Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
zarazni kokosiji bronhitis
Na stranicu 1, 2, 3, 4  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Uzgoj i razmnožavanje fazana i ukrasne peradi Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
emko

Početnik
Početnik

Registriran: 10 Velj 2010

PorukaPoslano: Nedjelja 14.02.2010. 12:45    Subject: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

zarazni kokosiji bronhitis da li se ko susreo sa time i dali je opasan za koke kod mojih se pojavio prije 3 dana i vidim one sto su prve pokazivale simptome bolesti pocinju da se oporavljaju, dali moze perad da ugine od te bolesti?
Na VRH
igorc

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 21 Sij 2010

PorukaPoslano: Nedjelja 14.02.2010. 14:09    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

emko piše:
zarazni kokosiji bronhitis da li se ko susreo sa time i dali je opasan za koke kod mojih se pojavio prije 3 dana i vidim one sto su prve pokazivale simptome bolesti pocinju da se oporavljaju, dali moze perad da ugine od te bolesti?
jesi sto posto da je zarazni bronhitis? to je opasna akutna bolest pilića a rjeđe u blažem obliku kod kokoši nosilja. znakovi bolesti su pojava iscjedka iz nosa, kašljanje,hroptanje i dišu otvorenim kljunom.kod težih oblika dižu glavu skroz uvis. bolesni pilići su slabi ,bez apetita, mnogo sjede ,mlitavi su. oblik bolesti može biti blag i težak.respiratorni znacu bolesti prestaju nakon 2 do 3 tjedna a poslije 6 tjedana bolest prestaje.kod odraslih grla bolest se javlja u lakšem obliku kašljanje i otežano disanje, nosivost je smanjena i jaja su slabe kvalitete hrapava i tanka ljuska,vodenkast bjelanjak izamućen žutanjak.mortalitet kod pilića iznosi oko 25 %a kod težeg oblika i do 80%
Na VRH
marconi

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 11 Velj 2010

PorukaPoslano: Nedjelja 14.02.2010. 15:35    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

emko piše:

Golubari to zovu KRKLJAVICA ,nemoj toliko da se plasis, bolest je opasna ako se ne leci na vreme.......TIAMULIN FUMARAT 10%
to je resenje za sve tvoje muke,to je polusintetski bakteriostatski antibiotik,i da te ne gnjavim sada nasta sve deluje....terapija traje 7-10 dana a lek se daje u vodi za pice.kad izlecis i stabilizujes tvoje ljubimce,moj ti je savet da kupis SULFATRIM i da ga dajes jednom mesecno (isto u vodu za pice) kao preventivu ,i veruj mi neces imati problema sa bolestima
Na VRH
emko

Početnik
Početnik

Registriran: 10 Velj 2010

PorukaPoslano: Nedjelja 14.02.2010. 15:45    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

Kod mene su odrasla grla i mislim da je blazi oblik zaraze ali sutra za svaki slucaj kupujem lijekove. Hvala na savjetima
Na VRH
marconi

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 14.02.2010. 15:56    Subject: Odgovor sa citatom

nema na cemu
zbog toga smo se i okupili ovde da mozemo jedan drugome da pomognemo
Smile Smile Smile
Na VRH
asimicic@optinet

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 09 Velj 2009

PorukaPoslano: Nedjelja 18.04.2010. 0:10    Subject: Odgovor sa citatom

zarazni bronhitis http://www.infectious-bronchitis.com
Na VRH
asimicic@optinet

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 09 Velj 2009

PorukaPoslano: Nedjelja 18.04.2010. 11:55    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

marconi piše:
emko piše:

Golubari to zovu KRKLJAVICA ,nemoj toliko da se plasis, bolest je opasna ako se ne leci na vreme.......TIAMULIN FUMARAT 10%
to je resenje za sve tvoje muke,to je polusintetski bakteriostatski antibiotik,i da te ne gnjavim sada nasta sve deluje....terapija traje 7-10 dana a lek se daje u vodi za pice.kad izlecis i stabilizujes tvoje ljubimce,moj ti je savet da kupis SULFATRIM i da ga dajes jednom mesecno (isto u vodu za pice) kao preventivu ,i veruj mi neces imati problema sa bolestima
....zarazni bronhitis peradi izaziva virus te ga nije moguće uništiti lijekovima nego se kod malih pilića kao PREVENTIVA koristi cijepivo i to u više navrata kako već ide redosljed da bi se sprijećila ili umanjila zaraza bronhitisom... lijek tiamulin fumarat u bilo kojoj tvornićkoj izvedbi-obliku ne dijeluje na viruse pa tako ni na virus Z. bronhitisa već dijeluje na bakterije i to kod peradi primarno na Mycoplasme i sekundarno Escherichia coli, Heamophilus gallinarium, Pasteureela spp. , itd. ovo upućuje na to da je krkljanje kod golubova izazvano bakterijama ali ima slićnih simptoma kao kod CRD-a---kronićnih dišnih bolesti, Kolibaciloze itd. i da je ovaj ljek dijelovao na neku od dišnih bolesti jer se Z.bronhitis nemože izljećit ... po mome mišljenju najbolje sumnjivu jedinku naroćito ako se radi o malo vrijednoj kokoši ukloniti ili ju odnjeti u vet. institut radi toćnog utvrđivanja bolesti...
Na VRH
BOJANSD

Pričalica
Pričalica

Registriran: 26 Sij 2010

PorukaPoslano: Srijeda 28.04.2010. 23:07    Subject: Odgovor sa citatom

Sve je moguce izleciti cesnem belog luka .
Vasa Pelagic nije bio lud , a moja zivina nikad nije bila bolesna
Na VRH
marconi

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Srijeda 28.04.2010. 23:26    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

asimicic@optinet piše:
marconi piše:
emko piše:

....zarazni bronhitis peradi izaziva virus te ga nije moguće uništiti lijekovima nego se kod malih pilića kao PREVENTIVA koristi cijepivo i to u više navrata kako već ide redosljed da bi se sprijećila ili umanjila zaraza bronhitisom... lijek tiamulin fumarat u bilo kojoj tvornićkoj izvedbi-obliku ne dijeluje na viruse pa tako ni na virus Z. bronhitisa već dijeluje na bakterije i to kod peradi primarno na Mycoplasme i sekundarno Escherichia coli, Heamophilus gallinarium, Pasteureela spp. , itd. ovo upućuje na to da je krkljanje kod golubova izazvano bakterijama ali ima slićnih simptoma kao kod CRD-a---kronićnih dišnih bolesti, Kolibaciloze itd. i da je ovaj ljek dijelovao na neku od dišnih bolesti jer se Z.bronhitis nemože izljećit ... po mome mišljenju najbolje sumnjivu jedinku naroćito ako se radi o malo vrijednoj kokoši ukloniti ili ju odnjeti u vet. institut radi toćnog utvrđivanja bolesti...

Ovo je odlicno sto si nasao na netu za zarazni bronhitis zivine.
Slusaj ovako....
covek oboli od SIDE HIV-virusa , ali od njega samog jos niko nije umro , vec od sekundarnih bakterijskih infekcija , ili virusnih.znaci ako si HIV +
mozes da umres i od obicnog gripa ili kijavice ako ti je organizam slab.
Tako isto i kod zivine,ona ne uginjava od zaraznog bronhitisa , vec od sekundarnih infekcija bilo bakterijskih , bilo virusnih.
zato sam i rekao da TIAMULIN FUMARAT 10% resava svaki problem.I tp je provereno tacno.Lecenje traje od 7-10 dana (u zavisnosti od invazije)
zatim 5 dana pauza , pa ponovo 7 dana lecenje.
Ko se ne pridrzava toga nema ni zagarantovan uspeh i bolest recidivira
tj.ponovo se vraca.
Ja kao veterinar stojim iza toga a to moze da ti potvrdi i SPIKE koji zavrsava veterinarski fakultet.
Sve si dobro napisao , samo sto si izostavio ovu vrlo bitnu stvar.
pozzzz.....
Na VRH
BOJANSD

Pričalica
Pričalica

Registriran: 26 Sij 2010

PorukaPoslano: Srijeda 28.04.2010. 23:31    Subject: Odgovor sa citatom

U pisustvu veterinara i strucnjaka kao sto ste vi ja se povlacim.
Pozdrav za Jagodinu.
Na VRH
marconi

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Srijeda 28.04.2010. 23:37    Subject: Odgovor sa citatom

BOJANSD piše:
U pisustvu veterinara i strucnjaka kao sto ste vi ja se povlacim.
Pozdrav za Jagodinu.

Bojane ,nema sta da se povlacis , ovo je mala replika coveku jer je malo neupucen u problematiku.
sto se tice belog luka , svi mi znamo da je odlican baktericid.Da ne sirim sada pricu , koje lekovite supstance ima. I nase babe su ga upotrebljavale.Nista ti nisi lose rekao niti bilo sta pogresno.
moja replika i dodatak su upuceni na prethodni post.
pozzzzz...Boki.... Smile
Na VRH
kiwi

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 20 Tra 2008

PorukaPoslano: Četvrtak 29.04.2010. 0:18    Subject: Odgovor sa citatom

Defintivno bijeli ima antibtiotic activity. Ja sam skoro bio na jednom seminaru gdje je bitehnologija bjelog luka bila u pitanju cilj istrazivanja je bio da se selekcionira bjeli luk bez genaa za enzym koji kataliziria reakciju stvaranja analycina. Analycin je jedna vrsta compund koja stvara suze kad se luk nareze nozem. I to su rekli da bijeli luk ima durge compunds kao analgetic (nesto kao aspririn) i antbiotic compound takodjer. Da le je antivirisuna ili drugi tip antmicrobne aktivnosti nisam zapamtio. U svakom slucaju davanje bijelog luka ne bi imalo nikakvu stetu jer ublazava simptome zbog ovog analgetika.

Sto so tice antibacterijski antibiotic on mogu napravati vise stete kod virusni bolesti neko koristi jer unistavaju normalnu baketrijsku floru. Kad cistas opis ljeka za virus koristi antiviral, za fungi/gljivice korsiti antifungal, za parasite/gliste antiparzit.

Sto se tice virusnog bronhitisa. Eto vam link sa jednom tezom i kontakt experta u oblasti. Ja sam radio snjima i njhov domen je ovaj virus. Ovo je hyperlink:
http://researcharchive.lincoln.ac.nz/dspace/handle/10182/643

Početnik
Početnik

Registriran: 28 Tra 2010

PorukaPoslano: Četvrtak 29.04.2010. 8:14    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

marconi piše:
emko piše:

MOZETE LI MI PISATI STA JE TIAMULIN FULMARAT 10% PO GENERICI (sta sadrzi u njemu) I ISTO TO ZA SULFATRIM, HVALA
Na VRH
kiwi

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 20 Tra 2008

PorukaPoslano: Četvrtak 29.04.2010. 9:46    Subject: Odgovor sa citatom

To ti je Tiamulin fumarate
[[2-(Diethylamino)ethyl]thio]-acetic acid 6-ethenyldecahydro-5-hydroxy-4,6,9,10-tetramethyl-1-oxo-3a,9-propano-3aH-cyclopentacycloocten-8-yl ester (E)-2-butenedioate. U principu ester of fumaricne kiseline i jendng compund sa benzemskim prstenom. Ako ti to sto znaci. Iako se u slicnom biznisu, meni ne znaci puno pa ne vjerujem ni tebi. Navodno je dobar protiv Gram negative bakterija.

Ovo sto kaze Simcic kad virus oslabi immune sistem onda dodje sekundarna bakterijska infekcija i onda moras dati nesto protiv toga. I ovo moze bit OK. Medjutimkad tad moras doci do tog da uklonis uzrok sekundarne infekcije. Obicno je to virus i za to je dobro ako imas vece jato da vidis veterinara. Ako nije veliko jato bolje da se koke presele u vjecna lovista.

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Četvrtak 29.04.2010. 9:47    Subject: Re: zarazni kokosiji bronhitis Odgovor sa citatom

MIKI MOUSE piše:
marconi piše:
emko piše:

MOZETE LI MI PISATI STA JE TIAMULIN FULMARAT 10% PO GENERICI (sta sadrzi u njemu) I ISTO TO ZA SULFATRIM, HVALA

TIAMULIN FUMARAT 10%
aktivna supstanca je tiamulin fumarat
To je polusintetski bakteriostaticki antibiotik koji je efikasan protiv
treponema hyodisenteriae,mikoplasmose,leptospire i gram+ bakterije.
deluje na samo neke gram- bakterije.
Bakterije osetljive na ovaj preparat retko razvijaju rezistenciju pa se on moze koristiti i duze vreme.Takodje ovaj antibiotik je i stimulans rasta kod zivotinja.

SULFATRIM
aktivna supstanca je sulfadiazin + trimetoprim
Ovo ti je kombinacija sulfo preparata i hemoterapeutika.
Efikasan protv salmoneloze , bakterijske pneumonije,difterije teladi,kolibaciloze,umbilikalnih , urinarnih i drugih infekcija kod teladi ,
zdrebadi,prasadi,jagnjadi....zatim lecenje atroficnog rinitisa prasadi i preveniranje MMA sindroma krmaca.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom Smile Smile Smile
Na VRH
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Uzgoj i razmnožavanje fazana i ukrasne peradi Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2, 3, 4  Slijedeće
Strana 1 od 4

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma