Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
INFO: ovčice
Na stranicu 1, 2  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Egzotične životinje Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
iva

Pričalica
Pričalica

Registriran: 04 Lip 2008

PorukaPoslano: Ponedjeljak 16.06.2008. 14:36    Subject: INFO: ovčice Odgovor sa citatom

Bok!
Ja sam relativno nova forumasica i imam puno pitanja te se nadam da ce netko od vas znati mi odgovoriti
Kupila sam dvije istarske pramenke pod selekcijom
tocnije ovna i ovcicu koji su bili stari mjesec dana
Nisu u rodu i namjeravam ih imati kao ljubimce i nadam se da ce jednoga dana imati potomke.
Ovcica se zove Maja a ovan Bepo.
trenutno nemam slikica ali jednom cu i njih staviti da vidite kak su slatke
No mene prevenstveno zanima da li netko zna sta bi ovcice mogle jesti jos
uz sijeno i posije.
Mi smo imali slucaj da smo rano odbijeni od majke pa smo ih hranili zamjenskim mlijekom i nekakvom smjesom za ranom odbijenu janjad. sad vec imaju preko dva mjeseca i pasu po nasem gruntu ali bi ja rado znala da li je njima potrebno jos stogod uvrstiti u prehranu ili im je ovo sto sada dobijaju sasvim dovoljno

Hvala vam unaprijed

Pričalica
Pričalica

Registriran: 23 Svi 2007

PorukaPoslano: Ponedjeljak 16.06.2008. 16:49    Subject: Odgovor sa citatom

a baš krasno ovčicama daj još i minerale u obliku mineralne cigle i daj im sol najbolje bi bila kamena sol i neka im to stalno bude dostupno.
Na VRH
zoran

Forumski manijak
Forumski manijak

Registriran: 24 Stu 2007

PorukaPoslano: Ponedjeljak 16.06.2008. 18:36    Subject: e Odgovor sa citatom

cao, lijepo je cuti da se neko tako mlad zanima za ovce Razz , sto se tice ishrane nemam sta dodati osim ovoga do sad , ako imaju dobru pasu uz dodatak soli ne treba im do zime nista , jedino ih trebas obiljezit tj registrovat ako vec nisi , u maticne knjige , i dat im sredstvo protiv ekto i endo parazita ,to se daje inekcijom i svaki veterinar ti to moze odradit , puno pozdrava Razz
Na VRH
iva

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Srijeda 18.06.2008. 13:08    Subject: ovčice Odgovor sa citatom

hvala na odgovorima!

evo sad jos jedno pitanje a kakvi su to endo i ekto paraziti?
Nismo ih protiv toga cijepili ali sad kad znam da se to mora budemo.
ovčice smo registrirali isti dan kad smo ih i kupili a veterinar nam se nasmijao u facu kad je vidio da smo dosli prijaviti samo dvije a on mislio da imamo cijelo stado.

Njega smo i pitali sta sve jos za ovcice treba uciniti i nabaviti a njemu se vjerojatno zurilo negdje pa nam nije dao bas neke informacije ( vise smo mi znali kaj se tice prehrane jer smo se prije razgovarali susjedom i naravno covjekom od kojeg smo kupili ovce) A CIJEPIVA UOPCE NIJE SPOMENUO.

No nema veze, mi cemo to obaviti ako ne kod njega onda kod nekog drugog.

Mi smo inace u Pusci a po ovce smo isli u istru u Prnjane kod Pule. Navodno ih ima i negdje oko Velike Gorice ali neznam u kojoj količini i gdje tocno?

jos jednom se zahvaljujem na odgovorima i pitamjos a gdje se moze kupiti mineralna sol i kolika količina toga je meni potrebna s obzirom na to da imam samo 2 slatkice?

Forumski manijak
Forumski manijak

PorukaPoslano: Srijeda 18.06.2008. 15:22    Subject: e Odgovor sa citatom

pozdrav, prvo da razjasnimo ,Ekto parazit su buve ,krpelji , usi, itd, sugarac takodje mada on parazitira u kozi a ovi ostali na kozi , a Endo paraziti su gliste , plucni vlasci , trakavice .... ima ih jako puno pa da te ne zamaram , sredstvo koje se koristi nije cjepivo !!! to je preparat koji se daje samo tako inekcijom ,nekad su se davale tablete i sl, danas je ovo mnogo lakse i efikasnije,mislim da bi trebalo da potrazis neku literaturu o uzgoju ovaca a tu ces naci uglavnom dosta stvari o ishrani i lijecenju , tj ovo spada u preventivu , koju svakako treba obaviti , sto se tice mineralne soli to mozes nabaviti uglavnom u poljoprivrednim apotekama ili trgovinama stocne hrane ,moze biti kao kamena sol tj u obliku cigle ili koluta sira , Razz ,tako mi najlakse objasniti, a tebi za dva janjeta je dovoljno jedna ta cigla ili kolut ,oko 1 ili2 kg , i to im stavis negdje pod krov da im je stalno dostupno , zato sto bi kisa otapala so i onda bi propalo dosta , ovako ce oni konzumirati po volji kolko im treba , i u tom slucaju moraju imati stalni pristup vodi za pice
Na VRH
iva

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Četvrtak 19.06.2008. 14:13    Subject: ovčice Odgovor sa citatom

a sad jos jedno pitanje

da li ima neka literatura o ovcarstvu koja je posebno na cijeni zbog
svog sadrzaja i ako znate za takvu mozete li mi napisati ko je autor knjige i kako se ona zove ja bi je rado nabavila i procitala jer sam ocito totalni neznalica a ne bi htjela da se to odrazi lose na moje ljubimice

Shocked

Forumski manijak
Forumski manijak

PorukaPoslano: Četvrtak 19.06.2008. 18:24    Subject: e Odgovor sa citatom

ima dosta literature , ali lakse ti je preko neta , probacu ja nesto pa ti javim Wink
Na VRH
iva

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Ponedjeljak 23.06.2008. 13:07    Subject: ovčice Odgovor sa citatom

Hvala Very Happy

mene nije malo duze bilo na forumu er bijah na gruntu.tamo imamo kompac ali jos uvijek nismo ukopcali se na internet pa nazalost ne mogu brzo reagirati na dobivene poruke.

Inace smo bili aktivni kaj se tice spasavanje jedne psice mjesane s njemackim i vjerojatno skotskim ovcarom. Stara je oko 4 mjeseca i netko ju je izbacio na cestu. zahvaljujući susjedi i prijateljici koja je osnovala lokalnu udrugu za zastitu zivotinja uspjeli smo malu udomiti i to u Pozegu za pravog kucnog ljubimca. Juuuuuhu.

U nasem susjedstvu ima dosta ljudi koji vole zivotinje ali imaju vec pse cuvare dvorista i kako su to domaci njima je pas u obitelji samo radi toga da cuva kucu i zato bas nisu osjetljivi na ostavljene zivotinje a vikendasi imaju vec po nekoliko pasa ( kao I mi) pa ne mogu uzeti jos kojeg. Tako da ove lutalice na kraju rjese lovci a ja ne volim ubijanja pa sam tako vec i prosle godine na svoja cetiri istarska kratkodlaka gonica uzela mjesanku prekrasnu i pametnu ( njem. ovcar i snaucer ). Njenu sestru smo pak udomili u ivanic grad.

Neznam kako da to rjesimo ali cini mi se da to netko iz okolinih sela nikako da sterilizira svoju kuju njemackog ovcara. Navodno je gospođa bila sa stejncima i u azilu u nasoj opcini ali kad je shvatila proceduru za predaju malaca pod drzavnu iliti opcinsku skrba zena se nadurila i nije ostavila ni adresu kako bi joj doma poslali eventualne zainteresirane tako da samo otprilike znamo od kuda stizu mali psici.
Svake godine ista stvar. Uzaaaas!!!!

nadam se da cemo je uloviti sljedeci puta i pokusati pri tom savjetovati o sterilizaciji.

Eto to je tako kod nas: Bas bez veze kad su ljudi tako neodgovorni ! Ljut

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Petak 27.06.2008. 9:14    Subject: ovčice + miceki Odgovor sa citatom

eto novosti

nasa mica srecka je nocas omacila sedam malih miceka:hura:
sve je proslo bez problema i nadamo se da ce biti zdravi i debeli
dva su crno bijela dva narancasta ima i nesto tigrastih sivih.

naravno ja ih nisam jos vidjela jer sam morala u grad tako da sam opise dobila telefonskim putem i moram priznati da sam bas radoznala i jedva cekam da ih vidim.

ovcice su super!
Neki dan smo ih prvi puta pustili skupa sa svim psima u dvoriste i svi skupa su poceli trcati oko kuce a kad smo pse zaustavili da se malo smire ovce su stale isto, pogledale nas - kao a zasto smo sad stali - i opet pocele đirati uokolo.Takoder su otkrile da kad skoce prema kokosima one pocnu bjezati pa sam ih jedva uspjela zaustaviti u toj igri a da netko ne strada - totalno su zaigrane i blesave ali i jako slatke bas zbog toga.

eto to je sve od mene zovu me poslovi pa moram dalje

papa Very Happy

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Utorak 30.09.2008. 12:43    Subject: ovcice i kozice Odgovor sa citatom

A sad da javim jos nesto.
Uz ovcice sam si nabavila i dvije kozice koje su mjesane ali ne znam izmedju cega icega.
Krem boje su sa bijelim oznakama.
Nazalost neznam niti da li su normalne veličine il patuljaste jer sam ih kupila od covjeka koji je kupio cijelo stado o kojem se prethodni vlasnik nije mogao brinuti pa su navodno zakrzljale u rastu. One sad imaju oko pet mjeseci ( mozda malo manje ) i pocele su se prvi puta tjerati. Inace kod mene su od pocetka sedmog mjeseca i dobro sam ih hranila i vodila na pasu a kako imam i dvije ovce brzo su se naucile na nas i prave su mi ljubimice koje obozavaju jesti mrkvu i jabuku iz ruke a ako im se pruzi prilika pokusat ce je ukrasti mi je i iz džepa.
Ja bi rado imala njihove potomke ali bih htjela pariti sa bijelim jarcem ili s takvim sarenim kakve su i one ali normalne veličine samo neznam da li bi bilo poteskoca i kod samog parenja i kod kozlenja ako su one manjeg rasta.?
A isto tako me zanima kad da ih sparim - jeli mozda jos prerano ? Susjedi koji imaju alpske koze mi rekose da je bolje odmah jer ce se one nastaviti razvijati a dobro ce im se vime razviti. Kazu ako to ucinim prvi put nakon godine ili kasnije da se moze dogoditi da ostanu mala vimena i da kozlici onda nece imati dovoljno mlijeka pa cemo ih morati dohranjivati - da li je to istina ?

Hvala unaprijed na odgovorima i savjetima

Registriran: 20 Svi 2009

PorukaPoslano: Srijeda 20.05.2009. 21:30    Subject: Odgovor sa citatom

Ovako ja sam nova na forumu i sredinom ljeta bi htjela kupiti dvije ovce Solčavsko-Jezerske pasmine, ovako za zabavu i da nemoram kositi okučnicu(koja je poprilično velika)!!!

Sad me zanima čime se sve ovce hrane osim sjenom i travom i kad im šta treba dat???Znam da moraju imat uvijek dostupnu vodu, ali neznam smiju li bit puštene sa kokicama i patkicama po dvorištu jer ako bi nešto napravile malim pačičima i piličima???Još jedno pitanje koliko na dan trebaju biti puštene???

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Petak 22.05.2009. 14:24    Subject: Odgovor sa citatom

bok
evo moje ovcice su sad kod mene vec godinu dana a imam i kozica tako da je nastalo pravo malo stado jer nemogu odoliti kad vidim slatkice pa sam tako nabavila jos jednu istarku koja mi je ojanjila ovnica a njega sam vec mjenjala za zenku šarole ovce a imam jos svasta al necu sad duljiti nego da nabacam par savjeta.

Kaj se tice ispase ja pazim da ne idu na mokru travu jer mi rekose da djetelina stocna koja je mokra moze biti jako opaka za sve prezivace pa se mogu napuhati i uginuti. Nisam htjela isprobavati da li je to istina al eto na mokro ne idu van jer na mom gruntu ima dijeteline stocne pa zbog toga pazim. Ako djetelinu nakosis plin koji ona stvara izadje van iz biljke i vise ona ne predstavlja opasnost za prezivace.

Takodjer pazim da ne idu na brsljan - on je navodno otrovan moja susjeda je time nahranila svoje koze er je mislila da to mogu jesti pa su sve pocrkale u par sati i u velikim bolovima a veterinari nisu znali kaj bi s njima uzas!

Inace i moj pas kad je bio mali se najeo brsljana i jedva smo ga spasili.
Sad je ziv ali ima uvijek problema sa probavom.

Tak od brsljana bjezi za svaki slucaj - ja svoje ljubimice tjeram od njega

Ovce i koze inace mogu na pasi biti cijeli dan ali dovoljno je i jedanput dnevno po sat do dva pa da su one zadovoljne no moras znati da njima to nije dovoljno da se opskrbe dovoljnom kolicinom hrane pa ima moras dodavati sijena i zrnja ( po ljeti ne treba puno zrnja ako idu na ispasu ali po zimi im treba svakodnevno stavljati - saku dnevno po glavi - al to ces vec sam odrediti bitno je da im je kakica u kuglicama tamne boje i suha - cim vidis da kakaju kobase ili da imaju proljev smanji zrnje i daj vise sjena ili cak jedan dan preskoci zrnje - s vremenom bus skuzila koja im je kolicina dovoljna)

Inace dobro je da su jasle uvijek pune jer ovce zbog specificnog probavnog sustava stalno moraju nekaj zvakati i prezivati

Od zrnja mi ima dajemo jecam, kukuruz, jako malo suncokreta (kao da im posolis) , pa posije i dodajemo cak i malo smjese za ovce. Jako dobro je davati i zob ali mi nikako da to kupimo pa eto zive i zdrave su i bez toga

Posije je dobro davati kad je ovca bređa radi razvoja janjadi ali par dana prije termina janjenja ( 4 dana cca ) dobro je prestati davati posije da joj se vime prerano ne nalije mlijekom pa da ne dobije upalu vimena. Nakon janjenja je dobro dalje davati posije u smjesu zrnja kako bi potaknula proizvodnju mlijeka pa ce janjci dobro napredovati.

Inace od kukuruza i jecma mozes napraviti smjesu ako ih zajedno nasrotas i to u omjeru 2:1 (kukuruz je 2)
Very Happy tu smjesu mozes davati i jaricima i janjcima kad su jako mali - na pocetku samo saku a onda kako oni rastu povecavas dozu i nemas straha da ce od toga dobiti proljev ko kad se najedu samog kukuruza ili samo srota - iskreno ne kuzim u cem je fora al stima isprobali smo.

Kozice i ovce ponekad vole i malo suhog kruha grickati ali pazi da je dobro posusen i da nema plijesni. A takodjer kad se navuku na zrele plodove jabuka mozes s njima radit kaj god hoces za time su lude.

Inace u vet apotekama ima neki preparat protiv napuhavanja zaboravih kak se zove al pitaj tam znaju. To je uvijek dobro imati za svaki slucaj ili mozda probiotik paste koja se inace daje konju.

E sad vise neznam kaj da jos napisem a ti ak se sjetis kaj jos zelis znati pisi pa cu odgovoriti rado ako nesto znam

Uzivaj u svojim ovcicama kad stignu

Lol Wink

PorukaPoslano: Petak 22.05.2009. 18:36    Subject: Odgovor sa citatom

Puno ti hvala, ja sam cijelu ovu godinu kosila travu kosom a ne kosilicom, te sam to sušila i sad imam nešto sjena, ali ja ću još kupit sjena u balama, ali neznam dali je bolje ono od lucerne ili obične trave???

Što se tiče zrnate hrane, doma imam dosta kukuruza i šrota za kokice.A ljudi oko mene na njivama siju zob,kukuruz,pšenicu i rijetko kad ječam, tako da ih mogu hranit zobi i kukuruzom od zrnate hrane ali na sajmu u Velikoj Gorici mogu kupit ječam, a ja bi probala napravit smjesu od zobi,ječma i kukuruza u omjeru 1:1:2(1 zob:1 ječam:2 kukuruz), misliš da bi to bila dobra smjesa???I gdje ti kupuješ posije (kod mene se kaže mekinje) i koliko platiš kilu posija/mekinja???I koliko košta kila ječma???
Kod mene u dvorištu imam nekoliko drva jabuka i kruška (nisu nikad ničim špricane 100% prirodno) a ispod njih bi bile ovce puštene pa kad bi koja jabuka pala ovca bi ju mogla i pojesti!!!A možeš staviti koju sliku tvojih ovčica i kozica???
Puno ti hvala na odgovorima!!!

PorukaPoslano: Petak 22.05.2009. 18:44    Subject: Odgovor sa citatom

Neke slikice mi se nežele stavit pa evo link:http://poljoprivreda.hforum.biz/ovearstvo-i-kozarstvo-f40/ovearstvo-t734-180.htm

Evo malo slikica ovaca Solčavsko Jezerske pasmine!!!Nadam se da vam se sviđaju!!!=]

Pričalica
Pričalica

PorukaPoslano: Petak 12.02.2010. 16:58    Subject: Odgovor sa citatom

eto mene nakon stvarno dugo vremena.
Posla je bilo ko u prici jer smo gradili stalu kupovali zivotinje i hranu za njih
i kako to biva na pravoj farmi.
Od dvije kozice i ovcice ja sam dosla vec na brojku dvanaest sto se tice koza i pet ovcica plus ovan.
Prosle godine sam imala dva svoja janjca i jednog jarica koja sam mjenjala za bursku kozu sa dva jarica ( žensko i musko ) i jednu mjesanku ovcu između šarole ovce i necega nemam pojma cega al je simpa.
Onda sam na poklon od frenda dobila malu kozicu mjesanu između burske koze i sanskog jarca staru 10 dana koju smo uspjesno odhranili na dudu.
Preeeeeslllllllllllatka je i zovemo ju Brigita. Sad je stara vec 9 mjeseci i mazna je za poluditi.
A krajem ljeta sam kupila jednu kozu crnu i dobila bijelu sansku malo stariju i divlju, vjerojatno su je prijasnji vlasnici tukli tako da se jako boji naglih pokreta. Kod nas je vec par mjeseci i malo se smirila , a vidjeti cemo kako ce biti dalje.

Takoder sam zaboravila napomenuti da smo prosle zime od jedne zene otkupili par jarića i jarica alpina pasmine stare njesec i pol pa smo ih hranili za meso. Ali zenkice sam si ostavila tri i one su mi jako pitome i drage. Jedino su manje rastom i stalno ih jace koze tjeraju i ponekad natuku tako da mi ih je zao a ne zelim ih razdvajati jer bi htjela da funkcioniraju skupa. Ma sad je vec i dobro nekako su napravile hijerarhiju pa se zna kome se treba micati a kome ne.

Od literature sam si svasta nabavila pa i pretplatila na gospodarski list i sad sam jako u iscekivanju jer sam vecinu koza parila prvi put ove godine i na nekima se vec i vidi a za neke jos nisam sigurna sta ce biti. Jako me veseli da ce mozda biti jarica i jednom i mlijeka jer bi rado pokusala sam napraviti i sireve od kozjeg i ovcjeg mlijeka. Naravno za potrebe svoje i za frendove ak bude kaj uspjelo.
recepata sam skupila pripremam si i kuhinjicu gdje cu si to sve slagati
uh bas jedva cekam
Razz

Kaj se tice slikica budem nekad nesto i stavila al nisam u tome vjesta pa moram nekog od svojih zicati da mi pomogne u tome.

Inace po ljeti i dok je toplih dana i sunca pokusavamo sto cesce ici na pasu jer mislim da je to puno zdravije za zivotinje- em su na zraku em jedu svježe i upijaju sunca te trce i igraju se ko blesave.
Takodjer im tokom cijele godine dajem zrnja i to mjesam krupniji srot sa jecmomo i zobi posijama i suncokretom. sad trenutno smo kratki sa suncokretom jer mi je jedna doza spljesnivila pa nije za nis osim za hititi u smece.

Takodjer im dajem mineralnih soli i AD3EC vitamine kad treba ( moze se svaka 3 mjeseca ponoviti ali ja sam dosad od kad ih imam dala svima tek dvaput ) Ti vitamini su dobri za dlaku za imunitete za razvoj ploda itd ali treba znati kad i koliko im se moze dati tako da ne dodje do prezasicenja vitaminima. Takodjer u vrijeme graviditeta treba paziti da se daje u drugoj trecini, jer je tad to najpotrebnije plodu u razvoju.

Saznala sam da prezivacima treba tu i tamo suknuti selena koji im je bitan za razvoj misicnog tkiva ( A i svasta drugo no otom drugi put ) a u nasem ga tlu nema pa ga treba davati injekcijom u vratni misic ili potkozno ako su zivotinje gravidne al za to je najbolje dogovoriti se s veterinarom.

Mi kuruzu kupujemo po 0.80 lipa ili 1kn ovisi kako kad a jecam je 1,20kn te zob 1.30kn. S time da smo nasli to preko oglasa.

Eto to je od mene to.

Mogla bi ja jos puno o svemu al to bi trajalo predugo pa mozda drugom prilikom
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Egzotične životinje Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2  Slijedeće
Strana 1 od 2

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma