Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Iznenadna smrt papige

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Ptičji veterinarski kutak Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
Dejan

Site Admin
Site Admin

Registriran: 10 Ož 2003

PorukaPoslano: Nedjelja 03.08.2003. 19:43    Subject: Iznenadna smrt papige Odgovor sa citatom

Ivan piše:
Kako papiga može umrijet bez ikakvih znakova boli ili nezainteresiranosti!? To me zanima zato jer je moja papiga umrrla takvom smrću!Neznam uzrok pa pitam profesionalce!!!!?
Molim vas da mi najbrže moguće odgovorite""!!?
Na VRH
Doom

Starosjedilac
Starosjedilac

Registriran: 07 Svi 2003

PorukaPoslano: Nedjelja 03.08.2003. 20:16    Subject: Odgovor sa citatom

Nisi nam ništa rekao! Ne znamo koliko je stara?!? Možda je uginula od starosti?
Na VRH
Diana

Starosjedilac
Starosjedilac

Registriran: 14 Ož 2003

PorukaPoslano: Nedjelja 03.08.2003. 22:18    Subject: Odgovor sa citatom

Postoji nekoliko uzroka koji kod ptica, kao i kod ljudi i drugih životinja, mogu uzrokovati naglu i iznenadnu, za vlasnika neočekivanu smrt.

Kod ptica su najčešći uzroci takvoj iznenadnoj smrti srčani ili moždani udar, te tumori u uznapredovalom stadiju, kao i uginuće od starosti. Srčani udar je za pticu vrlo bolan, kao i za čovjeka. Prepoznaje se po grčevima ptice, ona se trza/grči, kao da želi uhvatiti zraka. Ponekad ptica ima takav grč i ipak se oporavi i dođe do zraka te preživi. Takvoj je ptici ubuduće, kao i kod čovjeka, povećan rizik da se to stanje ponovi i završi kobno.

Moždani udar je za pticu bezbolna i brza smrt, uglavnom kao i kod nas ljudi. Ako je kritičan u toj mjeri da dovodi do smrti, onda je sigurno bezbolan. Prepoznaje se po tome da ptica jednostavno klone, iz jednog trenutka u drugi. Tumori uzrokuju smrt u uznapredovalom stadiju, i to samo neki. Npr. ako su smješteni uz neku važnu krvnu žilu, mogu uzrokovati njeno začepljenje ili prsnuće, i time uzrokovati smrt. Naravno, tumori mogu biti i na samom srcu i na mozgu, te tamo utjecati na nastupanje smrti.

Ugibanje od starosti je najčešće kombinacija faktora, bilo da su oštećeni organi (bubrezi, jetra, srce, pluća, mozak), da je iznimno povećan rizik za srčani i moždani udar (masna prehrana, pre malo kretanja i sl.), te da se paralelno pojavljuju i tumori. Osobito tigrice, a kod njih više mužjaci, su podložni raznim tumorima.

Dakle, što se iznenadnog ugibanja tiče, razlozi su slični kao i kod ljudi. Sve to njihovu smrt ne čini ni malo lakšom vlasnicima koji preostaju i pitaju se što je tu krenulo krivo.
Na VRH
Miki

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:20    Subject: Odgovor sa citatom

A jadni Plakanje Plakanje Plakanje . Pa valjda se Diana to moze sprijeciti isko ko što se kod covjeka moze Rolleyes
Na VRH
Diana

Starosjedilac
Starosjedilac

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:26    Subject: Odgovor sa citatom

Pravilnom prehranom, dovoljnim kretanjem/letenjem, i sprečavanjem stresa. Moždani i srčani udari su uglavnomposljedica stresa (bilo psihičkog (npr strah zbog hvatanja u ruku ili padanja iz ormara) bilo fizičkog (poput vrućine ili napora)).

Ali, postoje jednostavno ljudi i ptice koje su sklonije tome, a postoje oni koji nisu. Osobito tumori se teško mogu spriječiti, kako kod ljudi tako i kod životinja. Oni se jednostavno događaju, tu previše faktora igra ulogu da bi na sve mogao utjecati.
Na VRH
Miki

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:29    Subject: Odgovor sa citatom

Ja ako svoga uhvatim u ruku ili kad ga hvatam vidim da mu srce jako lupa i onda onako malo otvori usta i jako dahce Rolleyes . Al kad ga uhvatim onda ga mazim i pricam mu "mir" ili "polako necu ti nista " i lagano ga dragam po glavici. Onda se on polako smiruje.Jel to opasno
Na VRH
Diana

Starosjedilac
Starosjedilac

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:37    Subject: Odgovor sa citatom

Ja bih rekla da je po ovoj vrućini opasno, osobito ako tako dahće kako ti opisuješ, jer je to veliki stres za srce i puno straha. Po ovoj vrućini je to bolje izbjegavati, jer vrućina dodatno opterećuje, jer su i tvoje ruke jako tople i možda se malo znaoje, i njemu je još vrućije.

Općenito, hvatanje treba izbjegavati ako je moguće, jer je to traumatično za ptice koje nisu pitome. Postoje tehnike kako ih naviknuti na to, ali to funkcionira samo s pitomim pticama.
Na VRH
Miki

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:42    Subject: Odgovor sa citatom

Ma necu ja njih vise opce hvatat necu da dozivljavaju stres Evil or Very Mad . Nego navecer ecimo Mikia moram spremit u kavez Ziz i Lule uđu same a Miki ostane gore. Onda ja sve zamracim i dok on stoji na kavezu ja ga prekrijem rucnikm i polako stavim u kavez. Diana jel to isto opasno Eek Eek
Na VRH
Diana

Starosjedilac
Starosjedilac

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:43    Subject: Odgovor sa citatom

Pa sada ne znam, ovisi o njegovoj rekaciji. Jesi pokušala kada da do on sjedi na kavezu ideš polako rukom prema njemu? Moji onda odmiču od ruke, i ja ih tako usmjeravam prema ulazu/vratima.
Na VRH
Miki

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 11:46    Subject: Odgovor sa citatom

Jesam al moj odma se ljuti i vice ili odleti na regal pa ga onda teraj s regala ma necu ja vise nista necu da ostanem bez njih. nego razmisljala sam mam i tata se sele ove godine i ja cu vjerovatno zatvoriti balkon sa staklima. Pa sam razmisljala da tamo stavim kavez i napravim im veliko igralište kaj misliš o tome Rolleyes
Na VRH
makica

Gost

PorukaPoslano: Srijeda 06.08.2003. 20:46    Subject: Odgovor sa citatom

pa ako stavis stakla moras i prekriti nekom tankom tkaninom (tankom da bi suncevi zravi mogli prodirati)

diana, mozes li mi reci nesto o toj tehnici hvatanja pitomijih ptica? posto je raja podosta pitom... nikad se ne buni, ne grize, ne histerishe ko cica kad stavim ruku u kavez Rolleyes kad ga mazim po krilima on tzv. "prede";
Na VRH
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Ptičji veterinarski kutak Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Strana 1 od 1

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma