Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Patuljasti špic
Na stranicu 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseće pasmine Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
Gost

PorukaPoslano: Nedjelja 24.10.2004. 19:00    Subject: Patuljasti špic Odgovor sa citatom

Ej ljudi budući da nisam ništa pronašao o patuljastim špicevima(ako ima nešto recite gdje da nađem) zanima me nešto malo više o njihovim karakteristikama i karakteru?
Na VRH
Sanja

Moderator
Moderator

Registriran: 24 Tra 2003

PorukaPoslano: Utorak 26.10.2004. 9:09    Subject: Odgovor sa citatom

Preuzeto sa stranice www.dog-best.com

Patuljasti špicevi, što je njihova posebnost, imaju pre svega na vratu i plećima ravnu i labavu stršeću dlaku, koja ne sme biti valovita, kovrčava ili nalik koncu. Razdeljak na leđima nije dozvoljen. Najduža dlaka je pod vratom i na repu. Njuška je potpuno crna osim kod smeđeg špica gdje je tamno smeđe boje. Usnice i rubovi oko očiju su kod belih pasa crne, a kod smeđih smeđe boje. Mali špic može biti crn, beli, smeđ, narančast ili metalno siv. Patuljasti špic je jednakih boja, a uz to još i plave, boje vrhnja i paprene. Mali je špic visok od 23 do 28 cm, težak od 4 do 5 kg, patuljasti je visok do 22 cm i teži od 2 do 3 kg. Mali i patuljasti špicevi su osim po veličini posve jednaki velikoj braći. Malog špica su navodno u patuljastog smanjili Englezi u prošlom stoleću. Mali su špicevi idealni za malene i najmanje stanove. Samo im treba omogućiti dovoljno kretanja i s njima se puno igrati. Ako se puno igramo, duge šetnje nisu potrebne. I mali špicevi imaju sve dobre osobine većih. Od odgoja je ovisno koliko i kako glasno laju. Ako neprestano štekću radi se o smetnji u ponašanju, a ne o pasminskoj karakteristici.Zvonki glas tih malih pasa može biti dobar pomagač starijim nagluhim osobama. Kada zazvoni telefon ili kućno zvono pas počne lajati i upozori ih. Krzno je kod špiceva lepo tek nakon dve godine. Potrebno ga je svaki dan četkati i češljati. Četka mora biti od konjske dlake i ne plastična. Češljati moramo uvek od nazad prema napred, da dlake stoje uspravno. Potrebno je naučiti pravilnu tehniku češljanja

PorukaPoslano: Utorak 26.10.2004. 20:52    Subject: Odgovor sa citatom

Hvala ti na trudu, ali to je bilo jedino kaj sam uspel naći o njima, mislil sam da možda netko ima osobnog iskustva s njima Plakanje
Na VRH
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 13 Pro 2005

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 13:48    Subject: Odgovor sa citatom

Drago mi je da su i patuljasti spicevi bar spomenuti na ovom forumu.
Kako ih sama imam pokusat cu vam malo pribliziti ovu divnu pasminu.
Pocnimo od samog imena pasmine koja u originalu glasi POMERANIAN jer pas potjece iz pokrajine Pomerania u Njemackoj.
Patuljasti spic prema FCI svrstan je u V grupu medu polarne pse ,te medu ostale spiceve. Samo ime govori da se radi o patuljastom psu ,najmanjem predstavniku te grupe pasa i najmanjem spicu ( veliki spic,vucji spic.srednji,mali i patuljasti spic) .
U novije vrijeme patuljasti spic postaje izuzetno atraktivna i trazena pasmina cemu je pridonijelo vise cimbenika.
osim sto je to pas malih dimenzija ( visine 18-22cm ,tezine do max.3kg )
,privlacnog izgleda ,bujne dlake koja se javlja u vise boja ,a najcesce su svakako narandasta,crvena ,crna ,crna sa palezom te boja bijele kave .
Postoje takoder partikolor i merle pomeranci ,no nisu cesti u Evropi ,osim toga merle psi su zasada priznati samo prema AKC (americkom )standardu ,sto znaci samo se tamo smiju uzgajati i izlagati.
Moja prva ljubav su svakako yorkshire terrieri ,no u posljednjih desetak godina (od kada sam prvi puta vidjela u casopisu fotku poma sa poznate izlozbe Crufft koja se svake godine odrzava u Engleskoj ) aktivan sam clan nekoliko klubova spiceva i proucavam te divne pse .
Svog prvog poma cekala sam punih 5 godina jer sam htjela psa bas iz psetare iz koje je bio pobjednicki pas kojeg sam prvog vidjele u casopisu
i tako je iz Svedske stigao dugo ocekivan i zbilja zeljen Leon .
Ne mogu vam ni rijecima opisati srecu mene i supruga kada smo tu malu narandastu lopticu ugledali na aerodromu ...samo pogled je bio dovoljan za carobnu ljubav .
U suzivotu sa nasim Leonom uvidjeli smo da iako inteligentni yorkici ,ne mogu se mjeriti sa pomerancima jer je njihova inteligencija zbilja zavidna.
kada sam to uvidjela pocela sam aktivno trenirati sa Leonom i on je na moje veliko iznenadenje ucio brzinom svjetlosti ,a jos zanimljivija mi je bila njegova zelje za ucenjem .Kako se moj pokojni otac bavio malo vise treningom i dresurom pasa puno sam i od njega naucila.
Tako da je moj Leon koji je i u izlozbenim ringovima postigao zavidne rezultate pametna glavica . Naime Leon razumije oko 200 rijeci kombiniranih u recenice .Iako je malih dimenzija Leon otvara sa velikom lakocom vrata transportera ,ogradice za pse kao i klasicna vrata naravno ukoliko moze dokuciti kvaku .
Leon se ponasa izuzetno zastitnicki spram nasih ostalih pasa i stene koje dode u nasu kucu najcesce "uzme pod svoje" i glumi mu odgajatelja .I to je cesto vrlo smjesno ali i nama samima potpuno nov dozivljaj sa psima.
Tako npr. ako se u setnji neki od nasih pasa udalji od nas ,dovoljno je reci Leonu da ga dovede i on to zbilja i ucini . isto tako Leon je veliki pravednik i mrzi kada neki od jacih pasa pokusaju mladima i manjima od sebe oteti kost ili igracku i uvijek se umijesa u korist ostecenog!
Nadalje Leon je i moj veliki zastitnik i ukoliko ja u kontaktu sa drugim ljudima samo kazem malo glasnije "AU " on odmah staje u moju obranu pritom zaboravljajuci ocito na svoju malenkost .
Obzirom na tako divna iskustva sa Leonom lako smo se odlucili nabaviti slijedeceg poma ,ovaj puta kujicu ,takoder prvenstveno za izlaganje ,ne za uzgoj ,tako da je proslo ljeto u nas dom stigla i Isabella .Ona je dosla iz Los Angelesa i vec se pokazala u izlozbenm ringu ,pa je u dobi od tek 9 mj, vec Slovenski klubski prvak ,ima otvorene mlade sampionate ,te plasmane u grupi .A,sto se inteligencije tice ....prilicno brzo svladava vjezbe ,no jos je jako zaigrana iako ta karakteristika spiceva nikada ne jenjava jer se oni vrlo rado igraju i u starijoj dobi .
Ona je za razliku od Leona prilicno posesivna i nije bas zagrizeni pravednik ,no takoder zavidnih intelektualnih sposobnosti koje naravno mi trebamo dalje razvijati.
Patuljasti spic je idealan i za agility upravo zbog visoke inteligencije.
Sto se njege pomeranaca tice ,ona je prilicno zahtjevna za osobe nenavikle na cesto uredivanje pasa ( za osobe koje vec imaju yorkice,maltezere ,shih-tzue ,pudle i slicne pasmine ,te psi nisu obrijani vec ih je potrebno svakodnevno cesljati ...) ,no zapravo je njega i odrzavanje dlake pomeranaca znatno laksi posao nego odrzavanje i njega yorkica!
Naime pomeranci imaju podlaku koja je vunene kvalitete ( ukoliko se radi o kvalietnom psu .Nazalost iako u RH pomeranaca sluzbeno nema bar prema upisu u rodovnu knjigu ,srela sam par primjeraka te pasmine u gradu i na izlozbama koji osim sto su veci od dozvoljene visine ,imaju izuzetno svilenu strukturu dlake koja ne strsi u zrak kako bi trebala ,vec glatko pada niz tijelo psa ) .
Inace ukoliko se odlucite nabaviti pomeranca samo iz ljubavi bez zelje za izlaganjem psa ,njega je nesto laksa jer dlaka ne mora biti isisavana kao za izlozbe niti pas treba biti nuzno kupan i cesljan tako cesto .
Dakle kucnog ljubimca dovoljno je kupati jednom mujesecno ili jednom u dva mjeseca ovisi koliko se pas uprlja .Cesljanje bi trebalo biti cesce jer ce otpala podlaka zavrsiti po vasoj kuci umjesto u cetki.
Izlozbenog pomeranca treba cesljati svaki drugi dan vrlo flexibilnom cetkom mekih i savitljivih zubaca i pritom treba paziti da iscupate sto manje podlake .Kupanje izlozbenog pomeranca takoder treba biti cesce .
Sto se prehrane tice ,pomeranci nisu zahtjevni i dapace vrlo su prozdrljivi pa treba pripaziti da jedu kvalitetnu hranu namjenjenu patuljestim pasminama i treba se drzati uputa o kolicini hrane kako pas ne bi postao pretio.
Inace spicevi su "cista"pasmina ,sto znaci nisu dobiveni krizanjem vise pasmina ,a samim time ne podlijezu mnogim bolestima i zapravo ukoliko je pas iz dobrog uzgoja rijetko ce biti bolestan.
Sto se pak genetskih bolesti tice ,bitno je naglasiti da oni cesto imaju problema sa kukovima ,pa prije nego nabavite spica svakako provjerite da li je uzgajac radio pretragu patela i koji je njen rezultat.
Cesto se javlja i problem loseg kao i nekvalitetnog zubala .
Isto tako mislim da je znacajno naglasiti kako postoje dva tipa pomeranaca -americki koji je uglavnom popularniji ,te evropski .
Radi vase lakse usporedbe ,Leon pripada evropskom tipu ,a Isabella americkom. osobno preferiram kombinaciju ta dva tipa pasa.
Americki tip pomeranca je uglavnom manji ( standardom predvidena visina je od 18-22 cm ,) dakle na donjoj granici ,tj.pas je visok tek 18cm,dok je europsi tip psa uglavnom visok 21-22cm ,dakle na gornjoj granici .Potom americki tip psa odlikuje krace i sabijeno tijelo ,kraci vrat .Sto se glavice tice ona je kod americkog tipa psa sira ,njuska je kraca ,usi okruglije pa pas podsjeca na medvjedica .Evropski tip pomeranca ima takoder vrlo atraktivnu glavu ,a usi moraju biti male ,oble na vrhovima ,njuska ne smije biti preduga ,no nije kratka kao kod europskog tipa pa pas djeluje profinjenije pa je pas vise nalik na klasicnog spica .
Inace za one koje zanima standard pasa ,mozete ga naci u casopisu Nasi psi iz 12 mj.2005.godine ,a ukoliko imate pitanja slobodno pitajte ,ukoliko znam odgovore rado cu odgovoriti ,a ukoliko ne znam potraziti cu odgovore .
Leon

Isabella sa 11 mjeseci

mala isabella sa 15 tjedana
Gost

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 14:19    Subject: Odgovor sa citatom

ja sam sad sreo jednog dečka koji ima pomerana,ali nema tako bujnu dlaku.ima 8 mjeseci. kaže da je on trenutno 7 u hrvatskoj.
Na VRH
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 14:33    Subject: Odgovor sa citatom

Bok,Medo,

trenutno ne znam aktualan broj pomeranaca u RH ,a koji su upisani u hrvatsku rodovnu knjigu .
Znam samo da je moj Leon upisan kao prvi ,a Isabella ciju rodovnicu sam nostrificirala u rujnu 2005. je upisna kao treci pom u RH .
Mozda je u tom meduvremenu uvezen koji primjerak -to ne znam !
No,na izlozbi pasa sam upoznala ljude koji su nabavili poma od uzgajaca iz BIH i nisu ni predali rodovnicu na nostrifikaciju jer pas nije izlozbene kvalitete.
Ipak nadam se i zelja mi je da se ova divna pasmina popularizira u nasoj zemlji,te da se ljudi odvaze na uvoz zbilja kvalitetnih jedinki kako bi i u RH postojao uzgoj pomeranaca.
Naravno,uzgoj pomeranaca je vrlo rizican ,skup i zahtjevan ,pa pretpostavljam da se ljudi iz tog razloga ne odlucuju cesto na uzgoj .
Naime upravo zbog malenih dimenzija kuje pomeranaca stene 1-2 steneta ,no jos deprimirajuce je da je normalan okot kod te pasmine rijedak ,te je gotovo uvijek potreban carski rez .
Upravo je to razlog visokih cijena stenaca .
DAK-maltese

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 19 Lis 2005

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 14:36    Subject: Odgovor sa citatom

Više o pomerianima u zadnjem broju časopisa Naši Psi bez granica, predpostavljam da bi zadnji broj trebao još biti na kioscima pošto još nije izašao novi.
Na VRH
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 14:57    Subject: Odgovor sa citatom

DAK-maltese piše:
Više o pomerianima u zadnjem broju časopisa Naši Psi bez granica, predpostavljam da bi zadnji broj trebao još biti na kioscima pošto još nije izašao novi.

Super da se jave svi koji imaju neke informacije o pasmini koja se ne zove pomerian nego POMERANIAN -to je name internacionalni naziv pasmine i bitno je da ga znate u slucaju da vas pasmina vise zanima pa da ju pokusate naci na internetskim trazilicama.
Tako npr. ukoliko odete na www.yahoo.com i ispisete tocan naziv pasmine dobit cete neke zanimljive tekstove i uzgajace cije su stranice na internetu.
Gost

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 15:33    Subject: Odgovor sa citatom

i u prošlom broju "Naši psi bez granica" bili su predstavljani njemački špicevi, a uvom broju koji je Dak rekla su predstavljani patuljasti špicevi.
Na VRH
bika

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 26 Stu 2005

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 17:21    Subject: Odgovor sa citatom

Drago mi je da ste pokrenuli temu o spicevima samo imam jedno pitanje za Arietu,kako to Arieta da ti kao uzgajivac nisi sama pokrenula ovu temu nego se samo javljas kod Yorkija to mi je malo cudno a ljudi su gladni podataka i nadam se da ces im pomoci jer ova vrsta psa je jako lijepa i posebna i imam jednu prijateljicu koja je zainteresirana za patuljastog bjelog spica pa ako moze malo okvirno o cjenama i naravno odma da kazem ona je predivna osoba imala je skotskog ovcara do posljednjag daha sto bi se reklo i mislim da pravi ljbitelji razumiju sto hocu s tim reci ,naime ona ga zeli za kucnog ljubimca a kod nje pas moze zivjeti samo kao kralj i nikako drukcije! Smile
Na VRH
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 18:03    Subject: Odgovor sa citatom

bika piše:
Drago mi je da ste pokrenuli temu o spicevima samo imam jedno pitanje za Arietu,kako to Arieta da ti kao uzgajivac nisi sama pokrenula ovu temu nego se samo javljas kod Yorkija to mi je malo cudno a ljudi su gladni podataka i nadam se da ces im pomoci jer ova vrsta psa je jako lijepa i posebna i imam jednu prijateljicu koja je zainteresirana za patuljastog bjelog spica pa ako moze malo okvirno o cjenama i naravno odma da kazem ona je predivna osoba imala je skotskog ovcara do posljednjag daha sto bi se reklo i mislim da pravi ljbitelji razumiju sto hocu s tim reci ,naime ona ga zeli za kucnog ljubimca a kod nje pas moze zivjeti samo kao kralj i nikako drukcije! Smile

Drago mi je da postoji interes za ovu divnu pasminu !
Bika vjerojatno nas da sam j ana ovom forumu vrlo kratko vrijeme pa nisam stigla otvoriti ovu temu ,nego je to ucinio netko drugi prije dosta vremena,a ja sam vidjela da na topicu o pomerancima gotovo i nema informacija ,pa sam odlucila napisati par redaka.
Inace yorkie je moja prva pasmina i o njima znam vise nego o pomerancima ,a osim toga pomerance ne uzgajam za razliku od yorkica!
Planiram prvo leglo pomeranaca krajem godine ( no nece biti ni jedan na prodaju ,pa stoga to nisam do sada ni spominjala!) ,a isto tako trenutno pregovaram o kupnji nesto starije kuje iz SAD-a pa ukoliko pregovori uspjesno zavrse ta bi cura trebala stici krajem proljeca ili u ljeto (ovisno kada ce zavrsiti Ch.SAD-a za koji joj nedostaju 2 boda ),a leglo bi sa njom bilo do kraja godine.
Kako sam napisala na sve konkretne upite oko ove pasmine cu uvijek i rado odgovoriti .
I sama cijelo vrijeme nastojim sto vise naucti ,pa sam proslu godinu bila u posjetu jednoj psetari pomeranaca u kanadi gdje sam uglavnom ucila o njezi ,groomingu ,kozmetici i pristupu pomerancima .

Sto se tice bijelih pomeranaca ,oni su vrlo rijetki ,a nekoliko uzgajaca zadali su si cilj u svom uzgojnom programu stvoriti bijele patuljaste spiceve no izgledom identicne cescim bojama spiceva.naime za sada bijeli pomeranci nalikuju vise na male spiceve nego na tipicnog pomeranca .Pokusat cu postaviti slike bijelih koje uzgaja moj prijatelj iz L.A. i koji misli da ce u narednih 5 godina selektivnim uzgojem uspjeti u naumu . Naime bijeli patuljasti spic zasada ima nesto vece usi ,duzu nosnicu uzu glavu ,na visim i tanjim je nogicama ,te nema pokret tipican pomerancima koji se krecu cupkajuci ,a pri hodu im je razmak izmedu prednjih i zadnjih nogu vrlo mali .
Iskreno ne poznam nijednog uzgajaca u Evropi koji u svom uzgojnom programu ima bijele patuljaste spiceve ,no moguce je nabaviti lijepog krem boje pomeranca.
Cijena je vrlo individualna kao i kod ostalih pasmina i varira o kvaliteti ,porijeklu ,dobi i ostalim faktorima . Znam da je moja draga prijateljica iz Austrije oko Bozica prodavala 2 steneta stara 6 mj. -stene izlozbene kvalitete kosta od 1200-2000 Eura ovisi o uvjetima prodaje (neki ugajaci kod prodaj ekuje izlozbene ili uzgojne kvalitete spuste cijenu no zahtjevaju ili cijelo prvo leglo ili jedno stene iz tog prvog legla -opet ovisi o uzgajacu -ja to ne prakticiram ),dok je za psa sa rodovnicom koji nije iz nekog razloga izlozbene kvalitete potrebno izdvojiti opet ovisno o mnogo faktora od 500 -1000 E .Morate pritom znati da kuje stene najcesce caskim rezom pa je i cijena tog zahvata uracunata u cijenu steneta.
Ukoliko tvoja prijateljica ima interes za poma neke druge boje ,mogu joj na PM poslati adrese par uzgajacnica .
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 18:03    Subject: Odgovor sa citatom

Za one koje zanimaju stranice poma otvorite ovu stranicu psetare iz Francuske moje drage prijateljice Ann ,a za daljnu potragu uzgajaca koristite njene linkove kojih ima toliko da vam je potrebno par dana proucavanja pomeranaca iz cijelog svijeta!
uzivajte.....i napisite vase utiske ,vase favorite ....

http://www.moque-souris.com/[/list]
freakusha

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 08 Ruj 2004

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 20:21    Subject: Odgovor sa citatom

Hej Arieta Big smjesak peseki su ti prekrasni i baš dobro kaj si se uključila i djeliš s nama neke nove stvari.
Mislim da o špicevima ima malo informacija kod nas, a svaka je i više nego dobrodošla.
Na VRH
DAK-maltese

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 19 Lis 2005

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 20:24    Subject: Odgovor sa citatom

Ispričavam se duboko ( Wink ) na mom lapsus calami, očito mi je taj tren izmaklo,jer znam da je pasmina selekcionirana u pruskoj pokrajini Pomeraniji, pa tako jedino i može biti Pomeranian. Sorry Arieta, mea culpa !
Na VRH
arieta

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

PorukaPoslano: Nedjelja 08.01.2006. 23:03    Subject: Odgovor sa citatom

DAK-maltese piše:
Ispričavam se duboko ( Wink ) na mom lapsus calami, očito mi je taj tren izmaklo,jer znam da je pasmina selekcionirana u pruskoj pokrajini Pomeraniji, pa tako jedino i može biti Pomeranian. Sorry Arieta, mea culpa !

Ma,nema potrebe da se ispricavas ,ja sam ispravila tek naziv pasmine da ne bi doslo do zabune jer nazalost ionako je pasmina premalo poznata u nasoj zemlji . Svaki komentar ili clanak o pasmini je stoga vise nego dobrodosao .
Steta sto sada ne mozete vidjeti moje spiceve u zivo jer "cirkus"koji oni izvode je do bola smjesan ,a najbolje je sto on traje cijeli dan .naime spicevi su uvijek dobre volje i samo je mig dovoljan da pred vas donesu nekoliko razlicitih igracaka ....i zabavi nikad kraja....a ako vam se vise nece ili ste umorni ..ha,ha,sto nije rijedak slucaj oni se nastavljaju sami igrati i nikada im nije dosadno ! A,iskreno ni nama sa njima!
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseće pasmine Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Slijedeće
Strana 1 od 32

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma