalosno kad nebi)
Gospođa Mišak ima jako puno iskustva i znanja i jedna je od rijetkih koja je to podijelila sa svima nama.
Charlie - Četvrtak 07.08.2003. 19:23
Subject:
evo od kuda potječe Martin
www.geocities.com/kennelnorthworth/
Black Angel's - Petak 08.08.2003. 6:18
Subject:
Charlie piše:
Sory, za naziv uzgajivačnice je brzinski lapsus jer sam na poslu i imam gužvu.
A ta dva martinova sina, po kojima ga sudiš, su iz njegova legla sa Goldy (i jedinog legla sa tom kujom), viši su od standarda i agresivni su, no to ne možeš povezivati sa Martinom. Alka je iz legla sa 6 štenaca, od kojih su 3 rasturala po europi. Iz legla sa jednom njemicom dobio je njemačkog prvaka u ljepoti i jednog od najboljeocjenjivanih pasa njemačke. U mađarskoj je imao tri legla i sva tri sa različitim kujama i sva tri vrhunska.
Sigurno neću ulaziti u tvoje poznavanje pasmine i uzgoju, jer mi to nije ni bila namjera. Reagirao sam na pretenciozno isticanje određene uzgojne linije. Takav pristup može samo izazvati antipatijeostalih uzgajivača.
Naslušao sam se ja svakakvih priča i o Daili, i o Horvatici, ma neću ni spomnjiati sve. Svako ima svoju priču ali rezultati govore sve. Nikad se sa kujicom nisam niti gurao u nikakve krugove i bio sam jedini koji sam sa svima bio dobar.
Maja Horvat mi je nekoliko puta pripremala Alku, a ona je bila direktna konkurencije njenoj kujici i moja je pobijedila. Mislim da to dovoljno govori o Maji kao osobi koja hoće i zna pomoči.
Daila mi je u Budimpešti sredila i izložila Alku jer je mene složila temperatura i opet sa puno uspjeha.
Svako voli svog psa, ali napominjem isticanje izaziva reakcije.
Alka nije jedini koker skojim sam radio, jer sam i ja kasnije za druge pripremao i izlagao pse.
I još jednom, Alka nije slučajno mirna.
Ovo molim prenesite u podforum o pasminama.

Kad sam vidila ta dva mužjaka koji potječu od Goldy i Martina vifila sam da nisu dobro odlakani a kad sam vidila Alku kojA je koliko sam mogla vidjeti stvarno dobro odlakana.Iskreno kad sam prvi puta vidjela Martina bio mi je prekrasan i sada je samo imam malo primjerdbu na njegovo šišanje.Prvi put sam ga vidjela na izlozbi u Zadru još prije 4 godine mislim.
I ja sam se naslušala stvarno puuuuuuno priča i dobrih i loših i o Maji H. i Daili.Pričala sam i sa jednom i drugom i mislim da su stvarno obe ljubazne i voljne pomoći tako da sam dobra s obe.
P.S. mislim da knjiga od Vesne Mišak nije baš najbolja ali je dobra u nekim djelovima,npr. meni se uopće ne sviđa poglavlje o šišanju,kad bi tako šišao nebi ošišao za 10 h!!!
I ono o visini kokera što nije uopće točno.
Charlie - Petak 08.08.2003. 6:50
Subject:
Kaj se tiče odlakanosti Alke, imaš pravo. To je jedan od najčupavijih kokera koje sam ja vidio, s time da su, prije 5 godina, kad je intenzivno išla na izložbe, to uglavnom napominjali kao manu, no, u Austriji su u njoj odmah vidjeli da ima krvi Butlera, znaš o kome pričam, zar, ne?
Sanja - Petak 08.08.2003. 7:05
Subject:
Da Vam ispričam što me je osim Tinamarinog članka potaklo da otvorim ovaj topic.
U mojoj zgradi ima jedna krasna curica koja je cijeli život sanjala o psu. Roditelji su joj obečali kad bude imala 10 godina da će joj kupiti psa jer će tada biti dovoljna stara da se sama brine o njemu.
Curica je silno željela Zlatnog retrivera i to puno prije nego što sam ja dobila svog ljepotana. Kad sa ja dovela svog Goldena doma, skakutala je od sreće govoreći da će i ona uskoro imati jednog takvog.
No jednog jutra dok sam šetala svog psa vidim ja curicu sa štenetom Njemačkog ovčara. Ostala sam zbunjena...
Umjesto zlatnog retrivera kojeg je curica toliko željela roditelji su joj kupili NJ.O. Shocked
Ne mogu reći, curica iako tužna zbog odabira pasmine, silno voli svog psa, ali .... teško se nose sa njegovim karakterom. Navlačenje povodnika je takvo da je čak sada 5. mj staro štene uspjelo srušiti i tatu koji baš i nije mrvica od čovjeka, lovljenje po livadama da bi ga se stavilo na lajnu je svakodnevna pojava, štene koje očito nema dovoljno čvrstu ruku za odgoj napada čak i odrasle Rotwailere i naravno izvuče deblji kraj. Svaki dan kad to gledam znam da NJ.O. nije rješenje za njih kao početnike, ali dobra vijest u svemu je ta što sam ih nagovorila da odu u školu za pse i za koji dan će i krenuti i nadam se da će provesti puno puno prelijepih godina zajedno.
Istu sam grešku naprvaila i ja jer sam uzela za prvog psa Tornjaka i nisam se znala nositi sa njegovim snažnim karakterom i dok se nisam ni snašla moj pas je postao glava obitelji a mi kao početnici nismo to znali promjeniti i tako je bilo do kraja života našeg prvog psa.
Black Angel's - Petak 08.08.2003. 20:30
Subject:
Charlie piše:
Kaj se tiče odlakanosti Alke, imaš pravo. To je jedan od najčupavijih kokera koje sam ja vidio, s time da su, prije 5 godina, kad je intenzivno išla na izložbe, to uglavnom napominjali kao manu, no, u Austriji su u njoj odmah vidjeli da ima krvi Butlera, znaš o kome pričam, zar, ne?

naravno da znam to je jedan od poznatijih pasa
Charlie - Petak 08.08.2003. 20:48
Subject:
Butler joj je deda
Black Angel's - Petak 08.08.2003. 21:00
Subject:
Charlie piše:
Butler joj je deda

to je super
Anonymous - Petak 08.08.2003. 21:32
Subject:
@ Sanja, mislim da si u krivu osobito kada kazes za NJ.O. da je tezak za odgoj.
Ja sam imao dva, prvu kuju NJ.O. smo kupili ja i brat kad je meni bilo 17, a njemu 14 ... i moram to opet ponoviti uz par dobrih knjiga i nekih ondasnji casopisi uspijeli smo vise nego dobro u odgoju!

Nismo imali nikoga u blizini, a ko se razumije u pse da nas posavjetuje, te smo bili potpuno oslonjeni na literaturu i danas kad pogledam na to i bolje da je tako jer u dobroj strucnoj literaturi ces uvijek naci tocnije, preciznije, potpunije podatke i savjete o odgoju nego li od nekog nadrikinologa ili polukinologa Smile koji ce ti vise odmoci.

Dakle imao sam Deutscher Shaferhunde -e Smile i radi se o veoma "vodljivoj" pasmini, to je zapravo opce poznato!

U tvom primjeru bit ce da je osnovni problem sto psa nitko nije volio niti trebao, s nim su radili preko volje i bez zelje da nesto naprave. Upropastili bi bilo kojeg psa, nazalost ovakvih primjera je beskrajno puno oko nas.

Pozdrav!
Anonymous - Subota 09.08.2003. 12:17
Subject:
Mat, nažalost vlasnika spremnih na učenje i korištenje literature je jaaaaaaaako malo. Posebno među početnicima .....
Nemoj stoga suditi prema sebi i svom jednom psu.
Osobno nikad NJO ne bih preporučila za početak i nekom tko o psima zna malo ili ništa. Iz razloga osnovne funkcije radno/službenog psa, ali i iz drugog razloga velike "preuzgojenosti" gdje se među "uzgajivačima" najmanje nađe onih odgovorinih koji znaju što uzgajaju i na što treba NJO ličiti i kakav mu treba biti karakter i temperament.
Danas ipak ima puno više loših, nego li dobrih NJO, a uz to što su loši eksterijerno (što je manji problem) loši su i po karakteru, odnosno u prvom su to redu ili pre plahoviti ili pre agresivni psi .... nervozni i nestabilni. One prave NJO treba "u podne svijećom tražiti" i nije ih baš moguće sresti na svakom kantunu.
I zbog svega ovog NJO nikad nebih preporučila za početak.
Anonymous - Subota 09.08.2003. 14:03
Subject:
@tinamara, dva moja NJ.O. su u pitanju!

Covjek nedaleko od mene ima ih tri i dosta ljudi znam koji imaju ovcare i svi uglavnom imaju pse vrlo korektnog ponasanja, tek jednoga znam (mog bratica) kojemu je NJ.O. izmakao kontroli, no to su susjedi "regulirali" (otrovali ga).

Sto se tice literature, nepojmljivo mi je da su "pocetnici" nespremni na citanje i ucenje! Pa kako mogu biti spremni uzeti jedan zivot, pseci zivot, sebi u ruke tijekom slijedeceg niza od 10-15 i vise godina a da nisu sposobni potrositi svega 5-10 dana intenzivnog proucavanja knjige, ha ?!?
Jadno vrlo jadno i za vlasnika, a kamoli za psa !

Covjek prvo uzme psa ima ga neko vrijeme i onda pita sta mu davati jesti (?!), pa kao ce onda znati kako se odnositi prema njemu, kako ga necemu poduciti, kako uspostaviti jedan korektan odnos ... uzaaaaass!

I dalje stojim kod tvrdnje da nema veze koji je pas nego tko je vlasnik.
Na kraju krajeva pogledaj malo te statistike koje se mogu naci na netu, pa ces vidjeti npr. da je Labrador Exclamation pri samom vrhu kad su u pitanju ujedljivi i psi koji napadju ljude. Nije to zato sto je Labrador takav pas nego zato sto si ga, zbog njegove popularnosti, nabavlja svatko.

Pozdrav!

P.S. Ti ocito nikada nisi ni kontakta imala sa Njemackim Ovcarima, jer da jesi nebi pisala (oprosti) ovakve gluposti, stoga nemoj generalizirati molim te, jer takve stvari se ne mogu reci niti za "ozloglasene" pasmine a kamoli za njih!
Anonymous - Subota 09.08.2003. 15:21
Subject:
mat. piše:
P.S. Ti ocito nikada nisi ni kontakta imala sa Njemackim Ovcarima, jer da jesi nebi pisala (oprosti) ovakve gluposti, stoga nemoj generalizirati molim te, jer takve stvari se ne mogu reci niti za "ozloglasene" pasmine a kamoli za njih!

Jesam, Mat, imala i te kako kontakta i "posla" s NJO, njihovim vlasnicima i trenerima (kako ih neki nazivaju "dreserima") ... i poznam ih jako puno koji su bili čak u dobrim rukama (iskusnim i ljudi koji koriste literaturu), ali se "stvar" ipak otela kontroli .... Mojoj dobroj prijateljici, veterinarki (btw. i suprug je veterinar) i cijeli život imaju pse .... njihov vlastiti pas čistokrvni NJO, u dva je navrata ugrizao njihovo dijete (drugi put za lice, nakon čega su ga morali dati uspavati). Nisu mogli otkriti nikakav vidljivi razlog za takvo ponašanje ... Đeki je bio star 6 godina i volili su ga ko drugog sina. Tugu zbog te smrti i danas osjećaju... Danas imaju petgodišnjeg labradora i isto toliko starog ši-cua.

Moja druga prijateljica i danas ima dvije ženke NJO (također cijeli život ima NJO i uz to što ih voli i dobro ih poznaje) ..... vjeruj ja koja volim i poznam pse ne mogu doći kod nje doma, ako ona svoju Mrvicu ne skloni u drugu prostoriju. I ne samo ja.
Mrvica je jednostavno ujedljiva kad su u pitanju svi koji ne pripadaju njihovu kućanstvu. Ugrizla je čak i njihova kućnog meštra (čovjek je svaki dan kod njih doma bar 6 do 8 sati jer im održava kuću).

Hvala ti za ovo da pišem gluposti, ali moje je iskustvo bitno drugačije od tvoga. Inače mogu navesti ime mog dugogodišnjeg velikog prijatelja Ratka Šaponje koji je načelnik cijelog odjela za rad sa psima županije Splitsko-dalmatinske (uz to što je sam veliki ljubitelj, trener i posjednik velikog broja NJO u svom dugogodišnjem stažu rada s njima) od kojeg sam puno naučila o NJO. Kao prvo da to svakako nisu psi za početnika.
Slažem se da labradori ponekad mogu biti problematični također u rukama početnika, ali svakako BITNO manje no NJO.
Ovdje neću razlagati svaki pojedinačni slučaj agresivnih labradora, već čisto generalno. NJO daleko prednjače ne samo pred njima.

Nemoj me krivo shvatiti, osobno nemam ništa protiv tih predivnih pasa.
Samo hoću reći poznavajući najčešćeg "prosječnog" vlasnika početnika koliko se može izvitoperiti i vrlo miran karakter psa primjerice i kad su tornjaci u pitanju.
Tornjak također uopće (posebice mužjak) nije pogodan za takve vlasnike. A ponekad niti ženka!
A sam znaš koliko volim moje tornjake i koliko veličam njihov predivan karakter!
Anonymous - Subota 09.08.2003. 18:09
Subject:
Isprika jos jednom ako sam te povrijedio kao osobu, ono "gluposti" je bilo vezano za tvoje kinoloske stavove, koji su totalno u pogresnom smjeru kad je Njemacki Ovcar u pitanju.

No ocigledno te ne mogu uvjeriti u to, pa bi daljnja rasprava dovela samo do flame-a.

Pozdrav!
surefire - Subota 09.08.2003. 21:18
Subject:
Njemački ovčari jesu predivni radni psi i vrlo su popularni, tako da se i s njima događa isto ono što i sa pasminama poput labradora i golden retrievera: loš uzgoj. Čak i da nije to u pitanju, to je pasmina koja zahtijeva puno vremena i agilnog vlasnika čvrste ruke koji ga je spreman obučavati i raditi s njim, inače će mu biti dosadno i to može izraziti čak i agresijom. To nije kućni, već radni pas, protiv prirode se ne može. Vjerujem da ima iznimaka, naravno. Teško mi je i zamisliti da netko djetetu može kupiti njemačkog ovčara za ljubimca, sigurna sam da će to štene letjeti iz kuće i prije nego što je mislilo, nažalost.
Neki dan sam se našla u malo nezgodnoj situaciji. Jedna devetogodišnja djevojčica me je vidjela kako šetam Rexa i strašno joj se svidio, toliko da je neprestano vršila pritisak na roditelje da joj kupe jednog. Došli su k meni na konzultacije i ja sam nastojala biti što iskrenija i lijepo im rekla da im ne preporučujem chow chowa jer nisu ludi za djecom, svojeglavi su i samostalni, ali nisam ih baš uspjela razuvjeriti. Dala sam im napismeno prikaz karakteristika pasmine, isti onaj koji sam navela u topicu "Chow Chow 2" i savjetovala ih da radije uzmu ženkicu nego mužjaka. Barem su me u tome poslušali, ženkica je stigla prije nekoliko dana, ako sve bude u redu, planiramo ih i pariti kad dosegnu zrelost.
Eto, htjela sam samo reći da ljudi znaju biti glupo uporni i nespremni slušati, misleći da oni znaju najbolje.
Anonymous - Subota 09.08.2003. 23:10
Subject:
Da imaš pravo. Najbolje je prekinuti, jer su nam stajališta jako udaljena.

Mislim ne oko NJO generalno, pasminski, jer i ja ih držim izuzetnim psima; već primarno prema tome jesu li pogodni za početnika i ono što meni nikako ne ide, a ima dosta drugih koji to rado kažu: pas za svakoga i za svaku priliku. Po meni notorna neistina ... - ne postoji takav pas uopće!
P.S.
Ne brini, osobno me nisi uvrijedio. Ne vrijeđam se ja tek tako olako i od meni nepoznatih ljudi. Ovdje smo tek nickovi na ekranu kompjutora.
surefire - Utorak 12.08.2003. 17:53
Subject:
surefire piše:
Neki dan sam se našla u malo nezgodnoj situaciji. Jedna devetogodišnja djevojčica me je vidjela kako šetam Rexa i strašno joj se svidio, toliko da je neprestano vršila pritisak na roditelje da joj kupe jednog. Došli su k meni na konzultacije i ja sam nastojala biti što iskrenija i lijepo im rekla da im ne preporučujem chow chowa jer nisu ludi za djecom, svojeglavi su i samostalni, ali nisam ih baš uspjela razuvjeriti. Dala sam im napismeno prikaz karakteristika pasmine, isti onaj koji sam navela u topicu "Chow Chow 2" i savjetovala ih da radije uzmu ženkicu nego mužjaka. Barem su me u tome poslušali, ženkica je stigla prije nekoliko dana, ako sve bude u redu, planiramo ih i pariti kad dosegnu zrelost.
Eto, htjela sam samo reći da ljudi znaju biti glupo uporni i nespremni slušati, misleći da oni znaju najbolje.

Danas čujem od susjeda tih ljudi da više nisu oduševljeni tom kujicom i da je već pomalo zanemaruju. Mala se igrala s njom pet dana, pa joj dosadilo. Takve bih ljude stvarno zadavila, što malo ne promisle glavom? Toliko mi to zadaje jada, ja bih tu kujicu najradije uzela k sebi, ali stvarno nemam ni uvjeta za još jednog psa, a ni novca da je otkupim.
Anonymous - Petak 15.08.2003. 0:22
Subject:
Osim sto se pridruzujem misljenju da Engleski Koker i Dalmatinac nisu za pocetnike, mislim da je ova diskusija suvisna. Mislim da je najbolji pas za pocetnike mjesanac, i to malo stariji - od godinu na gore. Na takvom psu mogu da se uce sta je to odgoj i dresura, kakvog psa uopce zele (vise poslusnog, vise nezavisnog, vise privrzenog, mirnijeg, razigranijeg, vise na terijera, manje na terijera, itd itd). Osim sto je starijeg mjesanca lako dobiti, time se spasi jedan pseci zivot, moze se dobro procijenit karakter (da li voli djecu, je li plasljiv, ganja li kokice itd) a paradoks je da je upravo starije mjesance vrlo tesko udomiti iako bi oni bili idealni za pocetnike. Npr ako novopeceni vlasnik prihvati psa starog 5-7 godina, trebat ce mu 2-4 godine za uciti o pasminama i usporedjivat ih sa svojim psom, da se odluci za koju pasminu i da ide okolo po izlozbama i istrazuje linije i uzgajivacnice. Kad se nabavi stene prvi pas ce imati oko 10 godina, sto jos nije toliko staro da bi ga stene nerviralo, nece bit ljubomoran da se sa stenetom gazda vise igra (jer se on sam sada vec brze umara), a moze prenijeti svoja znanja na stene (naravno katkada prenesu i lose navike Big smjesak ). <br>Ili neki zakljuce da su im najdrazi mjesanci i tako nastave udomljivati mjesance. Svakako se ne moze pogrijesiti sa mjesancem kao prvim.
Anonymous - Petak 15.08.2003. 8:52
Subject:
Slazem se da su za pocetnike mjesanci dobri ali opet zavisi koje pasmine su tu pomjesane /kombinacija doberman-njemacki ovcar nije bas najbolja zar ne ?/ - ja sama sam imala par mjesanaca a priznajem da su sto se tice dresure super pametni ako se pogodi namiksati prave pasmine Wink
Ali nemogu da se slozim sa time da je zgodno za pocetnika uzeti mjesanca najmanje godinu dana starog - to je vec oblikovan pas sa dobrim ali i losim navikama a mislim da ako treba takvog psa nesto nauciti tu ce uspjeti najprije iskusan dreser a ne pocetnik - svi pocetnici bi najprije trebali da nauce teoriju a da nadju nekoga ko ce im pomoci svojim uskustvom a onda uzeti stene a raditi sa njime od pocetka - naravno da to moze biti stene mjesanca /ali opet sa obzirom na pomjesane pasmine a njihove karakteristike/
Luce - Petak 15.08.2003. 10:34
Subject:
Ova diskuza je interesantna ALI iskreno mozete zamislit kako neko sanja da postane vlastnik naprimjer hrta. Jer ce bi ti odgovoran vlastnik i nezna nista o pasminama saslusa vase savjete. Kupi si mjesanca ili uzme iz sintoraja i deset godina ce biti vezan cukom kojeg nije hteo, voljece ga ali sanjace po svom hrtu. Kojeg ce nabaviti tek kada mjesanac umre jer nema uslove ili nece imati vise pasa. To je fikcija!!!

Mislim da svak pocetnik bi trebao se raspitivati o pasmine koju zeli, obilaziti odgajivacnice i puno citati ako ima srdce kde treba imati i ako voli cuku sve ce biti u redu i gazda i cuko ce biti tim!!!

Moj prvi pas bio je njemacki spic /ko zna spice sigurno je svjestan tezke naravi/, tada /komunismus u CR/ nije bilo kniga i sve smo se ucili uz korak sa cukom i bilo je dobro. Na razliku od afgana kojeg sam kupila vec kao iskusni kinolog i na tu tezku narav nisam bila pripremena ni slucajno i pola godine sam razmisljela cuku vratiti jer je bio iznad mojih snaga.

Ovo sa mjesancom je dobra ideja ali meni to dodje na isti nacin kada neko hoce imati djete i jer nista o tome nezna uzme si djete iz doma za nezbrinutu djecu /neko dobro namiksano da nepravi puno problema/ i sve isproba na njemu i posle se odluci!!!!

Mislim da i mjesanac je vredan cuko sa svojim manam i prednostima sigurno ne samo za isprobavanje novih vlastnika. Ja savjetujem svakom pocetniku: puno citaj, obilazi uzgajivacnice i puno se raspitivaj ako imas samo malo uslova i puno ljubavi mozes sebi kupiti najtezeg /narav/ psa i opasnog ubicu u tvojim rukama /ljubav, skola za pse,lepi zivot/ ce biti kao jagne.
Anonymous - Petak 15.08.2003. 11:45
Subject:
Citiraj:
Ja savjetujem svakom pocetniku: puno citaj, obilazi uzgajivacnice i puno se raspitivaj ako imas samo malo uslova i puno ljubavi mozes sebi kupiti najtezeg /narav/ psa i opasnog ubicu u tvojim rukama /ljubav, skola za pse,lepi zivot/ ce biti kao jagne.

Da apsolutno bih se slozio s ovim, to je ono sto sam i sam govorio!

Pozdrav!
snoopy - Ponedjeljak 18.08.2003. 17:31
Subject:
Ja se u ove rasprave ne zelim ukljucivati, ali cu reci sta bi meni bio pas: kujca border colliea, po mogucnosti najznatizeljnije stene u leglu.Jako puno savijeta od uzgajivaca, pomoc od vas na ovom forumu, i dakako dresura na visokom stupnju.
Anonymous - Ponedjeljak 25.08.2003. 1:25
Subject:
tko kaze da kokeri nisu za pocetnike?!! ja sam sa svojim kokerom goldijem odrasla. znam,ponekad zna biti tvrdoglav,ali izvrsno se razumijemo jer sam i ja tvrdoglava jednako kao i on.
kako se ono kaže: kakav gazda, takav pas!
zacijelo smo učili jedno od drugoga i sada se bezprijekorno razumijemo.istina ponekad on ima svojih mušica,a i mene uhvati jad zbog toga,ali onda pogledam u te divne smeđe oči i svi su mu grijesi oprošteni.
jednostavno ga zagrlim i poželim da se nikad ne rastanemo. u zadnje vrijeme provodimo vise vremena zajedno jer još malo pa cu ga napustiti. ne mislim "napustiti"!! odlazim u dom zbog skole,ali moja obitelj ce se brinuti zbog njega. najviše me strah da mu se stogod ne dogodi jer mene neće biti tu da ga pazim. kažem vam kokeri su najbolji,najljepsi psi na svijetu.osim sto vole djecu,razigrani su,dobronamjerni su... i pokusavaju sve razumjeti...jednostavno kad jednom dođete u doticaj s njima ne možete ih se rijesiti. oni se pokusavaju uklopiti bilo gdje.oni koji me shvaćaju, shvaćaju i to da su kokeri poput osobe zarobljene u psećem tijelu...
moj goldy je jako osjećajan i suze mu teku kad god sam ja tužna,gura mi njusku u krilo i pokušava me utjesiti.dođu i dani kada ja njega tješim zbog maminog povišenog tona,jer ili ja ili on ispaštamo kad god je njoj loš dan. evo sad spava pokaj mene kao beba...

svi psi bez obzira na vrstu(bili oni kokeri,dalmatineri, terijeri,hrtovi,maleni,veliki,kratkodlaki,dugodlaki...mjesanci)traže samo malo ljubavi koju im mi moramo naučiti pružiti jer je to najmanje sto zaslužuju...........

hvala vam svima koji me razumijete
Anonymous - Ponedjeljak 25.08.2003. 1:39
Subject:
Ja razumijem,nije bitna pasmina,nego odnos psa i vlasnika.I kako je pas odgojen i socijaliziran.Netko može cijeli život od djetinstva do penzije imati pse,a da mu, recimo ilustrativno, maltezer podmuklo grize prolaznike od iza za nogavicu. Wink I to nije kriv pas.

Samo šta takvi tipovi obično drže pit-bulove.
Neću dalje,ali najgore je i za čovjeka i psa kad čovjek uzima psa da bi liječio svoje (neizlječive inaće)komplekse.
Anonymous - Srijeda 06.07.2005. 21:03
Subject:
Meni je TINNA dobro rekla,niti jedna pasmina nije idealna za početnika. Evo ja ću imat haskija ka prvog psa. najviše o tome odlučuje upornost i želja za time i prvi pas može bit rotvajler što se mene tiče. Big smjesak
Frenchi - Četvrtak 07.07.2005. 13:01
Subject:
Definitivno je francuski buldog (veliki pas u malom tijelu) pas za početnika,
a razlozi su:
- spada u medium pse, težine do 14 kg
- neustrašiv, sam sebe percipira kao velikog psa u malom (napoleon)
- jako inteligentan
- jako poslušan (dovoljno je jednom zavikati Ne)
- duplo manje jede nego veliki pas
- ne zahtjeva istrčavanje,
- ima jako kratku dlaku koju je lako održavati
- nije izbirljiv što se tiće prehrane
- nikad, a ma baš nikad nije naporan, jako je fleksibilan (zna satima sjediti kraj mene u kafiću i promatrati prolaznike)
- zbog sitne građe i atraktivnog izgleda često je dobro došao u sve lokale; kafiće, restorana ili pak hotele
- ljudi ga percipiraju kao malog klauna grubog i simpatičnog izgleda
- nikad ne grize namještaj
- nije mu u krvi da bježi, to je companion dog, uvijek prati vlasnika
- obožava se igrati s drugim psim
- obožava ljude i malu djecu (a pogotovo djecu, na istoj su valnoj duljini)
- rijetko laje (tako da ni u ovom slučaju nije naporan), a lavež zvuči kao kašalj
- jako je znatiželjan
- super se slaže sa svim životinjama (mačka, drugi psi, ptice, glodavci)
- ne zahtjeva veliki prostor za život
- idealan pas za samca

negativnosti:
- treba nači provjerenog uzgajivača jer u protivnom mogu imati zdravstvenih problema s disanjem, srcem ili pak kralježnicom
- dlaka im odpada cijelu godinu i ne možete je se riješiti
- ne smije ga se držati vani u dvorištu
- ne smije ga se istrčavati zbog teških kostiju i sitne građe
-treba paziti da se ne pregrije (kao i večina drugih pasa)

U konačnici bi istaknuo: "Ako Vam ne smetaju sitne oštre dlačice (kojih se teško riješiti), a početnik ste, onda je ovo definitvno pas za vas!"
Frenchi - Četvrtak 07.07.2005. 13:05
Subject:
spjush_husky piše:
Meni je TINNA dobro rekla,niti jedna pasmina nije idealna za početnika. Evo ja ću imat haskija ka prvog psa. najviše o tome odlučuje upornost i želja za time i prvi pas može bit rotvajler što se mene tiče. Big smjesak

s ovim se ne bi složio, jer se ipak početnik mora naviknuti na stil života vlasnika, a to nije isto kad za prvog psa imaš francuskog buldoga (poslušnog malog klauna koji se ne miče od vlasnika) i dominantnog hasky

početnik ne poznaje glavni segment, a to je psihologija psa, koju vlasnik nakon par godina skuži i lakše se kasnije nositi s nekom dominantnijom pasminom

a kod pasa što napraviš i kako ih odgojiš u prvoj godini dana, ostaje za cijeli život...

Primjer: Meni je francuz prvi pas, dok je bio štene sam ga puštao u krevet jer bi to jedino bio način da ne obavi nuždu ujutro prije no što se ja dignem. Sad ima već godinu dana, i prije par mjeseci sam rekao NE više u krevet i tako je osatlo, da imam dominantniju pasminu, mrcinu od 50 kg kojoj se sve puštalo ne znam baš kako bi reagirao da mu nakon 10 mj što je spavao u krevetu odjednom zabranim.
TINNA - Četvrtak 07.07.2005. 13:22
Subject:
Frenchi to je zato jer ste se ti i tvoj ljepotan baš našli , a šta bi nekakav aktivan sportaš za prvog psa odabera francuzića s kojim ne može trčati , kojeg ne može voditi da zajedno guštaju satima na snijegu , ne može ga voditi ni na plažu ni na skijanje jer ta pasmina nije otporna na velike hladnoće ili vrućine ...
Mislim da svatko treba dobro sagledati kojim načinom živi pa uzeti psa kakav mu karakterno odgovara .
Problem je što ljudi kažu - ja hoću buldoga - e treba razmisliti kako će se taj buldog , hrt ili haski uklopiti sa svojim potrebama u naš život tako da ne patimo ni mi ni pas !
Frenchi - Četvrtak 07.07.2005. 15:15
Subject:
istina, ja sam naveo ovu vrstu kao najjednostavniju za držanje i za poečtnika...

vjeorvala ili ne i on samnom trči svaki dan po marjanu,
kupa se (i više od nekih labova) u podne i u ponoć kao i drugi psi,

eto jedino ga ne mogu na skijanje voditi jer francuzi imaju kratku dlaku, pa bi mu bilo hladno...
--------------------------------
iskreno, ja bi volio imati staforda, ali mi nažalost vrijeme i životni stil ne dopuštaju...
Valentina - Četvrtak 07.07.2005. 15:35
Subject:
Citiraj:
- nikad ne grize namještaj

Confused pa to ovisi o psu, a ne o pasmini Rolleyes
snoopy - Četvrtak 21.07.2005. 14:44
Subject:
Stvar je u tome da jako puno toga ovisi o psu, a ne o pasmini...

A što se tiče mješanaca i to starijih od godinu dana za početnike, ne bih rekla. Ja sam uizela brixa sa 6 mj, kao nesocijalizirano štene, zadavao mi je velike probleme od kojih neke ni danas nismo riješili (razni sztrahovi, agresija). reevu sam uzela sa 8 mjeseci i godinom dana rada s psima iza sebe pa mi bome nije lako. Ne znam koj bi vlasnik početnik izdržao s njom. Od toga da je bnila užasno plašljiva prema ljudima, bježala, užasno vukla na lajni, konstantno lajala na sve što je čula uz to je bolesno hiperaktivna (križanka je NJO) Ona definitivno nije pas kojeg bi preporučila početniku. jer i da ide s njom u školice, on bi jednostavno trebao znati kako se postaviti u nekim situacijama, a to znanje možeš steći samo iskustvom.

prema meni je onda najbolje naći pasminu koja ti oodgovara, najbolje ne neku radnu ako nemaš afiniteta na tom području, uzeti mirnu ženkicu iz čegla, koja je šo mogućnosti submisivna, naravno, mora biti već tada socijalizirana na neke nepoznate zbukove i sl, a treba to napraviti do kraja i doma, treba se truditi oko tog psa, i to je zapravo to. Postoje naravno pasmine koje su 'bolje s djecom', 'mirnije' i td, kao i one 'temperamentnije' i na to bi također trebalo gledati, ali ako je budući vlasnik spreman naučiti kako se odnositi prema toj pasmini i ako posjećuje uzgajivačnice u kojima će mu sam uzgajivač reći da nije pogodan za neku pasminu, onda ne bi trebalo biti problema. Ako vlčasnik nije spreman da uči i sluša savjete što bi trebao raditi početnik u bilo čemu, onda nije za psa
Anonymous - Nedjelja 24.07.2005. 13:44
Subject:
inače tema je odlična. evo ja čini se neću još skoro nabaviti psa ali sam strpljen spašen. meni je francuski buldog odličan ali me zanima zašto ne može vrijeme provoditi vani ( ne spavati nego može li npr. cijeli dan provesti vani??) Zašto nitko nije spomenuo engl buldoga? zna li itko kakav je on za početnike ( jer ja sam početnik) Ja se s roditeljima još nisam 100% dogovorio za pasminu ali ovako stvari stoje

1. engleski buldog
2. stafordski terijer
3. francuski buldog
4. bostonski terijer

Može li mi onda netko komentirati listu?
Tinaya - Nedjelja 24.07.2005. 14:04
Subject:
Staforda ZABORAVI, on je težak i za iskusne vlasnike, nikako nije za početnika!

Zašto ne uzmeš mopsa? Wink
Luce - Nedjelja 24.07.2005. 14:30
Subject:
engleski boldog nikako da nije za pocetnike i pogotovo ne za one koje nisu bas bogatasi.

Pasmina imapuno zdrastvenih problema od alergije po probleme s akozom, srdcom imogo toga. Tu s emora jos vise nego drugo kde biras psa i naci super uzgajivaca nije bas lako i kad ga nadjes bice mu i odgovarajuca cena. i sto se naravi tice nije on nikako lagan pas.

AST to je jos gore to je jako zdrav pas ali psihicke probleme koje s emogu nanjeti losim drzanjem pasa su dosta ozbilne.

mislim da ima pasmine koje negrizu namjestaj i to one male. nasi jorkiji nikad nisu nista unistili jer i cipele za malu njuskicu su prevelike o namjestaju negovorim. Zato nam to nas afgan nadoknadio kada pojeo celi cosak kozene fotelje Lol
max - Ponedjeljak 25.07.2005. 1:14
Subject:
Luce piše:
engleski boldog nikako da nije za pocetnike i pogotovo ne za one koje nisu bas bogatasi.

Sa prvim djelom se apsolutno slažem,a sa drugim tako-tako.
Kao što kaže jedna moja prijateljica što isto ima buldoga da za imati ga čovjek ili mora biti bogat ili mora biti luđak koji će često morati otkinuti sebi od usta zbog svog bulldoga Smile
Inače uz odgovarajuću njegu i pažnju,ti problemi nisu česti.
No ljudi se zalete i misle da će ga moći tretirati kao i većinu drugih pasa pa onda nastanu problemi, i zdravstveni i financijski.
Zato u svakom slučaju treba dobro razmisliti na što smo spremni,a na što nismo.
Elena - Ponedjeljak 25.07.2005. 13:19
Subject:
I ja mislim da amstaff i eng. buldog nisu za pocetnike. Zahtevniji su i trebas znati kako sa njim.
Anonymous - Utorak 26.07.2005. 19:27
Subject:
sad ste me skroz prestrašili za buldoga! A meni se taj pas tako svidja. PA i nisam baš neki veliki bogataš ali u kući nas je samo troje (moji starci i ja) i sasvim dobro živimo mislim da bi se mogli brinuti o psu što se financija tiče. Inače čitao sam dosta o buldotzima i kaže da mu je karakter dobar u većini enciklopedija pa mi sad niš nije jasno!!! OD am. staff mo odusatli i sami jer ga se moja mama prepala kad ga je vidjela na ulici. Ako netko ima iskustva s buldozima neka mi nešto utješno reče ili neka me skroz odgovori jer sada ne znam ni sam šta da mislim.
Tinaya - Utorak 26.07.2005. 19:30
Subject:
Obrati se Max na pm, ona ima dva i mislim da će ti dati najbolje savjete i objasniti zašto da i zašto ne bulldog. Wink
Elena - Utorak 26.07.2005. 20:40
Subject:
Da, to ti je najbolje, netko tko zna, pa da ti daje najbolji realni savjet.
kalel - Srijeda 27.07.2005. 13:22
Subject:
pozdrav
primjecujem da su dosta oprecna misljenja u vezi kokera(engleski)...ne znam...meni je koker bio prvi pas kojeg sam imao...i bila je zenka(imali smo jos 2 kokera,ali rona je bila moja)...ona je bila predobra...jest da je bila tvrdoglava,ali predivna..narav...ma savrsena...to je moje iskustvo...naznam,mislim da ne postoji teska pasmina...ako volis psa sve ce se poslozit...nije vazno koja je pasmina ili dal je mjesanac ili nije...npr arna je jack rusell za njih sam se naslusao prije nego sto sam je uzeo da su tvrdoglavi,mogu lako postat agresivni,posesivni...itd....a ona je pre-poslusna,njezna,nije agresivna...voli sve...sa svim ostalim zivotinjama se slaze i voli ih...evo dosla je mala,mjesanka Zaljubljen koju obozava i ona i ja...sve super..a ja sam pocetnik sto se tice psa( barem ja tako mislim)...
pozdrav Very Happy
Valentina - Srijeda 27.07.2005. 13:31
Subject:
ako bi se tako gledalo (kako na prvog psa gleda većina forumaša) niti jedan nije idealan!! Lol Lol
ne znam za druge pasmine ali s kokerom ne bi treblo biti nikakvih problema ako se samo malo prouči kako odgajati psa i ostale važne stvari Wink dok je sa stafordom teže... Wink

od ova četiri mi se nekak najbolji čini boston terijer..ako nije nek me netko ispravi Wink
a koliko znam francuze (s jednim sam provela dosta vremena, puno ga naučila..), ako bi ga kupio otiđi u školicu za pse, ti naučiš kako se odnositi prema psu, i pas naravno nauči korisne stvari Very Happy
max - Srijeda 27.07.2005. 15:24
Subject:
antonio piše:
sad ste me skroz prestrašili za buldoga! A meni se taj pas tako svidja. PA i nisam baš neki veliki bogataš ali u kući nas je samo troje (moji starci i ja) i sasvim dobro živimo mislim da bi se mogli brinuti o psu što se financija tiče. Inače čitao sam dosta o buldotzima i kaže da mu je karakter dobar u većini enciklopedija pa mi sad niš nije jasno!!!

Nemaš se čega bojati Wink Nisam ni ja bogataš,daleko od toga.
Ja uvijek kažem da je u svemu najbitnija ljubav,no isto tako ni financije nisu nevažne. Jednostavno je stvar u tome da treba biti spreman na to da ćeš se možda ponekada morati odreći nekih stvari za zdravlje svog psa,no to ionako vrijedi za se pasmine.
Pa nećemo ih ni kupiti,ako nismo spremni brinuti se za njih kako treba.
Što se karaktera tiče,nitko nije rekao da nije dobar,ali je dosta težak.
Npr. on kada nije dobar neće se nimalo pokolebati streseš li ga za šiju jer on to praktički i ne osjeti. Teško da će se i bojati nekakvih novina i sličnih metoda. Sve se svodi na stalno nadmudrivanje,a vjeruj da su često puno mudriji nego li se to čini na prvi pogled Smile
Zahtjeva dosta više njege nego većina pasmina,bore,nos,repić,oči,no to ti sve ubrzo preraste u rutinu,neki su više neki manje skloni kojekakvim problemima.
Ako si čitao i informirao se i dalje ga želiš,ne trebaš se ustručavati-sa njim ćeš definitivno uživati.
Zanima li te još bilo što,slobodno pitaj,biti će mi drago pomoći ti koliko mogu.
Luce - Srijeda 27.07.2005. 15:47
Subject:
nikada nisam imala buldoga ali moja prijatelica ga ima. kupila psa iz izuzetn euzgajivacnice i kada sa njim otisla na veterinu veterinar njoj kaze ovako:

Ovaj pas je invalid, tako je uzgojen. tako da mi cemo se maximalno truditi da on zivi sto najduze i da nema vetsih poteskoca. Ipak svaki mjesec nesto resavaju tu preveliku bebljinu, tu koljena, tu bubrege.
Sa dermatologom u cestom kontaktu jer pas na mjestima kde je koza poklopljena ima alergie. Sada ima 9 godina i kada hoda hoda kao starac, tezko dise, tezko se krece. Moji psi sa devet godina su jos u formi niti posjedili. neznam ja kada gledam buldoga meni njih je zao i to kada vidim na izlozbi izuzetne primjerke. u ceskoj je njihova cena dosta visoka.
max - Srijeda 27.07.2005. 16:18
Subject:
Citiraj:
Ovaj pas je invalid, tako je uzgojen.

Ne bi baš rekla invalid, već možda jednostavno drugačiji i za drugačijim potrebama Wink . Istina da je to pas stvoren od čovjeka i kao takav je u potpunosti ovisan o nama.

Nisu ni oni svi jednaki,npr. moj Max je onako,bulldog kako ga se i zamišlja,ljenčina i spavalica, dok je Mona ponašanjem više labrador Lol
Neumorna,luda,pokretna jednako kao i drugi psi. Sasvim drugačija narav i karakter su njih dvoje,ali oboje su neodoljivi i ne bi ih mjenjala za ništa i nikoga na svijetu. Volim ih zajedno sa svim manama i svim vrlinama,a to je ono bitno kod izbora psa. Biti upoznat sa svime, zato kažem,nije zasigurno pas za svakoga,netko će se možda razočarati što ne može ujutro ići na trčanje sa njime, nekome će smetati što neće plivati i roniti,
ali oni koji prepoznaju pasminu kao nešto posebno i nešto što će voljeti biti će sretni svaku minutu provedenu sa njima.
Inače, 9 godina je velika starost za skoro sve molosoidne pasmine i normalno je da treba veća briga.
Evo ga,da kucnem,nemamo nikakvih velikih zdravstvanih problema,Mona je prije dva mjeseca operirala očni kapak i to je bio prvi problem, Max je malo osjetljiviji, no ništa strašno.
Btw. debljina je nešto što je samo nama u moći kontrolirati i na to treba jako paziti jer od nje dolazi do mnogih drugih problema,a oni su skloni udebeliti se.
Luce, i meni je žao većine koju gledam na izložbama, jer se na dosta njih vidi da život ne provode u kući sa vlasnikom, niti da dobivaju ljubav koju trebaju, a za njih je to strašno.
Ma jednostavno je stvar u tome da svatko zna ili bi trebao znati što želi,svaka pasmina je drugačija,svaki pas je drugačiji. Svi imaju dobre i manje dobre strane.
TINNA - Srijeda 27.07.2005. 17:16
Subject:
Ja opet ponavljam da treba proučiti pasminu i njene karakteristike , i da nitko nije znalac nakon prvog psa !
Tako će netko iako početnik biti super zadovoljan s yorkiem , netko s buldogom , a netko s retriverom , a netko naravno s pit bulom !
Nemojte da vam pada na pamet kupiti yorkia ako ga nećete držati u kući , ili buldoga ako bi htjeli psa koji će svako jutro trčati s vama 5 km !
Anonymous - Srijeda 27.07.2005. 19:12
Subject:
max piše:
Zanima li te još bilo što,slobodno pitaj,biti će mi drago pomoći ti koliko mogu.

Pa ... iskreno ... zanima me sve, ali baš sve, dosta sam čitao ali nekako imam osjećaj da autori enciklopedija za svakog psa kažu slično, za odgoj kažu budi dosljedan, a ja ni neznam što to znači!!! Confused Question Confused I kakvo je to nadmudrivanje nije mi baš jasno...
Anonymous - Srijeda 27.07.2005. 19:13
Subject:
Nije mi baš uspjelo ovo citiranje ipak mi je prvi put, nadam se max da ćeš vidjet
max - Srijeda 27.07.2005. 21:36
Subject:
TINNA piše:
Ja opet ponavljam da treba proučiti pasminu i njene karakteristike , i da nitko nije znalac nakon prvog psa !
Tako će netko iako početnik biti super zadovoljan s yorkiem , netko s buldogom , a netko s retriverom , a netko naravno s pit bulom !
Nemojte da vam pada na pamet kupiti yorkia ako ga nećete držati u kući , ili buldoga ako bi htjeli psa koji će svako jutro trčati s vama 5 km !

Istina,to sam i rekla Wink
Svatko MORA sam odlučiti i potruditi se informirati što više.

antonio piše:
Pa ... iskreno ... zanima me sve, ali baš sve, dosta sam čitao ali nekako imam osjećaj da autori enciklopedija za svakog psa kažu slično, za odgoj kažu budi dosljedan, a ja ni neznam što to znači!!! I kakvo je to nadmudrivanje nije mi baš jasno...

Hehe,sve nećeš vjerojatno nikada saznati,ni kada ga budeš imao,ali važna je volja i želja da naučiš.
Dosljedan znači,ako npr. kažeš- ne na krevet, onda to znači - ne na krevet ni sutra ni prekosutra, ni kad te onako slatko gleda, ni kad te moli, nikada.
Eto ja moram priznati da nisam baš dosljedna no ipak nam je ok Big smjesak
Sada smo izgleda otišli već puno OT sa buldogom.
Dida - Srijeda 27.07.2005. 21:48
Subject:
po čemu si birao te pasmine, po kojim karakteristikama?...samo me zanima...
Georgia - Četvrtak 28.07.2005. 11:11
Subject:
Ono zasto je sa stafordom mozda teze od nekih pasmina je po meni najvise u negativnom publicitetu koji oni imaju. To te stalno prati i ako covjek nije na to spreman,nece nikad imati opustenu i ugodnu setnju.Sigurno ne bi imala tooooliko komentara ruznih i svakakvih da secem neku "dobru" pasminu.
To je mozda najteze u ovakvih pasmina, i covjek mora se sa tim pomiriti i biti spreman na komentare i dobacivanja pa i na pametovanja drugih vlasnika drugih pasa.
Ali inace,ja ih imam dvije, i meni su super. Isli smo i u skolicu i tamo nam je bilo super. Je da imaju ponekad probleme sa drugim psima i macama,ali ima i drugih pasa koji ne vole neke pse ili mace,u tome nisu stafordi jedini.

Jedino sto moras znati je da stafordi su jako mekane i osjetljive duse,bez obzira na vanjski opasni izgled. Za njih je jako vazno da su uvijek uz ljude i da se doma ne svadjas pred njim. Ne vole duze vrijeme biti sami i jako su ovisni o ljudima. Npr.znam curu koja ima labradora doma, i oni se cesto svadjaju i ostavljaju ju samu cesto(nije to bas isto dobro,ali tako je kod njih). Kaze mi da nema nikakvih problema sa tim,pas sve podnosi jako dobro(puno bolje u svakom slucaju od mojih cura),ne povlaci se u kut i ne pati kad se oni svadjaju i nemaju problema ju ostaviti na duze vrijeme solo.

Ali,opet je sve ovo generaliziranje... I medju stafordima i labradorima(i ostalim vrstama)ima ovakvih i onakvih. Ja znam staforde koji vole mace,koji vole druge pse,koji su jako brzo naucili poslusnost, koji nisu tvrdoglavi i svojeglavi... Sve ti ovisi stvarno,kako su vec ostali i rekli,o tvojim preferencama,o tome sto bi ti stvarno htio,sto se tebi svidja...

U svakom slucaju,sretno i javi sto si odlucio. Very Happy
Anonymous - Četvrtak 28.07.2005. 11:24
Subject:
[quote="Dida"]po čemu si birao te pasmine, po kojim karakteristikama?...samo me zanima...[/quote]
za engl. buldoga sam pročitao u jednoj knjizi (kay scarpetta) i zaintrigiralo me da malo pogledam koji je to pas, a onda sam se zaljubio. Francuskog buldoga i bostonskog terijera sam uzeo zato što su veoma slični englezu po karakteristikama, a staford me privukao izgledom kad sam vidio jednog tipa koji ga šeta. Činilo mi se da taj pas zrači nekakvom pozitivnom vibrom.
Anonymous - Četvrtak 28.07.2005. 11:25
Subject:
opet mi ne uspijeva ovo citiranje Ljut Ljut

stvarno uviđam koliko sam smotan Wink
Anonymous - Četvrtak 28.07.2005. 11:27
Subject:
max please daj neke argumente za i protiv engleza!!!
Valentina - Četvrtak 28.07.2005. 12:37
Subject:
antonio piše:
dosta sam čitao ali nekako imam osjećaj da autori enciklopedija za svakog psa kažu slično,

to je istina i zato ne treba previše vjerovati enciklopedijama Wink radije kupi neku knjigu o bludozima koju je napisao uzgajivač Razz to će ti sigurno puno više pomoći od enciklopedije s 300 različitih pasmina Very Happy
Snupix - Četvrtak 28.07.2005. 13:45
Subject:
Valentina piše:
antonio piše:
dosta sam čitao ali nekako imam osjećaj da autori enciklopedija za svakog psa kažu slično,

to je istina i zato ne treba previše vjerovati enciklopedijama Wink radije kupi neku knjigu o bludozima koju je napisao uzgajivač Razz to će ti sigurno puno više pomoći od enciklopedije s 300 različitih pasmina Very Happy

i naravno probaj saznati što više od samih vlasnika...oni bar imaju više iskustva.
max - Četvrtak 28.07.2005. 18:15
Subject:
antonio piše:
max please daj neke argumente za i protiv engleza!!!

Budem ti odgovorila u topicu Engleski bulldog.

Ne možeš citirati jer ti je u profilu označeno Onemogući BBCode.
Dida - Četvrtak 28.07.2005. 21:34
Subject:
ja čula da buldozi prde kad im je vruće Lol ...max?...
max - Petak 29.07.2005. 11:59
Subject:
Prde skoro uvijek Rolleyes
animalfriend - Subota 10.09.2005. 11:22
Subject:
mislim da je svaka pasmina povoljna da bude nečiji prvi pas, uz uvijet da se čovjek potrudio saznati sve o toj pasmini, i da ta pasmina odgovara načinu života čovjeka koji ga uzima
Anonymous - Utorak 13.09.2005. 10:53
Subject: Newfoundland
Bok! Neznam da li je ovo pravo mjesto za ovaj upit (nekako mislim da bi moglo biti)... naime: uradila sam bas ono sto svi vi kazete (pregledala karakteristike hrpe pasa) i cini mi se da bi Newfoundland bio super pas za mene (velik, cupav, dobrodusan, lako ga se dresira, dobar za pocetnike, ne zahtjeva puno kretanja) ali brinu me 2 stvari (mozda bi mi netko mogao pomoci)
1. zivim u stanu od 70tak kvadrata na Jarunu... mogu li tako velikog psa drzati u stanu (spavao bi na balkonu koji je vecim dijelom zatvoren- ima samo prozor s roletama) ako ga svaki dan secem i igram se s njim na Jarunu?
2. morao bi ostajati sam preko tjedna cijelo jutro jer i ja i cimer radimo (tj, ja trenutno ne radim, bit cu doma po cijele dane jos 2-3 mjeseca jer ucim za drzavni ispit- ali nakon toga cu poceti raditi a kako sam lijecnica po profesiji sigurno cu raditi najmanje do 16h) Moze li on toliko dugo ostati sam ili ce postati depresivan, neurotican, destruktivan???
Imam puno volje i zelje (oduvijek sam sanjala o psu) i poklanjat cu mu svu ljubav i paznju svijeta- ali nemam se mogucnosti preseliti u kucu s vrtom niti raditi manje nego sto cu morati (glupa konstrukcija recenice, ali svejedno)- ono sto bih najmanje voljela na svijetu je da moj pas bude kronicno nesretan zbog mog nacina zivota!
Ima li netko kakav savjet?? Mozda netko ima iskustva s Newfoundland-ima... mogu li oni biti o.k. s time ako ih se tako odgoji???

P.S. Da li bi labrador bio bolji izbor za mene??? (brine me da Labradore treba jako puno setati)

Hvala unaprijed!!! Zaista- puno hvala!
Nea - Utorak 13.09.2005. 12:38
Subject:
Svakog psa treba puno setat. Ako ces ti psu pruzit kvalitetnu setnju i igru nakon posla ne vidim problem. A sad kak se njufici ponasaju reci ce ti netko tko ima iskustva sa njima.
Jesi mozda razmisljala o manjoj pasmini?
Lucas - Utorak 13.09.2005. 14:13
Subject:
Svakog psa treba "puno" šetati. Mislim da psu ne bi bio problem biti sam, ako ga se tako nauči, ali mu treba onda pokloniti puno pažnje kada se dođe doma, a ne prošetati 15 minuta.
I nije razlika između šetanja njufija i laba. Možda njufi izgleda trom jer je velik ali i on se treba isšetati i istrčati.
Preko puta mene na Jarunu su ljudi imali bernardica u stanu, mislim da veličina nije problem, ali kakav god pas bio,veličine pinča ili njemačke doge, treba pažnju i brigu.
Ako ti neće biti problem dići se sat vremena prije posla, prošetati s psom,bez obzira na mrak, kišu, snjeg, bljuzgu, pa i ako si bolesna, i kad se vratiš s posla isto tako, bar sat vremena, plus još naravno par kraćih šetnjica kasnije, plus četkanje, igranje, maženje u stanu, hranjenje.... Ako ti nije problem odvojiti ono vrijeme koje si doma na psa, onda ne vidim problem. I to na sljedećih 10-15 godina. I da će ti kretanje biti ograničeno, od šetanja do ljetovanja, druženja s nekim ljudima... Rolleyes
I ako si sad doma i trenutno ne radiš, onda bi bilo idealno da uzmeš psa, da ga stigneš naučiti da se u stanu ne piški i ne kaki i na to da nećeš uvijek biti cijelo vrijeme doma.
Anonymous - Utorak 13.09.2005. 15:12
Subject:
Dreamland, dobro dosla.
I ja sam misljenja da velicina stana nema puno veze s velicinom psa. Imam velikog psa, doduse u kuci a ne u stanu, ali ona ne boravi bas puno na dvoristu osim u nasem drustvu, i ide u redovne setnje... vecina pasa trazi prvenstveno drustvo, ne 200 m2 stambenog prostora. To je onaj veci problem u tvom slucaju. Odraslom psu vjerojatno nece biti pretesko biti sam do 4 popodne, ali stenetu ili mladom psu definitivno hoce. Vec samo zadrzavanje mokrace 8-9 sati u komadu kod nekih pasa bude nemoguca misija sve do starosti od 6-7 mjeseci, stenici do starosti od 3-4 mjeseca piske u tom razdoblju cak i desetak puta ako su budni, a i njufi i lab su preveliki da bi ih se ucilo piskiti u macji WC kako se moze s malim pasminama. Bi li mozda bilo moguce dogovoriti s nekim da usred tvog radnog vremena dodje po psa i izvede ga u kracu setnju, a i nahrani ga (stenad velikih pasmina treba do nekih 4 mjeseca hraniti 4 puta dnevno, tako da bi i za to tvoje radno vrijeme bilo predugo)?
Kad pas poraste, nije mu problem ostati sam do 16 h niti ce biti gladan, brzo ce nauciti prespavati to vrijeme dok je sam, ali stenetu je to jednostavno predugo.
Dida - Utorak 13.09.2005. 20:23
Subject:
ako tražiš veliko, čupavo, druželjubivo, dobro sa djecom, lijeno itd...prporučam tibetskog mastifa, predivan pas...rijedak, u Rijeci ih ima samo 3 (od toga 2 u istoj zgradi)...najljepša mi je boja crna sa paležom...iako sam ja uvijek za to da se uzme mješanac, baš sam prepoznala tibetanca u opisu psa kojeg tražiš...ali recimo, možda bi bilo bolje uzeti psa od 5-6 mjeseci...

p.s. labrići mogu začuđujuće dugo trpiti, pogotovo kastrirani...
Anonymous - Utorak 13.09.2005. 20:50
Subject:
Hvala svima na odgovorima. Very Happy
Raspitala sam se danas popodne kod jedne cure koja je bas vlasnica muzjaka iz doticne pasmine i ona mi je rekla da su to jako mirni psi kojima nije problem cekati drustvo do 16h (jer da je i njen sam doma do popodne i ne radi nikakve probleme). Ona kaze da je to jako lijen pas i da ga treba moliti da izadje van u setnju; nadam se da moj nece biti bas toliko apatican (veselim se trcanju, rolanju i valjanju po travi s malim pesekom) ali bilo mi je drago cuti da je to pas koji nece zamjeriti ako ga neki dan stignem manje setati. Smile
Inace, nasla sam i leglo, koje cu otici pogledati u petak popodne... navodno ima 7 cistokrvnih zenki (crno-bijela varijanta- meni najljepsa) pa se nadam da cu si uspjeti odabrati prijateljicu za cijeli zivot. Very Happy
Ima tko kakav savjet kako odabrati pravo stene iz legla??
Anonymous - Utorak 13.09.2005. 20:52
Subject:
P.S. Kad vas vec gnjavim: koja je najbolja dob za dovesti psa doma?? Trenutno stenci imaju 6 tjedana- jel to premlado?
Hvala... bas vas gnjavim- ja sam samo "first time mother" i malo panicarim (ocito)- wanna do everything just right! Smile
TINNA - Utorak 13.09.2005. 20:54
Subject:
Odgovore na ovo zadnje, kao i kako se pripremiti na dolazak šteneta, imaš u podforumu o uzgoju i njezi štenaca, da se ne ide off od teme.
Dida - Utorak 13.09.2005. 20:58
Subject:
ček, o kojoj ti pasmini govoriš?...i gdje ima leglo?...psa ne uzimaj prije 8 tjedana starosti...a za ostale informacije se potrudi potražiti u ostalim podforumima...
Anonymous - Srijeda 12.10.2005. 4:09
Subject:
imam jedno pitanje. moj tata je odlučio sebi uzeti njemačkog ovčara. inače, on nema iskustva sa psima. kuća ima vliku okućnicu što je dobro. no, ja ne živim s njima pa se neću moć brinut za tog psa. mog starog ne zanima baš previše edukacija i informiranje o toj pasmini, on tog psa hoće i gotovo. znam da će se on brinuti za njega, ali bojim se, nedovoljno dobro. on ne zna ništa o njezi i dresuri, a živi u malom gradiću u kojem nema nikakvih škola. mislim da je to pas koji ipak zahtjeva nekakvo predznanje. htjela bih mu kupiti neku knjigu, poželjno je da je na hrvatskom, o njemačkim ovčarima, neka se malo informira. kakav prijedlog?

thanks
snoopy - Srijeda 12.10.2005. 7:27
Subject:
Njemački ovčari su jako nezgodni psi. Savršeni za rad, i rekla bih katastrofa ako se ne radi s njima. Samo to. Znam hrppu NJO u kvartu koji su agresivni i što ja sve već znam. Bilo koj NJO kojeg znam da je dobar, prošao je barem nekakvu dresuru tako da su vlasnici išak radili s njim.
Anonymous - Srijeda 12.10.2005. 8:50
Subject:
mi smo imali NJO prije Kaia dok sam ja bila mala i uginuo je od starosti, Plakanje moj tata ga je dresirao i on je bio odlican! cuvao je dvor i nije grizo! jadan Rix! Plakanje Plakanje Plakanje ali mogu reci da su zeznuti psi!!
Elena - Srijeda 12.10.2005. 14:35
Subject:
NjO je radni pas, i kao i svi ostali radni psi su savrseni za obuku, ali eto, Snoopy je dobro rekla, ako se ne radi sa nim, onda moze taj pas biti jako tezak za cuvanje.
Ja poznajem ljudi koji imaju labradora, labici imaju velik kapacitet za ucenje i vole raditi, ali oni ne rade sa njim i sad im je pas jako tvrdoglav i neposlusan, a oni su mislili da ce on sam od sebe postati "pametan" jer su tako negdje procitali! To vazi za sve pasmine!
Dida - Četvrtak 13.10.2005. 21:14
Subject:
ako nema volje za učenje i edukaciju, što će mu knjiga?...ne bi se trebao zalećivat sa nabavkom psa, pogotovo jer nezna ništa o toj pasmini...možda bolje neki mješanac njo i laba?...
Anonymous - Petak 14.10.2005. 10:16
Subject:
pa potrazi to! Lol
Anonymous - Petak 14.10.2005. 13:40
Subject:
Ja bi zasad ovako za prvog psa:

labrador
golden
epanjel breton
škotski ovčar
australski ovčarski pas
njufaundlend?
dalmatiner?
njemački ovčar?

Psi sa upitnikom su možda,znači želim se informirati jesu li teški kao npr. samojed i akita, ili sunprikladni kao labrador i goldi. Smile
TINNA - Petak 14.10.2005. 13:42
Subject:
Dida čovjeka znači ne zanima šta mi mislimo o tome, u svakom slučaju lijepo da se Paunkica informira, pa će ocu vjerovatno proturiti koji koristan savjet.
Za knjigu stvarno ne znam, ali možeš si isprintati neke djelove sa foruma koji će ocu biti korisni.
snoopy - Petak 14.10.2005. 17:08
Subject:
prema meni su i labrador i golden dobri za prvog psa.

Epanjel i dalmatiner znaju biti ovako malo tvrdoglaviji, ali znam par ljudi sa ženkama obiju pasmina i mogli bi OK proći, makar ih new bi nazvala pasminama za početnike, pogotovo uzato jer im treba zaista puno zabave i kretanja

O njufiću bi mogla val dati mišljenje, ali mislim da bi mogli biti malo nezgodni zbog same veličine jer je puno laše novom vlasniku kontrolirati manjeg psa.

SAustralskog ovčara, škotskog i njemačkog ne bih preporučila ljudima koji se ne misle ozbiljno baviti sa psima. Ti psi zahtjevaju rad i i puno bavljenja oko njih. Općenito psi iz ovčarske grupe imaju8 iste potrebe. Oni su izuzetni psi, ali treba s njima raditi. Trikovi, agility, flyball 8Ova dva zadnja vrijede pogotovo za australskog-to su izuzetni psi za tako nešto..)
TINNA - Petak 14.10.2005. 17:25
Subject:
Ja ću po valjda dvadeseti put napisati da retriveri nisu dobri ni za prvog ni za trećeg psa onim ljudima koji ne vole šetnje, koji su zimogrozni pa im je stalno +25 u stanu, kojih nikad nema doma, i koji ne vole linjanje, ima toga još ali da se stalno ne ponavljam.
srki - Petak 14.10.2005. 18:16
Subject:
Mislim da je najvažnije da se ljudi posvete psu bez obzira na pasminu i da se dobro, ali stvarno dobro pripreme i upoznaju sa karakteristikama pasmine na koju se odluče.
snoopy - Petak 14.10.2005. 22:17
Subject:
TINNA, prema meni ljudi koji ne vole šetnje, linjanje i imaju 25 u stanu te ih nema doma nisu ni za jednog psa.

Ja prvotno gledam temperament psa, a prema mom, iako malom, iskustvu sa psima, retriveri su mi se pokazali kao pouzdani i stabilni psi s k0ojima je relativno lako komunicirati...
Anonymous - Subota 15.10.2005. 12:22
Subject:
Ja volim biti vanka,no ovako ne mogu,nemam poticaj,a trebam izlazit vanka. Ja bi obožava šetnje,jer bi koristilo meni i psu. Što se tiče brige nije mi teško ni češljat svaki dan po pola sata niti ić vanka 4 puta dnevno,niti ić po kišama i -10 cwlzijusa niti po 35 celzijusa. Meni je glavno da pas ima dobar temperament, da ga nije teško naučiti poslušnosti,mislim, da lakše uči. a za fizičke potrebe nema problema. I stvarno želim ženku jer su mi nekako prirasli srcu i draže su mi.
Anonymous - Subota 15.10.2005. 12:26
Subject:
Znam se nosit sa velikim psima,jer sam već bio u situacijama s velikim psima. znači: labrador,golden,možda epanjel i dalmatiner,i možda njufi. Ja sam negdi pretkraj grada i imajedan lijepi šumarak odma kraj kuće,skoro svi ljudi koji tu okolo žive imaju pse i vode pse u tu šumu u šetnju. Znam razliku između šetnje po asfaltu u buci i između mirne šetnje i igre s drugim psima u zelenilu. Smile
Anonymous - Subota 15.10.2005. 12:29
Subject:
Da vam nabrojim pse: Ima po par labradora i goldena,ima jedan samojed,po jedan šetlandski i škotski ovčar,jedan njufić,dosta mješanaca,jedan malamut i jedan crni staford. Ja mislim da ih ima još okolo,ali ih ja nisam viđa
snoopy - Subota 15.10.2005. 12:54
Subject:
nosit se sa velikim psima nije lako, bas. recimo, imas štene od 4, 5 mjeseci i skače po tebi i tako. Puno je lakše to ignorirsati i okrenuti se kada je taj pas manji nego veći. Također, nije ti svejedno ako te najednom povuče manji ili veći pas. reeva ima 15 kila pa mi je skoro zglob slomila kada me jednom na agiyu povukla naglo u lijevo...bila neka lopta i ona se samo malo zaletila za njom..
Elena - Subota 15.10.2005. 17:40
Subject:
TINNA piše:
Ja ću po valjda dvadeseti put napisati da retriveri nisu dobri ni za prvog ni za trećeg psa onim ljudima koji ne vole šetnje, koji su zimogrozni pa im je stalno +25 u stanu, kojih nikad nema doma, i koji ne vole linjanje, ima toga još ali da se stalno ne ponavljam.

Pa ima neke izuzetke, znam ljudi koji ne vole bas setnje pa im labic non-stop spava doma, jedan put izadje vani i puno se udebljao, ali njega kao da ne smeta sve to, pas si uziva, ali to nije u redu jer ako se vec nabavlja pas od neke odredene pasmine, treba se voditi racun za njegove zahteve kao rasa, pa ako ne bi ga vodili bas u lov, onda bar da mu se omoguce aktivnoste kao plivanje, duge setnje, igre... jer sve ostalo je potiskavanje osobine te doticne pasmine...
A i Snoopy dobro kaze, lakse je kontolirati manjeg psa, dok moj labic je bio mladji i nije naucio reagirati na rjeci, tako je znao povuciti me prema neku loptu ili psa, da bi mi ruku odnio... a nije prevelik pas, ima oko 30 kg, a tek sa njufica...
TINNA - Nedjelja 16.10.2005. 7:09
Subject:
Snoppy ima pasmina koje se ne linjaju, kojima nisu potrebne duge šetnje i istrčavanje i kojima je zima na +5.
Retrivera ljudi kupe jer se slaže sa djecom, a onda ga izbace jer se linja ili jer je u šetnji povukao djete koje ne može zadržati cca 35 kg a ne pada im na pamet proći školicu sa psom kad je retriver opisan u svakoj knjizi kao inteligentan i dobroćudan.
Zato ne sudite prema knjigama, ili prema 30 pasa koje poznajete, nego pitajte uzgajivača ili nekoga sa većim iskustvom.
snoopy - Nedjelja 16.10.2005. 11:53
Subject:
da, ali zato psi kojima ne trebaju šetnje, koji se ne linjaju i kojima je hladno na plus pet žive u koma uvijetima i postaju keuroptični, dominantni i šta već ne (najčešće). Jer ljudi takve pse uzmu za igračke jer su po gore navedenom zaključili da im ne treba briga (išto što zaključuju da retriveri prirodno znaju sjesti, leći i doći na naredbu te da su mirni i dobroćudni). Ja znam par maltezera koje ljudi drže doslovno kao mačke! tj, psi opće ne idu van!

U svakom slučaju, ako će vlasnik gledati na psa kao na životinji koja je posfve određena svojim koćenjem i zapravo to iskrivljavati u glavi, onda baš i nije za psa. jer svakom psu treba vrijeme u kojemu će se vlasnik baviti s njim. I kada nabavljaš psa, trebaš ga nabavljatintako da mu možešdati svo to vrijeme u bilo kakvim uvijetima. a ako ljudi to ne ogu, onda si u glavi lijepo zamisle da postoje psi koji zbog nečega to netrebaju pa si nabave takvog psa...
Elena - Nedjelja 16.10.2005. 12:31
Subject:
Da, da, neki u knige procitaju aha, inteligentan pas, pa valjda ce znati sam od sebe raditi ovo ili ono, evo, mnogi misle da su NjO neverovatno pametne, pa sa njima se ne bave kako treba, dovoljno im je da pas nauci da sjedne, i za njih to je ustvari rad sa psom.
Malo ljudi vode racuh za zadovoljavanje potrebe doticne pasmine koju su nabavili...
Anonymous - Nedjelja 16.10.2005. 12:46
Subject:
Za neke pasmine sam doznao upravo od vas,od vas koji imate pse,i po tome sam zaključio. I koliko goldena i labradora znam da ne bih znao da su dobrice!
Anonymous - Subota 05.11.2005. 12:48
Subject:
e evo i ja mislim uzet jos jednog psa ali nikako se ne mogu odlucit kojeg. Moze li mi neko preporucit pasminu? Evo kakvog psa od prilike hocu (imam Beaglea trenutno):
visina srednja ne prevelik a niti skroz malen, dlaka nije vazna, pasmina koja lako uci i nije kao Beagle da kad nesto nanjusi mora vidjet sta je to,te da nije agresivan ni strasljiv.
Anonymous - Subota 05.11.2005. 12:52
Subject:
recimo francuski buldog ?
manji pas, kratka dlaka, druželjubiv, veseo ali ne jako jako aktivan, poslušan, apsolutno ne agresivan, nije strašljiv i u pravilu ne laje..
mislim da bi se savim dobro snašao s biglićem, prava je maza i voli se igrati..
ono što mu se može dodati kao neka mana je to što hrče, nije maratonac ( znači nema bicikla, ali mogu maratonske šetnje ) ne podnosi vrućinu i hladnoću ( znači mora biti u stanu i nema puno kretanja po ljeti ), i znaju biti dosta osjetljivi..
otprilike takav ti je i mops, recimo..
Anonymous - Subota 05.11.2005. 14:45
Subject:
Zanima me šta mislite o Boxeru ja ga imam i nije agresivan osim što je jako razigran i tvrdoglav kolegica sebi želi uzet jednog mužijaka pa pita za savjet dali je opasan
Elena - Subota 05.11.2005. 16:08
Subject:
Pa i ti sam imas boxera, i znas da nije opasan ako ga sam ne navicus na abnormalno ponasanje i ako ga pustis da se normalno razvija i raste....
Moje komsije imaju boxera, muzjak, cuvaju ga u stanu vec 5 godina, pas je super za u stanu, a ljudi imaju dvoje djece.
Anonymous - Subota 05.11.2005. 17:13
Subject:
Francuski mi je bulldog fora ali trebam psa za vani,makar moj Beagle je u vrtu i ima svoj box preko jeseni i zime i dio proljeca na boxu je kamionska cerada i ima strane koje se spuste pa unutra bude toplo i jos ima kucicu sa tepihom i jastukom i skroz mu je uvijek suho i toplo. Francuski su mi se bulldogi svidjeli na zadnjoj izlozbi u Dubrovniku prave su maze jedan mi je malac dosao dok sam mazio svog Beaglea i stao kraj mene da ga mazi bas je bio sladak Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy !
Dadinho - Subota 05.11.2005. 19:44
Subject:
Moj je prijatelj za prvog psa uzea šarplaninca. Evo ga,pas sluša bez problema,šeta se bez povodca (osim kad je u blizini nepoznatih pasa). Zna sve,kad mu stavlja hranu,jednostavno pričeka a kad završi on njemu kaže da navali i on počne jest. Kako je predivan. Češlja ga svaki dan,a zna toliko o psima,ja prema njemu ne znam šta je pas. Jednostavno,nakupija se znanja,znao je kako je trebao pristupit psu i šta ima? Poslušnog,prekrasnog šarplaninca! Katkad kad ga dugo ne vidi,zna se ono zatrčat i srušit ga kad skoči,no od veselja. A šarplaninci su kao teški za odgojit,ovo ono. Jednostavno se treba naučit i sve se može! Very Happy

Spjush_husky
Anonymous - Ponedjeljak 07.11.2005. 17:36
Subject:
Dobar vecer...

Ovo mi je prvi post na ovome forumu, interesantna temica, pa cu komentirati.
Pas je velika odgovornost, ogromna. Prvo bi trebali ispitati sebe sto zapravo zelite.
Ovisi koliko sve shvatite ozbiljno, a trebali bi to shvatiti maksimalno ozbiljno! Pasminu bi trebali birati po svome karakteru, pogledati, procitati i raspitati se sto vise o pasmini koje vas zanimaju. Jer jednom kada se nađete u psu, vjerujte mi to ce vas preporoditi.
Ako ste neki zanesenjak ,onda nikako ne bi trebali nabavljati psa, ali kada bi svi poslusali moj savjet, ovo bi bio ljepsi svijet - na zalost nije tako. Koliki ljudi uspavljuju pse radi lose socijalizacije, radi toga sto im dosade, ili im postanu teret. To su tuzne price ,ali su istinite...
Sa psom treba provoditi puno vremena...treba ga uciti ,socijalizirati i hraniti, te mu vratiti bar pola one ljubavi koju on vama daje. Svaki put kada ste vani sa prijateljima, zabavljate se...sjetite se da je on doma ,a on ima samo Vas. Ako ste mu Vi gazda on dozivljava samo Vas, nemojte se zavaravati da nije sam ako ga baka hrani!

Sto se samog odabira tice...najbolje je u pocetku zaobici velike molosse, jer su poprilicno tvrdoglavi. Naravno opet je sve u vasem pristupu, ako se unesete u odgoj, date dio sebe i educirate se, mozete dobro odgojiti bilo kojeg psa!
Anonymous - Utorak 08.11.2005. 9:56
Subject:
ljudi, nema pasmine najbolje za početnike"! kada nekto uzima psa, ne može biti početnik, pas ne može biti za ljubimca! vam je jasno! ima hrpe takvih pasa kod nas! za ljubimca! i pšsi niš ne slušaju i žive nekim svojim životom sa konstantnim stresovima! nažalost, većina je pasa stabilna pa se to ne primječuje! izvolite se ljudi obrazovati prije nego nabavite psa! ONDA UZMITE PASMINU KOJU OĆETE!
Anonymous - Utorak 08.11.2005. 10:19
Subject:
Mi smo uzeli njemačkog ovčara kao prvog psa… sad je star 7 mjeseci pa mogu napisati nešto o našim iskustvima do sad.
Naravno, ni ja ne mogu generalizirati o pasmini jer "dobro" znam samo svog psa, upoznala sam još nekoliko NJO ali naravno, to nisu moji psi...
Najbolje što sam ikad čula od ljudi koje srećem u šetnji jest da je NJO super pas jer s njim ne trebaš ništa raditi, on je nezahtjevan.
Frišku figu. Shocked
S NJO treba jako puno raditi. Ne zato što su glupi, već upravo zato što su jako inteligentni i treba im intelektualni poticaj. Cool2 Obavezna je školica, treninzi, puno šetnje i vježbi svaki dan i doma i vani, igre na friškom zraku. Pas koji zahtjeva barem 2 sata dnevno konkretne zanimacije.
Jako je koncentriran na nas, poslušan je, zaigran, neagresivan i velika maza. Drugi ljudi mu i nisu previše zanimljivi, ali druge pse obožava.
Problem s kojim smo se susretali je grickanje, pogotovo voli gležnjeve, nogavice, ruke i rukave. Kažu uobičajen problem kod ovčarskih pasmina (naučen je da gricka ovce za noge ako ga ne slušaju). Confused
S druge strane, mnogo ljudi zazire od NJO. Rijetko tko će vam u šetnji prići i podragati ga, prije će prijeći na drugu stranu staze/ceste kad vide njemačkog ovčara. Rolleyes
Dobar je s djecom ali ga se mnoga (pogotovo manja) djeca boje zbog veličine.
Eto, to su moja iskustva. Nadam se da sam nekome pomogla u odluci - da li NJO ili ne Wink
Anonymous - Utorak 08.11.2005. 10:21
Subject:
grockanje za noge specifično je za herding pse
lara5 - Utorak 08.11.2005. 10:52
Subject:
Catch uzmi psa iz nekog azila kad već imaš uvjete za drugog psa - pomozi nekome i biti ćeš puno sretniji i ti i pas i ljudi koji vode azil!To su posebni psi,kada im se da druga prilika oni to znaju cijeniti!
Anonymous - Utorak 08.11.2005. 10:55
Subject:
samo uzmi štene, da ne proolaziš što ja prolazim, ili ako imaš volje, možeš uzeti moju kuju, ko border ti dođe
Anonymous - Utorak 08.11.2005. 11:01
Subject:
hehehehehe Snoopy Lol
srki - Utorak 08.11.2005. 20:12
Subject:
Uzmi engleskog špringer španijela Big smjesak
Manja - Petak 08.12.2006. 22:43
Subject:
Po meni čovjek prvenstveno treba biti svjestan toga šta je spreman pružiti psu i kolko se "žrtvovati" za njega.
Svi mi volimo pse, ali moramo biti svjesni da je pas živo biće, da mu je potrebna hrana, znači hrana u pravom smislu riječi, hoću reći kvalitetna hrana, smještaj, ne možete ga držati u nekoj šupi, tu puno znači i veličina, pa biti svjestan da iza njega treba čistiti, pa ga treba šetati, a onda zavisno od tipa dlake, trimovati, češljati, održavati mu higijenu i zdravstveno stanje.Sve to košta, i to dosta, naročito ako imate više od jednog psa.
Imala sam dosta pasa, imam već i prilčno godina, rasnih-puli, škotski ovčar, crni ruski terijer, a mješanaca nekoliko. Omiljeni mi je bio moj Bobi, koji nam je stigao kao crni njemački ovčar, ili šta li su nam već rekli, bila sam mala, a izrastao je u krasnog džukca, crnog sa bijelom flekom na grudima, a građe i glave kao balkanski gonič, kako li se to već sada zove.Obožavala sam ga i bio mi je najbolji drug godinama.
Do prije 4 godine sam imala crnog ruskog terijera koji je uginuo u svojoj 10-oj godini.To je bio pas nevjerovatan, nemam riječi za opsistai to , a sve u pozitivnom smislu.Kad sam ga kupila, kao prvo nisam znala da je njihov prosječni vijek 8 godina, što je užasno malo, a to sam tek poslije pročitala u nekoj novijoj enciklopediji, jer on i jeste novija rasa.Druga stvar nahraniti ga zahtjeva baš puno para, zatim trimovanje, mala sitnica!
Onda sam na jednoj izložbi ugledala dugodlakog jazavičara i odmah se zaljubila i kupila ga.I nisam pogriješila.Znam dosta vlasnika čiji su psi doživjeli po 17 godina, znači dugovječan je, malo jede,što je vrlo bitno ako ga želite kvalitetno hraniti, zdrav je, nikome ne smeta, niko ga se ne plaši,a kao zvonce je dobar, a ako će vas neko opljačkati učiniće to i ako imate gromadu od psa, lako ga je ponijeti sa sobom, dlaka se lako održava, zahtjeva samo povremeno češljanje, jedino trebate biti spremni da će vam vrt, ako ga imate, prekopavati.
Ja volim dugodlake pse, ali npr. imati jokširca a održavati mu dlaku kako treba je katastrofa.
Zato svakome ko voli dugodlake pse preporučujem i kao prvog i svakog narednog psa dugodlakog jazavičara.
tanjanja - Utorak 26.12.2006. 11:01
Subject:
Eh, naravno tema za diskusiju...
Ja sam imala stvaaaaarno svakojakih rasa, i mogu reci da je naaaajbolji, ALI NAAAAAJBOLJI IZBOR, snaucer. Znaci imala sam i nemackog ovcara (od 15godina koja je bila besprekoran kuca), i dalmatinca, chow-chow-a i shar pei-a (njih nikako ne uzimajte ako ste "pocetnik" - narocito ovu drugu rasu), skotice, francuskog buldoga... i svi su oni divni i mogu biti odlicni ljubimci, ali bih svakako preporucila patuljastog snaucera. Kao prvo, oni su neverovatno fleksibilni malisani. Bice onakvi kakav im je gazda. Ako je gazda sportas, i mali ce biti sportas, a ako mu je gazda buba lenja i on ce biti isti takav. U svemu ce ga ispratiti. Mozes ga svuda voditi, i sto je najvaznije, njima ces reci jednom nesto i oni ce poslusati. Prepametni mali psici. Dakle, poslusace te cak i ako nemas ono iskustveno zapovedno u sebi sto bih ja rekla. IDealni malisani. Isto tako, oni su ti velike kuce u malom pakovanju. Zaista se ne osecaju kao da su maleni. Neustrasivi su. Bar ova moja malena srecica jeste. Eto toliko o odabiru pasa.
Manja - Utorak 26.12.2006. 23:11
Subject:
Tačno je da su jako pametni, međutim tačno je da i njihovo trimovanje košta 20 eura a to treba raditi svka 2 mjeseca ako hoćeš da pas izglda kako treba.Ja imam i crno-srebrnu patuljastu šnaucerku, staru 10 mjeseci, otac joj je Oskar.Obožavam je, ali je ona u odnosu na jaze veliki teret.Nikad je nikome ne bih dala ni za šta, ali njena dlaka...!Trimovala sam je krajem 9. mjeseca a sad se tek nazire da je šnaucer, i to ako se neko bolje razumije.To je izdatak popriličan.
tanjanja - Srijeda 27.12.2006. 0:49
Subject:
Pa, Manja, ne bi to trebao biti takav problem. Istina da je i moja Bubi vec posle mesec ipo dana jako zrela za sisanje, ali, ma daaaaaj. I ja sam gledala na to kao na izdatak, ali, u principu i nije. Da imas velikog psa, on bi pojeo te pare, da imas sar peja, troduplo bi ih trosila na veterinara. Hocu da kazem da i pas ima svoje troskove ako mogu tako da ih nazovem. Medjutim, uvek mozes kupiti trimer, kao sto sam ja uradila. Zaista, jedan bolji trimer u ruke i malo sredis ledja i to sto se moze trimovati. Ako slucajno nogice jako odlakave i izgledaju neuredno, malo ih samo oblikujes i vec bi mogla ici kod groomera na svaka tri meseca ako ne i vise. Nije to nikakav problem. Mislim, ako imas kucu i pazis je i negujes, onda to zaista nije neki problem. Neke kuce imaju stravicno dugu dlaku pa ih treba cetkati satima. Eto ti i gubitak vremena. Sta ja znam... mislim da ipak to sisanje nije toliki problem. Ako pusis, mozes toliko para potrositi mesecno na cigare. Ako izlazis onako malo bahatije, mozes toliko potrositi za izlazak u grad, dva. Malo sad banalizujem stvari, ali... osim tog trimovanja, snaucer ne zahteva ama bas nista. Nisu bolesljivi kao neke rase, malo jedu jer su maleni...
A i ako hoces da se oprobas u sisanju snaucera, evo, vec je zima i idealno vreme za "vezbanje". Uvek mozes kupiti kabanicu ili kaputic za svoju kucu da prekrije rupe Lol
Manja - Srijeda 27.12.2006. 15:09
Subject:
Vidi, ja je imam i obožavam je.Što se tiče apetita moj Ajola je prava ala, proždrljiva je i trebali bismo je staviti na dijetu.
On je bila izbor mog muža a ja se nisam protivila toj nabavci iako sam već imala 5 jazavičara.međutim desilo se upravo ono što sam očekivala, nakon mesec dana briga o njoj je prešla na mene.Ni to ne bi bio problem.
Ono o čemu sam pisala je to da ljudi treba da vode računa šta nabavljaju.Čisto u potpunosti da budu svesni brige i obaveze koja se ima prema psu.Ako neko pristaje na to da satima četka psa, da daje pare na njegovo trimovanje, da mu radi ne znam pta, to je OK.Ja samo kažem da to nije za mene, prva stvar nemam vremena za to.ja imam dvoje dece, radim, e ne treba mi još dodatna obaveza oko kučetove frizure, a ne bavim se toliko ni svojom.Ko voli nek izvoli.
Isto tako mnogi kupe velike rase pa h posle zlopate lošom hranom i ne šetanjem.Srpaju u kaveze i zdravo.
Ja volim da pse držim prvoklasno i da im pružim sve što im je potrebno.
Veliki pozdrav tebi i tvom patuljku, a ko su njegovi roditelji? Smile
tanjanja - Srijeda 27.12.2006. 21:40
Subject:
Bubino pravo ime je INDER "THE BETMANS HOUSE", tako da joj je taja Bravo V Dunav - Stam od oca Okii Vovsh Backa Muppet i majke Azre Vovsh Backa Muppet. Majka joj je Anete The Betmans house od oca Fekete Domino Bento Ch.YU i majke Micro Fekete Domino. Etoooo...
s4061926 - Subota 26.05.2007. 19:29
Subject:
Ja ti preporučam staforda.Oni ti isu baš tvrdoglavi i srednje su veličine samo sta ih terba dosta istrčavati i trenirati
Anonymous - Četvrtak 31.05.2007. 19:22
Subject:
s4061926 piše:
Ja ti preporučam staforda.Oni ti isu baš tvrdoglavi i srednje su veličine samo sta ih terba dosta istrčavati i trenirati

nisam baš neki prevelik stručnjak što se staforda tice ali to je na pola pitt bull! nisam baš siguran da je to za početnike....

moj savjet ti jw westi (zapadno škotski ovčar) ...pas je mal,vesel,obožava igru sa dijecom....po meni idealan pas za početnika....
dalmatinac - Srijeda 19.12.2007. 21:32
Subject:
ja mislim kupit newfoundlandera inace zivim u stanu od 90 m2 ja sam ali vecinu vrimena sam u oca i matere koji imaju ogromnu kucu i zemlje oko nje ima li ko sta za komentirat u vezi ovoga?
Obi - Četvrtak 27.08.2009. 11:05
Subject: Kupovina prvog psa
Prvo pozdrav svima,
imam 19 god. i živim u stanu u zg(100 kvadrata + balkon) i zanima me dali postoji ikakva šansa da si ja mogu priuštiti bordošku dogu, naravno ne novčano, već iz razloga jer vidim da to nije pas idealan pas za pocetnike, a i nigdje nisam vidio da pise koliko njemu treba zapravo rekreacije po danu, te dali sam ja uopće sposoban kao pocetnik za jednog takvog psa.
ako ne, mozda neki prijedlozi, jedina mi je slaba tocka sto volim jace i vece pse =)
Hvala, pozz. Very Happy
piramIda - Četvrtak 03.09.2009. 19:52
Subject:
Po mom mišljenju to nikako nije pasmina za početnika.Nisam neki stručnjak ali sudeći po onome što sam čitala o njima...
Escape - Četvrtak 03.09.2009. 22:23
Subject:
dali je njemacki ovcar dobar izbor za pocetnika Question
to bi mi trebao biti 1. pas ali nisam neznalac.. dosta toga znam o psima a ljubavi prema njima mi ne nedostaje
astor001 - Subota 05.09.2009. 15:15
Subject:
Anonymous piše:
s4061926 piše:

nisam baš neki prevelik stručnjak što se staforda tice ali to je na pola pitt bull! nisam baš siguran da je to za početnike....

moj savjet ti jw westi (zapadno škotski ovčar) ...pas je mal,vesel,obožava igru sa dijecom....po meni idealan pas za početnika....

Nevidim kakve veze ima što je "napola pit bull".Imam stafordicu i pas je perfektan.Jako inteligentan i odan.Samo treba pravilno raditi sa psom od malena i to je to...A i za stan su idealni jer nisu preveliki i gotovo NIKAD ne laju.Ako ti staford laje onda znaš da se 100 % nešto dešava.Dakl toplo ga preporučam
Rottnewb - Nedjelja 06.09.2009. 17:36
Subject: Re: Kupovina prvog psa
Obi piše:
Prvo pozdrav svima,
imam 19 god. i živim u stanu u zg(100 kvadrata + balkon) i zanima me dali postoji ikakva šansa da si ja mogu priuštiti bordošku dogu, naravno ne novčano, već iz razloga jer vidim da to nije pas idealan pas za pocetnike, a i nigdje nisam vidio da pise koliko njemu treba zapravo rekreacije po danu, te dali sam ja uopće sposoban kao pocetnik za jednog takvog psa.
ako ne, mozda neki prijedlozi, jedina mi je slaba tocka sto volim jace i vece pse =)
Hvala, pozz. Very Happy

ako volis jace i vece pse ja bih preporucio Rottweilera.. bez obzira kolko ima prica da su opasni agresivni.. napao ovog onog po novinama i tako gluposti. govorim cisto iz osobnog iskustva trenutno imam rotta starog 4.5 mj. to mi je drugi rott do sada imao sam zenku prije koju sam dobio kad sam imo 7 god. nikad nisam imo problema s njom iako je imala puno losiji trening nego ovaj sada.. tj nisam ju nikad ucio nesto jel nisam imo pojma htio sam samo imat psa s kojim bi se igro bez ikakvog trazenja od njega da nauci sjest lec ili bilo sta sam je naucio sta je trebalo.. sada iako mi pesek ima samo 4.5 mj mogu ga ostaviti bilo gdje.. u smislu kod bake, kod roditelja ili prijatelja i on ce biti miran i slusat ce gotovo isto ko i kad je samnom.. svidja mi se kod njih sto jako brzo uce i kuze sve.
zmaja - Ponedjeljak 07.09.2009. 17:55
Subject:
po meni rot nikako nije za početnike
iz osobnog iskustva pričam i loš odgoj kod rota uvijek završi s tim da je roti gazda, a kad jednom on postane gazda onda je gadno
slažem se da su ekstra inteligentni i znaju iskoristiti tu svoju preslatku facu da dobiju ono što hoće ili da nekad i zanemariš kaznu i zato baš nisu za prvog psa
ja bi ti boxera preporučila, jednako inteligentan, ni malo nervoze, zaigrani su do besvjesti, blesavi i dlaku im je lako njegovati
astor001 - Ponedjeljak 07.09.2009. 22:33
Subject:
zmaja piše:
po meni rot nikako nije za početnike
iz osobnog iskustva pričam i loš odgoj kod rota uvijek završi s tim da je roti gazda, a kad jednom on postane gazda onda je gadno
slažem se da su ekstra inteligentni i znaju iskoristiti tu svoju preslatku facu da dobiju ono što hoće ili da nekad i zanemariš kaznu i zato baš nisu za prvog psa
ja bi ti boxera preporučila, jednako inteligentan, ni malo nervoze, zaigrani su do besvjesti, blesavi i dlaku im je lako njegovati

Potpuno se slažem sa "zmajom" , nije rott za početnike.Imao sam ga i nije dobro završilo...
pesekica - Subota 19.09.2009. 11:19
Subject:
cavalieri su super psi za početnike!mogu živjet vani i unutra,lako uče,mogu bit živahni i ljeni...ma super su
mmp069 - Subota 05.12.2009. 20:04
Subject: Re: Kupovina prvog psa
Obi piše:
Prvo pozdrav svima,
Hvala, pozz. Very Happy

za bordosku dogu nije potrebno nikakvo posebno treniranje ni istrcavanje vec bi dugacke setnje bile sasvim dovoljne, kao i svi molosi vecinu vremena ce provest spavajuci a sto je najbitnije nisu agresivni prema ljudima i imaju dosta velik prag tolerancije sto je pogodno i za djecu tako da te nemora bit strah kad izides s psom u setnju da ce napravit neku piz....ju kao sto bi ti se moglo dogodit sa stafordom i slicnim pasminama. jedino sto imaju zivotni vjek od 9 godina a u sedmoj im vec dolazi do problema sa zdravljem i zglobovima. Ako imas imalo iskustva sa psima i ako si voljan takvom psu posvetit paznju koju zahtjeva onda si sasvim sposoban za bordosku dogu
tina020 - Subota 05.12.2009. 22:28
Subject:
nekako mislim da ne postoje pasmine za početnike i za one iskusne.. mislim da je to sve stvar sreće.. imala sam do sada tri psa, svi su bili manji rastom.. u obitelji sam isto imala svakakvih pasa, od većih do manjih... jedina razlika koju sam ja primjetila je ta što s manjim psom možeš puno lakše nego sa velikim, jer i ako ti mali pas radi probleme on je mal i neku veću štetu ne može napraviti (ovdje mislim čisto na agresiju, s kojom se uopće nisam susrela kod niti jednog od ovih ''mojih'' iliti obiteljskih pasa).
zadnji vrag koji nam je sada došao u kuću je cavalier, i ja sam mislila da su oni fini, nježni, kraljevski psi.. a dobila sam čistu suprotnost, tako da ništa vam ne može garantirati kakavog karaktera će vaš pas biti (koja god da rasa bio).. da, postoje neki okviri, ali isto tako vaš pas može odskakati od tih okvira.. imam i pudlicu, koja je tako mirna i draga da je to za nepovjerovati, prije nje sam isto imala pudlicu koja je baš bila dominantna, ali isto draga i nikada nije bila agresivna, ali je bila svoja.. baka mi je imala terijere, jedna je bila draga, pametna i poslušna, a druga je bila sva vražija i blesasta.. eto, moje iskustvo mi govori da nema pravila jedino što možete kontrolirati je vaš odnos prema psu.. i zato se uvijek volim sjetiti one rečenice gdje kažu (ne znam tko je to rekao) da su škole za pse samo zato tu kako bi naučili vlasnike kako da se ophode sa svojim psima, a ne da od vašeg psa nauče ne znam kakvu poslušnu bubicu..
moj savjet vam je da izaberete onu pasminu koja vam se sviđa, a ostalo je sve stvar sreće, vaše volje i živaca.. ako imate dovoljno ljubavi sve je ostalo lako.. Wink
tekel - Utorak 16.02.2010. 20:29
Subject:
jazavčar definitivno.
nane_cool - Subota 20.02.2010. 14:48
Subject:
Ja bih ti preporučila westya Big smjesak
Jana 10 - Ponedjeljak 15.03.2010. 8:33
Subject:
Svaka rasa je posebna na svoj način,za psa trebaš da se odlučiš kada si dovoljno spreman da mu pruziš sve potrebno za dug i zdrav zivot!
Mešanci su isto jednako dobar izbor!
Ja sam pre imala mešanca,sada imam dalmatinca i mešanca i obojica su veoma pametni i poslušni,mada je mešanac malo poslušniji.Hheheh...

Za pocetak bi bila dobra neka blaza rasa,koja brzo uci,kao Dalmatinac,Zlatni retriver ili Labrador.
jess - Nedjelja 09.05.2010. 15:44
Subject:
Ja nisam znala na koji se topic obratiti pa sam to odlucila preko ovog uraditi...
naime,gledala sam juce emisiju kucni ljubimci na HRT1 i poslednji gost doveo je nekog psa koji me je ocarao... o psu jedino sto znam je da meni jako lici na lava,tacnije lavicu... veliki je i ima secene usi... da li neko mozda zna ime pasmine??? help! Smile
Rea 13 - Srijeda 13.07.2011. 10:00
Subject:
Ja mislim za su za početnike najbolje mirne i društvener pasmine kao naprimjer:labrador,zlatni retriver,kokoer španijel,irski seter....a ne pasime kao rotvajler ili doberman
Buba2 - Četvrtak 04.08.2011. 6:55
Subject:
jess piše:
Ja nisam znala na koji se topic obratiti pa sam to odlucila preko ovog uraditi...
naime,gledala sam juce emisiju kucni ljubimci na HRT1 i poslednji gost doveo je nekog psa koji me je ocarao... o psu jedino sto znam je da meni jako lici na lava,tacnije lavicu... veliki je i ima secene usi... da li neko mozda zna ime pasmine??? help! Smile

mozda je to bio portugalski vedeni pas (cao de agua portugues).
za izlozbe imaju obicno lavlju frizuru.
psi su na zalost jako rijetki, ali od kada ga ima i americki president Obama nesto su popularniji.
jako ih je tesko nabaviti, znam iz vlastitog iskustva.

wavy coat:
http://www.youtube.com/watch?v=aU-nnc_z9xI&NR=1
Buba2 - Četvrtak 04.08.2011. 7:58
Subject:
pogledajte pasminu portugalski vodeni pas ili cao de agua portugues.
mozda je to pasmina koja odgovara vlastitom nacinu zivota.

zasto sam se ja odlucila za tu rasu?
nakon dugog trazenja (imala sam am.cocera, njem.ovcara, setera), napokon sam nasla rasu koja mi odgovara.
kod nabave mi je bio vazniji karakter i zdravlje psa, nego izgled.
za mene je bilo pozitivno:
- nema vecih zdravstvenih problem (ja sam do sada sa mojim psima bila kod veterinara samo za cjepiva)

- u kuci su mirni, zbog toga je svejedno ako je stan veci ili manji, ipak imati kucu sa vrtom je pozeljno, inace se mora vise vremena utrositi na aktivne setnje (ne samo na povodniku)
u kuci su se ponasali idealno i kao stenci, nisu nikad grebli po vratima, grizli namjestaj, cipele i ostalo. Lako su se naucili da se ide vani raditi nuzda i bez problema ostaju nekoliko sati sami (bez lajanja cviljenja, razbijanja po kuci)

- ne linjaju se, tako da vise nemam problema sa dlakom po kuci i po odjeci, u kuci su cisti bez pseceg mirisa, ne slini
- vani su aktivni i zaigrani do duboke u starosti
- nisu agresivi (ne ponasaju se u susretu agresivno sa drugim psima) i idealni su partneri za djecu
- dobro se slazu sa ostalim zivotinjama, mackama, morsko prase, kunic,...
- kod setnje se ne udaljavaju od vlasnika (moze ici i bez povodnika), nemaju lovni instinkt.

- lako su odgojivi - medutim treba ih odgojiti na njezan nacin, lako uce - dovoljno im je pokazati nekoliko puta i vec znaju sto se trazi od njih, za nekoga koji nema puno iskustva u dresuri pasa i odgoju, ne moze napraviti puno "pogresaka"
- atraktivnog su izgleda i ima ih u vise boja, dlaka je jako mekana i ugodna na dodir

svaka strana ima i svoje negativne strane a to je da ih je jako ih je tesko nabaviti, i po nabavi su nesto skuplji.
Ipak, ako netko ima rasu koja nije zdrava (epilepsija, kukovi, PRA,...) onda zna sta znaci imati skupog psa.
tekel - Četvrtak 04.08.2011. 8:56
Subject:
jednom jazavčar zauvjek jazavčar
Buba2 - Subota 27.08.2011. 12:14
Subject:
Lagotto romagnolo je takodjer interesantna pasmina za pocetnike.
takodjer spadaju u grupu aportera, pas za vodu. nesto su manji od portija i po karakteru slicni. Lagotto je nesto temperamnetniji i okretljiviji. Po naravi su dobrocudni i lako uce. Dlaka im ne opada, vec se mora sisati 2-3 puta na godinu. Inace im ne treba dodatne njege.
Kao i Portis obozavaju vodu i iskoristit ce svaku mogucnost za ici vodu.
Zbog velicine moze se bez problema uzeti po svuda sa sobom restoran, na godisnji odmor,....
Buba2 - Subota 27.08.2011. 13:48
Subject:
tekel piše:
jednom jazavčar zauvjek jazavčar

zasto bas jazavcar?
Buba2 - Srijeda 05.10.2011. 10:22
Subject: Portugalski vodeni pas(cao de agua portugues)
vecini treba pas kao kucni ljubimac tj. da se zna dobro ponasati, da ga se po svuda moze uzeti sa sobom, da su ljubitelji djece, ne agresivni prema ljudima ili drugim zivotinjama, da ne laju pretjerano. Ako se jos ne linjaju i cisti, mirni u kuci onda je to dodatna prednost. sve te karakteristike zadovoljava porti. za portije se ne treba biti strucnjak u odgoju da bi imao dobro odgojenog psa.
izgledom moze takoder jako varirati, kratkodlaki ili dugodlaki, ovisi kako ga sisas. takodjer je karakteristicno da mu njegova visina prema standardu jako varira od 43cm - 57 cm.
buduci da je u proslosti koristen kao pomocnik ribara, na manjim brodicam je bio pozeljan manji pas zbog prostora, a na vecim brodica veci pas. Tako da mozes prema velicini birati npr. manji je otprilike kao koker, a veci je kao njemacki ovcar. Za cuvara nisu po meni nesto posebno pogodni, tj. on ce samo najaviti da je netko dosao, ali oni nisu agresivni.
vanee - Utorak 01.11.2011. 18:57
Subject:
evo , ja samm danas dobila carsku rusku pudlicu , crnu . Muško je ima 5 mj. Susjedi je to bia prvi okot , pa ih je prodala jer su svi bili muški . Pas je kvalitetan a otac malih štenaca je pas od Drage Gabrića . I zanima me pošto su mi roditelji rastavljeni , jel bi bilo dobro da pošto mi je ta susjeda nudila da kod nje bude preko vikenda a i u sličnim situacijama ? Zanima me koju hranu preporučujete i koju ogrlicu , te pls. da mi kažete bar nekoliko rečenica koliko ga se puta treba šišat i kakav je njegov karakter ! Smile
zmaja - Srijeda 02.11.2011. 21:11
Subject:
malo ste promašili temu...
U psećim pasminama pronađite o pudlama pa vidite, ako nema odgovora na vaša pitanja pomoći ćemo vam!
Stavite i neku sličicu da vidimo bebicu
Zvekan - Ponedjeljak 16.01.2012. 14:35
Subject:
Planiram ubrzo uzeti psa.....drzala bih ga u kuci i zeljela bih da to bude neka manja pasmina... Smile I moja odluka je pala na kovrdzavog bišona....To bi mi bio prvi pas pa sta mislite?? Ako ne njega kojeg mi preporucujete? Question E da zaboravila sam napomenuti jedaan od razloga zasto razmisljem o bišonu je zato sto se veoma malo linja i zato sto nema pseci miris.Ali da li je on ipak pravi izbor?? Hvala unaprijed Big smjesak
Lora&Cezar - Ponedjeljak 16.01.2012. 22:26
Subject:
Ako psa biras prema tome koliko oko njega ima brige i posla, i koliko moras za njim cistiti i tako to, onda zbilja ne vidim svrhu da nabavljate psa. Takva odluka jednostavno "klikne" u glavi, znaci kad vidite psa, ili primjerak odredjene pasmine, u istom trenutku znate da je to ono sto zelite. Uostalom, najlakse se odlucuje kad se bira pas ukoliko ste upuceni u karakter i osobenost pasmine, tj. temperament, itd. Ovo pisem bez ikakve namjere da nesto lose kazem vama, a i inace ne pisem iz zlobe, vec neke mi stvari nikad nece biti jasne. Neki ljudi kad nabavljaju pse kao da kupuju auto, pa traze savjete, koje je jeftinije, koje je lakse odrzavati, uz koje izgledam vise cool....i tako dalje. Psi nisu predmeti koji se mogu na taj nacin birati, vec ziva bica koja ce vas voljeti i u vama vidjeti smisao svog zivota, stoga trebamo isto tako i mi postupati s njima. Jos jednom da naglasim da ne govorim ovo sve u nekom losem smislu, ili sa namjerom da bilo koga uvrijedim.
Zvekan - Utorak 17.01.2012. 9:20
Subject:
Naravno naravno,znam da ne mislis nista lose. Smile Ali vjerovatno si me pogresno razumio/la.Ja inace obozavam pse i zaista mislim da su najbolji covjekovi prijatelji i ni u kom slucaju ga ne bi uzimala samo zato sto cu uz njega dobro izgledati ili zato sto je sada u modi,vec zato sto ih zaista volim pse i zelim se brinuti o jednom.A za linjanje i to sam rekla zato sto ukucani sa kojim zivim ne zele previse dlake (previse ne nikako!).Pa sam se na kraju odlucila za bisona ne zbog izgleda vec zato sto zaista ima lijepe osobine,i bilo mi je dovoljno da samo malo da procitam o njemu i odmah sam znala da je to to Very Happy ,pa sam samo zeljela vasa iskustva o bišonu ili da mi preporucite neku drugu rasu ako bišon bas nije idealan za pocetnike (mislim kod dresure),to jest to bi mi bio prvi pas.A inace i kao i ti ne volim one koji uzimaju pse kao igracku ili da bi dobro izgledali,a i one koji uzimaju pse dok slatki stenci pa ih poslije odbace (jednostavno ih ne razumijem!!! Mad ).A jos jednom znam da ne mislis nista lose.. Big smjesak
Lora&Cezar - Utorak 17.01.2012. 16:25
Subject:
Ma i ja sam to napisao vise u nekom zaletu, jer me takve stvari inace pravo u zivac pogode... Drago mi je da vi niste jedna od osoba koji na takav nacin biraju psa! Smile

Zelim vam puno srece, smijeha i zabavnih trenutaka sa vasim psicem! Smile
Zvekan - Utorak 17.01.2012. 17:40
Subject:
Hvala puno! Very Happy I mene isto takve stvari znaju izbaciti iz takta tako da znam da nisi mislio nista lose Wink
zoki1983 - Srijeda 18.01.2012. 0:59
Subject:
najbolje da odeš negdje u azil za pse i udomiš nekog od njih
Floppy - Srijeda 18.01.2012. 6:51
Subject:
zoki1983 piše:

Zoki potpuno se slazem !
Vjerujte mi,radim s napustenim psima i oni ce vas cjeniti vise nego ijedan rasni pas... Very Happy
Zvekan - Srijeda 18.01.2012. 8:50
Subject:
U redu vjerovatno cu onda udomiti nekog psica Big smjesak Vjerujem da su puno zahvalniji nego bilo koji rasni pas.Hvala puno na savjetima! Very Happy
Lora&Cezar - Srijeda 18.01.2012. 21:35
Subject:
Floppy piše:
zoki1983 piše:

Zoki potpuno se slazem !
Vjerujte mi,radim s napustenim psima i oni ce vas cjeniti vise nego ijedan rasni pas... Very Happy

Vjerujem da je to i naucno dokazano. Kako ljudi mogu takve stvari govoriti...

Znaci ako kupis sebi psa, manje ce te cijeniti, a s tim i voljeti, nego ovi koje usvojite. Logicno je, vidi se iz prve. Big smjesak

Mislim, ja nemam nista protiv usvojenih pasa, cak razmisljam da usvojim jednog od ovih rasa koje se teze udomljavaju, jer volim pse i znam kako zavrsavaju na kraju(barem oni u azilima).
mmp069 - Četvrtak 19.01.2012. 0:02
Subject:
sve je individualno, od psa do psa, al buduci da su psi coporativne zivotinje i kada ih covjek, obitelj odbaci onda postaju krhke i nesigurne, jer sve da psi i dalje zive u divljini kao samostalne zivotinje bez utjecaja ljudi jedan pas sam za sebe nebi imao izgleda za prezivjet. U otprilike takvu situaciju se dovede jedan pas kojeg covjek, obitelj (koji u njegovim ocima predstavlja copor) odbaci. sad dalje sve ovisi u kakovim je uvjetima pas zivio do udomljenja, recimo da je azil, iako je bolje nego na ulici tamo uvjeti i nisu toliko dobri da bi se pas osjecao ugodno, jer su pretezitoazili prekrcati (znam da zna bit i preko 300 pasa i da se o njima brine dvoje ljudi) pa je nemoguce posvetit paznju svakom psu individualno a nerjeko je i nestasica hrane (koja je psu prioritet). Sad recimo da jedan odbaceni pas, koji je zivio u uvjetima koji bas i nisu uvijek dostoji zivota, bude udomljen, u toj situaciji on se ponovno osjeca prihvacenim (u "copor" bez kojeg on samostalno nemoze prezivjet), dobiva svadi dan hranu, spava na mekanoj i cistoj spuzvi u sobi koja ima izvor topline, posvecena mu je paznja i sve druge privilegije koje covjek, obitelj ("copor") pruzaju i on ce to cijenit zahvalnoscu za koju bi i zivot dao. S druge strane, (sto isto vrijedi individualno) pas od malih nogu uziva u svemu covijek, obitelj ("copor") pruza, cime se gubi ta zahvalnost, jos ako u obitelji koja uzme stene ne vlada sklad i ako se nemaju jasne smjernice kako bi se pas odgojio i sta se od psa ocekuje, te ako se jos k tome pas i ramazi (a razmazit ce se jer se stenetu nemoze odeljet) onda ce s vremenom (predvidam oko 7. ili 8. mjeseca) dogadat situcije u kojima ce se psa pustit s lajne i uzaludno ga dozivat 45 mita, nakraju trcat za njim po kvartu/selu... (buduci pricam o nedefiniram pasminam napomenut samo da ako se radi o malo "tvdoj" pasmini nerjetko dode i do napada).

da nebi bilo da filozofiram, jako dugo sam medu psima i jako dugo imam pse, puno pasa sam udomio i dobar broj njih jos uvijek pratim i vidim razliku izmedu tih "odbacenih" i onih koji se odmalena osjecaju sigurno pod okriljem obitelji.

Sve se svodi na kraju na kakovog psa naletis i na koji mu nacin pristupis, moze bit i da udomljeni pas nema privrzenosti a kupljeno stene ima i obratno. Psecja odanost se ne kupuje novcem niti se doviva rodovnikom.
Lora&Cezar - Četvrtak 19.01.2012. 11:22
Subject:
Slazem se sa vama, zaista ste to dobro objasnili. Meni je jedino smetalo to sto je receno da ce udomljeni pas sigurno vas vise cijeniti od onog kojeg ste kupili/nabavili na neki drugi nacin. Trenutno imam 2 psa, kuju nj. ovcara staru 8 godina, i stene rottweilera starog 7 mjeseci i 19 dana. Rottic je jos mlad, ali pokazuje iznimnu privrzenost, odanost a i kako prolaze dani, sve je vise zastitnicki nastrojen, i vec sad mogu vidjeti tu ogrmonu bezuslovnu ljubav prema meni koju on daje. O nj. o. da i ne govorim, zaista do sad nisam vidio a ni upoznao psa sa toliko ljubavi, paznje i odanosti.

A samo da podsjetim, Nj. ovcara sam dobio kao poklon, a rottic je kupljen.

Sorry na off topic ali morao sam malo napisati. Smile
mmp069 - Ponedjeljak 23.01.2012. 11:01
Subject:
ma nema pravila, previse je varijacija izmedu pasa u istim pasminama da je prakticki lutrija kad se pas uzima. Na kraju krajeva sve se svede na pristup i na odnos prema psu...
malinoa7 - Subota 15.09.2012. 15:50
Subject: koja je po vama najbolja psamina?
mat. piše:
Shala mala.

Ma ne glupo mi je to pasmina za pocetnika ili onoga koji prvi put ima psa.
Pa ne zivi taj pas samo par mjeseci pa se taj pocetnik navikne i nauci raditi s psima pa onda nakon toga je kao iskusan pa sad ce uzeti neku drugu kao "tezu" pasdminu ?!!? Ili bi trebao cekati nekih 15 godina dok ovaj prvi ne ugine pa onda tek uzeti pasminu koju stvarno zeli ?!

Mislim da je pasmina apsolutno ne bitna tj. stvar je vlastitog odabira, bitno je da li covjek ima volje i ljubavi baviti se tim psom slijedecih 15-ak godina, ako da onda par dobrih knjiga u sake i puno volje i ljubavi.
Onda ce, ne znam i Sarplaninac i Labrador biti odlican izbor.
U suprotnom i od Kokera ce napraviti nervoznog, neuravnotezenog, neodgojenog ... djukelu kojem npr. niti jedno dijete nece smjeti prici !

Pozdrav!

kirka - Nedjelja 28.10.2012. 15:09
Subject:
Molim vas da mi pomognete saznati što više o oštrodlakim fox terijerima. Voljela bih nabaviti tog psa ali i saznati što više o njima prije nego se upustim u takvu avanturu. Zivimo u manjem stanu ali gotovo najvažniji uvjet je da se ne linja. Hvala!
djoxxx - Četvrtak 15.11.2012. 10:46
Subject:
sanja, u tu listu bih dodao jos i njemackog boksera... Smile
Andre - Subota 17.11.2012. 0:11
Subject:
Ajmo prijedlozi please Smile Pas čuvar, stan (mozda danas-sutra kuća), trenutno živim sam i naravno da ga ne mogu baš non-stop vodit sa sobom, tako da je poželjno da može i ostat sam a da ne napravi haos Smile Vježba neće biti problem, dobro će i meni doć Very Happy Hvalaaaaa!
MMilanaM - Srijeda 05.12.2012. 9:56
Subject:
kirka, evo na ovom sajtu imas sve o bilo kojoj rasi, a evo o fox terijeru http://animal.discovery.com/tv-shows/dogs-101/videos/wire-fox-terrier.htm
MMilanaM - Srijeda 05.12.2012. 9:58
Subject:
P.S. i ja bi dodala u listu boxera, prvi vlasnik sam i odlucila sam se za boksera,zaista divan i dobar pas. Pozdrav Smile
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris