Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Bolesti i liječenje crvenouhih kornjača
Na stranicu 1, 2, 3  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Gmazovi Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
Đuro

Zlatni član
Zlatni član

Registriran: 26 Sij 2006

PorukaPoslano: Utorak 05.12.2006. 10:33    Subject: Bolesti i liječenje crvenouhih kornjača Odgovor sa citatom

Evo nekoliko opisa bolesti kornjača... Slobodno dopunjavajte ili ispravljajte ako sam nešto krivo napisala

PREHLADA: kornjača kiše, malaksala je i odbija jesti. Događa se pri preniskoj temperaturi vode, lošoj ishrani, nemogučnosti sunčanja i ako boravi na propuhu. Lijeći se omogučavanjem sunčanja, pravilnom prehranom i povišenjem temp. vode na 28 stupnjeva.

UPALA OČIJU: oči su crvene, naotečene, kornjača ih stalno trlja, ako se ne lijeći na vrijeme pojavljuje se bijeli "gnoj" na oku. U takvom se stanju kornjaču hrani mrkvom, i jetricama, srčekima... možete joj u prehranu dodavati i vitaminske kapi. Ja sam svoje 2 puta dnevno kupala u razrijeđenoj mlakoj kamilici, no puno ljudi govori da to nije dobro... ne znam... nama je pomoglo. Oči se mogu mazati mastima i uljima kao što su kloramfenikol, Sulfasol i Geokorton, no meni se više sviđa neka "prirodna" varijanta - gospino ulje, nemojte stavljati ove masti bez konzultacije s veterinarom

UPALA PLUĆA: glavni simptom je da kornjača pliva ukoso. Ostali simptomi su: ima otvorena usta kao da joj je teško disati i da se bori za zrak, glasno piskuće i kiše, ne želi jesti... To se događa ako je na propuhu, loše se hrani, prehladna voda ili kopno.... Kod upale pluća kornjači dajemo meso poput srca ili jetre, a i odlazimo veterinaru na injekcije Vetofolka ako bolest napreduje. Temp. vode treba biti od 28-30 stupnjeva, na kopnu još više.

UPALA UHA: Glava je zdeformirana i natečena na području uha (crvene mrlje). Događa se ako je kornjača na propuhu i lijeći se mastima (kao i kod ljudi).
Na VRH
melek

Početnik
Početnik

Registriran: 16 Sij 2011

PorukaPoslano: Nedjelja 16.01.2011. 18:22    Subject: ne otvara mi donatelo oči Odgovor sa citatom

pozz ... imam dvije kornjace manje od godinu ...
veoma su interesantne i zanimljive x) ..
uzeo sam par u pet shopu gde mi lik koji radi nije znao reci koja su vrsta :S :S pa sam preko neta nakon neko vrjeme otkrio koja su vrsta imam jednu crvenouhu i jednu zutouhu kornjacu jedno je muzijak a drugo zenka

zenka mi je veoma razigrana zivahna voli se suncati i kad ode u vodu bas pliva dok muzijak (zutouha ) je stalno u vodi ponekad mu vidim oci otvorene ( prije je ucestalo otvarao oci a sada rjeđe )

u pet shopu mi je lik koji radi pokusao "uvaliti " onu plastiku kao savrsen dom za njih al nisam to uzeo uzeo sam akvarij otprilike 20 litatara mozda malo manje .. trenutno je on savrsen za njih jer su male imaju kopno imaju vodu .. al zbog ovog problema sa ocima muzijaka (zutouha) sam isao licno kod staklara i narucio stakla mnogo veča i sredio sve jer sam mislio da je problem taj prostor ( imam cak i video step by step na you tube kako sam to radio )

sad kad imaju akvarijum veliki preko 70 litara
u njemu je onaj manji akvarijum sluzi kao obala obal aje od sitnog pjeska
dno u vodi je od sitnog pjeska

imaju drvo koje im sluti da se popnu na obalu
imam svetiljku obicnu ovu rekao mi je onaj lik u radnji da moze i ona se staviti , vodu sam do sada ja grijao ja jer nisam imao grijač
al sad sam narucio grijac sa termostatom podesen da se na odredenoj temperaturi gasi i pali

nije mi jasno zas zaboga donatelo ne otvara oci

hranim samo susenim racicima

nisu oci crvene , nisu natecene
oci cu normalne velicine kao i kod druge kornjace

samo su zatvorene :S :S

sve sam citao

nez sta vise da radim eto ubacicu i tu ishranu drugaciju i maknut cu pjesak vec sam to poceo ..
ako ima neko strucan da mi napise sta e u pitanju
uglavnom neam filtera al vodu mjenajm svaki drugi dan ili max treci

Moderator
Moderator

Registriran: 16 Sij 2010

PorukaPoslano: Nedjelja 16.01.2011. 19:12    Subject: Odgovor sa citatom

To ti je upala / infekcija ociju . Nemoj se igrati sa tim . Moja je jedna kornjaca uginula od toga. Vodi je veterinaru cim prije .

Početnik
Početnik

PorukaPoslano: Nedjelja 16.01.2011. 19:19    Subject: Odgovor sa citatom

trnutno to nije moguce
u mojoj okolini nema veterinara ( znam jer sam trazio da cuku vakcinisem i morao ga vozati svugde jer ljudi nisu strucni )
ja nemogu nac veterinara koji bi mi mogao reci da je u zivotu vidjeo kornjacu .. ovo ljudi kod nas su jedino kornajcu videli na slici

..
da je vodim negde dalje nemam novca jer je kornjaca za menen luksuz
koji sam jedva uspijeo nabaviti =)

ako imate neke savjete ovako preko neta prihvacam sve

prije par minuta sam trazio meso ewo jedna kornjaca jede meso a ova druga odbija svu hranu iako nikad nisu jele meso kod mene cak sam stavio ispred nje da osjeti miris ako nevidi al nista

Početnik
Početnik

PorukaPoslano: Nedjelja 16.01.2011. 19:53    Subject: Odgovor sa citatom

hmmm od kako sma primjetio da ne otvara oci on je na obali sad sam ga premjestio u vodu i pustio komadice mesa ispred njega
poceo je jesti , kako prozdrljivo jede rekao bi da je gladan iako ih hranim redovno
kad pokusaje da uhvati komadic stalno ga promasi
udari pored njega i onda malo stane i malo samo otvori oci i uhvati komadic i to e to

valjda ide na bolje makar malo otvara oci i pomjera se

Početnik
Početnik

PorukaPoslano: Utorak 18.01.2011. 18:09    Subject: Odgovor sa citatom

ja mislim da je to kod moje kornjace trenutno
dobio je upalu ociju oci nisu crvenu , nisu bas nesto puno natecene ( al ipak kao malo jesu )
i vidim nesto bjelo , najverovatnije gnoj
sad me interesuje kako da tu mrkvu dajem
svjezu onak komadice ili kako vec ???

tesko mi je te lijekove i kapi nabavljati pa moram koristiti samo ovo prirodno
i moram se informisati ovak preko foruma jer nema strucnih ljudi u mojoj okolini koji bi kornjaci mogli pomoci :S :S

za kolko se otprilike ( vremenski ) ta bolest povuce

Pričalica
Pričalica

Registriran: 06 Srp 2010

PorukaPoslano: Srijeda 26.01.2011. 10:37    Subject: Odgovor sa citatom

da, to ti je definitivno upala očiju i čim stigneš ju odvedi veterinaru. mislim da ti to može bit od sitnog pjeska pa ga makni.

i može ti bit problem to kaj si ih kupio u pet shopu, oni ti se tam ne brinu o kornjačama.

filter nabavi što prije! Shocked
Na VRH
nane_cool

Moderator
Moderator

PorukaPoslano: Srijeda 26.01.2011. 13:56    Subject: Odgovor sa citatom

Isperi joj oci sa cistom malakom vodom i tako nekoliko puta dnevno ... promjeni joj pod hitno vodu i stavi je u sto cisce i sterilnije podrucije ...
i slazem se ... sto si je nabavljo ako nemas financijski mogucnosti ... gmazovi su jedne od najskupljih zivotinja za odrzavanje

Početnik
Početnik

PorukaPoslano: Srijeda 26.01.2011. 20:12    Subject: Odgovor sa citatom

kornjaca je dobro reg. sam se na drugi forum odma su mi pomogli .
Da sam znao da su ovako zahtjevne nebih odma kupovao kornjace dok ne nabavim svu opremu .
Lik u pet shopu mi je dao plastikicu neku kao smjestaj al sam uzeo veci akvarij od toga ali i on je mali pa sam kupio jos veci od preko 60 litara,
Ja zivim u BiH , veoma je tesko ikakvu opremu nabaviti , sve sam nabavio od opreme od grijaca od 300 W , filtera unutrasnjeg ja mislim 200 l po satu ,
al jos nemogu nac sijalicu UVB iako sam narucio preko radnje neke al nemogu mi ni oni nabaviti ...

Nije mi problem ni veterinara platiti ali mi je problem sto nema veterinara u blizini , ima lokalni koji zna samo prepoznati psa i macku :S ...
da vodim kornjacu u neki vecu veterinarsku stanicu treba mi vremena i novca samo da dodem do te veterinaske stanice jer su daleko a nez ni sam kolko bimi to naplatili tak da veterinara nema nista .

Bitno je da je kornjaca sad bolje

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 23 Kol 2009

PorukaPoslano: Četvrtak 27.01.2011. 18:22    Subject: Odgovor sa citatom

Prvo: slika bi jako pomogla!

Kako znaš da spolove kornjača ako su još malene?

Oči su zatvorene, a nisu natečene. Čini mi se da upala očiju nije već da je upala pluća, često zbog upale pluća kornjače zatvaraju oči. Pošto te nisam shvatio u svim postovima možeš li mi sa sigurnošću odgovoriti na sljedeća pitanja:

1. Što imaš od opreme u akvariju?
2. Kolika je litraža akvarija i dimenzije?
3. Koja je temperatura vode, zraka i kopna?
4. Ispušta li "oboljela" kornjača nekakve piskutave zvukove kao da hvata zrak?
5. Pliva/pluta li kornjača nakoso?
6. Izlazi li joj kakav sekret iz nosa ili usta?
7. Čime ih hraniš?
8. Da li "oboljela" kornjača nogama "češe/grebe" oči?

Zasad je to to, nadam se brzom odgovoru da ustanovimo što je tvojoj kornjači. Pozdrav!
Na VRH
Antun Tun
Opomena : 2

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 28 Lip 2010

PorukaPoslano: Četvrtak 27.01.2011. 22:16    Subject: Odgovor sa citatom

moraš pokušati naći dobrog veterinara prije nego što se razboli jer nemaš veterinara. naprimjer ovo si izlječio, može se opet razboliti,štoš onda
Papiga Koki
Hrčak Mrga
http://www.travian.com.hr/
Na VRH
nane_cool

Moderator
Moderator

PorukaPoslano: Petak 28.01.2011. 14:13    Subject: Odgovor sa citatom

Kako su ti pomogli , sta si uradio ?
I gdje zivis u BiH ... ja sam isto iz Hercegovine i imam slicnih problema kao i ti sa nabavkom opreme i ne strucnosti ljudi ovdje ... ja sam svoju UVB lampu nbavila od strike u Zagerebu sve u svemu komplicirano je bilo ...

Registriran: 11 Ož 2011

PorukaPoslano: Petak 11.03.2011. 22:31    Subject: Bolesna crvenouha kornjaca. Molim pomoc! Odgovor sa citatom

Pozdrav svima na forumu!

Danima trazim resenje za moju malu Evu, koja ima 4 cm i jos je beba. Imam je vec dva meseca. Cuvam je u akvarijumu dovoljno velikom za nju, vode ima oko 25l, ima suvi deo, odnosno kamen na kojem se sunca, kao i filter i grejac vode. Temperatura je 26-28 u ovim ledenim danima. Hranim je racicima, koristim Reptilit vitamine za oci i imunitet, vodu redovno menjam, jednom nedeljno bez obzira sto ima filter. Maksimalno sam joj posvecena, ali ipak se razbolela.
Vec 6 dana ne otvara oci, prvog dana sam nabavila gentamicin mast za oci kao sto mi je veterinar rekao, i dosta sam vec citala o njihovim bolestima.. Problem je sto ne mogu da ocenim da li je samo to ili ima i upalu pluca, jer bolesne oci mogu biti simptom. Znaci, 5 dana joj mazem mast, isto toliko ne jede i samo se sunca na kamenu. Nekad mi se cini da pliva normalno, a kada pluta kao da se malo nakrivi. Cini mi se da su joj bolje oci, ali i dalje ne jede i nije aktivna.
Interesuje me koliko traje oporavak od bolesti ociju i kako da budem sigurna da nije upala pluca. Prodavci u nasim pet shopovima nemaju pojma o nekim stvarima.
Jedino sto nemam to je sijalica sa uv ab zracima, mada kazu mi da i ne mora, imam obicnu i iznosim je na sunce 5-10 min vec tri dana.

Bila sam bas opsirna, ali mnogo mi je zao.. Da, bitno je i to da kazem da barem jednom, dva puta u toku dana izbaci glavu visoko i kao da kaslje, ali ne ispusta zvuke.
Hvala unapred na pomoci.

Sad
Na VRH
darx

Početnik
Početnik

Registriran: 14 Kol 2010

PorukaPoslano: Subota 12.03.2011. 19:21    Subject: Odgovor sa citatom

A rasvjeta?
Moras joj osigurati UVA-UVB rasvjetu!

Pričalica
Pričalica

Registriran: 06 Srp 2010

PorukaPoslano: Ponedjeljak 14.03.2011. 14:59    Subject: Odgovor sa citatom

u vezi očiju- probaj ju staviti u MLAKI čaj od kamilice. to sam ja radila svojoj kornjači i sada je sve super!

rasvjeta- obavezno nabavi lampu!

nemoj ju nositi često van jer su jako jako plašljive. to ne preporučam. radije ju stavi pokraj prozora.

treba biti više vode u terariju i temperatura treba biti 27-30. znači prehladno je.

I NAJVAŽNIJE- hrani ju sirovim mesom! račići su samo poslastica bez hranjivih tvari i to joj daj 1 mjesečno!

poslušaj me u vezi savjeta jer ti kornjača može uginuti!
Na VRH
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Gmazovi Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2, 3  Slijedeće
Strana 1 od 3

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma