Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Podrobnije informacije o lastama

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Ostalo o pticama Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
IvanaV

Registriran: 30 Srp 2009

PorukaPoslano: Četvrtak 30.07.2009. 22:48    Subject: Podrobnije informacije o lastama Odgovor sa citatom

Pre otprilike dve nedelje pronasli smo mladunce laste koje se tek izleglo. Gnezdo je unisteno, tri ptica su uginula, a ova nasa je prezivela. Doneli smo je kuci i hranili svezim mlevenim junecim mesom. Lepo je napredovala, bila vrlo zivahna, i nakon dve nedelje pocela je pomalo da leti. Medjutim, kada sam zbog puta bila primorana da lastu ostavim na cuvanje svojoj cerki, dogodilo se da zbog male nepaznje, nasa mala lasta odleti.Moje pitanje je: KADA SU LASTE OSPOSOBLJENE ZA SAMOSTALAN ZIVOT U PRIRODI. I da li ce ova nasa lasta koja je prve dane zivota provela pored ljudi, moci da se snadje?Njoj je sada oko tri nedelje. Nije bila dovoljno ni pripitomljena da bi mogla da nam se vrati, a nije ni neki letac jos uvek. Roditelji su joj bili na nekom od prozora sprat iznad naseg, pa me zanima da li postoji sansa da se ona srela sa njima i da li uopste oni prihvataju svoje mladunce ako su duze u kontaktu sa ljudima? Hvala na svakom odgovoru
Na VRH
Tragopan

Moderator
Moderator

Registriran: 08 Stu 2006

PorukaPoslano: Nedjelja 02.08.2009. 9:00    Subject: Odgovor sa citatom

Nažalost male su šanse da mladunče preživi iz razloga jer lastavice jedu insekte koje love isključivo u letu. Toj vještini hranjenja tako da uhvate insekte u letu uče ih roditelji, a ovo mladunče nema tko naučiti. Roditelji tog mladunčeta pošto je on bio otuđen više neće prepoznati kao svoje , a "tuđe" mlade lastavice ne hrane.

Ovdije imate sve o životu ovih ptica:
http://en.wikipedia.org/wiki/Barn_Swallow
Na VRH
verahn

Registriran: 14 Svi 2011

PorukaPoslano: Subota 14.05.2011. 16:10    Subject: Odgovor sa citatom

Juce sam nasla lastu slomljenog krila,nekako ga imobilizovala trakicama i smestila u korpu sa suvom slamom.Kako sama nece da jede i pije dajem joj vode spricom a zrnevlje koje sam kupila u apoteci na silu ubacujem u usta.Da li moja lasta ima sanse da prezivi i ponovo poleti.Sta bih jos mogla da joj dam da jede?Ulovila sam i jednu muvu i ubacila joj u usta.Koliko bi cesto trbalo da je pojim i dajem hranu?Bilo kakva sugestija bi mi bila od velike pomoci...hvala.

Moderator
Moderator

Registriran: 22 Svi 2008

PorukaPoslano: Subota 14.05.2011. 16:46    Subject: Odgovor sa citatom

Baci se na hvatanje muha i komaraca jer od zrnja ne bude dugo poživila... Ako si krilo pravilno imobilizirala trebalo bi zarast kroz dva-3 tjedna...

Registriran: 14 Svi 2011

PorukaPoslano: Subota 14.05.2011. 16:50    Subject: Odgovor sa citatom

Spike,hvala ti na tako brzom odgovoru,komaraca ne fali kao ni muva:))

Početnik
Početnik

Registriran: 21 Sij 2010

PorukaPoslano: Srijeda 10.10.2012. 12:10    Subject: Odgovor sa citatom

verahn piše:
Juce sam nasla lastu slomljenog krila,nekako ga imobilizovala trakicama i smestila u korpu sa suvom slamom.Kako sama nece da jede i pije dajem joj vode spricom a zrnevlje koje sam kupila u apoteci na silu ubacujem u usta.Da li moja lasta ima sanse da prezivi i ponovo poleti.Sta bih jos mogla da joj dam da jede?Ulovila sam i jednu muvu i ubacila joj u usta.Koliko bi cesto trbalo da je pojim i dajem hranu?Bilo kakva sugestija bi mi bila od velike pomoci...hvala.

hm interesantno kako treba koji puta promisliti,lasta lovi insekte ima jako malene nožice ali svbejedno joj daješ zrnjekoje nikako ne može skupljati u prirodi.Gle samo da upotrijebimo logiku došli bi do rješenja,insekti su u sužanjstvu loša hrana jer je je malo,zato jetrica i srca odlično dižu i imaju dovoljno željza i proteina osim toga rastopiti pasje brikete bombone tzv u vodi u rijetku kašu staviti u špricu i tako joj dati.Odraslu lastu pokušaj osim mesom(samo ne svinjetinom jer češ ju ubiti)pokušaj naučitio na pasje brikete rastopljene u vodi,crvi brašnari koje imaš za kupiti dapače odlično funkcioniraju

Početnik
Početnik

Registriran: 21 Sij 2010

PorukaPoslano: Srijeda 10.10.2012. 12:12    Subject: Odgovor sa citatom

Spike piše:
Baci se na hvatanje muha i komaraca jer od zrnja ne bude dugo poživila... Ako si krilo pravilno imobilizirala trebalo bi zarast kroz dva-3 tjedna...

ako je krilo skroz bilo slomljeno tj tako da je visilo onda nema nikakve mogučnosti za ponovno puštanje u prirodu,krila kod malih ptica nemaju tu mogučnostkao kod velikih da zarastu pravilno i nikada ne zarastu toliko da ptica može opet letjeti
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Ostalo o pticama Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Strana 1 od 1

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma