Svijet ljubimaca

Ispiti i izložbe pasa - Suci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!

TINNA - Utorak 23.11.2004. 18:33
Subject: Suci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!
Metrom se mjeri na smotrama , a na ostalim izložbama bi sudci trebali imati metar , jer ako napišu da je pas prenizak ili previsok metrom će to dokazati vlasniku u slučaju nezadovoljstva .
Ali kao ovaj nesretnik ... to još nisam vidjela , za umrijet od smjeha !
Anonymous - Utorak 23.11.2004. 20:04
Subject:
Lucas piše:
(...)mislim da pravi sudac od oka može procjeniti dal je u granicama standarda, a ne izmjeriti ga a onda još ići pogledati na "šalabahter" koja je standardna visina.

ne moraju svi imat oko za to jer kada se radi o par centimetara stvarno je lako fulat, a i zasto ne bi izmirija. da ta visina nije vazna ne bi zauzimala kljucnu stavku u standardu.

ne zelin ulazit u kvalitetu tog sudca tako da to gledanje u salabahter necu ni komentirat...
samo kazen da je taj podatak vazan i da je bolje izmirit pasa nego se pravit vazan i pogadjat!!

inace postpje pasmine (snauceri i pudle) sa vise velicina, tu taj 1 ili 2 cm-a znace jako puno!!!!
Anonymous - Utorak 23.11.2004. 20:12
Subject:
Lucas piše:

Onda bi najbolje bilo da se svim psima sve mjeri, i visina i dužina i kutevi, i dužina njuške u odnosu na glavu...
Kako može procjeniti od oka dal su kutevi dobri ili ne, mislim da bi tako trebao suditi i ostalo.

jedna stavr su omjeri a druga visina!!!
glava nije definirana u centimetrima ka visina vec
omjerom, tipa kranijalni: nazalni 1:1 ili nesto tako.
isto i sa kutevima. svaka pasmina (ili skup pasmina) ima svoj tip kretanja, npr. pogledaj irskog ili engleskog setera, buldoga, kineskog kukmastog i nj. ovcar. i svi imaju drugacije kuteve. i ako se pas ne krece u tipu znaci da je neka morfoloska greska- kutevi!

ne opravdavan sudca za bilo lose ili strogo sudjenje samo kazen da kritika o metru nije na mistu!
Anonymous - Utorak 23.11.2004. 20:13
Subject:
TINNA piše:
Metrom se mjeri na smotrama , a na ostalim izložbama bi sudci trebali imati metar , jer ako napišu da je pas prenizak ili previsok metrom će to dokazati vlasniku u slučaju nezadovoljstva .

ka sta san reka...
metar je dobar dokaz ako imas dobro oko da si u pravu...
a ako nemas oko za to onda dobra "logistika"!!!
Anonymous - Srijeda 24.11.2004. 14:02
Subject: sudci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!
puno komentara je sa cacib zg-a na racun sudaca, razlicitih kriterija i sl!

sta vi mislite o sudcima i tim stvarima?

meni se pred 3 godine dogodilo da sudkinja nije znala koju san joj pasminu dovea pred nju!
Lucas - Srijeda 24.11.2004. 14:57
Subject:
Ovak, kao prvo, odmah da kažem da meni ocjena koju sudac dodjeli mom psu ne predstavlja ništa u životu, tako da moje mišljenje nije usporedivo s mišljenjem nekog ko se bavi uzgojem i izlaže pse zbog kvalitete, jer ja svoje izlažem iz hobija, što bi se kod mene po "domaće" reklo "da mi rit puta vidi" a da vidim i druge pse i pasmine, a i da sam istovremeno sa svojim psima.
Od nedavno pišem listu sudaca. Kod nekih više nikad neću ići, a zasad su, hvala bogu, u velikoj manjini i još mi nisu uspjeli "zgaditi" izložbe.
Da sam jedina kojoj se nije svidjelo kako je sudac u subotu sudio na CACIBu, nebi ništa rekla, ali nisam. Preko 60-70% (a možda i više) ljudi nije bilo ni malo zadovoljno njegovim suđenjem. Čak sam čula da su se neki i službeno žalili. Baš se pitam kaj bi tek rekli da se ja idem žaliti pa da pogledaju odnos između ocjene koju je on dao i ocjena koje su moji psi dobili na druge dvije izložbe u iduća 24 sata.
Baš me zanima ko će doći na izložbu sljedeći put kad će on suditi.. Pa će valjda neki skužiti da kad on sudi najbrojnijih pasmina na izložbi nema jer ih on sudi..
Onda, isti razlog dvije različite ocjene - 4cm previsok pas, jedan dobije čistu "nulu" a drugi trojku?
Takve stvari mene smetaju, a ne to kaj neki sudac misli o mojim psima.
Anonymous - Srijeda 24.11.2004. 20:36
Subject: CACIB ZAGREB (20/21.11.2004)
Moram priznati da do sada nisam bio neki posjetioc raznih foruma pa kad su mi prijatelji među Vama poslali neke od vaših škrabotina iz foruma našao sam za shodno da se i ja obratim vama korektnim izlagačima, uzgajivačima i dr kinofilima.
Najprije pohvale za neke teme koje sam pronašao među vašima, kao o radnim ispitima, pripremama pasa za ispite i izložbe i sl, i tu pohvale Kristini koja je koliko sam shvatio neke i pokrenula, samo jedan savjet; ne bi bilo loše, i možda čak korisno da se pokoji puta posavjetujete sa nekim iskusnijim vodičem, uzgajivačem, handlerom ili kinološkim sucem ovisno o temi, u nekim stvarima griješite u startu što bi kasnije za posljedicu moglo imati razne vidove razočaranja kod vlasnika, budućih takmičara, izlagača ili uzgajivača svima nam dragih ljubimaca pasa.
Moj cilj nije opravdavanje za suđenje od 20.11. sa CACIB-a, koje je nažalost kod mnogih koji ne razumiju bit kinologije, uzgoja i izložba u tom kontekstu, imalo negativne stavove na slabe ocjene koje sam davao psima; ove realne ocjene su nažalost posljedica našeg uzgoja retrievera koje je u zadnjih 4-5 g. u kaotičnom stanju i u opadanju kvalitete.
Primjećujem kako nekima sa ovog foruma koji su našli za shodno komentirati druge kinologija i nije jača strana, pa ću im pokušati objasniti poneku sitnicu.
Eto naprimjer: za dodjelu CACIB-a konkuriraju svi psi kojio su dobili kandidaturu CAC, a za dodjelu R:CACIB u konkurenciju ulazi i R:CAC iz razreda iz kojeg je CAC dobio CACIB.
Što se tiče pasminskih standarda, predugo bi bilo kada bih svaki pojedinačno razlagao, a onima koji se smatraju kinolozima, izlagačima, i/ili uzgajivačima svjetujem da si dobro poneki put pročitaju i sa drugima prokomentiraju standarde pasmina koje posjeduju, a danas su već lako dostupni na internetu svima pod brojevima; FCI Nr111 GR, FCI Nr 263 CBR, FCI Nr 312 NSR, FCI Nr 110 CCR, FCI Nr 121 FCR, FCI Nr 122 LR; u spomenutim standardima lijepo su opisane sve pozitivne vrline i značajke karakteristične za pasminu, a isto tako i lake mane sa kojima pas može biti pozitivno ocijenjen, kao i teže i diskvalifikacione mane.
Bilo bi dobro da ukoliko želite što komentirati prvo to i proučite, pogledate svog psa realno, a tek tada to i komentirate. Pas može biti pozitivno ocijenjen i sa nekom od lakših mana, no ukoliko ih ima 4-5 koje se preklapaju, ne može dobiti pozitivnu ocjenu sa kojom bi mogao u uzgoj (kod mužjaka 5 a ženke 3, tj. 4 oisno o pasmini).Samo ću naglasiti kako su retrieveri u osnovi i po porijeklu lovački radni psi, odmah zatim nmožemo ih uvrstiti u pse za pratnju, društvo ili pomoć ljudima (npr.spasioci, vodiči slabovidnih osoba, službeni psi za pirotehniku i narkotike itd.), dakle i dalje su ostali radni psi a shodno tome moraju biti i adekvatno građeni da bi mogli izdržati ponekad surove uvjete rada na terenu. Tako da upravo ta građa znači čvrstoću leđa, stavove i kuteve nogu, dubinu prsa, usađenost i oblik repa, dužinu slabina, usađenost vrata na trup i glave na vrat, pokretljivost, iskorak i izbačaj u hodu i kasu, pa dlaku i poddlaku koju mora imati jer je pasminsko obilježje i štiti psa po snijegu i ledu, a hladnoj vodi ne dopušta da prodre do kože, i za kraj sam ostavio glavu, index glave, koji ja nisam mjerio a i on je u pasminskim standardima, pogotovo je značajan za retrievere koji moraju imati dubinu i širinu gubice koja osigurava lako aportiranje divljači, a što je osnovna namjena i što im govori i ime, pigmentacija oka i nosa, područja oko oka i labrnja, kao i odlakanost istih područja lijepo su opisana, usađenost uha i položaj držanja, te expresija koju pas ostavlja pogledom na glavu (plemenitost i sl.). A znajte glava je jedina uz kostur, koja je pasminsko glavno obilježjei gdje se očituje genetski kod, odnosno ono što genetika ispoljava, a na gotovo sve ostalo, građu tijela vlasnik može donekle utjecati.
Što se tiče šnajderskog metra za one koji to ne znaju postoje «vrpce za mjerenje» malih i posebno velikih domaćih životinja, te litinovi štapovi ( e tek tad bi bilo problema), koje se ipak bitno razlikuju od šnajderskih m., ali očito da ni šnajderice više ni to ne razlikuju od kada su se počele baviti tuđim poslom. Samo da spomenem kako je već odavno određeno na kome se mjestu i na koji način mjeri visina pasa a neki to trebaju prvo naučiti, pročitati ili raspitati se kod onih koji znaju. . . , vama za info. To je najviša točka grebena između vrhova lopatičnih kostiju i ta okomica mora kod spuštanja završiti na stražnjem rubu prednje šape, čime se odmah određuje i kut lopatične kosti a koji još ovisi i o dužini i položaju nadlaktice.
Začudili su me komentari nekih koji sebe smatraju velikim stručnjacima, izlagačima, uzgajivačima i skupo prodaju štence od «vrhunskih CH linija» a ne poznaju osnove kinologije,
Naime takvi ljudi zovu se svugdje u svjetu KINOFILI, a ne kinolozi i uzgajivači. Da se takovi drže nekih standarda i osnova u RH ne bi bio u zadnjih par godina ovakav uzgoj retrievera, koji je u opadanju statistički, a u stvarnosti cvate prodaja na crno retrievera bez rodovnice a štenaca iz šampionskih linija , a u plavom oglasniku imamo hrpetinu pasa ujedljivih, plahih, bojažljivih na pucanj, iznad granica visine standarda itd.
Nije dovoljno kupiti neko štene, rijetke pasmine, iz tko zna kakvog uzgoja i sada sam eto jedini, napravit ću šampionat i eto me u uzgoju, omastit ću brk, nažalost često i jako žalosno razmišljanje naših uzgajivača. Pas za uzgoj se bira i traži ponekad i nekoliko godina.
Retrieveri su plemeniti psi i dopustite im da takovi i ostanu, jer žalosno je što se u njihovom uzgoju događa u posljednjih 4-5 g. u RH.
Što se tiče nadgrađenosti, položaja stražnjeg djela tijela u odnosu na visinu grebena, tamo gdje i stoji «može biti nešto viši», to ima i svoje značenje jer ne piše da mora biti ili da je pasmina nadgrađena, a što se lijepo vidi i na slikama koje ste stavile na forum, kao i nepravilni kutevi i stav stražnjih nogu, i kod CBR i NSR, thanks na priloženim slikama koje mi olakšavaju stvar, jer će to znalci vidjeti i sami; a glavu nasađenost ušiju itd. uopće neću ni komentirati.
Ukratko ocjena ne zadovoljava kod psa u klasi najmlađih i ocjene dobar u razredu mladih zbog visine 4 cm veće, a da ne spominjem ostale opisane mane u ocjenskoj listi koje ni sami niste spomenuli, bilo bi ovako; pas u razredu mladih pretpostavlja se da više neće rasti i da je donekle formiran a pas u najmlađima koji je već sad prevelik sigurno se neće smanjiti ali možda još poraste, i zbog toga nije perspektivan odnosno ne može zadovoljiti. Žalosno je da takvi uzgajivači uzgajaju i prodaju te na taj način obmanjuju potencijalne nove vlasnike i uzgajivače, sa takvim psima, koji su bolesni (HD), ujedljivi, plahi i sl., zamislite razočaranje nekog djeteta ili obitelji koja spozna sa 7-8mj. da njihov ljubimac mora biti uspavan jer je neizlječivo bolestan, ili se ne može sa njime pohvaliti svojim prijateljima u parku u šetnji jer grize ili se boji itd. itd.. . .Ponekad je nažalost istina teška i boli pa preporučam svima onima koji to ne mogu prihvatiti da se ne bave uzgojem niti jedne životinje od akvarijskih ribica do pasa i više.
Što se tiče stručnosti moje malenkosti, ja sam izabrao, odgojio i odškolovao jedinog GR u RH CH HR u radu koji je uz to i u klasi CH na spec. izložbi retrievera kod engleske sudkinje specijalistice za retrievere ocijenjen ocjenom 5 i kandidaturom CAC HR, a o ostaloj kvaliteti mog kinološkog rada i uzgoja govore rezultati; 11 HR CH, 10 INT CH, 2 Svjetska i 1 Europski CH, te jedinim hrvatskim psom koji je Apsolutni CH HR i INT (u radu i exterijeru).
Iz kolegijalnih razloga neću komentirati suđenje ostalih sudaca i smatram da su odsudili korektno i na specijalkama i na CACIBu. Što se tiče vremena posvećenog suđenju smatram da se ovakvim forsiranjem da se u 4h ocijeni 90 pasa sa kašnjenjem početka izložbe od preko 1h, i da bi se još stigle održati tkz. specijalke (a od sudaca specijalista 0),jer se i opet gleda da se samo ubere što više novca i da što prije završi; SU GLUPOSTI i totalno kontra produktivno za kvalitetu i uzgoj u RH. Ja smatram da svi koji su platili izložbu imaju jednaka prava na objašnjenje i realnu ocjenu, nažalost zbog okolnosti kašnjenja i velikog broja pasa poglavito u razredima mladih a većini je to i prva ocjena pa je realno da se tu posveti više vremena, a bio sam opomenut od organizatora da požurim i ne dajem objašnjenja, nisam mogao svima dati objašnjenje moje ocjene.Nikad se nisam vodio da djelim ocjene šakom i kapom iako bi tada bio vjerojatno više pozivan na suđenja, ali to mi nije cilj. Odgovorno tvrdim kao voditelj uzgoje RKZa da se s ovakvim uzgojem gdje se uzgajivači vode politikom zarade a ne uzgoja za kvalitetu nema sreće u hrvatskom uzgoju retrievera kao ni ostalih pasmina, psi koji ne odgovaraju pasminskom standardu, karakteru i naravi ne smiju se koristiti u uzgoju bez obzira kakove titule imali kod allround ili dr. sudaca, na svjetskim, europskim ili dr.izložbama. Uvjek postoji mogučnost da i krenete na sudačko stažiranje i naučite nešto više, a za one koji kažu da im je pas samo ljubimac i da im nije važno neka ne idu na izložbe i ne proljevaju žuč jer postoje i druge zanimacije gdje možete doći do izražaja sa svojim psom kao Agility i dr. npr. humanije spašavanje i sl.

Branimir Reindl dr.vet.med.
TINNA - Srijeda 24.11.2004. 21:32
Subject:
Gospon Branimir !
Da ste sudili sporo - jeste ! A greška je na onima koji su vam utrpali toliki broj pasa , na vama je pak krivnja jer ste pristali to odsuditi , vidjeli ste da se približava BIS i nastavili ste i dalje komplicirati .
Kad ste vi zadnji put nekog sudca vidjeli na CACIBU s metrom ? Ja nisam nikad osim na smotrama .

Citiraj:
Pas može biti pozitivno ocijenjen i sa nekom od lakših mana, no ukoliko ih ima 4-5 koje se preklapaju, ne može dobiti pozitivnu ocjenu sa kojom bi mogao u uzgoj (kod mužjaka 5 a ženke 3, tj. 4 oisno o pasmini).

Dosad mom psu nitko nije našao 4-5 mana , čak niti engleski sudci uzgajatelji i vlasnici CH GL , tako da mi je jako žao novca koji sam dala da čujem vaše mišljenje .
Vi ste se uživjeli u suđenje kao da se na smotri ili uzgojnom pregledu , malo kome je trebala vaša ocjena odličan da krene u uzgoj .
Vidite ja kad sam uzela svog goldena prvi put sam ga na izložbu odvela kod engleske sukinje u razred mladih , u konkurenciji od 17 pasa bio je 2. i to odmah iza psa Damira Skoka , ja sam uzela u obzir to cjenjeno mišljenje da moj pas nešto vrijedi , što se i kasnije pokazalo na izložbama , dobio je dvje četvorke , od vas i od jednog zamjenskog sudca slovaka koji je također anoniman u svijetu renomiranih sudaca za skupinu retrivera .
Isto tako naša labradorica koja je u Surčinu na specijalki uzela CAC je kod vas dobila četvorku , a smješno mi je uopće uspoređivati vaše znanje sa znanjem te sutkinje !

Citiraj:
Žalosno je da takvi uzgajivači uzgajaju i prodaju te na taj način obmanjuju potencijalne nove vlasnike i uzgajivače, sa takvim psima, koji su bolesni (HD),

Ne znam što želite ovim reći ??? Šta ste vi rendgen ?

Molim vas poučite nas i recite s kojim pasminama ste uzeli te navedene titule ? Kojih ste pasmina uzgajivač ? I gdje ste inače sudili retrivere ?

Mislim da niste pozvani da pišete da se iz hobija ne treba ići na izložbe , ima pravo svaki član HKS - a da ide , a i da uzgaja ako mu je pas ispunio uvjete !
Da zaključim ! Svojim suđenjem niste u mogućnosti popraviti kvalitet retrivera u zemlji , samo sebi radite medvjeđu uslugu jer vas masa vlasnika retrivera smatra nestručnjakom i neće ići tamo gdje sudite !
Nix - Srijeda 24.11.2004. 22:19
Subject:
TINNA piše:

Da zaključim ! Svojim suđenjem niste u mogućnosti popraviti kvalitet retrivera u zemlji , samo sebi radite medvjeđu uslugu jer vas masa vlasnika retrivera smatra nestručnjakom i neće ići tamo gdje sudite !

Hm..hm.. a cemu onda sluze kinoloski suci?!.... njihova bi uloga sigurno izmedju ostalog trebala biti unaprjedjenje standrada tako da kvalitetnijim psima daju bolje ocjene a psima slabije kvalitete losije dok odredjenima za uzgojnu dozvolu ne dovoljne ocjene.... problem je sto ima sudaca koji "ne vide" neke stvari pa uzgojnu dozvolu dobiva sve i svasta...
Anonymous - Srijeda 24.11.2004. 22:22
Subject:
amen branimire!

ovo sta van covik govori je istina i naucite je prihvacat!!!

nakon 15 godina hodanja po izlozbi san svatija da ima svakakvih sudaca. a ti tinna ako neces da ti on sudi je tvoje puno pravo!

i nekako san siguran da si od nekog cula da je neki sudac strucnjak. a kako uopce definiramo strucnjaka?
najcesce tako da oden zadovoljan od njega/nje jer san JA sve dobija!

ljudi moji ne postaje se kinolog preko noci i sa 2 pasa i nekoliko procitanih knjiga. trebaju godine i godine iskustva!!!

e i nabavite si standarde svojih pasmina pa pogledajte sta tamo pise!!!!!!!
Anonymous - Srijeda 24.11.2004. 22:28
Subject:
postoji nesto sta se zove statut pa nesto sta se zove pravilnik i tako dalje...

moze se zalit na 2 stvari a to se: negativna ocjena i tehnicka greska...
tako da sumnjan da ima stvarno puno prituzbi.

a zar svi dobivamo odlicne ocjene i u skoli i na faxu???

zar nije malo odlikasa u stvarnom ljudskom zivotu. zar "5" nije za samo neke?
zar su nam svi pasi stvarno odlicni????
zar mozda nije greska kod drugih sudaca koji daju 5 pasu visokom 65 a standard kaze 61???
TINNA - Srijeda 24.11.2004. 22:37
Subject:
Ja sam navela primjere koje sudce cijenim ! Dakle prvenstveno one koji su uspješni dugogodišnji uzgajivači i izlagači retrivera , što ovaj sudac nije !

Nix malo ko je tamo došao po ocjenu za ugojnu , 80 % rerivera koji ovog sudca nisu zadovoljili već odavno ima ocjenu !
marezd - Srijeda 24.11.2004. 22:42
Subject:
nerazumjem čemu sva frka oko metra pas mora biti u standardu a ako nije neka neide na izložbe i to je to!!!!!
TINNA - Srijeda 24.11.2004. 22:52
Subject:
Da a sudac ako nema oko i nije u stanju odsuditi do BIS-a nek ne sudi i to je to !
marezd - Srijeda 24.11.2004. 22:55
Subject:
ne nego se 90 pasa treba podijeliti na 3 sudca pa bi sve bilo u redu!!!!
Tinaya - Srijeda 24.11.2004. 23:10
Subject:
Tako je, naši bi trebali sve malo bolje organizirati, a ne pljuvati po pojedincima koji daju najviše od sebe. U redu nije svatko savršen, i ti neki pojedinci nisu najbolji, ali npr. Tinna hvališ samo one suce koji su tvojeg psa najbolje ocjenili i ti su suci najprofesionalniji, a oni koji su dali slabiju ocjenu ti su neprofesionalni i nemaju pojma, pogotovo ako još mjere psa sa metrom. Ne, upravo su profesionalniji oni koji mjere i koji su "spori" jer se posvete svom poslu i psu kojeg ocjenjuju i objasne zašto je takva ocjena i što je dobro, a što ne na psu.
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 0:09
Subject:
Već sam napisala šta je po meni ok sudac , a moj pas zbog metra nije imao problema , osim što je nepotrebno mjerenje odnjelo puno mjerenja !

Inače svejedno mi je šta je moj pas dobio jer mu je trebao CAC da završi šampionat tako da mi je isto dal je dobio nedovoljan ili R.CAC , bunim se zbog opisa mog psa , predugog suđenja i degradacije 50 % pasa .
Tako Tinaya da znaš da se zbog metra ne bunim ! Jer mi pas ima ok visinu čak i po tom sudcu !
Nisam primjetila da imaš izložbenog iskustva pa ću izuzeti tvoje mišljenje o tome koji su sudci upravo najprofesionalniji kako pišeš Wink

A ako je moj pas bio na cca 20 izložbi i od toga ima dvje četvorke , mislim da to nešto govori , naravno ne onima koji o pasmini nemaju pojma ! Kao ni onima koji nemaju izložbenog psa !
Tinaya - Četvrtak 25.11.2004. 0:18
Subject:
Ako ja svojeg psa ne vodim po izložbama ne znači da nemam pojma o ničemu, kao ni da nisam prošlog psa vodila na izložbe. Iako ne izlažem svojeg psa, volim ići na izložbe i tako sa strane gledam objektivno kako stvari zapravo stoje. Ti posve subjektivna i ne zanima te tuđe mišljenje niti ga želiš čuti, a kamoli prihvatiti.
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 0:21
Subject:
Lol ili tebi matematika nije jača strana ...
Tinaya - Četvrtak 25.11.2004. 0:24
Subject:
TINNA piše:
Lol ili tebi matematika nije jača strana ...

A tebi kinologija ispod nivoa Big smjesak
Nix - Četvrtak 25.11.2004. 0:28
Subject:
dakle, ako sudac svojom ocjenom moze neke pse iskljuciti iz uzgoja, odnosno onemoguciti im uzgojne dozvole onda on itekako utjece na razvoj pasmine i poboljsanje kvalitete odredjene pasmine! Reci sucu da to nije njegov posao i da on to ne moze je priglupo... na dalje reci nekome tko ima psa ali ga ne vodi na izlozbe da ne zna nista o psima je jos gluplje jer ja znam puno ljudi koji ne dolaze na izlozbe ili ne idu na izlozbe u Hrvatskoj a znaju jako puno o psima....
s litinovim stapom ili bez njega svaki sudac koji zeli kvalitetno i po standardu ocjeniti svakog psa treba puno vise od uobicajenih 5 minuta koliko sude po izlozbama... sudac nije kriv sto je organizacija losa pa psi ne stignu "na nesto sto slijedi" a napasti jednog koji je toliko samouvjeren i pametan i zeli kvalitetno odraditi svoj posao (bez obzira na losu organizaciju) je jadno Exclamation
tukina - Četvrtak 25.11.2004. 0:30
Subject:
ljudi,nemojmo se sada vrijeđati...to ne vodi nikuda...molim vas Confused Rolleyes
Tinaya - Četvrtak 25.11.2004. 0:44
Subject:
Prekrdašili smo svaku mjeru, slažem se. No, čovjek je došao prvi put na ovaj forum, i to sudac kinolog i uzgajivač, ima iskustva, te umjesto da smo mu lijepo poželjeli dobrodošlicu neki su izvršili napad na njega i to me je jako zasmetalo. Ako za nekoga njegovo suđenje nije bilo dobro neka to zadrži za sebe ili neka mu svoje mišljenje pošalje na pm, a ne ga protjerati sa ovakvim pristupom sa foruma. Ja sumnjam da bi se ponovno vratila na neki forum kada bi me nakon prvog posta degradirali.
Nix - Četvrtak 25.11.2004. 0:49
Subject:
Tinaya piše:
Prekrdašili smo svaku mjeru, slažem se. No, čovjek je došao prvi put na ovaj forum, i to sudac kinolog i uzgajivač, ima iskustva, te umjesto da smo mu lijepo poželjeli dobrodošlicu neki su izvršili napad na njega i to me je jako zasmetalo. Ako za nekoga njegovo suđenje nije bilo dobro neka to zadrži za sebe ili neka mu svoje mišljenje pošalje na pm, a ne ga protjerati sa ovakvim pristupom sa foruma. Ja sumnjam da bi se ponovno vratila na neki forum kada bi me nakon prvog posta degradirali.

i ja se slazem... Smile
nije u redu "soliti pamet" kinoloskom sucu, kinologu, bar ne ovako, na forumu... umjesto da ga iskoriste za pomoc i savjete potjeraju ga prepotentnim i bahatim pristupom... zalosno... Confused
Anonymous - Četvrtak 25.11.2004. 7:58
Subject: Re: CACIB ZAGREB (20/21.11.2004)
GAST piše:
Retrieveri su plemeniti psi i dopustite im da takovi i ostanu, jer žalosno je što se u njihovom uzgoju događa u posljednjih 4-5 g. u RH.

Iako laik, tu se stvarno moram složiti.Kakve danas pse viđam po ulici s rodovnicama (i ne samo što se tiče retrivera, alli njih posebno jer su najbrojniji) to je sramota. O bolestima neću niti govoriti, danas bi me stvarno bilo strah da moram kupiti psa.
Slažem se sa Tinnom da jedan sudac ne može popraviti kvalitetu retrivera u Hrvatskoj, to bi trebali raditi svi. Da li je to g.Branimir na CACIB-u radio ili ne (pokušao popravit kvalitetu), u to neću ulazit jer nisam bila tamo.
Anonymous - Četvrtak 25.11.2004. 8:03
Subject:
Nix piše:
["soliti pamet" kinoloskom sucu, kinologu, bar ne ovako, na forumu... umjesto da ga iskoriste za pomoc i savjete potjeraju ga prepotentnim i bahatim pristupom... zalosno... Confused

Točno. Iako ne izlažem psa, niti mislim, baš bi me zanimalo što bi jedan sudac imao reći o njemu. Možda nekome zvuči glupo, aali mene bi to interesiralo. Razz A da izlažem, mišljenje van nekih izložbenih ringova, strke, napetosti,...još bi mi više značilo.
Anonymous - Četvrtak 25.11.2004. 8:29
Subject:
TINNA piše:
Već sam napisala šta je po meni ok sudac , a moj pas zbog metra nije imao problema , osim što je nepotrebno mjerenje odnjelo puno mjerenja !

Inače svejedno mi je šta je moj pas dobio jer mu je trebao CAC da završi šampionat tako da mi je isto dal je dobio nedovoljan ili R.CAC , bunim se zbog opisa mog psa , predugog suđenja i degradacije 50 % pasa .
Tako Tinaya da znaš da se zbog metra ne bunim ! Jer mi pas ima ok visinu čak i po tom sudcu !
Nisam primjetila da imaš izložbenog iskustva pa ću izuzeti tvoje mišljenje o tome koji su sudci upravo najprofesionalniji kako pišeš Wink

A ako je moj pas bio na cca 20 izložbi i od toga ima dvje četvorke , mislim da to nešto govori , naravno ne onima koji o pasmini nemaju pojma ! Kao ni onima koji nemaju izložbenog psa !

iz tvog govora izlazi frustracija i zuc...
i vidi se sta ti je jedino vazno! titula!!
izlozbe su bile izmisljene da bi ljudi i ucili i culi tudja razmisljenja. a 20 izlozbi je nista, kad ih napravis 200 ili 300 e tad ces imat iskustva!!
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 11:36
Subject:
Nix piše:
Citiraj:
dakle, ako sudac svojom ocjenom moze neke pse iskljuciti iz uzgoja, odnosno onemoguciti im uzgojne dozvole onda on itekako utjece na razvoj pasmine i poboljsanje kvalitete odredjene pasmine! Reci sucu da to nije njegov posao i da on to ne moze je priglupo...

Nemože isključiti iz uzgoja psa koji već ima uzgojnu dozvolu .
Citiraj:
a napasti jednog koji je toliko samouvjeren i pametan i zeli kvalitetno odraditi svoj posao (bez obzira na losu organizaciju) je jadno Exclamation

Izrazila sam mišljenje kao i inače što radim , nije on došao pa da ga se napalo , on je u svojoj prvoj rečenici napao sve koji su ga kritizirali , znači nije samouvjeren kao ostali sudci o kojima se pisalo .
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 11:45
Subject:
[quote="Tinaya"]
Citiraj:
No, čovjek je došao prvi put na ovaj forum, i to sudac kinolog i uzgajivač, ima iskustva, te umjesto da smo mu lijepo poželjeli dobrodošlicu neki su izvršili napad na njega i to me je jako zasmetalo
.
On se nije tu došao družiti nego pravdati svoje suđenje , šta si mislila da je svoje cjenjeno iskustvo došao tu djeliti ?
A dobrodošlicu ne mogu poželjeti nekome o kom sam prije par dana pisala s ironijom , mogu jedino ne praviti od usta dupe pa nastaviti kao i što sam počela .

Citiraj:
Ako za nekoga njegovo suđenje nije bilo dobro neka to zadrži za sebe ili neka mu svoje mišljenje pošalje na pm

Prije nego što je došao na forum sam napisala svoje mišljenje o njemu , ne bojim se reći što mislim , niti želim zadržavati mišljenje kakvo imam , ko je on uostalom ? Zašto ti ne zadržiš svoje mišljenje ?

Citiraj:
a ne ga protjerati sa ovakvim pristupom sa foruma. Ja sumnjam da bi se ponovno vratila na neki forum kada bi me nakon prvog posta degradirali
.
On je došao s namjerom da se pravda , očito ga je zabolilo što ljudi o njemu pišu ....
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 11:47
Subject:
Nix piše:
Tinaya piše:

i ja se slazem... Smile
nije u redu "soliti pamet" kinoloskom sucu, kinologu, bar ne ovako, na forumu... umjesto da ga iskoriste za pomoc i savjete potjeraju ga prepotentnim i bahatim pristupom... zalosno... Confused

Pa eto ima vas hrpa pa mu tetošite , ne vidim da ga je napao netko osim mene Lol Iskoristite ga za pomoć i savjete , jedva će dočekati da se družite ...
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 11:53
Subject:
psihomahia piše:
TINNA piše:

iz tvog govora izlazi frustracija i zuc...
i vidi se sta ti je jedino vazno! titula!!
izlozbe su bile izmisljene da bi ljudi i ucili i culi tudja razmisljenja. a 20 izlozbi je nista, kad ih napravis 200 ili 300 e tad ces imat iskustva!!

Kad ti budeš prošao pola izložbi kao ja onda ćeš imati iskustva , dvadeset izložbi sam prošla sa ovim psom , samo treba pročitati šta piše , inače sam na izložbama od ranih osamdesetih ...
Naravno da mi je titula važna ali kraj jake konkurencije protekli vikend nisam joj se nadala bez obzira na to tko sudio , jer da je kojim slučajem moj pas dobio titulu bolji psi bi bili oštećeni .
Anonymous - Četvrtak 25.11.2004. 15:16
Subject:
Puno se ljudi žali na dužinu suđenja dotičnog suca. Koliko sam čula on je svima objasnio što ne valja na njihovom psu.
Po meni je grozno kad ti sudac u listu napiše da je sve naj, ono pas ti je fenomenalan, pa ti da rezervu, a ni ne objasni zašto, onda ga moram lovit okolo da mi kaže što na mom psu treba popraviti da bi bio bolji ili su to neki fizički nepopravljivi nedostaci, samo da ja znam u čemu je kvaka.
Kriv je organizator jer je izložba počela sat i pol kasnije, a onda bi oni BIS na vrijeme, ne ide to tako.

Nama je drugi dan sudio Terry Thorn (GB), dobili smo R.CAC i ja sam već spremila Bonu i bacila broj kad su nas prozvali za R.CACIB. I tako ja trčim po Bonu, stavljam mu izložbenu lajnu, došla sam za pola minute, ali sudac je rekao da više ne mogu ući.
Ok, moja greška; nisam znala da R.CAC može dobiti R.CACIB; sudac drži do reda i fulala sam moguću titulu. Dok je drugi sudac pustio mladog psa u ring, iako je već odsudio skoro sve razrede
Ništa strašno, znat ću za slijedeći put.
Anonymous - Četvrtak 25.11.2004. 18:54
Subject:
Tinna, tebi je dobar sudac onaj, kod kojeg tvoj pas dobije dobru ocijenu Rolleyes

Sigurno Lun jest tebi najljepsi, tako i treba, ali ja ga se npr. iz Dugog Sela ne sjecam, a sumnjam, da samo zbog loseg vremena Cool2

Svaka cura nema uvjeta, da postane miss, a bas svaki pas ima zbog suca, koji toleriraju svasta, postati Ch., pa tako ce sigurno i tvoj Neee neee

Ako ti je tako najbolji, gje si bila prije mj ili 2, kad je u Mb sudio Frycstrand? Ili nije dovoljno strucnjak? Question Nema te ni u Austriji, ni u Italiji, ne na europskoj, ni u Sloveniji, ni na Madarskoj Question Question

Kad toliko znas o sucima i kinologiji, pa na što si mislila, kad si prijavila kod Reindla, valjda si znala, da on nije uzgajivac goldena? Question Pa nije ni Javor, iako je njegov brat vlasnik goldena, a prijavila si i kod njega?
Question

Prijavit ces kod Daile? Question Boze, nemoj, ona je jos ostrija, pa da te ne izludi nekom 3 ili 4 Ljut Big smjesak

Vidimo se u 2005 u Becu?
Rolleyes Rolleyes Rolleyes Rolleyes Rolleyes Rolleyes
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 20:49
Subject:
Mogla bi se predstaviti pa da te se uplašim još više Lol , mislim tko si ti uopće da bi se trebala sječati moga psa ? Dal se ja sječam tvog psa ili pasa ? Smješna si tako nepredstavljena , a registrirana samo da anonimno blatiš nekoga , ili nisam u pravu pa češ reći kojeg to vrhunskog psa imaš ?
Zbog broja pasa koje imam te privatnih obaveza ne mogu lutati Europom i takmičiti se , idem tamo gdje financijski mogu . Pošto sam blizu Zg naravno da sam prijavila . I nigdje nisam napisala da mi je pas vrhunski ili najbolji , nekoliko puta sam naglasila da su psi iz njegova razreda bili bolji .
Vidim kak si neupućena jer kod Javora prijavila nisam . Ako gospođa Daila bude uskoro sudila naravno da ću prijaviti ako bude kod nas , njeno mišljenje bi bar imala zašto cijeniti .
Tinaya - Četvrtak 25.11.2004. 21:12
Subject:
Tinna ohladi malo prema novoregistriranim, dovoljno je i to što si se okomila na nekoliko nas koji smo već duže vrijeme ovdje.
TINNA - Četvrtak 25.11.2004. 21:17
Subject:
Vi ste se na mene okomili , žao mi je ali nisam toliko jadna da na napade odšutim , dok god netko ovo ne premjesti ili ne zakljuća odgovoriti ću na svaki napad koji mi je upućen .
Anonymous - Petak 26.11.2004. 8:56
Subject:
TINNA piše:
Kad ti budeš prošao pola izložbi kao ja onda ćeš imati iskustva , dvadeset izložbi sam prošla sa ovim psom , samo treba pročitati šta piše , inače sam na izložbama od ranih osamdesetih ...
Naravno da mi je titula važna ali kraj jake konkurencije protekli vikend nisam joj se nadala bez obzira na to tko sudio , jer da je kojim slučajem moj pas dobio titulu bolji psi bi bili oštećeni .

daj molinte vidi sta pricas Big smjesak !!!
rane 80-e?!?! pa rodena si 77 ili tako nesto a rane osandesete je recimo 83-84... sta si isla na izlozbe sa 6 ili 7 godina?
i sicas se kako je ko sudija??? hahahaha Big smjesak Big smjesak Big smjesak
imas sigurno vise onda iskustva nego ja!
moja prva izlozba je bila 91!

recimi molinte ko je sudija tih ranih 80-ih i sta si izlagala? bas me zanima!
Lucas - Petak 26.11.2004. 8:57
Subject:
psihomahia piše:
zar mozda nije greska kod drugih sudaca koji daju 5 pasu visokom 65 a standard kaze 61???

A zar nije glupo da isti sudac koji je mom psu dao 3 zbog visine, drugom psu, po pravilniku isto previsokom, dodjeli ocjenu 5 i BOB jer je pas poznat kao odličan pas koji osvaja naslove, a moj je pik zibner?
To je meni problem, a ne to kaj je moj pas dobio kod njega 3.
Anonymous - Petak 26.11.2004. 9:02
Subject:
Lucas piše:
psihomahia piše:

A zar nije glupo da isti sudac koji je mom psu dao 3 zbog visine, drugom psu, po pravilniku isto previsokom, dodjeli ocjenu 5 i BOB jer je pas poznat kao odličan pas koji osvaja naslove, a moj je pik zibner?
To je meni problem, a ne to kaj je moj pas dobio kod njega 3.

ako je tako kako ti kazes to definitivno nije dobro.
a jeli visina jedina greska koju ti je sudac spomenija jer je i sam reka da je jedna greska u kombinaciji sa nekim drugima za manju ocjenu?

poanta svega ovoga sta ja govorin nije opravdavat nekoga nego samo pojasnit zablude oko nacina sudjenja i pravila...
TINNA - Petak 26.11.2004. 9:13
Subject:
Sa labradorima smo na izložbama od 83. , istina imali smo do 88. samo dva CH YU , pa recimo u Novom Sadu nam je ženka dobila BOB među 30 pasa , otac je sudac od 86. Do prije rata smo imali do četiri ženke i jednog mužjaka .
Svatko tko se u to vrijeme bavio labradorima itekako nas poznaje i cijeni npr Petrina , jer smo osim izložbenih imali i kvalitetne radne pse , prodavali policiji u SLO i A , te za vodiće slijepih .
A to koliko sam godina imala ? 77. sam godište pa računaj , ja se ni ne sječam sebe bez pasa a na svaku sam izložbu s roditeljima išla kao i brat koji je rođen 85.
95. sam počela stažirati za sudca i odustala , i u to se vrijeme posvetila osnivanju društva za zaštitu životinja u Os .

Mene zanima koju si ti pasminu imao ?
Za nas izložbe nisu postojale za vrijeme rata jer sam iz Os .
Lucas - Petak 26.11.2004. 10:53
Subject:
Kaj se mene tiče ja mogu ovdje postaviti sve ocjenske liste,ali nema smisla.
A ovo ti je ocjenska lista, pa ti procjeni dal tu sve piše ok:

Lukas- subota CACIB -B. Reindl
Mladi mužjak. Izrazito velik (4 cm preko gornje granice). Korektnih linija glave, korektnih kuteva i stavova prednjih i stražnjih nogu. Trenutno slabe odlakanosti.
OCJENA- DOBAR

Jasno mi je da postoje standardi, ali ako je veeelika većina pasa takvi kakvi jesu, viši, očigledno je uzgoj krenuo u jednom smjeru. Isto ko što je i uzgoj (drastičniji primjer) njo-a krenuo nakon 70-ih prema kosoj leđnoj liniji, zanima kako bi do toga došlo da se sudilo sve točno po standardu i isključivalo sve koji odmiču od standarda za "milimetar"? Uzgoj ide prema potražnji, uzgajivači uzgajaju onakve pse kakvi se traže. Ako su to svjetliji goldeni, takve će se trudit dobiti, ako se radi o visini pokušat će dobiti više pse ili niže. Niti je moguće dobivati samo savršene pse, pa čak ni od savršenih roditelja. I, kada bi svi odustali od izlaganja svojih pasa zbog "mana" koje imaju, pitam se da li bi na izložbe itko dolazio. I kako bi se s uzgojem uopće moglo nastaviti dalje...
Ali to je samo moje mišljenje.
calisto - Petak 26.11.2004. 11:26
Subject:
Lola predivan ti je taj pas na avataru!!!!!

Jel to tvoj??? Ljubav Ljubav Ljubav
Anonymous - Petak 26.11.2004. 16:13
Subject:
Iako nisam izlagac (Enu sam izlagala jednom i to mi je bilo pooosve dovoljno) tema mi je jako zanimljiva. Odem na izlozbe, ali sudjenje skoro nikad ne pratim, jer ne stignem -- uglavnom gledam pse i druzim se s prijateljima koje inace rijetko vidim, pa nemam vremena stajati pored ringa i zuriti. Svejedno, zanima me problem sudjenja opcenito.

Prvo, kad usporedim ocjenske liste kakve ljudi dobiju od FCI sudaca u nasim krajevima i opise kakve daju recimo UKC suci, razlika je kao izmedju haikua i balade. Nasi se suci uglavnom zadrzavaju u okviru 10-20 rijeci, a evo nekoliko primjera "proizvoda" nekih britanskih i americkih sudaca za bullmastiffe:

"A nice quality animal of nearly 2yrs. Good sized and with a well constructed body, excellent shoulder placement and a good spring of rib. Topline firm and retained when moving. Backend powerful and with good angulation at stifle and hock. Head although well constructed, lacks a little strength but this may come with maturity. Overall a well balanced bitch with time on her side."

"Beautiful Red! Very pleasing head and expression, just enough pigmentation. Well up to size. Would prefer more parallel front and more rear angulation. Front should improve as chest broadens. Has promise."

"Delightful head and expression with dark eye and well set ears. Deep chest with good spring of rib. Well boned with strong well-angulated hindquarters. An imposing dog who caught my eye. His sloping pasterns are his only downfall!"

"Excellent brindle bitch. Well=proportioned head with deep stop and dark eye. Good size, straight front, well angulated rear. Very eye catching and feminine but would prefer a more outgoing temperament. Reserve challenge."

"A correctly colored red male, not quite as good a top line as the first place dog, nice dark mask and ears, a little hard to evaluate his expression - he almost seemed like he could sleep on his feet, his eyes were so deep set. He could use a darker eye. Shorter backed than the first place dog in this class and did not have the same ring presence."

"An absolutely gorgeous head, beautiful black mask and ears, dark eyes, clear coat, really nice bone. She is a very nicely balanced bitch, just a tad long in the hocks, but one I would be very happy to own (the first thing I would do would be to put her on a diet.)"

"A really handsome mature male, beautiful head and expression, really nice proportion of short muzzle to back skull. Beautiful pigment and clear fawn coloring. Really nicely balanced body, correctly angulated front and rear, beautiful moving. Only thing I would like to like in this dog is a darker eye."

"A clear red with a handsome head. His front movement is loose and he almost has too much bone and substance for a Bullmastiff. I would bet that he is over the standard weightwise. The red dog that ended up with the fourth placement I think had more correct bone and substance and a very nice head, he just had surgery and a lot of hair was shaved from his rib cage."

Sad, ovi primjeri koji sam navela jesu sa specijalki, pa mozda i nasi suci daju opsirnije ocjenske liste na specijalkama... a mozda se dio informacija i usmeno prenese vlasniku (sto mislim da nije OK, ako su te informacije nesto na cemu se zasniva ocjena i rang psa, onda bi trebale biti zabiljezene -- nedostatak vremena tu nije nikakvo opravdanje, organizator bi se ipak trebao pobrinuti da se stvari odvijaju kako treba). Iz detaljnog opisa psa u kojemu su i greske i prednosti ne samo pobrojane nego cesto i opisane se ipak moze zakljuciti stosta vise nego iz ocjenske liste na kojoj pise "pas star toliko i toliko, korektne glave, dobrog zubala, nesto zatvorenijih prednjih kuteva, dobrih ledja, dobre dlake, ocjena 4." Pa takav se opis u krajnjoj liniji moze primijeniti na desetke pasa!

Sto se mjerenja tice, ja sam za mjerenje. Zasto ne? Zapravo, steta sto mjerenje nije uobicajenije. Velicina (visina i tezina) propisana standardom neke pasmine, posebno ako ta pasmina treba obavljati nekakav posao i nastala je kao radni pas, uopce nije slucajna. Vrlo je vjerojatno da pas ispod ili iznad propisanih dimenzija nece biti sposoban optimalno obavljati rad za koji je pasmina predvidjena -- premali psi mozda nemaju dovoljno fizicke snage za neke zadatke, preveliki mogu biti prespori ili povecana visina donosi cesce greske u gradji ledja ili nogu pa je pas sporiji i manje izdrzljiv, itd. Nije visina neke radne pasmine pitanje toga sto se kome vise svidja, ogromnoj vecini ljudi ce se na oko vise svidjeti visi pas zato sto je "flashier" i dozivjet ce ga kao ljepsega iako je mozda manje korektne gradje nego neki nizi pas, nego pitanje toga ispod i preko koje visine pas lagano gubi svoju originalnu funkciju -- mozda ne *taj konkretni pas* kojemu sudac sudi, nego opcenito recimo previsoki psi su fizicki manje sposobni nego oni unutar granica za pasminu, pa ce trend povecane visine (do kojega ce neizbjezno doci ako veci broj previsokih pasa dobije odlicne ocjene i postanu trazeni parnjaci) kroz neko vrijeme rezultirati u smanjenim sposobnostima prosjecne populacije. Pa to i je jedna od svrha izlozbi, ako ne i najvaznija -- da se ocjeni vrijednost nekog psa za buducnost pasmine -- bar ja to tako shvacam. Ne vidim sto ne valja s mjerenjem u tom kontekstu. Konkretno, kod bullmastiffa ima jako puno preniskih pasa, i moja Ena je jedna od njih -- fali joj 1 cm do donje granice standarda za zenke. (I to nije njezina jedina greska. Od izlaganja sam odustala zato sto sam shvatila da nema svrhe izlagati je, jer ona jednostavno nije izlozbeni primjerak niti pas za uzgoj, iako je meni osobno beskrajno draga i naravno najljepsa.) Nekoliko puta sam gledala sudjenje i doslovno pozeljela da sudac izvuce metar! Barem trecina izlozenih pasa bila je preniska ili tik na rubu trazene visine, vrlo je malo bilo onih koji su po standardu srednje visine, a stvarno visokog bm (ali unutar standarda) sam u zivotu vidjela jednog jedinog. To NIJE slucajnost. To mora biti posljedica koristenja veceg broja preniskih pasa (ili potomaka preniskih pasa koji sami nisu niski ali nose gene za to) u uzgoju. A to je opet greska sudaca koji takve pse pustaju u uzgoj putem visokih ocjena. Vjerujem da ima jos pasmina sa slicnom situacijom na jednom ili drugom ekstremu, i posao je sudaca i uzgajivaca da to poprave.

Trendovi u uzgoju u smislu mijenjanja visine i oblika pojedinih dijelova tijela slicno posve sigurno postoje, i mislim da nastaju (barem danas) iz razloga estetskih preferencija a ne iz razloga korisnosti. Kako dolazi do promjena standarda nije mi suvise jasno i bilo bi lijepo kad bi netko tko to zna objasnio tko modificira standard i na temelju cega.
TINNA - Petak 26.11.2004. 17:25
Subject:
Prije rata ljudi koji su imali retrivere a vjerujem i mnogi drugi , su prvo išli na smotru a tek tada na izložbe , vjerovali su sudcima koji su onda bili i nešto pošteniji nego danas . Opet nije pravilo , jer 83. je jedan sudac diskvalificirao našu ženku jer nije znao da postoje čokoladni labradori .
Na smotrama se detaljno opisivalo i mjerilo psa pa ako je kome rečeno da mu je pas prenizak ili previsok taj više nije ni išao na izložbe , jer bi mu na izložbi opet bilo rečeno isto , i bio bi to samo bačen novac .
Na smotrama je stvarno rijetko koji pas dobio odličan ali bi i ocjenjen vrlodobrim dobio takav detaljan opis koji bi sugerirao da je to pas za takmičenja ili bi dobio ocjenu dobar i obrazloženje da to nije pas za izložbe . Ali tad su dobar dobivali katastrofalni psi atipični za pasminu , a ne kao kod navedenog sudca psi koji su već odnosili titule .
Sad bi se trebalo zapitati ako su ti svi psi loši kako to da su ostali sudci ludi pa to nisu vidjeli . Ili drugi sudci nemaju pojma , a taj ima , što mi je malo vjerovatno .
Pa baš se uvijek kaže da treba otići na petnaestak izložbi , zbroje se rezultati i vidiš gdje si u cijeloj priči , je to skup sport ali jedino tako se može vidjeti prava izložbena vrijednost nekog psa .
Danas se mnogo toga promjenilo , sve više ljudi dolazi iz hobija bez stvarnih ambicija za uzgoj , imaju i pravo jer zašto bi ako neće izlagati uopće bili članovi HKS-a , ljudi doživljavaju svoje ljubimce drugačije , ponosni su na njih i žele ih pokazati i družiti se sa istomišljenicima , a na jednom sudcu nije da pljuje po tome .
Matea - Petak 26.11.2004. 17:25
Subject:
Bullmajo, bravo! Ti uvijek uspiješ sve reći Wink

Samo da kažem, ja sam duljinom ocjenske liste B.Reindla bila ugodno iznenađena. Kaj da kažem, na papiru više ne stane ni slovo.
Ali imam i ocjensku listu na kojoj piše "mlada ženka nježne konstitucije, mekših leđa, blago otvorenih stavova" Rolleyes . Ocjenska lista je od Tine Pehara koji nam je taj dan dao vrlo dobar (zasluženo), ali dan prije smo dobili PRM kod stranog suca (mislim iz Portugala), naravno uz opširniju ocjensku listu. Big smjesak
Nix - Petak 26.11.2004. 19:46
Subject:
TINNA piše:
Nix piše:
Tinaya piše:

i ja se slazem... Smile

Pa eto ima vas hrpa pa mu tetošite , ne vidim da ga je napao netko osim mene Lol Iskoristite ga za pomoć i savjete , jedva će dočekati da se družite ...

Draga Tinna, TEBI je potrebna pomoc i savjet pa umjesto da se pravis pametna i pronicljiva, a ocito nisi jer si od "ranih 80-tih" mogla puno vise nauciti, bilo bi ti pametnije da ti povlacis za rukav i tetosis suca. Mozda ti i udjeli koji savjet i objasni sto ne valja s tvojim psom... Wink
TINNA - Petak 26.11.2004. 20:47
Subject:
Naučila sam upravo toliko da ne moram biti licemjerna niti se kome uvlačiti Very Happy , a što se tiče pasa uči se cijeli život , kroz iskustvo najviše , a toga hvala Bogu za razliku od tebe imam .
Moja topla preporuka ti je da se pustiš uvlačenja nekome u ... ionako time nećeš postati pametniji , iz svake tvoje rečenice zrači provokacija , usmjeri tu negativnu energiju na nešto drugo jer ovako ne postižeš ništa !
Nix - Petak 26.11.2004. 20:55
Subject:
TINNA piše:
Naučila sam upravo toliko da ne moram biti licemjerna niti se kome uvlačiti Very Happy , a što se tiče pasa uči se cijeli život , kroz iskustvo najviše , a toga hvala Bogu za razliku od tebe imam .
Moja topla preporuka ti je da se pustiš uvlačenja nekome u ... ionako time nećeš postati pametniji , iz svake tvoje rečenice zrači provokacija , usmjeri tu negativnu energiju na nešto drugo jer ovako ne postižeš ništa !

hehehe Very Happy , dakle prvo i osnovno, ja se ne uvlacim nikome.... zato sam se i mimoilazio cesto u misljenju s nekima na forumu...poput tebe npr... Wink drago mi je da imas iskustva al daj ga iskoristi onda... a da se ne bi osjetila provocirano vise ja te eto pozdravljam Wink

ali nadam se da si bar sad shvatila razliku umjetnog osjemenjivanja i umjetne oplodnje... ako si to shvatila onda sam ipak nesto postigao Big smjesak Big smjesak Big smjesak Big smjesak

POZDRAV!!!
TINNA - Petak 26.11.2004. 20:58
Subject:
Lol shvatila sam , nadam se da si i ti shvatio razliku u mišljenjima o veterinarima , uzgajivačima i testiranju na životinjama Lol
Nix - Petak 26.11.2004. 21:08
Subject:
TINNA piše:
Lol shvatila sam , nadam se da si i ti shvatio razliku u mišljenjima o veterinarima , uzgajivačima i testiranju na životinjama Lol

Ja tebi nisam zelio niti namjeravao promijeniti misljenje vec ukazati da oplodnja i osjemenjivanje nikako nije ista stvar i da tvojoj kuji na faxu sigurno nisu radili umjetnu oplodnju.
A sto se tice misljenja o veterinarima i uzgajivacima, samo si mi ga ucvrstila, nadam se da ti posao cvate Very Happy
ako stvarno mislis da nisi nikad pojela neki lijek koji nije bio testiran na sirokom spektru zivotinja onda zivis u jos vecoj zabludi nego sto sam do sad mislio!
TINNA - Petak 26.11.2004. 21:27
Subject:
Ako hoćeš još za šta prozivati molim radi to u predviđenim topicima jer stvarno smo previše off !
Nix - Petak 26.11.2004. 21:32
Subject:
Imas pravo. TOTALNI OFF, ispricavam se moderatorima Smile
nema potrebe za prozivanjem. Nadam se da ti je sve u svemu ipak bilo ugodno na CACIB-u u Zg!
Pozdrav!
Anonymous - Petak 26.11.2004. 21:54
Subject:
TINNA piše:

kako ti znas ko ima vise a ko manje iskustva???
inace u mom vlasnistvu su dogo argentino i kkp 2 najnagradjivanija psa u pasmini na podrucju od jedno 10 zemalja... a uz to san i sudac pripravnik pa mislin da znan nesto o kinologiji...
TINNA - Petak 26.11.2004. 22:01
Subject:
Svaka čast na rezultatima !
Prepucavati se možemo dokle god ko ima volje , samo ne vidim rezultate nažalost , ja sam pisala što me je zasmetalo na izložbi i niste počeli kinjiti sve dok se sudac nije oglasio , a i prvi ste vas 3-4 počeli zadirati moje znanje i iskustvo te pisati gluposti na moj račun !
Naravno da moram odgovoriti na uvrede !
Pisati može svatko tko šta hoće općenito ali zadirati u nešto u šta se ne razumije , a nitko se od vas ne razumije i nije vidio mog psa , e na to neću odšutiti .
Anonymous - Petak 26.11.2004. 22:02
Subject:
TINNA piše:
, a na jednom sudcu nije da pljuje po tome .

niko nije pljuca vec ka sta ti tvrdis da imas pravo iznosit svoje misljenje ima i on! cak i vise jer si ti njega, plativsi izlozbu, to trazila!
Galba - Petak 26.11.2004. 22:04
Subject:
Dugo nisam švrljala po ovom topic-u i tek sad sam vidjela kud je otišla ova rasprava.
Moram priznati da me zasmetalo kad sam vidjela da se u počasni krug poziva 8. FCI skupina, a gospon Branimir Reindl je još sudio goldene, u tom trenutku sam reagirala u stilu "pa kaj si on zamišlja da je on?".
Sad, kad sam pročitala njegovo objašnjenje cijele situacije, vidim da sam pogriješila što sam ga osuđivala. Jest da to nije bila specijalka za retrievere i da bi bilo bolje da je na vrijeme završeno, ali Branimir je očito htio odsuditi korektno i temeljito. Što bih i ja, da sam sudac sigurno isto nastojala napraviti.

Sad sam se sjetila da je isto tako bilo i na CACIB Tulln. BIS je počeo točno u zakazano vrijeme, iako su neki suci još sudili. (Tako da nisam vjerovala tati kad mi je rekao da požurim u počasni krug jer suđenje za bis puppy počinje za 5min. jer Faustov sudac je još sudio weimaranere. Prošetala sam do počasnog kruga uvjerena da nema šanse da BIS započne dok svi suci nisu završili sa suđenjem. Kad sam došla, izbor za BIS puppy je već trajao, sutkinja je odabirala pse koji će ući u uži izbor. Fala bogu da sam stigla, jer tada Faust ne bi osvojio Best in show na koji se danas toliko ponosim.)

Branimir, stvarno, sve što si rekao je istina i apsolutno se slažem s tobom i podržavam te. Budući da su retriveri trenutno psi koji su "in", jasno je da ima sve više "kvazi-retrivera" kako u izgledu tako u temperamentu i tako i na zdravstvenom planu.
Nikada nisam zamjerala niti jednom sucu koji bi mom mom Simbi dao samo 4 ili 5, nakon nekoliko CAC-eva i R.CACIB-a koje je osvojio. Proučila sam standard i jako sam dobro bila svjesna (i još uvijek jesam) njegovih grešaka. I nikada nisam pljuvala po sucu ako je te greške zamijetio. Naravno, zaboljelo me je, jer je to moj pas koji je za mene više od psa, shvaćaš što hoću reći, ali kad su me ljudi pitali zašto je dobio to što je dobio, uvijek bih otvoreno priznala koje su njegove greške. Izložbe su tada za mene bile hobi u kojem uživam, bilo mi je zabavno iz mog psa izvući ono najbolje, vidjelo se da se bavim s njim i moj pas je zato sjajio u ringu, imao je stav, iako nije bio izložbeni tip.

Istina je to što Branimir kaže, da su izložbe tu da se unaprijedi, očuva pasmina, suci su ti koji svojim suđenjem određuju standard i kvalitetu određene pasmine.

Eto, to je bio moj mali osvrt na situaciju.
Anonymous - Petak 26.11.2004. 22:05
Subject:
bullmaja, svaka pasmina ima drzavu koja ima patronat nad njom.
e ta drzava moze minjat standard.
to se i nace dogadja jako rijetko pa se onda to salje u fci pa onda birokracija, argumenti itd!
Anonymous - Petak 26.11.2004. 23:45
Subject:
Citiraj:
Lola predivan ti je taj pas na avataru!!!!!
Jel to tvoj???

Calisto, stvarno je predivan, ali nije moj, zivi u Svedskoj Rolleyes
Anonymous - Subota 27.11.2004. 12:14
Subject:
Psihomahia, to sam pretpostavljala. No cini se da sam zapravo krivo postavila pitanje, ili nedovoljno precizno. Mislila sam vise na *zasto* se mijenja standard. Prilagodjava li se standard stanju u postojecoj populaciji pasmine ili...? Recimo, kad su se vec spominjali goldeni, uzmimo da se recimo najveca dopustena visina pasa poveca na sto ja znam, 64 cm. (Znam da je u standardima nekih pasmina bilo promjena tog tipa.) Dolazi li do te promjene zato sto ima jako puno goldena visih od 61 i popularni su i ljudi ih traze pa pasminski klubovi pocnu vrsiti pritisak da se dopustena visina poveca? Drugim rijecima, rade li se promjene u standardima zato da bi se "legalizirale" vec postojece promjene u pasmini? Ili je u pitanju obrnut proces -- zakljuci se da bi bilo bolje, iz tih i tih razloga, da se pasmina povisi, pa se onda pokusava u uzgoju dobiti vise pse?

Jos jedno pitanje. Citala sam malo FCI standarde za neke retrivere. Vidim da je kod labradora navedeno da pas ispod i iznad trazene visine treba biti diskvalificiran, dok se kod goldena i flatova ta odstupanja samo kaznjavaju (nizom ocjenom valjda) i nisu razlog za diskvalifikaciju. Zna li itko zasto postoje takve razlike -- je li labrador koji je dva cm visi od standarda stvarno automatski toliko losiji nego golden dva cm visi od standarda? Kod nekih drugih (neretriverskih) pasmina visina uopce nije navedena. Kod nekih se pasmina vrlo precizno navodi i trazena tjelesna tezina, kod drugih uopce ne. Cini mi se cak i da postoje pasmine za koje npr. FCI standard navodi trazenu visinu a AKC ili UKC ne, ili obrnuto. recimo, engleski mastiff -- FCI standard ne navodi minimalnu visinu uopce, cak ni otprilike, a UKC i AKC navode. To mi je dosta cudno... mislim, po toj logici, ako se suci drze standarda, jedan pas moze biti BOB i sto ti ja znam kakav sve prvak u Americi a diskvalificiran na izlozbi u Hrvatskoj, ali ga se bez problema moze koristiti kao parnjaka za zenke iz Hrvatske!

Cudno.
Anonymous - Subota 27.11.2004. 21:37
Subject: CACIB ZAGREB (20/21.11.2004.)
Eto još jednom mene na vašim stranicama, samo za one "nevjerovane tome" nikada nikome nisam uskratio savjet ako ga je kulturno zatražio, isto tako savjet nikada nisam niti naplatio ( samo kao odgovor na ono "misliš da je on došao djeliti svoje znanje sa nama") da javio sam se upravo kako bi možda nekome otvorio oči da konačno progleda ako se želi baviti kinologijom, dolje napisani tekst možete nači na mojim web str. kao i neke druge o dresuri i sl (naša iskustva), vjerojatno se na ovu temu više neču osvrtati na ovom forumu, pa vm šaljem ljep pozdrav, za sve one dobronamjerne slobodno se obratite preko maila ili ... do mene nije teško doći Very Happy
p.s. S..... , ja sam več neko vrijeme u uzgojnoj komisiji RKZa, ali niti jednom se nisi obratila za savjet oko parnjaka niti meni ni drugim članovima komisije, nego si uvjek nazvala kada bi štenci več bili za pregled (4-5tj), stoga budi realna, eto mislim da si ovaj puta promjenivši parnjaka napravila barem mali korak, o držanju štenaca neču ovaj puta ništa komentirati Exclamation
još sam jedan osvrt na RKZ ; mnogi su svjedoci da niti Žilnik ni ja nikada nismo nikome naplatili niti jedan tečaj ni pomoč kojom smo pokušali barem malo unaprijediti kvalitetu rada s retrieverima, stoga nitko nigdje i ni u koje vrijeme nemože se požaliti da u RKZ nije bio dobrodošao ili sl, nažalost u hrvatskoj još nije uveden uzgojni pregled za retrievere ali trudimo se pa se možda i to ostvari za dobrobit pasmina

UZGAJANJE
Kod vecine kuja prvo tjeranje javlja se u dobi od 7-12 mjeseci.Kuja se u prosijeku tjera dva puta godisnje u pravilnim razmacima od sest mjeseci. Pri tjeranju stidnica nabubri i otvrdne, pojavi se crveni iscjedak. Nakon nekog vremena- devet ili deset dana od prvih simptoma tjeranja- stidnica omeksa, iscjedak se smanji i gotovo nestane, poprima blijedo-zuckastu boju.Tada je kuja zrela i dopusta pripust, to obicno traje dva do tri dana. Vecina kuja se pari 11-13 dan od pocetka prvih simptoma.

Kuja nosi 59-65 dana, sam okot zapocinje trudovima, a normalno radjanje traje 2-6 sati. Kuja sama pregrize pupkovinu i skida i pojede posteljicu, te oblize stence. Oblizavanjem se potice refleks disanja, a stenad kasnije instinktivno pronalazi put do majcine sise. Kujama obicno nije potrebna pomoc, no ipak se kod prvog okota najcesce mora pomoci narocito kod prerezivanja pupkovine.

U prvoj polovini bredosti na kuji gotovo nema nikakvih vanjskih promjena, a apetit je uglavnom normalan. Pocetkom druge polovine bredosti trbuh pocinje rasti i naglo se povecava apetit kuje. U sedmom tjednu bredosti dolazi do nabreknuca mlijecnih zlijezda, da bi u zadnjem tjednu doslo do pojave mlijeka. U zadnjem tjednu mozemo vidjeti i lagano pomicanje plodova u maternici, u tom periodu pozeljno je mjeriti temperaturu kuji , i kada ona padne za 1°C u roku od 24h mozemo ocekivati okot. Ishrani skotne kuje trebamo posvetiti posebnu paznju, hrana ne treba biti kolicinski puno obilnija, no mora biti kvalitetnija i bogatija bjelancevinama, vitaminima A,D i E, kalcijem i fosforom. U drugoj polovici bredosti dobro je redovitu ishranu nadopuniti i mlijecnim obrokom u koji smo umijesali jedan zumanjak i secer. U toku prve polovice graviditeta kuju bi trebalo tretirati protiv crijevnih nametnika, nadalje gravidnu kuju trebamo pravovremeno vitaminizirati kako bi stvorili u njenom organizmu depo vitamina koje ce korisiti i plodovi tijekom svog intra uterinog razvitka. Takoder u prvoj polovini graviditeta kuju bi trebalo docijepiti protiv parvovirusa i stenecaka cime povecavamo odredeni imunitet novorodene stenadi.

Parenje se dozvoljava zenkama i muzjacima sa navrsenih 18 mjeseci zivota. Isti moraju biti ocijenjeni najmanje sa vrlo dobar, za lovacke pse je vazno da imaju polozen ispit urodenih osobina. Zenkama je dozvoljeno jedno leglo u toku godine sa prijavljenih sest stenaca u leglu. Hrvatski kinoloski savez vodi evidencije o prijavi parenja i prijavi legla, te rodovne knjige za pasmine.

Kada se zenka pocne tjerati, muzjaka ( rasplodnjaka) bira vlasnik kuje u dogovoru s vodom uzgoja za doticnu pasminu, prilikom parenja vlasnici muzjaka i zenke potpisuju potvrdu o parenju, a to je “privatno pravna isprava kojom se potvrduje da je parenje plemenjaka i zenke stvarno izvrseno”. Prijavu legla uzgajivaci su duzni podnijeti svojoj kinoloskoj organizaciji najkasnije tri dana od dana ostenjenja, uz prijave legla moraju se priloziti i fotokopije rodovnika oba roditelja. Ovime omogucujemo da nakon upisa legla u rodovnu knjigu dobijemo rodovnike koji su “pravne isprave kojima se dokazuje cistokrvno porijeklo i pasminska pripadnost odredenog steneta”. Imena stencima daju uzgajivaci, ali stenci iz istog legla moraju imati ime na isto pocetno slovo. Rodovnu knjigu sacinjavaju kopije rodovnika pasa koji su prethodno uvedeni u evidenciju legla. Prilikom upisa svaki pas dobiva broj upisa (HR) koji postaje sastavni dio njegova imena. Uvodjenjem u uzgoj uvezenih pasa zahtijeva prethodnu nostrifikaciju ili izjednacavanje rodovnika. Tada se inostranom rodovniku upisuje broj nove rodovne knjige u koju se prilaze njegova kopija.

Uzgajacem se smatra aktivan clan kinoloske organizacije koji je vlasnik cistokrvne zenke odredene pasmine koju upotrebljava za uzgoj cistokrvne stenadi.

Vodom uzgoja smatra se osoba koja je aktivni clan kinoloske organizacije i koja je strucno osposobljena da usmjerava uzgoj u skladu sa propisanim pravilima. Pozeljno je da voda uzgoja bude kinoloski sudac i iskusni uzgajac.

Svaki uzgajac trebao bi znati:

Parenje nejednakih partnera: npr. parenje dvaju pasa razlicitih u gradji ramena, kod takvog slucaja bilo bi krivo spariti kuju koja je preduga i prevelika sa muzjakom koji je kratak i nabit, stenci bi mogli naslijediti predugo tijelo na prekratkim nogama. Zbog takvih situacija pravilo je izbjegavati prekomjernosti, Genetski gledano takvo parenje nejednakih zivotinja pojacava heterozigote i smanjuje slicnost izmedu roditelja i potomaka.

Parenje jednakih partnera: kod takvog parenja pojacava se homozigotnost tj. Slicnost izmedju potomaka i roditelja se povecava.

Ukrizavanje: pod ovim pojmom podrazumijevamo parenje zivotinja koje nisu u srodstvu, a od kojih jedna ili obje ostaju u linijskom uzgoju. Vecina uzgajivaca ce se ovom metodom koristiti kada se suoce sa problemima parenja u srodstvu. Izabrati ce zivotinju koja nije u srodstvu kako bi ispravili nedostatak koji se pojavio, a to znaci da ce naceti homozigote.

Parenje u srodstvu: ovom metodom se kod zivotinja postize da se isti gen za neko svojstvo pojavljuje duplo. Sto se vise zivotinja koristi za parenje u srodstvu to ona postaje vise homozigotnom. No potrebno je naglasiti da se ovom metodom stvaraju i defekti. Parenje u srodstvu dovodi do ispoljavanja samo onih gena koji su vec postojali. Najcesci defekti i anomalije koji se pojavljuju dolaze od recesivnih gena, ti se defekti i anomalije lako izdvajaju iz populacije. Sa parenjem u srodstvu pojacavamo rizik na recesivne gene koji u genetskom materijalu spremno cekaju da se ispolje.

UZGOJ

Svaki ljubitelj odredene pasmine trebao bi zeljeti doprinositi njenom stalnom napretku.Uzgajanje pasa je fascinantan hobi koji zna izjedati- ali cesto se pokaze korisnim. Stoga cilj svakog ljubitelja neke pasmine mora biti uzgoj cistokrvnih pasa koji po izgledu odgovaraju, sto je vise moguce, standardu te pasmine.

Vrlo malo vlasnika pasa razumije ili vodi brigu o genetici. Sasvim je sigurno da se previse ljudi ne moze pohvaliti poznavanjem tog predmeta. Oni koji to mogu, spoznali su da je nemoguce procijeniti uzgojni potencijal nekog psa samo na osnovi njegovog izlgeda. Isto tako, nemoguce je procijeniti potencijal samo na osnovu rodovnika. S druge strane, treba priznati da su pojedini psi obdareni izrazitom tipicnoscu i daju dojam latentne muzevnosti, poleta i snage. Takvi psi su cesto dobro rijesenje kod uzgoja i zasluzuju vise od kratkog promisljanja pri planiranju parenja.

Uzgajac ustvari ima samo dva jasna cimbenika u radu- jedan je izgled, a drugi rodovnica, i njihovo pazljivo procijenjivanje i analiziranje nezamjenjiv je temelj kod svakog pokusaja unaprijedivanja uzgoja. Uzgajac MORA znati kako citati rodovnicu. Psi imaju mane ( ne postoji savrsen pas!), neke od njih su ozbiljne i prenose se, a druge su od manjeg znacenja i u uzgoju se lako eliminiraju. Medutim, ozbiljne mane zahtijevaju mnogo usmjereniji napad da bi se sprijecilo njihovo pojavljivanje kod potomostva. Upravo tu razumno ocitavanje rodovnica igra ulogu. Idealno bi bilo poznavati sve jedinke iz rodovnica pasa koji ce se spariti. Nazalost, nije uvijek moguce dokopati se takvih specijaliziranih podataka. Cesto se mnogo vrijednih podataka moze dobiti od uzgajaca koji su duze vremena unutar pasmine, i cije pamcenje s pouzdanjem seze do proslih izlozbi. Mudar je onaj uzgajac koji vodi nekakav oblik kartoteke o svakom muzjaku i zenki, a u kojem su osim imena pribiljezene i dobre i lose osobine. . Ovaj savjet se ne odnosi samo na fizicke osobine psa, vec i na njegov karakter i nagone. Na osnovu takvih podataka vlasniku muzjaka moze odmah postati jasno zasto njegov pas lose nosi usi, a vlasnik kujice ce primjerice shvatiti zasto njegova zenka nosi rep nesto nize nego sto propisuje standard. Uzgajac moze primijetit gresku koja se u rodovnici ponavlja dvaput, ili cak triput. Treba ocekivati da ce on, ukoliko primijeti gresku u rodovnici muzjaka, a koja se nalazi i u rodovnici zenke odmah odustati od ideje da ih spari. Ukoliko ne poslusa ovaj savjet samo ce pojacati takve mane pri uzgoju potomtva. Mozda je ovaj primjer previse opcenit, ali dobro sluzi da pokaze princip po kojem se proucavaju rodovnice, te kako se uskladuje odabir zivotinja pravilnog izgleda pri pokusajima da se stvori dobar pas.

Ukoliko se zeli unaprijediti nekakav ugoj najbitnije je da se sve detaljno prouci i pazljivo postupa. Kad se pripremaju rodovnice za proucavanje treba ici unatrag najmanje pet generacija. Sa zabiljeskama koje cete upisati uz svako ime te rodovnice vasa kartoteka ce profunkcionirati i pokazati vjerojatnu uzgojnu vrjednost prucavanih zivotinja. Ustvari, proucavanjem izgleda psa otrkit cete vizualne mane, prucavanjem rodovnice otkrit cete skrivene mane koje nosi. Medusobna povezanost otkrivenih cinjenica je neophodan vodic kod planiranja uzgojnog programa.

METODE UZGOJA

LINIJSKI UZGOJ

Kod linijkog uzgoja uzgajac cilja na direktno ili indirektno postizanje zeljene krvi i osobina , i to putem sparivanja potomaka onog psa cije ga osobine zanimaju. Uzgajacev odabir treba biti vrlo strog ukoliko zeli uspjeti. Sparuju se psi koji imaju odredene kvalitetne osobine, sa srodnim psima koji imaju istovrsne odlicne osobine. Cilj postupka jest da se te osobine unaprijede i ucvrste. Obicno se sparuju psi koji vuku porijeklo od istog rasplodnjaka, a razlicitih zenki, i obrnuto. Kao primjer moze se navesti sparivanje unuka s babom, djeda s unukom, necaka s tetkom, necake s ujakom, te polubrata i polusestre. Ipak, o tim vezama treba razmisljati samo ukoliko su psi iz para kojeg se namjerava spojiti dobri primjerci sami po sebi, ukoliko pokazuju naglasenu slicnost, i ukoliko su cvrsti i zdravi primjerci pasmine.

Kod ovog sustava, koji se u biti i ne razlikuje od in-breedinga, jedan predak pojavit ce se dvaput u zadnje tri generacije, ali ne i u prve dvije. Termin linijski uzgoj cesto se prosiruje da bi obuhvatio rodovnice u kojima se jedan predak pojavljuje dvaput u zadnjih pet generacija. Kod koristenja ove metode posebnu skrb treba posvetiti tome da nepozeljne osobine (recesivne) ne izbiju na povrsinu, i da se ne ucvrste. Ove recesivne osobine ce se pojaviti cim im se pruzi prilika, a onda cete dobiti atavizme ili povratak na raniji tip. Upravo to je ono protiv cega se borite. Jednom, kad se ovom metodom utemelji cisti soj, ne moze se mnogo uciniti na njegovom unapredjenju sve dok uzgajac koristi samo svoje zivotinje. U tom stadiju mudro je potraziti i uvesti novu krv. Tu lezi odredena opasnost, pe je potrebna detaljna analiza rasplodnih odlika odabaranog psa. Pametnije je koristiti rasplodnjaka cija je vrijednost na uzgojnom podrucju vec jasna i neosporno utvrdena, nego nekakvog psa koji mozda lijepse izgleda ali se nije dokazao. Uzgajaci se cesto zalijecu, pa ovakve pse korsite jer im se svidjaju ili jer nisu skupi. Neprovjereni mladac takvog kalibra cesto u trenutku unisti ono sto je uzgajac stvarao cijelog zivota. Nije tesko utvrditi sto je neki rasplodnjak postigao u svojoj karijeri; izlozbeni rezultati dovoljno govore. Uspjesni uzgajaci, u pravilu i najuspjesniji izlagaci, znaju polozaj svakog muzjaka unutar pasmine, i to na osnovu kvalitete i uspjeha njegovih potomaka.

Ne postoje dva identicna psa, pa makar i slicne genetske stukture. Nije mi namjera zalaziti u podrucje genetike jer je to specijalizirano podrucje koje ima vlastite knjige i strucnjake. Ipak, onima koji zele procitati dobru knjigu o uzgoju savjetujem da uzmu “ All about dog breeding for quality and soundness ( Pelham 1978.), autorice Jean Gould. Sto uzgajac dublje zalazi u ovaj predmet to se genetika vise namece. Dobri rezultati, nedvojbeno, mogu se dobiti proucavanjem tog ponesto opskurnog predmeta. Kad se uoce lagane varijacije unutar ciste linije, to se ponekad moze pripisati okolini. Takve varijacije su prema tome stecene, a ne nasljedene. Da spomenemo neke- iskrivljene kosti, rasireni prsti, izbaceni laktovi, kravlji stav, nedostatno snazna grada itd. Sve je to rezultat lose okoline i nepravilnog lijecenja. Takve mane se ne moraju obavezno prenositi na potomostvo, pod uvjetom da su stecene za vrijeme razvoja. One ne moraju utjecati na uobicajeni postupak selekcije. Na drugoj strani psi koji pokazuju efekte nezeljenih mutacija moraju biti odmah uklonjeni jer mogu samo stetiti. Nepozeljne odlike bilo koje vrste moraju biti iskorijenjene cim ih se primjeti. Jedine zivotinje koje smijete zadrzati su one koje dobro odgovaraju konceptu linije koja je krajni cilj.

IN-BREEDING

Ovaj pojam odnosi se iskljucivo na sparivanje srodnih pasa s ciljem da se ucvrste odredene pozeljne karakteristike, koje vec postoje u odredenoj mjeri. Kao
primjer in-breedinga moze se navesti sparivanje oca i kceri, majke i sina, brata i sestre. Takva metoda uzgoja je samo za vjestije i iskusnije uzgajace. Ona sadrzi, kao praksa, mnoge opasnosti i zamke, jer osim ucvrscivanja i cementiranja dobrih odlika, to potpuno isto moze uciniti i s losim odlikama. Neke od tih losih odlika mogu kod roditelja i njihovih predaka biti potpuno prikrivene ( i vjerojatno nepoznate uzgajacu). In-breeding moze prouzrociti kriptorhizam ili monorhidizam kod narednih generacija. Beskorisno je nadati se icemu osim neuspjehu ukoliko se za in-breeding koriste psi koji su slucajno ispali dobri, ili osrednji psi. Zivptinje koje se koriste MORAJU biti visoke opce kvalitete i bez ikakve mane u najsirem smislu. Ukoliko takav materijal nije dostupan uzgajac treba usmjeriti svoje napore na stvaranje pojedinacnih, cvrstih, prvoklasnih jdinki, i to uporabom selekcije i linijskog uzgoja.

Medutim, nemojte pomisliti da in-breeding ima samo lose strane, te da predstavlja cisti hazard za uzgajaca. Ako su odabrane zivotinje dobre,cvrste i zdrave i ne nose abnormalne faktore, onda se uzgoj u ovom obliku moze sa sigurnoscu provoditi kroz vise generacija. Medutim,postoji jedno dobro pravilo koje treba slijediti. Ono kaze da svaki clan nastalog potomstva, a kojem manjka oblik, tipicnost i temperament, MORA biti izdvojen i nemilosrdno uklonjen. Ako to ne napravite onda on in-breedinga nema koristi. Za uspjeh je potrebno ukloniti lose i osrednje, a ostaviti dobre pse. Zapamtite, sto duze odrzavate defekt, ili ga previdate, to ce vam duze trebati da ga uklonite, ako to uopce i bude moguce bez razbijanja linije. Zapazite da je najuzi oblik in-breedinga sparivanje brata i sestre. Sparivanje oca i kceri, te majke i sina odmah je iza toga. Citav sustav in-breedinga u osnovi je fascinanta metoda, ali je samo za eksperte, nikako za pocetnike i neiskusne.

OUT-CROSSING (uzgoj izvan srodstva)

To je sparivanje zivotinja koje ni na koji nacin nisu u srodstvu i nemaju zajednickih predaka. Postupak se koristi da se unesu zeljene odlike. Ovim sustavom
to se moze postici. Ali, isto tako lako se moze dogoditi da se unesu i brojne manje pozeljne odlike koje se nalaze kod jednog ili oba roditelja. Opcenito uzgoj izvan srodstva daje neujednaceno leglo, pa se prizeljkivane odlike ne moraju pojaviti u prvoj generaciji. Cesce se pojavljuju tek u drugoj generaciji potomstva sparenog para, tj. kod unucadi. Previse ljudi misli da uzgoj izvan srodstva, tj. uvodenje nove krvi u afirmiranu liniju ima magicnu sposobnost unapredivanja, okrepljivanja, pa cak i stvaranja neceg senzacinalnog unutar linije. To je pogresno- ne samo da je nemoguce pomocu out-crossinga eliminirati neku gresku unutar jedne generacije, vec se i mane na koje se dotad nije mislilo mogu pojaviti. To znaci da svaki pas koji ce se koristiti za out-cross mora biti genetski cist i takve nasljedne strukture da omogucava ispravljanje gresaka koje su nastale uslijed uzgoja u srodstvu. Onaj pas koji je sposoban vrsiti korekciju i tako vise ili manje ispravljati mane, bolji je izbor za out-cross od rasplodnjaka krvne linije koja tek zamaskira gresku, i koji tako moze kod potomstva izbaciti na povrsinu one nepozeljne mane koje nisu dotad bile zamijecene.

Po vlastitom iskustvu i koristeči se edicijama : John F.Gordon , prema kjigama Johna F.Gordona u izdanju “Pelham Books”

Branimir Reindl dr.vet.med.

p.p.s. Thanxs Kristina, i danas smo na IPOu i ispitu rada ret. nažalost bili svjedoci da u psima nije problem več da je suština problema u vlasnicima Confused

i za kraj SVIMA VAM ŽELIM I UBUDUČE UGODAN BORAVAK NA SVIM KINOLOŠKIM ZBIVANJIMA, a savjet; svi se posvetite više radu tu pas manje pati, aktivniji je i cjelo se vrijeme njemu posvečujete, dok na izložbi čeka i čeka da ga na 5 min prošečete malo gore dole po ringu i ponovo u box pa nek čeka dok se vama neide doma (ovo je sam opaska za sve one ZAŠTITNIKE DOBROBITI ŽIVOTINJA koji se tak brinu čime ih hrane i sl.(a o policiskim i vojnim ujedljivim LR iz Osjeka nečemo nije za ovu temu, sam da znaš ja sam proveo neko vrijeme u centru za obuku pasa VP i radio sa psima za detekciju narkotika i pirotehnike)
TINNA - Subota 27.11.2004. 22:14
Subject:
Opet se moram osvrnuti mada ste i sam rekli da je off ...

Citiraj:
a o policiskim i vojnim ujedljivim LR iz Osjeka nečemo nije za ovu temu, sam da znaš ja sam proveo neko vrijeme u centru za obuku pasa VP i radio sa psima za detekciju narkotika i pirotehnike

Pričate o onom o čem pojma nemate ! Dajte sa svojom svestranošću nemojte predaleko !
Kakvi ujedljivi psi ? Kakvi LR u vojsci u Os ?
Jedini službeni labrador u Os je vlasništvo PU Osječko baranjske a naš uzgoj i obučen od strane mog oca , taj pas radi i danas a oštenjen je 93.
Pošto je moj otac umirovljeni vodič pasa za detekcije droge i eksploziva s vama stvarno ne bi o toj temi Very Happy
Anonymous - Subota 27.11.2004. 22:27
Subject:
TINNA piše:
Opet se moram osvrnuti mada ste i sam rekli da je off ...

Citiraj:
a o policiskim i vojnim ujedljivim LR iz Osjeka nečemo nije za ovu temu, sam da znaš ja sam proveo neko vrijeme u centru za obuku pasa VP i radio sa psima za detekciju narkotika i pirotehnike

Pričate o onom o čem pojma nemate ! Dajte sa svojom svestranošću nemojte predaleko !
Kakvi ujedljivi psi ? Kakvi LR u vojsci u Os ?
Jedini službeni labrador u Os je vlasništvo PU Osječko baranjske a naš uzgoj i obučen od strane mog oca , taj pas radi i danas a oštenjen je 93.
Pošto je moj otac umirovljeni vodič pasa za detekcije droge i eksploziva s vama stvarno ne bi o toj temi Very Happy

fascinantno je tinna da ti moras na sve odgovorit.
ajde lipo ti nama reci svoje rezultate. koliko imas pasa? sta si postigla sa njima? koliko imaju sampionata u lijepoti? a koliko u radu?
koliko si legala imala sa svojim kujama?
kako ti pricas izgleda da ti je na sva moja pitanja odgovor barem 100...
TINNA - Subota 27.11.2004. 22:35
Subject:
Čuj moram odgovoriti kad se osječam prozvanom Smile , evo tebe nitko ni ne spominje a javljaš se Smile
Polagati račune najmanje trebam zlonamjernicima koji izvlače iz konteksta , mislim da sam pisala dovoljno ... dok me se ne prozove Very Happy
kokeRI - Subota 27.11.2004. 22:37
Subject:
Citiraj:
kako ti pricas izgleda da ti je na sva moja pitanja odgovor barem 100...
[/quote]

Da
kokeRI - Subota 27.11.2004. 22:42
Subject:
Tinna....sto kazes na primirje????Bilo bi to lijepo....Prepucavanje nigdje ne vodi,a mi ostali koji ga moramo citati uskraceni smo za neki pametniji sadrzaj koji bi tu trebao stajati. Plakanje Plakanje
Tinaya - Subota 27.11.2004. 22:56
Subject:
kokeRI piše:
Tinna....sto kazes na primirje????Bilo bi to lijepo....Prepucavanje nigdje ne vodi,a mi ostali koji ga moramo citati uskraceni smo za neki pametniji sadrzaj koji bi tu trebao stajati. Plakanje Plakanje

Pametan potez! Smile
Tinna ti stvarno ne možeš a da se ne prepucavaš. Zanima me samo da li na ovom forumu ima ijedna tvoja poruka, a da nije nekakvo prepucavanje i rastjeravanje ljudi odavde. Pa ti si moderator koliko vidim, trebala bi onda okrenuti plioču za 180*. Možeš li to???
TINNA - Subota 27.11.2004. 23:36
Subject:
Stvar je moderatora ovog podforuma da razdjeli temu , preciznije Galbina , isto tako je na njoj ili nekome od admina da ako je potrebno ovo zaključa .
Ako sam moderator nisam dužna šutiti na uvrede !
A ti Tinaya da čitaš možda bi našla i koji moj vrijedan post , ja sam jedna a vas je peteroduplo više koji zagađujete ovaj topic , budimo realni !
Nisam primjetila da se javljam na nešto što nije direktno vezano za mene !
Tinaya - Subota 27.11.2004. 23:43
Subject:
TINNA piše:
A ti Tinaya da čitaš možda bi našla i koji moj vrijedan post , ja sam jedna a vas je peteroduplo više koji zagađujete ovaj topic , budimo realni !

Ako si ti jedna, a nas je petero, pa daj se onda malo zamisli. Jedina ti imaš drugačije mišljenje,a mi ostali se slažemo u većini ramišljanja. Onda je očito u tebi problem. To si mogla i sama zaključit iz vlastitog posta Big smjesak
TINNA - Subota 27.11.2004. 23:45
Subject:
Iz vlastitog posta sam zaključila samo to da vas ajmo reći 5 ... pet puta više zagađujete topic Big smjesak
Anonymous - Nedjelja 28.11.2004. 10:07
Subject:
TINNA piše:
Čuj moram odgovoriti kad se osječam prozvanom Smile , evo tebe nitko ni ne spominje a javljaš se Smile
Polagati račune najmanje trebam zlonamjernicima koji izvlače iz konteksta , mislim da sam pisala dovoljno ... dok me se ne prozove Very Happy

evo prozva san te pa mi nisi odgovorila!
prozivan te opet: sta si ti osobno postigla sa svojim pasima? koliko si legala podigla? koliko sampionata sta u radu sta u lijepoti?

naprosto je apsurdno da kritiziras sudca jer se tebi nije svidija a da ti ne mozes dokazat svoj kinoloski autoritet!

ili se dokazi ili naprosto prestani!
kokeRI - Nedjelja 28.11.2004. 10:44
Subject:
TINNA piše:
Iz vlastitog posta sam zaključila samo to da vas ajmo reći 5 ... pet puta više zagađujete topic Big smjesak

Tinna,tvoje iznosenje misljenja je na jako niskom nivou,a i rijecnik kojim se koristis je hm....hm....!Ako na taj nacin diskutiras i inace onda ovu moju opasku shvati kao dobronamjernu jer bi ti mogla zatrebati. Wink
Valentina - Nedjelja 28.11.2004. 13:44
Subject:
ok ljudi, dajte sad više prestanite!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Mad
Anonymous - Nedjelja 28.11.2004. 21:06
Subject:
na nasu nesricu prvo se pasmina promini pa onda se standard sredjuje...

postoji niz razloga zasto su negdi neke greske diskvalifikaciske a negdi se samo kaznjavaju.

povremeno zbog "genske cvrstoce". neke pasmine nisu toliko formirane da bi se mogla radit tako stroga selekcija. negdi je u pitanju prakticnost...
stvarno ne bi zna navest sve razloge Sad
Nix - Utorak 10.05.2005. 18:39
Subject:
AURORA piše:
Sve su tri ok što se visine tiče ! Jumanji je između 50 - 51 (zbog dlake ). A svjetliji psi optički se čine veći... Standard je totalno glup kaže 51 !!!! To nema gotovo niti jedna pasmina uvijek je nešto od - do i to posebno za mužjake posebno za ženke...

Ne znam, meni na slici izgledaju malo vise od Donne. Kako zbog dlake? pa ne izgleda mi tako jaka dlaka da bi je toliko dizala.... Da, obicno u standardu za pasmine pise od do, ali ako je za springere aproksimalnih 50 valjda to znaci +/- 2 cm.... no u pravu si, nedorecen standard je ostavio ne savjesnim uzgajivacima na volju da nagrde pasminu pa su Springere u Hrvatskoj poceli pretvarati u SETERE! Wink
Black Angel's - Utorak 10.05.2005. 18:46
Subject:
.
Citiraj:

Ne znam, meni na slici izgledaju malo vise od Donne. ! Wink

meni obrnuto,tribalo bi ih vidit sve uživo,a i Dona je dosta svijetlija
Nix - Utorak 10.05.2005. 18:54
Subject:
Black Angel's piše:
.
Citiraj:

Ne znam, meni na slici izgledaju malo vise od Donne. ! Wink

meni obrnuto,tribalo bi ih vidit sve uživo,a i Dona je dosta svijetlija

Pa da, rekao sam da ne znam, slika je pa covjek moze dobit krivi dojam. Nisam bio tamo i vidio ih u zivo. Zato i pitam koliko su visoke. Izgledaju podjednake ali dojam mi je bio da su ove dvije malo vise, mozda nisu.... Cuo sam da je jednog muzjaka sudac najurio van zbog visine od 56 cm, takve stvari mi povremeno vrate vjeru u hrvatsku KINOLOGIJU samo sto bi mu ja automatski lupio na rodovnik ZIG ZABRANE parenja Exclamation Exclamation
Black Angel's - Utorak 10.05.2005. 19:06
Subject:
Citiraj:

bi mu ja automatski lupio na rodovnik ZIG ZABRANE parenja Exclamation Exclamation

a nemožeš opet tako,ako je pas skladan tj.ima sve a nema visinu,onda se to ne bi tribalo uzimat u obzir toliko
Nix - Utorak 10.05.2005. 19:19
Subject:
Black Angel's piše:
Citiraj:

bi mu ja automatski lupio na rodovnik ZIG ZABRANE parenja Exclamation Exclamation

a nemožeš opet tako,ako je pas skladan tj.ima sve a nema visinu,onda se to ne bi tribalo uzimat u obzir toliko

Da, u pravu si, ako je skladan a ima 1/ 1.5cm previse i moze mu se progledat kroz prste, ponekad, ali ako on svojom visinom ODUDARA OD PASMINE, STANDARDA I VISE LICI DRUGOJ PASMINI tu ne bi smjelo biti progledavanja i pustanja i to se itekako TREBA uzimati u obzir!
Black Angel's - Utorak 10.05.2005. 19:22
Subject:
Nix piše:
Black Angel's piše:
Citiraj:

Da, u pravu si, ako je skladan a ima 1/ 1.5cm previse i moze mu se progledat kroz prste, ponekad, ali ako on svojom visinom ODUDARA OD PASMINE, STANDARDA I VISE LICI DRUGOJ PASMINI tu ne bi smjelo biti progledavanja i pustanja i to se itekako TREBA uzimati u obzir!

jedan je pas bio viši 5 cm pa je postao i euro ch. jer je super,ima sve drugo i pario je i nije dao visoke štence..al nećemo o tome ode,previše ide o.T.
Nix - Utorak 10.05.2005. 20:15
Subject:
Ne bi ulazio u to, ali 56 cm nije 50 cm, postoji standard, znas to je ono nesto sto karakterizira odredjenu pasminu i temelj s kojim usporedjujes psa, nesto za sto bi se svaki sudac trebao uhvatiti i cvrsto drzati dok ocjenjuje psa..... Kako bilo springeri variraju, taj "ne shvacen" standard je doveo do toga da su ih poceli pretvarati u SETERE a ja ne vidim kako je to dobro za pasminu.
Anonymous - Utorak 10.05.2005. 20:51
Subject:
E pa pokušala sam se suzdržati al baš mi nedaš !!!!!!
Dakle dotični gosp. sudac je mjerio Tima i izmjerio 54 (nije da ga branim).
Ja sam isto za skladnog psa, a što se hrvatske kinologije tiče on je tu diskvalificiran a npr. u Austriji dobije BOB ?!? Nije sudio hrv. sudac ...
Eh, a Donica je dijete jedine dvije hrv. uzgajivačnice (po kojima ti uredno blatiš), dok je Tim iz jaaako poznate strane (švedske) uzgajivačnice... Ajd molim te komentiraj ono za što imaš argumete, ovako pobijaš sam sebe...
A što se Done tiče drago mi je zbog nje a nadam se da će joj još i dlaka izrasti. U biti ona tek sad sazrijeva i bit će zgodnica.
Nix - Utorak 10.05.2005. 21:55
Subject:
Eto, vidis kako si se ti nasla prozvanom a nigdje te nisam spomenuo Wink no dobro, pod SETEROM nisam mislio ni na jednu od te tri kuje sa slike, dakle ni na Donu ni na druge dvije vec na springere koje inace vidjam po nasim izlozbama... ali kad vec spominjes (sad ti meni ne das da se suzdrzim) Donin brat ima ZANIMLJIV broj centimetara i jako puno ljudi je reklo da im vise lici na engleskog setera nego na springera. Netko ga je cak usporedio s NJEMACKIM PREPELICAREM ali ja mislim da je i za tu pasminu previsok. Dalje ne bi da ne odem u off topic.
Snupix - Srijeda 11.05.2005. 8:23
Subject:
O moj Bože! Opet diskusija! Ne znam zašto toliko gnjaviš oko normi visine pasa. Tim je mrvicu viši od standarda, ali s obzirom da izgleda skladno ne kužim u čem je problem??? da on ima divovske noge i mini glavu onda bi bio za diskvalifikaciju! Ne znam da li si ga vidio u živo, ali on izgleda jako, jako lijepo i izrazito skladno! Nije mi jasno kako se baš tebi ne sviđa, a i po Austriji (koja ima više uzgajaćnica špringera nego Hrv) odlično prolazi! Dao je, barem za sada, jako lijepe štence, ne kužim u čemu je problem???

A ako nisi vidio Retu u živo ne možeš je uopće uspoređivati sa Donnom ili Jumanji! Rolleyes Reta je (bez obzira na dlaku, jer moramo priznati da ima više dlake od Donne) sitnija i od Jumanji i od Donne! I meni se osobno jako sviđa, baš je slatka, i lijepo se razvila. Big smjesak
Znam njezinog brata, koji je stvarno unutar standarda! Izrazito kompaktan i skladan. Meni se na njemu jedino ne sviđa što ima jaka prsa i prednje noge. Malo pre jaka, ali zato ima dlake... Eek
Budem stavila sliku da ga vidite
Inace, sviđa mi se kako se Donna razvija i ad joj malo poraste dlaka bit će baš slatka! Ima jako lijepu glavu! Još možda samo malo da poradite na stavu. DA ti da da joj onak glavu primiš i da rep probaš držati kao Žaklina! Onak kao da je kupiran!
Nix - Srijeda 11.05.2005. 9:24
Subject:
Dakle po TRECI put, nisam ih vidio u zivo i ne znam koja ima koliko cm, slika moze dati krivi uvid, zato sam i postavio pitanje da li netko zna koliko su visoke, samo to. A pitanje nisam postavio bez razloga jer u zadnje vrijeme ima jako puno VISOKIH springera. Ja ne gnjavim, i meni iskreno svejedno sto ce napraviti s tom pasminom ali ako je pas previsok onda ga svaki savjestan i korektan sudac treba "nagraditi" za tu njegovu PRERASLOST, jako malom ocjenom ili kako je to ovaj u N. Marofu napravio Smile
Luce - Srijeda 11.05.2005. 10:31
Subject:
nemam pojma za springere ali IMAM pojma za kinologiju i izlaganje. 90posto pasa na izlozbama i 99,5 vrhunskih smapiono je izvan standarta po necemu. Tio neznaci d aimamo lose pse to jednostavno znaci da standarte zu zastarale i d atrebalo bi njih ponoviti jer uzgoj je krenulo mnogo drugim pravcama.
Kod jorkija je standart napravljen 1974. Naravno da uzgoj je krenuo nekim pravcom. Nemogu licno objektivno reci dali pravcom dobrim ili losim ali to su sudje d anam kazu i ako ti psi pobjedivaju onda dobrim.

Inace sto s etice rezultat na CAC izlozbi to je divno i sve lepo ali u mojim ocima vise vrednu su ostale ocene. Bas juce sam imal ostru diskusiju sa mojom prijatelicom. Pokusavala mi objasniti kako njeno odlicno iz CAC izlozbe znaci vise nego cetvroka iz 3 medunarodne izlozbe. Kao navodno oni sudja se nisu razumjeli Lol Lol Lol
Nix - Srijeda 11.05.2005. 10:45
Subject:
Da, logicno, standard se mijenja i stalno unaprjedjuje. Pa niti jedna pasmina danas ne izgleda kao prije 50tak, 100tinjak godina kad je nastala. Ali ja svejedno mislim da niti jedna pasmina NE BI smjela tako EVOLUIRATI da u par god. izmjeni visinu za 5 cm. Osim visine ima tu i jos mana.. tipa (netko je zaboravio da springeri imaju duzu dlaku Question Exclamation )
Dakle, jedno je unaprjedjenje pasmine a drugo je kad to sve manje lici na SVOJU PASMINU Rolleyes
Black Angel's - Srijeda 11.05.2005. 13:05
Subject:
Kad već spominješ dlaku,bolje da imaju dužu nego kraću,lipše i atraktivnije izgledaju..
Meni je Tim jaako lip,bez obzira na visnu
Lucas - Srijeda 11.05.2005. 14:08
Subject:
Da je sve po standardu, od uzgoja bi ostalo samo par pasa koji bi bili dovoljno dobri za uzgoj. Premalo "krvi" za uzgoj. Ako je pas skladan i ne odstupa puno previše od standarda, onda ne vidim razloga zašto bi trebao biti diskvalificiran iz izbačen iz uzgoja.
I nije pasmina "evoluirala" u par godina za 5 cm preko standarda. Oduvjek ih je bilo preko standarda.
A kaj bi tek rekao za goldene. Ima toliko različitih tipova da ih posjedneš jednog kraj drugog netko ko se u pasmine ne kuži ne bi nikad rekao da se radi o istoj pasmini. Od visine, dužine dlake, kako dlaka stoji, čak i do oblika glave.
Snupix - Srijeda 11.05.2005. 15:46
Subject:
Ajde pogledaj koji psi su pokupili nagrade na Cruftsu??? Svi ti špringeri (barem po slikama) izgledaju dosta visoko. Meni se osobdno ne sviđaju (ne zbog visine) nego zbog drugih stvari, ali su defintivno dobili one koji izgledaju kao clumberi. Rolleyes

Ako pod ovim
Citiraj:
netko je zaboravio da springeri imaju duzu dlaku )

misliš na Retu i Tima, varaš se, jer oni imaju čisto dosta dlake. Pogledaj malo renomirane europske uzgjaćnice i njihove pse. Takav je negleski tip, nisu oni nešto dlakavi, ali bi po meni mogli biti jer nije sve u genima. Štošta možeš doprinjeti i vlastitim "stvaranjem" svoga psa.
Nije mi jasno kaj misliš na Donnu, Jumanji, na koga pod tim???
Meni je osobno isto puno, puno ljepše kad pas ima što više dlake, kao npr. amer. špringer.
Nix - Srijeda 11.05.2005. 16:07
Subject:
Nisam mislio na nikog ciljano vec opcenito na pse koje vidjamo na nasim izlozbama. I znam kakvi su psi bili na cruftsu, vidio sam ih. Na slici ne mozes biti siguran koliko je pas zapravo visok dok ga ne vidis u zivo. Ima puno pasa i puno odstupanja od standarda, + - 2 cm je uvjek tolerantno ali + - 5 cm je vec druga prica....
Snupix - Srijeda 11.05.2005. 17:11
Subject:
Kaj se tice špringera na našim izlobama, to je sve naš domaći uzgoj. ponekad se pojavi neki stranac. Tak da ak i nisi mislio ciljano, je ciljano. Wink
TINNA - Srijeda 11.05.2005. 19:52
Subject:
Bilo bi dobro da Snupix to razdvojiš i prebaciš u pasmine ovaj vaš dio o visini i dlaci špringera !
Anonymous - Srijeda 11.05.2005. 20:07
Subject:
vidim de je postavljena slika pokrenula neku raspravu Rolleyes
mislim da ste malo off topic Rolleyes
al nebi htio komentirati nista o springerima, bas me briga kakvi su i ciji, ALI
jedna me stvar zasmetala,
a to je da mladi kinofili, i ako mislite postati suci jednog dana, nemozete tako razmisljati, skladan VISOK pas nije za odlicnu ocjenu!! Rolleyes
cemu nam onda sluzi STANDARD??? Question Question Question
Zasto su tamo navedene visine i tezine pasa i sl. Question Question
po toj vasoj teoriji najbitnija je dlaka, pa jedan groomiran afgan krivih leda koja su prikrivena dlakom zgleda super, skladan pas bez zubi je ista stvar!
nema toga, standard je zakon, i sve kaj je mimo toga je greska, no postoje sitne greskice koje se toleriraju, al 5 cm prerasti nije malo!!!
dlaka uvijek moze narasti, ALI zub novi nece izrasti, pas se nemoze smanjiti, leda se nemogu skratiti, oci se nemogu obojati isl, i zasto onda takvog psa pustiti da pari, samo ce unistiti potomke i pasminu Rolleyes
a svi mogu izgledati skladno!!!!!
zamisli samo westija viseg za 5 cm od standarda a da je skladan, pa nasto bi taj licio na bijelog irca!!!! Lol
Nix - Srijeda 11.05.2005. 22:33
Subject:
Gvardijan piše:
vidim de je postavljena slika pokrenula neku raspravu Rolleyes
mislim da ste malo off topic Rolleyes
al nebi htio komentirati nista o springerima, bas me briga kakvi su i ciji, ALI
jedna me stvar zasmetala,
a to je da mladi kinofili, i ako mislite postati suci jednog dana, nemozete tako razmisljati, skladan VISOK pas nije za odlicnu ocjenu!! Rolleyes
cemu nam onda sluzi STANDARD??? Question Question Question
Zasto su tamo navedene visine i tezine pasa i sl. Question Question
po toj vasoj teoriji najbitnija je dlaka, pa jedan groomiran afgan krivih leda koja su prikrivena dlakom zgleda super, skladan pas bez zubi je ista stvar!
nema toga, standard je zakon, i sve kaj je mimo toga je greska, no postoje sitne greskice koje se toleriraju, al 5 cm prerasti nije malo!!!
dlaka uvijek moze narasti, ALI zub novi nece izrasti, pas se nemoze smanjiti, leda se nemogu skratiti, oci se nemogu obojati isl, i zasto onda takvog psa pustiti da pari, samo ce unistiti potomke i pasminu Rolleyes
a svi mogu izgledati skladno!!!!!
zamisli samo westija viseg za 5 cm od standarda a da je skladan, pa nasto bi taj licio na bijelog irca!!!! Lol

excatly! Thats my point of wiev Wink
Luce - Srijeda 11.05.2005. 22:57
Subject:
smo na istom. Opet oni koji neznaju puno o izlozbama MISLE i IZNOSI TO U JAVNOST. Rolleyes

Citiraj:
cemu nam onda sluzi STANDARD???

standart pasmine je opis najsavrsenog predstavnika svoje pasmine. Takav pas kao je naved u standartu NEPOSTOJI i da postoji opet bi se naso neko ko kaze e nije bas tako ......

JEdnostavno uzgajivaci se trude pribliziti standartu sto najblize je moguce i stvoriti najsavrsenijeg psa. JEr se tu lepota nemoze izmjeriti nemoze izvagati je to veoma subjektivno i sto se svida meni nedopad se drugome i obrnuto.

Citiraj:
Zasto su tamo navedene visine i tezine pasa i sl.
po toj vasoj teoriji najbitnija je dlaka

niko nije spomenuo dlaku naprotiv anatomija je jako vazna ali postoji savrseno visok pas ali je duzi ili naopak sitnog kostura on se upari sa nesto jacim savrsenim psom i bal bla bla tome se kaze UZGOJ

Citiraj:
pa jedan groomiran afgan krivih leda koja su prikrivena dlakom zgleda super

Lol Lol pa tu sam se slatko nasmijala. Jesi ikad video afganistanca u zivo???? sumnjam jer bi si znao da afganistanac je na ledima istriman. TO znaci da nemas sancu tamo pokriti kriva ledja. Ti mozes maskirati uski grudni kos ili krive noge ALI sudja pipne i nista od tog sve se napipa tu se nemoze bas puno stvoriti od dlake ali to bi si znao da bas ides, gledas i upoznas.

Citiraj:
skladan pas bez zubi je ista stvar
hajde sta je lepse nesklaan pas sa potpunim makazastim zubalom ili skladan sa manjkom zuba ???? Za mene ni jedno ali pokusavti od ova dva primjerka stvoriti skladno bice sa potpunim zubalom pa to je izazov uzgajivaca.

i tako bi mogla ici dalje. Sumnjam da cete vi dvoje o tome razmisliti i uvaziti ali d ato radite mogla bi to biti jako zanimliva diskusia.
Lucas - Četvrtak 12.05.2005. 7:04
Subject:
Luce piše:
Citiraj:

standart pasmine je opis najsavrsenog predstavnika svoje pasmine. Takav pas kao je naved u standartu NEPOSTOJI i da postoji opet bi se naso neko ko kaze e nije bas tako ......

JEdnostavno uzgajivaci se trude pribliziti standartu sto najblize je moguce i stvoriti najsavrsenijeg psa. JEr se tu lepota nemoze izmjeriti nemoze izvagati je to veoma subjektivno i sto se svida meni nedopad se drugome i obrnuto.

OK
TINNA - Četvrtak 12.05.2005. 8:32
Subject:
Tko je sudio špringere ? Ako je Sruk ....
Anonymous - Četvrtak 12.05.2005. 14:47
Subject:
[quote="Luce"]smo na istom. Opet oni koji neznaju puno o izlozbama MISLE i IZNOSI TO U JAVNOST. Rolleyes

jao meni, zasto sam spominjao afgane Eek
ti ne kuzis da ja govorim o primjerima skladnog psa sa nedostatcima velikim, pa bez obzira kakav on bio!
evo jos jedan, skladan moze biti a AFGAN Eek kriptorhid (bez 1 testisa) i sudac to moze opipati a moze i ne opipati, ako je obavezno u sudenju gledati zube, testise i sl, onda bi trebalo i mjeriti psa!
sjetite se sto vam je Reindl govorio o tome Question Question Question
kada su ga neki napadali za sudenje Eek

Citiraj:

Lol Lol pa tu sam se slatko nasmijala. Jesi ikad video afganistanca u zivo???? sumnjam jer bi si znao da afganistanac je na ledima istriman. TO znaci da nemas sancu tamo pokriti kriva ledja. Ti mozes maskirati uski grudni kos ili krive noge ALI sudja pipne i nista od tog sve se napipa tu se nemoze bas puno stvoriti od dlake ali to bi si znao da bas ides, gledas i upoznas.

ps u marofu nisu bili takvi bez dlake, naprotiv sav je bio u dlaci Eek Eek
Anonymous - Četvrtak 12.05.2005. 14:52
Subject:
bilo koja dlakava pasmina svojom savrsenom dlakom moze prikriti nedostatke kod sudaca koji povrsno sude i ne pipaju psa!!!!
Nix - Četvrtak 12.05.2005. 16:10
Subject:
Luce piše:
smo na istom. Opet oni koji neznaju puno o izlozbama MISLE i IZNOSI TO U JAVNOST. Rolleyes

Blago nama pa imamo takve kao ti da nas "pouce".... Rolleyes

Luce piše:

Luce piše:

Ma ozbiljno, ne postoji?! Shocked Shocked WOW. stvarno sam SOKIRAN!! Exclamation Exclamation
Nitko od nas ovdje nije s krusko pao, znamo sto je standard, pisao sam negdje gore da se sa standardom usporedjuje... naravno da je to savrsen prikaz psa, kakvom se samo tezi... osim toga ne postoji standard samo u kinologiji, ali da bi se za to znalo treba se actualy druzit s ljudima.... Rolleyes

Luce piše:

Citiraj:

Ne bi vjerovala u Hrvatskoj nisu svi afgani uvjek istrimani... Shocked Shocked Eek

Luce piše:

Citiraj:
skladan pas bez zubi je ista stvar
hajde sta je lepse nesklaan pas sa potpunim makazastim zubalom ili skladan sa manjkom zuba ???? Za mene ni jedno ali pokusavti od ova dva primjerka stvoriti skladno bice sa potpunim zubalom pa to je izazov uzgajivaca.

i tako bi mogla ici dalje. Sumnjam da cete vi dvoje o tome razmisliti i uvaziti ali d ato radite mogla bi to biti jako zanimliva diskusia.

E vidis, ovdje si djelomicno u pravu, niti meni nije ni jedan od ta dva psa dobar i sredstvo za cilj ovog izazova bi bilo obojicu (ako imaju vec tako jake mane) nagraditi jednom DVOJKOM na izlozbi da ne mogu pariti dalje i prenositi los genetski materijal.... to bi bila STVARNA TEZNJA ka stvaranju skladnog bica Exclamation Exclamation
Lucas - Petak 13.05.2005. 7:23
Subject:
Nix piše:
E vidis, ovdje si djelomicno u pravu, niti meni nije ni jedan od ta dva psa dobar i sredstvo za cilj ovog izazova bi bilo obojicu (ako imaju vec tako jake mane) nagraditi jednom DVOJKOM na izlozbi da ne mogu pariti dalje i prenositi los genetski materijal.... to bi bila STVARNA TEZNJA ka stvaranju skladnog bica Exclamation Exclamation

Jedna dvojka od tebe kao suca ne bi značila zabranu parenja za tog psa. Isto kao ni diskvalifikacija. Jer tvoje mišljenje nije mišljenje i ostalih sudaca i bez obzira na tvoje mišljenje o psu, drugim sucima se pas može sviđati i može postati i šampion. Makar ti mislio da je pas "loš genetski materijal". Svaki sudac ima svoje tumačenje i primjenu standarda, odnosno osobno mišljenje koliko je koje odstupanje od standarda bitno ili nije tolko bitno.
Kod nas je normalno pregledati psu zube, pa čak ima i naših sudaca koji zaguraju cjelu ruku u usta da vide dal pas ima sve zube Rolleyes , pa i pitati vlasnika "jel to jedan zub ili dva?" Rolleyes , dok je vani, u Engl. npr, bitno da pas ima pravilan zagriz, a dal mu fali jedan ili par zuba, svejedno je, bitno da je zagriz dobar.
TINNA - Petak 13.05.2005. 8:43
Subject:
Nitko mi nije rekao tko je sudio špringere , mada ne poznajem pasminu reći ću da ako je sudio kakav naš lovac ocijenu ne treba uzimati srcu i bolje kod takvog koji zna brojati do 42 i mjeriti , bolje dobiti 3 i znaš da ti nešto vrijedi !
agata - Petak 13.05.2005. 9:44
Subject:
TINNA piše:
...kakav naš lovac ocijenu ne treba uzimati srcu i bolje kod takvog koji zna brojati do 42 i mjeriti , bolje dobiti 3 i znaš da ti nešto vrijedi !

Question Question Question
E, ajde nemoj pretjerivati! To je koda ja kažem nekome; nemoj slušati one uzgajivače jer su stalno doma i ne druže se sa ljudima samo sa psima i neznaju brojati do 20 ili eventualno do br koliko pasa imaju!
Mislim da nisi u redu.... Confused
TINNA - Petak 13.05.2005. 10:01
Subject:
Na brojanje do 42 mislim na broj kompletnog zubala ! Kažem da se u pasminu ne razumijem , ali moju je sudio Sruk koji voli kostur gonića tako da njegovo mišljenje me apsolutno ne zanima kao ni Raindlovo , pokazati će se nadalje da ljudi koji imaju pasmine kao i ja više neće odlaziti zadrtim lovcima kojima je nedostatak jednog zuba mjerilo vrijednosti psa , mislim da bi mnogi naši sudci ako nisu u pasmini koju sude , trebali prije suđenja malo pogledati kakav izgled psa vrednuju stručne kolege i specijalisti pasmine kod nas i vani !
agata - Petak 13.05.2005. 11:06
Subject:
Samo sam mislila reći da se nesmiju svi ljudi trpat u isti koš. Ti si imala neugodno iskustvo samo sa jednim..... Smile
Nix - Petak 13.05.2005. 13:00
Subject:
Lucas piše:
Nix piše:

Jedna dvojka od tebe kao suca ne bi značila zabranu parenja za tog psa. Isto kao ni diskvalifikacija. Jer tvoje mišljenje nije mišljenje i ostalih sudaca i bez obzira na tvoje mišljenje o psu, drugim sucima se pas može sviđati i može postati i šampion. Makar ti mislio da je pas "loš genetski materijal". Svaki sudac ima svoje tumačenje i primjenu standarda, odnosno osobno mišljenje koliko je koje odstupanje od standarda bitno ili nije tolko bitno.
Kod nas je normalno pregledati psu zube, pa čak ima i naših sudaca koji zaguraju cjelu ruku u usta da vide dal pas ima sve zube Rolleyes , pa i pitati vlasnika "jel to jedan zub ili dva?" Rolleyes , dok je vani, u Engl. npr, bitno da pas ima pravilan zagriz, a dal mu fali jedan ili par zuba, svejedno je, bitno da je zagriz dobar.

Ma ozbiljno?! A ja mislio da ocjena jednog suca jadniku zakljucuje sudbinu! Rolleyes Nemam 2.5 god, moje misljenje je bilo vise hipotetski izneseno. Dakle OPCENITO mislim da psi s izrazitim manama ne bi smjeli ulaziti u uzgoj bez obzira na volju i prjateljstva nekih sudaca s izlagacima...... Rolleyes
TINNA - Subota 14.05.2005. 1:49
Subject:
Opomena Nixu i ostalima ... naravno za citiranje ! Dajte nije potrebno citirati ako se post na koji odgovarate nalazi iznad vašeg , kao što nije potrebno citirati cijeli tekst nego samo određene stvari na koje se odgovara ... Tebi Nix ovo ne znam koji put govorim !

Citiraj:
mislim da psi s izrazitim manama ne bi smjeli ulaziti u uzgoj bez obzira na volju i prjateljstva nekih sudaca s izlagacima......

A šta ako pas dobiva kod stranih sudaca s kojima izlagač nije prijatelj , a kod naših zadrtih lovaca ne dobija titule ?
Snupix - Subota 14.05.2005. 8:31
Subject:
DOdajem ovdje jedu raspravu koja je započela ovom slikom

Nix - Subota 14.05.2005. 19:34
Subject:
TINNA piše:
Opomena Nixu i ostalima ... naravno za citiranje ! Dajte nije potrebno citirati ako se post na koji odgovarate nalazi iznad vašeg , kao što nije potrebno citirati cijeli tekst nego samo određene stvari na koje se odgovara ... Tebi Nix ovo ne znam koji put govorim !

Citiraj:
mislim da psi s izrazitim manama ne bi smjeli ulaziti u uzgoj bez obzira na volju i prjateljstva nekih sudaca s izlagacima......

A šta ako pas dobiva kod stranih sudaca s kojima izlagač nije prijatelj , a kod naših zadrtih lovaca ne dobija titule ?

Sto ako, sto bi bilo kad bi bilo, hajde nismo djeca... Rolleyes ja govorim o slucaju npr. pas prerastao 5cm!!!! Taj ne bi smio ni kod stranih ni kod nasih kako ih ti nazivas "zadrtih lovaca" dobro prolaziti.
Snupix - Nedjelja 15.05.2005. 10:24
Subject:
meni je osobno bolje vidjeti malo preraslog skladnog psa sa svim zubima, nego psa u standardu bez pol zubiju. Msilim na retrivere i šunjkavce. Jer su to lovni psi koji aportiraju, a bez pol zubiju ne mogu dobro zagrist patku ili zeca. To je moje mišljenje.
Anonymous - Nedjelja 15.05.2005. 11:55
Subject:
evo ga CAC, CACIB, BOB, vise nego skladan pas, ima sve zube, korektan zagriz, oba testesa, lijepu bujnu dlaku, ma sav je super, al eto ima samo jednu malu manu, al sve ostalo je super pa mi je najljepsi i ja volim bas ovakve!!!

Nix - Nedjelja 15.05.2005. 20:34
Subject:
A moje misljenje je da 5 cm nije malo i da to treba sankcionirati. Meni je jasno da se kod dosta lovnih pasa eksterijer toliko i ne prati, bitno je kako pas radi i to je u redu. Jako tesko je dobiti odlicnog eksterijernog psa koji ce biti odlican i u radu.
Ono sto mene smeta je sto je malo po malo taj eksterijer otisao PREDALEKO!! Exclamation
Danas naprimjer sam vidio jednog divnog psa, u tipu brak jazavcara ali viseg kojih 10 cm i 10tak kila tezeg. Prekrasne velike glave i jakog kostura, sav je bio divan. I sad ja gledam tog psa i mislim si koja je to pasmina. Bio je na radnom ispitu na divlju svinju i pretpostavljao sam da je neki gonic ali nisam znao koji jer njih ima ima, svaka pokrajina u slavenskom djelu europe ima jednog...
Iz kraceg razgovora s vlasnikom shavtio sam da je to BRAK!!! Shocked Eek Taj pas je totalno drugaciji od svoje pasmine, od onoga sto mu rodovnik i standard nalazu!

Slicna je stvar i s springerima, eto Gvardijan mi je prijatelj pa znam nesto o njima, isto tako znam da je Donin brat prerastao IZMEDJU 10 I 15CM!!!!! Eek Shocked

Ako se dopuste ne dopustive mane malo po malo pasmina ode k vragu, zato mi je drago sto je onaj sudac u N. Marofu pozdravio i potjerao psa od 56 cm i nadam se da vecina sudaca tako razmislja. Smile
Anonymous - Nedjelja 15.05.2005. 23:47
Subject:
Već nekoliko dana dobivam obavijest o novostima na ovu temu pa možda nešto pojasnim i svojim komentarom;

navesti ću samo neke smjernice kojima bi se trebali voditi kinološki suci prilikom ocjenjivanja pasa, a što bi se trebalo nućiti prije samog praktićnog dijela stažiranja za sudca.

Cjelokupni izgled psa mora odavati skladan odnos svih njegovih dijelova tijela. Da bismo mogli pravilno ocijeniti izgled i građu psa, uz odlično teoretsko znanje potrebna je i velika praksa. Mane i nedostaci u građi psa, osim što vizualno odaju lošu sliku o psu mogu uzorkovati i slabu funkcionalnost odnosno lošu pokretljivost pojednih dijelova tijela.

Ovisno o pasminskoj pripradnosti pojedine greške mogu dovesti i do slabije ocjene eksterijera.
Kod ocjenivanja psa treba procijeniti težinu postojećeg odstupanja te ga na odgovarajući način uzeti u obzir prilikom ukupne ocjene.

Općenito greške u građi tijela dijelimo prema težini odstupanja na:
(primjeri nabrojanih grešaka su opčeniti i ovise o pasminskoj pripadnosti)

1. greške koje isključuju iz uzgoja, npr. slabost karaktera (preagresivan ili preplah i slično) deformacija spolnog organa, deformacija zubala, deformacije oka i kapaka, odstupanja u boji, pojava već samo jedne od ovih grešaka povlači za sobom negativnu ocjenu oblika
2. teške greške – znatno štete radu i uporabi psa, psi već sa jednom teškom greškom mogu biti ocjenjeni najviše ocjenom dovoljan ( npr. visina ispod ili iznad propisane, pas u tipu jedinke suprotnog spola, djelomična nepravilnost zubala, šaranasta ili uleknuta leđa, izrazita nadgrađenost, nepravillnosti dlačnog pokrova, manjak pigmenta, nepravilni stavovi prednjih i stražnjih nogu)
3. greške - štete radu i uporabi psa, psi koji imaju neke od sljedećih grešaka mogu dobiti najviše ocjenu vrlo dobar: slabo izražen spolni tip, kraća gubica, slabije zubalo, svijetlije oko, strme ili kratke sapi, strmi kutevi, povremene greške u hodu
4. greške u ljepoti – ne štete radu i uporabi psa, prema stupnju odstupanja i učestalosti ovih grešaka psi mogu biti ocijenjeni s ocjenom odličan , npr. nedovoljno izražen čeoni stop, preduge ili preširoke uši, djelomična neodlakanost na karakterističnim djelovima tijela – zastavice ili gaće i sl.

I samo kratak komentar ako sam dobro shvatio govorilo se o špringerima i retrieverima a još uvjek n našu sreću to su pasmine koje spadaju u radne-lovne pse, stoga komentirati o sudcu koji je lovac i ocjenjuje takvog psa i nije koraktno i na mjestu, primjernije bi takav komentar pristajao kada bi se komentiralo suđenje nekog sudca koji je inače sudac za športske i službene pse a ocjenjuje lovnu pasminu, no ...
bez opravdavanja kolega sudaca, sudac mora gledati i uporabnost tog psa prema pripadnosti pasminskoj skupini.

Sasvim je na mjestu komentar o pravilnosti zubala kod posebice psa koje upotrebljavamo između ostalog i za donašanje, ali netreba smetnuti sa uma da je i velićina vrlo važna i uvelike može utjecati na moguću smanjenu uporabnost psa za svrhu za koju je uzgojen, npr.: prevelki, neskladno građeni ili sl; ptičar, španijel i dr. neće se kretati u "stilu" (nam govori kako se pas treba u radu kretati po terenu, kako držati glavu, raditi repom, kako mu moraju buiti leđa, kakav mu mora biti galop ili kas itd, kod ptičara još kako mora primiti miris divljači i nakon toga ući u stajanje ili fermu, kakav mu položaj tjela je dopušten u tom stajanju a što je karakteristika pasminske pripadnosti ...) pasmine prilikom pretraživanja terena a što mu smanjuje i radnu ocjenu, premali retriever neće biti toliko sposoban odraditi pretražitanje i donašanje patke, guske ili sl. iz vode gusto obrasle šašem i dr. raslinjem, dok će prevelik biti najvjerojatnije pretežak (ukoliko zadrži pasminske karakteristike npr.širinu i građu prsnog koša i širinu zdjelice kakvu bi retrieveri trebali imati) i neče izdržati cjelodnevni tempo rada u polju ili vodi za koji je namjenjen, npr. prevelik brak jzavčar biti če preslabo pokretan u gustišu, branjevini i po visini bliže dostupan visini glave npr. d.svinje u kretanju pa time i više stradavaju takvi viši goniči u lovu na d.svinje od npr. jazavčara za kojeg je potrebno da se d.svinja sagne, barem glavu kako bi ga mogla dohvatiti....
Prije nego se krene u uzgoj neke pasmine ili se odluči nabaviti pas kao kucni ljubimac trabalo bi se informirati od kuda ona potjeće za što je uzgojena i dali ćemo joj moći pružiti uvjete koji su joj potrebni da ostane zdrava i ne promjeni svoje pasminske karakteristike, a tek zatim donjeti odluku dali ta pasmina stvarno odgovara nama samima, koliko nam se sviđa po izgledu i sl.
Uz ovoliko veliki broj pasmina danas koje poznajemo sigurno će svatko nači i pasminu koja će odgovarati njegovim potrebama a da ne zadire u nju samu na način da ju počinje prilagođavati sebi i time mjenjati njena obilježja.
toliko od mene, pozdrav
TINNA - Ponedjeljak 16.05.2005. 1:49
Subject:
Rekla sam da će vrijeme pokazati svoje , a sve dok suci lovci budu na prvo mjesto stavljali radni izgled psa a ne ljepotu jer vrlo je jednostavno ako se sudac ne razumije u pasminu pogledati kako to rade specijalisti i vidjeti kako treba izgledati izložbeni pas ... neće biti dobro !
Baš gledam danas te zube , te sirote P1 zbog kojih mnogi psi dobiju manju ocjenu ili bivaju diskvalificirani od strane sudaca lovaca , te male jediničice koje nikom vragu ne služe , niti će kroz njih iscuriti patka , niti će njima drobiti kost ... to je mnogim našim sucima presudni dio u procjeni psa , što je sramotno , pa mogli bi se bar kod retrivera potruditi i vidjeti šta im kažu kolege Englezi čija to je pasmina !
Dok god bude te zadrtosti ne moramo se čuditi sramotno malom broju pasa na izložbama !
Snupix - Ponedjeljak 16.05.2005. 7:27
Subject:
Citiraj:
Slicna je stvar i s springerima, eto Gvardijan mi je prijatelj pa znam nesto o njima, isto tako znam da je Donin brat prerastao IZMEDJU 10 I 15CM!!!!!

ako tako dobro znaš standarda špringera, onda bi trebao znati da nije prerastao 15 cm!!! Eek Rolleyes

ALi ja imam jedno drugo pitanje? Kako se ocjenjuje i uopće određuje da je pas presitan?? Jer viđala sam kujica pointera koje su bile užasno male, grbave, koštunjave... ali ima i drugih pasmina u kojima često vidim velike razlike u veličini (ne mislim na visinu nego na cjelokupni da tako kažem volumen psa) pasa koji su čak u istom razredu. E sad i premali psi se moraju onda isključiti, ali po standardu uopće nema te donje granice.

I isto tako (da malo obranim suce lovce) bih samo spomenula "kvalitetu" stranih sudaca. Na CACIB Zagrebu sudac je svim psima gledao zube, osim jednom psu kojem je dao i BOB. A upravo taj pas nema dva prednja zuba. A drugi slučaj CACIB Zadar, sutkinja pregledava mog psa, napiše sve odlično (jedino da bi trebao biti viši u laktovima Confused Question , a visok je 28 cm što je taman po standardu!), i još mi kaže "He is very, very nice" i da mu 4. Rolleyes
Mislim onda mi je boljeda mi sudac nađe mane na psu i da mu 4, nego da kaže sve super i da mu 4. Rolleyes
TINNA - Ponedjeljak 16.05.2005. 10:19
Subject:
Ako si ili ste sigurni da neki pas nema zube to ste trebali i reći sucu u ringu , a ne da daje BOB takvom psu ako je nekom drugom zamjerio nedostatak zuba ! Druga stvar je što se ljudi pokunje i šute !

A o kvaliteti stranih sudaca ... ja govorim o specijalistima za pasminu a ne o bilo kom ko ima položeno pola ili sve grupe a uzgaja nešto deseto od moje pasmine !
Jer ako mi specijalist da koju god ocijenu neću puno žaliti pa makar on bila loša , to je njegovo viđenje koje ću cijeniti !
Citiraj:
Mislim onda mi je boljeda mi sudac nađe mane na psu i da mu 4, nego da kaže sve super i da mu 4.

Neki suci imaju visok kriterij ili je 4 u njihovoj zemlji dobra ocjena za psa u standardu koji nema vidljivih mana . U nekim zemljama nema kao kod nas da u jednoj pasmini može biti dodjeljeno 8 CAC-ova !
Mene manje zanima sama ocjena , prvenstveno me zanima opis u ocjenskoj listi , kako sudac vidi mog psa ? Smeta me kad vidi nešto što ne stoji nikako , mom goldenu npr. svi pišu suh vrat , a Raindl mu je napisao da ima višak kože , e takve stvari me smetaju , jer ako specijalisti to ne vide , ako ja to ne vidim , kog vraga onda izmišlja ?
U biti čovjek ne izmišlja ... nego prosuđuje po pasmini koju uzgaja , a koja nije ni nalik mojoj !
Možemo ovako u nedogled i nema nekog smisla , opet ponavljam da kao i mnogi nikako neću ići više kod takvog suca .

Treba se malo zapitati šta se to dešava s našim izložbama ? Na šta liče te naše specijalke za retrivere ? Ne znam kako je u drugim pasminama ...
U Dugom Selu već dvje godine zaredom dešava se cirkus !!!
Budu najavljeni odlični suci a onda se par dana pred izložbu promjeni sudac i dođe neki za kojeg nikad nitko nije čuo ! To je velika sramota !
Pa evo usporedo s tim se već dvje godine organizira velika specijalka u Srbiji u Surčinu na kojoj sude čisti Englezi i dugogodišnji uzgajivači , ali i sam broj pasa je strašan , kod nas skupa s ptičarima je bio smješan broj pasa a kod njih bude preko 80 goldena i isto tako labradora ... I opet mi tamo psi dobiju titulu a ovdje ne Lol
Da si tu organizatori ne znaju dati truda i na vrijeme rezervirati suca koji je zaista specijalista ...
Stvarno smo jadni !
Nix - Ponedjeljak 16.05.2005. 13:42
Subject:
Snupix piše:
Citiraj:
Slicna je stvar i s springerima, eto Gvardijan mi je prijatelj pa znam nesto o njima, isto tako znam da je Donin brat prerastao IZMEDJU 10 I 15CM!!!!!

ako tako dobro znaš standarda špringera, onda bi trebao znati da nije prerastao 15 cm!!! Eek Rolleyes

A ti ako znaš tako dobro čitati.... vidjet ćeš da sam napisao imedju 10 i 15.... (i namjerno citiram i taj dio gore pa ga možda i spaziš, makar me to koštalo još koje opomene... Rolleyes ) nisam ga mjerio pa sa sigurnošću ne mogu reći broj u milimetar, ali da je JAKO prerastao stoji Exclamation
Nix - Ponedjeljak 16.05.2005. 13:47
Subject:
Mislim da je ne promišljena svaka izjava da su lovci suci loši suci... Rolleyes to što je neki sudac lovac ako sudi lovnu pasminu može biti veliki plus jer znači da se često kreće u krugovima gdje ima pasa te pasmine i da je dobar poznavatelj iste pasmine.
To što taj sudac nekome nije zbog tko zna kojih razloga poželjan nema veze s time što je on lovac a ako je zaista loš sudac onda nije bitno koje je struke, zvanja ili zanimanja te kojim se hobijem bavi.
TINNA - Ponedjeljak 16.05.2005. 15:05
Subject:
Nix nisam nigdje napisala da su loši suci lovci , ali da su većina njih zadrti i imaju svoju viziju to stoji , to što vole laganije pse sa kompletnim zubalom , moji psi imaju kompletno... , ne znači da ne trebaju pasminu koju sude malo promotriti nego sami sebe sramote jer zaista nisu u toku .
I nisu svi takvi , ali večina je ! Kod Raindla više ne bi prijavila , kao i puno prijatelja , ma nema tih novaca ni pasa , a to će se pokazati na slijedećoj izložbi čim bude sudio retrivere da će broj prijava biti jako mali !
O Sruku sam stvorila vrlo negativno mišljenje prošle godine a nije mi sudio , tako da nisam a mogla sam ... prijavila pse kod njega , za svoje novce imam pravo birati tko će suditi mojim psima !
Jer lošim suđenjem će globalno gledajući izgubiti samo naš savez , ja sigurno ne jer ću voditi pse onima čije me mišljenje zanima pa ako to na kraju budu samo strani suci neka tako bude .
Evo sad sam prijavila i Ključić Brdo i Varaždin kod lovaca i željno čekam šta će biti , ti ljudi nam nikad nisu sudili a obje izložbe su mi blizu Very Happy
agata - Ponedjeljak 16.05.2005. 19:34
Subject:
Citiraj:
ali da su većina njih zadrti

Pretpostavljam da oni iskustvom u radu pasa preferiraju one za koje misle da bi se pokazali kao bolji u lovu. Ja bi to nazvala profesionalnom deformacijom.... a ne zadrtošću!
Nix - Ponedjeljak 16.05.2005. 19:35
Subject:
Pa puno ljudi ne prijavljuje neke izložbe jer sude suci koje ne vole baš i to je u redu... ali to nema veze s tim da li je sudac lovac ili nije, pa nisu niti svi lovci jednaki.
agata - Ponedjeljak 16.05.2005. 19:38
Subject:
Nix piše:
Pa puno ljudi ne prijavljuje neke izložbe jer sude suci koje ne vole baš i to je u redu... ali to nema veze s tim da li je sudac lovac ili nije, pa nisu niti svi lovci jednaki.

Tako je.... Potpuno se slažem! Very Happy
Anonymous - Ponedjeljak 16.05.2005. 23:48
Subject:
Zašto se ne bi što se tiče Retrivera ugledali na Engleze, pa odvojili radnu i izložbenu kinologiju. Kod njih se baš ne postaje lako sudac, mora se ipak dokazati u uzgoju pasmine, pa dok dođe do A liste sudaca, uzgoji toliko štenaca i vidi toliko pasa te pasmine, da mu se teško može dogoditi da izlagač zna o pasmini više od njega. Najlakše je položiti za suca, uzgajam svoje, sudim tuđe pasmine. Pa šta onda ako krivo odsudim, nisam naštetio svojoj pasmini. Žalosno je da suci ne shvaćaju da lošim suđenjem štete pasmini, da osim suhoparnih opisa pasa, postoji nešto što pasminu čini takvom kakva je, a za to se treba uzgajati pse, da se vidi kako je neke stvari teško dobiti kod neke pasmine.
Lucas - Utorak 17.05.2005. 7:23
Subject:
Jasna, svaka čast, slažem se sa svime. Wink
Anonymous - Srijeda 18.05.2005. 12:01
Subject: lovci
Jasna piše:
Zašto se ne bi što se tiče Retrivera ugledali na Engleze, pa odvojili radnu i izložbenu kinologiju. Kod njih se baš ne postaje lako sudac, mora se ipak dokazati u uzgoju pasmine, pa dok dođe do A liste sudaca, uzgoji toliko štenaca i vidi toliko pasa te pasmine, da mu se teško može dogoditi da izlagač zna o pasmini više od njega. Najlakše je položiti za suca, uzgajam svoje, sudim tuđe pasmine. Pa šta onda ako krivo odsudim, nisam naštetio svojoj pasmini. Žalosno je da suci ne shvaćaju da lošim suđenjem štete pasmini, da osim suhoparnih opisa pasa, postoji nešto što pasminu čini takvom kakva je, a za to se treba uzgajati pse, da se vidi kako je neke stvari teško dobiti kod neke pasmine.

U potpunosti se slažem sa svim što je Jasna napisala.A što se tiče teme sudi "lovac" mislim da su to pojedini sudci lovci sami krivi jer su mnoge izložbe svojim suđenjem dotični bukvalno upropastili pa se kod nas izlagača stvorila uzrečica sudi lovac pa neću prijaviti psa, mada u principu ako je čovjek lovac to nemora značiti da je loš sudac to ovisi o svakom sudcu i netreba gledati dali je lovac ili ne već kako je u prošlosti odsudio izložbe na kojima je sudio. Ima u svakom slučaju sudaca koji su lovci a odlično sude.Mislim da stariji sudci (lovci) ne prate dovoljno razvoj pasmine i sude kako se sudilo prije nekih 20-tak godina i da je problem u tome.Također ista stvar je sa domaći i strani sudac ja ovdje nisam mjerodavan da imenujem domaće sudce koji po meni u principu loše sude određene pasmine ali ću svakako pohvaliti sudce odgajivače koji po meni dobro sude evo primjer za retrivere sam zadovoljan suđenjem Daille Roci i Damira Vučića mislim da dobro poznaju retrivere i da su svoj posao korektno odradili .A zašto takovi sudci kod nas slabo sude pa zato što su oni specijalisti za retrivere ili grupu a nesude ostale grupe pa se organizatoru "ne isplati" da dovede sudca koji sudi samo retrivere jer mu to ekonomski nije isplativo već zovu sudca koji sudi što više pasmina da jeftinije prođu i to je jedan od osnovnih razloga.Pozdrav
Luce - Srijeda 18.05.2005. 18:09
Subject:
vidim da nasi buduci veterinari su izasli na seosku izlozbicu u Marof i sve znaju. Bas lepo Wink .

Hajde onda da opet malo svetlosti. Poznajem kvalitetne hrvatske afganistance i svi imaju istrimana ledja. Naznam koji to primjerak bio u Marofu ali znam da neistrimanig afgana od 8 mjesci starosti po izlozbam nisam videla mnogo godina ali hajde jadna ja Marof sam propustila. N ajdnim izlozbicama koje posecujem /svetske, europske/ takih afgana nema.

U Sarajevu sam videla springera bio je fenomenalan da ali se stavi on pored psa po Guardianovom ukusu izgledali bi kao dve razlicite pasmine.
Situcija je ovaka svidelo se vam to ili ne. fenomenalni dobremani koje pobjeduju kde stignu su vec odavno iznad standarta visine i to nepricamo o nekim 2-3cm. Jedni od najpoznatih pasa hrvatske - fenomenalni seteri Ljube Jadrana su dosta iznad standarta i mnogo i mnogo poznatih pasa koje su nagradivani sirom sveta su vec odavno presli standart u mnogo stvarima izgledaju divno fenomenalno i standart je to sto se treba mjenjeti.
Nix - Srijeda 18.05.2005. 19:35
Subject:
Fino ti je misljenje onda i o svim sudionicima "seoske" izlozbice u Marofu koji su dosli tamo... ja osobno nisam bio ali ne bi podcjenjivao pse koje NISAM vidio a one u N Marofu nisam jer nisam tamo bio...

Opet ponavljam hvala Bogu da imamo tebe svjetski naobrazovanu i proputovanu da nas poducis...

Uglavnom SVJETSKE I EUROPSKE izlozbe nisu jedina zbivanja koja se dogadjaju, postoje i manje izlozbe od tih, pa i manje od manjih, ima svakakvih izlozbi i stvarno vasa SVJETLOSTI ne biste vjerovali ali nadje se i neistrimanih pasa na takvim izlozbama Rolleyes

Ako nisi shvatila slika koju je Gvardijan stavio je bila IRONIJA na prije receno o standardu (ali da bi to netko shavtio treba i protegnut koju mozdanu vijugicu)... ista stvar bi se desila kad bi usporedjivali krasne i divne pse s manama tipa PRERASTAO 15CM koje se ocito danas toleriraju...
Standard se mijenja to je ocito, psi napreduju, pa CILJ I BIT kinologije je u poboljsavanju pasminskih kvaliteta, osobina i izgleda opcenito... ali granice postoje, postoje neke mane koje iskljucuju iz uzgoja i koliko god se uzgajivaci bunili ja bi pozdravio svakog suca koji potjera iz ringa psa BEZ POL ZUBI, PSA 10CM PREVISKOG itd itd.....
Anonymous - Srijeda 18.05.2005. 20:58
Subject:
luce sad ti pocinjes s vrijedanjem!
zaboravimo sad afrgane dao sam primjer, ocito krivi, jer mi se ta pasmina ni najmanje ne svida ko ni cijela grupa Rolleyes

springer u sarajevu je bio BOG i to je pas iz amerike, drugaciji tip nego u europi!!!

nadam se da si se lijepo provela na domacem seoskom terenu u sarajevu!! Smile i na balkanu pobrala sve nagrade, jer eto u bosni ima jako puno dobrih pasa Rolleyes
Snupix - Srijeda 18.05.2005. 21:10
Subject:
Citiraj:
U Sarajevu sam videla springera bio je fenomenalan

OK razlikuju se dosta, jer su dva tipa! (skoro kao i da jesu dvije pasmine) Very Happy
Citiraj:
mnogo poznatih pasa koje su nagradivani sirom sveta su vec odavno presli standart u mnogo stvarima izgledaju divno fenomenalno i standart je to sto se treba mjenjeti.

OK OK Very Happy
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 21:13
Subject:
A na koje ti to izložbe ideš i izlažeš kad nazivaš jedan CACIB seoskom izložbom ?
Anonymous - Srijeda 18.05.2005. 21:17
Subject:
bilo koji bosanski Cacib mi je u rangu s Cac n.marofom!!! Rolleyes
Nix - Srijeda 18.05.2005. 21:20
Subject:
Niti Novi Marof nije selo, jasno mi je da i Luce to nije znala, sumnjam da u Ceskoj uce geografiju lijepe nase, ali ti si valjda spavala na satu zemljopisa... Rolleyes
Snupix - Srijeda 18.05.2005. 21:21
Subject:
Citiraj:
bilo koji bosanski Cacib mi je u rangu s Cac n.marofom!!!

Gvard pa kaj je tebi, stvarno ne kužim????? Confused

Jesi ikad bio/vidio/prisustvovao/izlagao u Bosni?
Zašto vrijeđaš/omalovažavaš strane izložbe???
Ok, to kaj nemaju veliku kinologiju to su sve posljedice rata, pa u začecima su tek, bit će, tek počinju! Izložbe se ne mogu mjeriti sa Marofom jer su izarito lijepo organizirane, na lijepim ternima, lijepi pehari, ja nemam zamjerke. Rolleyes
Njihov kinološki organizira taj CACIB u suradnji sa FCI-em koji je trebao odobriti tu izložbu, znači da oni smatraju da nešto vrijedi.
Nix - Srijeda 18.05.2005. 21:27
Subject:
Isto tako nije lijepo kad netko iz Ceske vrijedja nasu izlozbu u MAROFU a posebice ako tamo nije bio. To je NASA izlozba koju je odobrio HKS, za one kojima kratica nije jasna HRVATSKI KINOLOSKI SAVEZ i kakva god izlozba bila nije lijepo da je netko omalovazava ... isto tako bi stvarno bilo zanimljivo usporediti broj pasa s CAC N.Marof i Sarajevskog CACIBA, kad je vec CAC N.Marof seoska izlozba koja nije dostojna pojavljivanja velike CESKE uzvisenosti a na CACIB SARAJEVO je isla..... Rolleyes
Anonymous - Srijeda 18.05.2005. 21:34
Subject:
nemam apsolutno nista protiv izlozbi u bosni, ali N. Marof nije selo, i to je omalovazavanje! Smile
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 21:43
Subject:
Novi Marof nije selo , jel kod nas je čak i ova selendra di ja živim - opčina ... moš mislit Rolleyes
Ali ta izložba ... već drugu godinu je prava seoska izložba odigrana na blatnjavom terenu ... eto ja kao izlagač i član HKS-a imam pravo to reči !
A i trebamo biti sretni da nisu Česi došli jer gdje dođu uglavnom sve i pokupe , pa treba nešto i nama ostati , dosta je što odu punih ruku sa naših CACIBA Lol
Nix - Srijeda 18.05.2005. 21:47
Subject:
Da, teren svakako treba promijeniti, ali nekako mislim da ona pod "seoskom" nije mislila na teren i mjesto nego na pse, a da podsjetim dosta forumasa je bilo na toj izlozbi, dakle drage moje SELJANKE I SELJANI!!!!!!

A ovo zadnje necu puno komentirat, pa pobijediti bi trebao najbolji bio on CEH, HRVAT ILI KENIJAC Rolleyes
tukina - Srijeda 18.05.2005. 21:49
Subject:
Joj, dosta tog prepucavanja!!Ja sam već 2 godine za redom bila u Marofu i mogu samo reći da je to sramota i nikakva organizacija pa nek' neko pobije te činjenice. Samo primjera radi; kada je krenuo BIS lovnih pasa, podrazumjevalo se da su to svi lovački psi koji su u razredu radnih dobili CAC, ali je voditelj pozvao sve lovačke pse Rolleyes Lol U ringu je bilo najmanje 30-ak pasa. U Bosni znaju biti jako lijepo organizirane, ali isto tako i loše...
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 21:58
Subject:
Znam da istina boli , nismo mi siroti krivi što su Česi u dosta pasmina jači ... eto meni prvoj je krivo , a šta ćeš mi smo kolektivno takvi izlagači , osim časnih iznimki , pa nam je doživljaj otići i u BIH , dok ti Česi zaista s hodanjem po izložbama nemaju problema Wink

Baš bi se trebalo zapitati zašto je to tako , zašto naši ljudi veličaju naše blatnjave izložbe na kojima organizatore živo zaboli di će i šta će ljudi ako pada kiša , takva nam je gotovo svaka izložba , bude ok ako dragi Bog ne pošalje kišu ili vjetar da nosi paviljone ... Jedino moram priznati da svaka čast CACIB Belišću , tamo se bar imaš di sakriti !
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 22:01
Subject:
Istina Kaća da i u BIH ima svakakvih izložbi , to se ne može poreći nikako , ali ipak smo mi kao neki napredniji i puno ranije priznati , pa smo u većini stvari ili isti ili gori , bolji svakako nismo !
Nix - Srijeda 18.05.2005. 22:01
Subject:
tukina piše:
Joj, dosta tog prepucavanja!!Ja sam već 2 godine za redom bila u Marofu i mogu samo reći da je to sramota i nikakva organizacija pa nek' neko pobije te činjenice. Samo primjera radi; kada je krenuo BIS lovnih pasa, podrazumjevalo se da su to svi lovački psi koji su u razredu radnih dobili CAC, ali je voditelj pozvao sve lovačke pse Rolleyes Lol U ringu je bilo najmanje 30-ak pasa. U Bosni znaju biti jako lijepo organizirane, ali isto tako i loše...

DA, UZASNA JE SVI SU SE SLOZILI I TO VISE PUTA, VEC SE O TOME NA OVOM FORUMU PISALO, GROZNA ORGANIZACIJA KOJA SE IZ GODINE U GODINU PONAVLJA Exclamation Exclamation
Mene smeta samo cinjenica da po istoj izlozbi pljuje osoba koja nije na njoj bila i koja je indirektno pljucnula po psima, dakle nije mislila pod "seoska izlozbica" na teren koliko na pse a neka netko meni pobije cinjenicu da FORUMASI NISU TAMO VODILI PSE Exclamation
Kad smo vec kod cinjenica.
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 22:03
Subject:
Nix naravno da forumaši vode pse kao i svatko drugi ako im je blizu , vodila bi i ja da nije sudio sudac Sruk !
tukina - Srijeda 18.05.2005. 22:15
Subject:
Činjenica jest da je puno forumaša vodilo svoje pse, o tome uopće ne pričam. Mislim, meni je svejedno bilo super jer sam bila u dobrom društvu, a to je najbitnije, jel' tako?! Wink Very Happy
Svakakao da i mi imamo jako lijepo organizirane izložbe, to isto stoji. Ali da može bolje, može. Uvijek! Wink
Anonymous - Srijeda 18.05.2005. 23:14
Subject:
eto, bas super, malo se smiruje situacija! luce je malo popirjala vatru ovaj put!
n marof je losa organizacija al bar se smijes kasnije svemu i jos se dugo prica o njoj! i ak si u dobrom drustvu sugdje moze biti dobro!
ali po broju pasa ( 244) solidno je posjecena!
al kao sto netko ne voli da se prica o njegovoj omiljenoj pasmini tako ja nevolim da se pljuje po nasim izlozbama na kojima nisu bili prisutni!
eto, toliko od mene! bok
TINNA - Srijeda 18.05.2005. 23:26
Subject:
Pa ne znam baš da je to solidna posječenost , prije bi rekla da je katastrofalna , ne samo Marof nego sve u zadnje vrijeme , Zadar pogotovo , a i Široki Brijeg , sve jadnije od jadnijeg !
Jer u Srbiji je jedan Odžak za koji nisam nikad ni čula ( čula sam samo za Odžake u BIH ) na CAC-u imao 350 pasa ! A što je još čudnije i žalosnije s obzirom da Srbi imaju oko 50 CAC izložbi !
Ma baš smo solidni i krasni , nema šta Rolleyes
Anonymous - Četvrtak 19.05.2005. 8:06
Subject:
Zanima me da li bi Luce došla u N. Marof da joj je sudio speijalista za pasminu? Po meni samo kvalitetan sudac daje težinu određenoj izložbi, i naravno da je kod njega i broj prijavljenih pasa puno veći.
Luce - Četvrtak 19.05.2005. 9:00
Subject:
Kao prvo nisam rekla da je MArof selo. rekla sam da u Marofu se odrzala seoska izlozba i za tim stojim.

Jest evideli slike kde na parkingu je blato? jest evideli kako izlagaci s enisu imali kde sakrit pred kisom i pred zimom ait itd itd. Necu raspravljati o glupostima

ali naprimjer vam spomenuto Sarajevo bila izlozba na tepihama koje su bili pokriveni kroz celo tenisko igraliste i kada padal kisa od pet sati su tepihe susile. vec to rangira izlozbu.

titula CACIB znaci medjunarodni tako da vec to nemoze biti na istom rangu kao CAC izlozba.

Kada me stalno napadate nebi nikad poredila cesku CAC izlozbu kde je oko 1500 pasa UVJEK sa MEDUNARODNO u hrvatskom kde dodje jedva 1000pasa.

U hrvatskoj na izlozbama CAC jos nikad nisam cula zanimlivo ime sa sudijske liste kde bi rekla jeste to mi je vreme to mi je prilika da cujem mislenje o mom psu.
Luce - Četvrtak 19.05.2005. 9:10
Subject:
vec po stoti put Nix te molim manje misli i vise citaj pa to nije tako tezko valda?
Citiraj:
vidim da nasi buduci veterinari su izasli na seosku izlozbicu u Marof i sve znaju. Bas lepo

kde stoji da pisem o Marofu kao o selu? koliko puta citam ovu recenicu zaklucujem jedinu rjec seoslak izlozba u marofu. PA HALO????? nemojte mi stavljati vase ideje u glavu izlozba j ebila jako jako jadna i sjecam se vremena kada na CAC izlozbu u vinkovce dolazilo 600pasa. Pa zar nije razlika?
TINNA - Četvrtak 19.05.2005. 9:36
Subject:
Potpuno si u pravu ! Nažalost tako je i nemamo se nadati čemu boljem dok god ikom broj 250 pasa bude solidan ! A dobro se zna koliko pasa se godišnje uzgoji , pa je sad pitanje jel nam uzgoj tako katastrofalan ili su ljudi jako razočarani izložbama ...
Nix - Ponedjeljak 30.05.2005. 22:09
Subject:
Snupix piše:
Reta je (bez obzira na dlaku, jer moramo priznati da ima više dlake od Donne) sitnija i od Jumanji i od Donne! I meni se osobno jako sviđa, baš je slatka, i lijepo se razvila. Big smjesak
Znam njezinog brata, koji je stvarno unutar standarda! Izrazito kompaktan i skladan. Meni se na njemu jedino ne sviđa što ima jaka prsa i prednje noge. Malo pre jaka, ali zato ima dlake... Eek
!

Ako govorimo o bratu na kojeg sam ja mislio onda si ti ili SLIJEPA ili pojma o standardu SPRINGERA NEMAS!
Dakle da pojasnim, ja sam cuo price o tom muzjaku, Doninom bratu kojeg ima neka curica u Zg i jako je prerastao. Govorio sam o njemu, rekli su mi da je cak 15 cm prerastao Eek
Uglavnom, u cetvrtak sam bio na savi i vidio doticnog psa, setala ga je njegova ponosna vlasnica, setala je svih njegovih 65 CM!!! Shocked
Nisam ga mjjerio i stvarno nisam siguran ali taj je odavno prerastao 60.... a po svim mojim saznanjima to je daleko od standarda SPRINGERA, bilo da se radilo o americkom tipu ili engleskom prevec je prevec! Exclamation Exclamation
Snupix - Ponedjeljak 30.05.2005. 22:24
Subject:
ne znam zašto me odmah napadaš za bezveze, jer ja uopće ne govorim o Donninom bratu nego o Retinom bratu!!!
Ben (DONIN brat) je prerastao dobrih 15cm i to se ne može poreči!

SorrY kaj nisam u dotičnom postu specificirala na čijeg se brata misli...
Anonymous - Utorak 31.05.2005. 22:11
Subject:
Snupix piše:
Reta je (bez obzira na dlaku, jer moramo priznati da ima više dlake od Donne) sitnija i od Jumanji i od Donne! I meni se osobno jako sviđa, baš je slatka, i lijepo se razvila. Big smjesak
!

snupix, budes nam onda ti sudila na izlozbama!
koliko si springera uzivo vidjela?
Snupix - Srijeda 01.06.2005. 8:17
Subject:
Evil or Very Mad
ja se nadam da jednog dana i hoću...
ne kužim zašto ja nebi imala pravo komentirati pse, a ti ga imaš?? Pardon ono ak te uvrijedilo da Reta ima više dlake nego Donna. Pa mene ne uvrijedi dok netko npr. kaže da Loopy ima manje lake nego neki drugi pas i to ja prihvačam i savršeno sam toga svjesna. Dapače, meni je drago kad pobjedi bolji pas, jer je u tome i smisao izložbi!
Uživo nisam vidjela previše špringera jer ih nažalost niti nema puno, ali znam kako izgledaju sve tri kuje i mogu ih usporediti!!
Ovo šta si citirao ja nisam uspoređivala npr. Vagabonda sa Retom i sl. kad njega ne znam u živo! Nego tri kuje koje ZNAM i viđam ih. Zato ti izjava nije na mjestu i ozbiljno ti govorim da prestaneš "potpaljivati" svaku raspravu u koju se uključiš!
Anonymous - Srijeda 01.06.2005. 19:07
Subject:
Fire devil ma ja ne potpaljujem vatre, nego to sve kroz salu govorim!
samo sam komentirao kak si se ufurala u to ocjenjivanje, nis strasno Razz !
jer ni ja se bas ne kuzim u ocjenjivanje, i ne komentiram jer neznam, a idem po izlozbama vec godinama!
ps. nisam se uvrijedio, nisam je ja uzgojio!!!!
Snupix - Srijeda 01.06.2005. 19:55
Subject:
Rolleyes ufurala sam se...ajd dobro... Rolleyes

Citiraj:
ne komentiram jer neznam

si ziher? Big smjesak
Citiraj:
nisam je ja uzgojio!!!!

Donnu nisi, ali dlaku budeš!
Valentina - Srijeda 01.06.2005. 19:56
Subject:
pa i dlaka treba biti u genima.. Rolleyes
Anonymous - Srijeda 01.06.2005. 20:30
Subject:
DA, trebala Rolleyes
kaj sam ziher, kaj sam nekaj komentirao? Question Question
ok, ajmo primirje sad, nitko ne misli lose Razz !
Snupix - Srijeda 01.06.2005. 21:42
Subject:
opa sad i smiruješ...super! Very Happy Big smjesak
Pa ne znam mislim da se komentirati uvijek smije. Ako ne komentirati onda bar usporediti. mislila sam reći i da si ti komentirao špringere...ali primirje Wink
a kaj se dlak tiče, ovise dosta i geni ali naravno i tvoj vlastiti "uzgoj" dlake! Guard Donni su lijepo zastavice krenule, sad samo malo dodaj nekih vitamina i probaj smanjiti trčanje kroz šikaru i tako da se ne oštečuju
Nix - Srijeda 01.06.2005. 22:35
Subject:
Snupix piše:
ne znam zašto me odmah napadaš za bezveze, jer ja uopće ne govorim o Donninom bratu nego o Retinom bratu!!!
Ben (DONIN brat) je prerastao dobrih 15cm i to se ne može poreči!

SorrY kaj nisam u dotičnom postu specificirala na čijeg se brata misli...

No dobro, rijesili smo misteriju i znamo o kojem se psu radi.
Ja sam mislio na Doninog brata. Cilj je bio pogoditi srz problema, ne smje se pobjeci previse od standarda. Zato sam pozdravio odluku onog suca koji je potjerao van psa 5cm previsokog....Donin brat je 15cm previsok, iz iste uzgajivacnice ima jos pasa koji su previsoki i pasa koji su izgubili dugu dlaku na mjestima na kojima BI JE TREBALI imati PO STANDARDU, sad su vec poceli dobivati i albinizam (Siba od Mary) dakle, nesto tu ne stima.... jer ako se negdje ne povuce crta/GRANICA, STO CE NAM STANDARD!? Question Exclamation

STANDARD POSTOJI I TREBA GA SE PRIDRZAVATI Exclamation
Snupix - Četvrtak 02.06.2005. 8:57
Subject:
Pa ok, da što je previše je previše...ali ipak 5 cm nije toliko strašno! dok 15 već je.
TORA - Utorak 28.06.2005. 22:50
Subject:
ljudi, jel netko zna sta o sudcu zlatko kralica,trebao bi suditi u gradu legnica ? whippeti ,mislim....

da li se isplati ici tamo?
Very Happy Very Happy Very Happy
Anonymous - Srijeda 29.06.2005. 7:33
Subject:
TORA piše:
ljudi, jel netko zna sta o sudcu zlatko kralica,trebao bi suditi u gradu legnica ? whippeti ,mislim....

celu X i VII grupu, i junior handling Wink
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 8:16
Subject: Suci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!
koji su bili jorkii molim. ako napises da nikakvi onda me odmah udari srdce. JEr trebam zadnji CAC na oba psa da zvarsimo HR sampionat

Kada je djakovo? I ko sudi?
Sa mojom naravom moramo dobro birati sudju nemojte zaboraviti da sam vec pola sudje napala i izvredjala

eeeee to bas neznam imali smisla ici i bez konkurencije bi mogla zavrsiti sa 3.

Vidicemo mozda c emorati albert biti zadovoljan sa sampionatima 7 drzava i ICH i sa 4klubskim sampionima i nece imati HR jer prolaziti tolike kilometre zbog niceg neznam.
Imali ove godine CAC dubovrnik tu smo misleli otici da i malo uzivamo

Zašto ti sumnjaš da nakon toliko osvojenih titula Albert ne bi mogao dobiti titulu CAC HR na nekoj od HR izložbi s konkurencijom i bez nje???
Charlie - Srijeda 29.06.2005. 8:32
Subject:
Kerry šta je tebi, u čemu je problem??
Gle, nakon ovakvih tvojih postova svima mora biti jasno da si uhvatio pik na Lucu. Ne moraš hodati po izložbama da bi to shvatio, a ako nije tako onda imaš ozbiljnog porblema u akcipiranju stvari oko izlaganja pasa, problemima i subjektivnostima koja to prate, razilaženjima u mišljenjima, stavovima, a s druge srtane nimalo smisla za šalu i humor koji se može pročitati iz nekih njenih postova.
No, ono što najviše smeta je tvoje provociranje kompletnog foruma s time, pravljenja galame, unašenja nemira, i naravno, sad očekujemo potporu još 2-3 člana sa tvoje strane i ode sve u k...c.
Ne znam kako ti shvačaš ovaj forum, ali on je privatno vlasništvo, ima određena pravila ponašanja i u njega je unešeno previše truda i vremena mnogih članova da bi se dozvolila bilo kakva destrukcija i kontinuirano provociranje.
Samo nemoj pričati da si samo postavio pitanje jer nismo blesavi.
S druge strane, molim moderatore ovog dijela foruuma da ovo ne brišu, neka se vidi šta ko i kako radi i gdje mu je želja za normalan tijek komunikacije i pomoći!!!
Snupix - Srijeda 29.06.2005. 9:12
Subject:
malo OT, ali di je točno taj grad?
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 9:34
Subject:
Charlie,

Pa ovo je nevjerojatno. zašto je ovo shvaćeno kao provociranje, što je u predhodnoj poruci provokativno???Navodi citata?
Pa da sam predhodnu poruku zamotao u celofan i stavio mašnicu moja bi poruka bila shvaćena kao provokatorska!? Dugo sam sjedio i razmišljao kako da joj postavim pitanja koja me interesiraju i nisam htio pisati previše teksta upravo zato da me se ne bi prozivalo na red zbog provociranja i opet nije dobro!
Mene zaista interesiraju odgovori na postavljena pitanja?
Čovječe, znači svako moje obračanje Luci može se shvatiti kao provokacija jer kao što ti kažeš imamo problema u komunikaciji.U nekim su stvrima moja mišljenja u potpunosti razlikuju od drugih, što ne znači da sam u pravu! A možda i nađemo zajednički jezik,i složimo se oko nekih stvari!
Lijep pozdrav!
Luce - Srijeda 29.06.2005. 9:38
Subject:
Chalie hvala ti za opisanje neceg veoma jasnog. Nedam se uvuci u ovu raspravu i samo navedem primjer kde c ebiti svakome odgovoreno na sva pitanja u vezi mojih jorkia.

prosle godine vinkovci
konkurencia jorkia madjari -2, slovaci -3, cesi -4, hrvati-2,njemac 1. bosna JA 2 PSA. ALBERT BOB , 3BIG
Kery mozes procitati i moje takmicenje prosle godine na euro Barcelona i ove na euro Tulln. Nemam pse za koje treba da se sramim i obilazim seoske izlozbe. Ove godine mi j epotreban zadnji CAC :
ZG smo bili prijavljeni ali imala sam udes,
dve izlozbe Krizevce i Novi Marof su bili unapred dodjeleni ko ce tamo osvajati i jer moj pas je u grupi sa tim hrvatskim psom koji MORA pobjediti zao mi je para. Kada idem 1000km nesmeta mi biti sama i dobiti jedan obicni CAC. DA sebi i ostalima dokazem da smo dobri u konkurencii prijavim klubsku izlozbu u Pragu konkurenci 200vrhunskih jorkia i 12km od kuce. Jeli jasno? mozeli fakat dosta?

Hajmo svi poslusati charlia i posvetit se ljubimcima nego glupim prepucavanjima.
Charlie - Srijeda 29.06.2005. 9:43
Subject:
Gle, da si potpuni laik i da ne znaš šta znači izlagati psa, povjerovao bi ti, ali ovako, nemoj i mene vrijeđati i raditi me budalom većom nego jesam jer se natežem sa mnogima i nastojim da forum radi i funkcionira kako spada.
Čak sam sad i sam krenuo objašnjavati šta znači izlaganje, objektivnost i subjkektivnost, pretežiranje, ali onda shvaćam da bi samo ispao još gluplji nego me ti ovdje činiš, i mene i ostale forumaše.
A da si iskren i da znaš nešto, u ovom slučaju o jorkijima, otvoreno bi napisao: Luce šta trabunjaš, pas ti nije ničemu, tih 7 šampionata je stekao mukte! I doviđenja.
Charlie - Srijeda 29.06.2005. 9:45
Subject:
Luce, u ime svih forumaša hvala na odgovoru, mada ga je malo tko očekivao jer smo znali o čemu se radi, o kome zašto i kako!!!
I čist mi nije jasno kako si se uspjela suzdržati sipanja drvlja i kamenja, hehe, hmmm, da nisi bolesna Big smjesak Big smjesak
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 9:55
Subject:
Draga LUce,
je ne osporavam ni najmanje kvalitetu tvojih pasa jer činjenica je da imaš rezultata i sve što ide uz to,jedino što me čudi jest to da ti, iz koje pršti samopuzdanje može posumnjati da bi se moglo dogoditi da ne dobiješ ono po što si došla i to na izložbama poput Gospića i Županje!
Imaš kvalitetne pse, imaš samopouzdanja i onda sumnja!
Ja to ne razumijem!
Konkretno, ja ne mislim da je moj kućni ljubimac Candy bogom dan kerry blue, i uvijek mislim da su drugi bolji pa se ne čudim za sebe da nemam neke pretjerane motivacije za odlazak na izložbe i nemam samopuzdanja bar što se toga tiče!
Ali ti koja si prošla sa svojim psima pola zemaljske kugle i postigla zavidne rezultate razmišljaš o tome ići ili ne na te izložbe!
Fakat mi nije jasno???

PS. Jel i ovo provokativno???
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 10:09
Subject:
Charlie,
Da u pravu si , nema potrebe razglabati o načinu izlaganja, protažiranju i ostalome! Molim te lijepo, u kojoj sferi našeg življenj nije upitna objektivnos-subjektivnost, protažiranje i ostala sranja!
A što se iskrenosti tiče i više sam nego iskren pa zato i imam ovakvih problema i ne pada mi na pamet komentirati ljubimce, posebno izložbene pse koji se nalaze na ovom forumu jer to nije moja kompetencija!
Strippy - Srijeda 29.06.2005. 11:03
Subject:
Luce, Charlie, nedajte se isprovocirati! Ma svatko normalan vidi koliko iskustva i znanja o uzgoju i izlaganju imate! Samo tako nastavite - djela govore više od riječi!
Anonymous - Srijeda 29.06.2005. 11:07
Subject:
Legnica - Poljska Big smjesak
Valentina - Srijeda 29.06.2005. 11:13
Subject:
kerry blue piše:

Ali ti koja si prošla sa svojim psima pola zemaljske kugle i postigla zavidne rezultate razmišljaš o tome ići ili ne na te izložbe!

Zato što je neisplativo proći toliki put da bi ti lošiji pas pred nosom uzeo titulu koja je već prije izložbe bila dogovorena Rolleyes Wink
Valentina - Srijeda 29.06.2005. 11:14
Subject:
Snupix, planiraš ići?? Lol Lol
Snupix - Srijeda 29.06.2005. 11:26
Subject:
Big smjesak da, da, baš mi je usput.
Luce - Srijeda 29.06.2005. 11:36
Subject:
vjerovatno jesam bolestna charlie Wink ali hajde nabrojila sam do dvadeset da objasnim na drugom primjeru.
Moja prijatelica ima najnagradivanjenag psa na svetu. Fali samo zadnjih 5 pobjeda sto mislim je samo formalitet da ce biti zvanicno upisan u quinesovu knigu rekorda.
Taj pas je sampiona 17 drzava i postigao mnogo BIS, grand sampiona, rezultata iz svetskih izlozbi ma pogledajte sami
www.maltez.cz

ta zena zna da je jen pas bomba, obilazi sve izlozbe i seoske i velike jer je to njen hobby i ona i pas u tome uziva. I ona zna dozivjeti sok kada prosle godine tog psa u BG pobjedio pas is srbskog uzgoja koji kada izasao na EU izlozbu dobio 4 ili cak i 3 ali u BG BOB sa objasnenjem da njen pas to vec osvojio mnogo puta.

Drugi od navedeinh je prosle godine OSJEK. Dosli smo tamo i meni bilo jasno da cim dosla madjarska sudja koja se lepo izlubila u KRUGU sa dubravkom rihter je dosla po BOB. Jer sam bila u razredima s amadjaricom nisam vise s eni trudila ni nista ocekivala. Taj pas na EU TULN dobio 4 tamo ali CACIB i mi res. CACIB. Nista ja sma to ocekivala. Sta bilo ali neocekivano kada prijatelica ove madjarske sudej nastupila sa maltezerima i gle ti cuda.
njen pas CAC ovaj maltez prijatelica res. CAC

trebamli da nabrajam druge stvari koje s emogu desiti na izlzbama i to sirom sveta ne smao na balkanu? Netreba uvjek imati najlepseg psa i veliko samopouzdanje. Trebali jos objasnjavati KERRY? Question
Charlie - Srijeda 29.06.2005. 11:40
Subject:
kerry blue piše:
Draga LUce,
je ne osporavam ni najmanje kvalitetu tvojih pasa jer činjenica je da imaš rezultata i sve što ide uz to,jedino što me čudi jest to da ti, iz koje pršti samopuzdanje može posumnjati da bi se moglo dogoditi da ne dobiješ ono po što si došla i to na izložbama poput Gospića i Županje!
Imaš kvalitetne pse, imaš samopouzdanja i onda sumnja!
Ja to ne razumijem!
Konkretno, ja ne mislim da je moj kućni ljubimac Candy bogom dan kerry blue, i uvijek mislim da su drugi bolji pa se ne čudim za sebe da nemam neke pretjerane motivacije za odlazak na izložbe i nemam samopuzdanja bar što se toga tiče!
Fakat mi nije jasno???

PS. Jel i ovo provokativno???

Eto vidiš, jel' bio problem napisati ovakav post??
Mislim da svi od svakog možemo nešto naučiti, samo treba pitati na ispravan način.
Sory, s obzirom na tvoju dosadašnju konverzaciju sa Lucom ja to nisam mogao doživjeti nikako drugačije nego kao provokaciju.
A ja nemam razloga sumnjati u kvalitetu niti jednog psa koji ima rodovnicu, a pogotovo ne onog koji ima toliko iza sebe, koji prođe među 6 na svjetskoj.......
Jel' možemo dalje normalnim tonom i o Županji pa da smo na miru?
surefire - Srijeda 29.06.2005. 11:53
Subject:
Za Lucu: da, i ove će se godine održati CAC Dubrovnik, u listopadu.
Anonymous - Srijeda 29.06.2005. 12:03
Subject:
Ali tko nesto zna za ovog "Zlatko Kralica"??? Tuzan
Luce - Srijeda 29.06.2005. 12:17
Subject:
Charlie nazalost medu 6 na euro dogu ne na svetskoj ali bice i to Wink nesumnjam Exclamation
Surefire nadam se d anam cim saznas stavis podatke ko sudi i sve ostalo kako se odrzava. U dubrovniku nisam nikada bila i jako zelim videti taj grad i videti ponovo rodbinu koju imamo u dubrovniku.
Ovo je super prilika i volim kada mogu izlozbu povezati sa necim lepim i videti sto jos nisam Wink
Valentina - Srijeda 29.06.2005. 12:28
Subject:
Malta piše:
Ali tko nesto zna za ovog "Zlatko Kralica"??? Tuzan

sudi dosta na našim izložbama Confused
tukina - Srijeda 29.06.2005. 13:32
Subject:
Ne bih kod njega niti nacrtanu ovcu išla ocjenjivati...
Lucas - Srijeda 29.06.2005. 13:45
Subject:
Lol Lol Lol Lol Lol Lol Lol
Anonymous - Srijeda 29.06.2005. 14:19
Subject:
hvala hvala hvala Big smjesak
i 17 eur ustedjeno Wink Cool Cool
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 16:42
Subject:
Luce,
Ja neću brojati do dvadeset jer sam savršeno smiren a želio bih napisati neke stvari koje možda i ne spadaju u ovu temu(ŽUPANJA, pa lijepo molim moderatore da je premjeste na neko drugo mjesto,ukoliko je smatraju suvišnom ili je skinite, sasvim svejedno )

Luce, meni je sve to savršeno bistro, ali to je tako i možeš ga ........!( Što se kuhinje tiče)
Ja radim u kazalištu koji je zvjerinjak, možda čak i veći nego ova naša kinologija,pa svi mi, koji tamo radimo nekako plutamo, kao izgubljene barke!
Sada ću ja tebi dati jedan primjer iz svog života koji se može usporediti sa ovim o čemu pričamo!
Nedavno sam u kazalištu pjevao Wagnera,operu TRISTAN UND ISOLDE. Dakle opera je na njemačkom(nešto najteže što sam do sada radio) i na premijeri te predstave bili su kritičari iz gotovo svih velikih europskih gradova a posebno iz Njemačke! Wagner se u opernim kućama izvodi rijetko pa kada se i pojavi negdje na repertoaru svi nahrle da vide te kritiziraju i razglabaju!
Ne moram ti ni govoriti koliko sam vremena i truda uložio kako bih bio u stanju izdržati predstavu koja traje 6 punih sati! Naši kritičari, hrvatski, koji možda u životu nikada nisu vidjeli niti jednu Wagnerovu predstavu,predstavu ogadili na pasje kola, dok su kritičari FAZ-Frankfurt Algemeineszeitung i kritičari npr. Opern Welt napisali fantastične kritike, posebno što se mene osobno tiče , zahvaljujući kojim asam dobio ponude za neke predstave.
Eto te sam kritičere spomenuo jer ima dosta pik-zibnera i neznalica, a kroje nam sudbinu i karijeru, a mi si pomoći ne možemo!Tako je i sa izložbama pasa!
Što bi ti mislila o meni da npr pročitaš lošu kritiku o mom nastupu, ukoliko me ne poznaješ povjerovala bi onome što piše, a ja bih ti mogao objašnjavati do sudnjeg dana da to nije istina i još bih ispao smješan! Moja je svaka predstava javna i moj nastup će mnogi prokomentirati i doživjeti na različite načine i ja se zbog toga ne bih trebao ljutiti ili nedaj bože zanositi!
Nadam se da Vas nisam previše udavio , ali to je to o čemu pričamo!

Valentina je prokomomentirala da je to neisplativo obilaziti kada znaš da će ti netko nešto odnjeti ispred nosa!
Znate li vi koliko je mojih kolega bilo vani na audicijama, koji su jedan bolji od drugoga, sve mahom lijepi i mladi solisti, a nisu prošli!!! Na audiciju dođe 200 opernih pjevača, pola njih bogatih Koreanaca Rusa ,Bugara , Rumunja i svi fantastični!
I sada kome se posreći, a ima i kuhinje!!! Jel to isplativo tako obilaziti okolo po Europi i trošiti novac uzalud!A za utjehu ti kažu, ajde imaš jedno iskustvo više! Čovjek nikada ne zna,možda se koji puta posreći!
Da mi je samo znati odakle Vam te informacije oko dobivanja kandidaturae prije izložbe??? Smile

Sjećaš li se naših prepucavanja oko onih hrtova, veterinara i ostalih stvari! Ti jedno, ja drugo, da budem iskren šokiralo me i kada si postavila fotke hrtova koji su tebi mrak, a ja sam skoro pao u nesvijet!
Nisam mogao vjerovati da je to moguće i naravno došlo je do kratkog spoja! Ti si meni htjela dokazati jedno , a ja tebi drugO i na kraju RAT!
Samo da znaš, Afganistanci su jedna od mojih najomiljenijih pasmina i za običnog smrtnika, poznajem pasminu jako, jako dobro!
Samo kratak komentar o nesporazumu Gospić, Županja!
Napadnut sam zbog toga za provociranje i destabiliziranje foruma, ali čvrsto stojim iza činjenice da uzgajivač tvog kalibra ne smije iznositi izjave tog tipa,čak ni u šali, jer se stvara nekako iskrivljena slika o tebi kao uzgajaču, to je moje mišljenje!

Evo, toplo se nadam da smo na nekom ispravnijem putu koji će rezultirati , ako ništa drugo bar nekom, recimo to tako, uvažavanju!

Sutra je dan otvorenog kazališta i održat će se koncert stipendista HNK-Zagreb, uključujući i moju malenkost!Dođite, bit ćete moji gosti!
Izvode se arije Mozarta i Verdija!

Ajde Luce, pse u auto, muža pod ruku i dolazi na koncert da popijemo čašu šampanjca!
Luce - Srijeda 29.06.2005. 18:17
Subject:
Kery ja stvarno nesvatam smisel ove price?

Ako sam svatila hoces da nastojimo pricati normalno ako je tako tu sam ja sasvim OK.

Samo ja nesvatam jedno ako neko bude pjevao u LA SCALI neznam kako se to dobro pise ali nadam se da mi razumjes. Mogu ja o njemu misleti st a hocu, mogu ja o njemu citati ili pisati sta hocu ali on ima rezultat pjeva tamo i koliko sam citala od gospodina Dvorkog ili Stefana Margite je to jako tezko. Tu ali dolazimo do price mog afganistanca ako moji psi pobjeduju na izlozbama vjerovatno nisu lisi bilo sta ti vidis ili sta cujes. Ti na slici pogotovo kucnoj ili slici iz ringa nemozes videti nista /vidis samo dlaku ali to nije afgan/ vise kao sto ja nemogu suditi ako o nekom nesto citam. Vazan je rezultat. Vazan je koliko je pas ili pjevac cenjen medu strucnjacima.

PS: sa hrvatskim izlagacima afgan sam stalno imala rat oko afganistanca. Svi dizu nos nad slovackim afganiostancima iz kojih ja sam izvinite usrana. Jesam obozavam njihove pse svida mi se sve sto rade i obozavam te ljude. Za hrvate nisu dobre ipak vec cetri puta za redom dolaze slovaci u ZG i uvjek odlazi s anagradima u BIS odu na europsku izlozbu pasa i kada su hrvati sretni iz odlicnog ovi osvajaju BOB i BOS PA zar stvarno tome NIKO u evropi nerazumje? zasto nevide hrvatski kvalitet?

Sada ja izjavlivam ono sto osjetim. tacno ja nisam diplomata i sve mi jedno ko sta misli kada napisem da hocu doci na izlozbu kde sam sama.
Fali mi zadnji CAC iz HR kako znas potrebni su 4. Ovo mi je prva izlozba u HR da nisu bili jorkii naprimjer u Morofu njih bila gomila. I sada zasto da idem 1000km kada unapred znam rezultat. Hejde to kosta vreme to kosta novac ZASTO?
Pitas kako znamo ko sta pobjediva. Ma nemoras biti posebno inteligentan.
Ima mnogo nacina kako znati:

1/ uzgajivac je sudja i bude sudio zeni koja je najlepsa u pasmini po njegovom mislenju od te zene kupio mnogo pasa i dolazi redovno tamo na parenje sa svojim psima - kome ce to dati?

2/ 6 puta na izlozbi vidjas sudju iz SLovenie uvjek na njega dodje zena iz Italie uvjek pobjediva. Posle citas kako taj sudac sudi pasminu u italia tri puta za redom. zena je predsednice kluba i sudju redovno delegira. Sudja za to dobiva puno para - kome ce dati na sledece izlozbi?

3/sudja u jednom autu redovno ide s anekim izlagacima iz svoje drzave na strane izlozbe. Cesto se voze za jedno i kada sudja sude tu pasminu
-zar stvarno mislis d ace dati mom lepsem psu nego onom sa kim ce posle se vracati 1000km kuci?

trebamli da navodim jos primjere????
Luce - Srijeda 29.06.2005. 18:21
Subject:
Inace Kerry svaka cast na tvom poslu i vjeruj ako bi si imao put u cesku dobro dosao si mi. Moji roditelji su umjetnici i rado ce nam omoguciti obilazak nacionalno pozorista sa poznatim pjevacima opere. Ja tu nisam u toku, ali tebi bi to moglo biti mnogo zanimlivo. Poziv vazi neograniceno i nije mislen samo da se smiri vatra. Poziv je mislen od srdca tako kao sto sam pozvala mnoge vec kod mene u kucu.
TINNA - Srijeda 29.06.2005. 18:25
Subject:
Eh kuhinja kod nas koliko hoćete , ali zbog njih mi nije toliko krivo kao zbog nekompetentnih sudaca , nije mi jasno kako ih nije stid polagati pasmine u koje se razumiju ko Mara u krivi k....
Tako da me ništa ne čudi da se ljudi dvoume da li prijaviti ili ne !
Kod mene je slučaj da često labradore sude sudci koji su manje labradora vidjeli nego ih je moja obitelj uzgojila , i onda se ja ljutim na sudca koji je polagao nešto da ima na broju pasmine za suđenje , ljuta na nas što smo išli , potrošili vrijeme i novac , ljuta na HKS št ne stavlja i ne dovodi specijaliste da sude ... jer stvarno nemamo ni vremena ni novaca hodati bijelim svijetom za specijalistima .
Luce - Srijeda 29.06.2005. 18:43
Subject:
tacno tinn bravo.

to je jedan od najvaznih problema, to ali nije samo HKS. U cesku je dosla suditi Eleonora Mineva iz Makedonie. Sudila 9 FCI i kao uzgajivac 9 grupe nju odsudila SVAKA CAST ali sudila i hrtove i kada nabrojite koliko u makedonii ima hrtova je vam jasno da sudenje bilo katastroficno.

Ja naprimjer UVJEK cu ici na sudenje od Angeli BAN ona je bommba razumje terierima i to svima ne samo koje uzgaja. Njenu sudenje je profesionalno i prati bas tipicne znakove pasmine.

Kako ali da idem na JAsminku knezevic. Uzgaja francuzke budloge. Jorkija mogla videti u rjece samo tamo ima izlozbeni kvalitet. I to nepricam kako sam sa njom imala incident kada sam stala ispred nje u redu na placanje bila je veoma bezobrazna i jam prestigla jer su trazili mog supruga kao prevodilca u krug i on morao cuvati moje pse. Rekli su stani ispred reda i uplati. Sa tim sam stal i objasnila zasto ali gospodja je vrsitala nesto o ceskim kuravma o ebzobraznosti i bla bla bla. Ma ljudi kako da idem sad na nju? daimam svetskog sampiona nebi isla Lol

Tina da prebacimo ovo u sudenje sta mislis? ali ja tostalno neznam Embarassed
kerry blue - Srijeda 29.06.2005. 20:59
Subject:
Luce,
Drago mi je da si spomenula g. Dvorskog jer ga izuzetno cijenim i terbao sam prisustvovati njegovom seminaru, ali nažalost izjalovilo se zbog nekih obaveza u Zagrebu , a surađivao sam i sa gđom Evom Blahovom! Krajem osmog mjeseca idem u Prag sa djecom na nogometni turnir pa ću malo uživati u blagodatima najljepšeg ,meni, europskog grada! Hvala na pozivu, ako bude prilike možda se i vidimo!

Smisao priče bio je kuhinja općenito i naši problemi u komunikaciji!

Naravno da je bitan rezultat,ali nažalost, kako ti kažeš, često se puta dešava da se dosta nas neće složiti odlukom suca, ali to je tako i gotovo!
Ja akceptiram te stvari i zbog njih se ne uzrujavam!

Nisam dobro razumio što si htjela reći u svezi svojih afganistanaca, ali nisam mislio konkretno na tvoje pse , nego neke druge koje si postavila na forum, ali sjećam se da sam komentirao fotke na kojima je bio tvoj afgan! Nisu mi se dopale jer smatram da su malo pre privatne, a mišljenja sam da bi na web stranicama, foto-albumima trebale biti najljepše moguće fotke kada je u pitanju prezentiranje psa, posebno kad se radi afganistanskim hrtovima jer su mi onii bolna točka! Molim te za razumjevanje zbog radi toga!
Gle, ja sam amater i moje bavljenje kinologijom je više kao hobi i razbibriga, ali ti si profesionalac i kužiš, očekuje se da bude sve tip-top,psi na fotkama, web stranice sve, ali baš sve!
Ne znam kako drugi, ali mene ti takav perfekcionizam jako pali i volim vidjeti da je , ako ništa drugo, bar na oko sve briljantno,iako se vrlo često iza svog tog blještavila krije mulj i blato!

Kad je riječ o diplomaciji:
I ja imam isti problem, nisam dobar diplomat, ali možda bi nam život bio puno lakši da jesmo!
Divim se tvojoj upornosti, posebno kad je riječ o tom HR CAC-u!
Shvaćam da je veliki trošak doći i ne dobiti ništa, ali moji pogledi po pitanju toga su potpuno drugačiji!
Meni to ne bi bio gušt! Ja se npr. uvijek guram tamo gdje ima puno kerryja jer me to pali da vidim di sam ja i moj pas u cijeloj toj priči,diže se adrenalin, a ovako sam, samo radi titule bez veze! Pa može Albert preživjeti i bez tog jebenog CAC-a, obzirom na ostale njegove rezultate!
Luce - Srijeda 29.06.2005. 21:31
Subject:
Citiraj:
Gle, ja sam amater i moje bavljenje kinologijom je više kao hobi i razbibriga, ali ti si profesionalac i kužiš, očekuje se da bude sve tip-top,psi na fotkama, web stranice sve, ali baš sve
!

Kery sada zavisi kako stvari gledas ja nisam amater ali nisam i nikada necu biti profesional i n ato sam ponosna. Profesional u kinologii je covek koji zivi od kinologije od uzgoja i od izlozbi. Takav covek natovari 40 pasa i ide 2000km i zaradi bogatstvo. Profesional drzi 40 pasa u kavezima i samo vadi ziva stence na prodaju, profesional je svercer.
Neka ovi ljudi prave profi prezentacije i neka se oni hvale znas onu pricu gore fino ispod trulo. Takvi ljudi trebaju profi prezentaciju. Sa kazem o omo uzgoju da je to domaci uzgoj i kao takav je puno trazen. Ja imam stence u krevetu, u kuhinji ispod nogom. Kao kucni odgoj koji je iz najvetseg djela hobby a ljubav po meni treba biti prezentiran kucnim slikama. Moj sajt je napravljen tako kao sto s emeni dopada to ja trazim na sajtu. Kako ljudi zive, kako se sa cukama maze. Vrhunski sam nezadovolna slikama iz fotoateliea koje nekazu nista drugo osim sto je pas lep. ALi pas s emoze divno pocesljati divno postaviti i nevidis nista.
Ja mog psa slobodno slikam kada se valja u blatu, kada je sav mokar i prljav jer ja nemoram maskirati njegove mane i nedostatke. Moji psi su divno gradeni i to s evidi kada trce sa lopticom, kada sav kovrcav stoji i bez ikakog namjestanja. Pokusaj to pogledati iz ovog ugla pogleda.

Citiraj:
Divim se tvojoj upornosti, posebno kad je riječ o tom HR CAC-u!
Shvaćam da je veliki trošak doći i ne dobiti ništa, ali moji pogledi po pitanju toga su potpuno drugačiji!
Meni to ne bi bio gušt! Ja se npr. uvijek guram tamo gdje ima puno kerryja

Alberta hocu sisati u novembru, mislim da sve sto je mogao dokazati /mislim njegov kvalitet/ dokazao je. Vise mu nije u snagama. I tako da jos pokusavam zavrsiti sve sto je otvorio. Ako neuspeje necemo s eubijati ako uspeje bicemo sretni. Mislim d anase odlazke na euro doge i klubske izlozbe smo se dokazali da nebjezimo od konkurencije. Moji psi imaju zavrsen sampionate YU i BiH ipak tamo stalno dolazimo prvo sto volimo tu atmosferu drugo sto imamo puno prijatelja i to vazi i za HR.
Nix - Srijeda 29.06.2005. 21:47
Subject:
kerry blue piše:

Samo kratak komentar o nesporazumu Gospić, Županja!
Napadnut sam zbog toga za provociranje i destabiliziranje foruma, ali čvrsto stojim iza činjenice da uzgajivač tvog kalibra ne smije iznositi izjave tog tipa,čak ni u šali, jer se stvara nekako iskrivljena slika o tebi kao uzgajaču, to je moje mišljenje!

slazem se s izjavljenim. Cemu onda izlozbe ako moram paziti tko mi sudi da me ne zakine za titulu koja mi pripada.... (naravno da sam i ja nekad znao kalkulirati) ali za kinologiju opcenito gledajuci to nije dobro a posebno uzgajivaci takvog kalibra ne bi smjeli gledati na suca. Pa svaki sudac ocjenjuje psa i STANDARD! Na kraju postoji ZALBA i kad se uzgajivac takvog kalibra s pravom zali na suca (a takva bi zalba sigurno vrijedila vise od anonimusa poput mene) koji je ne posteno sudio pa valjda nekog vraga i naprave... ili bi trebali..... Confused
tukina - Srijeda 29.06.2005. 22:00
Subject:
Moš' misliti kako naprave...Možda u nekom, drugom svijetu, kod nas ne!!
Ovdje da te siluju u ringu ništa ne bi poduzeli...
Nix - Srijeda 29.06.2005. 22:01
Subject:
tukina piše:
Moš' misliti kako naprave...Možda u nekom, drugom svijetu, kod nas ne!!
Ovdje da te siluju u ringu ništa ne bi poduzeli...

ajoj, znam za onaj Varazdin, sjecam se.... Mad trebala si mu SAMAR zakeljit..... Exclamation
tukina - Srijeda 29.06.2005. 22:22
Subject:
trabala da..na kraju bih ja ispala luđakinja! Big smjesak Very Happy

Hoću reći da je kod nas teško istjerati neku pravdu i poštenje općenito, a kamoli u kinologiji...
Luce - Četvrtak 30.06.2005. 0:15
Subject:
Citiraj:
Pa svaki sudac ocjenjuje psa i STANDARD! Na kraju postoji ZALBA i kad se uzgajivac takvog kalibra s pravom zali na suca (a takva bi zalba sigurno vrijedila vise od anonimusa poput mene) koji je ne posteno sudio pa valjda nekog vraga i naprave

i u svetu nebi trebalo da su ljudi gladni, da se krade da se ubija

AMEN

Sada nazad u zivot. Prosle godine sam dozivjela na izlozbi nesto nevjerovatno. Organizator i sudja su prekrsile nekoliko pravila FCI. Sve smo snimila na kameru. Dan do danas imamo taj snimak. Podnjela sma zalbu na izlozbi
NISTA

podnjela sam zalbu na FCI
NISTA

Podneli smo zalbu kao klub pasmine na FCI
NISTA

podnjeli smo zalbu kao udruzenje izlagaca iz ceske
NISTA

Pa onda ratujemo kako znamo. Sada malo brojke ako budem isla na izlozbu kde sudi sudja koji vec dogovorio pobjedu nekome.
Znaci od 20 do 40 eura za psa /ako je CACIB znaci 3moja psa puta 40 znaci 120 eura prijava/

moram krenuti u petak znaci moram platiti zenu koja c emi cuvati stenc ei copor otprilike 30 do 90 eura zanci kada se vracam

dva rezervoara goriva otprilike 160eura
putarine oko 50eura

nesto cu jesti nesto cu piti i izlet na izlozbu u HR me kosta oko 350eura. Pa to mi je previse para kada sam svjestna da nece biti ocenivan kvalitet mojih pasa. Zar je stvarno NENORMALNO provjeravati ko mi kde sudi? Ja neizlazem kod prijatelja ja znam kod koga nemam najmanju sancu i toga jednostavno neidem.
Nix - Četvrtak 30.06.2005. 1:13
Subject:
Kad ovako postavis stvari stvarno mi je jasno zasto izlagac cak i tvojeg statusa MORA misliti na te stvari... ali ipak moje misljenje je da je to JADNO!!!! Exclamation Exclamation Exclamation
Znam da u svijetu postoje i vece ne pravde i da nije sve crno bijelo i moja izjava je mozda djetinjasta i valjda kao pocetnik entuzijast ne kuzim neke stvari ali svejedno sam stajalista da je otuzno ako ti moras razmisljati koji sudac ti sudi da se ne zaj.... i ne potrosis gomilu novca uzalud... ali takva nam je valjda realnost..... Sad
Charlie - Četvrtak 30.06.2005. 6:56
Subject:
Aleluja aleluja, nemrem vjerovati, nisam još kavu popio, a gledam nema krvi ovdje, hehe.
Mogu i ja malo o kuhinjama.
Alka, moja divna kokerica, najljepša na svijetu je imala kratku i relativno uspješnu karijeru, ali i za to krako vrijeme i kojih 20 ak izložbi smo bili svjedoci mnogih kuhinja bez obzira da li smo mi bili "začin" ili smo prisustvovali stavljanju zaprške......
No, svakako "najblistaviji" dio se desio na CACIB-u Zagreb, jedne jeseni. Alka stavrno dobro pripremljena, izvrsno raspoloženi i ona i ja, sudi Talijanka i naravno hrpa Talijana sa nama u ringu. I Alka nakon silnih dobrih ocijena dobije 3!! Te ovo ne valja, te ono ne valja, te ovako, te onako i mi žalosni napustimo ring, pokunjeni odemo i gledamo trijumf talijana. No, ništa strašno, opet divni prijatelji oko nas koji su zviždlai i tješili nas, nasmijavali i sve je prošlo ok.
Drugi dan, ring do jučerašnjeg, samo zamjena sudaca, sudi nam neki Belgijanac, izgleda napuhano, kicoš bi se reklo, grub, viče, mislim si da šta mi je sve to nakon subote trebalo. Dolaze na red ženke, opet Alka, još jedna kujica iz hrvatske i 9 talijanki. Prolazimo sve po redu, sudac malo špota mene i način izlaganja (stalno šaputanje Alki) ali idemo dalje i dalje.....CAC, CACIB......i tada popizdim. Ne vjerujem šta mi se deđava, ne shvačam i ljut sa ocjenskom listom odlazim do Talijanke, njenog vođe ringa, vodim sa sobom predstavnika HKS-a i postavljam dvije ocjenske liste jednu pored druge i tražim objašnjenje. I bilo je vrlo jasno. Talijanka, sutkinja sa "reputacijom" izjavljuje da ona tog psa nije jučer izlagala i da sam ja imao drugu kuju sa sobom. I znate šta je na kraju skoro bilo. Skoro sam ja dobio opomenu i kaznu HKS-a za nepoštivanje izložbenih pravila, laganja.........
Eto toliko o jadnosti, toliko o tome da sam kalkulirao kad god je ta talijanka sudila, da sam gledao na šro ću potrošiti 100€i na kakvu sam podršku i ostalo mogao računati.
To jeste jadno.
A stanje stvari je više nego tužno.
To sad proživljavam i sa macama, da mi mačak nakon nekoliko uzastopnih BOB1i BIS izložbi (najlješi mačak izložbe i najljepši perzijanac) zbog kuhinje takoreći bude diskvalificiran prvi dan, drugi dan opet bude BIS (best in show) i BOB (best of best), ali je prvi dan morao "nestati"
I to ti je NIX jadno, i mnogi su odustali-
No, ako si svjestan kvalitetet svog psa, njegovih mana i prednosti, ako si se zagrijao za takve stvari onda ovuglaš, kalkuliraš i tražiš najbolji način i put da ostavriš ono što si zamislio.
A jadnih detalja kod uzgoja i izlaganja ima previše i možda bi trebalo otvoriti topik, jadaonicu o jadima, kuharicu il ikako bi se već zvala, a mislim da bi mladim i novopečenim izlagačima mogla pomoći i pojasniti neke stvari.
Kako sad stvari stoje i pseća me kuhinja čeka od proljeća slijedeće godine, no o tom potom.
Anonymous - Četvrtak 30.06.2005. 6:56
Subject:
Žalit se ne možeš na ništa osim negativne ocijene, sve ostalo je subjektivno viđenje suca o određenom psu. Zbog toga je najbolje birati suce, mi smo do sada išli kod svakog na suđenje, ali više ne želim trošiti svoje vrijeme i novac na izložbe gdje se iznerviram i to za svoje novce.
TINNA - Četvrtak 30.06.2005. 8:15
Subject:
Citiraj:
Pa svaki sudac ocjenjuje psa i STANDARD!

Nije istina Lol , nama su kujama znali napipati testise , mužjake imenovati kujama , spaljivati cigaretom brkove psima , pisati da je jaka goldenica u visokoj skotnosti a bez da pita ili samo napiše da je predebela , diskvalificirati čokoladnog labradora jer navodno ta boja ne postoji , i još puno takvih veselja !
Danas se tome smijemo ali u tim trenutcima sam željela da javno objesim sudca ili sutkinju , ili ih bar mlatiti kakvim usranim štapom !
Nakon godina uzgajanja znamo šta vodimo a sa čim se nećemo sramotiti na izložbama , svi naši često izlagani psi su kod sudaca poznavatelja pasmine među prvoplasiranima i onda dođeš kod nekog seljačine koji se premišlja jel pas uopće za odličan !
U Surčinu samo jedan razred na specijalki broji pasa kao kod nas svi labradori na izložbi , i Max je dvje godine zaredom 3. od preko 20 pasa u razredu , a Dinga obje godine 2. , a tu su mi psi već izvrijeđani i degradirani jako puno puta .
Kad jednom sudac pogriješi i popljuje mi psa onda znam da više ne idem kod njega , ali kako znati za sudca koji nikad nije sudio nego ići i uvjeriti se !
Svatko tko se razumije u pasminu , a nadam se da se u svoje razumijem , dođe na izložbu i odma vidi gdje mu je pas taj dan , kakva je konkurencija , ima li šta bolje ... i onda se ili radujem jer su mi psi daleko najbolji , ili se rastužim jer vidim da je jaka konkurencija pa smo tu negdje ...
Ako konkurencije nema očekujemo pobjedu naravno , zato smo i došli , ali eto zna se desiti da je sudac uzgajivač neke desete pasmine a našu je položio tek toliko da može popuniti rupe , i on jadan uopće nema pojma o retriverima , kuži se u njih ko ja u dalmatinere , onda je često slučaj da da titulu psu koji ga građom podsjeća na pasminu čiji je uzgajivač , e zato onda kod sudca lovca koji uzgaja kakve ptičare pobjedi labrador koji podsjeća na vižlu ... a šta će jadan kad ne zna , nije on kriv nego onaj tko mu je dozvolio da polaže , a onda opet organizator ne želi jer mu je skupo zvati sudca specijalista za samo jednu grupu , pa tako zove popunjavače rupa koji su položili sve a ne znaju ništa ...
Lucas - Četvrtak 30.06.2005. 8:28
Subject:
Potpisujem i Lucu, i Charlia, i Jasnu i Tinu.
Izlagati sam počela tek prošle godine, dakle nova sam. I već jasno vidim neke stvari.
Na žalost, nisam bogata da mogu na svaku izložbu, nego moram dobro razmisliti dal ću ići ili ne,a i onda pazim i kod koga ću ići.
Jer nemam novaca za bacanje da bi išla kod nekog suca koji je prije mog možda vidio još jednog ili dva psa te pasmine jer kod takvih sudaca moj pas uredno niš ne valja, dok kod sudaca koji inače sudi na specijalnim izložbama samo za tu pasminu (ne sve retrivere nego samo flatove Exclamation ) kaže da je pas "perfektan".
I kako onda ne kalkulirati?
Da imam para ko blata išla bi na svaku izložbu, ovak si to nažalost nemogu priuštiti.
Charlie - Četvrtak 30.06.2005. 8:47
Subject:
Lucas piše:
Da imam para ko blata išla bi na svaku izložbu, ovak si to nažalost nemogu priuštiti.

Ma i da imam para kod te talijanke više ne bi nikada išao, a i još kod nekih "proslavljenih" jer ne volim da vrijeđe niti psa niti mene.
Lucas - Četvrtak 30.06.2005. 9:10
Subject:
E ja bi baš išla. S kamerom, da se snimi sve, cjelokupno suđenje, po izlasku iz ringa bi psu snimila i tetovažu u uhu da se vidi da je to taj i ocjensku listu.
A onda bi tužila Big smjesak . I na sudu, ne samo na kancelariji izložbe, ne samo FCIu... Lol
Luce - Četvrtak 30.06.2005. 10:44
Subject:
Pa sto ste vredni ovako ujutru. I vidim da diskusija se bas razvija u zanimlivu diskusiju. FCI je posebna organizacija koja podleze vlastitim pravilum i ni na sudu nemozes nista. Ja sam ozbilno razmisljala s amojom snimkom ici i na sud. JEr nesposobnjakovic UROSEVIC je stalno kao odlican sudja. Da ga ukinu dala bi sve ali nemoze on je njihov i oni ga podrze snimka nesnimka. vi samo zapamtite ime i ako vam sudi Milivoje Urosevic /SCG/ ostanite kuci jer to nema smisla. Sada sudio na euro dogu pasmine koje u zivotu nije video i tako to izgledao.

PS: kada smo poceli sa trkama mislila sam e tu nema licnog mislenja samo vreme. VARKA ljudi stima s ei vara se i tamo Wink
Strippy - Četvrtak 30.06.2005. 13:50
Subject:
Charlie piše:
Kako sad stvari stoje i pseća me kuhinja čeka od proljeća slijedeće godine, no o tom potom.

Oho! Big smjesak Wink Sorry, ali moram biti malo off topic jer izgaram od znatiželje! Ajde bar mi otkrij o kojoj pasmini je riječ... Wink Wink
Valentina - Četvrtak 30.06.2005. 13:56
Subject:
Charlie piše:

daaaj Charlie, nemoj bit tajanstven Lol Lol Lol
Charlie - Četvrtak 30.06.2005. 13:59
Subject:
Valentina piše:
Charlie piše:

daaaj Charlie, nemoj bit tajanstven Lol Lol Lol

uopće nisam Big smjesak Smijeh Big smjesak Smijeh
Valentina - Četvrtak 30.06.2005. 14:27
Subject:
jel iz 8. ili 9. grupe?? Big smjesak Big smjesak
Charlie - Četvrtak 30.06.2005. 14:31
Subject:
Iz 1, hehe, šalim se naravno
ma patite malo i otišli smo skooooz offfffff
tukina - Četvrtak 30.06.2005. 15:55
Subject:
charlie, daj reci, reci...Nemoj biti takav... Evil or Very Mad Very Happy Big smjesak
Matea - Četvrtak 30.06.2005. 22:08
Subject:
Da nije slucajno lhasa? Question Big smjesak
Charlie - Petak 01.07.2005. 7:23
Subject:
Svašta je moguće Smijeh
kerry blue - Ponedjeljak 04.07.2005. 9:10
Subject:
Charlie piše:
Svašta je moguće Smijeh

Siguran sam da je u pitanju nešto jako jako malo, dugodlako, obzirom na stan , mačke, ptice i sl.!!!???

PS. Od onog dana kada je bilo nevrijeme nemam tel liniju, dok je ne srede, pa evo samo kratko javljanje od frenda!
Pozdrav svima!
Valentina - Ponedjeljak 04.07.2005. 10:10
Subject:
sumnjam da je veće od kokera Lol Lol
irish wolfhound - Srijeda 27.07.2005. 21:22
Subject: Re: Suci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!
TINNA piše:

ajde mi molim te objasni kako se izlaze pas!!!!ja imam irskog vucjeg hrta i planiram ga voditi u osijeku u desetom mjesecu na izlozba
TINNA - Srijeda 27.07.2005. 21:32
Subject:
Gotovo svaka pasmina se drugačije izlaže , nadam se da će ti pomoći netko tko je viđao tvoju pasminu na izložbama , probaj svakako otići na koju izložbu ranije pogledati , mislim da je Đakovo prije Osijeka .
Valentina - Četvrtak 28.07.2005. 19:48
Subject: Re: Suci, tehnika sudjenja, standardi pasa i kriteriji!!!
irish wolfhound piše:

ajde mi molim te objasni kako se izlaze pas!!!!ja imam irskog vucjeg hrta i planiram ga voditi u osijeku u desetom mjesecu na izlozba

misliš što se događa u ringu? šte treba znati? ili?

btw. imaš privatnu poruku Wink
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris