Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Koje su pasmine najpametnije...
Na stranicu 1, 2  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseće pasmine Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
Mazac

Pričalica
Pričalica

Registriran: 11 Lip 2006

PorukaPoslano: Utorak 01.08.2006. 17:05    Subject: Koje su pasmine najpametnije... Odgovor sa citatom

Naišla sam na jednu stranicu (Druga Prilika: http://www.drugaprilika.com/main.asp?id=101 ) u kojoj su pasmine pasa poredane po pameti, brzini učenja... Zanima me što vi mislite koliko se može pouzdati u tablicu? Ja imam pudlu, istina je da jako brzo uči, ali još znam jednog Ši cu-a i on je vrlo pametan, a prema popisu je na 70. mjestu... Confused

Znam da nitko ne uzima psa zbog njegove pameti, pitam samo iz znatiželje, koliko brzo uče vaši psi i što mislite o popisu? Ja iskreno mislim da je svaki pas pametan, i da vaš način učenja naredbi psa, ovisi koliko brzo će on naučiti naredbu. Cool

Evo, sve točno skopirano sa stranice Druga Prilika:

KOJE SU PASMINE NAJPAMETNIJE

Vaš pas – bio on/ona Fido, Rex, Astra, Nera... dio je vaše obitelji i vaš najbolji prijatelj. Nije ni potrebno isticati koliko ste povezani sa njim i kako Vam je on/ona najljepši i najpametniji – kad stvarno je!

No, puste li se emocije i subjektivno gledanje na stranu – postavlja se pitanje: a koja je pasmina stvarno najpametnija? Na to pitanje pokušali su sa znanstvenog aspekta odgovoriti dreseri i instruktori za obuku pasa koji su u SAD-u i Velikoj Britaniji proveli istraživanje na specifičnom uzorku od gotovo 100 pasmina. Rezultate su podijelili u 6 kategorija, ovisno o stupnju razumijevanja i izvršavanja naredbi.

Pogledajte na kojem bi mjestu završio vaš ljubimac. Naravno, to je samo okvirno istraživanje i nikako ne bi smjeli niti pomisliti kako vaš pas nije dovoljno pametan! Vi to znate najbolje!

Najpametniji psi 1-10

Razumijevanje novih naredbi: u manje od 5 pokušaja

Izvršavanje prve naredbe: 95% uspješnosti

1. graničarski koli

2. pudl

3. njemački ovčar

4. zlatni retriver

5. doberman

6. šetlandski ovčar

7. labrador retriver

8. papijon

9. rotvajler

10. australijski ovčarski pas

Izvrsni radni psi 11-26

Razumijevanje novih naredbi: 5 do 15 pokušaja

Izvršavanje prve naredbe: 85% uspješnosti

11. velški korgi pembruk

12. patuljasti šnaucer

13. engleski špringer španijel

14. belgijski ovčar – tervuren

15. šiperka

16. škotski ovčar

17. njemački kratkodlaki ptičar

18. ravnodlaki retriver + srednji šnaucer

19. epanjel breton

20. koker španijeli

21. vajmarski ptičar

22. belgijski ovčar – malinoa + bernski planinski pas

23. pomerijanac

24. irski vodeni španijel

25. vižla

26. velški korgi kardigan

Iznadprosječni radni psi 27 - 39

Razumijevanje novih naredbi: 15 – 20 ponavljanja pokušaja

Izvršavanje prve naredbe: 70% uspješnosti

27. chesapeake bay retriver + puli + jorkširski terijer

28. veliki šnaucer

29. erdel terijer

30. graničarski terijer + briard

31. velški špringer španijel

32. manchester terijer

33. samojed

34. njufaundlender + australijski terijer + američki stafordski terijer + gordon seter + bradati koli

35.kern terijer + irski seter

36. norveški elkhound

37. svilenkasti terijer + mnijaturni pinč + engleski seter + faraonski pas + klumber španijel

38. norvič terijer

39. dalmatiner

Prosječni radni psi 40 - 54

Razumijevanje novih naredbi: 25 – 40 ponavljanja

Izvršavanje prve naredbe: 50% uspješnosti

40. irski mekodlaki pšenični terijer + bedlington terijer + kratkodlaki foksterijer

41. irski vučji hrt

42. kuvasz

43. saluki – perzijski hrt + pointer

44. kavalir king Charles španijel + njemački oštrodlaki ptičar

45. sibirski husky + bišon

46. tibetski španijel + engleski hrt

47. zapadnoškotski bijeli terijer + škotski jelenji hrt

48. bokser + njemačka doga

49. jazavčari + stafordski bulterijer

50. aljaški malamut

51. vipet + šar-pei + oštrodlaki foksterijer

52. rodezijski riđbek

53. velški terijer + irski terijer

54. boston terijer + akita

Osrednji radni psi 55-69

Razumijevanje novih naredbi: 40 do 80 ponavljanja

Izvršavanje prve naredbe: 30% uspješnosti

55. skaj terijer

56. norfolk terijer

57. mops

58. francuski buldog

59. briselski grifon + maltezer

60. talijanski hrt

61. kineski kukmasti pas

62. dandie dinmont terijer + tibetski terijer + lakeland terijer

63. staroengleski ovčar – bobtail

64. veliki pirinejski pas

65. škotski terijer + bernardinac

66. bulterijer

67. čivava

68. lasa apso

69. bulmastif

Najslabiji kao radni psi 70-79

Razumijevanje novih naredbi: 80 do 100 pokušaja

Izvršavanje prve naredbe: 25% uspješnosti

70. ši-cu

71. baset

72. engleski mastif + bigl

73. pekinezer

74. bloodhound

75. ruski hrt – borzoj

76. čau-čau

77. engleski buldog

78. basenđi

79. afganistanski hrt
Na VRH
mcujic

Gost

PorukaPoslano: Utorak 01.08.2006. 19:06    Subject: Odgovor sa citatom

a joj nije valda nj. ovcar pametniji od mog boxera Ljut
Na VRH
Valentina

Starosjedilac
Starosjedilac

Registriran: 13 Srp 2003

PorukaPoslano: Utorak 01.08.2006. 20:45    Subject: Odgovor sa citatom

Citiraj:
Pogledajte na kojem bi mjestu završio vaš ljubimac. Naravno, to je samo okvirno istraživanje i nikako ne bi smjeli niti pomisliti kako vaš pas nije dovoljno pametan! Vi to znate najbolje!

Very Happy

i na toj tablici psi nisu poredani po pameti nego po brzini učenja naredbi, iz kojeg pokušaja odgovore na naredbu, sposobnost savladavanja prepraka i sl. Wink
tablica je iz knjige "Inteligencija pasa", iako koliko se sjećam u knjizi su neke pasmine drugačije poredane Mislim
Na VRH
horses_love

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 31 Srp 2006

PorukaPoslano: Utorak 01.08.2006. 21:59    Subject: Odgovor sa citatom

GLE NEMOJ SE PREVIŠE SEKIRATI OKO TOGA MOŽDA JE TVOJ BOXER PAMETNIJI TO SVE OVISI O PSU KAKO ŽELI SLUŠATI....
DAKLE SVE OVISI O PSU....

Srce »-(¯`v´¯)-» Srce
Na VRH
Mazac

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Srijeda 02.08.2006. 9:38    Subject: Odgovor sa citatom

Valentina...
Citiraj:

Citiraj:

i na toj tablici psi nisu poredani po pameti nego po brzini učenja naredbi, iz kojeg pokušaja odgovore na naredbu, sposobnost savladavanja prepraka i sl. Wink
tablica je iz knjige "Inteligencija pasa", iako koliko se sjećam u knjizi su neke pasmine drugačije poredane Mislim

Na tablici su psi poredani po brzini učenja naredbi, iz kojeg pokušaja nauče naredbu, ali i po pameti, jer pas je pametan ako brzo uči... (prema mojem mišljenju) Wink , ja nisam našla tablicu u knjizi nego na stranici Druga Prilika... Deal http://www.drugaprilika.com/main.asp?id=101 Smile
Na VRH
Dragan Grujin

Pričalica
Pričalica

Registriran: 08 Sij 2006

PorukaPoslano: Srijeda 02.08.2006. 12:36    Subject: Odgovor sa citatom

Ovi što su ispitivali i testirali mora da su mnogo vremena proveli i na kraju da li je to tačno što su dobili. Svaka rasa je posebna za sebe a svaka individua od pojedine rase je takođe posebna i da bi se dobili rezultati trebalo bi veoma dosta vremena i na kraju sve to postignuto mogao bi da demantuje svaki iole priučen poznavalac rase pasa.

Svaki vlasnik psa veruje da je njegov pas naj naj. Ne treba ga sprečavati da tako misli.
Moji patuljasti pičevi su toliko pametni iradni samo što ne govore pa ih nisam mogao upisati u redovnu školu za ljude jer ne umeju pričati te ne bi mogli biti ravnopavni sa ostalim polaznicima Lol

Pozdrav Dragan
Valentina

Starosjedilac
Starosjedilac

PorukaPoslano: Srijeda 02.08.2006. 13:02    Subject: Odgovor sa citatom

Smijeh2 Smijeh2 Smijeh2

takav je i moj Sky Lol
Na VRH
spackarica

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 26 Kol 2004

PorukaPoslano: Srijeda 02.08.2006. 15:19    Subject: Odgovor sa citatom

koliko se ja sjećam iz kinologije, inteligencija pasa ne mjeri se baš brzinom učenja.
čak se kaže da pas koji strašno brzo i bez imalo ''vlastitog mišljenja'' prihvaća naredbe ne kotira baš visoko na rang listi inteligentnih pasa...
odnosno, što svojeglaviji - to pametniji.

tako su, recimo, službeni psi negdje na dnu lanca inteligencije (ne znači da su glupi, samo malo manje inteligentni), tako da bi što lakše prihvaćali nova stanja i znanja i što je najbitnije za njihovu funkciju - bez pogovora!

lovački i ovčarski psi svrstani su visoko što se inteligencije tiče... vole učiti, ali kada im se nešto ne da ili ne sviđa morat ćemo uložiti puuuuno veći trud i pppuuuno više živaca...
Na VRH
mcujic

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 02.08.2006. 18:20    Subject: Odgovor sa citatom

spackarica piše:
što svojeglaviji - to pametniji.

..

ako je po ovoj rjeci onda je moj najpametniji Lol
Na VRH
schlaf

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 27 Ož 2005

PorukaPoslano: Petak 04.08.2006. 22:27    Subject: Odgovor sa citatom

Avgani na zadnjem mjestu Eek
Al su na 1. po ljepoti Big smjesak Lol
Valentina

Starosjedilac
Starosjedilac

PorukaPoslano: Subota 05.08.2006. 9:29    Subject: Odgovor sa citatom

spackarica piše:
koliko se ja sjećam iz kinologije, inteligencija pasa ne mjeri se baš brzinom učenja.
čak se kaže da pas koji strašno brzo i bez imalo ''vlastitog mišljenja'' prihvaća naredbe ne kotira baš visoko na rang listi inteligentnih pasa...
odnosno, što svojeglaviji - to pametniji.

tako su, recimo, službeni psi negdje na dnu lanca inteligencije (ne znači da su glupi, samo malo manje inteligentni), tako da bi što lakše prihvaćali nova stanja i znanja i što je najbitnije za njihovu funkciju - bez pogovora!

lovački i ovčarski psi svrstani su visoko što se inteligencije tiče... vole učiti, ali kada im se nešto ne da ili ne sviđa morat ćemo uložiti puuuuno veći trud i pppuuuno više živaca...

OK OK OK OK OK OK OK OK OK OK
Na VRH
bobica

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 27 Kol 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 07.08.2006. 8:08    Subject: Odgovor sa citatom

schlaf piše:
Avgani na zadnjem mjestu Eek

Mislim da inteligencija nema baš previše veze s ovom listom jer sve ovisi koliko pas prihvaća naredbe, a afgani možda ne prihvaćaju naredbe kao neki drugi psi jer ipak znate kakvi su oni, neovisni, ne vežu se previše za vlasnika. Ja sam davno vidjela jednog afgana(lutao je po gradu Shocked ) koji je savjesno prelazio cestu, čak je i čekao na semaforu, pa ne može onda bit baš neinteligentan.

Pričalica
Pričalica

Registriran: 31 Pro 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 14.08.2006. 13:33    Subject: inteligencija pasa Odgovor sa citatom

Znači po tome je pudlica na 2., sheltie na 6.,papillon na 8., koker-spanieli na 20., kavaliri na 44. i bichoni na 45.?pa ako je ovo točno, nije baš svejedno ponoviti naredbu 5 ili 50 puta...
Na VRH
Mazac

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Četvrtak 24.08.2006. 12:54    Subject: Koliko je inteligentan pas... nije baš važno! Odgovor sa citatom

Maza je stvarno sada bolja u ponašanju nego prije, jer sam ja smirenija dok sam s njom... mislim da tablica nije baš točna... kada se vlasnik i pas salažu onda je i lakše učiti psa, nije ti važno koliko treba da ga naučiš neku naredbu! Smile Već samo da te sluša i da si zadovoljan s njime! Smile
Sigurna sam da ste svi zadovoljni sa svojim psom i da zato ne komentirate baš mnogo ovu temu! Very Happy
Na VRH
Gost

PorukaPoslano: Subota 23.09.2006. 17:16    Subject: Odgovor sa citatom

mislim da je jako opširna tema ovo o pameti pasa... Confused to je sve individualno,recimo vučjak je pametan inače,a nekad je od njega pametniji obični seoski mješanac...bitno da se bavimo svojim psom,i rezultati će se sigurno vidjet bez obzira na to jel o njemu piše da nije baš pametan il je! većina njegovog ponašanja i "pameti" ovisi o okolini u kojoj živi,kolko pažnje dobiva...a tek poslije toga jako malu važnost ima ova odrežena pamet po pasminama... Very Happy Very Happy
Na VRH
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseće pasmine Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2  Slijedeće
Strana 1 od 2

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma